Rol Smit in Alaska nog onduidelijk Spoorwegen en gemeenten zijn graffiti zat Dienstverleningsstraf voor chauffeur na fatale botsing 'Meer geld voor beveiliging musea' Exxon ontkent inschakeling POES IN HET NAUW Vrijheid vwo-scholen bij examen Nederlands tom westen kapsalon Rode-Kruismedewerkers vrij ZATERDAG 1 APRIL 1989 BINNENLAND PAGINA 3 ROTTERDAM/VALDEZ (GPD/ANP) - Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Internationale heeft helemaal geen opdracht gekregen voor de berging van de Exxon Valdez en het meehelpen bij het opruimen van de olievlek in Alaska. Dit heeft Exxon-woordvoerder Cornett gisteren gezegd. „Smit Internationale is in de buurt en schijnbaar op zoek naar werk", aldus Cornett. Bij Smit Internationale houdt men echter vol over een schriftelijke overeenkomst te beschikken. De 35 ton bergingsmaterieel en de ploeg van tien man zijn echter nog steeds in Anchorage. De spullen kwamen daar donderdagochtend vroeg al aan. Alles staat nog op twee vracht wagens, klaar voor vertrek naar Valdez. Ook de twee veegarmen voor het opruimen van de olievlek staan nog in Anchorage. Volgens woordvoerder Kaake- been van Smit Internationale be staat sinds maandagavond een overeenkomst met Exxon, waarbij Smit Internationale op basis van be rekening achteraf de klus op zich neemt. Het materieel gaat volgens Kaakebeen naar de havenplaats Valdez. Smit Internationale maakte afge lopen dinsdag zelf bekend de op dracht van Exxon te hebben bin nengekregen. Exxon heeft dit tot nu toe niet duidelijk bevestigd. De Amerikaanse media hebben tot nu toe bij de berichtgeving over het bergen van de tanker en het oprui men van de olievlek slechts gespro ken en geschreven over twee Ame rikaanse bedrijven uit Portland, Oregon, te weten J.H.Leitz Ass. Inc. en Fred Devine Diving Salva ge Inc. Bij Smit Internationale wordt ontkend dat er sprake is van een publiciteitsstunt. Volgens woordvoerder Kaake been van Smit Internationale hoopt men dinsdag of woensdag te begin nen aan de berging van de Ameri kaanse supertanker Exxon Valdez. Vanuit Anchorage liet een zegsman Studentenstop geadviseerd voor negen richtingen UTRECHT (ANP) - De gezamenlij ke universiteiten adviseren minis ter Deetman van onderwijs voor ne gen studierichtingen een studen tenstop in te voeren. Het gaat hier bij om opleidingen die zo'n grote belangstelling genieten, dat de ca paciteit tekort schiet. Dit heeft een woordvoerster van de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten gisteren gezegd. Het advies van de universiteiten is gedaan op grond van vooraanmel dingen. Met de vroege aanmeldin gen kan een prognose worden ge maakt hoeveel mensen zich ko mend jaar uiteindelijk zullen aan melden voor een bepaalde studie richting. Hoewel de capaciteit by bedrijfs kunde, geneeskunde, diergenees kunde en industriële vormgeving is uitgebreid, blijft een beperking van de instroom van studenten nodig bij deze studies. Minister Deetman heeft bepaald dat voor tandheel kunde een studentenstop van kracht blijft vanwege de krappe ar beidsmarkt. Daarnaast wordt een stop voorgesteld voor de studierich tingen beleid en management ge zondheidszorg, gezondheidsweten schappen, medische biologie, Japankunde en Romaanse talen. Binnenland kort Drie doden Bij een ernstig verkeersongeval op rijksweg 9, de hoofdverbinding tus sen Den Helder en Alkmaar, zijn gistermiddag in de buurt van Den Helder drie doden gevallen. Bij de botsing waren drie auto's betrok ken. Eén van de auto's vloog in brand, waardoor drie inzittenden verbrandden. Twee andere inzitten den raakten ernstig