'Vage opdracht aan architect raadhuis' 'Een goed milieugedrag moet je afdwingen' %€ii 611 SOMMIGE GOEDZIENDEN ZOUDEN DAAR EENS AAN MOETEN DENKEN. PPR-raadslid Van Eisen heeft wind mee in Oegstgeester milieujaar ZATERDAG 1 APRIL 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 11 Het bestaande gemeentehuis van Zoeterwoude aan de Noordbuurtseweg. Het raadhuis biedt onvoldoende ruim te voor de ambtenaren en zal plaats moeten maken voor nieuwbouw of grondig worden verbóuwd. (foto Wim Dijkman) ten staan. Uit een dergelijke opmer king kan ik niet anders doen dan af leiden dat het CDA beter geïnfor meerd is dan PZ en dat ook het ar chitectenbureau aanzienlijk verder is dan dat er (schriftelijke) opdrach ten zijn verstrekt", aldus de brief. Ontkend In antwoord op de schriftelijk geui te grieven van PZ heeft het college gisteren ontkend dat er onzorgvul dig gehandeld zou zijn. "De ge meenteraad heeft op 22 december 1988 besloten een krediet beschik baar te stellen om voorbereidingen te treffen voor de nieuwbouw/ver bouw van het raadhuis", schrijven B en W. "Hiervoor is een architect nodig en door de raad is geen enkele afspraak over de keuze daarvan ge maakt. Reden genoeg voor het col lege om vanuit de bestaande relatie de werkzaamheden met Van der Sterre-Peetoom voort te zetten". Over de stuurgroep voor de nieuwbouw schrijft het college dat die maandag pas voor haar eerste zitting bijeen zal worden geroepen. "We spreken dan ook met klem te gen dat de groep informatie is ont houden. De informatie was niet eer der beschikbaar omdat de bouw- coördinator en de architect pas on langs tot een rapportage van hun eèrste werkzaamheden konden ko men. Wij zouden het dan ook zeer betreuren als u op grond hiervan zou besluiten geen deel meer uit te maken van de stuurgroep", beslui ten burgemeester en wethouders. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Geboren: Sjoerd z.v. T.A Groot en H. Ch. Meijer: Rob L. z.v. E.A.W. van der Zalm en M.J.M. de Jong, Frédérique C. d.v. T.van der Wekken en C. Montfoort; Ismail z.v. A. Baouch en M. Boujada; Anke L. d.v. J.A.M. Hufen en M.J. Ber gers. Ondertrouwd: H.J.W.M. Koelman met A.E. de Reus; B. Vogel met A.M. Dres- selhuizen; P.Hakker met A.C.C. Zitman; D. Lobel met J.A.M. Oliehoek. Gehuwd: G.H.P.J. Steenvoorde met A.M. Koning; P. Kelder met C.G.T. van der Meij; D. Verschoor met M. van den Hoek. Graag bedanken wij de volgende losse verkooppunten voor hun medewerking aan de voorjaarspuzzel: Hillegom: Ferdolage sig. magazijn Boekhandel Stevens Lisse: Dhr. de Bruin Boekhandel Merison Boekhandel Wagner Tankstation Tem Nieuw-Vennep: Bruna - Plein 7 Noordwijk: Garage Abswoude boekhandel Papyrus Digros Albert Heyn filialen Dhr. P. Lamens Boekhandel Bruna Ako Barnhoorn Boekhandel van der Meer De Jong De Jongs Shell station Noordwijkerhout: Bruna Wagenaar van Halem Kapsalon Willemse sig. magazijn Daleman Rijnsburg: Hoogvliet Edah G.J. Heemskerk Boekhandel Noordermeer Supermarkt v/d Mey E.K.L. Dhr, van Egmond Heemskerk Sassenheim: Karremans sig. magazijn Wagner boekhandel Dhr. Kaldenbach Dhr. Vink Garage Borst Esso selfservice Meermarkt Stompwijk: W O supermarkt Voorhout: Boekhandel Hoek Dagmarkt Valkenburg ZH: De Jong bv Kromarkt v/d Krogt Pubiiiahe aangeboden doen d*l Mad m samen«eilmg mei de SbcMmg Ideeie Reclame BIKE Zo'n honderdduizend Nederlanders hebben te kam pen met slechtziendheid. Dat is niet zielig, maar wel verdraaid