'Over 25 jaar hartziekten nog slechts probleem van oude dag' Gietijzeren monster: symbool van Parijs Nu al meer dan 95 procent kans voor patiënten er bovenop te komen Leidse baptisten groeiden vorig jaar met 14 procent PAGINA 2 VRIJDAG 31 MAART 1989 Interview DEN HAAG - „Als we zo doorgaan - en we doen het goed bij de j eugd - zal over 25 jaar worden geconstateerd dat hartziekten bij de oude dag horen en hun eigen pro blemen opleveren. Maar dan gaat het niet meer om volks gezondheidsprobleem num mer één zoals nu." Dat zegt dr. W. Stiggel- bout, arts, directeur van de Nederlandse Hartstichting (NHS), tijdens een gesprek naar aanleiding van de Na tionale Hartweek (3-9 april) en ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze or ganisatie. In 1964 met niets begonnen en dus onbekend, opgericht door een groepje hartchirurgen, politici en za kenlieden. Nu een stichting met 75 medewerkers, een jaarbudget (1988) van f 37 miljoen en een grote be kendheid. door Kees Cornelisse Stiggelbout (58) kwam in 1978 bij de NHS. Hij had toen al een internatio naal gekleurde loopbaan achter de rug. Was gouvernementsarts in Britse dienst in West-Afrika, ging via Nieuw-Guinea naar Australië. Specialiseerde zich na terugkomst in de cardiologie. Ontving zijn op leiding onder meer bij de befaamde hartspecialist prof. Durrer in Am sterdam. Was daarna zeven jaar car dioloog in Apeldoorn. Hij voert de NHS-directie samen met drs. J. van Deth; onder Stiggelbout ressorte ren de medische en de personeels zaken. Vijfentwintig jaar geleden en nu. Frappante verschillen. Stiggelbout: „Als iemand in 1964 een hartinfarct kreeg, of wat erop leek, dan werd hij niet opgenomen in een bewakings eenheid. Nee, je moest zes weken plat op bed, rusten. Met eten en wassen werd je geholpen. De sterfte was toen 30 procent; de kans om 'er uit' te komen dus 70 procent. En als je uit het ziekenhuis kwam was één ding hard nodig: revalidatie. Want het lichaam was geen steek meer waard". „Revalidatie was één van de eer ste zaken die de NHS aanpakte. On ze commissie revalidatie bestaat volgend jaar een kwart eeuw. Ja, het hart was hersteld, maar de andere spieren hadden stilgelegen. Men dacht: rust is de oplossing; er was niet veel anders. Er werd wel onder zoek gedaan. Bijvoorbeeld naar de oorzaak van het plotseling zonder waarschuwing overlijden van pa tiënten (bijna 30 procent)." Monitor Als gevolg van het werk van Nobel prijswinnaar Bernard Lown werd de monitor ingevoerd: hartbewa king ontstond. Men zag dat veel pa tiënten met hartstilstand waarschu wende hartritmestoornissen had den. Daardoor kwam de hartdefi- brillator (letterlijk: ontschokker) als elektrisch hulpwerktuig in zwang. Vervolgens werd vrij snel meer ap paratuur ontwikkeld. Het bleek dat je patiënten 24 uur moest volgen." „Daarbij ontstond het inzicht dat de verpleegkundige hier even be langrijk is als de arts, de zogeheten verlengde armconstructie, die nu nogal in discussie is. Geleidelijk na men de verpleegkundigen in de hartbewakingsafdelingen de taken over van de cardiologen. De eerste pacemakers waren er; grote kasten met veel problemen. Nu zijn het vernuftige miniatuurapparaatjes. Toen ook kwam de elektronicus in beeld, die tot dan toe als 'monteur' in het ziekenhuis rondliep. Dit was een revolutie op zich, want nu gaat het om mensen met een hts-oplei- ding." Wat deed de harststichting in dit geheel? Stiggelbout: „Een voor beeld. Mijn voorganger, dr. E. Dek ker, wilde alle huisartsen van een defibrillator voorzien. Maar er was geen fabriek die het apparaat in gro te hoeveelheden voor f 800 wilde of kon maken. Toen heeft hij een defi brillator bij een aantal voetbalclubs uit de eredivise gestationeerd. Daar zaten dan mensen cediensten tijdens de wedstrijd