L z 'Hef sterke geslacht' Voorlichting dringend nodig 7 7 Conflict in crematorium Kapsel dat niet veel tijd kost Frans Molenaar opent zijn Design Centre MAANDAG 3 Af KID 190» Vrouwen centraal in expositie in Breda Op een foto staat een Neder landse boerin afgebeeld. Zij wil in de toekomst gaan boekhouden op de compu ter. Mah Tiamah uit Burkina Faso heeft een geheel andere wens: "Al mijn zorg is voor mijn kinderen, ik hoop dat zij het beter krijgen". Een derde vrouw uit Nepal droomt ervan te kunnen le zen, want "dan kun je ten minste met geld omgaan". door Carine Neefjes De expositie 'Het sterke ge slacht', waar deze drie vrou wen centraal staan, wil laten dat uit schillende culturen niet veel van elkaar verschillen. De tentoonstelling is niet erg overtuigend: in één oogop slag wordt duidelijk dat al leen de Nederlandse vrouw zelf iets te vertellen heeft. De expositie 'Het sterke geslacht' is een initiatief van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. De ini tiatiefneemsters willen niet - dat geldt voornamelijk voor de vrouwen uit de Derde We reld landen - dat de vrouwen zielig overkomen. De foto's zien er dan ook vrolijk uit: ze doen lachend hun werk. Maar de foto-onderschriften geven werkelijk aan wat er in die vrouwen omgaat: "Op het land werken we om te kunnen eten, met naaien verdienen we geld", zegt Sa- rada uit Nepal. Langer De plattelandsvrouwen noemden de expositie 'Het sterke geslacht' omdat vrou wen gemiddeld langer leven. In de geïndustrialiseerde landen wordt een vrouw ge middeld 76 jaar, een man be haalt de leeftijd van 68. In de ontwikkelingslanden ligt de gemiddelde leeftijd veel la ger: vrouwen worden 56 jaar oud, mannen sterven op hun 54e. Niet alleen deze getallen wijzen uit dat vrouwen ster ker zijn. De initiatiefneem sters vinden dat vrouwen tot het sterke geslacht behoren, omdat ze veel verschillende dingen tegelijk aankunnen. De vrouwen in de expositie hebben gemeen dat ze alle drie moeder zijn wat impli ceert dat ze zorgen voor hun kinderen en ook als vanzelf sprekend het huishouden doen. Daarnaast verrichten de drie ook nog betaald werk e hun bijdrage le- het gezinsinko- Dit lijkt een overeen komst, maar dat is het niet. Voor Sarada uit Nepal en Mah uit Burkina Faso is het werk geen eigen keuze. Sara da en Mah ploeteren op het land om te kunnen overle ven, omdat hun echtgenoten elders verblijven. In hun cul tuur is het vanzelfsprekend dat vrouwen zorgdragen voor de voedselproduktie voor het gezin. Hanneke, de vrouw die Nederland vertegenwoor digt in de expositie, heeft er zelf bewust voor gekozen om haar man op het land te hel pen. Daarnaast staat zij in de winkel aan huis waar ze zelf gemaakte melkprodukten verkoopt. Hanneke: "Idea- Mah uit Burkina Faso. Zij zag niets in haar echtgenoot, haar ouders stuurden aan op een huwelijk. lisme speelt hier een grote doen aan het negatieve beeld rol. Met onze zelfgemaakte dat veel mensen van boeren produkten willen we iets hebben". Trouwen Ook bij het thema trouwen worden de verschillen tus sen de drie vrouwen over duidelijk. Hanneke heeft al tijd al met een boer willen trouwen. Op haar 21e trok zij in op de boerderij van haar man. Sarada is op haar 14e uitgehuwelijkt aan San- gram. "Ze had wel willen huilen", zo luidt de begelei dende tekst, "maar ze heeft zich groot gehouden". Mah uit Burkina Faso werd op haar achttiende de tweede vrouw van Omar Drabo. Ze is niet enthousiast over haar huwelijksvoltrek king. "De huwelijksdag was geen feest voor mij. Ik zag niets in die man, maar mijn ouders stuurden er op aan dat wij trouwden". Het statistiek over vrije tijdsbesteding op de exposi tie is hèt bewijs dat er een groot verschil bestaat tussen Westerse- en Derde Wereld vrouwen. In Nederland heeft de gemiddelde vrouw 58,1 procent vrije tijd. In de Derde Wereldlanden kan een vrouw slechts 17,3 pro cent van al haar tijd aan zich zelf besteden. (De expositie 'Het sterke geslacht is tot en met 27 au gustus te zien in