'Dubbele controle is noodzaak bij verpakken van medicijnen' Pand in restauratie weer gesloopt: schade 60 mille 19ft t VRIJDAG 31 MAART 1 Nieuw bedrijf Cleanpack in Leids sciencepark Het uit de 18de eeuw stammende en in restaurautie zijnde pand op de hoek van de LangebruglZonneveldstraat is weer afgebroken. <foto Jan Holvast) Op hoek Langebrug/Zonneveldstraat LEIDEN - Hoewel de bouw al door de gevel er dus naast is komen bijna het hoogste punt was ge- te^0jf zegt dat het geen uitzon. naderd, is deze week het pand bering js ^at dergelijke problemen op de hoek van de Zonneveld- pas iater aan het daglicht treden. straat/Langebrug tot op de "We hebben de zaak van te voren grond toe afgebroken. De fun- uitvoerig onderzocht. Het pand was dering blijkt zo slecht dat het oud en had een tijdje leeggestaan, niet verantwoord is de nieuw- maar we hebben dit nieuwe pro- bouw daarop te laten rusten. Er bleem niet kunnen ondervangen", komt een nieuwe fundering en vanTgemeen" het oorspronkelijk 18de eeuw se ze\f Zowel rijk als gemeente heb- woonhuis wordt opnieuw opge- ^en jn eerste instantie in totaal trokken. De kosten van het reeds 340.000 gulden subsidie gege- bouwplan lopen nu op tot onge- ven voor de opknapbeurt van het veer 400.000 gulden, een tegen- gemeentelijk monument. Volgens valler van 60.000 gulden. Volgens projectleider W. de Wolf van de gemeente is pas tijdens de werkzaamheden gebleken dat de fundering zo slecht was. "We wisten dat het pand er niet al te best aan toe was, maar gaandeweg ontdekten we scheuren in de gevels. Na graaf- IwiaaitlJG werkzaamheden ontdekte we dat Chris Knoop en Lenie Diersman van Ou de gevel naast de fundering stond, ders op Herhaling spreken maandag 3 Kennelijk als gevolg van druk van april bij het Jongerenpastoraat Leiden de grond en zwaar verkeer is de fun- over het werk van de vrijwilligersorgani- dering naar binnen gedrukt, waar- satie. Jongeren vanaf 17 jaar maar ook REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De Wolf komt er een voorstel om een aanvullende subisidie van 60.000 gulden te halen uit het ge meentelijk monumentenfonds. Als het gebouw is opgeknapt wordt het verhuurd via de Woningbouw- verenginig Leiden (WBL). Volgens uitvoerder A.J.M. Schoo van het bouwbedrijf Ooijevaar, die de restauratie uitvoert, heeft het bouwproject een vertraging opgelo pen van een maand: "We zijn vier weken bezig geweest met opbou wen. Dat werk is voor niks geweest en is inmiddels afgebroken. Op kor te termijn hopen we weer te begin nen met de opbouw van het pand". anderen kunnen er voorts deelnemen aan de maaltijd 'op water en brood'. De maaltijd wordt gehouden van 18.00 tot 19.00 uur in het Knooppunt voor het Jongerenpastoraat en diakonaat aan de Oude Rijn 44b. Inlichtingen bij Jan Jetse Bol, telefoon 120070. De Burcht Muziekvereniging De Burcht krijgt ko mend weekeinde haar Franse zuster vereniging Les Bitons d'Jhozat uit Jon- zac op bezoek. Beide verenigingen stre ven ernaar een muzikale - en vriend schapsband op te bouwen. Na ont vangst van de gastgezinnen worden de Fransen zaterdag om 10.00 uur aan de Aalmarkt verwacht, waarna er geza menlijk wordt gerepeteerd voor het be nefietconcert voor het Leids muziekcen trum, zaterdag, in de Stadsgehoorzaal, 's Middags staat een rondvaart op het programma. Zondag volgen een bezoek aan de nieuwbouw van het muziekcen trum, een optreden in Scheveningen, een rit door de Bollenstreek en een ge zamenlijke maaltijd. Op de slotavond is er disco voor de jeugd. Prestatieloop Atletiekvereniging AV Holland, die die dag precies 54 jaar bestaat, houdt zon dag 2 april een prestatieloop in de Leid- se Hout. Deelnemers kunnen kiezen uit afstanden variërend van 2,1 tot 14,4 ki lometer. Het startschot valt om 11.00 uur op de atletiekbaan van de Leidse Hout. Deelname kost 3,50 gulden, kinderen tot 14 jaar betalen een knaak. Computers Voor bezitters van een Commodore Amiga computer wordt zondag 2 april vanaf 14.30 uur een contactdag georga niseerd in het gebouw van studenten vereniging Catena aan de Kolfmakers- steeg 8. Zij kunnen met geestverwanten in contact komen en programma's tonen (eigen computer meenemen). Gegadig den kunnen een briefje schrijven naar Organisatie Amigadag, Dopheide 5. 