Zwembad Sassenheim voor breed publiek Het mooiste stukje natuur in de wijde OPKNAPBEURT HUYS DEVER 'Noordwijker terroriseerde jarenlang zijn gezin' ZATERDAG I APRIL 1989 REGIO PAGINA 13 Programma van eisen gaat uit van drie bassins SASSENHEIM Het nieu- gedaald. De Grontmij stelde vorig we overdekte zwembad in jaar een onderzoek in naar de toe- Sassenheim krijgt drie apar- ^rSeTd^aTdetemeenteSS te baden: een peuter-, een koos in het najaar voor de sloop van wedstrijd- en een recreatie- het buitenbad en de bouw van een badOm het nieu we bad aan- ov"dfk^z,vv<r™bad trekkelijk te maken voor een banken geplaatst, die ook door niet- zwembadgebruikers kunnen wor den benut. Het zwembadcomplex dient op een eenvoudige wijze in een later stadium te kunnen worden uitgebreid met een sauna, die even tueel door een particulier wordt be groot publiek, worden tal van extra voorzieningen aangebracht, zoals een wild- waterkreek, een 30 meter lange glijbaan, massagestra- len, een hot-whirlpool, sola ria en zonnebanken. Nadrukkelijk werd toen al ge- heerd. steld dat het bad niet alleen een tro pisch zwemparadijs moet worden, maar dat ook de zwemverenigingen Ligweiden in het nieuwe bad terecht moeten kunnen. Vandaar dat in de opzet Het huidige buitenbad mag dan een wedstrijdbad van 15 bij 25 me- worde5 gesloopt, toch wd de werk- opgenomen. De werkgroep kÜj die de e r het buiten kunnen. Daarom bad opstelde heeft ook een afvaardi- J™rd' hf' huidige peuterbad ge- ging van de zwemclubs en de bad- handhaafd en opgeknapt. Buiten meister betrokken bij het maken kaP een terras worden ingericht en van de plannen. De werkgroep be- ??.k de hgweiden voor de zonaan- bidders blijven intact. Zwemmers Dat blijkt uit het programma van ei sen dat voor het nieuwe Sassen- heimse zwembad is opgesteld. Zo dra de raadsleden met de plannen instemmen, zullen vier architecten worden aangetrokken voor het ma ken van tekeningen. Naar verwach ting kan in het voorjaar van 1990 met de bouw worden begonnen, waarna de nieuwbouw voor de zo mer van 1991 gereed moet zijn. De atiezwemmers bouw van het bad mag maximaal 4,1 miljoen gulden kosten. Verder is «.uiuiwi, wuiueu ue twrc uaucu - - 4,5 ton nodig voor meubilair, losse strikt gescheiden. Het recreatiebad ki S£ apparaten en toezicht tijdens de van 350 vierkante meter komt naast „li ui?" het binnenterras te liggen diepte van het bad bedraagt daar slechts 40 centimeter. Het diepste punt plannen. De werkgroep staat uit de Wethouder voor sportza- v - ken, een lid van elke gemeente- kunnen in de zomermaanden zowel binnen als buiten terecht. Voor mindervaliden zullen spe ciale voorzieningen worden aange bracht in de kleed- en doucheruim- lift kunnen de minderva liden in het bad worden gehesen. De werkgroep laat het aan de archi tecten over om te bepalen of er een Wedstrijden Het wedstrijdbad wordt twee meter diep en is tevèns geschikt voor in structie. Omdat tegelijkertijd recre- w"beeek terecht^moetei aparte entree voor het zwembad kunnen, worden de twee baden wordt gemaakt of dat de hrndtge ge- bouw. Sassenheim heeft nu enkel een complex van buitenbaden voor re creatie- en wedstrijdzwemmers en voor zwemles. Het zwembad Was- beek is echter verouderd en voldoet deel wordt niet meer aan de wettelijke eisen op bouwd met daarin het gebied van hygiëne. Ook is het meter water, bezoekersaantal de afgelopen jaren De werkgroep heeft wel het ad- es van het ingeniersbureau Elta- >n overgenomen om bij de verwar- V... het ~recreatiêbTd~wordt ming van het zwembad en de sport- 1,10 meter. Pal naast het ondiepe bf, Medische Diensten ARTSEN Lekten De weekenddienst begint zaterdag om I en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van ige, Groenevelc' rioolgas, aDart nputerhad ëe- dat vrijkomt