Vooral Nederland profiteert van '92 Vakantiestemming overheerst Het mooie olifantje. 'Wao wordt veel te kostbaar' Holec weer op weg terug met geringe winst Maatschappij Zeeland komt in Zweedse handen VRIJDAG 31 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse economie zal gemiddeld wat meer profiteren van de eenwording van de Europese markt in 1992 dan de Gemeenschap in haar geheel. In vrijwel alle bedrijfstakken zal de produktie toenemen. Dat betekent wel, aldus het CBP, de industrie zal met 1,5 procent toe- Vooral in h bankwezen is winst te verwachten. De extra groei zal niet zozeer leiden tot een uitbreiding van de werkgele genheid, maar vooral tot een stij ging van de particuliere consump tie. het Dat staat in een studie v Centraal Planbureau (CPB) i economische gevolgen van 'Europa '92' voor Nederland, uitgevoerd op verzoek van minister De Korte (eco nomische zaken), die de studie gis teren aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Voorwaarde is wel dat de overheid een beleid voert dat er op gericht is Nederland als vesti gingsplaats voor ondernemingen zo mogelijk nog aantrekkelijker te ma ken. Het CPB zit met zijn berekenin gen onder de uitkomsten van becij feringen die de Europese Commis sie in het zogenaamde Cecchini- rapport heeft laten uitvoeren, door wat voorzichtiger te schatten en re kening te houden met onzekerhe den. In het Cecchini-rapport wordt door het wegvallen van de grenzen een economische groei voorspeld van 4,5 procent en een toeneming van de werkgelegenheid met 1,5 procent. Het Planbureau komt uit op 2,5 procent economische groei voor de EG als geheel, terwijl de werkgele genheid gelijkblijft. De Nederland se economie komt iets boven het EG-gemiddelde uit, met een groei van drie tot 3,5 procent. Ook in Ne derland komen er per saldo geen ex tra banen bij. Dat Nederland wat meer profi teert heeft volgens het CPB vooral te maken met het feit dat Nederland al een zeer open economie heeft. Dus zal de economie hier alleen maar baat hebben bij het feit dat an dere economieën ook opener wor den. dat ook in de komende jaren loon- nemen, terwijl matiging noodzakelijk blijft en dat sprake is va meer moet worden gedaan om het procent. Met verschil tussen bruto- en nettolo nen te verkleinen, onder meer via belastingverlaging. Het CPB is bang dat het grote verschil vooral hoger opgeleiden ertoe zal aanspo ren in andere EG-landen hun heil te zoeken. Voor een aantal sectoren als ver voer en bankwezen is na 1992 gezien hun huidige concurrentiekracht een verdere vergroting van het marktaandeel in het buitenland te verwachten. Ook de produktie in de sectoren metaal, chemie en handel zal meer dan gemiddeld van de ex tra groei profiteren. De totale werkgelegenheid zal niet extra profiteren van Europa '92. Er is echter sprake van verschillen per sector. De werkgelegenheid in de dienstensector daling met een n het vervoer en het bankwezen zal de extra produk tie gepaard gaan met een forse stij ging van de produktiviteit, zodat het effect op de werkgelegenheid negatief uitvalt. SCHIPHOL (ANP) - In 1988 heeft ongeveer dertien procent van alle passagiersvluchten op Schiphol een vertraging gehad van een half uur of langer. Dit staat in het jaar overzicht van de NV Luchthaven Schiphol over 1988, dat gisteren is verschenen. Deze vertragingen zijn in toene mende mate veroorzaakt door de verkeersleidingsdiensten, zowel op Schiphol als elders. Daar moet vaak met te weinig mensen en verouderde apparatuur worden gewerkt. Ook de capaciteitspro blemen van sommige Europese luchthavens hebben vertragin gen opgeleverd. Werkonderbre kingen en stakingen op luchtha- en bij luchtvaartmaatschap pijen veroorzaakten eveneens vertraging. Ook Schiphol kampte 1988 met stakingen. Op 30 sep tember veroorzaakte een staking KLM- bagagepersoneel ern stige vertragingen. Het aantal an nuleringen door stakingen op Ruim eentiende van vluchten op Schiphol te laat Schiphol en elders steeg sterk met 57,4 procent. Het aantal annuleringen door weersomstandigheden, mist, daalde in 1988 met 73,3 procent. Dit komt omdat het zichtlimiet