'Steeds meer migranten uit het Oostblok' OPROEPKRACHTEN De inkt van het verdomboekje droogt nooit op BOND ZONDER NAAM Shamir zwijgzaam voor vertrek naar Washington BRUG STORT IN Kritiek parlement op premier China LEIDINGEN LEGGEN? iROTE PORTIES KLEINE PRIJZEN Witte Prijzenslager BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 3 APRIL 1989 UTRECHT (GPD) West-Europa krijgt de komende jaren te maken met een groeiende stroom immigranten uit het Oostblok. Naarmate de vrijheden daar groter worden zullen meer Oosteuropeanen de kans grijpen om de economische malaise te ontvluchten en het westelijk deel van het conti nent opzoeken. DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) praat vandaag met de Rijkslucht vaartdienst over de veiligheid van het nieuwe Fokkervliegtuig, de F- 100. De bewindsvrouwe is verbol gen over uitspraken van de Rijks luchtvaartdienst naar aanleiding van de problemen met het landings gestel van het toestel. Volgens de RLD kan er best met de F-100 wor den gevlogen, "omdat er altijd wel iets mis is met een vliegtuig". Maar de minister vindt dat de veiligheid niet ondergeschikt mag worden ge maakt aan economische belangen. Inmiddels blijft het onduidelijk wat de oorzaak is geweest van het ongeval met de F-100 van de KLM, vorige maand op de luchthaven van Duidelijkheid over ongeval F—100 ontbreekt nog Genève. Het toestel zakte toen door het linker hoofdlandingsgestel. Vol gens ir. Wolleswinkel van de Rijks luchtvaartdienst is het waarschijn lijk dat het automatisch remsys- teem heeft gefaald. Alleen de twee F-100's van de KLM zijn met dat systeem uitgevoerd. De Rijksluchtvaartdienst heeft de KLM opgedragen geen gebruik meer te maken van het automatisch remsysteem. Ook moeten de zoge naamde flaps van de vleugels, waar mee de snelheid tijdens de landing wordt vertraagd, voortaan volledig worden gebruikt. Ook aan andere luchtvaartmaatschappijen heeft de RLD gevraagd met volledige flaps te landen. Woordvoerders van Fokker en KLM hebben echter gezegd dat de oorzaak van het ongeval nog steeds niet bekend is. Zij begrijpen dan ook niet waarop de mededeling van de RLD is gebaseerd. Er wordt ge wacht op de uitslag van het onder zoek van de Zwitserse autoriteiten, dat pas over twee, drie maanden zal worden afgerond. Eigen onderzoek van Fokker heeft de oorzaak nog niet kunnen achterhalen. Dat is de verwachting van professor Han Entzinger, verbonden aan het Centrum voor Studies van de Multi- Etnische Samenleving van de uni versiteit in Utrecht. Hij zei dit vori ge week op de conferetie over mi gratie die aan de Utrechtse universi teit werd georganiseerd. De eerste tekenen van de toene mende immigratie uit Oost-Europa ziet Entzinger al: "Vorig jaar heb ben zich veel Polen aangediend. De Nederlandse ambassade in War schau verstrekte toen 40.000 toeris tenvisa. Of al die Polen na het verlo pen van hun visum zijn terugge keerd, is maar de vraag". Niet alleen Polen, maar ook veel Hongaren en Tsjechoslowaken zul len proberen werk te vinden in West-Europa als zij de mogelijkheid krijgen hun land te verlaten. Dat Oosteuropeanan een grotere kans hebben om in Nederland of andere Westeuropese landen te worden toegelaten dan bijvoorbeeld Noord- afrikaanse immigranten, leidt Ent zinger af uit het vluchtelingenbe leid. "Er worden in Nederland en andere Westeuropese landen naar verhouding veel vluchtelingen uit communistische landen opgeno men. Dat vloeit nog voort uit de Koude Oorlog. Asielzoekers uit rechtse dictaturen