het stadion voor de bediening." „Maar nog mooier was dat de j bulancebroeders daarna het appa- patiënt (eerste lijnszorg) raat mee mochten nemen en de hele vangnet. Mondhygiënisten betrok week gebruiken. Ze brachten op die patiënten levend r nen. Zo hebben we een werkgroep pacemakerstimulatie opgericht, dere paramedici. "Mede daardoor Getracht wordt in een zo vroeg mo- wordt de hulpverlening dichtbij de gelijk stadium beschadiging van de hartspier te voorkomen dan wel te verminderen. De betablokkers die de farmacoloog Black (Nobelprijs ken we erbij. Waarom? Omdat sen met hartkleppen van kunststof 1988) ontwierp bleken als belang- het ziekenhuis dan anderen. Toen grote kans lopert op infecties vanuit rijk aspect te hebben dat ze de zuur- wilde iedereen zo'n ding en werden de mondholten. Dat was voordat stofbehoefte van het hart verminde- aids ten tonele kwam nog de enige alle ambulances ermee uitgerust, De Hartstichting hoefde niets te dodelijke infectieziekte, doen. Kijk, dat was dus één van die nig bekend." kleine gaatjes in het grote net de gezondheidszorg waar e 'duwtje' effect kan hebben, kiein Kleine stapjes Kleine stapjes, met grote gevolgen? Nog enkele duwtjes: congressen Stiggelbout: „Ja, zo proberen i. Van groot belang bij een hartin farct als één slagader dicht gaat en de andere zijn vernauwd. Die beta blokkers werken trouwens ook bij hoge bloeddruk en ritmestoornis sen van het hart." Bij welk jaartal zijn we verpleegkundigen (déze week jets te doen om voorwaarts te kun- land? Stiggelbout: „In 1975; toen was de sterfte tot ongeveer 15 pro cent gedaald. Daarna kwam de re volutie van de trombolysen: midde len die bij acute infarcten, de afslui ting van de kransslagader opheffen, zodat schade voor hart en omgeving wordt voorkomen of verminderd. Dat ging met horten en stoten. Maar je kunt zeggen wat iedere huis vrouw weet: als je maar vroeg ge noeg caustic soda in de afvoer gooit dan wordt verstopping van de goot steen voorkomen". In elk geval zijn de cardiologen met die vordering best blij. Weer zo'n voorbeeld van wat de NHS doet: twee artsen kregen geld, dat er anders niet was, om te zien met be hulp van welke technische midde len onderweg in de ambulance of thuis alvast de 'ontstolling' kan worden ingezet. Dat lijkt te slagen: vooral de Rotterdamse aanpak met een computercardiogram ter plek-' ke maakt kans tot dé methode te worden gekozen. Huisartsen of ver plegers kunnen de beslissing ne men. En juist dat eerste half uur is van het allergrootste belang. En daarom is de Hartstichting zo belangrijk: „Zonder bureaucratie kunnen we in een paar dagen beslis sen of er geld nodig is dat elders, ook door de bezuinigingen, nu net niet beschikbaar is. Dat 'kleine geld' is elementair. Iemand zei eens: „Op de wetenschapsmarkt is de gul den van de Hartstichting een daal der waard en ik kan dat alleen maar beamen". Binnen week En de voortgang van de ontwikke ling? Stiggelbout: „Dankzij de trombolyse is de sterfte in de klinie ken nu 2,5 tot 5 procent. Had je vroe ger zo'n 70 procent kans er uit te ko men, nu is dat tenminste 95 procent. En tot grote verbazing van het ge zin, binnen één week ben je terug! Onderzoek en preventie hebben de totale sterfte van 4200 per miljoen tot 3000 teruggebracht. Die daling is waarschijnlijk voor de helft aan pre ventie en behandeling toe te schrij- Hoe nu verder? Stiggelbout: „Plannen voor verdere activiteiten hebben we altijd. Die hebben nu te maken met preventie van risicofac toren als bewegingsarmoede en stress. Daarom vinden we het heel jammer dat in het „Kerndocument Gezondheidszorg", een nota van staatssecretaris Dees die binnen kort verschijnt, iets ontbreekt. Er worden risico's in genoemd als vet- gebruik, roken en alcohol. Maar ho ge