'OKekartel drijft benzineprijzen op' Schuldenplan VS centraal op IMF-vergadering IcHlBSirt Geen zicht op ziekenhuis-cao Actie om buitenlandse bedrijven aan te trekken Landbouwsubsidies EG en VS zijn één pot nat DONDERDAG 30 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Consumentenorganisaties boos na nieuwe verhoging ROTTERDAM (ANP/AP) - De Consumentenbond en Konsumenten Kontakt beschuldi- DEN HAAG (ANP) - In een aantal Europese landen is een informatie campagne gestart om buitenlandse investeerders naar ons land te ha len. Het is een initiatief van het Commissariaat voor Buitenlandse Investeringen in Nederland (CBIN), een onderdeel van het ministerie van economische zaken. Het CBIN heeft dit gisteren bekendgemaakt. Zo'n 20.000 middelgrote en grote ondernemingen krijgen een infor matiepakket in de bus, wordt duidelijk gemaakt er verstandig aan doen in ons land te investeren, willen ze hun positie in het Europa van 1992 versterken. Het gaat om bedrijven die werk zaam zijn in onder meer de voe- dings- en metaalindustrie, de che- de informatica in het Vere- Oostenrijk. Later wordt de actie mogelijk uitgebreid tot Spanje en Frankrijk. Ze bestaat verder uit een adver tentiecampagne in management- en financiële bladen en het informeren van de pers in de betreffende lan den. De campagne is bedoeld als aanzet voor mogelijke vervolgac ties. De kosten ervan bedragen 450.000 gulden, waarvan 2 ton luchtverbindingen, transportmoge lijkheden, opleidingsniveau, talen kennis, bouwkosten, kosten van le vensonderhoud. stabiliteit en ar- beidsproduktiviteit. Relatief telt ons land al het groot ste aantal vestigingen van buiten landse bedrijven binnen de EG. De ruim 3500 buitenlandse investeer ders zijn goed voor 20 procent van rigens een nog lagere respons (1 tot de industriële produktie en 15 pro- 3 procent). Hoeveel bedrijven die cent van de werkgelegenheid reageren ook daadwerkelijk i In de campagne wordt uiteenge- teren is niet te voorspellen, aldus zet hoe door het verdwijn een CBIN-woordvoerder. grenzen tussen de lidstaten J 1' "V..VU..V »"t til ut I1I1U1 maiita 111 lieu veie- HüU.UUU gUlUeil, Wcldl Vdll O l«JII VUUl gen ae oliemaatschappijen ervan als kartel te opereren bij het vaststellen van de benzine- n'£d Koninkrijk, Italië, Noorwegen, advertenties. Het CBIN, dat werkt prijzen. De 'direct mailing' die de bedrij- het Nederlandse nadeel van de klei- ven ontvangen bevat naast een quiz ne thuismarkt verdwijnt, waardoor onder de titel 'Hoe Europa-gevoelig het nog aantrekkelijker wordt voor is uw onderneming', vergelijkings- buitenlandse ondernemingen om materiaal over Nederland en andere hier te investeren. Uit onderzoek is gebleken dat de naamsbekendheid Nederland nog te laag is en het Zweden, Finland, Zwitersland en met een jaarbudget van 3,1 miljoen, CBIN uitstekend op terreinen als imago vaak negatief. Dit zeggen de consumentenorgani saties in reactie op twee verhogin gen van de benzineprijs in de korte tijd. De oliemaatschappijen ver hoogden de prijzen van benzine op goede vrijdag met drie cent per liter en doen er morgen nog eens twee cent bovenop. Een liter super gaat morgen aan de zelftankpomp 170 cent kosten, eurosuper 164 cent en diesel 89,8 cent, zo hebben de benzinehandela ren gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. De prijs van benzine be reikt hiermee een niveau dat sedert begin 1986 niet meer is voorgeko men. Secretaris J. Oskam van de bran che-organisatie NOVOK denkt dat de benzineprijs de komende weken nog verder zal oplopen. Hij denkt d^^OPEO dezTweek daarbij aan een stijging met een aen.