Invloed kerk beperkt bij hulp aan minima Nog geen beslissing Endegeest- project Voorschoten stelt hulpfonds in Twee antieke vazen bij raadhuis geroofd Begin bouw Amerikaanse School Zwervende insluiper hoort 21 maanden eisen REGIO LEIOEN VRIJDAG 31 MAART 19! Het zo ontstane negen-koppige >estuur werd door de fracties van WD, D66 en PvdA/PPR "veel te niem goedgekeurd, rond de opzet groot en onwerkbaar" genoemd. De organisatie van het fonds hangen fractieleider van de PvdA/PPR- de combinatie sprak gisteravond zelfs van "een kind met een waterhoofd". met WD op het CDA-wethouder Marselis, voorstel van B en W. Uitgewerkt VOORSCHOTEN - De ker- ting van een Stichting Sociaal Hulp- ken kriigen minder invloed fonds Voorschoten, die het fonds bestuur werd door de fracties van op het verstrekken van extra SSSSüUïSl'S-/"" hulp aan Voorschotense mi nima. De fracties van WD, nevelen door de verdeeldheid PvdA/PPR en D66 hebben daar eisteravond voor pp- Volgens het oorspronkelijke Haar partij diende, samen aaar gisteravond voor ge- voorstel grotendeels van de hand en D66, een amendement ZOrga tijdens de gemeente- van CDA-wethouder Marselis, voorstel van B en W. U.c raadsvergadering. Fel verzet moest de stichting uit vertegen- was het alternatief nog niet, Van het CDA en de christen- woordigers van gemeente, de drie grote lijnen komt het erop neer dat Hprrmrratisrhp wpthnndpr kerken en de plaatselijke afdeling er een vier-koppig bestuur moet ko- oemocrauscne wetnouuer van Humanitas bestaan. Nadat in men, benoemd door de gemeente- Li. Marselis kon daar niets verschillende raadsfracties was ge- raad en geadviseerd door de sociale aan veranderen. pleit voor een breder maatschappe- dienst. lijk draagvlak, werden daar drie be- rrp rnl Centraal stond gisteren de instel- stuursleden van niet-levensbe- t ling van een 30 000 gulden groot schouwelyke organisaties aan toe- CDA-politici wilden niets weten - - t de oprich- gevoegd. van een terugdringing van de rol van de kerken en wezen op de "his torisch belangrijke rol van de ker ken in de bedeling en de bestrijding van armoede. Bovendien", zo sprak CDA-raadslid C. Bremmer, "spelen in Voorschoten de kerken ook een grote rol in het jeugdwerk en het ju- melage-project met het Malinese Kita. Dus waarom zou dat dan niet kunnen in de extra hulpverlening aan minima? De kerken hebben zich bereid getoond om manuren en zelfs eigen middelen in te zetten". Het verbond van de overige par tijen hield echter stand en wilde de rol van de kerken duidelijk inperken. Hoe de stichting ook zal werken, duidelijk is dat de hulp individueel van ka rakter zal zijn. Mensen die in aan merking denken te komen voor een steuntje in de rug, moeten zelf aan de bel trekken bij de gemeente. Een doordachte voorlichting moet de kandidaten over hun 'formulieren angst' heen helpen. Wanneer de gemeente van tevo ren groepen zou aanwijzen, doet ze aan inkomenspolitiek en dat is een zaak van de rijksoverheid. Het is vrijwel zeker dat in dergelijke ge- Harde klap voor Ben W Wassenaar WASSENAAR - Het bordes van het Wassenaarse raadhuis de Paauw is gisternacht beroofd van twee van de vier antieke vazen. De gietijzeren siervoorwerpen zijn in 1860 gemaakt door de be kende Berlijnse ijzergieter Jo- hann Conrad Geiss. Ze hebben een hoogte van 50 centimeter en verfraaiden vroeger de Pompeï- aanse tuinen van prins Frederik. Toen het witte paleis van de prins in gebruik werd genomen als raadhuis, kregen de witgespo- ten vazen een plekje op het bor des bij de hoofdingang. Als orna menten werden twee vazen op de hoekpunten geplaatst en kregen de twee andere vazen plekjes daar tussenin. De gemeente vulde ze met boompjes en antieke lan taarns zorgden ervoor dat de or namenten ook 's nachts goed te De diefstal is hard aangekomen bij het gemeentebestuur. Juist nu de bestuurders alles in het werk stellen om de vroegere glorie van het raadhuis te laten herleven, worden de antieke vazen 'node gemist'. 