by de ernaast gelegen irin slechts 15 renri- rioolwaterzuiveringsinstallatie. Het slecMs 1S centl onderzoeksbureau concludeert dat het financieel haalbaar is het riool- gas als brandstof voor het zwembad te gebruiken. Het rapport van de werkgroep wordt op donderdag 13 april be- De inrichting van het recreatie- bad sluit volledig aan op de trend van de laatste jaren om zogeheten tropische zwemparadijzen te bou- De werkgroep meent dat het sproken bad moet worden voorzien van een wildwaterkreek, een 30 meter lange glijbaan, een waterparaplu, i i extra vergadering van een gecombineerde raadscom- ^ervolgens worden a chitecten aangewezen. In het najaar gestralen, een verwarmd ligplateau, zal de gemeenteraad een definitief luchtborrelaars en onderwaterver- besluit l. Zodra alle mogelijke lichting. "Onderzocht wordt nog of bezwaarschriften zijn afgehandeld Leeuwen. Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, tel: 215510, Stokroos 1. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, tel: 412166. Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel. Van Gent. Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis, Berg- meijer.de Lange: d 8 uur: M.Th. Bergmeyer, tel: i beweegbare bodem in het bad kan worden aangebracht. De tem peratuur van het water zal maxi maal 31 graden bedragen. kan rond mei 1990 met de bouw worden begonnen. Veertien maan den later wordt het bad geopend. Deze planning houdt in dat het hui- In het zwembad moeten volgens dige zwembad dit vooijaar aan het de werkgroep eveneens whirlpool en solaria komen. In aparte ruimte worden twee zon laatste seizoen begint. In het najaar kan al met de sloop den begonnen. E Het monumentale 't Huys Dever in Lisse staat in de steigers voor een opknapbeurt De dakpannen voor- het bad wor- den vervangen door leien, het dak wordt geïsoleerd en het verwarmingssysteem wordt aangepast De kosten be dragen 175.000 gulden. DEN HAAG/NOORDWIJK - Te gen een 47-jarige oud-inwoner van Noordwijk is voor de Haagse recht bank 21 maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. De man, inmiddels woonachtig in Den Helder, wordt ervan beschuldigd ontucht te heb ben gepleegd met zijn jongste doch ter. Ook zou hij een poging hebben gedaan om zijn zoon om het leven te brengen. Officier van justitie mr. Van den Broek zei dat de man, die alle be schuldigingen overigens ontkende, zijn gezin jarenlang had geterrori seerd. Pas in 1988 kwam de zaak aan het licht toen de vier kinderen en de ex-vrouw van de man voor de twee de keer hun verhaal vertelden bij de' Noordwijkse politie. De eerste keer, in 1986, had de politie geen aangifte willen opnemen. Tot grote spijt ove rigens van Van den Broek, die tij dens de zitting aankondigde over deze zaak binnenkort contact op te 'nemen met het korps. Uit de verklaringen van de drie dochters bleek dat hun vader hen allen in meer of mindere mate had misbruikt. Zij moesten allerlei seksuele handelingen gedogen. Van den Broek had slechts de ontucht met de jongste dochter, gepleegd in de periode tussen 1977 en augustus '82, ten laste gelegd. Verder kwam uit de verklaringen het beeld naar voren van een zeer agressieve man, die zijn kinderen ook sloeg. Eenmaal liep een ruzie met zijn zoon in 1982 zo uit de hand dat hij naar de schuur ging, een bijl pakte en hem probeerde te slaan. De bijl miste het hoofd van de jon gen rakelings. Poging tot doodslag, zo concludeerde Van den Broek op basis van de verklaring van de zoon en de moeder, die een groot deel van de ruzie bijwoonde. De advocate van de verdachte, mr. Oei, noemde alle verklaringen zeer ongeloofwaardig. Volgens haar cliënt is de aangifte een 'welbewus te wraakneming' van zijn ex-vrouw en de vier kinderen. Zij zouden de inmiddels in Den Helder bij zijn zus wonende Noordwijker ook regel matig hebben gepest de afgelopen jaren. Oei meende dat er onvoldoen de bewijs was om tot een veroorde ling te komen en vroeg om vrij spraak. Maar officier van justitie Van den Broek dacht daar heel an ders over. Hij noemde het een hele Holvast) onverkwikkelijke zaak. !01, C tl 76. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, tel: 126371, sn^Muijsénbergh: Lekstraat 91 a. zo 8 uur tot 24 uur: W. de Bruyne. tel: 134345. de Lt. de Kanterstraat 32. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn, Bé- nit. Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047, Boshuizerkade 31. zo 8 uur tot 24 uur R.E.& J.G. Zaaijer, tel: 316008, R.P.Geerlingspad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma. tel: 310420, Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: J, Reinders, tel: 760947, G. Waarnemingsregeling Homeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt F. Walenkamp. Dorpsstraat 45, tel: 10030. via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten. tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 31/3 tot vr. 7/4 door: Apotheek De Aloë'. Levendaal 161, Leiden, tel: 071-120502; Apotheek Beker. Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 071-174161; Apotheek Schoolstraat. Schoolstraat 83. Voorschoten, tel: 01717-7957; lat. Lan. 11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Helder. Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling. Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens. v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47. Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260. Oegst- Hillegommer Martien van Eeden schreef boekje over Schülte-Küper janshof HILLEGOM De Hillegommer Martien van Eeden had twee goede redenen om een boekje over de Schülte-Kü- peijanshof te schrijven. Veel Hillegommers zijn totaal niet op de hoogte van de aanwezigheid van een heemtuin in hun dorp en het fraaie stukje natuur aan de rand van de Ringvaart is het bekijken meer dan waard. "Ik over drijf niet als ik zeg datje nergens in de omgeving een ver gelijkbaar plekje vindt", merkt Van Eeden op. tuin te verzorgen en hij deed het stuk grond over aan de gemeente. "Wel met de utdrukkelijk voor waarde dat het stuk natuur als zo danig behouden moest blijven en worden verzorgd. Als herinne ring aan de schenker kreeg de heemtuin in het begin van de ja ren tachtig de naam 'Schülte-Kü- peijanshofvertelt Martien van Eeden. "Maar omdat bijna nie mand in het dorp dat weet, spre ken we gewoon van de heemtuin. En ook dat is maar bij slechts wei nigen in de gemeente bekend", merkt hij wat zuur op, "terwijl het toch een lustoord is". De hovenier in gemeentelijke dienst heeft een bijzondere liefde voor de heemtuin. Daar geeft hij tijdens een boeiende rondgang door het park dan ook meermalen blijk van. "Ik heb dit boekje ei genlijk ook geschreven voor de politieke partijen in het dorp. Wellicht kan er wat extra geld be schikbaar worden gesteld om wat meer in de tuin te kunnen doen. Niet dat het beheer achteruit gaat, maar er zijn altijd dingen die wat meer aandacht verdienen en daar is bijna geen gelegenheid voor", legt Van Eeden uit. De Hillegommer zou bijvoor beeld graag zien dat er een educa tief centrum bij de tuin werd ge bouwd, waarin met name school kinderen het een en ander over de natuur te weten kunnen komen. "Tenslotte is dat de basis", aldus Van Eeden. "Als je de kinderen liefde voor de natuur bijbrengt, werk je mee aan hun bewustwor ding. Als ze dan wat ouder zijn, krijgen ze toch een andere kijk op de natuur en gaan ze er ook an ders mee om. En dat is uitermate De Hillegommer is- voorman bij de gemeentelijke plantsoenen dienst in zijn woonplaats en heeft het boekje over de heemtuin