Theunisse pechvogel van het voorseizoen Koude oorlog woedt rond Barca - Real Verlies brengt Vlieg niet van de wijs Real: 220.000 kijkers in twee duels DIOK vormt de kern van Oranje 'Met beperkte middelen zijn we al ver gekomen' Young voor vijf duels geschorst ZATERDAG 1 APRIL 1989 SPORT PAGINA 15 Gert-Jan Theunisse. (archieffoto) BARCELONA (GPD) - In Bar celona hoor je bijna geen Spaans meer praten, want dat is de taal van 'dat andere land' met als hoofdstad Madrid. In de bijna 15 jaar na de dood van dictator Fran co is het Catalaans in het noord oosten van het Iberisch Schierei land weer de voertaal geworden, is Barcelona niet meer de tweede stad van Spanje maar de hoofd stad van Catalonië, en is voetbal club Barcelona het meest geliefde wapen om zich tegen de centrale macht in Madrid af te zetten. FC Barcelona-Real Madrid, van avond in een kolkend Nou Camp- stadion, is eigenlijk helemaal geen voetbalwedstrijd. Hoewel, het zal Johan Cruijff en zijn spelers een zorg wezen, de historische, politieke, culturele last die ze door zes miljoen 'land genoten' om de nek wordt gehan gen. Voetballers en trainers doen het om een titel, om de meeste punten na zoveel wedstrijden. Bovendien spreekt van Barcelo na's basiselftal slechts één speler, Roberto, een vorm van Catalaans omdat hij uit Valencia komt. Een Engelsman, een Braziliaan, een Andalusiër, sinds woensdag een Paraguayaan, zelfs wat Madrile- nen, en Basken, heel veel Basken vormen het fundament van Barga anno 1989, door Johan Cruijff be gin dit seizoen aangelegd. Bedevaart Vreemd is het dan ook hoe snel het nationalistische Catalaanse publiek zich in het nieuwe FC Barcelona heeft willen herken nen. Een groot deel van de 108.000 socios komt uit de betere milieu's, waarin het haast een be lediging is in ordinair Spaans een zin uit te spreken. Ze kijken bijna allemaal naar de Catalaanse tele visiezender en moeten daarop Jo han Cruijff, Gary Lineker, Julio Salinas en Jose Mari Bakero in VOETBAL - Drs. Jan Hagen volgt Jacques Kranendonk op als di recteur van de stichting arbeids zaken betaald voetbal. Hagen (39) werkt momenteel bij het ministe rie van WVC als project-coördina tor. Kranendonk nam onlangs ontslag bij de stichting arbeidsza ken. Hij aanvaardde een functie bij het bedrijf Ecosport Interna tional, dat zich bezighoudt met de zakenbehartiging van topspor ters in Europa. dat gewone Spaans analyses ho ren geven. Geeft niet, als ze maar van Real Madrid winnen, en nog beter: de titel pakken. Het is alweer vier jaar geleden, dat de selectie van Barcelona on der aanvoering van Steve Archi bald en Bernd Schuster een voor spoedige bedevaart naar de Zwar te Madonna van Montserrat maakte en met meer dan tien punten voorsprong het kam pioenschap binnenhaalde. Sinds dien regeert Madrid weer, en zak ten ze in Barcelona steeds verder weg. Zelfs de Catalaanse be schermheilige in het klooster van Montserrat kon geen hulp bieden. 