<ura,j deze week cent of vijf, maar neemt aan dat er daarna een stabilisatie van de markt zal optreden. Konsumenten Kontakt verwijt plannen het ministerie van economische za- ken dat steeds meer blijkt dat het niets doet tegen prijsverhogingen. "Maar het past in het beleid van dit kabinet om op het gebied van het prijsbeleid vrijwel niets meer te doen", aldus de woordvoerster van KK. KK en de Consumentenbond constateren ook dat in tegenstelling tot enige jaren geleden pomphou ders veel minder onder de advies prijs gaan zitten. Oskam onder schrijft dat. Enige jaren geleden was de benzine van de grote olie maatschappijen aan de pomp ge middeld vier cent goedkoper dan de adviesprijs, terwijl dat nu nog maar 1,5 cent is, aldus de NOVOK-secre- taris. Dat heeft volgens Oskam ech ter vooral te maken met de hoge kosten van benzine-stations. Als ge volg daarvan daalt het aantal pom pen in Nederland ook gestaag. Bij Shell, in Nederland de absolu te marktleider wat betreft de bezi- neverkoop, wordt onderschreven dat pomphouders in toenemende mate de neiging hebben om dicht bij de adviesprijs te blijven. Wat de prijzen voor ruwe olie betreft ver wacht men bij Shell een stabilisatie en eventueel een kleine daling. Voor de benzineprijzen bestaat die verwachting niet. Dat heeft vooral te maken met het feit dat raffinage- capaciteit voor de toenemende vraag naar loodvrije benzines nog beperkt is. Dat leidt tot beperkte winstmarges, aldus de Shell-woord- voerder. Een verdere stijging van de benzineprijs wordt dan ook bepaald niet uitgesloten. Ook in Groot-Brittannië wordt van vele kanten fors bezwaar ge maakt tegen de plannen van de olie maatschappijen om de benzineprij zen weer te verhogen. Volgens de Britse kranten staat de Britse fusie commissie op het punt om een on derzoek in te stellen naar de te ver wachten verhoging van de benzine prijs. De fusiecommissie heeft zich al gebogen over de prijsverhoging met in totaal twaalf pence (43 cent) per gallon (ruim viereneenhalve li ter) eerder dit jaar. Ook daar bestaat de verdenking dat de oliemaat schappijen bij het vaststellen van hun prijzen samenspannen. In oliekringen wordt ervan uitge gaan dat de olieprijs na de bijeen komst van de lidstaten van de Orga nisatie van Olie Exporterende Lan- deze week in Wenen verder omhoog zal gaan. Ministers van de OPEC-landen zijn gisteren in Wenen bijeengekomen om hun prijsbeleid door te spreken en de plannen voor de komende maanden te bespreken. Meer winst Akzo, Hoogovens uit de rode cijfers ARNHEM/IJMUIDEN (GPD/ANP) Akzo heeft over 1988 een verbete ring van het resultaat met 28 pro cent w.eten te behalen. De winst ging omhoog van 669 miljoen in 1987 naar 854 miljoen. Dat heeft Ak zo vanmorgen in Arnhem meege deeld tijdens de presentatie van de jaarcijfers. De omzet van Akzo steeg in het afgelopen jaar met 7 procent naar 16,6 miljard gulden. Het concern verwacht over 1989 minimaal het zelfde resultaat te kunnen boeken. Hoogovens heeft over 1988 een nettowinst gemaakt van 301 mil joen, tegenover een verlies van 76 miljoen gulden over 1987. Vooral de tweede helft van het afgelopen boekjaar verliep gunstig: de netto winst bedroeg toen 217 miljoen gul den. Een stijgende afzet en hogere prij zen speelden Hoogovens in de kaart, waardoor de omzet met 35 procent steeg tot 7,9 miljard gulden. Bij een aanhoudend gunstige con junctuur en stabiele wisselkoersen acht Hoogovens een verdere verbe tering van de winst dit jaar moge- lijk. Bovendien is al overgegaan tot denhouden vast ULSAN - Stakende werknemers van de Hyandai scheepswerf in Zuidkorea probeerden gisteren een eigenge maakt kanon waarmee ze een verwachte aanval van de politie hoopten af te slaan. Ze slaagden daarin echter niet. De politie bestormde even later de werf en maakte een eind aan de staking, bedoeld om betere arbeidsvoor waarden af te dwingen, die 108 dagen heeft geduurd. (foto ap> voering verkoop gen en dat zal dit jaar wone bate opleveren 300 miljoen gulden. aantal deelnemin- neerkomen DEN HAAG (GPD) Er is voorals- in het gedrang. De rechter verbood toen de ac- nog geen uitzicht op een oplossing Hoewel ze de zorg van de verple- ties. Het LPCP zal eventueel op- in het conflict over de cao voor het genden zegt te delen en begrip zegt nieuw naar de rechter stappen wan- ziekenhuispersoneel. De Nationale te hebben voor hun verlangens, zal neer acties van de verplegenden een Ziekenhuisraad (NZR), de overkoe- ze geen acties accepteren die nade- zelfde richting opgaan als die van de pelende organisatie van ziekenhuis- lig voor patiënten uitpakken. Eer- specialisten. Bonden en verplegend besturen, maakte gisteren bekend der voerden het LPCP met succes personeel bestrijden overigens de te blijven bij het bod dat voorziet in een kort geding tegen de medische opvatting dat hun acties ten nadele een loonsverhoging met 2,85 pro- specialisten. Die protesteerde on- van de patiënten uitwerken, cent. Van de kant van het kabinet, der meer ook in de vorm van zon- Ook de NZR zegt de acties van de dat met een dergelijke verhoging dagsdiensten tegen maatregelen verpleegkundigen nauwlettend in moet instemmen, valt voorlopig van het kabinet die ertoe moesten het oog te houden en zich 'steeds geen reactie te verwachten. De bon- leiden dat de specialisteninkomens beraden omtrent de rechtmatigheid an hun eisen die omlaag zouden gaan. inkomensverbe- DEN HAAG (ANP) - Het Ameri kaanse landbouwbeleid is in de praktijk lang niet zo liberaal als de VS zelf beweren. Het verwijt van de VS dat de EG een veel beschermen- der landbouwbeleid voeren is niet juist. Dit staat in een gisteren ver schenen studie van het Landbouw- Economisch Instituut (LEI). Bij de GATT (Algemene Overeen komst inzake Tarieven en Handel) hebben de VS weliswaar een totale afschaffing van de landbouwsubsi dies bepleit, maar zelf handelen ze Akkoord horeca- cao: twee keer 1,5 procent en atv UTRECHT (ANP) - Na een vierde onderhandelingsronde van zestien uur is vannacht overeenstemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao voor de 130.000 werknemers in de horecasector. Bonden en werkgevers zijn het eens geworden over loonsverhogin gen van 1,5 procent per 1 juli 1989 en 1 juli 1990, handhaving van de prijs compensatie, arbeidstijdverkorting en verlaging van de vut-leeftijd. In de nog lopende cao stond dat eind maart 1989 de werktijd via in- twaalf roostervrije da gen zou worden teruggebracht van veertig uur tot gemiddeld 38 uur per week. Die roostervrije dagen zijn nu van de baan, maar in plaats daarvan komt er een 'echte' werkweek van 38 i daar niet naar. Produkten als gra nen en oliezaden, waarvan de VS veel exporteren, worden weliswaar slechts in geringe mate beschermd, maar voor zuivel, rundvlees en sui ker voert het land een sterk protec tionistisch beleid, zo concludeert het LEI. Net zoals de Europese Gemeen schap hebben de VS voedselveilig heid en inkomensbescherming van boeren als doelstellingen van het landbouwbeleid. Dit brengt aan zienlijke kosten met zich mee, aldus de studie. Het grote verschil met het Eu ropese beleid ligt in de uitvoering. De Europese boer krijgt een gega randeerd inkomen doordat de Eg de prijzen van produkten kunstmatig hoog houdt. De consument betaalt in feite zo de subsidie. Ook in de VS worden subsidies op produkten als zuivel en suiker aan de consument doorberekend, maar voor export- produkten als granen geldt een an der systeem. De prijs hiervan wordt door de vrije markt bepaald en le vert de boeren een te laag inkomen op. Dit ondervangt de Amerikaanse regering door de boeren geld te ge ven om zo huh inkomen te garande- De VS beroemen zich erop dat op deze wijze het vrije marktmechanis me niet wordt aangetast. Maar dat juist de exportprodukten niet wor den gesubsidieerd hoeft geen uiting te zijn van een liberaal landbouwbe leid. Doordat de graanprijzen laag zijn en de boeren toch een hoog in komen hebben, is de vraag naar graan groot. Volgens het LEI druist deze handelwijze net zo goed in te gen het vrije handelsprincipe. Fokker De Overijsselse Ontwikkelings Maatschappij (OOM) gaat na welke mogelijkheden er zijn voor de vesti ging van een nieuwe Fokker-assem blagefabriek in Twente. Directeur mr. M. Wasmer van de OOM heeft dit gisteren meegedeeld. Volgens Wasmer zou een dergelijke fabriek goed passen in het industriële kli maat van Twente. Ook Rotterdam heeft belangstelling voor een nieu we assemblagefabriek