2318 Za, Leiden of zich op de dag zelf bij de organisatie melden. Kopiëren is er op deze dag overigens nadrukkelijk niet bij. De Pieterskerk Choorsteeg, één van de sfeervolle Leidse steegjes waar monumenten zich als kralen aaneenrijgen, (foto's uit 'Leiden, een beeld van de sleutelstad') en de gemeente daarvoor iets moest terugkrijgen, bijvoorbeeld in de vorm van nieuwe prullen bakken. Maar de wethouder is zo tevreden over Leidens nieuwe straatmeubilair en het onderhoud daarvan (dat in ruil voor de re clamevoering ook door Publex geschiedt) dat ze niet lastig wil doen. Op 14 april zullen de stads plattegronden er zijn en dan vindt de wethouder het wel goed zo. Maar de prullenbakken heeft Marietje van der Molen nog niet uit haar hoofd gezet. De wethou der overweegt in het kader van de nota 'Schone Stad' en in het ka der van der herinrichting van de Breestraat een aantal van de sjie- ke Publex-prullenbakken te ko pen. Die prullenbakken zijn wel twee keer zo duur als een gewone prullenbak. En u kent de gemeen te Leiden: "Geen cent teveel hoor". Dus daarover zal een aan tal goed betaalde krachten nog wel heel wat uurtjes moeten ver gaderen. Open dag in het Diaconessenhuis LEIDEN Een mobiele galsteen vergruizer is een van de beziens waardigheden op de open dag, die het Diaconessenhuis op 22 april or ganiseert. De vergruizer wordt door een groot aantal ziekenhuizen ge bruikt en het is voor het eerst dat hij aan het publiek zal worden ge toond. De open dag wordt gehouden ter gelegenheid van het feit dat het zie kenhuis 25 jaar op deze plek is ge huisvest. Alle bewoners van Leiden en omliggende gemeenten kunnen van tien tot drie uur een kijkje bin- nen de muren van het ziekenhuis Aan de hand van een met pijlen en nummers aangegeven route kan met een groot aantal afdelingen be zoeken: de functie-afdeling, de po likliniek, de afdeling radiodiagnos tiek, het klinisch chemisch labora torium, de operatie-afdeling, de af deling pathologische anatomie, de apotheek en de fysiotherapie. Bui ten geeft een ambulancevervoerbe drijf een demonstratie. Omdat een groot aantal bezoe kers wordt verwacht, verzoekt de directie om zoveel mogelijk met het openbaar vervoer, de fiets of lopend naar het ziekenhuis te komen om parkeerproblemen te voorkomen. Miljoenen Bij het vorige bedrijf waar hij werk te, was Barentz tot de conclusie ge komen dat er behoefte was aan een bedrijf dat kleine hoeveelheden me dicijnen kon verpakken. "Indus trieën verpakken produkten waar ze er miljoenen van maken, natuur lijk zelf. Wanneer er echter een hoe veelheid van honderdduizend ta bletten van een ander soort en maat moet worden ingepakt, zouden ze hun verpakkingsmachine moeten opbouwen. Dat kost zo'n bedrijf te veel tijd en daarom wordt dat werk bij voorkeur uitbesteed". Clean pack gaat daarom beschikken over machines die snel kunnen worden omgebouwd. Het gereedmaken van een apparaat voor het verpakken van een ander geneesmiddel kan in een paar uur. Eind vorig jaar had Barentz zijn bedrijfsplan gereed en vond hij ook financiers voor zijn bedrijf. "Mijn geldschieters zijn niet uit de farma ceutische industrie afkomstig, zijn onafhankelijk. Dat lijkt me de meest gezonde situatie". Voor een vestigingsplaats kwam de Noordwijker in contact met het Katwijkse bouwer De Raad. Dit be drijf bood hem een plaats in het sciencepark aan. "Het is een plaats waar dit bedrijf thuishoort, in een omgeving met schone bedrijven. Het is goed dat het sciencepark een specialisme krijgt binnen de indus triële gang die een geneesmiddel maakt. Bovendien is het prettig dat de universiteit dichtbij is voor re search en het naslaan van bron nen", stelt Barentz. Wegwijzer voor vrijwillige hulpverlening LEIDEN - Wethouder De la Mar (so ciale zaken) zal op 11 april om half vijf 's middags in het Dienstencen trum Zuid-West de wegwijzer voor vrijwillige hulpverlening Leiden Zuid-West in ontvangst nemen. Een werkgroep van vrijwilligers in Lei den Zuid-West heeft deze wegwij zer voor vrijwillige hulpverlening in dit stadsdeel samengesteld. Elke or ganisatie op dit gebied presenteert hierin haar