'El Salvador', de in Barcelona minstens zo heilige redder Johan Cruijff wel. Maar dan moet hij zaterdag avond tegen landgenoot Leo Beenhakker wel de winnende taktiek uitstippelen. Want gaat het goed, boven verwachting zelfs, dan wil het publiek altijd meer. En dan nog, bij een over winning, staat Real een puntje voor, met nog een gestaakte wed strijd in Pamplona af te maken en houdt de ploeg van Beenhakker alle kansen in eigen hand. Maar alleen die directe winst al zou in Barcelona heel wat wonden uit de afgelopen jaren helen. Missen Cruijff en de zijnen de titel, dan kan Catalonië zich troosten met de alom aanwezige gedachte, dat Real z'n voorsprong' aan de scheidsrechters heeft te danken. Hakken Zo diep zit de onderlinge rivali teit, in veel gevallen zelfs haat, dat de twee kandidaten voor de presi dentsverkiezingen van Barcelo na, ook zaterdag te houden, hard op wensen, dat Real Madrid in het Europacup-toernooi wordt uitge schakeld. Want de finale wordt in het Nou Camp-stadion gespeeld ■en de vorig jaar daar uitgekotste Bernd Schuster op die heilige grond met de cup een ereronde te zien lopen, die aanblik kunnen José Luis Nunez en Sixte Cambra niet verdragen zo lieten ze hun kiezers weten. Schuster heeft ze al beloofd liefst twee ererondes te zullen lopen, mocht het zover ko- Johan Cruijff en Leo Beenhak ker hebben zich de afgelopen week door die ongezonde sfeer la ten meeslepen. Dagelijks wissel den de twee trainers hatelijke op merkingen uit. Niet rechtstreeks natuurlijk, maar in Spanje zijn ge noeg krantenpagina's beschik baar om het gekrakeel weer te ge ven. En is dat niet genoeg, dan kan er nog altijd wat bij verzon nen of aangedikt worden. Een korte weergave van een weekje katten op z'n Hollands, voor de gelegenheid in de jij- Cruyff: „Ik zou een speler van het kaliber Butragueno nooit op de bank laten zitten". Beenhakker: „Waar bemoei je je mee? Wat ben je toch een zielig mannetje. Je bent net als je voor zitter, ook zo fel anti-Madrid, al leen maar om een goeie indruk op je aanhang te maken". Cruijff: „Ha, zeker zenuwachtig hé. Dat mag ik wel. In het verle den was Barcelona altijd de ner veuze ploeg, Zaten ze hier vlak 'voor een belangrijke wedstrijd al tijd met problemen. Nu heeft Re- al daarmee te maken". Beenhakker: „Hoe kun jij op 700 kilometer afstand nou zeg gen, dat ik nerveus ben, daar heb ik helemaal geen reden toe. Jij des te meer, want als jullie verlie zen, kun je de titel wel vergeten". En tenslotte gezamenlijk en re lativerend: „Ach, noem het psy chologische oorlogsvoering, de klassieke opwarming voor een wedstrijd als deze". Voor een voetbalwedstrijd, of dus toch veel meer dan dat. In Spanje. Sorry, Catalonië. EDWIN WINKELS BARCELONA (SID) - De arties ten van Real Madrid mogen bin nen vier dagen hun kunsten aan 220.000 toeschouwers vertonen. Voor de topper in de nationale competitie van vanavond tegen Barcelona is het stadion Nou Camp (120.000) volgeboekt. De kaarten voor de thuiswedstrijd in de halve finale van de strijd om de Europa Cup I tegen AC Milan in de eigen Bernabeau-piste (100.000) zijn eveneens uitver kocht. Real, titelverdiger, record-kam pioen en lijstaanvoerder, houdt 73e RONDE VAN VLAANDEREN. 2e Wereldbekerwedstrijd. Start: 10.15u, finish 17.45U. Afstand: 264 lun. Hellingen: Molenberg (157 km) en ver volgens 11 stuks op 63 km parkoers, van 188 tot 251 km. Winnaars: België 54x, Nederland 9x. Italië 4x. Frankrijk 2x. Zwitserland, Grootbrittannië en West- duitsland lx. Nederlandse winnaars: '53 Wim van Est. '65 De Roo, '71 Dolman. '74 Bal. '79 Raas. '81 Kuiper. '83 Raas. '84 Lammerts, '86 Adrie v.d.Poel. Uitslag 1988: 1. Planckaert (Bel), 2. Anderson (Aus). 3 op 18 sec A.v.d.Poel (Ned), 4. Kelly (Ier). 5. Rooks (Ned), 6. Sergeant (Bel), 7. Mottet (NFra), 8. Dhaenens (Bel), 9. Theunisse. 