gewond. Vervoersbedrijf De grootscheepse actie van het Am sterdamse Gemeente Vervoersbe drijf (GVB) om de metro weer veili ger te maken, wordt met tien dagen verlengd. De actie is een groot suc ces. Volgens een woordvoerder van het vervoersbedrijf voelt het pu bliek zich veiliger en wordt er min der zwartgereden. Jamboree De achttiende Wereld Jamboree zal in 1995 plaatsvinden in de gemeente Dronten. Het bestuur van Scouting Nederland heeft dit bekendge maakt. Het gebied van 350 hectare aan het Veluwemeer werd uit elf lo- katies gekozen als het meest ge schikte. Hier worden in 1995 30.000 jongeren uit honderd landen in ten ten gehuisvest en duizenden bezoe kers ontvangen. De Jamboree duurt tien dagen. weten dat het overpompen van de resterende ruwe olie uit de tanker het komende weekeinde zal worden voltooid. Met de leiding van Exxon en de federale overheid van Alaska zouden zowel vanuit Rotterdam als vanuit Anchorage de laatste bespre kingen over de methode van ber ging worden gevoerd. Het is de bedoeling dat de Exxon Valdez zoveel mogelijk van olie en ballast zal worden ontdaan om het schip een maximaal drijfvermogen te geven. Duikers zullen de schade onder de waterlijn onderzoeken en zo mogelijk trachten provisorische reparaties te verrichten. Smit Tak zal mogelijk daarna met plaatselijke sleepboten proberen de supertan ker achterwaarts van het rif te trek ken. ROTTERDAM (GPD) - Het ver keersongeluk gebeurde bijna twee jaar geleden. Maar de veroorzaker, een 52-jarige vrachtwagenchauf feur, was er nog kapot van. „Ik voel me net een moordenaar," zei hij gis teren voor de Rotterdamse recht bank. „Ik was veel liever zelf invali de geraakt dan dat die drie mensen dood waren gegaan." Strafkamerpresident mr. R.C. Lensink-Bosman probeerde het ernstige schuldgevoel van de chauf feur wat te verzachten. „Het klinkt heel hard. Maar als je verkeersdeel nemer bent, loopje nu eenmaal risi co's. U bent wel fout geweest, maar dan hoef je jezelf nog niet van moord te betichten. U moet het niet te moeilijk maken voor uzelf. En bo vendien, dit soort zaken moet ook veel sneller ter zitting worden be handeld. Omdat het nu veel later is dan we allemaal wensen, worden oude wonden weer opengemaakt." Officier van justitie mr. J.W.P. Snijders eiste drie maanden gevan genisstraf en en een jaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid. „Hij reed veel te hard en lette niet op de borden. Maar wat mij betreft mag de rechtbank de cel straf vervangen door honderdvijftig uur dienstverlening. Dat lijk mij hier meer op z'n plaats." De strafkamer was het daar zo werd direct in een tussenvonnis uit gesproken wel mee eens. De ko mende weken wordt voor de chauf feur een dienstverleningsproject gezocht, waarna eind mei de stand van zaken definitief kan worden vastgesteld. De chauffeur, wiens destijds twaalfjarige zoon bij het ongeluk zwaar gewond raakte en die zelf bei-, de enkels brak, werd roekeloos rij den verweten. Hij reed met z'n truck op 9 juni 1987 over de A20, het noordelijke deel van de rondweg om Rotterdam, richting Capelle. Ter plekke waren wegwerkzaamhe den aan de gang en via rijstrooksig nalering werd het verkeer verzocht de snelheid via 90 en 70 tot 50 kilo meter per uur terug te brengen. Maar de chauffeur zag de signalen niet. Omdat hij niet echt goed zat op te letten, maar ook omdat het op dat moment zwaar regende. Hy reed met hoge snelheid op een file auto's in. Twee personenauto's werden tussen zijn vrachtauto en een ande re oplegger verpletterd. Drie men sen overleefden hun verwondingen niet. Het bleek overigens dat de chauf feur