'Dit is nog maar de eerste fase Bronchitis en emfyseem EEKUUR Neo-nazi's in Nederland: van links-radicaal naar extreem-rechts Barbara Thiel, arts ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 23 De strijd richt zich tegen de grootmachten, de Verenigde Staten en de Sovjetunie, als de belangrijkste vertegenwoordigers van het kapitalisme en het communisme. De parlementaire democratie is voor neo-nazi's uit den boze. "Het meerpartijensysteem leidt alleen maar tot corruptie, chaos, werkloosheid en prijsopdrijving door de vrije democratie". Hoe een handvol schreeuwlelijken hun rechts- extremistische heilsleer aan de man wiilen brengen. Hun jaartelling begint voor het gemak maar bij de geboorte van Hitier. door John Geijp en Arnold Wielenga "Eite Homan? Die kennen we hier wel. Hij is een jaar of vijf, zes actief', zegt beleidsmedewerkster Joke Kniesmeyer van de Anne Frank Stichting. "Hij behoort tot het Actie- front Nationaal Socialisten dat eer der bekend was als het Nationaal Jeugd Front. Feitelijk gaat het steeds om hetzelfde clubje dat voortdurend onder andere namen opduikt". Kniesmeyer is vooralsnog geenszins be vreesd dat het rechts-extremisme een aanhang van enige betekenis krijgt. "Wat doen ze nu in feite? Ze verspreiden een pamflet dat is ondertekend met het ANS. Maar wordt er onder die naam nu meer georganiseerd of tot stand gebracht? De doorbraak naar het grote publiek maken ze niet. Je hebt het gezien bij de Cen trumpartij. Die splitste zich af van de Ne derlandse Volksunie in de hoop als keu rige en fatsoenlijke partij te boek te kun nen staan. Maar dat is toch anders uitge pakt". De betekenis van het rechts-extremis me in Nederland mag volgens Knies meyer evenwel niet worden onderschat. "In principe zijn ze niet ongevaarlijk om dat ze een gewelddadige theorie aanhan gen". Duits Rijk "Ik voel mij een echte nationaal-socia- list. Wij streven naar een herenigd groot Duits Rijk", zegt de 32-jarige Eite Ho- man. Hij is de leider van de Nederlandse en Vlaamse tak van de in de Bondsrepu bliek verboden extreem-rechtse partij Nationale Sammlung, het Actiefront Na tionaal Socialisten (ANS). Het zwaartepunt van deze beweging, vertelt Homan, ligt in het noorden des lands. In Groningen, Delfzijl, Emmen, Assen. Maar ook in Amsterdam en Apel doorn heeft het front zich georganiseerd. Daar komen de 'kameraden' onder lei ding van de Kameradschaftsführer we kelijks bijeen iri een café of een huiska mer. "Om de Direktiven van 'De Chef in ontvangst te nemen en actuele onder werpen te bespreken". De Chef, Michael Kühnen, zat in een Westduitse cel toen hij zijn plaatsvervan ger Eite Homan in 1986 benoemde tot Be- reichsleiter. Hij kreeg daarmee de leiding over het Nederlandse ANS. Onlangs kwam de Vlaamse tak daarbij. In beide landen, zegt Homan, heeft de organisatie in totaal zo'n 100 tot 150 aanhangers. "Zij vormen de enige echte nationaal-socia- listen", stelt Homan. "De Centrumpartij of de Volksunie zijn niet revolutionair. Zij zijn pro-Israël. Wij zijn een puur revolutionaire bewe ging. Wij vechten tegen het corrupte sys teem. De macht moet naar het volk, in het bijzonder naar de werkende klasse. Wij willen opheffing van misstanden als de werkloosheid. Dat kan alleen als er een einde komt aan de stroom buitenlan ders die onze arbeidsplaatsen bezetten". Door zijn extreem-rechtse denkbeelden is Homan al diverse keren met de politie in aanraking geweest. In juni 1986 werd hij in de stad Groningen betrapt