PORT Hoe een koe een haas vangt Kloppenburg maakt naam 'Wanprestatie van de eerste orde' S^STV Zweden dompelt Westduitsland in rouw - MAANDAG 3 APRIL 1989 PAGINA 13 Opmerkelijke opmars van Ajax Ongeslagen in landentoernooi Verlies tegen Sparta ergert PSV-trainer Hiddink Ajax-fan verwondt suppoost FC Groningen EMJLAGE LEIDSCH DAGBLAD DORTMUND (GPD) - Zweden dag voltrok zich een mirakel in de dompelde de Westduitse tafelten- Westfalenhallen. nisnatie gisteren op het WK in rouw. Na de euforie over de kv/alifi- Waarom de Magyaren als ver- catie voor de kwartfinales, kwam de steend achter de tafel hebben ge- uitschakeling na de 5-2 nederlaag staan, zal altijd wel een raadsel blij- door de Zweedse pingpongers hard ven, maar feit was dat Westduits- Het niet verschijnen Pakistan verschool zich niet ach ter politieke motieven. De ploeg voerde als reden op dat er een „sim pele" vergissing was gemaakt. De- WK-wedstrijd in Dortmund tegen legatieleider Sibtain beweerde dat de tafeltennissers hij niet goed op het toernooischema Pakistan op een 5-0 nederlaag ko- had gekeken. Het excuus werd door het Belgische kamp verwonderde Na de verrassende nederlaag te- zich over de instelling van de Hon- gen België hadden zelfs de chauvi- gaarse ploeg. Door de Duitse winst nistische Westduiters geen reke- viel de ploeg van Milan Stencel im- ning meer gehouden met plaatsing mers buiten de boot. voor de laatste acht. Om zich te Naast Zweden, plaatsten zich kwalificeren moest de ploeg met 5-1 China, Noordkorea, Zweden en, ui- i Hongarije. Maar zater- terst verrassend, Rusland. Bij de land met 5-1 zegevierde. Met name men te staan. Voorts werd de ploeg Israël niet aanvaard. De ploeg voel- gediskwalificeerd ronde van het toernooi om de lan denwedstrijden. De wereldbond ITTF stond het Pakistan wel toe om de strijd om de plaatsen 29 tot en met 32 af te werken. Als het aan Is raël had gelegen, was Pakistan naar huis gestuurd. de tweede de zich gediscrimineerd en vroeg de ITTF om sancties. De wereldbond nam na lang beraad de beslissing om Pakistan te diskwalificeren, maar niet van het toernooi te weren. Tijdens het vorige WK in India was Israel afwezig. De ploeg kreeg geen GRONINGEN (GPD) Beroering ten. Jonk, De Boer, Roy) de juiste de tent doet Ajax dit goed. Leidde het ontslag van Kurt Linder vorig jaar al tot een opmer- versnelling niet konden vinden, bleef het energieke FC Groningen, dat even voor rust via Meyer iets te- bune heeft eveneens het gewenste Tot afgrazen v resultaat gehad. De neuzen staan tersson het duel staan weer dezelfde kant op, zoals de machtige assistent-trainer Louis van Gaal het niet bijster origineel uitdrukte, en Ajax kan zelfs weer dromen van een landstitel. FC Gro- De Wolf gaf Pet- i 67 minuten een beslissende wending met zijn der tiende competitietreffer. Eykel- kamp en Verkuyl mochten het daar- nog vanaf de elf meter-stip pro beren. Typerend genoeg mikte de ningen hielp daaraan gistermiddag Groninger de bal op het lichaam welwillend een handje mee (1-4). Het gat tussen Ajax en PSV be draagt momenteel nog slechts twee punten, terwijl het er ooit tien zijn geweest. Trainer Kohn wilde niet ingaan op de zwaarte van de pro gramma's van beide teams, maar wie de vergelijking wel durft te ma ken zal tot de conclusie komen dat Ajax het, op papier althans, iets ge makkelijker heeft. PSV hikt vooral aan tegen de uitbeurten bij FC Twente en FC Groningen (voor laatste competitiedag), Ajax knijpt 'm enigszins bij de gedachte aan de komst van Feyenoord (30 april) en in mindere mate het reisje naar Den Bosch. Menzo en schoot de Ajacied de het net. PAUL ONKENHOUT DORTMUND (GPD) - Alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof. Na de klinkende winst op de Noordkoreaan- se Li Bun Hui, derde op de wereldranglijst, verblikte of ver bloosde Mirjam Kloppenburg nauwelijks. Voor de onbewo gen speelster van het Leidse Scylla één van de negen over winningen in het