waarmee nog kan worden geland dankzij nieuwe apparatuur ver der is verlaagd. Schiphol haalde' in 1988 met 14.989.118 passagiers net niet de grens van vijftien miljoen. De groei in het passagiersvervoer be droeg tien procent, het aantal vliegtuigbewegingen steeg met 6,8 procent. Hét stationsgebouw kon de toegenomen drukte over het algemeen goed verwerken, zo wordt gesteld. Ook voor 1989 ver wacht Schiphol voor wat betreft de capaciteit van de passagiersaf handeling geen al te grote proble men. wanneer naar verwachting zes tot zeven procent meer reizi gers zullen moeten worden afge handeld. Het aantal charterpassagiers steeg met dertien procent sterker dan het aantal lijndienstpassa giers dat met elf procent toenam. Voor het eerst werden in één jaar meer dan 2,5 miljoen charterpas sagiers geregistreerd. Met name het charterverkeer naar Noord- Amerika steeg met 34 procent fors. Het vrachtvervoer steeg met 12,5 procent (inclusief post en trucking) tot ruim 800.000 ton. Daarmee is Schiphol vierde op de ranglijst van Europese vracht- luchthavens en in deze vervoers sector de snelst groeiende van de vijf grootste luchthavens in West- Europa. Akzo stopt met de produktie van drijfgassen ARNHEM (GPD) Akzo gaat de produktie van CFK's stopzetten, zo is gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag bekend ge maakt. De stof wordt gebruikt in koelvloeistoffen voor koelkasten, bij de fabricage van piepschuim, als drijfgas in spuitbussen en als ont- vettingsmiddel in de elektronica-in- dustrie. Ze wordt verantwoordelijk ge houden voor de afbraak van de ozonlaag die als bescherming tegen de ultraviolette straling van de zon om de aarde heen hangt. In 1990 zal Akzo in Rotterdam een fabriek in gebruik nemen waar de vervangen de stof dimethylether wordt ge maakt. Slecht voetbal leidt tot hogere koers op beurs PARIJS (Rtr) - Omdat Matra Ra cing, de voetbalclub die wordt gesponsord door het Franse wa pen- en elektronicaconcern Ma- tra, woensdagavond een beker wedstrijd verloor ging gisteren de koers van de aandelen Matra snel omhoog. Beleggers ver wachten dat Matra de voetbal club na dit seizoen zal verkopen. Behalve dat ze zijn uitgescha keld in de bekerstrijd doen de spelers van Matra Racing het ook slecht in de competitie. Ma tra steekt jaarlijks tachtig mil joen frank (27 miljoen gulden) in de voetbalclub. Dat komt over een met een vierde van de netto winst die over 1988 wordt ge schat op 330 miljoen frank (110 miljoen gulden). De aandelen Matra stegen gis teren twaalf frank (vier gulden) in koers tot 267 frank. Ongeveer 73.000 aandelen, 0,3 procent van het uitstaande kapitaal, wissel den gedurende de morgen van eigenaar op de beurs van Parijs. De uiteindelijke beslissing over de verkoop van de club ligt bij Jean-Luc Lagardere, voorzitter van de raad van bestuur van Ma tra. Deze zei onlangs in een in terview te overwegen' het team van de hand te doen. Crematoria De Koninklijke Vereniging voor Fa- keniJe schip drijft weer. Er moet COGNAC De Franse regering heeft het Japanse drankenconcern Suntory toestemming gegeven voor de overneming van het cognachuis Louis Royer. Het is voor het eerst dat een Franse cognacproducent in Japanse handen komt. AMERSFOORT (GPD) - Het elec- troconcern Holec, dat de laatste ja ren te boek stond als een 'zinkend schip', is van de ondergang gered. In 1988 is de koers drastisch gewij zigd. Er vond een ingrijpende reor ganisatie plaats, waarbij de perso neelssterkte met ruim tweehonderd werknemers werd ingekrompen. Het Amersfoortse bedrijf kon mede daardoor vorig jaar een bescheiden winst maken van een half miljoen gulden, terwijl het in 1987 nog een verlies leed van bijna twaalf mil joen. Holec rekent op een verder her stel in 1989. De orderontvangsten werden vorig jaar met twintig pro cent uitgebreid tot 547 miljoen gul den. Voor 1989 wordt een omzetstij ging van tenminste vijf procent ge raamd. Hogere arbeidskosten en een beperkte personeelsuitbreiding zullen de winst echter drukken. Het Amersfoortse concern ver wacht meer orders uit het buiten land te krijgen. De Europese markt is van groot belang. De