lastig. Want sommige slechtzienden kunnen bijvoorbeeld overdag redelijk goed zien. Maar 's avonds praktisch geen snars. Anderen zien een paar vierkante centimeter scherp maar alles er omheen wazig. Zo zijn er vele vormen van slechtziendheid, waar weinig of niets aan te doen is. U kunt er wel iets aan doen. Heel af en toe. Gewoon door begrip te tonen. Of waar nodig een helpende hand uit te steken. Soms herkent u een slechtziende aan de button die verkrijg baar is bij de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden, Postbus 2344 ^f|ST> 3500 GH Utrecht, telefoon 030-93 11 41. PZ beschuldigt Ben W van onzorgvuldigheid g§0§gggi Swingen Liefhebbers van jazz kunnen zondag 2 april terecht bij restaurant-boerderij Meerrust aan de Warmondse Dorps straat. Gerrit Brouwer en zijn Friends of Swing treden daar op tussen 15.00 en 19.00 uur. vw De VVV van Warmond houdt woensdag 5 april haar jaarlijkse ledenvergadering in de bovenzaal van 't Meerpunt in War mond. De vergadering begint om 20.30 uur. 'Oriënt Expo' In café-restaurant De Roode Leeuw, Dorpsstraat 55 te Oegstgeest. is van daag van 10.00 tot 17.00 uur een 'Oriënt Expo'-te bezichtigen. Oosterse meube len en porselein staan centraal. Alle ge- tentoonstelde voorwerpen zijn met de hand vervaardigd. Antiekbeurs Vandaag en morgen kan in de Wasse- naarse Warenar een antiekbeurs wor den bezocht, die gisteren al is begon nen. De beurs biedt meubelen, zilver, goud, munten, porselein, tapijten en klokken. De beurs is zater- en zondag van 11.00 tot 17.00 uur open. Jazz De jazzclub van de Leiderdorpse Hol- landsche Tuyn heeft hedenavond vanaf 21.30 uur de Limehouse Jazzband op de plankieren staan. Deze formatie speelt in de traditie van de kleinere big bands van de late jaren twintig. Films Zondagmiddag 12.30 uur wordt in het Voorschotense Cultureel Centrum de filmvoorstelling Kris Kras wegens groot succes herhaald. Deze uit 1953 stam mende rolprent heeft Voorschoten als onderwerp en trok begin maart zoveel toeschouwers naar het Ambachts- en Baljuwhuis dat het bordje 'vol' moest worden opgehangen. Glastuinbouw Glastuinders en een melkveehouder te Stompwijk stellen vanmiddag tot 16.00 uur hun bedrijf open voor bezichtiging. Te zien is onder meer hoe biologische gewasbestrijding in elkaar steekt en wat de voordelen zijn van substraatteelt. Verder zijn er videofils en demonstraties bloemschikken. Melkveehouder Ouds hoorn toont zijn ligboxenstal. OEGSTGEEST - In het Oegstgeester milieu-actie-plan (MAP) dat speciaal voor 1989, het Oegstgeester milieujaar, is opgesteld, komt Endegeest niet voor. 1989 is nog maar drie maanden onderweg maar toch is de deal die Leiden en IBB Kondor voor dit landgoed op Oegstgeester grondge bied hebben gesloten reeds nu het milieu-item van het Oegstgeester milieujaar geworden. PPR-raadslid G. van Eisen vervul de samen met zijn grote tegenstre- ver wethouder Kohlbeck (PvdA) tot dusverre een hoofdrol in de Ende geest-kwestie. Ingewijden in de Oegstgeester dorpspolitiek ver baast het niets dat de radicaal on danks zijn eenmanspost het hoog ste lied zingt. Het 34-jarige raadslid stopte in vergelijking met zijn colle ga's altijd al de meeste spreektijd in milieukwesties. Of het nu gaat om grote zaken zoals Endegeest of een foutje in de 'huisafvalophaalkalen- der', Van Eisen trekt onmiddellijk aan de bel. Dikwijls als eerste én enige. Onlangs nog was hij het enige raadslid dat vroeg wat et