landentoernooi. Niks meer, niks minder. Kloppenburg eindigde met die opzienbarende winst als enige ongeslagen in het landentoernooi, maar de uitschake ling van het vrouwenteam op de wereldkampioenschappen tafeltennis in Dortmund kon er echter niet mee worden voorkomen. De 2-3 nederlaag zaterdag tegen Zuidkorea veroordeelde Oranje tot het spelen om 'troostplaatsen'. Na de 3-0 winst op Joegoslavië en de 1- 3 nederlaag tegen Engeland speelt de ploeg van Dusan Tigerman van daag om de elfde en twaalfde plaats tegen de VS. De mannen van Jan Vlieg hebben na een niet zonder slag of sloot behaalde zege 5-4 (met een weggestuurde coach op de tri bune) uitzicht op een alleszins eer volle negende positie. Vandaag speelt Nederland tegen Hongarije. De meevaller tegen Nigeria kon de goedkeuring van de Groninger uiteraard wegdragen. Minder ple zierig ervaart de coach de houding van Paul Haldan. De 23-jarige kop man rebelleert. Tijdens de met 5-0 kansloos verloren strijd tegen Noordkorea kwam het tot een con frontatie tussen speler en coach. Terwijl John de Wolf een onbeholpen poging doet om Stefan Pettersson onderuit te schoppen, kopt de Zweed Ajax Omdat Haldan zich in de partij te- aar 0-1. Dennis Bergkamp rechtsziet dat Johan Tukker kansloos is. (toto anp) gen Jong Chol Chu niet aan de wil Ook over de kansen op het bin nenslepen van de eerste landstitel sinds 1985, de 23e in totaal, liet Kohn zich echter niet uit. „We EINDHOVEN (GPD) Ajax zal de strijdbijl in het gevecht om de landstitel alsnog tussen de motteballen vandaan moeten halen. Dank zij de meesterstunt van Sparta (0-1- w„inst bij psv> kreeë de str«d om het kampioenschap het je weet nooit hoe een koe een haas afgelopen weekeinde een verrassende wending en gloort er vangt". plots weer hoop op een boeiende ontknoping van het sei- De opmerkelijke tussensprint zoen. Het is nu de beurt aan FC Twente (zondagmiddag in Enschecie) Koda JC, een week later in Eindhoven, om het kwakkelende PSV op de pijnbank te leggen. i Ajax, de laatste drie duels goed voor 13 treffers, verdient alle lof, te meer daar voor gangmakers als Wouters, Larsson en Miihren al we kenlang plaatsen op de tribune zijn gereserveerd. Kohn en Van Gaal zullen geen spijt gehad hebben van hun besluit om Van 't Schip, binnen de selectie een autoriteit, te wippen. Superkaatser Het duo vond twee De slechte 1 april-grap die de PS- collectieve falen. „Er is deze week Vers zaterdagavond voor trainer niet slap getraind, dan voel je zoiets Guus Hiddink in petto hadden viel aankomen. Daarom komt die klap de Achterhoeker even rauw op het ook zo hard aan. Normaal winnen dak als de royale triomf (1-4) van we acht van de tien duels, nu was dag later in het Ooster- het precies omgekeerd. Dat gold park. Het was dezelfde Ajax twee weken eerder de ge- derd". iedereen, niet één uitgezon- week geleden in Groningen de stok waste. In e halve hate rivaal uit Eindhoven de de rechterspits mee te slaan, pelde de riante voorsprong PSV kwam pas in actie, toen het tijd schrom- kwaad allang was geschied en Spar- Ajax liet zich in het Oosterpark punten daarmee ineen tot twee, en slapjes uit het bekertoernooi knik- is de strijd om de landstitel weer keren (3-0) en Van 't Schip vond het volledig open. naderhand nodig om onder de dou- „Dat is leuk voor jullie, maar daar che het clublied van de plaatselijke zit ik niet op te wachten". Hiddink Pas daarna ging FC aan te heffen. Met Ajax gaat het keek beteuterd voor zich uit en had lampje branden, sindsdien uitstekend, getuige de tri- niets te verdedigen. „Dit ta de sensationele voorsprong met verve en wilskracht verdedigde. Dat doelpunt (van Edwin Vuurens) viel elf minuten na de rust en werd ngeleid door balverlies van Valckx. bij PSV i de ve detten, die het in het uur daarvoor i de eerste orde", volledig had laten afweten, het omfen over PSV (4-1), Haarlem (5-0) wanprestatie en FC Groningen; Met Van 't Schip, wond de trainer