10. op 3.19 Calcater- ra. aan het duel met de ploeg van Gullit, Van Basten en Rijkaard een recette van bijna vier miljoen gulden over. Barcelona incas seert vanavond ongeveer de helft, als de ploeg tegen de formatie van Beenhakker zijn laatste kansen op de titel verdedigt. De spelers van Real Madrid kunnen de komende weken 90.000 gulden extra verdienen. Voorzitter Mendoza heeft voor een overwinning in Barcelona een kleine 20.000 gulden over, op uischakeling van AC Milan heeft OSS (GPD) - Gert-Jan Theunisse baalt. Voor hem geen Ronde van Vlaanderen, die hem vorig jaar nog een negende plaats oplever de. Dinsdag hervat hij weliswaar de competitie in de Ronde van de Vaucluse, een 'open' koers in Zuidfrankrijk. Maar als hij heel eerlijk is, komt dat zelfs al te laat voor een topvorm in de laatste vooijaars-klassiekers. Voor PDM's pechvogel van het voor seizoen is derhalve de Tour al weer in zicht. „Ik heb vorig jaar eigenlijk niks gehad, uitgezonderd de tien da gen na die val in de Giro. Nog geen griepje. En nu is het een en al ellende". Hij somt op: drie rib ben gebroken bij een partijtje voetbal, voet gebroken tijdens een skitraining, botbreukje bo ven de linkerelleboog op de Pog- gio di Sanremo. „Ik moet steeds opnieuw beginnen." Theunisse wil per se in compe titie terug, al weet hij dat hij geen enkel risico mag nemen, niet aan het stuur mag trekken, de laatste groep zijn alibi zal zijn. Overdag zit de arm nog in een mitella, sinds woensdag traint hij voor zichtig op de weg. „Het scheurtje is zo goed als dicht, maar je merkt elke trilling. Alle pezen en spieren om de breuk hebben natuurlijk ook een tik gehad. Ik heb nu pas in de ga ten hoe slecht de meeste wegen er bij liggen. Na anderhalf uur moet ik echt afstappen". Hij wordt twee keer per dag be handeld met fysiotherapie, laserstralen, etc.. Theunisse heeft hy een prijs van ongeveer 70.000 gulden gezet. Barcelona speelt eveneens nog mee op Europees niveau. In het toernooi der bekerwinnaars, in 1979 en 1982 gewonnen door de Catalanen, drong de formatie van Cruijff door tot de halve finales. Daarin speelt het woensdag tegen Sredets Sofia, dat eerder Roda JC uitschakelde. Romero debuteert tegen Real. De topschutter uit Uruguay, deze week voor de rest van het seizoen gecontracteerd, vervangt de geblesseerde aanval ler Bakero. zijn arm toevertrouwd aan Peter Murphy, de technisch-directeur van de volleybalbond, die een praktijk heeft in Veghel, en hem ook afhielp van een paar verscho ven wervels in de nek. „Hele rare val was het eigenlijk. We waren net bezig aan de klim van de Poggio, we zouden begin nen de zaak proberen recht te trekken. Hoe het is gekomen weet ik nog niet, alleen dat er van ach ter iemand keihard tegen me op moet zijn gereden, want ik heb nu nog hele opgezette benen van die klap. Ik heb een poos naar m'n fiets lopen zoeken, ben er weer op gekropen en ondanks die arm heb ik een gat dichtgereden". Theu nisse werd op wonderbaarlijke wijze nog elfde. Er is veel te doen geweest over de mislukte finale van de PDM- ploeg in de eerste wereldbeker wedstrijd van 18 maart. Het acht tal van Gisbers toonde zich op de Cipressa veruit de sterkste ploeg. Maar toen Maassen en Fignon tussen Cipressa en Poggio weg sprongen reageerde er niemand van de vijf resterende koprijders. Toen bovendien op de Poggio Dhaenens zijn ketting voelde overslaan, en Rooks en Theunisse ten val kwamen, was een 'koerscorrectie' uitgesloten. Theunisse: „We hebben de wedstrijd 286 