het Rijks museum voor Volkenkunde 'Justinus van Nassau' in Breda. Voor meer informa tie: 01686-2693). Farmacoloog Thörig: "Bejaarden, zware rokers en kamerbewoners kans op vitaminegebrek" Het staat vast dat Nederlanders, wanneer ze gevarieerd eten, voldoende vitamines binnenkrijgen. Het probleem is echter dat de Nederlandse eetgewoonten vrij slecht zijn, waardoor er risico-groepen bestaan die een grote kans lopen te weinig vitamines op te nemen. Niet zo weinig dat ze er scheurbuik of Engelse ziekte aan overhouden, maar wel zo weinig dat ze veel minder weerstand hebben en sneller ziek worden. Dit is de mening van farma coloog L. Thörig, coördina tor van het nu twee jaar oude Vitamine Informatiebureau. Hij vindt dat medici, voor lichters en politici er weinig of geen rekening mee hou den dat deze risico-groepen echt bestaan. Het Informatiebureau ver zamelt resultaten van onder zoeken naar vitaminege- bruik en -gebrek, stimuleert onderzoek in die richting en is mede-financier van een aantal onderzoeken. Met al deze informatie hoopt het Vitamine Informatiebureau deskundigen ervan te over tuigen dat er inderdaad men sen in Nederland zijn die door wat voor omstandighe den dan ook te weinig vita mines binnenkrijgen. Nu is dit niet het enige wat het Vitamine Informatiebu reau doet, maar het is wel dé taak die verklaart waarom dit bureau geheel wordt gefi nancierd door Hoffmann - Zo kunnen de nieuwe zomercoupes e nog tal van varianten. Er goed uitzien, 'er niet te veel tijd aan hoeven beste den en net een tikje anders dan de buurman of buur vrouw, dat staat velen voor ogen bij een bezoek aan de kapper. En die staat elk sei zoen weer voor de opgave de internationale trends voor zijn klanten te vertalen, want de tijd dat in Parijs, Londen of Berlijn een haarlijn werd gecreëerd, die dan klakke loos op elk hoofd werd ge plant, ligt ver achter ons. Van het creëren van een nieuwe lijn voor zijn klanten maakte Tom Westen in sa menwerking met de firma Schwartzkopf een wed strijd. Op basis van de internatio nale trends gingen zijn me dewerkers aan de slag. Het resultaat was 42 leuke modi euze kapsels, waaruit de 'lijn' voor de Westensalons in Leiden, Alphen en Oegst- geest werd gedestilleerd: 'Natural' voc 'Survival' Kenmerken lijn is het natuurlijke, non chalante en toch volumineu ze karakter. De bovenlagen in kort en middellang haar zijn kort, lange haar mag ge lijke lengten houden. De lij nen zijn zacht, met wat 'fran jes' die losjes in de nek en het gezicht vallen. Bij varieert de lengte van bros met een kuifje tot vrij lang met eveneens een accent op de voor-partij die opzij of naar achteren gedra gen. Wax en gel ondersteu nen de nonchalante lijn van de kapsels. Een kleurtje in het haar mag natuurlijk ook weer de ze zomer, als het er maar heel natuurlijk uitziet. Vooral de '2 in 1' kleur zal veel worden toegepast. Dit houdt in dat een warme kleur wordt ge combineerd met blond, aan gebracht met een kam. La Roche, een groot Zwit sers farmaceutisch concern. Hoffmann - La Roche is marktleider op het gebied van ruwe vitamines. Er be staan in totaal dertien ver schillende soorten vitami nes en deze worden door het Zwitserse concern aan de handel geleverd. De ruwe vi tamines worden zowel in ge neesmiddelen als in gewone alledaagse levensmiddelen verwerkt. door Pien Wildeman In Nederland staat echter in de Warenwet vast dat ru we, dus chemische, vitami nes niet in levensmiddelen mogen worden verwerkt. Er bestaan, zoals altijd, enkele uitzonderingen. Zo worden chemische vitamines op het ogenblik toegevoegd aan margarine (A en D), maal tijdvervangers ('dieet-maal- tijden'), sportvoedingspre paraten en rozebottelsiroop. Volgens het Vitamine In formatiebureau is het vreemd dat het in Nederland verboden is om chemische vitamines toe te voegen aan levensmiddelen. Thörig denkt dat het bij voorbeeld een goede zaak zou zijn vita mines toe te voegen aan vruchtensappen en dagelijk se maaltijden in bejaarden huizen. "De