in de periode voor het ongeval al enige tijd 120 tot 125 kilometer per uur had gereden, veel meer dan de voor vrachtwagens toegestane 80. Bij het 50-kilometersignaal op de A20 reed hij nog 100, zo bleek uit de kaart van de tachograaf. Z'n zoon, met wie de chauffeur zat te praten, zag de file het eerst en waar schuwde nog „Papa, pas op!" Maar dat was te laat o(n de fatale botsing te voorkomen. RIJSWIJK - Drie dagen lang hield de poes Oemie de bewoners van een wijk in Rijswijk in haar ban. Zij was in een 25 meter hoge boom geklommen en kon niet meer naar beneden. De eigenaresse van het dier schakelde gis termiddag ten einde raad een kraanverhuurbedrijf in die, vanachter een huizenrij, een veiligheidskooi richting poes takelde met daarin een lid van de Haagse dierenambulancedienst. Deze slaagde er na enkele mislukte po gingen in via een zogenaamde vangstrop de poes uit haar benauwde posi tie te bevrijden. Buurtbewoners stonden beneden met een vangnet klaar voor het geval er iets mis mocht gaan. (Foto gpd> Tien meldingen van meningitis RIJSWIJK (ANP) - In de afgelo pen week zijn er by het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur weer tien geval len van meningitis geregi streerd. Het totaal dit jaar komt daarmee op 211. Tot nu toe zijn 22 mensen aan deze ziekte over leden. In 133 gevallen is sprake van „gewone" meningitis of nekkramp. Daaraan overleden mensen. Aan de andere n, waarbij een bacterie het bloed vergiftigt, overleden zes tien schriften als 'woordjes-tellen', om dat leerlingen die een uitmuntende samenvatting van minder dan 500 woorden maken, een laag cijfer zul len behalen. derlandse r Het WD-kamer- DEN HAAG (GPD) - Scholen krij gen dit jaar de vrijheid om het eind examenonderdeel 'samenvatting Nederlands vwo' naar eigen inzicht na te kijken. Voorwaarde is wel dat- de scholen melding maken van hun afwijkende beoordelingsnormen bij de onderwijsinspectie en de Centrale Examencommissie Voort gezet Onderwijs (CEVO). Dat heeft staatssecretaris Ginjaar-Maas (on derwijs) besloten. Begin dit jaar onstond grote dei ning over de correctie-voorschrif ten die de CEVO uitvaardigde voor de samenvatting Nederlands vwo. Duizend docenten Nederlands kwa men in actie, omdat de kwaliteit van hun vak in het geding zou zijn. De examenkandidaten moeten de drie jaar gevangenisstraf geëist te- essentie van een tekst samenvatten gen twee Amsterdamse mannen, in 500 woorden. Als ze zich aan die van resp. 37 en 39 jaar. De mannen lengte houden, dan is het volgens de hebben bekend een grote reeks CEVO-normen praktisch onmoge- diefstallen te hebben gepleegd bij lijk een onvoldoende te halen. Al- het vrachtafhandelingsbedryf Aero leen een overmaat aan spelfouten Ground Services (AG) op Schiphol, nog onduidelijk. Verzekeringsex- kan hen dan nog de das om doen. Tevens hadden zij een cocaïnelijn perts zijn gisteren druk doende ge- Wat de leerlingen van de tekst be- vanuit Zuid-Amerika opgezet. D66-woordvoerder Wolffensper- weest om zich een totaalplaatje te grepen hebben, wordt daarmee niet Bij AG werden in de loop van vo- Het is niet uitgesloten dat het ger vindt dat het mogelijk moet vormen, maar hebben daarover nog achterhaald, menen de opstandige rig jaar grote partijen goederen ge- WD-kamerlid na afloop van het worden dat musea een goed signale- niets bekend gemaakt. Het geld dat docenten Nederlands. Zij beschou- stolen. Er verdwenen palets vol met Voorstel WD-kamerlid Keja richting WVC Drie jaar cel voor diefstallen Schiphol geëist HAARLEM (ANP) - Officier van justitie P. van de Rivière heeft giste ren bij de rechtbank