van de 294 kilome ters beheerst. Maar in acht tus- sen-kilometers hebben we hem verloren. Hoe? Er is te egoïstisch gereden, er is door sommigen te veel aan zichzelf gedacht, met na me door Dag-Erik Pedersen. Die heeft het voor ons verpest. Die had achter Maassen/Fignon, of tenminste achter Nulens/Marti- nelli moeten gaan rijden, op het vlakke stuk naar de Poggio". „De afspraken waren duidelijk. Earley, Van Orsouw voor het be gin, Alcala op de Cipressa. Dhae nens zou openen op de Poggio, Rooks en ik zouden op de Poggio ombeurten springen, Kelly zou meesluipen, om het eventueel in de sprint te kunnen afmaken. Dan blijft er maar één over: Dag- Erik Pedersen. Maar hij bleef zit ten, deed niks. We hebben nog wel wat geschreeuwd, dat hij de twee op kop niet te ver moest la ten wegrijden. Maar er zat nooit overtuiging in". „Ik begrijp zoiets niet. Als je vergadering hebt, iedereen krijgt een opdracht, en je zwijgt, dan stem je toch toe? Dan behoor je je toch dood te rijden, als het jouw beurt is? Maar niet gaan zitten af wachten, en in de uitslag nog der tiende worden, zoals is gebeurd. Dan had je dus nog veel over. Dan denk je alleen aan je eigen uitsla genlijst. Er zijn er die redeneren: volgend jaar misschien weer een andere ploeg, en dan heb ik meer aan een dertiende plaats, dan aan een mooi stukje kopwerk. Maar zo werkt het dus niet. En als de kopmannen dan beginnen te val len op het enige moment dat er misschien nog iets kan worden rechtgetrokken... Waardeloos". Theunisse denkt dat het mor gen in Vlaanderen wat simpeler ligt voor PDM, de ploeg die on danks de misser toch royaal leidt in de Perrier Cup voor ploegen. Gisbers c.s. heeft nog steeds trau matische herinneringen aan 'Vlaanderen' van vorig jaar, toen de numerieke meerderheid van PDM evenmin tot winst leidde. Maar die kans is morgen vrijwel uitgesloten, denkt Theunisse. „Nu iedereen wel iets heeft, of heeft gehad in de ploeg, van darminfecties tot botbreuken, is het logisch dat er maar met één kopman wordt gereden. Dat zal Kelly zijn, en dat maakt het min der gecompliceerd. Het is duide lijker als zes van de acht zich moe ten opofferen, dan wanneer dat er maar drie of vier zijn". Hadden Van der Poel en Le- Mond vorig seizoen toch gelijk, toen ze stelden, dat een teveel aan kopmannen en beschermde ren ners bijna automatisch tot com plicaties moest leiden. Theunis se; „Niet als de opdrachten wor den uitgevoerd zoals afgespro ken". Dag-Erik Pedersen staat mor gen in principe buiten de PDM- ploeg. PETER OUWERKERK Herrera schrijft in voor de Giro BOGOTA (AFP) - De Ronde van Italië krijgt dit jaar een interes sant rennersveld. Na de aanmel ding deze week van de Ier Roche, de Amerikaan LeMond en de Fransman Fignon schreef giste ren de Colombiaan Luis Herrera 'Lucho' won in 1987 de Ronde van Spanje, vorig jaar de Dauphi- né Liberé. In het verleden schit terde hij altijd meer in de maand mei dan in de Tour-maand juli. AMSTERDAM (ANP) - Het Neder lands rugby-team speelt woensdag in Hilversum in het kader van de cqmpetitie voor de FIRA-B-poule tegen het sterke Portugal. De eerste wedstrijd in deze competitie werd door Portugal op eigen veld met 16- 9 gewonnen. Samen met België voeren de Por tugezen de ranglijst iri de poule aan. Nederland deelt de laatste plaats met Joegoslavië. Beide ploegen wonnen slechts één keer: van el kaar. Er degradeert één ploeg. Zo wel Nederland als Joegoslavië