Marcel Marceau:9 Ik ben sterker dan vroeger' Elfde Springdance in twee steden Nederlandse Opera in de lift Peetvader van de pantomime doet op tournee ook Leiden aan 'Spoken in de kast' spannend Santing in melancholieke sfeer Heldere kijk Emmy Verhey op Beethoven Biografieprijs in de maak PAGINA 34 KUNST ZATERDAG 1 APRIL 1989 Marcel Marceau: 'Mime op de televisie is niet h 3 boeiend als in het theater'. Albert Blitz. J. Bemlef. Bert Schierbeek, Sophie Kassies. Gezien op 31 maart in het LAK-theater alwaar nog vanavond. LEIDEN - Ze is op zoek naar haar verleden. Naar het verle den van haar ouders en haar grootouders. Op zoek naar de tijd die deze drie generaties ver bindt: de Tweede Wereldoorlog. Vijf oude mensen getekend door herinneringen. Littekens. Henk kwam om in het concen tratiekamp. Onderduiken in een boerderij. Bominslagen. Opge blazen brug. Hield oma het met een Duitser? En hoe zat hét met die Canadees? Een jonge vrouw doet aarze lend haar intrede in het land van deze herinneringen. Vraagt hoe het precies heeft gezeten. Wie en wat ze zijn. Wanhopig probeert ze met hen in contact te komen maar op slechts spaarzame mo menten is dat er. Vluchtig. Regisseuse Annemarie Prins van toneelgroep De Salon heeft er in het verleden haar handels merk van gemaakt in flarden, fragmenten en via associaties een verhaal te vertellen. Zelfs teksten van Samuel Beckett goeide ze om in haar Beckett trilogie. Ook in de voorstelling Spoken in de Kast, maakt ze ge bruik van dit 'onlogische', chro nologie doorbrekende procédé. Net als de jonge vrouw in het stuk moet de toeschouwer actief op speurtocht naar het werkelij ke verhaal dat overigens nooit helemaal te ontrafelen is. De oudjes werken niet altijd mee. Het knappe aan Spoken in de Kast is datje hierin steeds blijft meegezogen, benieuwd blijft naar achtergronden en toe drachten. In die zin is het een heel spannende voorstelling. Aangrijpend ook door de gru welijke oorlogservaringen. Prins heeft het echter iets te vaak in een overdaad aan vorm- vondsten en willekeurige the atrale effecten gezocht waar door het af en toe behoorlijk uit balans is. Dat de reconstructie van het verleden spannend is, is mede te danken aan het verbijsterend knappe spel van de jonge vrouw: Ella van Drumpt. De ve le stemmingen, speelstijlen en persoonlijkheden die zij op de planken brengt, zijn een intens genot om naar te kijken. Hoewel Spoken in de Kast een flink aan tal missers in zich heeft, is het toch een voorstelling die op je netvlies inwerkt en in je geheu gen gegrift blijft staan. Eigenlijk is het gewoon een goede voor stelling. INGRID VAN FRANKENHUYZEN LEIDEN De tijd van Mathilde Santing als solo-artieste met haar elektronische begeleidingsmachine is definitief voorbij. Gisteravond bewees La Santing in de Leidse Schouwburg dat haar muzikale presta ties van alle remmende factoren zijn ontdaan. Haar persoonlijkheid en vakmanschap op de bühne is vergeleken met een paar jaar terug enorm gegroeid, haar stemgeluid krachtiger dan ooit en in fraai evenwicht met de verfijnde klanken van haar begeleidingsensemble. De Amster damse zangeres heeft een ontwikkeling doorgemaakt van een schuch tere in een zelfbewuste artieste die er moeiteloos in slaagt het schouw burgpubliek, of misschien moeten we zeggen de concertganger, ruim twee uur aan haar stemgeluid te kluisteren. In haar theaterprogramma uiteraard veel nummers van haar recente LP/CD 'Breast And Brow', waaronder het wonderschone 'It Would Ha ve Made Any Difference' en 'We Could Send Letters'. Met haar veelzij dige stemgeluid en repertoirekeuze (het uitbundige 'Twenty Tambou rines') weet Mathilde Santing veel afwisseling in haar optreden te bren gen. Alle nummers worden evenwel gekenmerkt door een melancho lieke sfeer. In de Schouwburg voegt ze daar een intimiteit aan toe die soms heel indringend is. Geen wonder dat Santing ook arrangementen van gedichten heeft opgenomen zoals 'Is It Now Or For Always' waar mee ze haar optreden gisteravond verrassend, zonder geluidverster king, besloot. Het merendeel van de nummers van Mathilde Santing bestaat uit co vers van melodieën van