TAD LEIDEN Geert s neemt ontslag als rector Rembrandt 'Demonstraties aan medici via satelliet Bezoek delegaties uit Torun en Oxford Groot aantal inbraken in Leidse regio opgelost s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 MAART 1989 'Door aanwezigheid interim-manager' LEIDEN - De rector van de Rembrandt-scholenge- meenschap, de heer B. Geerts, heeft zijn ontslag aangekondigd. Hij vertrekt aan het einde van dit school jaar. Geerts heeft een baan elders aangeboden gekre gen, maar zijn vertrek zou ook te maken hebben met de aanstelling van een interim manager op de scholenge meenschap sinds vorig jaar september. De rector zelf was vanochtend onbereik baar om commentaar te ge ven. Geerts heeft inmiddels het perso neel van de scholengemeenschap en zijn werkgever, het gemeentebe stuur van Leiden, op de hoogte ge steld van zijn ontslag. De gemeente hoopt binnenkort met een voorstel te komen over zijn opvolging. Eerst moet echter de benoeming van een nieuwe conrector zijn voltooid, vindt de gemeente. Daarover beslist de gemeenteraad aanstaande maan- Een personeelslid van de school zei vanochtend dat Geerts in zijn verklaring tegenover het personeel zich beklaagde over het feit dat zijn verantwoordelijkheden werden be perkt door de aanwezigheid van de interim-manager. Volgens woord voerder mevrouw Hesselink van de gemeente evenwel heeft zijn ont slag enkel en alleen te maken met het feit dat hij een betere baan el ders kon krijgen. Duidelijk is dat het vertrek van de rector niets te maken heeft met de onenigheid op de school over de aanstaande benoeming van me vrouw A. Boland tot conrector. Geerts had zijn besluit al genomen voordat het personeel in opstand kwam tegen deze benoeming. Hij is overigens een van de weinigen op de school die de kandidatuur van Boland steunt. Imago Het gemeentebestuur besloot vorig jaar september tot de aanstelling van een interim-manager om het imago van de school te verbeteren en nieuwe leerlingen aan te trek ken. Volgens mevrouw Hesselink had de manager tot taak 'de school te adviseren bij het aantrekken van leerlingen bijvoorbeeld uit de Ste venshof. De manager, de heer L. Borsboom, is afkomstig van het or ganisatiebureau Wilfrink en Crone uit Amersfoort. In hoeverre de heer Borsboom daar invloed op had, is niet duide lijk maar in december vorig jaar startte het Rembrandt een wer vingscampagne onder ouders in de Stevenshof. De actie leidde tot felle protesten van andere scholen voor voortgezet onderwijs in Leiden die het Rembrandt verweten de afspra ken te hebben geschonden. De heer Borsboom blijft tot het einde van het jaar verbonden aan het Rembrandt. Hij wordt betaald uit de nog niet vervulde vacature voor conrector op de school. Naar verwachting is deze vacature met ingang van het nieuwe schooljaar weer bezet. Prettig De enige kandidaat voor het conrec torschap, mevrouw A. Boland, wei gerde vanochtend commentaar te geven op het verzoek van vijftig per soneelsleden van de school om haar kandidatuur in te trekken. "Nie mand vindt het prettig om zo'n brief te krijgen", aldus mevrouw Boland: "Nadat de gemeenteraad maandag een beslissing heeft genomen, zal ik mijn standpunt laten weten". Me vrouw Boland noemt de brief 'zeer ongebruikelijk'. Voorzitter A. van Hilten van de medezeggenschapsraad van het Rembrandt verklaart de brief van het personeel als 'een uiterste po ging om de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen'. Hij noemt de brief die bij het gemeentebe stuur zeer slecht is gevallen 'ver klaarbaar'. "Je kan er over twisten of dit een elegante methode is. De