doelstelling, werktijden, specifieke eisen en praktische voor beelden. Sleutelstad I De mooiste plekjes van Leiden: pleinen, straten, grachten, brug getjes, musea, monumenten en winkels, alles wat deze stad zo be koorlijk maakt staat voor het eerst allemaal bij elkaar in één boekje: 'Leiden, een beeld van de sleutelstad'. Alweer een boekje over Leiden zult u misschien zeggen. In de loop der jaren is immers al een he le reeks over de geschiedenis van deze stad verschenen. Daarin zit nu net het verschil. De vorige boekjes gingen altijd over de Leidse historie, afgestemd op de al of niet 'chauvinistische' Leide- naar die wel houdt van een beetje nostalgie rond zijn stad. Voor het eerst ligt nu een boek je bij de boekhandel dat gaat over het Leiden van vandaag. Dus niet alleen over de vele fraai gerestau reerde monumenten in deze stad, maar ook over de nieuwbouw, de 3 oktober-kermis, het winkelen en het studeren in Leiden. Leiden is een stad vol tegenstel lingen, constateren de samenstel lers van het boekje, Ed Heidt en Bram Verhoog, in hun voor woord. "Op bepaalde plaatsen oogt de stad heel modern, op an dere plaatsen is de stad vol ge schiedenis. Deze tegenstellingen maken het beeld van de stad in onze ogen juist zo boeiend". Het staat er zo mooi, maar de makers laten in het boekje maar weinig zien van die boeiende te genstellingen. De eigentijdse nieuwbouw uit de afgelopen ja ren die vaak zo aangenaam con trasteert met het historische stadsgezicht komt in het boekje helaas niet aan bod. De samen stellers hebben slechts oog gehad voor historiserende nieuwbouw aan bijvoorbeeld de Waardgracht en Marepoortkade. Maar zijn het niet juist de verrassend moderne gebouwen zoals aan de Lange- gracht (met het kleurrijke stalen staketsel) of aan de Vliet (de school) die de stad van vandaag zo levendig en boeiend maken? Goed, de plaatjes van De Burcht, het Hoogheemraadschap Rijnland, de Pieterskerk en van molen De Put zijn er niet minder om, al waren er in een aantal ge vallen zeker mooiere plaatjes te schieten geweest. Schetsen de foto's en teksten (in drie talen) niet een te mooi beeld van de sleutelstad, vragen de samenstellers zich af. Welnee! Vergeleken met de boekjes vol historische stadsgezichten is juist ^^^ardigt^constaterer^a^iet Leidse stadsgezicht de afgelopen jaren soms in ongunstige zin maar veel vaker ten gunste veran derd is. Sleutelstad (2) 'Leiden, een beeld van de sleutel stad' is uitgegeven door De Kier, de Leidse boekhandel die al zo veel boekjes over deze stad het licht deed zien. Volgens Louis H. Los van De Kier vult de nieuwe uitgave een leemte op. "Histori sche boekjes over Leiden zijn na tuurlijk heel leuk. Maar mensen die Leiden bezoeken willen graag iets meenemen van hoe de stad er nu uitziet. Of bedrijven willen hun zakenrelaties iets meegeven over het Leiden van vandaag. Toen Ed Heidt en Bram Verhoog bij mij op de stoep stonden met het idee een boekje samen te stel len over het hedendaagse Leiden heb ik meteen gezegd dat ik dat erg graag wilde uitgeven". Het boekje bevat meer dan hon derd foto's waarvan vele in kleur. "Het zouden eigenlijk allemaal kleurenplaten moeten zijn", vindt Los ook. "Maar dan zou het onbetaalbaar worden. Zo'n boek je moet onder de dertig gulden blijven. Daar zijn we nu net in ge slaagd. Maar vraag niet hoe. Dat heeft heel wat kunst- en vlieg werk gekost". Het nieuwe boekje ligt, om pre cies te zijn, voor fl. 29,90 in de win kels. "Rijk worden we er niet van", wil Los wel kwijt. "Het is ei genlijk een liefhebberij om boek jes over de stad uit te geven. We hebben nog een tweetal uitgaven in voorbereiding. Eind april ver schijnt een tweede boekje met ou de prentbriefkaarten uit de verza meling van Adriaan Landman. Herman Kleibrink werkt aan een uitgave over Leiden in de jaren vijftig dat een vervolg is op de boekjes 'Leiden binnen de sin gels' en 'Leiden buiten de sin gels'". Louis Los vindt nog niet dat er voldoende boekjes over de sleu telstad zijn verschenen. "Leiden is een boeiende stad waar zoveel gebeurd. Daar raak je nooit over uitgeschreven en kun je nog zo veel van laten zien. Het is een beetje traditie geworden dat wij dat regelmatig doen". Sjieke