moet nog tweemaal in het strijdperk tre den, beiden tegen dezelfde tegen standers Portugal en de Bondsre publiek. Het doelsaldo van Neder land is beter: min 3 tegen min 44 voor de Joegoslaven. De Nederlandse coaches Snijders en Paul kunnen niet beschikken over de beste spelers. Negen spelers doen in Hong Kong mee aan het in ternationale seven's tournooi. Slechts twee man uit die ploeg heb ben zich bereid verklaard ook te willen spelen tegen Portugal: Mar cel Eman en André Marcker. De twee krijgt weinig rust, want de Hong Kong-ploeg arriveert dins dagmorgen in Nederland. De oranjeploeg is opgebouwd rond de kern van landskampioen DIOK. Liefst zeven Leidse spelers dragen woensdagavond het Oranje shirt. Morgenmiddag (aanvang 14.30 uur) oefent de nationale selectie op het terrein van DIOK tegen de En gelse tweede divisieclub Barnsta ble. De ploeg is als volgt samenge steld: Van der Kley (Den Haag), Kummer (Diok), Heinen (Castri- cum), Van Loon. Berendsen, Broers en Corver (allen Diok), Lemmens (Eemland). Eman (Den Haag), Van der Laan (Castricum), Berghouts (Diok), Paul Hengeveld (ARC), Kamp (Diok), De Voogd (Oemoe- meno) en André Marcker (Castri cum). VOETBAL - In de Bundesliga is gis teravond één wedstrijd gespeeld. Eintracht Frankfurt liet voor eigen publiek een punt liggen tegen Vfl Bochum: 1-1. Zeven minuten voor het einde redde Binz voor de thuis ploeg een punt. Beicle ploegen scho ten met het gelijke spel niet veel op. Ze behoren nog steeds tot de degra datiekandidaten. Dieter Eckstein miste in de eerste helft een straf schop voor Eintracht. DORTMUND (GPD) Oranje's opvallende verrichtingen op het WK-tafeltennis hebben de visie van Jan Vlieg beves tigd. In Nederland is wel degelijk talent voorhanden, maar het wordt alleen op de verkeerde wijze geëxploiteerd. Om de huidige situatie te verbeteren heeft de coach op de Zoe- termeerse burelen een plan ter tafel geworpen dat er toe moet leiden het rendement van de veelbelovende jonge ge neratie te optimaliseren. Alleen dan is het Nederlands tafel tennis in staat tegenwicht te bieden aan het geweld dat bij voorbeeld de mannen van Polen gisteravond ontwikkelden in de Westfalenhallen. De 5-2 nederlaag tegen het Oost blokland bracht Vlieg niet van de wijs. Zijn dbllega Dusan Tigerman kon ontevreden zijn Over de verlies- partij tegen de Zweedse vrouwen (3-2), maar het humeur van de Joe goslaaf klaarde later op de dag op na een schitterende zege op Bulgarije: 3-2. Zoals het een kopvrouwe be taamt nam Mirjam Kloppenburg (nog ongeslagen trouwens) de eer der ontspoorde ploeg op sleeptouw en dank zij haar inspanningen heeft Oranje nog (zij het een wazig) uit zicht op de kwartfinale. Jan Vlieg beschouwt de goede prestaties van vrouwen en mannen als meegenomen. Maar het uit gangspunt van deze WK is de jonge ren op het internationale podium ervaring te laten opsnuiven. Dat jongeling Danny Heister aan het front uitzonderlijk presteert, is een meevaller, maar niet meer dan dat. Vlieg wil extra gelden vrijmaken om de trainingsfaciliteiten te verbe teren. Het is de wens van de Gronin ger om zes vrouwen en vier mannen geregeld te laten 'sparren' met ster ke landen. „Want veel trainen met sterke tegenstanders heeft automa tisch een verhoging van de kwaliteit tot gevolg", meent Vlieg. Voorts wil de bondscoach 25 trainers belasten met regiobijeenkomsten om de op bouw van onderuit zo soepel moge lijk te laten