medezeggenschapsraad heeft zo'n stap niet willen zetten", aldus Van Hilten. Volgens Van Hilten heeft het af wijzende standpunt van personeel en medezeggenschapsraad niets te maken met het feit dat het gemeen tebestuur een vrouw als conrector wil benoemen. "Wij hebben ons achter dit beleid van de gemeente geschaard", zegt Van Hilten: "Maar wij willen niet selecteren op grond van het feit dat dit een vrouw is". Van Hilten wil niet ingaan op de vraag wat de bezwaren tegen me vrouw Boland zijn. "We hebben af gesproken niet op persoonlijke za ken in te gaan. Deze kandidaat is volgens de personeelsraad en de medezeggenschapsraad niet ge schikt voor onze school". Hij zegt niet te weten of er betere kandida ten hebben gesolliciteerd. "Wanneer de benoeming door gaat, moeten we dat positief oppak ken", stelt Van Hilten: "Misschien zijn daar nadere gesprekken voor nodig. Ik wil echter benadrukken dat er op dit moment geen sprake is van ruzie op de school. Er wordt in goede harmonie samengewerkt". De aandacht die de benoemings kwestie heeft' gekregen komt het dan ook 'wat overtrokken' voor. Overigens ziet het er naar uit dat wanneer er een nieuwe rector voor het Rembrandt wordt gezocht, de gemeente opnieuw alleen onder vrouwen gaat werven. "Wij komen hierover nog met een voorstel maar volgens de regels zou dat wel moe ten", zegt mevrouw Hesselink. LEIDEN Drie burgemeesters en drie nationaliteiten gisteren in de koffiekamer van het Leidse stadhuis, waar de Leidse burge meester Goekoop een delegatie uit het Poolse Torun ontving. In die delegatie bevindt zich Leon Krysinski, de burgemeester van de stad Brodnica in het district Torun. En omdat in het kader van de uitwisseling met Oxford ook een delegatie uit die Engelse plaats in Leiden op bezoek is, kwam Lord mayor mevrouw Whorley ook even een kijkje in de koffiekamer nemen. Goekoop wees op de komsten tussen Torun en Leiden, de historische en culturele ach tergrond en de vrijheidsstrijd van beide steden. Hij onderstreepte het belang van een uitwisseling tussen Leiden en andere steden in Europa. De leider van de Pool se delegatie, Marian Lipinski, stemde hiermee ten volle in. Vol gens Lipinski is hier een grote rol voor de wederzijdse jeugd wegge legd. Voor wat betreft Europa zei Lipinski te hopen dat ook Polen ooit bij de Europese eenwording, die in 1992 moet zijn voltooid, zal worden betrokken. "Maar dat is, gezien de problemen waar ons land mee worstelt, nog verre toe komst". De Poolse delegatieleider bood burgemeester Goekoop vervol gens een aantal geschenken aan, waaronder een traditionele ho ningkoek, die volgens geheim re cept alleen in Torun wordt ge maakt. De Polen zijn sinds dinsdag in Leiden. Woensdag bezochten zij bejaardenhuis Rijn en Vliet en de Stevenshof. Gisteren was de kin- Drie burgemeesters stadhuis bijeen. derboerderij in de Meren wijk aan de beurt alsmede de waterzuive ring. De eerste indrukken van Ne derland zijn volgens Tadeusz Kochanski, lid van de delegatie die tevens als tolk optreedt: "Vriendelijk, schoon en vol bloe men". Wat hem opvalt is de hui zenbouw. "Er worden hier zoveel huizen gebouwd, bij ons in Polen gebeurt dat niet. Jonge mensen moeten 15 jaar wachten tot zij een eigen woonruimte krijgen. De re- Ook de schone straten zijn hem opgevallen. Wanneer hij een ver baasde blik als antwoord krijgt, bevestigt hij dat de straten in Po len echt nog veel vuiler zijn dan hier. En delegatieleider Lipinski had niet verwacht dat de mensen zo vriendelijk zouden zijn. "Wij dachten dat Nederlanders stugge ren, maar ze zijn één en al hartelijkheid. De acht gezin nen