tijdens de verspreiding van volgens de politie ra cistische pamfletten van onder meer het Jongeren Front Nederland. In december 1987 hoorde Homan voor de Arnhemse rechtbank een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk, tegen zich eisen wegens het verspreiden van pamfletten van dezelfde beweging in de Arnhemse binnenstad. "Daar werden we voor opgepakt. Dat kun je verdach ten in dit systeem. In die pamfletten stond nauwelijks iets. De minste opposi tie tegen buitenlanders wordt afge straft". Mei vorig jaar kreeg Homan een pro- ces-verbaal omdat hij tijdens een wed strijd van FC Groningen zwaaide met de vlag van het Nationaal Jeugd Front. In middels is hem de toegang tot het Oos- terparkstadion ontzegd. Van het Nationaal Jeugd Front is hij overigens nooit lid geweest. De voorzit ter van die organisatie is, zo meent hy, met de opkomst van de Centrumparty een te gematigde koers gaan varen. Een andere extreem-rechtse organisatie dan het in 1984 opgerichte ANS heeft hem nooit politiek onderdak kunnen bieden. Vóór die tyd zocht Homan zijn heil in de radicaal-linkse heilsleer. Hij was ac tief in de maoïstische Kommunistische Eenheidsbeweging Nederland (KEN). Voormalige geestverwanten herinneren zich hoe hij in die tijd moeiteloos Marx, Lenin en Stalin uit het hoofd citeerde. Met hetzelfde gemak verkondigt hy nu met veel Duitse terminologie de theorieën en idealen van het nationaal- socialisme. Homan: "Nationaal-socialisme en maoïsme overlappen elkaar op veel pun ten; de agitprop, de centrale leiding, de wervingsmethoden, de discipline en de zelfvorming. By de KEN heb ik veel ge leerd waarvan ik nog' dagelijks profijt heb. Ik heb dezelfde achtergrond als 'De Chef. Hij is ook maoïst geweest en was lid van de Kommunistische Partei Deut-, schland. De revolutionaire impulsen van het nationaal-socialisme mis ik tegen woordig in het maoïsme". De vorige twee rubrieken gingen ra in het algemeen en over astma bij kin deren. Deze aflevering zal gaan over chronische bronchitis en emfyseem, twee aandoeningen die vooral bij volwasse nen van middelbare leeftijd en ouderen voorkomen. Hoewel astma, chronische bronchitis en emfyseem heel verschillende ziekten zijn, zijn ze toch onder de naam cara sa mengevoegd. Een van de redenen hievoor is dat de ziekten vrij regelmatig bij de zelfde persoon voorkomen in verschillen de levensfasen, en dat heel vaak over gangsvormen tussen de verschillende kwalen voorkomen, waardoor ze niet goed van elkaar te onderscheiden zijn. Het hier gemaakte onderscheid is dus ei genlijk vrij kunstmatig. Chronische bronchitis ontstaat geleide lijk, sluipend. Vrijwel altijd wordt het veroorzaakt door roken, en het begint dan ook met de welbekende rokershoest: het 's ochtends bij het opstaan opgeven van een beetje wit of grijs slijm. Dat neemt geleidelijk toe, totdat de hoest een groot deel van het jaar de hele dag aan wezig is. En daarbij komt dan een heel langzaam, in de loop van jaren toene mende kortademigheid die constant aan wezig is en erger wordt bij inspanning. Deze hoest wordt veroorzaakt door een zogeheten hyperreactiviteit van de lucht wegen: een overmatige prikkelbaarheid. De luchtwegen zijn bekleed met slijmvlies dat ook onder normale omstandigheden slijm produceert. Door bepaalde prikkels (meestal rook) kan die produktie toene men, en dat is de oorzaak van het hoesten. Daarnaast vernietigt de rook de trilha ren die het slijmvlies bekleden en die nor maal het slijm naar