in Haarlem DEN HAAG (GPD) - Het ministerie toe. „Het is waar dat deze mensen de strafmaat voor vernielingen van WVC moet meer geld uittrek- nauwelijks geholpen worden door zoals de Papendrechter heeft aan- ken voor de beveiliging van de Ne- toedoen van de bezuinigingen op gericht. „Verruimen van de straf- opvangvoorzieningen in de gezond- wet i lid Keja stelt dit vast naar aanlei- heidszorg". Dat maakt de kans op als reactie op ding van de dramatische vemielin- herhaling er niet kleiner op, meent uit Pa- Keja. guldens schade had Hoe groot de schade exact is, i gen die een 61-jarige pendrecht woensdag aanrichtte in het Dordrechts Museum. „Het gaat om ons aller verleden," zegt Keja en paasreces schriftelijke vragen zal ment krijgen daarom mag het wat hem betreft stellen over deze zaak aan minister gevaar op kunnen leveren Brinkman. Het ministerie van WVC kunstwerken die geld kosten. Gisteren Keja wijst er op dat het niet de wil tot die tijd geen reactie geven op nog weigerde de Dordtse justitie ierste keer is dat iemand op een het voorstel van het kamerlid. het signalement van de man te ver- eerste dergelijke manier vernielingen aan richt aan 'ons cultureel bezit'. „In onze samenleving lopen een aantal Kamer, PvdA, CDA gestoorde mensen rond," licht hy voorstander - net als de woordvoerders spreiden onder Dordtse de andere grote fracties in de landse musea. Men vond dat i D66 - geen drang komen met de privacy de verzekering uitkeert om de tien de vernielde schilderijen in Dordrechts Museum te herstellen, is niet voldoende om die enorme operatie te betalen. Het museum Neder- heeft daarom een beroep gedaan op WAAXENS (ANP) ge- de stichting Steunfondsen voor M Zuid-Holland. Het fonds de gewraakte correctie-voor- geluids-, video- en foto-apparatuur, kleding, horloges en telefaxen. Eind vorig jaar werden ruim tien verdachten aangehouden, voor het grootste deel werknemers van AG. De rechtbank heeft tot nu toe één betrokkene veroordeeld tot ander- Vriendin gedood De 46-jarige Westduitser die wordt verdacht van het doodschieten van zijn 30-jarige half jaar gevangenisstraf, het verzwaren van dader, die even tevoren voor miljoe- gevraagd geld in te zamelen dat kan vriendin A.G. Veldhuis uit Bols- Als baas van een vrachtloods gaf ie man veelal het groene licht Dat heeft een woordvoerder van de dat een hoeveelheid goederen kon politie gisteren bevestigd. In eerste worden opgehaald. Zijn vriend, die instantie had de man verklaard dat als beveiligingsbeambte by de ge- DordrechtTzal voorts bekijken of er hij tijdens de schietpartij op het toi- meente Amsterdam werkte, zorgde sponsors zijn die willen bijdragen let zat. Het vuurwapen lag in zijn ervoor dat de goederen bij een heler tuin begraven. De man heeft nu be- terechtkwamen. De ploegbaas van W kend dat hij op 22 maart per onge- AG, die evenals alle andere ver- an luk zijn vriendin neerschoot tijdens dachten inmiddels door zijn werk er- een woordenwisseling over relatie- gever is ontslagen, erkende tijdens problemen. kinderknipmiddag^lQ 5Q speciaal tarief 13; ADVERTENTIE Kinderknipfeest: iedere eerste woensdag van de maand. Elke eerste woensdagmiddag van de maand reserveren we voor onze jongste klanten. Dan is het kinderknip feest voor jongens en meisjes t/m 10 jaar. We maken het extra gezellig met spelletjes, ballonnen en vrolijke muziek. En als u ze thuis even de haren wast, geldt het speciale lage tarief. Wel even van tevoren 'n afspraak maken. leiden: breestraat 45. tel 071132947 oegstgeest: wilhelmmapark 1 tel 071 174270 alphen a/d rijn: raadhuisstraat 156. tel 0172073848 