gebeurt met de lichtelijk vervuilde grond bij 'De Does kan zo worden verrijkt met bowlsbaan' LEIDERDORP - Wellicht krijgt Leiderdorp er een vereniging bij. De leden van die nieuwe club zullen zich bezighouden met het uit het Verenigd Koninkrijk afkomstige 'bowls', een sport/spel waaraan Britse televisiestations veel aan dacht schenken en dat nauw ver want is aan het Franse jeu-de-bou- les. Volgens Leiderdorper A.B. Pleij heeft de demonstratie die deze week werd gegeven in het nieuwe sportcomplex De Does, op enige Leiderdorpers dusdanig veel in druk gemaakt dat zij direct begon nen zijn met het maken van plan nen. Sommigen hebben zich reeds bereid verklaard zitting te nemen in het bestuur van een vereniging. De exploitant van De Does, T. van Houdt, heeft de namen van de Lei derdorpse bowls-pioniers opge schreven. Volgens Pleij, die de demonstra tie heeft gezien en veel voelt voor een Leiderdorpse bowlsclub, kan een bowlsbaan "zó worden uitge legd in de sporthal. Later kun je al tijd nog aan een officiële baan gaan denken". de gemeentewerf aan de Kwaak- laan, waar villabouw zal worden ge pleegd. De vervuilde grond wordt overgebracht naar de nieuwe ge meentewerf aan de Haarlemmer- straatweg, dacht de wethouder de radicaal gerust te stellen. "Dat is het verplaatsen van het probleem", scoorde de radicaal prompt zijn zo veelste milieu 'oneliner'. door Wim Koevoet "Triest voor Ton dat Endegeest net in 1989 speelt, het jaar dat hij zelf tot milieujaar heeft uitgeroe pen", begint hij zijn relaas. Ton is Ton Kohlbeck, de PvdA-wethouder die het maar moeilijk heeft met de Endegeest-kwestie, die, terecht of niet, een smet heeft geworpen op zijn milieu-imago. "Maar ik krijg soms het idee dat hij zich nog druk ker maakt om die smet, de negatie ve publiciteit en de dito reacties vanuit het publiek, dan de zaak op zich", zegt Van Eisen. Toch is de radicaal maar wat blij dat Kohlbeck 1989 die speciale be tekenis heeft meegegeven. "De tijd is nu rijp voor allerlei milieumaatre gelen. Er is geen mooier moment denkbaar nu de tweede achtereen volgende WD-milieuminister min of meer wordt gedwongen zich met het milieu te profileren. Nu is milieu een zaak voor iedereen en niet meer voor de geiten-wollen-sokken-dra gende PPR'ers alleen". Boom Volgens Van Eisen kan het niet an ders of die Haagse tendens zet ook in gemeenten door. Sterker nog, Van Eisen heeft dat al ervaren "Ik merk dat allerlei milieu-voorstelle- tjes die ik doe, direct worden over genomen. Wordt er een boom omge zaagd, dan word ik honderd keer ge beld, ook door WD'ers". Min of meer tot zijn eigen verba zing schaarde de hele raad van Oegstgeest minus de WD zich ach ter zijn oproep om in te stemmen met de steunverklaring van de Ver eniging Milieudefensie aan het openbaar Vervoer. "Verder heb ik onlangs gepleit voor het stopzetten gevaarlijk. van het bespuiten met chemische bestrijdingsmiddelen van onkruid. En zie, we stoppen er dit jaar reeds mee. Volgend jaar beslissen we of dat spuiten herinvoeren of dat we meer personeel inschakelen voor het bestrijden van onkruid. Maar volgens mij begin je nooit meer met spuiten als je er eenmaal mee bent gestopt". Van Eisen ziet evengoed een groot gevaar in het boeken van al lerhande als los zand aan elkaar hangende milieu-succesjes. "Ad- hocbeleid", noemt hij dat. En: "De dingen moeten met elkaar in ver band worden gebracht. Het mooist is het als alle voorstellen die