boven brengen. Het hoesten wordt daardoor ook een nood zaak om het slijm uit de longen te weren. Ten tweede veroorzaakt die prikkel baarheid vaak een samentrekking van de spiertjes die in de wand van de lucht wegen liggen, en een zwelling van het slijmvlies. Gevolg is een vernauwing van de luchtwegen, net als bij astma. Hier is echter de benauwdheid niet aavpalsge- wijs aanwezig, maar voortdurend. Als er sprake is van zo'n belemmerde, vaak pie pende ademhaling, spreekt men wel van astmatische bronchitis. De vernauwing van de luchtwegen ontstaat hier niet door een allergie, zoals bij astma, maar door andersoortige prikkels, zoals kou, mist of een verkoudheid. Mensen met chronische bronchitis zijn extra gevoelig voor infecties. Bij griep of verkoudheid zullen zij snel een echte acu te bronchitis of longontsteking krijgen, waarbij het opgehoeste slijm geel of groen kleurt en de benauwdheid toe neemt, vaak met koorts. Dan is een anti biotica-kuur nodig. Zoals gezegd is er bij chronische bron chitis een langzaam toenemende kort ademigheid. De rook beschadigt het long weefsel, en de 'longfunctie' gaat lang zaam achteruit: er ivordt minder luchi ververst, het bloed wordt minder goed voorzien van zuurstof en ontdaan van koolzuur. Als chronische bronchitis langdurig, vele jaren, blijft bestaan, zal op den duur emfyseem ontstaan. De precieze oorzaak van emfyseem is onbekend, maar roken speelt er vaak een grote rol bij. Geleide- lijkaan raken de longblaasjes bescha digd en uitgerekt. De longen gaan in toe nemende mate in een uitgerekte staat verkeren, wat zichtbaar is aan de borst kas die voortdurend in een inqdemings- toestand lijkt te staan: een tonvormige borstkas. De normale ademhaling gaat als volgt: de inademing is actief, het middenrif en de tussenribspieren worden aangespan nen, het middenrif wordt daardoor naar beneden getrokken en de ribben omhoog, zodat de longen worden uitgerekt en lucht naar binnen wordt gezogen. Uit ademen gebeurt door de spieren weer te ontspannen. Middenrif en ribben vallen door de zwaartekracht en eigen veer kracht weer terug en dé longen worden leeggedrukt. Bij emfyseem staan de longen constant in een gedeeltelijke inademingsstand. Verder inademen is dus maar beperkt mogelijk, en daarvoor zijn dan ook extra spieren nodig: de hulp-ademhalingsspie ren in de hals worden erbij gehaald, wat vaak duidelijk zichtbaar is. Voor het uit ademen is ook kracht nodig, omdat de longen hun elasticiteit verloren hebben. Dit alles leidt tot een voortdurende kort ademigheid, die bij geringe inspanning toeneemt. Emfyseem kan op twee manieren ont staan, als gevolg van chronische bronchi tis (secundair), maar ook zonder bron chitis (primair), en overigens ook zonder roken. In het eerste geval is er naast de kortademigheid uiteraard sprake van hoesten met opgeven van slijm. Het is wel begrijpelijk dat met name emfyseem een ernstige ziekte is, die tot in validiteit en ook tot vroegtijdig overlij den kan leiden. Men is gevoeliger voor luchtweg-infecties, die eerder tot compli caties zullen leiden. Voor mensen met chronische bronchitis en emfyseem wordt daarom de jaarlijkse griep-inenting met klem aangeraden. Deze beschermt tegen de echte griep, de influenza, die gecom pliceerd kan worden door een ernstige longontsteking, maar niet tegen vele an dere verkoudheden. De behandeling van deze ziekten is ten eerste gericht op het vermijden van de prikkels die de klachten doen verergeren. Stoppen met roken