'Los van de moeilijk te bepalen waarde van de vazen, Op deze archieffoto zijn twee van de vier antieke vazen nog te zien, op het bordes van het Wasse naarse raadhuis. Dieven verwij derden twee vazen en de gemeente haalde voor de zekerheid de overi ge twee weg. lijkt vervanging niet mogelijk, omdat het gaat om antieke exem plaren uit de vorige eeuw', heet het in een persbericht met als kop 'Brutale roof antieke vazen'. Tips Een ieder die inlichtingen kan verschaffen over de diefstal, wordt dringend verzocht contact op te nemen met de afdeling re cherche van de Wassenaarse ge meentepolitie (01751 - 10100). Bij de politie was vanmorgen nog geen telefoontje binnengekomen en op het gemeentehuis werd hard gestudeerd op de polissen van de verzekering. Op dit mo ment is nog onduidelijk of de va zen apart verzekerd zijn of een plekje hebben in de verzekering van het raadhuis. Kort nadat twee vazen zijn weg gehaald, heeft de gemeente de twee overgebleven vazen naar een veilige plaats overgebracht. Voor de operatie waren drie stevi ge mannen en een vrachtwagen tje nodig. Volgens een woord voerder van de gemeente zijn de vazen 'loodzwaar' en waren ze verankerd. De diefstal heeft hem geleerd dat die verankering in de toekomst steviger zal moeten uit pakken. Over het achterhouden van de vazen wordt niet gedacht. Mensen moeten kunnen genieten van cultuur-historische goede ren. Wassenaar buigt niet voor in brekers en vandalen. Oegstgeest sluit openbreken contract niet uit CDA-raadslid C. Bremmer: ..'His- PvdA/PPR-leidster M. Breunesse: vallen de hogere overheden ingrij- OEGSTGEEST - De Oegst- (foto's W. Dijkman) Waterhoofd pen, voeren B en W aan. geester gemeenteraad velt donderdag 6 april toch niet het laatste oordeel over het Endegeest-project. Het toe gezegde onderzoek naar de alternatieven die het buurt- comité heeft aangereikt, vergt meer tijd dan aanvan kelijk was voorzien, melden B en W. Zij kunnen daardoor niet tijdig hun voorstel op stellen. Eerder was door de D66-fractie aan gedrongen op uitstel. B en W heb ben die oproep aanvankelijk naast zich neergelegd maar zien zich klaarblijkelijk thans gedwongen het finale besluit uit te stellen. D66- voorman M. Poelmans was vanoch tend niet bereikbaar voor commen taar. Het uitstel is opmerkelijk. Echt veel kans leken de alternatieven van het buurtcomite Bosgeest na melijk niet te maken. Zo heeft ver antwoordelijk PvdA-wethouder T. Kohlbeck na veel passen en meten een raadsmeerderheid van PvdA, WD en drie van de vijf CDA'ers ge kweekt voor het plan met 45 villa's in het weidegebied tussen de rijks weg A44 en het bos bij de Jelgers- makliniek. Bovendien voorziet geen van de alternatieven van Bosgeest in het minimum aantal villa's dat de grondeigenaar gemeente Leiden en de Leidse project-ontwikkelaars van IBB Kondor zijn overeengeko- De eerste bouwwerkzaamheden voor de Amerikaanse School in Wassenaar, gezien vanaf de Rijksstraatweg. Op men: 45. de achtergrond het wijkje tussen Deijlerweg en St. Adelbert College. (foto Henk Bouwman) Verder heeft het buurtcomité de geen enkele weerklank. In hun villa's op grond getekend die niet in laatste stuk stelden B en W dat de eigendom is van de gemeente Lei- bouw van villa's niet eens zozeer den maar particulier bezit is van noodzakelijk is om geld los te krij- tuinders. Deze tuindersgrond by gen voor de restauratie van kasteel Curium maakt geen deel uit van de Endegeest, maar dat zij hechten aan WASSENAAR - De voorbereidende monslaantje komt een haag en wor- een maquette klaar bij de informa- overeenkomst die Leiden en de pro- het plan omdat het gebied er door werkzaamheden voor de omstreden den bomen geplant. Tussen het tiebalie in het gemeentekantoor aan jectontwikkelaar hebben atgesio- de villa's op vooruit gaat. Wethou- bouw van de Amerikaanse School sportveld en het parkeerterrein is de Johan de Wittstraat. De tuinar- ten en in de discussie draait het tot der Kohlbeck zei in een raadscom- in Wassenaar zijn gestart. Voor Pa- een 'uitgebreide beplanting' ge- chitect heeft een complete beschrij- nu toe alleen maar om de vraag of missie dat het bos en de weilanden sen is het eerste zand gestort, de ko- dacht, zoals de