LEIDSCH DAGBLAD Kemministers achter nationaal milieuplan GEBRUIKTE AUTO KOPEN? den Haan Ontslag kapitein ramptanker idigd Muiterij in gevangenis geëiin Pistool gaat af bij vechtpartij in Oegstgeest Kosten lopen in 1994 op tot 6 miljard VAN DE TV! H Rijnoord breekt fusie- gesprekken met EZL af DENNIS Samsom Data Systemen loopt ruim 8 ton mis Dagen Japanse premier geteld na bekentenis Chauffeuse IKON-ploeg vlucht naar Costa Rica BARBECUE DEMONSTRATIE EN TUINMEUBEL-SHOW VRIJDAG 31 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38896 Prijs fl. 1,25 VALDEZ (AP) - Joseph Hazel- wood, de kapitein van de super tanker Exxon Valdez, die vori ge week vrijdag in de Prins Wil liam Baai in Alaska aan de grond liep, is door het Ameri kaanse olieconcern Exxon ont slagen. GUATEMALA-STAD (Rtr/DPA) - De muiterij in de gevangenis van El Pavon in Guatemala is gisteren zon der bloedvergieten geëindigd. De opstandige gevangenen, die sinds kustwacht, die op het moment Het ontslag volgde op de bekend making dat Hazelwood na het onge luk, dat leidde tot de grootste olieramp in de Amerikaanse ge schiedenis, meer alcohol in zijn bloed had dan wettelijk is toege staan. Voor Amerikaanse functionaris sen die de leiding hebben over com merciële schepen op zee geldt maximum-promillage v zelwood had negen uur luk een promillage van Op de overtreding staat een boete van maximaal 5.000 dollar en een gevangenisstraf van een jaar. Uit het onderzoek van de Nationale Raad voor Vervoersveiligheid is niet gebleken dat de derde stuur man van de Exxon Valdez, die op het moment van de ramp op de brug stond, op dat moment alcohol in zijn bloed had. den. „Ik begrijp de achtergronden daarvan nog niet," zei een woord voerder van Smit Tak in Rotterdam. De veegarmen staan klaar voor ge bruik in het havenplaatsje Valdez. De oliemaatschappij Exxon heeft 550 mensen ingezet om de olielaag te verwijderen. De oliemassa, die zich steeds verder uitbreidt, be dreigt nu ook baaien waar de be roemde Alaska-zalm wordt ge- 0,61; Ha- kweekt. Om de olie tegen te houden het onge- hebben vissers drijvende barrières gelegd voor de grootste kweekvij- bij het Esther-eiland. OEGSTGEEST - Bij een vechtpartij tussen een 23-jari- ge Oegstgeester marechaussee en een 40-jarige plaatsgenoot, gisteravond laat op de Rhijn- geesterstraatweg zijn twee schoten, afkomstig uit het dienstwapen van de mare chaussee gevallen. Niemand raakte gewond. De politie heeft de kogels nog niet terug gevonden. Aanleiding voor de vecht partij was een inhaalmanoeu vre van de marechaussee die volgens eigen zeggen zijn voertuig vrij abrupt weer naar rechts stuurde. De 40-jarige Oegstgeestenaar ergerde zich hieraan en gaf een lichtsig naal. De marechaussee stopte en stapte uit. De geërgerde Oegstgeestenaar deed precies hetzelfde. Na een heftige woordenwisseling trok de ma rechaussee zijn gummiestok, die de tegenpartij afpakte en weggooide. Daarop trok de marechaussee zijn dienstwa pen. Andermaal ontstond een worsteling, dit keer met het pistool als inzet. Toen beiden het pistool vast hadden gingen er twee schoten af. De politie was heel kort hierna ter plaat se en nam het duo mee naar het bureau. Later is de mare chaussee overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee brigade in Den Haag. Wel had een functionaris i de de ramp dienst had in de radioka mer, 12 uur nadien een promillage van 2,0. De man heeft de onderzoe- vonden de dotTd bij de kers echter gezegd dat hij pas na zijn dienst is gaan drinken. Volgens zijn superieuren gedroeg de Paaszondag zo'n 600 bezoekers gijzeling hielden, gaven zich over na een akkoord met de regering. Zeker acht mei opstand Onmiddellijk na de onderteke ning van het akkoord