waar onze delegatie logeert zijn uiterst gastvrij en vriende lijk". Vandaag bezoeken de Polen onder meer de universiteit en tuinbouwbedrijven in Valken burg. Morgen is bestemd voor museumbezoek, een fietstocht en een gezamenlijke maaltijd in ker kelijk centrum De Regenboog. Op zondag wordt de terugtocht per bus aanvaard. ADVERTENTIE Beatrixschool wint toernooi LEIDEN - Het schoolvoetbaltoer- nooi voor basisscholieren is giste ren gewonnen door de Beatrix school. In de eindstrijd van het eve nement dat traditioneel in de Paas vakantie wordt afgewerkt, zegevier de de Beatrixschool met 2-0 over de Kardinaal Alfrinkschool. Derde werd de Stevenshof door een 1-0 overwinning op Roomburg. Het tweede team van de Stevenshof werd eerste in de poule van reserve- teams. Bij de meisjes werd De Regen boog eerste door zich behendiger te tonen in het nemen van strafschop pen dan de teams van de Stevens hof en De Schakel. Dit drietal was in de finalepoule gelijk geëindigd. Wetenschappelijk onderwijs met hulp van ESA Mededeling Goed Bericht Voor Spijkerbroek- Liefhebbers Na een inbraak bij The Way-ln, waarbij nagenoeg alle spijkerbroeken zijn ontvreemd heeft de inkoper van The lfl/ay-ln overuren gemaakt en ervoor ge zorgd dat er nu alweer 2.000 nieuwe spijkerbroeken liggen van al onze bekende merken zoals: Dobber,-PePe,-Aviatic,-Big John,-Trader,-Donovan,- Coast to Coast,-Vanilia,-Pepper etc. Dus: gewoon weer naar The lA#a.y-ln Oude Rijn 1 Leiden LEIDEN - "De ontwikkelin gen in de wetenschap gaan steeds sneller. Specialisten moeten zich voortdurend la ten bijscholen, willen ze niet hopeloos achterop raken. Eurostep en EuroTransMed zijn daarom, denken wij, pri ma mogelijkheden om zo veel mogelijk mensen in een zo kort mogelijke tijd op de hoogte te brengen van de nieuwe ontwikkelingen", zegt de Leidse hoogleraar dr. H.A. Verbeek. door Wim Wegman Verbeek is een van de initiatiefne mers van EuroTransMed, een orga nisatie die met ingang van 1 januari 1990 via een satelliet onderwijspro gramma's wil uitzenden voor me disch specialisten in Europa. Hij is bovendien initiatiefnemer van Eu rostep, een orgaan waarbij zo'n zes tig tot tachtig instellingen als Euro TransMed zich zullen aansluiten. Het doel van al die organisaties is dezelfde: ze willen satelliet-pro gramma's uitzenden waarmee we tenschappers hun kennis over alle mogelijke onderwerpen kunnen bijspijkeren. "Het is overigens allemaal nog wat voorbarig", stelt Verbeek. "Eu rostep moet nog officieel worden opgericht. Dat gebeurt volgende maand. Er moeten haalbaarheids onderzoeken worden verricht, de fi nancieringen moeten nog worden geregeld en de satelliet waarvan we gebruik willen maken - de Olympus van de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA - moet zelfs nog worden gelanceerd. Maar ik ben optimis tisch, hoor. Ik denk dat de verschil lende plannen wel worden verwe zenlijkt, zeker die van EuroTrans Med". Eurostep, EuroTransMed en de overige organisaties zijn ontstaan op aandrang van de ESA. Verbeek: "De ESA benaderde mij enkele ja- geleden met het idee om de satelliet Olympus voor een deel te gebruiken voor onderwijs programma's. Ze waren bereid om de zendtijd hiervoor gedurende twee jaar gratis beschikbaar te stel len". "Dat klonk natuurlijk heel aan trekkelijk en ik ben dan ook geest driftig aan de slag gegaan. Pas later besef je dat de zendtijd niet de be langrijkste kostenpost is. Ik durf geen percentages te noemen, maar de produktiekosten voor de pro gramma's zijn aanmerkelijk hoger", zegt Verbeek lachend. Desalniette min is hij nog altijd razend enthou siast over