export be draagt op dit moment dertig pro cent van de omzet. Holec hoopt vér der te kunnen doordringen op bui tenlandse markten bij modernise ringen van het spoorweg- en ge meentelijk vervoersnet (bijvoor beeld trams). Uit de jaarcijfers over 1988 blijkt, dat het concern een positief be drijfsresultaat van 6,4 miljoen had. De hoge rentelasten zorgden echter voor een fikse domper. Door min derheids-deelnemingen van Holec in goeddraaide bedrijven werden de cijfers met 4,5 miljoen gulden omhoog gestuwd. Volgens directie lid A. van Putten moesten er in de boeken over 1988 ook nog wat 'na righeden' van onverkoopbare voor raden worden verwerkt. De af schrijving leverde een strop van vier tot vijf miljoen op. De reorganisatie bij de Holec-ves- tigingen heeft voor grote onrust on der het personeel gezorgd. Ontsla gen vielen er vooral bij de vestigin gen in Ridderkerk en Hengelo. Er werken nu nog 3073 medewerkers bij Holec. Na de roerige tijd, die Holec ach ter de rug heeft, moet de rust terug keren, meent de directie. „Het CHIASSO Ongeveer 200 boze vrachtwagenchauffeurs uit de Bondsrepubliek, Nederland, België, Frankrijk en Italië, hebben donderdag bij het Zwitserse Chiasso de autobaan aan de Italiaans-Zwitserse grens geblokkeerd. Zij protesteerden daarmee een langzaam-aan-actie, waarmee Italiaanse douane-beambten dinsdag zijn begon nen om betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen. (foto ap> Econoom: aantrekkingskracht op buitenlandse werknemers Het gevaar bestaat dat werkne mers met een grote kans op afkeu- komen dat de kosten die hiermee rinS uit andere landen hem trouwens zinloos, gezien de moeite die het heeft gekost een be- Nederland trekkelijk simpele ingreep als de 1992 nog verder op werk zullen gaan zoeken, aldus Ver- Nederlandse stelselherziening aan- bon. Gezien het feit dat ze boven- vaard te krijgen. dien na hun afkeuring hun uitke ring mee mogen nemen naar hun ei- grote zijn gemoeid zullen lopen. De Nederlandse beidsongeschiktheidsverzekering is veel beter dan in de rest van Euro pa: de uitkeringen zijn hoger en de Sen land, voorziet Verbon toelatingsvereisten minder. Daar- aantrekkingskracht door is de wao een potentiële bron "~4 J de Wat de andere sociale verzekerin- fin'anciële problemen. Dat Sen betreft verwacht hij een derge- schrijft dr. A. Verbon, verbonden "jke ontwikkeling niet. Het gelijk- aan de Universiteit van Amsterdam trekken van de sociale stelsels in in het economenblad ESB dat giste- Europa is op korte termijn dan ook ren is verschenen. niet nodig. Een poging daartoe lijkt cultatieve Crematie en de Cremato riumvereniging Nederland hebben de bonden gevraagd om spoedige voortzetting van het cao-overleg. De Dienstenbond FNV, die acties bij de dertie particuliere crematoria heeft aangekondigd, heeft dit ver zoek afgewezen omdat de werkge vers nog steeds structureel in plaats van incidenteel werken op zaterdag mogelijk willen maken. Venezuela Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft een lening goed gekeurd voor Venezuela van 946,6 miljoen gulden. Het geld is bedoeld ter ondersteuning van het econo misch hervormingsprogramma van de Venezolaanse regering. Postbank De drie vakorganisaties AbvaKabo, Ambtenarencentrum en CFO zijn opgestapt uit het beleidsoverleg met de Raad van Bestuur van de Postbank. Er is een conflict ont staan over de compensatie voor ver laging van de sociale verzekerings premies. Door het afbreken van het overleg heeft het voor de bonden ook niet veel zin meer om te praten over de fusie van Postbank en Ne derlandse Middenstandsbank, zo hebben de drie vakorganisaties gis teren laten weten. NS Overleg tussen de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden over de verdeling van diensten van ma chinisten heeft gisteren nog niet tot een tastbaar resultaat geleid. De FSV eist van NS dat de 150 machi nisten in het rayon Utrecht meer in tercity-diensten krijgen toebedeeld. koers worden uitgezet". Wat de wao betreft pleit hij ervoor de onderdelen 'die in het kader van de Europese eenwording problema tisch zijn' te veranderen. De wao geeft iemand