begonnen de zich tijdens zijn diensttijd normaal. De 10 bergers van Smit Tak had den vandaag weinig te doen in Alas ka. Exxon heeft gisteren de inzet van twee veegarmen tegengehou- muiters hun gijzelaars, onder veel vrouwen en kinderen, vrij te la ten. Velen van hen huilden toen zij door de poort naar buiten kwamen. De meesten wilden niets zeggen toen zij naar buiten kwamen. Vol gens Rode-Kruismedewerkers le ken veel kinderen aan uitdroging te lijden. Een woordvoerder van de gevan genis meldde dat de muiters ruim 60 wapens na de ondertekening van het akkoord hebben ingeleverd. „Er zijn geen winnaars of verliezers", zo zei hij. „Het belangrijkste is dat we door te praten een akkoord hebben bereikt en de levens van de gegijzel de mensen hebben gered". De regering heeft de muiters be loofd de directie van de gevangenis te vervangen en de omstandighe den in alle strafinstellingen in het land te verbeteren. Verder zal er ook worden gekeken naar de eis van strafvermindering. Tenslotte heb ben de muiters de toezegging gekre gen dat zij niet zullen worden ver volgd voor hun actie. Tijdens de gijzeling hadden al 55 bezoekers kans gezien uit de gevan genis te vluchten. Verder hadden 128 gevangenen zich al aan de auto riteiten overgegeven. Volgens de autoriteiten heeft de muiterij aan zeker acht mensen het leven gekost, onder wie vier bewakers. MODERNE KOSTUUMS f 198.- rr BROEKEN- SPECIALIST Haarlemmerstraat 197 ri-aag kleurenfolders van de Twee doden bij brand SCHIEDAM (GPD) - Twee mannen zijn vanochtend in Schiedam bij een felle brand om het leven geko men. Het vuur in hun benedenwo ning en verraste hen in de slaap. Een van de slachtoffers werd door de brandweer uit de vuurzee ge haald. Bij aankomst in het zieken huis bleek hij te zijn bezweken. Pas nadat de brand onder controle was, vond men het tweede slachtoffer. Drie mensen van het gezin in de bovenliggende woning konden net worden gered. Wel moesten er twee met vergiftigingsverschijnselen huis Rijnoord heeft de fusiebespre- naar een ziekenhuis. De oorzaak kingen met het Sint Elisabeth Zie- Waag kleurenfolders fraaie Radson radiatoren, CV-ketels en boilers. Antwoordnummer 67, 5960 VJ inningen. (Geen postzegel!) Stap naar uw installateur of bel 04760-88580. Het de brand is onbekend. het Rijnoordbestuur. "Afgelo- het Alphense zieken- pen dinsdagavond hebben we met het Rijnoordbestuur op hoofdpun ten overeenstemming bereikt", al- Leiderdorp (EZL) gister- dus EZL-directeur A. Boesten. "Het is verbazend en treurig dat het be stuur nu op die afspraken is terug- het gekomen". Al- De Alphense internist M. Alle man staat, zoals hy zegt, van de be slissing van het Rijnoord-bestuur te kijken. "Ons idee is dat we nog hele maal niet zijn uitgepraat". De Alphense gemeenteraad be sloot gisteravond een brandbrief te sturen naar staatssecretaris Dees van Volksgezondheid om de erken ning van Rijnoord niet in te trek ken. Tevens wordt er op aangedron gen bij het EZL ruimte te creëren voor nieuwe onderhandelingen. De brief is vanochtend door burge meester Paats voorgelegd aan het ministerie. mannenmi tic Wolkenvelden Wolkenvelden en overwegend droog. Minimumtemperatuur ongeveer 5 gra den. Middagtcmperatuur van 10 graden in het Waddengebied tot 14 graden in het zuiden. Wind draaiend naar noord oost tot oost en toenemend tot matig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: af en toe zon en vooral na het weekeinde mogelijk enige re gen. Op enkele dagen een schrale oos tenwind. Middagtemperatuur tussen 10 en 13 graden. Zaterdag 1 april zon op: 07.14 uur, zon ondcrr 20.14 uur; maan op: 05.32, maan onder: 13.46 uur Waterstanden te Katwijk hoog water: 11.58 uur; laag water: 06.57 en 20.06 uur. 26 