bak Op de foto's in het 'beeld van de sleutelstad' zijn ze nog niet te zien. Maar zelfs de mooiste plek- LEIDEN Het verpakken van medicijnen lijkt een eenvoudi ge zaak. Niets is echter minder waar. "Het is één van de kritiek- ste fasen in het proces dat leidt van grondstof tot geneesmid del", zegt farmaceut drs. R. Ba rentz. "Het gaat er om dat de juiste tablet in de juiste strip met de juiste tekst in de juiste doos met de juiste verpakking gaat. Daarbij kan natuurlijk van alles fout gaan". Noordwijker Barentz begint nog dit jaar met een nieuw bedrijf in het sciencepark in de Leeuwenhoek, dat zich toelegt op het verpakken van medicijnen. Óp welke datum het bedrijf exact van start gaat, is nog niet bekend. De onderneming, die de naam Cleanpack heeft, moet over een vergunning beschikken die inmiddels is aangevraagd bij het ministerie van wvc. Barentz hoopt na de zomer met zijn activiteiten te kunnen beginnen. De onderneming begint met tien personeelsleden. De prognose luidt dat dit aantal uitgebreid zou kun nen worden tot tussen de 12 en 15 mensen. Het bedrijf denkt dus al voor de start aan uitbreiding. Die vergroting zou gestalte moeten krij gen door het creëren van ruimte voor het inpakken van penicilline. Dit geneesmiddel mag namelijk niet worden verpakt in cabines waar andere medicijnen worden verwerkt. Allergisch "Sommige mensen zijn allergisch voor peniciline. Zo'n allergische re actie kan levensgevaarlijk zijn. Het is dus uit den boze dat kleine resten van de penicilline bij andere ge neesmiddelen terecht zouden ko men", zegt de oprichter van Clean pack. Barentz denkt overigens dat als hij klanten voor het verpakken van penicilline krijgt, hij elders in het sciencepark wel ruimte zal vin den. Om fouten bij de verpakking te voorkomen, zijn er bij het inpakpro- ces vele controlepunten inge bouwd. Iedere handeling wordt door twee personen gecontroleerd. "Tot nu toe komt het toch regelma tig voor dat bij het inpakken van medicijnen vergissingen worden gemaakt. Iedere apotheker wordt toch wel een paar maal per jaar op geroepen om een zending terug te sturen. Naar mijn weten hebben dergelijke fouten echter nog nooit een fatale afloop gehad", meent Ba rentz. De Noordwijker is tot oprichting van een eigen bedrijf overgegaan, omdat hij als farmaceut, werkloos na het failliet van het bedrijf waar hij werkte, niet aan de slag kwam. "Ik was te oud en te duur voor de meeste bedrijven. Ik wilde niet meer als apotheker gaan werken, daar was voor mij de lol af. Op een gegeven moment heb je zo'n winkel georganiseerd, hij staat er en verder is het routine. Bovendien is de over heidsbemoeienis in die branche zo groot geworden, dat er nauwelijks nog van vrij-ondernemerschap sprake is. Bijvoorbeeld aan een pro- dukt scherp inkopen heb je niets, omdat de winstmarges wettelijk zijn geregeld". LEIDEN - Een negen meter lange caravan achter een wagen die deel uitmaakt van het circus Bassie en Adriaan is gistermiddag tegen zessen volledig vernield bij een ongeluk op de Doctor Lelylaan. De caravan, getrokken door een personenauto, schoot vlak na de kruising met de Vierlinglaan los en schoot de middenberm op. Daar kwam hij tegen een reclamebord tot stilstand. Niemand liep bij het ongeval letsel op. (foto Jan Holvast) jes van Leiden worden sinds ok tober vorig jaar gesierd met recla mezuilen (mupi's) en bushokjes (abri's) van de firma Publex. Van af 15 april zullen in 30 van de 110 reclamezuilen eindelijk ook de stadsplattegronden hangen die Publex de gemeente had beloofd. Kunnen die mooie plekjes sneller worden gevonden. Het heeft allemaal wat langer op zich laten wachten dan de be doeling was en de oude driehoe kige reclamezuilen met stadsplat tegronden zijn zodoende langer blijven staan. Op sommige plek ken in de stad was de verzuiling daardoor wel erg omvangrijk ge- worden. Maar goed, zodra de nieuwe stadsplattegronden in de ver lichtte zuilen hangen zullen de driehoekige zuilen verdwijnen. Aanvankelijk wilde wethouder Van der Molen de firma Publex er nog op aanspreken dat ze gedu rende een vijftal maanden extra reclame-inkomsten had genoten i I.ir

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15