die werkt (en dus pre mie betaalt) bij afkeuring in de meeste gevallen recht op een volle dige uitkering, ongeacht of de oor zaak van de afkeuring binnen het werk lag en ongeacht het aantal ja- rem dat hij premie heeft betaald. Verbon vindt het beter de wao om te bouwen tot een verzekering waarbij de hoogte van de uitkering afhankelijk wordt van het aantal ja ren dat premie is betaald. Als ande re mogelijkheid noemt hij het leef- tijdsafhankelijk maken van pre mies, al acht hij dat politiek niet haalbaar. Het solidariteitsmotief, verankerd in ons sociale stelsel, wordt hierdoor verbroken. Als laatste alternatief kan een strengere omschrijving van het ver zekerde risico soelaas bieden. Nu is het zo dat de oorzaak van de afkeu ring geen rol speelt bij de toeken ning van de uitkering, terwijl in het buitenland wel onderscheid wordt gemaakt tussen beroepsrisico's en risico's daarbuiten. Verbon waarschuwt er ook nog voor dat het niveau van de uitkerin- AMSTERDAM - De schrijfster Annie M.G. Schmidt (rechts) ontving gis- gen niet ongemoeid kan blijven, ge- teren bij de opening van de Huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI de Zil- z'en de EG-richtlijn inzake gelijke veren Knip uit handen van Sylvia Toth, directeur van Content Beheer. De behandeling van man en vrouw. Zilveren Knip is een onderscheiding die jaarlijks wordt uitgereikt aan een ■Praktisch betekent dit dat vrouwen persoon die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt voor de 'n .de toekomst recht op uitkering Nederlandse consument. (foto anp) krijgen dat ze nu nog niet bezitten. HOEK VAN HOLLAND (GPD) - De Stoomvaart Maatschappij Zee land (SMZ) worc^t overgenomen door de Zweedse Stena Line. De Zweden zullen de aandelen van de Staat der Nederlanden (70 procent) en van het Rotterdamse concern In- ternatio-Müller (4,3 procent) in de 'Zeeland' overnemen. Daarna zal Stena Line op de overige aandelen een bod uitbrengen van 6.775 gul den per aandeel (de laatste beurs koers bedroeg 5980 gulden). Naar schatting zullen de Zweden voor de totale overname ruim 110 miljoen gulden op tafel moeten leggen. De continuïteit en het Nederland se karakter van de SMZ, die onder de naam Crown Line een veerdienst tussen Hoek van Holland en Har wich onderhoudt, worden door de Stena Line gewaarborgd. Volgens de SMZ-directie zullen de kennis en ervaring van de Stena Line en haar bereidheid om te investeren in de Nederlandse veerdienst zowel de onderneming als de werkgelegen heid ten goede komen. Geen vervolging van Nedlloyd wegens afboeking AMSTERDAM (GPD) - De afwaar dering met 911 miljoen gulden van zeeschepen en boormaterieel door het scheepvaart- en transportcon cern Nedlloyd in de jaarrekening van 1987 wordt niet verder meer ju ridisch aangevochten. De Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft de procureur-generaal mr. Th.S. IJs- selmuiden gisterochtend niet ont vankelijk verklaard en zal deze zaak verder niet behandelen. De afwaardering bracht Nedlloyd in 1987 op een boekverlies van ruim een miljard gulden. Met dit verlies kan het transportconcern nog jaren de vennootschapsbelasting op winsten compenseren. De procureur-generaal, die de zaak aanhangig maakte bij de On dernemingskamer, meende dat Nedlloyd een te grote afwaardering deed, waardoor het openbaar be lang (het feit dat Nedlloyd tot in lengte van jaren geen winstbelas ting meer hoeft te betalen) zou zijn benadeeld. De Ondernemingska mer meent dat de procureur-gene raal deze benadeling onvoldoende heeft kunnen aantonen. Indertijd is de afwaardering ook door aandeelhouders bestreden, omdat deze niet reëel zou zijn ten opzichte van de werkelijke waarde van vooral de zeeschepen. Het was de oppositieleider onder de aan deelhouders, de Noor Torstein Ha gen, die beweerde dat de waarde van de schepen van Nedlloyd veel hoger lag. Nedlloyd heeft steeds gesteld dat een duurzame waardevermindering als gevolg van het sterk zakken van de dollarkoers en de nieuwbouw- prijzen zeer gerechtvaardigd was. De accountants hadden de afboe king ook onderschreven. AMSTERDAM Schoorvoetend en met tegenzin