verlopen. Kosten: 120.000 gulden. Geeft de bond groen licht, dan overschrijdt de 'af deling' topsport de begroting van een half miljoen. NTTB-voorzitter Paul Koopman staat positief tegenover de plannen van Wieg, wiens contract vólgend jaar na het EK in Gothenburg af loopt. Maar Koopman's wil is bin nen de pingpongbond geen wet. „Het hoofdbestuur geeft advies, de bondsraadvergadering beslist", verduidelijkt de praeses de regle menten. „Maar als wij positief staan tegenover de plannen, voorzie ik geen problemen". Vlieg eist een duidelijke keuze van zijn werkgever. „Dat kan wel zijn, maar er hangt een prijskaartje aan zijn plan", verdedigt Koopman het beleid, „en geld speelt binnen de NTTB een voorname rol. De top sportcommissie onderzoekt mo menteel de mogelijkheden. Het staat of valt met sponsoring. Krij gen we geen geldschieter binnen, dan wordt het moeilijk om extra gelden vrij te maken. Maar ik heb vertrouwen in mijn bestuur. We sleutelen aan een beleid, dat be- drijfsvriendelijk is. We zijn van plan om een groot toernooi in Nederland te organiseren. Als de tv daar bij, is dat aantrekkelijk voor een spon- Is de NITB bereid om Vlieg's plannen te realiseren, dan belooft de coach Nederland een gouden pingpongtoekomst. „Met de huidi ge beperkte middelen zijn we al heel ver gekomen. Kijk naar landen als Frankrijk en Westduitsland. Die landen hebben een begroting van ruim een miljoen en wat gebeurt er hier? Wij verslaan Frankrijk en de Westduitse vrouwen worden weg geslagen door Bulgarije. Heerlijk, dat we die arrogante Fransen toch nog van tafel hebben geveegd. Ik heb me er rot om gelachen. Geef ons dat miljoen van Frankrijk en Neder land wordt Europees kampioen, eerlijk waar". Vooralsnog moet Nederland zich in de A-categorie tevreden stellen ZEIST (ANP) - Kevin Young van FC Utrecht mag de komende vijf wedstrijden van zijn club niet mee doen. Hij werd, als gevolg van de ro de kaart die hij in de wedstrijd te gen Willem II opliep, voor acht wed strijden geschorst, waarvan drie voorwaardelijk. Daarbij inbegrepen is de omzetting van een lopende voorwaardelijke straf in een on voorwaardelijke. Young, die een jaar lang geen aanvoerder meer mag zijn, kreeg tevens een boete van 350 gulden. Zijn ploeggenoot Johan de Koek, die in hetzelfde duel eveneens de ro de kaart kreeg van scheidsrechter Kempers, werd door de tuchtcom- missie van de. KNVB voor twee duels het recht tot spelen ontzegd. Zijn straf was een schorsing van vier wedstrijden, waarvan twee voorwaardelijk, en een boete van 150 gulden. Bovendien kreeg hij een proeftijd van een jaar. Jurrie Koolhof, aanvaller van Vitesse, kreeg exact dezelfde straf. Hij werd vorige week in de wedstrijd van zijn club tegen De Graafschap wegge stuurd. De voorlopige schorsing van Ma rio Molenaar werd omgezet in een straf van vier wedstrijden. Twee daarvan heeft de speler van RBC al uitgezeten. Hij mag dit seizoen bo vendien de aanvoerdersband niet meer dragen. Mirjam Kloppenburg is op de WK in Dortmund nog altijd ongeslagen. met een bescheiden positie. Bij de derlaag tegen Zweden dan ook niet vrouwen wordt rekening gehouden te verwijten, wel Emily Noor. De 17- met een terugval, maar vooralsnog jarige Brabantse viel volledig uit de houdt het team van Tigerman, de toon en blameerde het vertrouwen opvolger van de gestopte Gerard van Tigerman. Tegen Marie en Asa Bakker, de WK-traditie van Oranje Svensson had