sindsdien niet meer van de partij en doekjes om. „Er gisteren afwezig wegens een lies- kracht blessure, beduidend minder. Ajax had bij het tweede duel op - het armetierige Groningse knollen- niet eerder meegemaakt". Hiddink wedstrijd al veld bovendien de beschikking piekerde zich het hoofd suf en zocht m PSV er geen as geen wils- i geen strijd. Je kunt voortouw. Vergeefs echter. Met ge bogen hoofd trotseerden de PS- de striemende fluitconcerten keer verliezen, maar toch niet op de- vanaf de tribunes. Terecht, vond Zoiets heb ik hier nog Ronald Koeman. „We hebben de r Stefan Pettersson, op 15 maart niet aanwezig wegens een schor sing. De Zweedse superkaatser trok zich niets aan van het ongecontro leerde geram van zijn cipier John de Wolf, tekende 0-1 (26e minuut) en 1- 3 (67e) aan en zette na een dik half uur Bergkamp aan het werk voor de tweede Amsterdamse treffer. Dat juist Pettersson en Bergkamp scoorden, kon als een overwinning van de technici op de schavers uit gelegd worden. Anti-voetballer De Wolf beukte er maar wat op los en ook Van Dijk, gekoppeld aan Berg kamp, kon de spanning kennelijk niet aan. De Groningse frustraties werden vooral het eerste half uur gevoed. Ajax wist zich, evenals twee en een halve week geleden, geen raad met het beweeglijke spitsenduo Eykel- kamp/Meyer en moest FC Gronin gen een vuist vol kansen toestaan. De mogelijkheden waren echter aan Koevermans (over), Van Dijk (redding Menzo), opnieuw Koever mans (schot geblokt door Scholten) en Ten Caat (paal) niet besteed. Dat de nogal wat valse noten fluitende scheidsrechter Blankenstein in een overtreding van Verkuyl tegen Ten Caat geen strafschop zag, deed de Groningse rust eveneens geen Ajax, fortuinlijk maar ook listig en hard knokkend, hervond zich echter na de openingstreffer van Pettersson. Blind en Verkuyl had den daarna minder moeite Eykel- kamp en Meyer in het gareel te hou den en op beslissende momenten deed ook Menzo zijn werk naar be horen. Omdat te veel spelers (Schol- vergeefs 1 de oorzaken a i het MAANDAG 14.50-15.15 BBC 1: Paddles Up: 5-delige serie reportages over de kano-kampioen schappen bij Llangollen in Wales. 17.25-18.00 BBC 2: Darts: Britse Jeugkam- pioenschappen. 18.00-18.20 Ned 2: Van Thuisbridger tot Clubbridger: cursus. 19.00-20.00 SKY: International MotorSport. 19.15-20.00 Ned 2: Sportpanorama: met beelden van de eredivisiewedstrijd Roda JC-Fortuna, het dunken van het basketbal gala. studiogast Danny Hesp. een portret van de jongste scheidsrechter uit het betaal de voetbal, een portret van John Bosman, het laatste nieuws over de marathon van Rotterdam, kindersurvival, bejaardentennis en het Doelpunt van de Week. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 20.00-22.00 SKY: Tafeltennis: WK in Dort mund. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio, waarin Barcelona-Real Madrid centraal staat. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-00.00 SKY: Bokspromotie: Common wealth Lightweight Championship tussen Mark Roofer en Mo Hussein. 23.00-23.30 Did 1ARD-Sport extra: WK ta feltennis in Dortmund (halve finale teams voor mannen en finale teams voor vrou wen). 00.00-01.00 SKY: IJshockey: WK B-landen in Noorwegen. DINSDAG 13.45-14.40 Did 2: WK Tafeltennis: kwalifi catieronde in Dortmund. de eerste helft verlo- Toen hadden we al met 2-0 ach ter moeten staan", refereerde de li bero aan de 18 karaats scoringskan sen voor Beukers en Sandel in de openingsminuten. Waarschuwingen PSV sloeg die waarschuwingen in de wind en kreeg daardoor geen wijks. De stand-in voor Van Breu- zijn glorietijd voorbij moment greep op de wedstrijd en kelen maakt vooral bij hoge ballen de tegenstander. Het veredelde re- een zwakke indruk en lijkt het serveteam van Sparta, dat vaste laatste krediet te hebben verspeeld, krachten miste als Lengkeek, Olde Hiddink heeft echter nog meer pij- Riekerink, Mulder, Van de Berg en len op z'n boog, maar wil voorals- en