het project. "Want het is en blijft een geweldig medium". Volgens Verbeek is het in eerste instantie de bedoeling dat Euro TransMed educatieve programma's uitzendt die zijn vervaardigd door de 120 universiteiten die bij deze or ganisatie zijn aangesloten. "Later willen we ook live-uitzendingen verzorgen over medische congres sen en symposia. Tenslotte, maar dat is echt toekomstmuziek, willen we zogenoemde interactieve pro gramma's beginnen. Dat zijn live uitzendingen waarbij de kijkers tij dens het programma vragen kun nen stellen aan de specialist; vragen die ook tijdens de uitzending direct worden beantwoord". "Stel je voor", verklaart hij geest driftig, "straks kan een specialist een nieuwe operatietechniek de monstreren terwijl medici overal in Europa toekijken. En niet alleen dat, ze kunnen hem ook meteen vra gen waaróm een bepaalde hande ling verricht, en de specialist kan ter plekke tekst en uitleg geven". "Op die manier kunnen kennis, nieuwe technieken en nieu we inzichten veel sneller onder spe cialisten worden verspreid. Dat is nodig, want het is soms opmerke lijk hoe langzaam nieuwe kennis doordringt. Zaken die in ziekenhui zen in grote steden zijn ontdekt, blijken soms jaren later in zieken huizen op het platteland hog niet bekend te zijn". Schotelantenne De programma's worden via de ESA-satelliet uitgezonden in de 'stille uren'. In totaal heeft Euro TransMed straks 150 uur per jaar tot haar beschikking. De uitzendingen kunnen met een kleine schotelan tenne van ongeveer 30 centimeter worden ontvangen. Mogelijk wor den ze ook doorgegeven op ver schillende kabelnetten. Het kabel net in de Leidse regio heeft volgens Verbeek al belangstelling getoond. EuroTransMed, dat voorlopig is gehuisvest bij het Academisch Zie kenhuis in Leiden, zal niet zelf pro gramma's produceren. "Wij zijn slechts het knooppunt. Wij verza melen de onderwijsprogramma's van de universiteiten, beoordelen welke geschikt zijn voor uitzending en bepalen welke congressen, sym posia of medische demonstraties worden verslagen". De programma's worden waar schijnlijk gesponsord door de far maceutische industrie. "Er komt geen reclame, zo van: eet meer aspi rine. We denken eerder aan dankbe tuigingen, in de trant van: dit pro gramma werd mogelijk gemaakt door... Er zijn trouwens genoeg be drijven die niet in de allereerste plaats zijn geïnteresseerd in de ver koop van zo veel mogelijk pillen, maar in een zo goed mogelijke ge zondheidszorg. Die bedrijven wil len wij benaderen". De gemiddelde leek zal aan de programma's van EuroTransMed overigens weinig plezier beleven. Ze zijn ook niet voor hem bedoeld. "In Amerika hebben ze dat jaren ge leden geprobeerd om programma's uit te zenden voor leken. Dat werd een groot, financieel fiasco. Uitein delijk zijn ze overgestapt op het soort programma's dat ook wij nu willen uitzenden: onderwijstelevi sie voor specialisten. En dat bleek een enorm succes". Uitwisselen Over Eurostep wil Verbeek in eer ste instantie niet meer kwijt dan dat het een overkoepelende organisatie wordt voor instellingen als Euro TransMed. "Zoals gezegd, Eurostep moet nog worden opgericht". Later verklapt hij echter dat de organisa tie onder meer de uitzend-facilitei- ten voor de verschillende instellin gen moet regelen. "Niet alleen die op de Olympus- satelliet, maar ook op andere satel lieten. We stellen ons voor dat we onze uitzendingen via een netwerk van satellieten verspreiden, in Eu ropa en daarbuiten. Het zou aardig zijn als we bijvoorbeeld program ma's zouden kunnen uitwisselen met de Verenigde Staten en Japan". De overige