uitstekende songschrijvers. Dat is allerminst een bezwaar omdat Mathilde Santing er alles uit haalt en er haar eigen emotionele impact aan weet toe te voegen. La Santing zet daarmee een traditie voort van zangeressen als Billy Holliday en Sarah Vaughan. Te veel eer, zo'n vergelijk? Misschien. Met haar theaterprogramma be wijst Mathilde Santing in elk geval het meest oorspronkelijke en unie ke talent van Nederland te zijn waarvoor zij al zo vaak is versleten. JAN RIJSDAM Mathilde Santing. (foto Louise Striekwold) UTRECHT (GPD) - Voor velen is hij een begrip, is hij dé vertolker van deze theatervorm waarin niet gesproken maar des te meer ver beeld wordt. Maar zoals Marceau zelf zegt: 'Ik heb een generatie ge mist'. Zijn laatste optreden in Ne derland had plaats in 1972 en zijn grootse succesvoorstellingen, in het Leidsepleintheater van Wim Sonne- veld, dateren zelfs van voor die tijd. Nu, ter ere van het feit dat het Ne derlandse Mimecentrum 1989 heeft uitgeroepen tot Het Jaar van de Mi me, is hij, als vader van deze kunst vorm, weer naar Nederland ge haald. door Gerdie Snellers Enkele theaters bleken wat huiverig om hem te boeken, waar door zijn tournee uit een beperkt aantal voorstellingen bestaat. Dit overigens tot Marceau's grote ver bazing en irritatie: „Mensen denken natuurlijk: Marceau? leeft die dan nog?? Ze weten niet wat ik allemaal in de rest van de wereld uitspook. In Amerika, waar ik elk jaar een tour nee heb, zijn de zalen nog steeds uit verkocht en dit jaar nog bezoek ik voor de zoveelste keer Japan, Zuidamerika en Australië. Daar ben ik overal een begrip. Hier denken de mensen blijkbaar heel traditioneel: hij is zevenenzestig en zal dus wel niet meer goed zijn." Het eerste optreden van zijn Ne derlandse 'come-back' was deze week in Enschede, in een volle Stadsschouwburg. Veel grijze men sen inderdaad en wat jongeren, die zich, eerst wat onwennig, uiteinde lijk toch liet meevoeren door zijn prachtige pantomime. De karakters die hij verbeeldt worden ingeleid door een titel zoals daar zijn 'The Mask Maker', 'The Creator Of The World', 'The Public Garden' of The Heart Eater'. Klassiek wit ge schminkt en gehuld in het bijbeho rende pak met schoentjes 'vertelt' Marceau door middel 'van weinig, maar krachtige gebaren en een ster ke mimiek korte verhaaltjes. Van een vrouw en een man in het park die mensen bekijken die voorbij lo pen, of van de engel die naar de aar de wil maar eenmaal op aarde smee kt om terug te mogen naar de he mel. Of minder onschuldig: van een man die harten eet, maar dan alleen harten van mensen met een goede inborst. Soms zijn z'n bewegingen bijna abstract, maar altijd hebben ze zeggingskracht. Klassiekers Enkele van de karakters die Mar ceau verbeeldt zijn al meer dan twintig jaar oud. Op de vraag of het by herhaling blijven spelen van de zelfde karakters op den duur niet gaat vervelen reageert Marceau hoogst verbaasd: „Een musicus raakt toch ook niet verveeld door Mozart, dat wil zeggen als het een Hij filmt, schildert, schrijft boeken voor zowel kinderen als volwassenen en doceert aan de door hem zelf opgerichte school in Parijs. Maar met meer dan wat dan ook vult Marcel Marceau zijn dagen met pantomime. Al vierenveertig jaar lang. En op dinsdagavond 4 april staat hij op de planken van de Leidse Schouwburg. De Franse mimespeler Marcel Marceau tijdens stellingen. x zijn theatervoor- goede musicus is. Als ik na vijftien keer verveeld zou zijn door de ka rakters dan waren ze niet goed ge weest. Natuurlijk is het ook leuk om je te ontwikkelen en nieuwe scènes aan het programma toe te voegen, maar juist de oude zijn me zo dier baar. En wat denk je dat er gebeurt als ik die oude nummers niet meer breng? Dan worden ze vergeten, gaan ze dood. Ik hecht er veel waar de aan om de klassiekers te bewa ren. Voor de nieuwe generatie. Bo vendien denk ik dat ik sterker ben dan vroeger, ik ben gegroeid." Afgezien van de twee of drie klas siekers bestaat de show uit een compleet nieuw programma met onder anderen ook 'Bip Remem bers'." Voor de niet ingewijden: Mannetje Bip wordt gezien als dé creatie van Marceau. Hij zelf om