PAGINA'S kenhuis avond afgebroken. Dit besluit nomen omdat geen overeenstem ming kon worden bereikt o behoud van de acute zorg in Al phen. De specialisten van het Leider- dorpse ziekenhuis vinden dat na de fusie in Rijnoord alleen geplande operaties moeten worden uitge voerd en dat is voor het Alphense ziekenhuis onaanvaardbaar. Het vastlopen van de besprekin gen komt op een heel ongunstig mo ment, omdat het ministerie van WVC heeft geëist dat de hoofdlijnen van de fusie vandaag bekend moe ten zijn. Nu het bestuur van Rijnoord niet aan deze voorwaarde kan voldoen, bestaat de kans dat de erkenning van het ziekenhuis wordt ingetrokken. Dat betekent dat de geldstroom wordt stopgezet. Zowel door de EZL-directie als door de Alphense medische staf is verbaasd gereageerd op het besluit Voetballers na ko 2 weken buitenspel LONDEN (Rtr) - De Engelse voetbalbond heeft alle clubs, zo wel de professionele als de ama teurs, geboden spelers die tij dens een wedstrijd buiten be wustzijn raken, teminste 2 we ken rust te geven. Het is voortaan niet meer toegestaan een voetballer in dergelijke ge vallen met een natte spons op te lappen en de wedstrijd te laten voortzetten. Volgens de FA zijn vorig sei zoen 6 spelers in het amateur voetbal overleden, nadat ze eer der tijdens de wedstrijd knock out waren gegaan. De bond be weert dat 5 van hen hadden kun nen worden gered, wanneer ze niet hadden geprobeerd verder te spelen. Keuze uit 150 OK-sions op I adres! Uniek direktie garandeert schriftelijk de km-stand r 3 tot 12 maanden schriftelijke BOVAG-garantie - Kentekenpapieren en rekeningen ter inzage - APK-gekeurd, altijd max. voor 12 maanden geldig r 'n Soepel en goed financieringsplan ligt voor u klaar Kom noar de grooöte showroom met de meeste keuze. «Het Motorhuis OP ONS KUNT U REKENEN. BUSSUM/ALPHEN (GPD) - Het Alphense computerbedrijf Sam som Data Systemen loopt 880.000 gulden mis die het had geëist van de gemeente Bussum. Het Amster damse hof wees de eis vanochtend in hoger beroep af. Het Bussums college van B en W besloot in 1985 tot automatisering van een groot aantal werkzaamhe den. Een ambtelijke werkgroep ad viseerde de gemeenteraad appara tuur van Texas Instruments bij Samsom in Alphen te bestellen. Een investering van ruim een mil joen. Verzet van twee raadsleden leid de er toe dat de bestelling niet door ging. Samsom sleepte Bussum daarop voor de rechter. De Amster damse rechtbank oordeelde dat Bussum onrechtmatig handelde en toezeggingen aan het Alphense be drijf gedaan had. Bussum ging daarop in hoger beroep. Volgens het hof heeft Bussum in een brief aan Samsom inderdaad la ten weten met de firma in zee te gaan, maar werd het voorbehoud gemaakt dat de gemeenteraad daar mee nog moest instemmen. Op grond van dat voorbehoud wordt de eis van Samsom afgewezen. Wel vindt het hof het redelijk dat Bus sum de firma Samsom een vergoe ding geeft voor een aantal aanloop kosten. Volgens een woordvoerder de gemeente Bussum gaat het fractie van de DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers, vice-premier De Korte (economische zaken) en minister Nijpels (milieu) zijn het op hoofdlijnen eens over de inhoud van het Nationaal {"«Jjd Milieuplan. Gistermiddag legden de drie ministers de laatste hand aan een omvangrijke brief aan de ministerraad. Die vormt de basis voor een pakket van 62 milieumaatrege- TTnnfflpp'Prit nipt -.sten daarvan loDen od tot ruim 6 miliard gulden HAVANA - Welkom Gor- batsjov. Posters met dat op schrift en het portret van de Russische leider zijn de afgelo pen dagen op vele plaatsen in de Cubaanse hoofdstad Ha vana opgehan gen. Gorbatsjov brengt vanaf zondag een vier daags bezoek aan Cuba waar hij intensief overleg