organisaties die zich bij Eurostep zullen aansluiten, zijn actief op alle mogelijke weten schappelijke gebieden. Van Neer landistiek tot kunstgeschiedenis, en van sterrenkunde tot rechten. Die organisaties komen uit zo'n twintig verschillende landen. Ver beek hoopt overigens dat de centra le organisatie, Eurostep dus, in Ne derland en het liefst ook in Leiden wordt gevestigd. "Daarover wordt tijdens de offi ciële oprichtingsvergadering in We nen beslist. Maar ik vind dat ze ons wel wat zijn verschuldigd. Neder land heeft hard voor deze zaak inge zet". LEIDEN - Met de aanhouding van drie jongens, een Leidenaar van 16 en twee Roterdammers van 15 en 16 jaar, afgelopen maandag bij de bo- tenstalling in de Merenwijk, heeft de Leidse politie een flink aantal in braken opgelost. Onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat zij 7 boten hebben open gebroken, waaruit zij de visuitrus- ting, verrekijkers en kampeeruit rustingen meenamen. Op hun route van Rotterdam naar Leiden bezoch ten zij het opslagterrein van de Dienst der Domeinen in Bleiswijk en namen daar 11 bromfietsen mee, waarvan er inmiddels 8 zijn terug gevonden. Ook de huisjes van volkstuincomplex Ons Buiten in Leiden werden met een bezoek ver eerd en bij het Leidse station stalen zij fietsen en bromfietsen. Uit kelderboxen in de Me- rendonk en de Zijldonk ontvreemd den zij eveneens bromfietsen en helmen. Verder werden Holiday Inn en hotel Ibis in Leiderdorp in totaal 8 keer bezocht. Daar werd de geldlade van de tampon- en con doomautomaten leeggehaald. Een Engelse tweedeksbus moest het ook ontgelden: daaruit werden een videorecorder en het geld uit de koffïe-automaat ontvreemd. Het Vrouwelijke voorzitter bij 'Oostvliet' LEIDEN - Voor het eerst in de ge schiedenis van Leidse turnvereni gingen is een vrouw voorzitter ge worden. Met overweldigende meer derheid van stemmen werd me vrouw M. van der Voord (44) geko zen tot voorzitter van turnvereni ging Oostvliet. Zij is in Nederland de tweede vrouw die een dergelijke functie bekleed. Mevrouw Van der Voord heeft al jaren een volkstuin in de Oostvlietpolder. drietal maakte het gestolen geld op aan gokken, patat, bier en uitgaan. Zij waren hele nachten op rover spad. Zij hebben alles bekend. In verband met de aanhouding van het drietal zullen ook twee meelopers uit Leiden en drie uit Rotterdam aan de tand worden gevoeld. De drie maandag aangehouden jon gens zijn vanochtend in Den Haag voorgeleid. Schoudertas gestolen LEIDEN - Een 45-jarige Leidse is gisteren in winkelcentrum de Ko permolen van haar schoudertas be roofd. Vermoedelijk zijn de banden van haar tas doorgesneden. In de tas zaten een portemonnee met onge veer 250 gulden, een rijbewijs en een giropas. Vrouw (65) ernstig gewond LEIDEN - Een 65-jarige Leidse vrouw is gisterochtend met ernstig hersenletsel naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, nadat zij op de kruising Hoflaan/Vijf Meilaan door een auto was geschept. Zij kwam met haar fiets uit de Hoflaan en zag bij de kruising ver moedelijk de auto, die voorrang had, over het hoofd. Zij klapte op de motorkap en vervolgens weer op het wegdek. De auto werd bestuurd door een 22-jarige Leidenaar. Auto's opengebroken LEIDEN - Twee Leidse jongens van 15 en 17 jaar oud zijn vannacht op de Morssingel aangehouden, omdat zij bij auto's liepen rond te scharrelen. Drie auto's bleken te zijn openge broken, het inbrekerswerktuig lag er nog naast. Maar kennelijk had den zij nog niets van hun gading ge vonden, want er was niets uit de au to's gehaald. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13