'Kom Beter Binnen' neemt drempels weg mMè Tafelen tussen overdaad en karigheid Gebouwen toegangkelijker voor gehandicapten en ouderen I ZATERDAG 1 APRIL 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 19 DEN HAAG - In Den Haag en omgeving zijn nu veel ker ken en kerkelijke gebouwen systematisch aangepast voor gehandicapten en ouderen. In Amsterdam is een stagiaire begonnen met een onderzoek naar de toegankelijkheid van ongeveer honderd kerkelijke gebouwen. De mogelijkhe den om een bouwkundige in te schakelen voor tekeningen en begrotingen en de aanpassing van de gebouwen op te ne men in een werkgelegenheidsproject worden daar op het ogenblik nagegaan. "Opmerkelijk hoe zoiets van de grond kan komen", zegt mevrouw drs. W. van der Velden, landelijk consulent van het project 'Kom Beter Binnen' (Groot Hertoginnelaan 45, Den Haag, 070-453702). "In Den Haag kreeg vijf jaar gele den een werkgroep 'Kerk en Werk' de concrete vraag voorgelegd van de wethouder voor sociale zaken en werkgelegenheid wat haar bijdrage zou kunnen zijn in de strijd tegen de werkloosheid onder jongeren. De groep was net op het spoor geko men hoe slecht de toegang van veel kerkgebouwen was voor ouderen en mensen met een handicap". "Zo ontstond het plan 'Kom Be ter Binnen', met als doel: het bevor deren van de toegankelijkheid van kerkelijke gebouwen speciaal voor gehandicapten en ouderen en tege lijk van de werkgelegenheid voor mensen die moeilijk aan de slag ko men. Onze taak is te bemiddelen tussen financiers, kerken en uitvoe rende bedrijven". In 'Kerkinformatie', officieel or gaan van de Gereformeerde Kerken in Nederland, deelt mevrouw Van der Velden mee, dat mensen uit alle windstreken de organisatie 'Kom Beter Binnen' nu weten te vinden. "Het is een sneeuwbaleffect. Steeds meer kerkbesturen horen of zien wat zij in dit opzicht kunnen veran deren voor hun leden met een han dicap. Het werk in Den Haag is in Consulent Bijdragen van landelijke fondsen en de landelijke diakonale bureaus maakten het mogelijk, in 1986 een consulent bij dit project aan te stel len. Daarnaast moet het gerefor meerd Instituut voor Kerk en Sa menleving worden genoemd, dat van meet af aan voor begeleiding en ondersteuning zorgde en als secre tariaatsadres fungeerde. Taak van de consulent is, zoveel mogelijk voorlichting te geven aan belang stellenden en belanghebbenden die in hun eigen woonplaats op dit ge bied iets willen ondernemen. De ervaringen van Den Haag wor den inmiddels nuttig gebruikt in andere plaatsen. Mevrouw Van der Velden: "Zouden plaatselijke kef- ken op diverse onderdelen, zoals begeleiding en financiering, andefs zelf helemaal bij het begin moeten beginnen, nu kunnen ze bij ons te rugvallen op ervaringen, documen tatie, adreslijsten en handreiking". De diakonale werkgroep 'Inha len' in Utrecht, die de integratie van gehandicapten ten doel heeft, ging hierdoor ook letten op de toeganke lijkheid van gebouwen. Daarbij werd niet alleen aan 'fysieke', maar ook aan 'mentale' drempels aan dacht besteed. Die bestonden wel degelijk. Toch zijn ze zonder al te grote inspanningen belangrijk te verlagen of zelfs weg te nemen. In Bussum gingen kerkleden sa menwerken met een al langer be staand 'platform voor gehandicap ten'. Mevrouw Van der Velden: "En zo ontstaat in elke plaats weer een andere, eigen aanpak. Want nergens is de kerkelijke situatie en die van de gehandicapte precies hetzelfde". De situatie in de regio's rond Lei den is de laatste jaren duidelijk ver beterd. Van een systematische aan pak zoals in Den Haag en omgeving kan evenwel niet worden gespro ken. Waar op kerkelijk erf is ge bouwd, is met gehandicapten reke ning gehouden, hoewel niet overal bij alle voorzieningen. En ook bij verbouwing komen ouderen en ge handicapten meer ter sprake. Het 'binnenkomen' kan altijd nog beter. Begin 'Kom Beter Binnen' spant zich in om kerken plaatselijk en regionaal tot samenwerking te brengen. Daar bij gaat het om inventarisatie en be leid. Mevrouw Van der Velden: "Men zal moeten erkennen dat niet alle kerken kunnen worden aangepast. Bij sommige oudere kerken lukt dat gewoon niet of moet worden vastge steld dat de kosten te hoog zijn in verhouding tot het resultaat. Een multifunctioneel gebouw wijk met veel gehandicapten en ou deren verdient dan de voorkeur". "Gelukkig konden in vijf jaar al veel gebouwen worden aangepast. En het is hoopgevend hoeveel ker keraden daarover zijn gaan naden- ken. Dat is het begin van verande ring in mentaliteit. Maar allerminst het einde. Met de openheid van het gebouw zal de geestelijke toeganke lijkheid van de kerkelijke gemeente gepaard moeten gaan. Het beleid moet ook zyn: weg met onzichtbare drempels". "Dat zal lukken als er een hou ding groeit waarbij mensen elkaar aanspreken op wat ze juist wél kun nen, waar dus hun mogelijkheden liggen. Dan zal blijken dat gehandi capten allerlei functies in de kerk goed kunnen vervullen". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Russisch-Orthodoxin Bijbels Museum Vandaag wordt in het Bijbels Museum in Amsterdam (Herengracht 366) een tentoonstelling geopend van voorwerpen uit de liturgie van de Rils- sisch-Orthodoxe Kerk en foto's over het gebruik daarvan. Niet alleen de zondagse viering, maar ook de bevestiging van het huwelijk en het geden ken van de doden komen in beeld. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met de Russisch-Or- thodoxe Kerk in Amsterdam. De voorwerpen zijn gemaakt in het kerkelijk atelier in Sofrino bij Moskou. Ze sluiten in hun vormen aan bij de oude tra ditie. Het zijn kandelaars, wierookvaten, bruidskronen, ikonen, commu niekelken, schalen en gewaden. Die worden nu in groten getale gemaakt om de vele kerken die worden heropend of nieuw worden gebouwd van de no dige gebruiksvoorwerpen te voorzien. Dat kan weer, nu de positie van de kerk in Rusland duidelijk verbetert. Op deze foto twee kronen. Ze worden bij het sacrament van het huwelijk door de priester op het hoofd van bruid en bruidegom geplaatst en daarna vastgehouden door de getuigen. De kronen zijn hierbij teken van de over winning van het leven over de dood. De tentoonstelling 'Russisch Orthodox' duurt tot 1 juni. Het Bijbels Muse um is open van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 5 en op zon- en feest dagen van 1 tot 5 uur. Op 30 april is het gesloten. foto j. van Lingen, Wat bezielt Francien en Jan van Overbeeke om, nu ze de 50 al zijn gepasseerd, een gerieflijk westers leven in te ruilen voor een zware taak in de Derde Wereld? Jan is door het gereformeerd Wereld- diakonaat als leraar elektronica ter beschikking gesteld aan een christelijk technisch trainings centrum in Pakistan, en Francien is onder meer adviseur van deze school. Een boeiend, maar druk le ven. Ze genieten nu van hun ver lof in Nederland, maar zijn pas halverwege hun werkperiode. Over twee en een half jaar zullen ze hun taak erop hebben zitten, verhaalt het zendingsblad VAN DAAR over Jan en Francien. Maar dat wil nog niet zeggen dat zij dan voorgoed naar Nederland zullen terugkeren. "Voor ons is het eigenlijk een soort virus waar je niet van ge neest, zegt Jan lachend. De eerste zeven jaar van ons huwelijk werk ten we in Nieuw-Guinea. Door de veranderde politieke situatie moesten we in 1962 terug. We hebben toen gewacht tot onze vier kinderen volwassen waren en zichzelf konden redden". "Eigenlijk zouden meer men sen dat moeten doen, op latere leeftijd opnieuw uitgezonden worden. In het Westen zie je na melijk dat mensen van bepaalde leeftijd min of meer afgeschreven worden. Dat is toch jammer. Er gaat op die manier veel kennis en kundigheid verloren. Stel die dan in dienst van de Derde Wereld". Hoe is het voor een blanke vrouw om mee te werken in de Pakistaanse samenleving, waar de positie van de vrouw toch ver re van gelijk is aan die van de man? VANDAAR: "Ach, zegt Francien, het leven op ons school terrein is voor mij als vrouw vrij wel normaal. Ik ben als onder- wijsadviseur volledig geaccep teerd. Wel wordt van mij ver wacht dat ik mij kleed zoals voor vrouwen hier de gewoonte is. Ik draag dus ook, zij het niet altijd met genoegen wegens de huidir ritatie, de gebruikelijke Sjalwar Kameez". Het leven daarbuiten is voor Francien niet zo aanlokkelijk. "Je ziet hier geen vrouw op straat. Vrouwen leven en werken in en om het huis. Aan het openbare le ven nemen zij geen deel. Maar misschien gaat er iets veranderen nu mevrouw Bhutto aan de macht gekomen is". Met de primitieve omstandig heden in Pakistan valt het overi gens nog wel mee, vinden Jan en Francien. Dat zogenaamde 'stof- bijten' hoort gewoon by het 'vi rus' waarmee ze zijn behept. "Aan de basis leven, wonen en werken geeft je gemakkelijker toegang tot de gewone mensen. We leven net zo sober als zij en kopen bij de groenteboer niet duurder en niet meer dan anderen. Uit solidari teit". Haan Profeten in het Oude