kwaliteit ontbreekt het Matchwinnaar Edwin Vurens toont zijn vreugde eerste doelman, omdat het volgens verhuurd aan Den Bosch), een pro- Hiddink "voor negentig procent ze- bleem apart vormt Lerby. Het zal ker is" dat Van Breukelen terug- heel wat tact en diplomatie vragen komt, wel als alternatief voor Lode- om de Deen duidelijk te maken dat niet inzetbaar; Kieft traint teel op tachtig procent, mi van zijn coach wilde onderwerpen, verliet Vlieg demonstratief de zaal. "Ik kon mij niet meer verenigen met zijn houding", verklaarde Vlieg naderhand. "Dan staat er voor mij maar één ding te doen: inpakken en wegwezen". Eigenzinnig Paul Haldan kan zijn koppositie binnen de Nederlandse mannen- ploeg op dit WK niet waarmaken. Vooraf kondigde Vlieg aan dat de zes jaar geleden naar Nederland ge vluchte Roemeen zich in Dortmund met de besten (lees: Aziaten) zou kunnen meten, maar in de WK- schijnwerpers heeft Haldan zijn re putatie (nog) niet kunnen waarma ken. Volgens Vlieg is Haldan slacht offer van zijn karakter. "Hij is een perfectionist. Hij kwelt zichzelf met die instelling. Bovendien is hij erg individualistisch ingesteld. Dat is op zich niet erg, maar anderen heb ben er last van". Door zijn eigenzinnige optreden ondermijnt Haldan de sfeer in de Nederlandse ploeg. Zijn prestaties vallen tegen en hij reageert dat op zijn eigen manier af. Vlieg: "Die jon ge gasten zouden hier vrij en nieuwsgierig moeten spelen. Maar door het gedrag van Paul gebeurt dat niet. Ik kan zijn houding wel be grijpen. Hij heeft aspiraties, maar het lukt niet. Dat zint hem niet". Zaterdag na de botsing in Dort mund belegden Vlieg en rebel Hal dan een conferentie. Haldan beloof de zijn coach beterschap. De speler zelf weigerde gisteravond het con flict met zijn coach toe te lichten. "Ik was tegen Noordkorea niet fit", waren de enige woorden die licht ontvlambare tafeltennisser kwijt- wilde. Tegen Engeland, de laatste wed strijd voor de tweede ronde, stelde Vlieg zijn stuurloze kopman niette min weer op. Met Haldan kwam Oranje niet verder dan een 2-5 ne derlaag. Hoewel Vlieg de mentale instelling van zijn pupil wederom veroordeelde, werd de ex-Roemeen tegen Nigeria opnieuw opgeroepen. Incidenten In deze interland voor de laatste ronde (plaatsen 9 tot en met 16) werd Nederland weer gered door een exponent van een veelbeloven de tafeltennisgeneratie. Terwijl Danny Heister Oranje tegen Frank rijk het winnende punt bezorgde, nam de 18-jarige Bart van Haren de ploeg van Jan Vlieg op sleeptouw. Dat gebeurde trouwens in een wed strijd waarin de incidenten zich op stapelden. Nadat de arbiters tot vijf maal toe de service van Van Haren in de partij tegen Ahmed hadden af gekeurd, weigerde Vlieg verder te spelen. Na veel gekibbel koos de coach eieren voor zijn geld. Tijdens de laatste partij van Van Haren werd Vlieg wegens te luidruchtig coachen weggestuurd. Bart van Haren kon er niet mee zitten. Hij slaagde, waar Haldan en Van Spanje hadden gefaald. Door hun slippertjes (beiden tegen Bankole) moest de speler po Team de laatste partij i i Tem- rinst nog niet zover dat hij weer kan spe- omzetten. Hij overrompelde oppo- len". In de plots weer opgewakkeer- nent Bankole met speels gemak, de stelling dat Nederland huis heeft nog eens de strijd met Ajax zou PSV hem de komende weken goed kunnen ge- jong talent Na de zeperd tegen Sparta heeft bruiken. „Na de nederlagen tegen werd onderstreept, ctt lx Bij de gxeex, uiae niaaimc neen eenter nog meer pij- zorgen aan z'n hoofd. „Aan klasse wonden moeten likken", wist Hid- K' i de Berg en len op z'n boog, maar wil voorals- en kwaliteit ontbreekt het ons niet. dink. ..nu zullen we He knnnen hii m Schuurhuizen, had lak aan reputa- nog geen namen noemen van ko- het zou echter niet slecht zijn als ties, speelde achterin rustig één op mende en gaande spelers om zo- wat nieuw bloed in de ploeg zou ko- Ajacieden als muziek in de oren één en viel aan met