zal voe ren met Fidel Castro over de situatie in Mid- den-Amerïka. Weer kernfusie geclaimd bij lage temperatuur SALT LAKE CITY (AP) - Een derde wetenschapper zegt een kernfusie op kamertempera tuur tot stand te hebben ge bracht. Het bericht komt bijna een week nadat twee elektro chemie! de wereld verbaasden met hun aankondiging dat kernfusie bij relatief lage temperaturen mogelijk is. Fysicus Steven Jones van de Brigham Young University in het Amerikaanse Salt Lake City zou zijn experimenten in zake kernfusie op kamertem peratuur vandaag toelichten op een universitair colloqui- Een woordvoerder van de universiteit bevestigde een bericht in het dagblad Wall Street Journal waarin stond dat Jones had ontdekt dat de kernen van zware waterstofa tomen kunnen fuseren binnen in een vast kristal, zonder dat daarvoor een zeer hoge tempe ratuur nodig is. In het experi ment zouden slechts uiterst kleine hoeveelheden energie zijn vrijgekomen. In het expe riment in Utah zou 4 keer zo veel energie zijn vrijgekomen als er werd gebruikt. len. De kosten daarvan lopen op tot ruim 6 miljard gulden in 1994. Minister Ruding (financiën) heeft al pen aan het platbranden van tropi- laten weten dat er geen extra over- sche regenwouden. Dat geld moet heidsgeld beschikbaar is voor gehaald worden uit de begroting milieu en andere zaken als onder- van Ontwikkelingssamenwerking, wijs, waarvoor Deetman gisteren Het wachten is nu op de reactie van een miljardenclaim op tafel legde. Ruding. In de plannen van Lubbers, De Kor- (pagina 3: Ruding wil 3.5 miljard be te en Nijpels draagt de overheid zuinigen. Deetman wil 5.5 miljard ex- over de periode 1990-1994 600 mil- tra) joen bij aan het milieu. - Ruding wil volgend jaar juist 3,5 Meer milieuambtenaren miljard snoeien op de rijksuitgaven. Na een opmerkelijk vlot overleg DEN HAAG (ANP) Het aantal van nauwelijks een uur, doorbra- milieuambtenaren bij gemeenten ker. Lubbers, De Korte en Nijpels wotdt verdubbeld. Met ingang v Ar. van volgend jaar kunnen gemeenten de impasse waarin de onderhande- me, meer dan inwon* re en lingen over de milieumaatregelen meenten die samenwerken op milieu- terecht waren gekomen. gebied, meer rijksgeld voor het in Aanvankelijk zouden bijna alle dienst nemen van milieu-ambtenaren departementen moeten bijdragen, krijgen. Ruding lag dwars omdat hij de ver- Minister Nijpels (milieu) maakte mindering van het financieringste- vandaag bekend dat hij 5l> miljoen gul- t-v den extra wil uittrek'"'" aantal kort in gevaar zag komen, terwy De milieu.amblenaren den extra wil uittrekken om het aantal verdubbelen 500 tot 1000. Korte bleef wijzen op een slechtere concurrentiepositie van het be drijfsleven. Het ziet er nu naar uit dat het plan half april kan worden gepresenteerd. Van de ruim 6 miljard zal 600 mil joen direct op de rijksbegroting drukken. De rest moet worden op gebracht door het bedrijfsleven, dat een belangrijk deel van de kosten weer doorberekent aan de consu ment. Het restant moet met heffin gen worden binnengehaald, bij voorbeeld door verhoging van de zuiveringslasten. Onenigheid is er nog over de vraag of de belastingaf trek voor woon-werkverkeer op de helling moet. Nijpels is vooral tevreden met de hoogte van het bedrag dat voor de sanering van het milieu wordt uit getrokken. De Korte krijgt deels DEN HAAG (ANP) - De Sal- zijn zin, omdat er minder geld aan vadoraanse chauffeuse die de weest subsidie en heffingen rondgepompt iKON-ploeg met de doodgeschoten zal worden dan Nijpels aanvanke- cameraman C. Lagrouw vervoerde lijk had voorgesteld. js gevlucht naar Costa Rica. De Premier Lubbers is ingenomen vrouw, B. Sony Alfero, heeft El Sal- 250 miljoen vrij vador verlaten omdat zij