vitamines in het eten dat uit enorme keukens komt en dan nog door een groot gebouw moet worden rondgebracht, zijn 'op de plaats van bestemming' bij na geheel verdwenen. Dit komt onder meer door te lang koken, opwarmen en blootstellen aan de open lucht, waar verschillende soorten vitamines niet tegen kunnen". Opgewarmd "Bejaarden, die elke dag zo'n opgewarmde prak krij gen voorgeschoteld, lopen mede hierdoor het gevaar te weinig vitamines binnen te krijgen. Op het ogenblik on derzoekt prof. Van Staveren van de Landbouw universi teit Wageningen of bejaar den voldoende vitamines binnen krijgen. Dit is te on derzoeken door het bloed te analyseren. Thörig heeft zich ervoor ingezet dat Hoff mann - La Roche dit onder zoek mede-financiert. Het Vitamine Informatie bureau inventariseert dus welke groepen een risico lo pen te weinig vitamine bin nen te krijgen. Met andere woorden het bureau wijst de potentiële afzetmarkt voor haar sponsor Hoffmann - La Roche aan. Dit betekent niet, zo bena drukt Thörig, dat hij met handen en voeten is gebon den. Hij heeft bij de oprich ting van het Vitamine Infor matiebureau statuten sa mengesteld waarin staat dat het bureau onafhankelijk kan opereren. Deze statuten zijn zowel door Hoffmann - La Roche, als door de Ad viesraad van het bureau bestaande uit deskundigen op het gebied van voeding, vitamines, farmacologie, voorlichting, gynacologie en verloskunde ondertekend. Risico-groepen Het Vitamine Informatiebu reau stelt zich ten doel bij de consument en intermediaire doelgroepen de kennis over vitamines en juiste vitami ne-voorziening te bevorde ren. Deels door zelfstandige voorlichting en deels door samenwerking met andere voorlichtende organisaties. Zo heeft het bureau net een video samen met de Natio nale Kruisvereniging ge maakt over vitamines. Niet alleen in Nederland financiert Hoffmann - La Ro che een dergelijke bureau. In Duitsland, Frankrijk, Spanje, de Verenigde Staten en Brazilië bestaan al veel langer Vitamine Informatie bureaus. Veel van de kennis van Thörig over vitamine- onderzoeken, komt van de andere bureaus. Elk bureau sluist nieuws door naar het hoofdkantoor van Hoff mann - La Roche in Basel en van daar uit worden de nieuwtjes verspreid. "Uit veel buitenlandse on derzoeken blijkt dat er wel degelijk risico-groepen zijn. Ten eerste zijn dat de men sen met eenzijdige eetge woonten. Dit zijn vaak ka merbewoners, alleenstaan den die geen zin hebben voor zichzelf te koken en be jaarden. Deze mensen krij gen vaak te weinig vitamine C binnen", vertelt Thörig. "Maar ook drugs-gebrui kers, mensen die veel alco holische dranken drinken, zware rokers - en dan bedoel ik mensen die meer dan twintig sigaretten per dag ro ken - topsporters, die op dieet zijn en medicijn- gebruikers lopen kans op een gebrek aan vitamine. En hierbij denk in ook aan vrou wen die nog een sub-50 pil slikken. Het staat vast dat hormonen slikken invloed heeft op de vitamine-huis- houding". Volgens Thörig behoort een groot deel van de Neder landers tot één van die groe pen en voorlichting is daar om nog dringend nodig. "Ik wil de consument helpen si tuaties te onderkennen waarin lichte vitamine-te- korten kunnen onstaan". Overdosis Aan de andere kant is te veel vitamine ook niet goed. De meest voorkomende overdo seringen zijn van vitamines A en D. Deze vitamines kun nen zich namelijk ophopen in het vet onder de huid. Te veel vitamine A kan leiden tot haaruitval, droge huid en jeuk. Te veel vitamine D kan hoofdpijn, weinig eetlust, duizeligheid, droge mond en overgeven tot gevolg heb ben. Teveel vitamine B- komplex, C, E en K kunnen onder meer leiden tot hoge bloeddruk, allergische reac ties, diarree en hoofdpijn. Farmacoloog Thörig vindt het vreemd dat het in Neder land is verboden chemische vitamines aan levensmiddelen toe te voegen. (foto gpd> „Dit betekent dat consu menten moeten uitkijken met vitaminepreparaten en van te voren goed moeten nagaan of het noodzakelijk is extra