schrijft hem als een Don Quichotte die tegen de windmolens van het le ven vecht. In 'Bip Remembers' blikt Marceau terug op het leven van mannetje Bip, maar laat hij mannetje Bip ook terugkijken op het leven van Marceau. „Dit stuk is erg belangrijk voor mij. Het gaat te rug naar mijn jeugd en gaat over de relatie tussen Marceau-Bip en Bip- Marceau. Dit deel verbeeldt eigen lijk het leven van een generatie die de nazi-terreur heeft meegemaakt maar ook het optimisme van de tijd na de oorlog. Met nadruk en bij herhaling wijst Marceau er op dat zijn voorstellin gen niet slechts als vermaak moeten worden gezien: „Je moet wat ik doe eigenlijk zien als een soort meta foor: een soort ballade van een man die getuige is van zijn eigen leven. Net na de oorlog dacht ik alleen aan vrede, aan het leven, aan geluk. Ik speelde een vlinder. Alles stond in die context. Maar langzaam degene reerde die wereld opnieuw: Viet nam, de Algarijnse oorlog, terroris me, nucleaire dreiging en de algehe le vervuiling. Ik wil, door middel van mijn metaforen, aandacht vra gen voor deze gevaren. Maar net als in de wereld is er in het theater ook veel veranderd, er is ook daar spra ke van een soort degeneratie. Men sen zijn gewend aan televisie, film, video, komen hun huizen niet meer uit en zijn niet langer gevoelig voor de magie van het theater. Dat is een probleem. Opera, dans zijn op tv niet half zo boeiend als in het thea ter zelf. Dat geldt ook voor mime. Als ik als engel van de hemel haar de aarde vlieg blijf ik met mijn be nen op de grond staan maar toch er vaart het publiek dat ik vlieg, dat is de kracht van het theater. Maar als we niet oppassen sterft dat theater uit." Ensemble Volgend jaar, na zijn tournee door India en Rusland, gaat Marceau in Parijs werken aan een nieuw en semble. Samen met een aantal leer lingen van zijn mime-school wil hij een avondvullend programma op zetten waarmee hij dan gaat toeren. De vraag of hij met een ensemble wil gaan werken omdat hij zelf ou der wordt en misschien wat meer rust in zijn leven wenst ligt voor de hand. „Ik wil met de groep werken omdat ik niet vergeten wil worden. Ik wil ook niet alleen als een naam voortleven maar de kennis die ik heb vergaard overbrengen. De mi me die ik ontwikkeld heb moet doorgaan net zoals de choreografie ën van Balanchine." „Of ik mijn leeftijd voel? Als ik niet zou spelen zou ik voelen dat ik ouder word. Mijn zoon van 35 is yo- ga-leraar, hij heeft zijn vak geleerd van een Japanner die tachtig was. Dat is daar normaal. Hier is het zo dat mensen van boven de vijftig zich oud voelen maar dat komt om dat ze vet eten, roken, zich per auto vervoeren en dan ineens fanatiek gaan trimmen. Ja dan krijg je een at tack. Ik ben de hoop voor vele men sen dat ik als zestig-plusser dit nog allemaal doe." UTRECHT (GPD) - De elfde editie van het Springdance festival speelt zich af in twee steden. Vanaf zeven tien april kan in Utrecht weer ken nis worden genomen van bekende en minder bekende vertegenwoor digers van de moderne dans, terwijl in Rotterdam het festival vijf dagen later, de tweeëntwintigste, wordt ingezet. Festival-directeur George Rug mans maakte gisteren bekend dat elke stad in de programmering een eigen karakter zal hebben. Voor Utrecht geldt dat de lijn die Spring dance in het verleden heeft uitgezet, zal worden voortgezet. Het festival blijft een vrijplaats voor bekende en minder bekende onderzoekende en eigenzinnige danskunstenaars. In Rotterdam wil men vooral de relatie tussen dans en muziek onderzoe ken. Belangrijkste gast van Spring dance is de Vlaamse danseres/cho reografe Arfne Teresa de Keersmae- ker. De nieuwe versie van haar voorstelling 'Ottone, Ottone' opent het festival terwijl de in Nederland nooit eerder uitgebrachte produktie Mikrokosmos het sluitstuk in Utrecht vormt op 30 april. Met deze programmering zet Springdance de traditie voort om het werk van de Keersmaeker in Nederland uit te brengen. Andere min of meer bekende bui tenlandse choreografen die zich presenteren zijn: Josef Nadj (Joego slavië), Bebe Miller (Amerika), Francois Verret (Frankrijk), Laurie Booth (Engeland) die