TAD LEIDEN Ons uniform willen we nooit kwijt' t LEIDSCH DAGBLAD Nieuwbouw bediijf Cabot eind van dit jaar gereed Vanaf maandag ook actie van personeel in Diaconessenhuis Roerig begin voor 100-jarig Leger des Heils Leiden Volg de stippellijn en u bespaart misschien wel tienduizenden guldens op uwhypotheeklasten. s ZATERDAG 1 APRIL 1989 LEIDEN - Eind van dit jaar moet in het biosciencepark in de Leeuwen hoek het gebouw worden opgele verd waarin zich het Amerikaanse bedrijf Cabot Corporation zal vesti gen. Dat bedrijf is gespecialiseerd in de produktie van koolstoffen ten behoeve van de rubber- en kunst- stófindüstrie. Dé wethouders Fase (economi sche zaken) en Van der Molen (ruimtelijke ordening) staken giste ren aan de Archimedesweg de eer ste spade in de grond voor het ge bouw dat zo'n 3,5 miljoen gulden gaat kosten. Ontwerper ervan is ir. L. Bots, terwijl de Leidse aannemer Du Prie het uit de grond zal stam pen. Het Amerikaanse bedrijf, waar van het Europese hoofdkwartier in Parijs is gevestigd, zal in Leiden vooral technisch onderzoek doen naar de mogelijkheden van kool stoffen. Vandaar ook deze plaats van vestiging, vlakbij de Leidse uni versiteit, waarmee men onderzoek en gegevens hoopt uit te wisselen. Cabot Corporation heeft in Euro pa vestigingen in Nederland (Bot lek), Frankrijk, Duitsland, Spanje en italië. In Leiden zullen in eerste instantie tien werknemers worden aangetrokken. LEIDEN - Ook in het Diacones senhuis in Leiden worden vanaf aanstaande maandag acties ge voerd door het verpleegkundig personeel. Met overweldigende meerderheid hebben perso neelsleden gistermiddag, tijdens een bijeenkomst met de vakbon den en het speciaal voor het Dia conessenhuis opgerichte actieco mité Cao '89, besloten actie te gaan voeren. In de loop van zon dag worden bezoekers van het ziekenhuis schriftelijk op de hoogte gebracht van de acties. De actie is er, zoals bekend, op gericht om 5 procent loonsverho ging in de wacht te slepen. Het personeel meent dat het al jaren lang wordt onderbetaald en dat het nu hoog tijd wordt dat er extra salaris wordt betaald. Binnenkort wordt over die eis onderhandeld. De patiënten in het Diacones senhuis worden zoveel mogelijk ontzien, maar volgens een woord voerder van het actiecomité zul len zij er naturlijk wel het een en ander merken: "De werkzaamhe den in het ziekenhuis worden van 3 tot en met 5 april stipt uitge voerd, precies naar de letter van de richtlijnen. Dat betekent wel licht dat bepaalde werkzaamhe den in het gedrang komen. Zo zal het operatieprogramma mogelijk vertraging oplopen, maar dat geldt natuurlijk niet voor spoe- dingrepen". De directie van het ziekenhuis heeft in verband met de dreigen de acties het operatieprogramma al teruggebracht. Vanaf maandag tot en met woensdag is er vanaf acht uur 's morgens de hele dag bezoek mogelijk. "Bezoekers zal worden gevraagd of zij hand- en spandiensten willen verlenen bij de verzorging van de patiënt". Alle ziekenhuizen uit de regio houden donderdagmiddag 6 april een demonstratieve bijeenkomst op het Stationsplein. Die mani festatie heeft omstreeks 16.30 uur plaats. Personeel van het AZL neemt eveneens aan die actie deel. Het betreft een sympathie actie, omdat het personeel van het AZL ambtenaar is, in dienst van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, en meer ver dient dan collega's in het Diaco nessenhuis en het Sint Elisabeth Ziekenhuis. Die ziekenhuizen vallen onder WVC. Eerder deze week kondigde ook het personeel van het in Lei derdorp gevestigde Sint Elisa beth Ziekenhuis aan acties te gaan voeren. Het personeel heeft onder meer plannen op de Enge- lendael in Leiderdorp in de och tenduren te blokkeren en alle au tomobilisten een pamflet uit te delen. De politie zal de actie in goede banen geleiden. Ontmoetingsdag voor weefsters LEIDEN - Voor wevers (en weef sters) in Zuid-Holland wordt op za terdag 15 april de jaarlijkse studie- en ontmoetingsdag gehouden in het christelijk lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft in de Kagerstraat. Dit jaar was de Leidse weefkring 'Het Leyds Laeken' aan de beurt om de dag, van elf tot vier uur, te organise- 's Middags tijdens de modeshow van handgeweven kleding speelt een salonorkestje van de streekmu- ziekschool 'Rijnakkoord' onder lei ding van Maijolein Hennes. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot Ans Kunst-Sarlemijn, Spiegeldreef 39, 2353 BK Leider dorp. Toegangskaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Opening nieuw onderkomen van Lodewijksgroep LEIDEN - De zeeverkenners van de St. Lodewijksgroep luisteren zater dag 15 april hun 15-jarig bestaan op met de feestelijke opening van hun nieuwe clubhuis en botenloods aan de Admiraal Banckertweg. Wethou der Tesselaar zal die middag om één uur de botenloods in gebruik stel len. Behalve het 15-jarig jubileum wordt die zaterdag ook het 55-jarig bestaan van de héle Lodewijks groep gevierd. Vandaar dat voor al le oud-leden en belangstellenden een open huis wordt gehouden. LEIDEN - Om klokslag half negen is gisteravond de zogenaamde Nachtmarathon Leidse Reddii start gegaan. Deze marathon duurde tot vanmorgen half -negen. Precies twaalf uur achtereen hebben een kleine honderd zwemmers baantjes getrokken in zwembad De Zijl. C. Pries, voorzitter van de Leidse Sport Federatie, zou het evenement met een pistoolschot openen. Maar het schietijzer weigerde dienst en een eenvoudig fluitje moest die taak overnemen. Het is de tweede keer dat de Leidse Reddingsbrigade, dit keer in samenwerking met de gemeentelijke directie Sport en Recreatie, de manifestatie hield. Vorig jaar gebeurde dat voor het eerst ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de brigade. Sport en Recreatie schreef alle Leidse sportverenigingen aan deel te nemen aan dit vooral voor de gezelligheid bedoelde evenement. Maar op de Leidse Watervrienden na waren er geen andere sportvereni gingen te bekennen in De Zijl. Wel namen elf reddingsbrigades uit de gehele regio, onder meer Katwijk en Delft, deel. Na afloop van de wedstrijden werden prijzen uitgereikt a hebben vannacht enkele honderden kilometers gezwommen. Rondleiding Zondag 2 april wordt in het Heempark aan de Oegstgeesterweg de eerste rondleiding van dit jaar gehouden. In de wandeling komen diverse thema's te rug, zoals wetenswaardigheden over in heemse planten, diverse landschapty pes en beheer van het park. De rondlei ding, die onder leiding van natuurgide- sen van het IVN staat, begint om 14.00 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Het park is geopend van 8.30 tot 17.30 ADVERTENTIE Coupon Ja, ik wilgi Spaarhypotheek. Uw documentatie hierover I zie ik met belangstelling tegemoet Naam/voorletteris): I Woonplaats:. Ik ben ABN-cliênt bij (canto i I mê m Deze aanvraagcoupon op- sturen naar, of afgeven bfi, een I I ABN-kantoor in uw buurt orde m coupon in een gesloten envelop - zonder postzegel sturen naar: I I I ABN Bank, Antwoordnummer ^1555,1000 PA Amsterdam. De ABN heeft een nieuwe hypotheek: de ABN Spaarhypotheek. Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypotheek is gekoppeld aan een speciale levensverzekering. Daardoor ontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maandelijkse hypotheeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maar liefët zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheek op de einddatum dan wel direct bij eventueel voortijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een brutojaarinkomen van rond f35.000,- per jaar. Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis. ABN Spaarhypotheek,de nieuwe voordeelformule. /ABN Bank LEIDEN - "Diverse soldaten kwamen thuis met builen, blauwe plekken en ge scheurde kleren. Sommige werden bekogeld met rotte tomaten en straatvuil". Het welkom van een aantal Leidenaars aan het Leger des Heils, toen dat een eeuw geleden neerstreek aan de Van der Werfstraat. Hallelu ja! Hoewel het Leger in de loop der jaren veel goodwill heeft opgebouwd, weet ook menig buitenstaander anno nu niet wat-ie er van moet denken. Goed werk doen ze, daar niet van. Maar moet dat nou, dat nadrukkelijke naar buiten treden, de samenzang op straat en die uniformen? door Simone van Driel Ja, dat moet. Het Leger des Heils is een kerk, "al noemen we ons niet zo", zegt kapitein H.G. Bolhoevé, sinds twee jaar aan het Leidse korps verbonden. "En wij geloven op een manier waarbij je niet anoniem kunt zijn. Herkenbaarheid