hebben het aan zienlijk moeilijker om binnen te ko- Westeuropese landen deden tot nu toe goede ervaringen op met Oosteuropeanen. „Ze zijn over het algemeen hoger opgeleid dan veel andere immigranten en kunnen makkelijker een baan vinden. Bo vendien is de culturele afstand tot de Westeuropese bevolking vrij klein". Ook andere sprekers op de confe rentie maakten duidelijk dat de stij ging van het aantal buitenlanders dat naar het Westen trekt, de ko mende jaren aanhoudt. Europa blijft een belangrijke trekpleister voor Noordafrikanen. Verwacht wordt dat de bevolking in Noord-Afrika de komende veertig jaar meer dan verdubbelt. De eco- de Noordafrikaanse lan den zijn vermoedelijk niet sterk ge noeg om die bevolkingsgroei op te vangen. "Dan zoek je een uitweg en Europa is niet ver", zegt Entzinger. De meeste Noordafrikanen ko men tot nu toe terecht in Zuid-Euro pa. Momenteel bevinden zich vol gens Entzinger zowel in Spanje als in Italië een miljoen illegalen uit landen als Marokko, Tunesië en Al gerije. De Noordafrikaanse migranten, die vaak laaggeschoold zijn, hebben minder kans op een baan dan hoger- geschoolde buitenlanders. De West europese integratie die in 1992 haar beslag moet krijgen, leidt waar schijnlijk tot zodanige economische bloei dat meer mensen aan werk kunnen komen. Hierdoor zal de mi gratie uit Noord-Afrika worden ge stimuleerd. "Dat zal voor een deel il legaal en half-legaal zijn. Dan kom je in dezelfde situatie als waarin de Verenigde Staten verkeert: keurig geregelde immigratie wat hogergeschoold personeel naast een illegale migratie, die zich in de schaduw van de samenleving afspeelt". Entzinger toont zich niet al te be zorgd over de opkomst van ex treem-rechts in West-Europa, dat inspeelt op vijandige gevoelens te genover buitenlanders. Extreem rechtse partijen hoeven er volgens hem voorlopig niet op te rekenen een meerderheid van de bevolking achter zich te krijgen. "Hoe verve lend zij ook zijn, ik denk dat het be trekkelijk kleine groeperingen blij ven. Bovendien vallen zij vaak door ruzie uit elkaar zodra zij groter wor den". Het ontstaan van partijen als de Westduitse 'Republikaner' en het Franse 'Front National' geeft vol gens Entzinger aan dat een land niet zonder problemen een onbegrensde toevloed van buitenlanders kan hebben. "Maar als de migratie in het huidige tempo doorgaat geloof ik niet dat wij ons al te grote zorgen moeten maken. Ik denk dat men daar wel aan went". L wwa AwajuABgj&jMwt y* i COVINGTON - Minstens zeven mensen zijn om het leven gekomen toen een 50 jaar oude brug over een autoweg ongeveer 80 kilometer ten noorden van Memphis instortte. Duikers hebben vier lichamen geborgen. Onbekend is waarom de brug is ingestort. Zaterdagavond brak 18 meter van het tweebaans wegdek van de brug weg. De auto riteiten zeiden dat een vrachtwagen met aanhanger en vier personenwagens via dat gat 7,5 meter lager in de ri vier waren gevallen. (foto AP) SINGAPORE (GPD) - Ruim 300 leden in het Chinese parlement heb ben gisteren aangedrongen op uit stel van de bouw van een giganti sche stuwdam in de Jangtze-rivier, een geesteskind van premier Li Peng. De parlementsleden vinden dat het project 'de economie en de sociale orde ontwricht'. Volgens het staatsnieuwsagent- schap Xinhua hebben de parle mentsleden voorsgesteld de bouw van de tien miljard dollar kostende hydro-elektrische dam uit te stellen tot de volgende eeuw. Het project is sinds het parlement vorige maand zijn jaarlijkse zitting begon, onder