omhoog, weinig in spirerend. Zo was het beeld deze korte werkweek van menige effec tenbeurs. De handel kwam moeilijk op gang vanwege de overal nog heersende vakantiestemming en de nogal onoverzichtelijke financieel- economische situatie die momen teel op wereldniveau bestaat. door Jan Wagenaar Vooral Wall Street en Amsterdam hielden zich gedekt, gevolgd door de meeste Europese beurzen. Al leen Tokio vierde een ongelofelijke terugkomst met forse koersstijgin gen naar nieuwe historische top pen. Maar hier gaven de grote insti tutionele beleggers weer acte de presence nu het nieuwe fiscale jaar op 1 april zal beginnen en de koop orders volgende week kunnen wor den afgerekend. Ook in Wall Street zorgden computercontracten op koopbasis weer voor enig opleven, waardoor ondanks een overwegend ongeïnteresseerde stemming de koerslijn toch opwaarts gericht bleef. Na vier dagen handel had de Dow Jones-index een verbetering bereikt van 38 punten en kwam de drempel van 2300 weer in zicht na dat de index vorige week tot even 2240 was weggezakt. Amsterdam stond opnieuw in het teken van de vakantiestemming. Er zat vooral in de eerste werkdagen van de week weinig beweging in de markt die alleen door goede winst cijfers voor sommige aandelen nog enig vuurwerk wist op te brengen. Maar ondanks hogere dollar, een beter Wall Street en Tokio kwamen de meeste hoofdfondsen nauwe lijks vooruit. De stemmingsindex liep per saldo toch nog ongeveer an derhalve punt op en de CBS-gemid- delden voor de hoofdsectoren van de beurs stegen rond 2 punten. Het grootste probleem waarmee thans de meeste effectenbeurzen tobben en zeker Amsterdam, is de vraag waar het heen gaat met de mondiale financieel-economische ontwikkeling. Zal de economische groei met nieuwe inflatoire impul sen blijven overheersen of zal een steeds hogere rente op een recessie aansturen. Opmerkelijk in dit verband is dat wederom in Amerika geen tekenen waarneembaar zijn van rentestij ging. De tendens op de obligatie- markten is eerder zelfs enigszins stijgend en noch van de banken, noch van de FED, de gezamenlijke centrale banken, werden signalen gemeld die zouden kunnen wijzen op tariefsverhoging van de jente. Merkwaardigerwijs bleef de dollar desondanks keihard. Er was zelfs zoveel vraag naar de Amerikaanse munt dat een gezamenlijke krachts inspanning van vele centrale ban ken er met moeite in slaagde een uit de hand lopende opmars te voorko men. Vertrouwen In Amsterdam liep de dollar in een paar dagen drie cent op. Vooral se dert de handelscijfers over januari vorige week bekend werden en wei nig aanleiding gaven tot nieuwe be zorgdheid, kwam de dollar beter te voorschijn. Er wordt nu duidelijk meer vertrouwen gesteld in de mo gelijkheid dat de regering-Bush er toch in zal slagen de grote tekorten met het buitenland weg te werken. De inflatie kreeg deze week slechts voedsel aangedragen uit de oliesector. De ramp in Alaska deed de prijzen nog meer oplopen maar werd nadien toch door een reactie gevolgd. In Amerika is de ruwe olie prijs al op 20 dollar per vat van 159 liter terechtgekomen, tegen de offi ciële OPEC-prijs van 18 dollar. Deze prijs werd deze week vrijwel overal bereikt zodat de OPEC er voor het eerst in jaren in is geslaagd de marktprijs op het officiële niveau te krijgen. Voor de internationale inflatie is dat een onrustbarend gegeven zo dat zowel vanuit de OPEC zelf als de daarbij niet aangesloten landen veel kritiek losbarstte over de aan houdende prijsstijgingen. Saoedi- Arabië denkt weer tot produktie- verhoging over te gaan en in Enge land wordt zelfs een openbaar on derzoek ingesteld naar de oorzaak van de steeds weer nieuwe prijsver hogingen voor benzine. Buiten de Verenigde Staten blijft het financieel nog altijd rommelen. De in Europa heersende onzeker heid op de meeste effectenbeurzen houdt daarmee nauw verband. De Nederlandsche Bank greep voor het eerst sinds met de opbouw van een obligatieportefeuille werd be gonnen, actief op de kapitaalmarkt in door verkoop van obligaties en dus enige druk op de koersen. Het optreden van onze centrale bank staat wel haaks op de