met de dood is bedreigd. Volgens een woordvoerder van buitenlandse zaken in Den Haag verblijft zij n kend is of zij IKON-eindredacteur Schenk, verklaarde vanochtend niet te we ten van wie precies de dreigemen ten afkomstig zijn. Schenk, die met mevrouw Sony Alfero in contact staat, zei verdere gesprekken met haar te willen afwachten. Voor zover bekend is de Sal- betrokken bij gifzaak Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De ge schorste hoofdagent van de Alp hense politie is per 1 april eervol ontslag verleend door de gemeente. De man was precies een jaar gele den geschorst omdat hij er van werd verdacht steekpenningen te hebben aangenomen, zodat een vuiltrans- porteur illegaal chemisch afval kon storten op de voormalige vuilnis belt in de Coupépolder. De agent heeft om persoonlijk re denen om zijn ontslag verzocht. Uit juridisch onderzoek is niet geble ken dat de hoofdagent was betrok ken bij de illegale vuilstort die aan het eind van de jaren '70 op grote schaal plaatshad. De Haagse recht bank kon nog geen mededelingen doen over het verdere verloop van het onderzoek. met een voorstel te maken voor een fonds, ontwikkelingslanden gestimuleerd móeten worden een halt toe te roe- Belangrijk;© IVIeci ede ling door The Way-1n zie redactie pagina Leiden van deze krant vadoraanse geen ooggetuige ge- de beschieting waarvan cameraman Lagrouw het slachtof fer werd. Schenk neemt aan dat me vrouw Alfero en Lagrouws vriendin op het moment van het dodelijke treffen in het dorp San Francisco Javier hun toevlucht hadden ge zocht in een nabijgelegen huis. Inmiddels staat vast dat de Inter- bij kennissen. Onbe- nationale Federatie van Journalis- Nederland komt. ten (IFJ) binnen twee weken een missie, onder leiding van de Neder lander R. Bakker naar El Salvador en Peru zal sturen. De missie gaat de dood van 6 journalisten, onder wie Lagrouw, onderzoeken. Ver wacht wordt dat de missie acht tot tien dagen nodig heeft voor het on derzoek. TOKYO (AFP) - De dagen van de Japanse premier, Noburu Takeshi- ta, lijken geteld nu hij vandaag heeft bekend in 1987 20 miljoen yen (ruim 300.000 gulden) te hebben aangeno men van het Recruit-concern. Het concern betaalde mee aan een bij eenkomst waarop Takeshita zich kandidaat stelde voor het premier schap. De premier bevestigde een be richt van de krant Asahi Shimbun vanochtend. Volgens de krant kocht Recruit voor 20 miljoen yen aan toegangsbiljetten voor een bij eenkomst op 21 mei 1987 waarop geld werd ingezameld voor de cam pagne van Takeshita. Het concern hoopte zo de aanko mend premier - Takeshita zou ook in oktober 1987 als zodanig worden aangewezen - op zijn hand te krij gen. In het kader van de affaire, die in juni vorig jaar aan het licht kwam, zijn al enkele vroegere on derministers in staat van beschuldi ging gesteld. Drie ministers moes ten eerder ontslag genemen in ver band met hun aandeel in de affaire. De betrokken kabinetsleden zou den met voorkennis aandelen Re cruit hebben gekocht. Toen de aan delen op de beurs genoteerd wer den, verkochten ze de effecten met forse winst. Volgens een recente peiling steunt nog maar 9 procent van de bevolking Takeshita. Leuk idee als u tóch naar Rijnsburg komt voor 'Kom in de Kas'! zaterdag 1 april Dat mag u niet missen: a.s. zaterdag smakelijke WEBER BARBECUE demonstraties. Kom het allemaal zelf bekijken (en proeven!). Dan ziet u gel onze fantastische kollektie tuinmeubelen. Zoveel zomers-zitplezier heeft u nog nooit gezien! Dagelijks geopend van 9-18 uur; vrijdag koopavond de tuinmeubel-specialisten Vliet Zuidzijde 24-Rijnsburg-Tel. 01718-21301 (aan bet grachtje in het centrum van Rijnsbufg)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1