gemeente dat noemt, ving van het groen klaargelegd. Om Oegstgeest planologisch wil mee- by de Jelgersmakliniek "een onsa- mende weken worden andere voor- Rond de verschillende speelplaat- de overlast van het bouwverkeer in werken aan die overeenkomst. menhangende structuur vertonen", bereidingen getroffen en op 10 april sen komen verschillende soorten te perken heeft de gemeente met de "nrpicrpmpnt PPR-raadslid G. van Eisen, de fel- beginnen de heiwerkzaamheden op groen - afgestemd op de verschillen- aannemer afgesproken dat het lee oor3 ste tegenstander van het project, is het terrein langs de parallelweg van de leeftijden van de leerlingen. bouwverkeer het bouwterrein op- Pleidooien van D66 en PPR voor blij maar ook een beetje veront- de Rijksstraatweg. In overleg met gemeente en school heeft een Zoetermeerse tuinarchitect een groenplan uitge werkt voor het terrein rond het E- vormige schoolgebouw voor 600 tot 1000 leerlingen, het theater met 300 zitplaatsen, de grote sporthal, twee sportvelden en een grote parkeer plaats. Volgens dit plan kan de hui dige beplanting zoveel mogelijk blijven staan en komt er extra groen bij. Aan de kant van de Rijksstraat weg wordt de golvende wand van de school voorgezet in een groene haag langs het parkeerterrein en een sportveld. Langs de Weijer- manstraat en de Deijlerweg wordt Volgens gemeentesecretaris P. Hordijk is niet het minimum aantal villa': 'maatgevend' maar draait alles om het uiteindelijke raadsvoorstel en W. (foto Gemeentesecretaris P. Hordijk vindt niet dat de conclusie kan wor den getrokken dat het openbreken van het contract Leiden-IBB Kon- dor nu in het verschiet ligt. Volgens hem is er gewoon meer tijd nodig dan was voorzien voor het afwegen van "de stedebouwkundige en fi nanciële voor- en nadelen van de al ternatieven van het buurtcomité". Na lang aandringen geeft hij toe dat de theoretische mogelijkheid bestaat dat B en W uiteindelijk toch op de proppen zullen komen met een voorstel dat nauw aansluit op de alternatieven van het buurtcomi té en dat dan dus sterk afwijkt van het oorsponkelijke raadsvoorstel waarvoor in principe een ruime raadsmeerderheid is te vinden. Voor een antwoord op de vraag of J plannen met minder dan 45 villa's haalbaar zijn, verwijst hij door naar IBB Kondor. Maar als die niet wil, dan heeft het toch verder geen zin dat Oegstgeest, die niet eens contractpartner is, al lerlei alternatieven bestudeert? Hordijk: "Dat is voor Oegstgeest niet maatgevend. Het gaat er eigen lijk alleen maar om met welk voor stel B en W uiteindelijk naar de raad komen. Waarmee niet is gezegd dat het uiteindelijke raadsvoorstel een complete verrassing voor IBB Kon dor zal zijn, want wij blijven over leggen met onze gesprekspartner". De woordvoerder van IBB Kon dor weigert elk commentaar. Ook laat hij zich niet uit over de vraag hoe acceptabel dit uitstel voor de projectontwikkelaar is. "Ik vind het niet passend om via de krant met Bouwman) onze gesprekspartner te onderhan delen", heet het. gen zijn dat de gewraakte 'deal van de eeuw' niet in alle opzichten de discussie beheerst. Verontwaar digd is hij omdat B en W blijkbaar beter luisteren naar een buurtcomi té dan naar raadsleden. Van Eisen: "Toen wij voorstelden bij nul te be ginnen, wilde de wethouder van weten. Nu schemert ...c»» l7.- door dat hij misschien toch van de daf tuAs,f!l_ „Jf "f, overeenkomst af wil. Dat is toch beetje flauw". Landscheidingsweg een uur afgesloten niets WASSENAAR - De Wassenaarse Landscheidingsweg is morgenmid dag tussen half drie en half vier voor alle verkeer afgesloten. De verbin dingsweg tussen de Van Alkemade- VaViFsen stelt rijn betoog op laan en de Rijksstraatweg dient dan Voor degenen die dergelijke om- rijdt via de parallelweg langs de het openbreken van die overeen- waardigd over het uitstel. Blij is hij schrijvingen te vaag vinden, staat Rijksstraatweg. komst vonden tot op heden dan ook omdat er nu dan toch vingerwijzin- Hem. um wan- als parcours t r met het oor- de bekende city- Tijdens het uur sponkelijke pTan komen en erbij wordt het