worden gedaan door raadsleden of ambte naren een milieutoetspunt hebben. Zo hadden we in onze bouwveror dening een bepaling moeten opne men die het gebruik van tropisch hardhout verbiedt. Nu moetje er als raadslid op wijzen dat het onge wenst is om voor de kozijnen van het nieuwe schoolgebouw in Haas- wijk tropisch hardhout te gebrui ken". "Nu we het toch over die school (foto Henk Bouwman) hebben. Ik vind het jammer dat er geen dubbele ruiten in komen. Nu weet ik wel dat het ministerie van onderwijs die weigert te vergoeden, vooral ook omdat zo'n gebouw toch niet de hele dag wordt gebruikt, maar ik denk dan toch: en energie besparing dan? En de geluidshin der voor de leerlingen dan? Want re ken maar dat het straks druk wordt op de Haaswijklaan". Sluitpost "Voor de gemeente-financiën moet er ook een milieu-uitgangspunt zijn. Nu is milieu nog altijd primair afhankelijk gesteld van de financië le mogelijkheden. Daardoor blijft milieu een sluitpost en gaan we het milieu maar verder verpesten als er ergens geen geld voor is. Zieke bo men bij voorbeeld. Die genezen we niet, neen, die worden snel en effi ciënt gekapt". Hoewel Van Eisen zijn waarde ring voor het Oegstgeester Milieu Actie Plan (MAP), waarin voor elke maand van dit jaar speciale acties zijn geboekt, niet onder stoelen of banken steekt, zou hij zelf graag nog verder gaan. Zo zou hij liever het klein chemisch afval "huis-aan- huis" afhalen. Volgens Van Eisen moet het de burger zo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt om zich milieuvriendelijk te gedragen. De huidige methode, waarbij de Oegst- geestenaren zich eens in de zo veel tijd bij de chemokar in de winkel centra van hun klein chemisch afval kunnen ontdoen, voldoet in dat op zicht niet. In het Oegstgeester onderwijs ziet hij een ideale basis om de men sen te leren met hun afval om te gaan. "Iedere school zijn eigen com- posthoop", lanceert hij één van zijn vele plannetjes. "Die hoop kan dan per klas bij toerbeurt worden on derhouden". De radicaal zou verder graag zien dat het werkplan van de scholen "op milieu wordt getoetst" en dat al le scholen worden voorzien van bat ter ij weggooibakken' Spanningsveld "Een gemiste kans" noemt Van Ei sen de gemeenschappelijke rege ling die gemeenten hebben afgeslo ten voor de nieuwe vuilverbran dingsinstallatie. Gemeenten heb ben naar zijn smaak door ermee ak koord te gaan "wat autonomie in hun milieubeleid" prijsgegeven. "Nu hebben we voor elke maatregel op het gebied van afvalinzameling toestemming nodig". De radicaal wijst ook op het merkwaardige spanningsveld dat ontstaat wan neer gemeenten door gescheiden inzamelen van afvalsoorten er in slagen de hoeveelheid te verbran den huisafval te verminderen en de vuilverbranding prompt met over capaciteit krijgt te maken. "Leve ren we minder afval af dan moet straks de prijs per ton wel stijgen want de vuilverbranding moet de vaste lasten bestrijden". Van Eisen wil ook op korte ter mijn de papierproblematiek radi caal oplossen. "Het is heerlijk dat we de sportclubs in staat stellen door papierinzameling de clubkas te spekken maar die inzameling is niet structureel waardoor er veel pa pier in de verbrandingsoven terecht komt. Voor 80.000 gulden per jaar kun je een persoon met een volks wagenbus de hele week in het hele dorp kranten laten ophalen. Ik denk dat zo iemand zichzelf terugver dient". Van Eisen ziet goede kansen om het Oegstgeester milieu te verbete ren. "Maar ik ben realist genoeg om daarbij niet te mikken op een men taliteitsverandering. Je zult het moeten afdwingen, zo werkt de maatschappij. Pas als Tsjernobyl ontploft, is kernenergie gevaarlijk". ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude (PZ) vindt dat B en W 'uitermate onzorgvul dig' hebben gehandeld bij het verstrekken van opdrachten aan architectenbureau Van der Sterre-Peetoom, dat voor Zoeterwoude een nieuw gemeentehuis moet ontwerpen. "Het bureau komt in weinig positieve zin naar voren en opdrachten, voor zover die zijn ver strekt, zijn niet schriftelijk vastgelegd". Fractie-voorzitter W. Ooijendijk PZ schrijft dat in een brief aan college van burgemeester van onzorgvuldig is gehandeld. "Er zou het toch ten minste een aantal afspra- wet- ken schriftelijk dienen vast te lig- houders. De oppositiepartij is trou- gen, zoals bijvoorbeeld over de fi- wens altijd al een tegenstander ge- nanciële randvoorwaarden, de rela- weest van nieuwbouw voor het Zoe- tie met de aangetrokken bouwcoör- terwoudse gemeentehuis. WD CDA echter, de meerderheid a raad, vinden dat een nijpend tetekort geen andere mogelijkheid dinator en de tijdsplanning. Pas r de concrete toezeggingen van een ar chitectenbureau (op papier) kun- nadere opdrachten worden dan nieuwbouw openlaat. De kos- strekt", vindt de oppositiepartij. gebouw, dat PZ eist nu dan ook dat de raad op korte termijn volledig geïnfor meerd zal worden over de gang van zaken. "Ook vragen Vvij u - daar het om zeer grote financiële consequen- gestaan dat er ook andere oplossin- ties gaat - in het vervolg met aan- gen zijn om het huidige raadhuis zienlijk grotere zorgvuldigheid te twee of drie bouwlagen gaat krij gen, worden geraamd op drie mil joen gulden. PZ heeft altijd op het standpunt tijd. Bovendien vindt de partij dat het college té vanzelfsprekend i de handelen. Het zou niet de eerste druk dat er binnenskamers beslui ten worden genomen waarbij de raad totaal niet betrokken is ge weest. Daarom vroeg PZ onlangs om inzage in de schriftelijke op drachten die aan Van der Sterre- Peetoom zijn verstrekt. Als reactie hierop kwam het colle ge met welgeteld proppen, daterend Deze brief is door PZ 'met verba zing' ontvangen aangezien de laatste schriftelijke opdracht ken nelijk van bijna twee jaar geleden Fractievoorzitter Ooijendijk maakt in zijn brief ook een kritische opmerking over de positie van de stuurgroep voor de (ver)bouw van het gemeentehuis: "Ik heb sterk de indruk dat iedereen op het moment stuurt, het college en het ambtelijk apparaat voorop. Alleen de stuur- brief op de groep komt by gebrek aan agenda- 18 juni 1987. punten niet bijeen. Als er in het ver volg zo gestuurd wordt, dan bedank ik voor de twijfelachtige eer om deel uit te maken van de stuurgroep". Tot slot spreekt Ooijendijk het erg tevreden PZ-fractievoorzitter W. Ooijen- bureau. Zo z> dijk:Afspraken moeten ten minste tal afspraken niet zijn nagekomen, schriftelijk worden vastgelegd stamt. Bovendien wordt uit de brief vermoeden uit dat andere partijen duidelijk dat ook de gemeente niet beter zijn geïnformeerd dan PZ. "In PZ concludeert uit (het ontbreken de wandelgangen mocht ik fractievoorzitter van het CDA ver nemen dat de eerste ontwerpen van gemeentehuis zelfs PZ (foto wim Dijkman) van) de correspondentie dat er erg met de mond vol tanden zouden la-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11