bloeddruk, gebrek aan beweging en stress staan er niet in". "En men moet zich niet vergis sen: uit onderzoek is al gebleken dat beweging en stress ook bij jonge kinderen een rol speelt. Hadden we| vroeger niet gedacht. Maar nu gaan we ons daarop concentreren. En als we het goed doen bij de jeugd dan is over 25 jaar hartziekte een pro bleem van de oude dag. maar ni^t langer volksgezondheidsprobleem Kan hartziekte geheel verdwij nen? Stiggelbout: „Dat idee heb ik niet. Maar we moeten dus beseffen dat er een verschuiving zal optre den. Zeg maar naar de 'derde leef tijd'. Dan moeten we het gezond heidsbeleid zo maken dat die groep niet de dupe wordt. Het laatste stuk van het leven moet ook zo leefbaar mogelijk worden gemaakt. Invalidi teit en ellende door ziek zijn moet zoveel mogelijk worden voorko men. Dan is het niet meer :oma 2' de stoel, maar oma gaat met haar kleinkinderen wandelen". „Daarvoor is nog een mentali teitsverandering nodig. En ook hier geldt: jong geleerd is oud gedaan. Als we in de leeftijdsgroepen van nu tot 30 jaar meer preventie kunnen realiseren werkt dat gunstig door voor later. Wat wij dus doen is: in zicht geven in de problemen. Als men er niet naar wil handelen dan kunnen we daar ook niets aan doen. De Hartstichting is er ook niet om operaties te betalen; wel steunen we projecten van patiëntenverenigin gen". Harde acties "We praten ook niet voor de be roepsbeoefenaars, die kunnen voor zichzelf opkomen. En verder probe ren we steeds in de gaten te houden wat de problemen zijn van groepen die niet voor zichzelf kunnen opko men. Soms kunnen patiënten dat zelf wel. Denk maar aan de harde acties van hartpatiënten als die on der leiding van Henk Fievet. Men j bezette de Tweede Kamer en dat werkte naar de politiek gunstig uit voor het uitbreiden van de hartchi- rurgie". DEN HAAG - Vandaag is het pre- Maar Eiffel had de volledige in- cies 100 jaar geleden dat zo'n hon- stemming van de autoriteiten in zijn derd feestelijk gestemde genodig- land, die in 1889 de honderdste ver den zich verzamelden op de'Champ jaardag van de Franse Revolutie de Mars' aan de oevers van de Seine wilden opluisteren met een Wereld- niet nadat hij zich ga- bouwwerk sinds de realisering van wicht draagt van een gemiddelde rant had gesteld voor het overgrote de 147 meter hoge pyramide van man. deel van de 6,5 miljoen francs die de Cheops in 2600 voor Christus. In Het idee voor de 'toren van 1000 4500 jaar was dus een vooruitgang voet' (300 meter) heid kregen de den te bestijgen bouwwerk dat die dag werd opgele- toren volgens hem zou gaan kosten, De Franse minister van handel er tevens voorzitter van het organisa tiecomité, Lockroy, droeg slechts de Franse hoofdstad Parijs. Zij tentoonstelling. Daarop moest de de eersten die de gelegen- aardbewoners worden getoond tot dan 1700 tre- welke opmerkelijke wetenschappe- 1,5 miljoen daarvan bij en Eiffel be- dan 100 meter over heen. lijke en geestelijke resultaten de taalde de resterende 5 miljoen uit ij lpaal uit de Franse geschiedenis gen zak, in ruil geboekt van 22 meter en de Franse ontsproten uit het brein van de man ingenieur ging daar in een bouwtijd die hem uiteindelijk verwezenlijk- Een andere revolutionaire verd en vanaf de top een ongekend had geleid. hij het nieuwing was dat Eiffel de elemen- te. Al in 1832 (het geboortejaar Eiffel) stelde de Britse uitvinder Ri chard Trevithick tevergeefs voor 1 dergelijk monument op te rich- uitzicht bood op de lichtstad haar wijde omgeving. Hun gast- duidelijke blikvanger heer, Gustave Eiffel, was erin ge- 'Exhibition Universelle' iets meer dan twee jaar had hen De organisatoren zochten een hun Eiffel weten te overtuigen recht kreeg zijn bouwsel tot 1909 te ten van zyn toren niet liet maken op ten ter gelegenheid 