Testament waren zoals de haan op de kerkto ren: ze gaven dóór uit welke hoek de wind waaide en waarschuw den het volk zich niet te laten mee slepen door de geest van de tijd, maar als het moest tegen de stroom op te roeien en stand te houden. In HERVORMD WEEK BLAD wijdt de predikant H. van der Laan uit Kolderveen een arti keltje aan de windgevoelige to renhaan. "Hij doet eigenlijk niets méér dan een beetje ronddraaien, met alle winden mee. Dat is zijn functie, want wie ernaar kijkt weet uit' welke hoek de wind waait. Dat is heel belangrijk, ook voor de chris telijke gemeente vandaag, om de geest van de tijd te onderkennen. We worden door de windrichting zo snel beïnvloed, vooral in het kerkelijk en geestelijk leven. Maar de haan is alleen een p>- J 4 Een torenhaan in Leiderdorp: windwijzer, maar ook symbool van op standing. (foto Henk Bouwman) windwijzer, geen wegwijzer. Daarvoor moeten we beneden in de kerk zijn". De tweede functie van 'die vroege vogel bij uitstek' is op wacht staan om zodra de dag aan breekt mensen te doen opstaan. "Daarom is de haan ook vanouds het symbool van opstanding. Daarom komt de haan ook voor als afbeelding op de graven van de vroege christenen, die daar mee hun geloof wilden uitdruk ken in het leven na de dood, hun geloof ook in de Opstandingsdag waarheen we als gelovigen op weg zijn". Klein Voor wie zorgelijk staart op het te ruglopend aantal kerkelijken in ons land en de westerse wereld, is er een moedgevend bericht uit het Friese dorp Witmarsum. Over een plaatselijke kerk die al 60 jaar lang minder dan 30 leden heeft en toch op de been blijft. "Op 9 april is er een doopdienst. Dirk Kikstra en Romke Kats wil len zich op die dag graag laten dopen en lid worden van onze kleine doopsgezinde gemeente. Fijn dat er toch steeds weer jonge mensen blijven komen, ondanks alle verontrustende verhalen over vergrijzing". "Soms zijn we wat pessimis tisch over het wel of niet voortbe staan van de kleine doopsgezinde gemeenten. Maar kijk nu eens naar Witmarsum. De laatste zes tig jaar hebben we altijd met ons ledental geschommeld tussen de 21 en 29. Dat gaat nooit goed, heb ben sommigen gezegd. En zie, het loopt nog steeds. Niet altijd even soepel, maar dat is niet erg. Als het eens wat stram gaat, worden we ook weer tot actie aangezet. En dat heeft elke gemeente zo nu en dan nodig". Zwart en arm "Het christendom wordt zwarter en armer. In het jaar 2000 zal tweederde van de christenen bui ten Europa en Noord-Amerika wonen. De wereldkerk groeit het meest in landen waarvan de schulden het grootst zijn". Klaas van Oosterzee, stafmedewerker bij de hervormde Raad voor de Zending in Oegstgeest, schrijft dit in het hervormde en gereformeer de zendingsblad. "Sinds het begin van de jaren 60 zijn de kerken zich hun verant woordelijkheid in de wereldver- houdingen meer en meer bewust geworden. Na lange tijd ging de kerk de dingen bij de naam noe men. Ook in de Wereldraad van Kerken, die zich na de assemblee van Uppsala in 1968 steeds meer opstelt als woordvoerder van de christenen in de Derde Wereld". "Die houding wordt de Wereld raad niet in dank afgenomen. Toch is het onontkoombaar dat de kerken de armoede in de we reld aan de orde stellen. Als we het in het Westen niet uit eigen beweging doen, worden we er wel aan herinnerd dat Jezus bij zijn eerste en zijn laatste toespraken de armen in het midden plaatste (Lucas 4 en Mattheüs 25). Hoe zouden de kerken daarvoor doof kunnen blijven?" "De stem van de armen is geen weeklacht, maar een aanklacht en een appèl. Iemand heeft eens ge zegd dat de spiegeltjes waarmee vroeger de 'heidenen' werden ge lokt, goed zijn bewaard en ons nu worden voorgehouden. Maar het is niet alleen kritiek die door klinkt, ook aanmoediging en uit daging. Juist in de wereld van de armen ontstaat een nieuw soort kerk, dikwijls in de vorm van ba sisgemeenten. Zij roepen mensen in het noordwesten van de wereld op, weer ernst te maken met het Evangelie. We moeten niet den ken dat de kerken hier doof zijn voor die oproep. Wél kost het veel moeite en tijd om andere wegen in te slaan. Maar het kan". Voorbeeld: Op een grauwe zondagmiddag in november trof Van Oosterzee tot zijn verbazing in Parijs een stampvolle Notre Dame aan. "Geen toeristenseizoen. Wat kwa men al die mensen doen? Ze za ten ademloos te luisteren naar een vrouw en een man die psal men voorlazen, met afwisselend een bijbelse tekst in een bewer king van