van Fokker. Muziekcassettes De auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra wil de verkoop van il legale muziekcassettes aanpakken. De organisatie heeft geconstateerd dat de verkoop van deze cassettes vooral bij benzinestations, sigaren magazijnen en op markten sterk toeneemt. Het gaat vooral om TDK- cassettes met top-100 muziek erop. Deze cassettes worden voor tien tot vijftien gulden te koop aangeboden. Groot-Britannië Groot-Brittannië heeft in februari een tekort op zijn handelsbalans ge boekt van 2,2 miljard pond sterling (7,9 miljard gulden), zo heeft het Britse ministerie van handel en in dustrie gisteren bekendgemaakt. In januari bedroeg het tekort 2,1 mil jard pond. Sociaal fonds Ons land krijgt een bedrag van ruim 200 miljoen gulden uit het Europees sociaal fonds. Een woordvoerder van de EG-commissie heeft dat gis teren in Brussel meegedeeld. Het geld is bestemd voor een program ma dat is opgezet om werkloze vrouwen weer aan werk te helpen. Oostenrijk De Oostenrijkse economie zal in 1989 en 1990 minder hard groeien dan in het afgelopen jaar. Terwijl vorig jaar het bruto nationale pro- dukt nog met vier procent omhoog ging, zal de groei dit jaar afnemen tot 2,75 procent en in 1990 tot 2,25 procent, zo concludeert de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in haar jongste rapport over dit land. Lening De Wereldbank heeft Brazilië een lening van een miljard dollar toege zegd ten behoeve van zijn elektrici teitssector, zo heeft een woordvoer der van het Braziliaanse ministerie van economische planning gisteren laten weten. Er is op het ogenblik een delegatie van de bank in het land om te praten over een aantal projecten die in aanmerking komen voor leningen. Handel Sovjetunie MOSKOU (Rtr) - De Sovjetunie heeft vorig jaar meer uitgevoerd dan ingevoerd. Er was een handels overschot van twee miljard roebel (6,2 miljard gulden tegen de officië le koers) tegen 7,6 miljard roebel (23,6 miljard gulden) een jaar eer der, aldus gisteren gepubliceerde cijfers in Vneshnyaya Torgovyla, het blad voor de buitenlandse han del. De import had een waarde van 65 miljard roebel (201,5 miljard gul den) terwijl voor 67 miljard roebel werd geëxporteerd (207,7 miljard gulden). De invoer was 7,1 procent groter dan een jaar eerder en de uit voer nam met 1,5 procent af. tering met 5 procent. Harde acties lijken daardoor onafwendbaar. Gisteren is verplegend personeel in het hele land al in actie gekomen. Vrijwel overal ging het om ludieke manifestaties die echter allerminst mis te verstaan waren. Alleen in het ziekenhuis BovenIJ in Amsterdam- Noord namen de verplegenden al vast een voorschot op de hardere ac ties die de bonden voor de komende week en eventueel weken in petto hebben. In het ziekenhuis werd gisteren al gewerkt alsof het een weekeinde betrof. Mensen die een afspraak hadden, werden afgebeld. Wie per se behandeld wilde worden, kon overigens toch komen en werd be handeld. Voor het Landelijk Patiën ten/Consumenten Platform ging het personeel in Amsterdam-Noord met zijn acties over de schreef. Vol gens voorzitter mevrouw Yolanda Koster komen door zondagsdien sten de belangen van de patiënten Actievoerende verpleegkundigen trokken gisteren Perscombinatie om een persbericht over hun acties af te geven. Ieder uur meer telt als overwerk. De vut-leeftijd die de vorige keer éénmalig was verlaagd tot 59 jaar wordt in het nieuwe contract één malig 58 en na 1 april 1991 structu reel 59 jaar. De afspraken over de arbeidstijd verkorting zijn een compromis: de vakbonden hadden een werkweek van 36 uur (vier keer negen uur) ge ëist; de werkgevers wilden van de roostervrije dagen af. Verder is overeenstemming be reikt over aanvulling van de ar beidsongeschiktheidsuitkeringen en - in geval van bedrijfssluitingen - van de werkloosheidsuitkering. Er zal onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheid van kinderop vang en gezamenlijke financiering daarvan via een fonds dat volgend jaar moet starten met maximaal 2 miljoen gulden. Ook komt er een onafhankelijke 'klachtenvrouw' voor slachtoffers van ongewenste intimiteiten. Voorzitter J.W. Fit van de onder handelingsdelegatie van de werkge vers noemde het bereikte resultaat een 'evenwichtig pakket'. Het zal met een positief advies aan de ach terban van de werkgeversorganisa ties worden voorgelegd. De bondsraad van de Horeca- bond FNV bepaalt op 7 april of het met een positief of negatief advies of neutraal aan de leden moet wor den voorgelegd. Maar voorzitter P. Amsterdam naar de Abraas van de bond noemde het re- o anp) sultaat 'niet slecht'. 