werp van hevige kritiek onder de parlementsleden. Li Peng, de favoriet van de con servatieve partijleden, werd verder onder vuur genomen omdat hij in zijn openingstoespraak van de par- lementszitting met geen woord zou hebben gerept over zijn eigen be leidsfouten. De directe aanval op de premier wordt gezien als een tegen wicht op de kritiek, die de conserva tieven de laatste weken in het parle ment hebben gespuid op de hervor mers van partijleider Zhao Ziyang. De regering kan moeilijk de op roep van byna een tiende van het to taal aantal parlementsleden nege ren en het dam-project doorzetten. Li Peng, een in de Sovjetunie afge studeerde ingenieur, was een van de initiatiefnemers. Voor zijn be noeming tot premier was Li vice- premier belast met energiezaken. Een panel van 300 experts keurde vorige maand de hydro-elektrische dam goed. Voor de bouw ervan is 18 jaar uitgetrokken. De dam moet de zo noodzakelijke elektriciteit leve ren, maar de consequentie er van is ook dat duizenden hectaren grond onder water zouden komen te staan. Miljoenen mensen zouden worden gedwongen om zich elders te herve- stigen. De Chinese leider Deng Xioping, de architect van de hervormingen, noemde vorige week, onderwijs de grootste mislukking sinds de her vormingen tien jaar geleden zijn in gezet. Dat was een frontale aanval op Li Peng. Want Li is jarenlang het hoofd geweest van de staatscom missie voor onderwijs. TEL AVIV (GPD) - Premier Jit- schak Shamir van Israël vertrekt morgen naar Washington met vre desvoorstellen naar de inhoud waarvan de meeste ministers in zijn kabinet alleen maar kunnen gissen. In verband met recente 'lekken' uit kabinetsbijeenkomsten heeft de minister-president besloten zijn plannen niet met de ministers te be spreken, zelfs niet binnen het kern kabinet. Wel heeft hij gisteren over leg gevoerd met Arbeiderspartij-lei ders Shimon Peres en Jitschak Ra bin. Maar uit verklaringen van Ra bin kan worden afgeleid dat Shamir ook in die bijeenkomst niet het ach terste van zijn tong heeft laten zien. De enigen die min of meer op de hoogte zijn van de voorstellen die Shamir in Washington gaat ontvou wen, zijn een paar van zijn naaste medewerkers en vertrouwelingen, met name de ministers Moshe Arens (buitenlandse zaken), Ronpy Milo (milieuzaken), Dan Meridor (justitie) en Ehud Olmert (Arabi sche aangelegenheden). Milo zei begrip te hebben voor de zwijgzaamheid van Shamir, in ver band met recente lekken uit kabi netsvergaderingen. Hij noemde als voorbeeld de berichten over een ge heim rapport van de militaire in lichtingendienst over de situatie in de bezette gebieden. "Als de presi dent van de Verenigde Staten de voorstellen van te voren in de krant kan lezen, zal dat het aanzien van Is raël geen goed doen. Daarom heeft de premier de juiste beslissing ge nomen", aldus Milo. Hij zei ook dat de ideeën van Shamir een door braak kunnen betekenen in het vre desproces. Minister van politie Chaim Bar- Lev (Arbeiderspartij) zei gister avond dat hij over Shamirs voor stellen niet meer weet dan wat hij erover in de kranten heeft gelezen. Hij noemde het een "ongezonde si tuatie" dat een premier zelfs het kernkabinet niet inlicht over plan nen die hij gaat bespreken met de president van de Verenigde Staten. Ook verscheidene Likoed-minis- ters, onder wie Jitschak Modai, heb ben zich in die zin uitgelaten. Shamir zelf zei gisteren dat hij hoopt in de komende week samen met de Amerikanen manieren te vinden om een vredesproces op gang