Ernesto Cardenal, jawel uit Nicaragua. Daarna droeg kar dinaal Lustiger, eenvoudig ge kleed en met een houten kruis in de hand in plaats van een kromstaf, een mis op. Wordt de kerk bescheidener?" In mei van dit jaar komt in San Antonio (Texas) de tiende wereld conferentie over Zending en Evangelisatie bijeen. Van Ooster zee: "Als we op weg daarheen de balans opmaken, zullen we waar schijnlijk zeggen dat het heel an ders is gegaan dan John Mott in 1910 in Edinburgh verwachtte: evangelisatie van de wereld in de ze generatie". (De Amerikaanse jurist Mott was de voornaamste initiatiefnemer tot de eerste zen dingsconferentie). "Maar we zul len ook erkennen dat het evange lie overal mensen inspireert. San Antonio zal er de handen vol aan hebben". Barbaars "Nergens wordt in de Bijbel het gebruik van alcohol verboden. Wel is matigheid de regel. En zo is het met elk genotmiddel". Dat houdt H. A. Hofman uit Apel doorn de lezers van 'DE SAAM BINDER' voor, het landelijk kerk blad van de Gereformeerde Ge meenten (streng-orthodox). "De gevolgen van verslaving spo ren aan tot matigheid. De mens is geneigd toe te geven aan de drang om steeds meer te gaan gebrui ken. De ketenen van verslaving zijn niet zomaar te verbreken. Denk er ook aan dat de verslaafde op laag peil terecht komt". Hofman herinnert aan de kerk hervormer Johannes Calvijn, die alle 'onmatige strengheid' veroor deelde waardoor alle genot uit het leven zou worden weggenomen. "Calvijn heeft er niet het minste bezwaar tegen, vrienden uit te no digen tot gemeenschappelijke blijdschap en vrolijker dan ge woonlijk te eten. Wel moet datge ne waarop de gasten worden ont haald bescheiden zijn. Mensen die de staf breken over gastmalen ontnemen de samenleving haar gezelligheid. Het is meer barbaars dan streng als men anderen van het genot van de gastvrijheid uit sluit. Het zou ook zeker de bedoe ling van de Heere Jezus niet zijn geweest om alle gezellige verkeer te verbieden". Calvijn had zelf niet veel nodig, vertelt Hofman nog. "Vele jaren lang stelde hij zich tevreden met één maaltijd per etmaal en nooit gebruikte hy iets tussentijds. Overigens was die Spartaanse eenvoud niet zo goed voor zijn ge zondheid. Toen Calvijn trouwde, bracht zijn vrouw hem op dit punt grote regelmaat by en hield zijn tafel het midden tussen over daad en karigheid. Ook voor ons nog een uitstekend advies". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Schouten, 11.45 studentenekklesia, 7 evensong, ds. Alblas, liturg, mmv St. Alban's Choir uit Engeland; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Wieman, Zwijndrecht; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, mmv 'Jong Musica'; Oecumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius en pastoor v. Well, 11.15 ds. Horlensius; Bethle- hemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Wolthaus, Zoeterwou- de, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 H. J. Sluijter; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. mevr. K. v.d. Broeke. Acad. Zieken huis 9 rk dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achterberg. Endegeest zie Oegst geest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Eekhof; Oude Vest zie Hoogl. kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaarden huis Groenhoven 10 hr. J. v. Wallinga, L.dorp; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. Simpelaar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Otter, IJmuiden. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 dr. W. v.d. Zwaan. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. J. Smit-Maris. Baptistengemeente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middel- stegr. 3) 9 evang. J. de Leeuw, 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. J. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Ei kerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevende dag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhof land V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10,11.30,6en7(lof);Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 10; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 zangdienst. Geref. Kerk 10 ds. J. v.d. Haagen, Leidschendam, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. C. Langbroek. Rk Kerk z t. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. 