verkeer omgeleid. Sieraden ontvreemd vertellen dat de alternatieven het buurtcomité niet haalbaar zijn, "het kermis wordt. Echt, dat schiet dan helemaal in het verkeerde keel- ZOETERWOUDE - By e gat". in een woning a Volgens Van Eisen is in dat geval H°ge Rijndijk is gistermiddag DEN HAAG/VOORSCHOTEN/KATWIJK - Te gen een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is gisteren voor de Haagse recht bank 21 maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf geëist. De man, door zijn advocate afge schilderd als een soort Swiebertje, heeft bekend dat hij zo'n dertig keer hotelkamers in Voor schoten is binnengeslopen waar hij de slapende mensen van hun geld beroofde. Ook in Katwijk was hij enkele malen actief. De i i kwam gemakkelijk de hotelkamers de bestaande beplanting aangevuld binnen omdat de deuren niet op slot Hij Gouden Leeuw aan de Voorschotense Veurse- weg. De man, die zijn hele leven al een zwer vend bestaan leidt, verklaarde tot de inbraken te zijn gekomen uit geldnood. Hij zei geen mis dadiger te zijn. Volgens hem zijn misdadigers mensen die veel ernstiger feiten plegen of grote re schade aanrichten bij hun diefstallen. "Ik ben geen misdadiger, ik ben toch volstrekt on gevaarlijk", verklaarde hij. "U praat er maar gemakkelijk over", meende officier van justitie mr. Van Eek. Hij noemde de insluipingen een "geweldige inbreuk op ie- met jonge boompjes. Langs het Am- pleegde zijn insluipingen vooral in motel De mands leven". Bovendien wees hij op het feit dat de man sinds 1965 al vele malen is deeld voor diefstallen, tweemaal werd hij zelfs ter beschikking van de regering gesteld. "Ik ben erg somber over de toekomst. Wij hebben nogal last van u. De enige doelstelling van de straf die ik tegen u eis, is de bescherming van de maatschappij", zo sprak Van Eek tegen de ver dachte. De raadsvrouw van de verdachte, mr. Oei, vindt de eis van 21 maanden veel te hoog. "Het is een triest geval. Ik moet denken aan een soort Swiebertje. Er zit geen greintje kwaad in de man", aldus de advocate. Uitspraak over twee weken. "alleen maar een taktische vre uitgehaald". "Dan doosje sieraden met onbekende alleen waarde buitgemaakt. De inbreker is maar net gedaan alsof de plannen de woning via de keukendeur bin- Bosgeest heel serieus zün beke- nengedrongen. Een blauwe bestel- auto die bij de woning stond gepar keerd is vermoedelijk het vervoer- W zo vee! tijd nodig menen te heb- middel geweest van de inbreker. De i.x— i.x inlichtingen ben voor hun studie naar de alterna tieven. "Van die alternatieven is in het gemeentehuis meer dan hardop gezegd dat politie verzoekt over die bestelauto, vxaix cc„a Een politiewoordvoerder meldt niet"haalbaar dat Zoeterwoude de laatste tijd zijn omdat Bosgeest 45 villa's niet wordt geplaagd door inbrekers die haalt en omdat er gronden van par- middags of vroeg in de avond hun ticulieren moeten worden aange- slaS slaan- Bejaardenwoningen zyn kocht". daarby een geliefd doelwit. Graag bedanken wij de volgende losse verkooppunten voor hun medewerking aan de voorjaarspuzzel: Leiderdorp: Dhr. Bos W.F. van Gessel Liethorps Boekhuys Paraatmarkt Spar Spar supermarkt Salon Minnee Mobil SRV Bloemenmagazijn Margrietje Boekhandel de Kier Havanahuis Oegstgeest: Dhr. van Gent Shell Ameele Bastion Hotel Texaco Profimarkt Rijnlandse boekhandel G.J. Streeder Voorschoten: A.J. Kooy sig. magazijn Drogisterij de Pauw Dhr. Stuiver Mobil Dhr. van Dam Dhr. Warmenhoven LeShop v. Paassen Warmond: Sikking De Nie kantoorboekhandel Mikro markt Gebr. vam Dam Wassenaar: Lieshout sig. magazijn van Beelen sig. magazijn Zoeterwoude: Berg kantoorboekhandel Kromar v/d Krogt Abbenes: Kemp versmarkt Benthuizen: Spar supermarkt Katwijk: VVV Kraan supermarkt Calando bv Tobacco corner Boekhandel v/d Berg Supermarkt Langeveld Dhr. C. Heemskerk Bakkerij Tijsterman Shell station van Duyn Supermarkt v/d Meij Van Vliet Supermarkt van Dijk Supermarkt Haasnoot Meneer Kees boekhandel J.M. de Wit boekhandel de Kier Dhr. van Rijn Guyt Ako videoland

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14