kan het proces tot staan brengen. Dat is echter in de prak tijk vaak zo moeilijk dat het helaas slechts een enkeling lukt. Steun daarbij is dan ook een van de belangrijkste taken van de arts. Verdere behandeling bestaat uit medi cijnen. Medicijnen die de luchtwegen wijder maken, toegediend in de vorm van 'puffs', en soms tabletten. Deze medi cijnen werken op de spiertjes in de wand van de luchtwegen. Ze zijn vooral werk zaam bij astmatische bronchitis, maar ook bij emfyseem kunnen ze vaak de be nauwdheid verlichten. Verder zijn er corticosteroiden 'hor monen', nagemaakt van hormonen die in onze bijnieren worden gemaakt die de prikkelbaarheid van de luchtwegen zeer effectief onderdrukken. Ze zijn erg be rucht, maar hebben vrijwel geen bijwer kingen als ze alleen in de vorm van korte kuurtjes worden gegeven, of als puff plaatselijk in de longen worden toege diend. De techniek van het gebruik van die puffs (do sis-aerosol of rotacaps) is niet eenvoudig, en veel mensen blijken ze ver keerd te gebruiken. De werkzame stof slaat dan in de keel neer en kan daar klachten veroorzaken zonder werkzaam te zijn op de goede plaats. Het is verstan dig de techniek te oefenen in aanwezig heid van bijvoorbeeld de dokter. Verder speelt de fysiotherapeut een rol in de behandeling, voor onder meer ademhalingsoefeningen, en het leren van technieken om het slijm goed op te hoes ten. In zo'n kort bestek is het niet mogelijk alles over een ziekte te zeggen. Ook over chronische bronchitis en emfyseem valt nog veel meer te vertellen, met name over de psychische gevolgen. Wie meer wil we ten kan zich wenden tot het Nederlands Astma Fonds, Postbus 5, 3830 AA Leus den. De ANS-voorman is het vorig week einde net met elf 'kameraden' uit het Noorden naar de Bondsrepubliek ge weest. Daar ligt ook voor hen vooralsnog het zwaartepunt van de extreem-rechtse activiteiten. Eerst Duitsland heroveren, dan volgt de victorie in Nederland van zelf, is hun credo. "In Nederland bevin den we ons nog maar in fase één: wer ving en consolidatie. Duitsland is een fa se verder, die van de massapropaganda. Daarin spelen wij een actieve rol. Die wordt bepaald door 'De Chef. Nee, ik voel me geen robot. Eigen creativiteit wordt gevraagd. Je moet in staat zijn au tonoom te werken". BVD Homan en zijn 'kameraden' zijn er zo langzamerhand aan gewend dat ze nauw lettend in de gaten worden gehouden. "Onze vrienden van de BVD kennen ons allemaal wel. Eén van de kameraden kreeg laatst weer bezoek van iemand. Die BVD'er had een lystje namen bij zich. Of de kameraad maar even wilde bevestigen of die mensen lid waren van de ANS. De benedenbuurman van een kameraad werd laatst gevraagd of hij wil de bijhouden wie hem allemaal bezoch ten. Ook binnen de ANS zijn ze op zoek naar bronnen. Ze willen er fors voor beta len. Tijdens een bezoek aan onze Vlaam se kameraden stond de Belgische veilig heidsdienst ons op het station in Brussel te fotograferen. Ze hadden, zeiden ze la ter, iets gehoord over de opbouw van een nieuwe politieke beweging", aldus Ho- Bij ons vertrek grypt hij in de zak van zijn groene militaire broek waarvan de pijpen in zwarte laarzen zijn gestoken. De Chef, Michael Kühnen, op een archieffoto uit 1984 toen hij in Frankfurt werd veroordeeld wegens pogingen het nazisme te doen herleven. uiterste te gaan. We zyn geen papieren club of een discussievereniging. We wer ven doelgericht. Onze aanhang bestaat met name uit ongeschoolde jongeren uit de