1 Hooft, 5 ds. Wilschut, jeugd dienst; Kruiskerk 10.30 ds. Jonkman; Opstan- dingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. v. Wijn gaarden; G. Herderkerk 10 ds. Bogers; De Bron 9.15 ds. Jonkman, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Tase- laar; Driehoorne 7 nam. ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 dr. Zwanenburg, Ede. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 5 zie Adventskerk; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 dr. Bade. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 10.30 en 4.30 ds. Janssens. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werf str. 110 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. W. Veen- stra, 6.30 J. den Ouden. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- dersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaci- usk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Abma, Gouda, 6 ds. Kastelein, Dirksland. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. v.d. Hoeven, Rijnsaterwoude. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 6 ds. v. Aalst. Baarn; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. De Wilde, Soest, 6.30 ds. v. Campen, Woerden. Geref. Kerk 10 ds. Iz. Meijer, R.dam, 6.30 ds. Elder- man. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Sim pelaar, 4.30 ds. Houtman. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. P. Baane. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9 ds. Moll, Alphen, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 1 Hoff, 5 ds. P. Huisman. Geref. Gem.- 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) 9.30 hr. D. van Steenis. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. J. Mulderij, Bergschenhoek, 6.30 ds. Wijnhorst, Ochten. Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Buikema, Zwammerdam. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijn dijk zo. 9. HILLEGOM: Hen/. Gem. 10 ds. Rothfusz, 7 ds. Pouwels, Bussum, interk. evangelisatiedienst. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Slofstra, Noordwijk, 7 i herv. gemeente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. i. 10 e 1.30. steen' (Burgersdijkstr.) 10 hr. J. Storm, doven- dienst. Hen/. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. N. van Eg- mond, Utrecht, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. Kersten, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 prof. A. Troost, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. M. Vlietstra. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remlsestr.) 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang .gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. A. J. Visser, Hilver sum. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. universele ere dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk, 7 zie herv. gemeente. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Spanjer, Voor burg. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofd- str. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 e 1.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. De Graaf, 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. De Graaf. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. v. Bree- voort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Marinevlieg kamp Valkenburg 10.30 ds. J. A. van Selms. mmv Katwijks kinderkoor. 10 ds. Voets, Zwartebroek, 6 ds. Christ; Ich thusk. 10 ds. Hovius, 6 ds. Schuurman; Pniölk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. Hovius; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. v.d. Berg, 6 ds. Bo gaard. Overduin 2.15 ds. A. Baas. 'De Hoek LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Staat, Uithoorn. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Zwanen burg, Ede, gezinsdienst; Pauluskerk 10 ds. Vollebregt, 7 ds. Ten Voorde, N.-Vennep. Ge ref. Kerk 10 hr. A. Booyen, Doom, 7 ds. Bos wijk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 10 en 4.30 ds. H. Wiersma. Ned. Geref. Kerk (Salva- tori) 10.45 ds. D. Brink, 5 leesdienst. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 4.30 ds. J. Kievit. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. E. Schuur man. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. Noorden, 6.30 jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. v.d. Weg. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. M. B. Blom. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuy- splein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Dene kamp, Hilversum, 6.30 hr. J. Goedhart. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, Boskoop, 7 ds. J. Végh, Den Haag. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergs- ma, Lekkerkerk, 7 ds. Romein, R.dam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. J. W. Wüllschle- ger. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, Bent huizen, 7 kand. F. Maayen, Hardinxveld. Ge ref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. Terlaak, Alphen, 7 hr. G. Kat, Hazerswoude. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v. Es, Zwolle, 5 ds. Volk, Katwijk aan Zee; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Meiden, Bleiswijk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Scholte; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Scholte. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. M. de Ridder. 'Sole Mio' 9 ds. Elgersma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 jeugd dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jo zefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. De Bruin; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Duhoux-Rueb, Wassenaar. 7 hr. W. J. Schot. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. v.d. Jagt, Hoofddorp. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 hr. L Broek, 4 ds. W. Jan- se. Loosdrecht. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 pater Boshouwers. Vol- le-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. G. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Verschoor. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Veenhuizen, Apeldoorn; Imma- nuelkerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel, jeugddienst; Maranathakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Verschoor. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 hr. P. Sarneel, ha. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk-zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, Terneuzen, 7 ds. Vollebregt. Geref. Kerk 9.30 ds. Biewinga, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Kattenberg, Leiden. 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, Doorwerth, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Lan- geraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Amerongen, 6.30 ds. Smaling, Rijnsburg. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Bras. Sassenheim, jeugd dienst, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Marinevliegkamp Valken burg: zie Katwijk aan den Rijn, ('Schakenbos', Leidschendam) 10 zangdienst. ds. Honig. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, af scheid. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Geelhoed, 3 ds. Houtman. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 vicaris W. Groenenboom, 5 ds. Kunz; Hoek steen 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Kunz. 5 ds. Goossen; Reho- both-school 9.30 ds. Schipaanboord; Imm.kerk 9.30 ds. v. Dok. Alphen. 7 ds. H. Onstein. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.15 ds. v. Keulen, Houten. 5 ds. T. Gilhuis; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 leesdienst. 2.30 ds. H. Hidding, Bunschoten. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Ge ref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Verseput. O.geest, 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg*) 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. F. Bos, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. Stam. Ter Aar. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Friederich, O.geest. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maam, 6.30 ds. Franken, Zeist. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Lelden, 6.30 ds. Fem- Will.kerk zat. 7, z 1 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. z VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Schaap, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhotland) 10 ds. Blanken. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. v. Kooten, 4.30 ds. De Koever, Wilnis. Hulp en Heil-kerk ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 mevr. W. F. Teusink- Meijer, Mijdrecht, 7 dr. Haitsma, Boskoop. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30, Chr Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Gall, Den Haag. 6.30 ds. 1 Hooft, Alphen. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. v. t Hoff, Boskoop. Re monstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19