samenwerkt met de Nederlandse musicus Harry de Wit en Wim Vandekeybus (Bel gië). De laatste sluit het festival in Rotterdam af op 30 april. Opmerkelijk is het groot aantal Nederlandse dansers dat zich pre senteert. Meer dan andere jaren heeft Springdance zich blijkbaar het lot van deze kunstenaars aange trokken. Zo is het festival samen met theater 't Hoogt co-producent van de voorstelling van Pauline Da- niëls en Frances-Marie Uitti, en sa men met het Rotterdamse Lanta ren/Venster co-producent van 'Dido' van Angelica Oei. Ceciel Mer- tens en Karin Post en Dries van der Post (Post Post) zijn de andere Nederlandse vertegenwoordigers. Minder bekende gasten zijn de Japanner Saburo Teshigawara, de uit de groep van Anne Teresa De Keersmaeker afkomstige Span jaard Vicente Saez en de eveneens uit Sparye afkomstige groep Mudances. Het programma rondom het the ma muziek en dans, zoals dat in Rot terdam zal plaatsvinden bestaat een serie avondconcerten onder de titel 'Music for dance. Without dance' en een drietal gesprekken over dit the ma. Ook in Utrecht vinden 's avonds na de voorstelling een ze vental gesprekken plaats. Er wordt ingegaan op de actuele ontwikke lingen, voorstellingen en branden de kwesties. Meer produkties, meer voorstellingen KINDERFESTIVAL - In Micro theater Imperium wordt morgen het eerste Kinder Korte Stukken Festival gehouden. Poppentheater Lorre speelt een gedeelte uit het nieuwe stuk 'De prins en de slang'. In 'Carmen: het stierengevecht' verandert Car men in een stier en treedt in ge vecht met haar vriend, de torrea- dor. 'De Toverspijker' van kinder theater Pardoes gaat over 'Goud, goud, bergen van goud'. Jaap Slagman en Erik Siebel, beter bekend als Theater Schrik- kel, zullen de middag presente ren. Het festival begint om drie uur (zaal open om half drie). Laatste concert in de Beethoven-Cyclus door Emmy Verhey (viool) en Fródéric Meinders (piano) met vioolsonates van Beethoven. Gehoord op 31 maart in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - Wat is het probleem met Beethoven? Deze componist uit de overgangstijd van klassicis- me naar romantiek is momenteel nog steeds de ster van vele podia. Hij vormt een uitdaging voor zeer veel muzikanten. En dat is te be grijpen; eenvoud en harmonie worstelen met Sturm und Drang. Diepe emotie en heftige ge- voelsuitbarstingen krijgen soms de overhand op sereniteit en lief lijkheid. Als de uitvoerend musicus zich te diep inleeft in de romantiek loopt hij kans dat de klassieke de len in Beethovens werk te saai en oppervlakkig worden. En om een evenwichtige en vloeiende uit voering te geven van het klassie ke element in de muziek daarvoor moet je van zéér goede huize ko men. Het probleem met Beetho ven is dus eigenlijk dat hü heel moeilijk goed uit te voeren is. Af en toe zijn er kunstenaars die je verzoenen met Beethoven. Emmy Verhey is zo iemand. Al hoewel Beethoven een enorme (klassieke) instrumentale tech niek vereist, was het toch haar muzikaliteit die de meeste indruk maakte. Haar begeleider Frédéric Meinders mag zeker ook ge noemd worden. De sonates voor solo instrument en piano zijn zeer doorwrochte stukken, waarin beide partijen gelijkwaardig en zonder elkaar niet levensvatbaar zijn. - Het waren drie sonates van ver schillende aard die het duo ons voorschotelde, waarvan sonate no 9 in A gr. opus 47 (bijgenaamd de Kreuzersonate) wel de be kendste was. De Stradivarius van Emmy Verhey kon hier zijn zan gerige toon aan alle kanten ont plooien. Zoetsmeltend in de zach te delen van het middendeel met de variaties maar ook fel en groots in de hartstochtelijker pas sages van het eerste en derde deel. Maar hetwas Verhey die het instrument bespeelde en die het publiek bespeelde, dat muisstil had geluisterd en dat staande een ovatie bracht. Eveneens een staande ovatie maar dan met iets meer reserve was er aan het eind van het reci tal. De sonate no 10 in G gr. opus 96 is dan ook wel een veel inge- houdener en minder extravert werk dan de 'Kreuzer'. Een sona te die zich niet zomaar laat vatten en die de toehoorders met vragen laat zitten. Heel anders ook weer dan de achtste