arbeidersklasse. Ze hebben veelal geen baan of af en toe los werk. Slechts een enkele heeft een vaste job; mono toon fabriekswerk. Het zijn dus jongeren met weinig perspectief, die weinig te ver liezen hebben. Deze mensen heb je nodig om het huidige systeem aan de kant te zetten". Of daarbij ook geweld wordt gebruikt? "Nu nog niet", antwoordt hij. "Volgens paragraaf 1 van onze statuten is het op slaan en in bezit hebben van wapens streng verboden. Daarvoor kun je zelfs uit het ANS worden gestoten". Hij haalt een exemplaar tevoorschijn van 'Die Neue Front', het partyblad van Küh- nens 'Neue Sammlung'. We krijgen het blad mee. 'Wir kommen wieder', belooft het omslag. Het blad biedt onder meer een portret van Adolf Hitler, wiens ge boorte blijkens de aangegeven verschij ningsdatum als het begin van de jaartel ling wordt beschouwd. De lezers worden ook opgeroepen op 20 april Hitiers hon derdste verjaardag te herdenken, onder meer door diens initialen op de muren te spuiten. Het postadres is opmerkelijk genoeg in Nederland: Postbus 843 NI^9400 AV Assen, Niederlande. Navraag leert aan wie dit postbusnummer behoort: Eite Homan. Bereichsleiter Eite Homan: "De revolutionaire impulsen van het nationaal-socialisme mis ik tegenwoordig in het maoïsme". (foto-s gpd> Al gauw blijkt dat bij het ANS alles draait om 'De Chef: Michael Kühnen. Deze roept regelmatig zijn Nederlandse aanhang op naar de Bondsrepubliek om zijn campagnes te ondersteunen. De Groninger nazi: "Wij zijn het voetvolk, de knuppelgarde. We verspreiden pam fletten, plakken, schützen de chef, rege len de Saalschütz en de Ordnung. Wij zijn in Duitsland graag gezien, omdat we goed werk leveren en altijd vooraan staan. Op ons kunnen ze rekenen. Onze Einsatz wordt goed gewaardeerd. Waar het brenzlich wird, kneifen wir nicht. Dat was al zo met dé Nederlanders die bij de Waffen SS aan het Oostfront vochten. Ze gingen door tot het einde. Dat is wel anders met de lui uit de Ostmark". De strijd richt zich tegen de groot machten, de Verenigde Staten en de Sov jetunie, als de belangrijkste vertegen woordigers van het kapitalisme en het communisme. De parlementaire demo cratie is voor de nationaal-socialisten uit den boze. "Wij zijn tegen het meerpar tijensysteem. Dat leidt alleen maar tot corruptie, chaos, werkloosheid en prijs opdrijving door de vrije democratie. Wij staan links in de nationaal-socialistische beweging. Wij handelen in de geest en de traditie van de oude SA Sturmabtei- lung, de knokploeg die Hitier op zijn weg naar de macht in Duitsland ondersteun de - red.). Röhm, de chef-staf van de SA, en Gregor Strasser, de propagandist van de NSDAP, zijn onze ideologen. Zij ver tegenwoordigen de, zeg maar, sociale kant van het nationaal-socialisme". Omslag van het partijblad Die Neue Front. Het orgaan heeft een eigen jaartelling die begint met de geboortedatum van Adolf Hitler. Kleine aanhang Homan verloochent niet dat met een aan hang van hooguit 150 personen het mo ment dat 'de theorie van de dialectische omslag' in Nederland werkelijkheid wordt nog ver weg lijkt; de kracht van het nationaal-socialisme is te minimaal om de parlementaire democratie te laten bezwijken. "Maar", zo belicht hij een andere kant, "de KEN kreeg in 1979 wel de hele Rot terdamse haven plat, terwijl die club nooit groot is geworden. We hoeven niet direct groot te worden. We hebben liever tien goede mensen die bereid zyn tot het

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23