is be langrijk, dan krijg je van hoog tot laag toegang. Mensen kunnen je aanspreken. En voor de mensen zijn we er immers. We zouden nooit van ons uniform af willen. Modernise ren? Nou, vóór 1965 hadden we een gesloten uniform, nu is het open. En vrouwen hoeven niet meer per se een kaphoed op, dat is een persoon lijke keuze". Leiden kreeg zijn Leger des Heils-korps in 1889. De eerste Ne derlandse afdeling was twee jaar eerder in Amsterdam opgericht, in navolging van het Engelse Salva tion Army van William Booth. On der het motto van de drie s'en (Soup, Soap and Salvation) bood hij hulp aan en bracht het evangelie on der mensen die onderaan de maat schappelijke ladder bungelden zoals armen, wezen en zwervers. De kern van zijn boodschap: De mens heeft een vrije wil, God wil hem red den als hij wil en iedereen heeft een persoonlijke band met God. Booth koos voor een organisatie met mili taire structuren, "omdat volgens hem onder mensen een zekere dis cipline moet zijn", zegt Bolhoeve. "We werken wel met rangen en ik ben wel kapitein, maar ach, de toe lage van de generaal is net zo hoog als de mijne". Verdoolden Een inderhaast gerestaureerd pak huis met leuningloze banken en verlicht met vleermuisbranders aan de Van der Werfstraat vormde het eerste dak boven het hoofd van het korps in Leiden. Wat een tijd, ver zuchtte de Leidse heilssoldaat A. van Brero in De Strijdkreet van II februari 1939, toen het Leidse Leger er vijftig jaar strijd op had zitten. Van Brero en enkele andere oud gedienden haalden in het jubileum nummer zoete en minder zoete her inneringen op. 'Valsche Christus sen, die in het laatste der dagen zou den opstaan', werden ze genoemd. En wolven in schaapskleren. En halve garen. 'Leger van verdool den', die term viel ook nog wel eens. "Men kende het leger niet, de ker ken stonden er huiverig tegenover. En we waren door ons uniform her kenbaar", geeft Bolhoeve oorzaken voor de antipathie die het Leger des Heils, naast veel medestand, onder vond. De eerste bijeenkomst in Leiden was op 16 februari 1889. Na roerige taferelen die zich op zo'n bijeen komst in Beverwijk hadden voorge daan, was de Leidse politie er ruim schoots vertegenwoordigd. De toenmalige commissaris en zeven gehelmde agenten hielden zich - naar achteraf bleek nogal overbodig - op bij de ingang. Drie agenten in uniform, twee inspecteurs en een rijksveldwachter in burger hielden in de zaal de boel in de gaten. De bij eenkomst verliep ordentelijk. En wat een succes voor het leger: van wege de grote belangstelling moes ten uiteindelijk wel vijf openings bijeenkomsten worden belegd. Booth zelf kwam in april van 1889 een kijkje in Leiden nemen en sprak in de tot de nok gevulde (ou de) Stadsgehoorzaal. Klappen Gehoond en geschimpt werd er vanaf het allereerste begin - enkele leden van het 'beruchte gilde der kolenschouwers' zouden in Leiden fervente Leger-oproerkraaiers zijn geweest. "Maar de eerste vier maan den verliepen heel rustig in vergelij king met de tijd daarna", memo reert Van Brero in De Strijdkreet. "De politie kwam erbij, er werden sabels getrokken en klappen uitge deeld". Sommige heilssoldaten, Van Brero incluis, moesten onder politiebegeleiding naar huis. Het oproer in Leiden zou, schrijft Van Brero, onder meer te maken hebben met de wisseling van de wacht op 17 juni 1889, toen kapitei- ne Volp en luitenante Van der Weij- den hun opwachting in Leiden maakten. "Bijeenkomsten werden een en al vuur, de prediking zeer be slist, de bekeerlingen aan het werk gezet. Meerdere in christelijke krin gen zeer gerespecteerden bogen z-ich aan de Zondaarsbank, waarop de christelijke samenleving in be weging kwam. Voor en na de bijeen komsten vormden zich groepen bij de zaal en werd er gediscussieerd". En op die samenscholingen kwa men herrieschoppers af en moest de politie opdraven, soms ook de sabel trekken. De rapporten van de Leidse poli tie uit die dagen laten eveneens zien hoe droef het Heilssoldaten bij tijd en wijle verging. Soldaat Willem Frederik Martin gemolesteerd door het publiek vóór de zaal omdat niet iedereen naar binnen mocht; meer dere verzoeken om politiebegelei ding; heilssoldaat Reinier Pet met een stuk ijzer in zijn gezicht en op zijn arm