te brengen. Hij vertelde een bezoekende Amerikaanse delegatiq van joodse leiders dat de invloed van Washington in het Midden Oos ten nu groter is dan ooit en dat het van vitaal belang is dat Israël en Amerika een gemeenschappelijk actieprogramma ontwikkelen. Gisteravond heeft de Israëlische premier een ontmoeting gehad met leiders van de nederzettingenbewe ging in de bezette gebieden. De ko lonisten drongen er bij hem op aan geen concessies te doen op het punt van het nederzettingenbeleid. De Israëlische regering heeft bij haar aantreden bekend gemaakt dat er binnen een jaar acht nieuwe neder zettingen zullen komen op de Wes telijke Jordaanoever en in de Gaza- strook. Minister van defensie Jitschak Rabin heeft na de bijeenkomst met Shamir en Peres gezegd dat hij niet precies weet wat de premier de Amerikanen gaat voorstellen. In een toespraak tot een groep van zijn aanhangers binnen de Arbeiders partij verklaarde hij in ieder géval te zullen vasthouden aan zijn eigen plan, dat na verkiezingen voorziet in twee fasen. In het eerste, vijf jaar durende stadium zal een Palestijnse vertegenwoordiging haar eigen be leid mogen voeren, met uitzonde ring van buitenlandse zaken en de fensie. Na drie jaar zouden onder handelingen moeten beginnen over een definitieve regeling. Rabin wilde niet zeggen wanneer hij zijn plan in het kabinet gaat brengen. Hij maakte wel duidelijk dat hij niet van plan is het kabinet te verlaten, omdat vorderingen in een vredesproces alleen mogelijk zijn met brede instemming. Onderhan delingen met de PLO sloot hij ten eenenmale uit. Volgens hem kun nen de Arbeiderspartij en de Li- koed samen een weg naar vrede vin den, tot de fase van een definitieve regeling. Pas op dat punt scheiden zich onze wegen, zei Rabin, omdat de Arbeiderspartij uitgaat van vre de in ruil voor gebied. Hij reageerde daarmee op de toenemende roep binnqn zijh partij om het kabinet te verlaten als Shamir in Washington geen doorbraak bereikt. Shamirs kabinetssecretaris, Elya- kim Rubinstein, is gisteren al naar de Verenigde Staten vertrokken. De Amerikanen hadden nadrukke lijk gevraagd om een afgezant die hen van te voren op de hoogte zou brengen van de voorstellen waar mee de Israëlische premier naar Amerika reist, zodat ze de tijd heb ben voor het voorbereiden van een antwoord. Bovendien lijkt Was hington duidelijk te willen maken dat het van Israël nieuwe ideeën verwacht. Als die niet voor handen zijn, zullen president Bush en mi nister Baker, zo hebben ze laten we ten, bij Israël gaan aandringen op instemming met een internationale vredesconferentie, iets waar Sha mir zich altijd mordicus tegen heeft verklaard. SUCCES De jaarlijkse straatcol lecte 'Amsterdam steunt Managua' is een succes geworden. Tot nu toe heeft de actie al ruim 50.000 gulden opgeleverd. Een bedrag dat naar verwachting door giften via bank en giro nog verder zal oplopen. Dit is gisteren door een woordvoerder van het Nicaragua-comité meege deeld. Met een eigentijdse marktbenadering heeft D-reizen zich een toon aangevende positie verworven in de reisadviesburowereld. D-reizen is een snelgroeiende keten van reisadviesburo's met momenteel 36 filialen. D-reizen verkoopt een gevarieerd assortiment (pakket) rei zen, waarin alle grote touroperators zijn vertegenwoordigd. Ook de verkoop van lijndiensttickets groeit sterk bij D-reizen. Het IATA-lid- maatschap is in aanvraag. Vanzelfsprekend is D-reizen ANVR-lid en aangesloten bij het garantiefonds reisgelden. VOOR ONZE