ook open op maandag en koopavond Het gemeentebestuur aan de restauratie van de zeventien de eeuwse meesterwerken. B en van de stad zijn vooralsnog niet v plan om uit eigen kas geld te res zijn prcces dat hij op deze vele tienduizenden guldens rijker geworden. DEN HAAG/GENÈVE (ANP) - De deeld. Volgens de woordvoerder vier Rode-Kruismedewerkers, on- waren zij niet ontvoerd zoals aan- der wie de Nederlandse verpleeg- vankelijk bij hun verdwijning het ster Liselotte Bosma, die twee we- geval leek. De vier vielen min ken geleden in Mocambique in han- meer in handen van de rechtse v< den vielen van rechtse rebellen, zijn zetsbeweging Renamo toen deze in gisteren-vrijgelaten. Zij verkeren in het gebied waar zij werkten een ge goede gezondheid. Dit heeft een vecht voerden tegen regeringstroe- woordvoerder van het internationa- pen. Ie Rode Kruis in Genève meege- DEN HAAG - Al jaren gaan steden in Nederland de strijd aan met graf- fiteurs. Eigenlijk een te duur woord, waarmee gewoon spuitbusvanda len bedoeld worden. Bij alarmeren de telefoontjes trekken schoon- maakbrigades er op uit om zinloos vol gespoten muren weer schoon te maken, zodat spuitbusfanaten weer wat ruimte hebben. Dweilen met de kraan open. Zoetermeer, het mekka van de graffiti, trëkt 1,4 miljoen gul- door Ben Jebbink den uit om de stad schoon te krij gen. De gemeente Amsterdam heeft de woningbouwcorporaties dit jaar 200 duizend gulden toegezegd voor schoonmaak. De Nederlandse Spoorwegen geeft jaarlijks 4,8 mil joen gulden uit om graffiti te verwij deren. Hele bureaus zijn opgericht om aan gehouden vandalen de mogelijk heid te geven de graffiti zelf te ver wijderen of de schoonmaakkosten te betalen. Speciale klachtentele foons zijn in het leven geroepen om graffiteurs zo snel mogelijk te kun nen betrappen. Tot nu toe heeft het allemaal weinig geholpen. Er is hoop op betere bestrijding van dit soort vandalisme. De Neder landse Spoorwegen, een gewild slachtoffer voor het aanbrengen van graffiti, heeft voor het district Den Haag een aktieplan ontwikkeld om graffiteurs harder aan te pak ken. Want alleen al voor het schoon maken van gebouwen en treinen in dat district is een bedrag van 1,5 staat, de NS een onhoudbare situatie. De tijd lijkt rijp om zwaarder geschut in stelling te brengen. Het laatste halfjaar heeft de NS alle spuitbus- artiesten rond Den Haag geïnventa riseerd en zijn er akties gestart om deze jongeren op heterdaad te be trappen. Beeld Het inventariseren van alle graffi teurs heeft de NS een aardig beeld van het graffiti-wereldje opgeleverd "We kennen alle graffiteurs met naam en toenaam. In ons rayon ma ken in totaal zeshonderd jongeren zich schuldig aan graffiti", zegt de Haagse rayonchef spoorwegpolitie H.L. Wichgers. De spoorwegpolitie en de medewerkers van het schoon maakbedrijf werken met fotocame ra's om tag-namen vast te leggen voor het gebouw wordt schoonge maakt. Graffiteurs gebruiken tag- namen (handtekeningen) om een ei gen identiteit te geven aan de met spuitbus geschilderde 'kunstwer ken'. De gegevens van spuitbusvan dalen worden door de NS computer gestopt. Het gebruik van andere handte- tegen 17 jongeren proces verbaal een rol weggelegd keningen geeft volgens Wichgers geen problemen. "Ook al gebruiken De politierechter heeft stand. De winkels moeten kriti- twee spuitbusvandalen veroor- scher zijn bij het opbergen van de verschillende tag-namen dan deeld tot het betalen van een scha- spuitbussen. De spullen moeten kunnen we die toch herleiden. Van devergoeding van 1500 gulden. Als niet zo voor het grijpen liggen. De dag tot dag