geslagen. Nog in 1896 zelfs Kapitein Bolhoeve van het Leger des Heils: "Van ons hoeft echt niet iedereen zich bij het korps aan te sluiten". (foto Loek Zuyderdiiin) was er heibel, bij een grote wandel- moment overgeplaatst worden of. lemaal meer 'ik' wat de klok slaat", tocht van het korps. De Leidse be- in de termen va het Leger, met vaar- aldus Bolhoeve, volking ging er massaal naar kijken, wel gaan. de politie probeerde "de rijen te "In principe kan er morgen een breken". Stafcommandant De briefje in de bus liggen dat ik eerder zestig tot tachtig dan veertig uren bedraagt. "Je moet er altijd zijn. Zoveel uur werken is niet goed uuo "6B^l in. UVU A.UVCCI UU1 WCrRCn IS IllCl HL'CU Groot werd meegenomen naar het drie weken moet vertrekken. Zo hoor, maar ik klaag niet. 't Is best stadhuis en kreeg proces-verbaal. gaat dat in het Leger. Dat kan om wel eens moeilijk en heus niet elke Sommigen verloren hun baan verschillende redenen zijn: ziekte dag halleluja en glorie, het vraagt vanwege hun binding met het Le- 0f pensionering in een ander korps, heel veel van je. Maar, en dat is niet ger des Heils. Vele officieren heb- Maar ook het feit dat we niet te lang pathetisch bedoeld, je kunt het op- op één plaats moeten blijven kle- brengen door dicht bij de Heer te le ven. Mensen moeten niet al teveel ven", aan je gaan hangen, niet iets doen bij- omdat jij de kapitein bent die het kennen, maar uit vrije wil". Het korps dat hij tussen nu pakweg driejaar achterlaat, telt ben in de beginperiode smaad hoon moeten doorstaan, maar werden zielen gered", sprak luite nant-kolonel P. Deurloo op eenkomst ter gelegenheid 75-jarig bestaan van het Leidse korps. De Strijdkreet van 1939: "Breng de Sleutelstad in beweging menteel lïÖ officiëleheilssoldaten, i de Almachtige zal u kronen met zijn zege" Roerig volkje Het krakkemikkig onderkomen de Van der Werfstraat werd spoedig hij 'Leiden'. "Mensen willen hier Behalve meer jonge aanwas bin nen het korps is een wens van Bol hoeve ook de komst van een zoge naamde Raad- en Daadbalie. "Daar moeten mensen 24 uur per dag te recht kunnen voor hulp, vragen en De kerkgemeenschap bestaat uit klachten. Dat organiseren heeft tijd ongeveer 200 mensen. "Het is hier nodig, ik denk dat het een jaar of een heel roerig volkje", omschrijft twee duurt". Hulp en evangelie liggen kaars verlengde, is wat het Leger des Heils de wereld al 100 jaar voor houdt. "Wat je als Leger des Heils aan hulp biedt", zegt Bolhoeve, "doe je vanuit het evangelie. Door w - dat handelen kunnen mensen aan Groenesteeg betrokken. Geen idea- volgens hem wel dat zich binnen de het denken worden gezegd: Hé, le plek want een beetje achteraf, en gelederen wat al te veel ouderen be de ruimte voor de verkoop van kle- vinden. "Er is een zekere vergrij- ding is te klein om als zodanig zing en dat baart ons wel zorgen. verruild voor een pand aan de Lam- graag in beweging komen, mermarkt. Daar zetelde het leger 35 doelstellingen in de praktijk bren- jaar, vertrok vervolgens in 1924 naar gen en niet te veel theoretiseren", de Langebrug en in 1930 naar de Tnnfrpr|an Hooigracht. Vier jaar geleden werd d ungeren het huidig gebouw aan de 3de Probleem met het Leidse korps i helpt die man mij. Het is het evangelie in praktijk brengen. dienst te kunnen doen. De grote zaal, waar Bolhoeve en de zijnen Aan de andere kant: Als de Heer wil zijn, zal daar iplan komst wel een oplossing voor ko- wel erg blij mee zijn, wordt gebruikt. De kapitein heeft ingediend om in een gedeelte de dienstwoning een permanente winkel te maken, hij en zijn gezin geworden. Ze zijn kritischer, willen Natuurlijk, we doen ook puur evan gelisatiewerk. Maar van ons hoeft de toe- echt niet iedereen zich bij het Leger aan te sluiten. Ieder mens is anders. men. "We willen echt graag jonge- Als ik bij wijze van spreken zeg: bereiken, maar dat is moeilijker daar ligt Lutjebroek en iemand dit en dit en dat bereiken. Voor het leger moet je jezelf kunnen wegcij- schijnlijk niet zijn, want hij kan elk feren en het is tegenwoordig toch al- zegt: maar ik wil naar Pernis, mij best. Het gaat erom dat je er bent voor elkaar, datje in praktijk brengt wie je bent". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9