1 door Walter Oostelbos/ANP zijn droom te verwezenlijken het dat zijn 300 meter hoge gietijzeren hoogste gebouw van de wereld te toren veel degelijker en levensvat- construeren. baarder was dan de andere ingezon den ontwerpen, waaronder dat voor een evenhoge guillotine. Een monu ment uit steen was volgens de inge nieur veel te zwaar en staal werd door hem te licht bevonden, omdat hij vreesde dat een stalen toren veel te gevoelig zou zijn voor de wind. De in Dyon geboren ingenieur had VriiViPiHchp^lH daarvoor wel langdurig strijd moe- V TljneiClS Deeid ten leveren met de bevolking van de Eiffel wist waarover hij sprak. Hij Franse hoofdstad, die niets moest had een enorme internationale re- hebben van de 'nutteloze en mon sterlijke toren' die hij in hun mid- den wilde laten verrijzen. Zo had hij onder die uit 1877 onder meer de protesten getrot- Douro bij de Portugese stad Oporto, seerd van een aantal vooraanstaan- Daarnaast was hij verantwoordelijk de artiesten onder wie de schrijvers vnnr rip enorme dakconstructie uit de plaats waar deze verrees. Nor- ring van de 'Reform-bill', de waarlijk lucratieve maal voor die tijd was dat onderde- Britse grondwet, in datzelfde jaar. de tentoon- len van soortgelijke bouwsels ter il_ plekke werden gegoten, waarna na veel passen en meten gaten werden exploiteren, Dit bleek zaak. Al in het jaar stelling zelf passeerden bijna 2 joen bezoekers de kassa's en had Ei ffel 75 procent Zelfs de eerste ruwe constructie- schetsen van de Parijse toren kwa- niet van de hand terug verdiend. Zijn toren de bouwkosten geboord om de stukken met bouten maarde Franse ingenieur, r trekpleister van het evenement dé aan elkaar te zetten. diens assistenten Maurice Koechlin t Emile Nouguier. Toch verdient Maar Eiffel liet een werkplaats versloeg onder meer het Britse"pa- bouwen waar de 18.000 gietijzeren Èiffel alle kredïet voor de naar hem viljoen en de Amerikaanse 'Wild stukken werden voorgefabriceerd genoemde'verticale hemelbrug'die Westshow' van niemand minder inclusief de enkele miljoenen gaten sinds de opening al door meer dan dan Buffalo Bill met verve. waar de bouten doorheen moesten. 100 miijoen mensen is bëklommen. De Amerikaanse uitvinder Tho- De bezigheden van zijn werkne- Hij was degene die de tekeningen s zelfs zo onder de indruk dat hij de bouwer in het daardoor uiteindelijk op niet veel gastenboek omschreef als 'Gods J s op de 'Champs de Mars' leken vervolmaakte, de Franse autoritei- dan het monteren Mecanicien' en de Franse populaire reusachtig 'meccano-bouwsel'. ten enthousiast maakte voor het project en het risico durfde dragen voor het mislukken daarvan. En het En verder was de toren ook archi- was ook Eiffel die aan het begin van tectonisch opzienbarend. Eiffel had de twintigste eeuw als eerste de we- De Eiffeltoren sloeg alle records op zün geesteskind niet alleen zo ont- tenschappelijke kwaliteiten van de bouwkundig gebied. Zo was hij het worpen dat het windsnelheden kan toren inzag door er radio-antennes weerstaan tot een (overigens nog op te plaatsenmm1 Guy de Maupassant, Alexandre hetzelfde materiaal Dumas en de componist Charles de Parijse Wereldtentoonstelling Gounod èn zelfs alle risico's op zich '•••-■- genomen die de bouw van zijn gees- teskind volgens de omwonenden New York verzorgd. 