wordt graffiti door ons de proef in Den Haag voldoende NS schat dat er jaarlijks alleen al in bijgehouden. Zo zien we meteen vruchten afwerpt, wil de NS in heel de regio Den Haag voor een bedrag nieuwe graffiti ontstaat", het land op dezelfde manier vanda- van 1,4 miljoen gulden aan spuit- tag te kunnen plaat- len gaan opsporen. Ook Amsterdam bussen wordt gestolen. Op 5 april geeft burgemeester L. van Leeuwen van de gemeente Zoe termeer het startsein voor de aktie iiervanaeoo- o«11;4U„ee.nn Zoetermeer Schoon. Het idee van 'n 1500 volt op opUlIDUSSen deze gemeente om graffiti te legali- In de strijd tegen graffiti ziet de Ne- seren bleek averechts uit te werken, Zoetermeer zijn graffiti niet alleen lelijk, maar ook schadelijk voor het (foto GPD) de midden- stad een vrijbrief om overal graffiti op te spuiten. Met permanente ploe gen wordt nu wijk voor wijk schoongemaakt. Voor deze grote beurt heeft de gemeente 1,4 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Het tweetal beperkte zijn werk terrein uiteindelijk niet tot het ste len van luchtvracht alleen. Vorig najaar werd de ploegbaas benaderd om via AG een drugslijn op te zetten of vanuit Zuid-Amerika. Volgens mr. er- van de Rivière hebben beide Am- in sterdammers met één been in de harde criminaliteit gestaan. Hij vond dat het tweetal bij de diefstal len op Schiphol een leidinggevende rol heeft gespeeld. Beiden zyn ver volgens, hoewel er geen acute geld nood bestond, „zo maar" op de drugshandel overgestapt.- De verdediging leverde forse kri tiek op de gang van zaken by AG. De raadsvrouw van de ploegbaas, mr. Veldmaat, zei dat zijn cliënt re gelmatig de directie van AG heeft ingelicht over de diefstallen, maar dat er nooit iets aan werd gedaan. De advocate vond dat deze lakse houding van het vrachtafhande lingsbedryf in het voordeel van de verdachte moet meewegen. Zy pleitte daarom voor een straf gelijk aan het voorarrest, en een maximaal aantal van 200 uur dienstverlening. Haar collega, mr. R. van Schagen, achtte anderhalf jaar celstraf een meer dan voldoende bestraffing. De rechtbank doet uitspraak op 14 april. 'Vervoer naar speciale school niet altijd veilig' UTRECHT (ANP) - Het vervoer in busjes naar speciale scholen is voor veel kinderen te belastend. De reis- tyd is vaak te lang - soms wel drie uur per dag - en de reis is soms niet veilig doordat er geen gordels zijn of de rolstoelen niet goed vast staan. Deze klachten komen naar voren in een enquête onder ruim 700 ou ders, gehouden door de Gehandi captenraad en oudervereniging Ba lans. Beide hebben nieuwe richtly- i vastgesteld waarmee ze r Burgemeester van Leeuwen Tweede Kamer en de Vereniging Om maar sen halen graffiteurs vaak halsbre- gaat binnenkort over tot het regi- kende manoeuvres uit. Medewer- streren van graffiteurs. kers van de NS hebben jongeren be trapt op een halve meter van de bo venleidingen miljoen gulden uitgetrokken. Voor In de regio Den Haag is inmiddels derlandse Spoorwegen eveneens Het gaf de vele jongeren in deze Ujk. vindt de graffiti niet alleen lyk, hij ziet het zelfs als onderdeel van het milieu-probleem. Afgezien van de dryfgassen die in spuitbus sen voor kunnen komen, zyn de agressieve schoonmaakmiddelen die gebruikt worden om muren schoon te krijgen, zeer schade- Nederlandse Gemeenten stap pen, Sinds 1987 zijn de gemeenten in plaats van het ryk verantwoordelijk voor het vervoer van gehandicapte leerlingen naar scholen voor het speciaal onderwijs. Sinds die tyd komen bij de Gehandicaptenraad regelmatig klachten binnen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3