vitamines in te ne men", aldus Thörig. Hij wijst erop dat er nog steeds men sen zijn die denken dat na tuurlijke vitamines beter zijn dan chemische. "Dit is absoluut niet waar. Chemi sche vitamines zijn net zo goed of slecht als natuurlijke vitamines". Naast voorlichten, advise ren en het stimuleren van onderzoek, geeft het bureau elk kwartaal een bulletin uit met daarin informatie over de nieuwe onderzoeken en andere wetenswaardighe den op het gebied van vita mines. Dit bulletin is spe ciaal bedoeld voor de media. Voor consumenten die meer over vitamines willen weten heeft Thörig de brochure '99 x Waarheid en Onwaarheid over vitamines' samenge steld. Het boekje is te bestel len door f.2,50 te storten op rekening 544514297 van de ABN te Mijdrecht (postgiro nummer van dit kantoor is: 2070097) t.n.v. Vitamine In formatiebureau. Niet zijn couturekleding voor de komende tijd, maar de opening van het Frans Molenaar Design Centre aan de Jan Luykenstraat 104 in Amsterdam, was het belang rijkste nieuws van Frans Mo lenaar. Hij is allang niet meer uitsluitend een ont werper van dure exclusieve kleding. Zo kleedt bij bij voorbeeld de Haarlemse bloemenmeisjes aan, ont werpt bedrijfskleding, da mes- en herenconfectie, schoenen, tassen, sieraden en brillen (voor de Oogap peloptiek). De opzet en inrichting van het Design Centre, dat door Adèle Bloemendaal werd ge opend, heeft hij, zo meldde hij trots, helemaal zelf ont worpen. Het Design Centre moet een informatiepunt worden over de Frans Molenaar-acti viteiten. Wie wil weten waar de herenconfectie te koop is of Frans Molenaar voor een project wil inschakelen kan daar met zijn vragen terecht (020-718064). Daarnaast wordt er zijn confectie-kle- ding, - "en wellicht of en toe eens een afgeprijsd couture- jurkje", verkocht. Met de presentatie van net Contructivistisch Drieluik in Utrecht net achter de rug, een show in Tokyo op 24 april in voorbereiding, was de couture-collectie dit keer vrij klein maar gaf toch een goed idee van wat Molenaar voor de zomer voor ogen staat. Geometrisch vormen be palen ook dit keer weer het beeld bij Molenaar. Zijn jurkje is heel eenvoudig, recht gesneden met strakke lange mouwen en een rok- lengte die de knie vrijlaat. De schouders krijgen maar een licht accent. Een jurkje in wit linnen siert hij op met driehoeken, vierkanten en brede diagonale banen in fel le kleuren. Een apart accent krijgen deze jurkjes doordat Frans Molenaar er grote los se, vierkante kragen op laat dragen, hier en daar een driehoek niet helemaal vast zet en het geheel combineert met enorme vierkante hoe den. De pantalon, die ook in de ze collectie niet ontbreekt valt vanaf de heupen recht naarbeneden en wordt ge combineerd met een taille jasje, een strak aansluitend model dat er in diverse leng ten is of een ruimvallende doorkijkblouse. Bijzonder fraai en heel mooi van kleur in een collec tie waarin combinaties van zwart en bruin de boventoon voeren, zijn Molenaars man telpakken in suède en run dernappa. Voor deze pak ken, en ook voor van zijn kle ding in textiel, voert Mole naar het tulprokje weer op. Op dit rokje wordt een kort, de taille nauwelijks bedek kend jasje gedragen met een dubbel rij knopen en een kleine sjaalkraag. Naast puur klassieke man telpakjes in de Chanelstijl, maakt Molenaar ook een heel zwierige drie-delige combinatie van die bestaat uit; een strakke rok, een strapless topje en een wijd klokkende 7/8 mantel. Wat dit geheel zo apart maakte was de afwerking van brede felroze biezen. De bruid, die na een half uurtje traditioneel de parade afsloot ging gekleed in een ivoorwitte, slankgesneden jurk, waarvan de losse, wat op lamellen lijkende pan den, op verschillende hoog ten dichtgestikt, om de be nen zwierden. Het korte bo lero-jasje liep uit in een grote strik, waarvan de uiteinden een sleep vormden. HENRIËTTE v.d. HOEVEN "Ik steek niks aan! Ik steek helemaal niks De man die deze woorden had uitge spuwd, nam een felle haal van een