1 windtunnel 1 te vestigen voor experimenten op Hij had het gebied van de luchtvaart. uuiiiuu PU'J De Eiffeltoren is mede daardoor ment' dat "in zijn constmcfieperiode 10.000 ton wegende gevaarte zoda- in de 100 jaar van zijn bestaan uitge- hoogste object dat ooit door ï-w senhanden op aarde was neergezet, nooit in Parijs gemeten) 1 een eer die tot dat moment in han- van 250 kilometer per uu den was van het'Washington Monu- bovendien de druk van het bijna met zich r 1 brengen. De ingenieur verwierf dus de op- 1848 tot 1884 reikt van 169 meter. De Amerikaanse obelisk was daarmee het hoogste bestaande töpTad be" nig verdeeld over de vier pijlers, dat groeid tot een ware goudmijn die met 4,5 kilogram per vierkante de Franse overheid en in alle uithoe- centimeter gelijk is aan de druk op ken 'J de poten van een stoel die het ge- worden van Parijs. de wereld hèt symbool ge- De beroemdeoogappelvan de Parijzenaarsde Eiffeltoren, die vandaag honderd jaar is geworden. (fotoGPD) Het groeipercentage dat de Unie van Baptistengemeenten in Ne derland de laatste twintig jaar kende, wordt niet meer gehaald. Vorig jaar steeg het totale leden tal van 12.342 tot 12.360. Een groei van 18 leden blijft procentueel achter bij de groei van de bevol king. De Leidse gemeente evenwel boekte een aanwas van 14 pro cent. Dat deelt ds. G. Bosveld te Musselkanaal (daarvóór in Lei den) mee in het baptistenblad 'De Christen' van vandaag. Uit andere geloofsgemeen schappen kwamen 125 mensen naar de Unie over. In andere rich ting gingen er 89. Er onttrokken zich 224 leden aan de gemeenten en 14 werden uitgesloten. "Ge lukkig", schrijft ds. Bosveld, "werden deze laatste cijfers een klein beetje verzacht doordat er 53 wederopnames waren". Groei kenden 39 gemeenten. Arnhem- Zuid en Spijkenisse met 16 en Leiden met 14 procent. De snelst groeiende gemeente was Kam pen. Die nam toe met 18 procent. Omgekeerde ontwikkelingen maakten 38 gemeenten door. Het zwaarste verlies leed een aantal gemeenten in Drenthe. De situatie geeft ds. Bosveld .des te meer zorg als hy let op het aantal dopelingen. Dat daalt ge staag. In de jaren 70 was dat aan tal soms wel boven de 500. Nu is het sinds 1970 nog niet zo laag ge weest. "Hoe gering de groei is, wordt nog duidelijker als je ziet dat voor het eerst sinds vijf jaar het interkerkelijk verkeer weer in ons voordeel werkt (met onge veer 36 leden)". Kwetsbaar De totale lijst overziende, blijkt dat de meeste gemeenten in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag verder ineen dreigen te schrom pelen en dat kleine gemeenten extra kwetsbaar zijn voor ont moediging en voortgaande afkal ving. "Groei van een gemeente wordt ongetwijfeld door vele factoren mede bepaald", schrijft de vroe gere Leidse predikant. Econo mie, sociologie, situering, kader, leiderschap, geschiedenis, het speelt allemaal mee, en veel daar van zal zich aan onze invloed ont trekken. Maar wat voor baptisten buiten twijfel is, is dat de'groei van de gemeente zich niet via na tuurlijke aanwas of gunstig inter kerkelijk verkeer moet voltrek ken, maar als gevolg van het werk van de Heilige Geest in de weg van wedergeboorte, bekering en doop". "Als het aantal dopelingen voortdurend terugloopt, zal het onze gemeenten - en het geeste lijk kader in Unie en gemeenten in het bijzonder - moeten bren gen tot bezinning, onderzoek en gebed". Uit het overzicht van de gemeentelijke jaarcijfers blijkt overigens ook dat groei mogelijk blijft, zo besluit Bosveld zijn uit eenzetting. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Sneek voor geestelijke verzorging in het ver pleeghuis Telanen (deelwerk) kandidaat J. P. Mellema Ens (Noordoostpolder). Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Vianen D. Slagboom Katwijk aan Zee. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Capelle a.d. IJssel (West) A. F. Honkoop Zwijnd- recht, voor Leerdam G. Mouw Genemuiden, 'voor Middelburg centrum J. J. van Eckeveld Zeist. Geschiedenis Onlangs werd in Den Haag het initiatief genomen tot oprichting van een Vereniging voor Neder landse Kerkgeschiedenis. Een aantal beoefenaars van de vader landse kerkhistorie vindt dat er in ons land behoefte bestaat aan een landelijk platform waar kerkhis torici en kerkhistorisch geïnte resseerden, al of niet van beroep en ongeacht hun (confessionele) achtergrond, elkaar kunnen ont moeten om resultaten van onder zoek te presenteren, gegevens uit te wisselen, problemen te bespre ken, enz. Op zaterdag 22 april om 10 uur wordt in de Goudse 'Sint Jan' een 'kerkhistorische dag' gehouden om kerkhistorici en andere be langstellenden voor de nieuwe vereniging te interesseren. Ieder een is welkom. Aanmelding is niet nodig en er zijn geen kosten aan verbonden. De Utrechtse kerkhistoricus dr. O. J. de jong en de archivaris van het bisdom Den Bosch, dr. J. Peijnenburg, zullen een voordracht houden over fa cetten van kerkgeschiedenis-be- oefening. Verder worden bezoe ken gebracht aan enkele kerkge bouwen, de kerkhistorische afde ling van het museum 'Catharina- gasthuis' en uiteraard de Goudse Glazen in de 'Sint Jan' zelf. Er is een voorlopig bestuur ge vormd met dr. H. ten Boom uit Rotterdam als voorzitter. Belang stellenden kunnen over deze ver eniging nadere informatie krijgen bij het secretariaat, De Visser straat 34, 2805 SJ Gouda. Geld voor priesters De Rooms-Katholieke Kerk in Italië gaat onder haar leden geld werven om haar voortbestaan veilig te stellen. Volgend jaar ver valt de staatssubsidie voor de sa lariëring van de ongeveer 40.000 priesters in het land. De gelovigen zullen de priesters dan zelf moeten onderhouden. De staat zal de kerk met ingang van volgend jaar dan wel niet meer directe financiële steun ge ven, indirect wordt de kerk wel geholpen. Van nu afkunnen Itali anen jaarlijks ruim f. 3000 aan gif ten voor de kerk aftrekken bij hun belastingopgave. Dat geld kunnen zij storten op het door de bisschoppen ingestelde 'Centraal instituut ter ondersteuning van de geestelijkheid'. En van vol gend jaar af is het daarnaast ook mogelijk een deel van de inkom stenbelasting te bestemmen voor een cultureel of sociaal doel. De gelovigen, zeggen de bis schoppen, zal duidelijk moeten worden dat de kerk geen super markt is voor de zielen of een ser vice-instelling voor geestelijke goederen, maar dat ze afhankelijk is van de financiële hulp van haar leden. De priesters zullen de gelo vigen erop wijzen dat het niet al leen gaat om hun salaris, maar ook om het in stand houden van het sociale en liefdadige werk en de missie van de kerk. De bisschoppen hebben de priesters gevraagd, een goed voorbeeld te geven met een 'inge togen levensstijl'. Naar de paus. De leider van de Poolse vakbond 'Solidariteit', Lech Walesa, wil volgende maand naar de paus om hem persoonlijk te bedanken voor diens steun aan de (officieel nog steeds) verboden organisatie. "Ik zal de paus be danken dat hij Solidariteit en ons land nooit vergeten is en dat zijn gebed voor een betere toekomst in Polen is verhoord", zei Walesa gisteren tot journalisten. De paus ontving Walesa ook in 1981, toen Solidariteit nog niet was verboden. Bij bezoeken aan zijn geboorteland in 1983 en 1987 had de paus eveneens een ont moeting met hem. Onafhankelijk. Drie rooms- katholieke priesters in Hongarije hebben een 'onafhankelijke be weging van priesters' opgericht. Ze beschouwt zich als een alter natief voor de officiële priester- vereniging die het beleid van de Hongaarse regering steunt. De nieuwe vereniging streeft naar volledige vrijheid van gods dienst en scheiding van kerk en staat in het land. Ze wil ook de contacten tussen priesters en priester-studenten verbeteren. Priesters, zeggen de drie op richters, moeten zich terugtrek ken uit vertegenwoordigende po litieke organen zoals gemeentera den en parlement. Ook ijvert de nieuwe beweging voor geweld loosheid en vervangende dienst voor dienstplichtigen met gewe tensbezwaren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2