aan de Couperuswende in de wijk Elsbroek in zijn vrije tijd geschre ven. Komende zondag wordt het eerste exemplaar door de schrij ver aangeboden aan de wethou der van openbare werken, me vrouw P. Fennema-van der Laan. Met de overhandiging van het boekje wordt tevens het startsein gegeven voor de seizoenopenstel ling van de heemtuin. door Kees van Kuilenburg De heemtuin is in 1949 ontstaan. In dat jaar kocht de Hillegommer Schülte-Küperjan een stuk wei land langs de Ringvaart. Op het stuk grond van ongeveer ander halve hectare werd een moestuin aangelegd en er werd tevens een groot aantal bomen geplant. In het midden van de tuin kwam in 1956 verder een flinke vijver. Voor deze waterpartij moest ongeveer 4000 vierkante meter veengrond worden afgegraven. Bij toeval ontstond echter een ei landje in de diepe vijver. De grond begon tijdens de werk zaamheden te verzakken en het afgraven moest worden gestopt. "Van de opbrengst van de veen grond kocht Schülte-Küpeijan de bomen", weet Van Eeden uit overlevering. Overgedragen Op een gegeven moment was de Hillegommer echter niet meer in staat om het onderhoud van de belangrijk, gelet op alles wat de natuur bedreigt". Omslag Het schrijven van 'De heemwan deling' zoals het boekje offi cieel heet is voor Van Eeden een zeer intensieve bezigheid ge weest. "Je zet het nu eenmaal niet zo maar op papier. Voor bepaalde bomen en planten moet je toch meer informatie hebben en dat betekende nogal wat leeswerk", aldus Van Eeden. Hij heeft ook de tekeningen en de omslag voor de uitgave zelf gemaakt. "Dat vond ik erg leuk om te doen", vertelt hij. Van Eeden spreekt zelf overi gens niet graag over 'boek'. "Ik noem het liever een handleiding over alles wat er in de tuin is te zien", zegt hij bescheiden. 'De heemwandeling' bestaat uit een aantal korte verhaaltjes, die leuke en vooral begrijpelijke informatie bieden. "Je kunt bijvoorbeeld wel veel technische informatie verstrekken, maar dan houden de bezoekers het na één pagina al voor geziep. En dat is zeker niet mijn bedoeling". Bomen In de tuin is ook nog een aantal herinneringen aan voormalig ei genaar Schülte-Küpeijan. "Er staan bijvoorbeeld eiken, beuken en linden. Dergelijke bomen ho ren eigenlijk niet thuis in veen grond. Maar Schülte-Küpeijan vond ze kennelijk mooi en heeft ze aangekocht voor zijn tuin. Der gelijke bomen gaan ook niet zo lang mee. Er zijn bijvoorbeeld bo men die sinds ik hier voor de eer ste keer kwam, zijn verdwenen. Dat komt omdat ze eigenlijk in te vruchtbare grond staan en daar door ook niet zo sterk worden. Ze komen te gemakkelijk aan hun voedsel en worden daardoor lui. Op een gegeven moment gaan ze verzakken of er ontstaan scheu ren in de boom. Dat is uiteraard niet zo bevorderlijk voor een boom en op een gegeven moment valt hij om of sterft hij af'. Er staan overigens ook bomen die wel prima gedijen in de veen grond, zoals elzen, berken en es doorns. Daarnaast heeft de tuin een rijk geschakeerd plantenbe- stand, waaronder primula, dotter, kaardebol, kievitsbloem, bosane- moon, wilde aardbei, waterdrie blad, weegbree, heermoes, veen- pluis en het fluitekruid. Van Eeden: "Dan zie je plotseling de fluitekruid staan, maar weet je dat deze plant ongeveer 1000 soorten kent? Die staan hier uiter aard niet allemaal, maar wel een behoorlijk aantal. Plotseling ont dek je op een gegeven moment toch weer een soort die je nog niet eerder hebt waargenomen". Er staan ook planten in de tuin die alleen maar groeien op plaat sen waar geen watervervuiling voorkomt. "Die tref je in ons land niet zoveel meer aan. Alleen daar om is het de moeite waard om de ze tuin goed te bewaren. Dan kun je zien wat we met z'n allen al ver speeld hebben aan waardevolle dingen". Een apart stukje van de tuin is ingericht als rietland. Dat plekje is bewust gehandhaafd. "De veengrond is uitermate geschikt voor het verbouwen van riet. Toen boerderijen en huizen nog met dit materiaal werden gedekt, was daar uiteraard nogal wat vraag naar. Ook in deze streek werd flink wat riet verbouwd. Toen de belangstelling afnam, was dat meteen over. Behalve in deze heemtuin. Met opzet houden we nu een hoekje vrij voor het riet. 