mening van minister Ruding die zich afzet tegen de universele rentestijging in de wereld. De actieve bankpolitiek op de kapitaalmarkt staat overigens niet alleen, want in april zal er weer onderhandeld worden over herin voering van de al enige jaren buiten werking gestelde kredietrestrictie. Tegenvaller Voor de obligatiemarkt was de nieuwe ontwikkeling echter een te genvaller want hij verhinderde een herstelproces aan het rentefront zoals dat ook in Amerika al enige mate op gang kwam. Bovendien noopte de verdere opmars van de dollar tot de nodige voorzichtig heid, want eerder dit jaar leidde de hogere Amerikaanse munt tot enke le fikse rentehobbels. Geen wonder dat de aandelenmarkt in Amster- De Zweedse rederij ziet in de overname van de SMZ, die het hy permoderne cruise-ferry schip 'Ko ningin Beatrix' in de vaart heeft, een belangrijk middel om haar acti viteiten op de Noordzee uit te brei den. Stena Line heeft grote bèlangen in cruise- en ferry-activiteiten, in hotels en restaurants en in compu terdiensten. Onlangs nog werd een veerdienst aan de Canadese west kust verworven die een dienst on derhoudt tussen Victoria en Seattle. Op Scandinavische veertr^jecten vervoerde Stena Line vorig jaar ruim vijf miljoen passagiers. Ruim 100.000 Nederlandse en 300.000 Westduitse reizigers maakten ge bruik van de veerdiensten van de Zweedse rederij. Een andere overname-kandidaat, de Britse veerdienstrederij Sealink die samen met de SMZ de dienst Hoek van Holland - Harwich onder houdt, is daarmee tegen alle ver wachtingen in buiten de boot geval len. Sealink had haar zinnen op SMZ gezet, vooral om te voorko men dat de SMZ in handen van een concurrent zou vallen. De moeder maatschappij van Sealink, Sea Con tainers op de Bahama's, had een bod gedaan op de aandelen. De Brit se gegadigde is vermoedelijk afge knapt op de overnameprijs. De SMZ behaalde vorig jaar een aanzienlijk beter bedrijfsresultaat dan in 1987. Volgens voorlopige cij fers komt de nettowinst uit op vijf miljoen gulden tegen een half mil joen winst in 1987. Stena Line AB is een op de beurs van Stockholm ge noteerde onderneming. Het hoofd kantoor staat in Gothenburg. Samenwerking Amerikaanse en Sovjet-concerns MOSKOU (RtrAJPI) - Zes grote Amerikaanse concerns van een groep van zeven, die sinds april vo rig jaar samen het Amerikaanse Handelsconsortium vormen, gaan samenwerken met een consortium van Russische bedrijven en instel lingen. Dit heeft James Giffen, de president-directeur van het samen werkingsverband, gisteren bekend gemaakt. Autoproducent Ford heeft definitief laten weten bij na der inzien niet deel te nemen en is uit het consortium opgestapt. De concerns met klinkende na men als Chevron, RJR Nabisco en Eastman Kodak hebben met de Sovjetunie een overeenkomst ge sloten op grond waarvan zij in een periode van vijftien tot twintig jaar tot een maximumbedrag van tien miljard dollar in 25 verschillende Amerikaans-Russische joint-ven tures kunnen investeren. Door de overeenkomst wordt het voor het eerst voor deze zes ondernemingen mogelijk in de Sovjetunie gemaakte winsten over de grens te brengen, aldus Giffen. Behalve de drie genoemde reuzen doen ook de producent van con sumptiegoederen en farmaceuti sche produkten Johnson and Johnson, de verwerker van oliehou dende zaden Archer Daniels Mid land en de investeringsbank Merca tor Corporation mee. Volgens Gif fen is er in het Amerikaanse consor tium nu een plaats vrij, omdat Ford is afgehaakt. De Amerikaanse auto fabrikant heeft de plannen om een produktielijn te beginnen in de Russische stad Gorki ingetrokken. De partners overwegen onder meer samenwerking op het gebied van voedselproduktie, landbouw, farmaceutica. Volgens dam uiterst traag in beweging kwam en schoorvoetend het vaak energie zeer goede bedrijfsnieuws met Giffen zijn er plannen voor 25 joint- koersverbeteringen honoreerde, ventures. Een sprookje van een auto. Subaru Mini Jumbo v.a. F 12.595, subaru. BETAALBAAR. EN GEBOUWD OM ZO TC BUJV1N. GARAGE VLASVELD B.V. HAARLEMMERWEG 49A LEIDEN 071-224134

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7