sigaret, die daarmee meteen z'n beste tijd had ge had. Met een geroutineerde beweging van duim en wijsvinger schoot hij het peukje weg. Het kwam terecht op een wit lint waarop met zwarte letters stond: 'Rust Zacht Lieve Vader'. Langzaam begon het peukje de letter i van deze tekst weg te schroeien. Maar voor zulke kleinigheden had de man geen oog. Hij keek kwaad naar een wat dikkige heer die tegenover hem op een draagbaar zat. "Zo, Van der Pot, dus jij staakt, jij wei gert werk. Weet je wel dat je dat je baan kan gaan kosten?", zei de heer dreigend. Van der Pot keek de dikke uitdagend aan en brieste een laatste restje rook uit zijn neusgaten. "We beginnen toch niet te dreigen, Luitgaarden, is het wel! Ik kan overal terecht. Voor iemand met mijn vak is er altijd werk aan de winkel. Ik heb laatst nog een prachtig aanbod gekregen van e$n croissanterie" De heer tegenover hem snoof. "Ik zal je één ding vertellen: als jij niet een-twee-drie zorgt dat die oven gaat branden, kun je je jas aantrekken", zei hij. "Ik vertik het", antwoordde Van der Pot. "Dan weet je wat je te doen staat". De ogen van de dikke fonkelden kwaadaar dig. "Luister i zelf, wees ee u eens Luitgaarden, zeg nou s eerlijk: ze kunnen ons toch niet ook nog eens op zaterdag laten wer ken. Heel Nederland zit te barbecuen en wij moeten in die bloedhitte werken. Ik heb er van de week al zo'n stuk of veertig ge had, het wordt me nu toch echt te gortig. Ze gaan maar dood tegenwoordig 'alsof het niks is. Maar een beetje rekening houden met de werkman, ho maar!". "Ik zeg niet dat je uit je neus loopt te di neren, Van der Pot. Dat hoor je mij niet zeggen. Maar wat moet dat moet! Je kunt het die mensen gewoon niet aandoen om die man nog een dag extra boven aarde te laten staan. Stel je eens voor: maandag ko men ze de urn halen, maar niks hoor. Dan ligt hun lieve dode nog in dat goedkope kistje. Kijk zelf eens hoe die man erbij ligt, een vulpen heeft meer ruimte. Denk je dat zoiets het rouwproces ten goede komt? En waar blijft onze service op die manier?" "Het is wel toevallig dat die service al tijd van mijn kant moet komen. Jij, als on dernemer trekt straks je witte handschoen tjes weer aan, je zet je goochelaarshoed op en hup, vol gas naar moeder de vrouw. En ik, ik sta hier tot half vier te zweten bij die oven. Die figuur hier lijkt me niet iemand die gauw is opgebrand". "Man, man, wat doe je weer moeilijk. Volgende week gaan we met de bonden om de tafel zitten. Dan heb jij misschien de week daarop al je vrije zaterdag". "Dat hoor ik nu al drie weken". "Op mijn erewoord. Ik zal sterven als het niet waar is. Joh, strijk je hand nou eens over je hart. Al doe je het maar voor die man hier", zei de dikke, terwijl hij gebaar de naar de dode die, met zijn handen ge vouwen op zijn buik, een beetje als een ren tenier, in de kist lag. "Net of die man daar wat van zal mer ken. Ik heb er hier nog nooit een dankjewel horen zeggen, jij soms?" "Je wilt-het niet begrijpen, je wilt het ge woon niet begrijpen. Nou goed, dan zeg ik het nog één keer: jij steekt nü die oven aan. Zoniet, dan ligt maandag je ontSlagbewijs in de bus". Als om zijn woorden kracht bij te zetten gaf de dikke een klap tegen de kist van de dode. Daarna trok hij zijn vest recht en nam hij zijn hoge zije van de draagbaar. Van der Pot zag hoe de boven kant van de hoed glom als een grammo foonplaat. "Zij die gaan leven groeten u, Van der Pot. De doden liggen maandag al weer vroeg op me te wachten". Na die woorden draaide de heer zich resoluut om en verdween hij achter een met leer verste vigd gordijn. Van der Pot wou hem nog wat naroepen, maar de woorden kwamen niet. Met een blik vol haat keek hij naar de oven. Daar na boog hij zich zuchtend over de dode en zei hij: "Zeg, vader, had je nu niet voor één keer in je eigen tijd kunnen sterven". EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIËTTE v.d. HOEVEN Angela Pinneberg

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11