's Winters wordt het gemaaid en in het voorjaar zie je de jonge scheuten weer opkomen", vertelt de Hillegomse natuurliefhebber. "Op die wijze blijft de herinne ring aan de rietcultuur bewaard". Van Eeden noemt zijn werk in de tuin boeiend. "Ik voel mij hier gelukkig en die ervaring deel ik graag met anderen". ZATERDAG 1 APRIL Alphen kleding inzamelen voor Stich ting Mensen in Nood. bij winkel centra en kerken, 10.00-14.00 u. optreden Marijke Boon met 'Een jurk van rozen', aanvang 20.30 uur in hel Parktheater. optreden 'Bertje Beenens Bloedgroep' in jongerencentrum Het Kasteel, Concertweg, aan vang 21.00 uur. Boskcop optreden Anton Geesink Band in De Tunnel, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude opening expositie Etty Lapré en Greet Nijenhuis (aquarellen en sieraden), om 16.00 uur in Huize Driehof. Leiden Groenoord-wandeltocht over afstanden van 5 tot 25 km, start tussen 9.00 en 14.00 uur bij buurt huis Groenoord. vlooienmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 17.00 uur. Leidse Muziekmarathon, van 12.00 tot 20.00 uur in de Stadsge hoorzaal. opening tentoonstelling groep tekenen en schilderen, Buurthuis Vogelvlucht, Boshuizerlaan, om 14.00 uur. workshop Zuidamerikaanse dwarsfluit maken bij Inti, Hoge- woerd. van 13.30 tot 16.30 uur, in lichtingen tel: 122297. optreden Herman Finkers met 'Het meisje van de slijterij', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Spoken in de kast' door Toneelgroep De Salon, aan vang 20.30 uur in het Lak-Thea- kaartavond Stichting Festivitei ten Het Oude Dorp, aanvang 20.00 uur in het Partycentrum Oegstgeest 'Oriënt Expo'. Expo', exotische kunst uit Afrika, Indonesië. China en In dia, van 10.00 tot 17.00 uur in De Roode Leeuw, Dorpsstraat 55. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde. Veurseweg. om 14.00 opening tentoonstelling van aanbod van de Kunstuitleen Lei den. om 20.00 uur in het Am- bachts- en Baljuwhuis. Voor- Wassenaar traditionele Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur in Cultureel Centrum De Warenar, Kerkstraat 65. ZONDAG 2 APRIL Alphen eerste dag expositie José Cal- sina. Kortsteekterweg 42, van Hazerswoude natuurwandeling IVN langs de Kruiskade tussen Alphen en Ha zerswoude, start om 14.00 uur bij de brug over de Oostvaart. Galg- weg. Lekten Veenstreekrit. fietstocht over 30 of 60 km. start om 8.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburger- weg. prestatieloop over afstanden van 2,1 tot 14.4 km, start om 11.00 uur op de atletiekbaan Leidse Hout. contactdag voor bezitters van een Commodore Amigo compu ter. vanaf 14.30 uur in gebouw studentenvereniging Catena, Kolfmakerssteeg 8. rondleiding olv natuurgidsen IVN in het Heempark, Oegstgees- terweg, 14.00 uur. kindervoorstelling: "Winter slaap'. theatergroep Mevrouw Smit, 15.00 uur Lak-Theater. afsluiting seizoen Jazz on Sun day. van 15.00 tot 18.00 uur in café Cheers, Doelensteeg. uitvoering 'evensong', door The St Alban's Cathedral Choir, Voorschoten films over Voorschoten, aan vang 12.30 uur in het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. Warmond optreden 'Friends of Swing', van 15.00 tot 19.00 uur in Boerde rij Meerrust, Dorpsstraat. Wassenaar traditionele Antiekbeurs. 11.00 tot 17.00 uur in Cultureel Centrum De Warenar. Kerkstraat 65.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13