een brutaliteit doende geen onrust te kweken bin- ihen". De kansen daarop zijn dit sei- klinken, die PSV slechts zelden tegenkomt, nen de selectie. Zekere afvallers lij- zoen minimaal. „Koot, Nielsen en „Ik denk dat we PSV daardoor heb- ken echter Janssen en Krüzen (al Ellerman zijn op korte termijn nog ben verrast", glunderde de zaterdag jarige Rob Baan (46). „Eerst hebben we Ajax thuis verslagen, dat vond PSV leuk. Nu zal Ajax wel in z'n nopjes zijn, want deze uitslag maakt de competitie weer interessant". Voor Sparta was het de eerste keer na zeventien jaar dat de Rotter dammers in Eindhoven weer tot winst kwamen. De laatste overwin ning dateerde van 3 april 1972, toen PSV met dezelfde cijfers werd ver slagen. De overwinning zaterdag dankte Sparta voor een niet gering deel aan de bezielende inbreng van Michel Valke, voor het eerst na zijn mislukte Franse avontuur terug in Eindhoven. Als controlerende mid denvelder groeide de oud-PSV'er gaandeweg uit tot de gangmaker van de ploeg, de jeugd trok zich par mantig aan hem op. In het doel be wees Ed de Goey bovendien nog eens dat hij tot de beste keepers van Nederland behoort. De Goey is naast Huistra een van de namen die voorkomt op het ver langlijstje van PSV. Nog niet als GRONINGEN (ANP) - Een sup poost van FC Groningen is gister- I middag voorafgaande aan de I wedstrijd FC Groningen-Ajax I ernstig verwond door een suppor- I ter van Ajax, aldus een politie- I woordvoerder. I De 22-jarige supporter H.J. uit 3 Haarlem probeerde zonder kaart- I je het stadion binnen te komen, i Hij werd daarop achtervolgd door i een suppoost van FC Groningen g die de supporter staande hield. I Deze trapte van zich af waarna de 1 suppoost van de trap viel en ern- C stig gewond raakte. Hij is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. De supporter is aange houden op verdenking van zware mishandeling. De Groninger politie had gis termiddag de handen vol aan de supporters van zowel Ajax als FC Groningen. Voorafgaande aan de wedstrijd wisten 50 tot 70 Amster damse supporters de zit-tribunes te bereiken en namen daarop plaats hoewel ze geen kaartje had den. De politie slaagde er in hen naar een speciaal supportersvak te begeleiden. Tijdens de wedstrijd werden er heeft Miijam Kloppenburg inmiddels naam ge niet, dink, „nu zullen we de koppen bij maakt. De overwinning op Li Bun elkaar moeten steken". Het moet de Hui in het duel met Noordkorea be vestigde haar blakende WK-vorm. "De omstandigheden zijn er ook naar om goed te presteren", ver- ALBERT GEESING klaarde Kloppenburg. "De accom modatie, de teamsfeer, alles is uit stekend". In de partij tegen Enge land werd Kloppenburg gespaard. Slechts in het dubbelspel werd zij ingezet door coach Tigerman en het leverde Oranje prompt (de enige) winstpartij op. Emily Noor en Ger- die Keen bleken op het internatio nale podium niet in staat om de toch niet bijster sterke Engelse vrouwen Lomas en Gordon te verontrusten. Met Mirjam Kloppenburg was Oranje ongetwijfeld tot meer in staat geweest. vanuit het vak voor 'z-side' sup porters van FC Groningen voort durend voorwerpen geworpen naar keeper Menzo van Ajax. De politie hield daarbij een 16-jarige jongen aan op verdenking van openlijke geweldpleging. Na afloop van de wedstrijd wer den supporters-bussen van Ajax belegerd door Groningen-sup- porters van wie sommigen stenen naar de bussen gooiden. De poli tie heeft in verband daarmee een 17-jarige en een 18-jarige man aangehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. IJSHOCKEY - Het nationale ijshockeyteam van de Sovjetunie heeft zaterdajg in München een krappe overwinning behaald op de Bondsrepubliek. De Sovjetunie won het duel met 5-4 (3-0, 1-0, 1-4). De Westduitsers leken na twee pe rioden volkomen kansloos bij de achterstand van 0-4. In het slotge deelte verkleinden de Westduitsers het verschil tot een treffer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13