sonate in G gr. op 30/3 waarmee het concert ge opend was. Een van Beethovens meest geestige en vrolijke kamer- muziekwerken. Afgezien van de helderheid en zangerigheid van haar, vioolklank, waardeer ik Em my Verhey toch vooral de heldere kijk die ze mij op Beethoven heeft gegeven. MONICA SCHIKS AMSTERDAM (ANP) - De financië le situatie van de Nederlandse Ope ra baart geen zorgen meer. "De af betaling van de schuld van 7,5 mil joen gulden verloopt naar wens en wij zijn weer een betrouwbare part ner voor sponsors", aldus zakelijk directeur T. Lodder in Amsterdam tijdens de presentatie van het pro gramma voor het komende seizoen. Het tekort van 7,5 miljoen gulden is ontstaan in de periode dat J. van Vlijmen bij de Nederlandse Opera een fünctie als intendant bekleed de. Het enorme gat in de begroting van de opera leidde eind 1987 tot zijn gedwongen vertrek. Sinds vo rig jaar maart heeft de Nederlandse Opera een artistieke en een zakelij ke directeur, die er samen voor moeten zorgen dat de schuld in tien jaar is weggewerkt. "Het lopende seizoen is er zelfs meer dan een tiende afgelost", al dus Lodder. Dat lukt mede omdat er maar 69 voorstellingen worden gegeven. Het komende seizoen gaat dit aantal weer omhoog en zorgen negen produkties voor 86 voorstel lingen. In het seizoen 1990/1991 moeten er tien produkties en tussen de 90 en 100 voorstellingen worden gerealiseerd. De Nederlandse Ope ra voldoet dan ook ongeveer aan de norm die het ministerie van WVC voor ons wil hanteren", aldus de za kelijk directeur. De Brit Pierre Audi, sinds okto ber vorig jaar artistiek directeur, omschreef het aanbod van het ko mende seizoen als "interessant en opwindend". De nieuwe en eigen gemaakte produkties zijn Arina et Barbe-bleue (Dukas), Orphée et Eu- ridice (Von Gluck), Cosi fan tutte (Mozart) en Le Comte Ory (Rossini). De English National Opera brengt Hansel und Gretel (Humperdinck) en de Los Angeles Music Center Opera komt met de produktie L'An- ge de Feu (Prokofiev). De reprises zfin Boris Godoenov (Moessorgski), Don Pasquale (Donizetti) en Salo me (Strauss). Uit marktonderzoek is de Neder landse Opera gebleken dat de aan zienlijke prijsverhoging van het af gelopen jaar velen een kortere serie of een lagere rang heeft doen kie zen. De prijzen voor de losse kaar ten zullen daarom het komende sei zoen niet worden verhoogd, aldus de zakelijk directeur. De korting op abonnementen voor vooral de druk bezochte weekendvoorstelllingen, zal daarentegen minder groot zfin dan nu het geval is. De komende da gen krijgen 36.000 operaliefhebbers het programmaboekje voor het ko mende seizoen thuis bezorgd. DORDRECHT (GPD) - Nederland is binnenkort een nieuwe litera tuurprijs rfiker. Naast AKO en ECI moet ook de Grote Biografieprijs de aandacht op het betere boek vesti gen. Eind mei zal daartoe in Dordrecht een stichting in het leven worden geroepen. Als drijvende kracht achter dit initiatief wordt uitgever Martin Ros genoemd. Deze hoofdredacteur van de Arbeidérspers verricht al enkele jaren baanbrekend werk op het ge bied van het ego-document (de reeks Privé-Domein) en de biogra fie (de serie Open Domein). De prfis zou volgens Ros om streeks 50.000 gulden bedragen. De groeiende belangstelling voor de culturele biografie is de reden voor het instellen van deze nieuwe prijs. "Het is een tot nu toe weinig beoe fend genre met grote mogelijkhe den. De interesse houdt nauw ver band met de snelle opmars van het ego-document. De betere brief en het betere dagboek zfin in. Zo gaat dat ook met de biografie. Er zfin lfis- ten met belangwekkende titels in voorbereiding, denk behalve Ach terberg en Couperus ook aan kan jers als Nfihoff, Slauerhoff, Mars man, Heyermans", aldus Ros. "Die ontwikkeling moet gestimu leerd worden. Het Prins Bernhard Fonds heeft nu al ruimte geschapen om biografen, die vaak tegen hoge onderzoekskosten moeten werken, financieel te steunen. Daarnaast moeten we ook denken aan een cen trum voor symposia, lezingen en bfikomende zaken". Het is de bedoeling dat de eerste Grote Biografieprfis in 1990 wordt uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 34