FILIALEN IN LISSE EN SASSENHEIM ZOEKT D-REIZEN: Je hebt al enige ervaring opgedaan in de reiswereld en bent bij voorkeur in bezit van het SEPR-diploma. Je hebt een servicegerichte instelling waarmee je de D-reizen cliëntèle ontvangt. Onder leiding van de reisburo-manager ben je mede ver antwoordelijk voor een suksesvolle verkoop. Bovendien ben je flexibel inzetbaar. D-reizen biedt jou: Een uitdagende funktie in een suksesvol bedrijf. Een pret tige werksfeer in hecht teamverband. Een salaris in over eenstemming met geboden kapaciteiten. Schriftelijke sollicitaties met CV en pasfoto naarD-reizen, t.a.v. de Regio-Manager, mw. I. Ooijen, Postbus 503, 2130AM Hoofddorp, o.v.v. vakaturénummer 89.13. Voor weinig geld heeft u, zolang u wilt, een perfekte muurfrees. dozenboor, buig- veer, etc. kunt u bij ons te recht. Kortom, voor alles wat voor leidingen leggen no dig heeft. K-Rental verhuurt zo'n 300 verschillende ge reedschappen. Voor vak man en doe-het-zelver. Redelijke huurprijzen. Speciale redukties voor extra huurdagen en weekenden. Vraag de K-Rental folder. Weversbaan 4-6 Hoorn 236 Ind. terrein De Baanderii bii Haalhout VERHUURVAN GEREEDSCHAP WATERSCHAP DE OUDE VEENEN De dijkgraaf van het waterschap de Oude Veenen brengt ter openbare kennis dat op maandag 17 april 1989 om 20.00 uur in het waterschapshuis, Hoofdstraat 3 te Leider dorp een OPENBARE VERGADERING zal worden gehouden van de Verenigde Vergadering van het waterschap de Oude Veenen, waarin onder meer zal worden behandeld: Reorganisatie waterschapsbestel binnen Rijnland in houdende toevoeging van de polderafdelingen Midden geest en Zuidgeest van het hoogheemraadschap van Rijnland bij het waterschap de Oude Veenen. De stukken betrekking hebbend op bovengenoemde pun ten liggen vanaf 3 april tot 17 april 1989 voor omslagplichti- ge ingelanden van het waterschap de Oude Veenen op de secretarie van het waterschap, Hoofdstraat 3 te Leiderdorp, tijdens kantooruren van 9-12 uur en van 2-4 uur, ter inzage. Belanghebbenden kunnen gedurende de termijn van ter in zage legging hun bezwaren tegen de genoemde voorstel len bij de Verenigde Vergadering van het waterschap de Oude Veenen, Hoofdstraat 3 te Leiderdorp, indienen. Voor de behandeling van de agenda is er gedurende 15 mi nuten voor iedereen gelegenheid om het woord te voeren uitsluitend over bovengenoemde agendapunten. Leiderdorp, 31 maart 1989 J. B. Uit den Boogaard, dijkgraaf POSTBUS 1500 2250 MA VOORSCHOTEN TEL. (01717) 7966 SPREUK VAN DE MAAND zoekt voor haar Centraal Magazijn Detailhandel te Zoeterwoude ORDERVERZAMELAARS in de leeftijd van 18-40 jaar. Onze gedachten gaan uit naar mensen die enige ervaring hebben met magazijnwerk. De werk zaamheden bestaan uit het verzamelen van or ders met behulp van electrische verzameltrucks. Belangrijk is, dat u nauwkeurig en zelfstandig kunt werken. Wij bieden een salaris dat in overeenstemming is met de functie-eisen. Onze onderneming kent voorts uitstekende secundaire arbeidsvoorwaar den. Wanneer u geïnteresseerd bent in deze functie, vraag dan een sollicitatieformulier aan vóór 20 april a.s. bij Ahold personeelszaken, mw. M. Burman, tel. 01858-13644 tst. 190. Café-Restaurant De Bruine Boon vraagt: assistent kok 18-22 jaar Werktijden: maandag t/m vrijdag 14.00-20.00 1 Inlichtingen 071-121152 Henk Holswilder. Haarlemmerstraat 11 Leiden VAN DINSDAG T/M LANGE MARE 90, ZATERDAG OPEN; LEIDEN. OOK OP KOOPAVOND: TEL. 071-12 69 55

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12