Noor in Superliga- hoog. Kopvrouwe Mirjam Kloppen- duels gewonnen, maar op het WK- burg voldeed aan de verwachtin- podium raakte de speelster van gen, maar tijdens de landenwed- Megacles het spoor bijster. Twee strijden in Dortmund moet zij al- dikke nederlagen vielen haar ten leen de kar trekken. deel en, wat eigenlijk veel zwaarder Haar viel de toch onverwachte ne- woog, ook het dubbel ging verloren. Maar de eerder slecht draaiende tandem Kloppenburg/Noor nam te- ry j t *i gen Bulgarije revanche. Het belang de SCle plaats .LanSinK rijke winstpunt (Oranje kwam op een 2-1 voorsprong) zweepte Mir- GOTEBORG - Jos Lansink be- jam Kloppenburg op tot een groot- haalde vrijdagavond de zesde plaats ste prestatie tegen Daniella Guer- in een internationaal springcon- gueltcheva, de Europese nummer cours in Göteborg. Winnaar was de vijf. Met speels gemak ontluisterde Engelsman Michael Whitaker. zij haar hoger ingeschaalde tegen- De uitslag van dit springconcon- stander: 21-19, 21-14. De uiteindelij- cours met een barrage is: 1. Whita- ke 3-1 winst hield Oranje in de race ker (GBr) Nex Monsanta foutloos naar de kwartfinales, al heeft de 38.32 sec., 2. Fuchs (Zwi) Dollar Girl ploeg de kansen niet meer in eigen 0-38.56, 3. Pessoa (Bra) McVivaldi II hand. De rol van de mannen is na de 0-39.21, 4. McVean (Aus) Valeur 0- 5-2 nederlaag uitgespeeld. 41.95, 5. Kromann (Den) Qludy 0- Dat verlies kwam voor 'plannen- 45.52,6. Lansink (Ned) Felix 0-45.64, maker' Jan Vlieg echter niet als een 8. Voorn (Ned) Nugget 4-39.60. verrassing. Antillen geen tropische verrassing De Nederlandse Antillen ontpopt zich tijdens het WK-tafeltennis nu niet bepaald als een tropische verrassing. De vrouwen en mannen konden tij dens het landentoernooi in Dortmund nog geen enkele partij in winst om zetten. „Eigenlijk", zegt bondsvoorzitter Franklin Mathilde, „hebben we hier niets te zoeken. Dit niveau is te hoog voor ons. Maar ja, het leek ons zo leuk zo'n groot evenement mee te maken. We verliezen veel, maar we hou den het plezier er in". In 1973 gaf de Nederlandse Antillen voor het laatst acte de presence op het WK. In '84 schreef het land zich weliswaar in voor de titelstrijd in het Zweedse Gothenburg, maar de ploeg kon de vlucht naar Scandinavië niet financieren. De afvaardiging, die in Westduitsland de eer van de natie hoog houdt, heeft de reis voor een belangrijk deel uit eigen zak moeten betalen. Dank zij het gereduceerde KLM-tarief op het traject Amsterdam-Curacao, (de ploeg reisde per trein van Amsterdam naar Dortmund) kon de financië le schade beperkt blijven. De twee vrouwen, Mary-Ann McLeod en Ann Marchena, behoefden slechts een korte treinreis af te leggen. Beiden studeren in Nederland en spelen op zeer bescheiden niveau in de NTTB-competitie: McLeod bij het Tilburgse Irene en Marchena bij het Haarlemse TlV. Tafeltennis behoort op de Nederlandse Antillen niet tot de populairste sporten. Begrijpelijk, want de sport moet in het warme klimaat 'binnens kamers' worden beoefend. Buiten spelen is vanwege de straffe wind on mogelijk. De Antilliaanse tafeltennisbond telt ongeveer 350 leden. „Op dit wereldkampioenschap komen we kwaliteit tekort", beseft Mathilde, „maar in het Caraibisch gebied komen we goed uit de voeten. Gemiddeld doen er dertien landen mee en doorgaans zijn we goed voor een zesde of zevende positie".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15