'Bank zonder vergimning' AMSTERDAM (ANP) - De Ne- derlandsche Bank heeft mede namens het ministerie van fi nanciën het publiek gewaar schuwd tegen activiteiten van de Provinciale Grondbriefbank in Eindhoven. Deze is niet als kredietinstelling geregistreerd en staat ook niet onder toezicht van de centrale bank. Het is de bank verboden kre dieten aan het publiek te ver strekken van minder dan een ton en ook mag het bedrijf zich geen bank noemen, aldus een woordvoerder van DNB. Woordvoerder Van Hulst van de Grondbriefbank reageerde zeer geprikkeld op het bericht van de centrale bank. "Wij hou den ons uitsluitend bezig met bemiddeling in onroerend goed en aan- en verkoop van projec ten. Van het verstrekken van kredieten beneden een ton aan het publiek is geen sprake". Volgens Van Hulst bestaat de bank sinds 1919 en is de naam onlangs gewijzigd in Provincia le Financierings- en Hypotheek maatschappij. AMSTERDAM (ANP) - Komende maandag zal voor het eerst een offi ciële internationale discussie plaatsvinden over de Amerikaanse plannen voor vermindering van de schulden van de ontwikkelingslan den. De lidstaten van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) moeten dan op hun voorjaarsvergadering in Washington bepalen in hoeverre de rijkelijk vage Amerikaanse sugges ties uitgangspunt kunnen zijn voor een nieuwe aanpak. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Nicholas Brady, lanceerde zijn plan op 10 maart, juist met het oog op de naderende IMF-vergade ring. De eerste reacties waren on verdeeld positief. Iedereen was er blij mee dat de Verenigde Staten nu eindelijk het mislukken van de be staande schuldenstrategie hebben erkend en voor het eerst toegeven dat de problemen van vooral de La tijns-Amerikaanse landen niet zijn op te lossen zonder vermindering van de schulden. Waartoe de voorstellen in de praktijk moeten leiden is echter nog niemand duidelijk. Op de jaarverga dering van de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank (IDB) van vori ge week in Amsterdam werden vooral vraagtekens geplaatst bij de rol die het IMF is toegedacht. De in druk bestaat dat de Amerikanen de middelen van het fonds (uiteinde lijk afkomstig van de belastingbeta ler in de industrielanden) willen ge bruiken om hun eigen banken van slechte leningen af te helnen Investeringen Het Amerikaanse plan is gebaseerd op de al jaren bestaande markt voor 'tweedehands' schulden. Daar wor den vorderingen van banken op schuldenlanden verhandeld met een korting die afhangt van de kre dietwaardigheid van het betrokken land. Deze markt heeft geleid tot technieken voor 'schuldconversie', het omzetten van vorderingen in bijvoorbeeld aandelenkapitaal, obligaties of zelfs middelen voor na tuurbehoud. De banken zien zo in elk geval nog iets terug van hun le ningen, terwijl de betrokken landen hun schuldenlast kunnen vermin deren en via de conversietechnie ken ook nog investeringen kunnen aantrekken. De VS willen dit proces stimule ren door het IMF een bemiddelend» rol te laten spelen. Volgens Ameri kaanse berekeningen zou de geza menlijke schuld van de belangrijk ste debiteurenlanden op die manie in driejaar kunnen worden vermin derd met twintig procent. Wat het IMF nu precies moet doen is echtei de grote vraag. Hoewel in het Ame rikaanse plan het woord garantie niet voorkomt wordt wel de sugges tie gewekt dat het daarop moet uit draaien. Minister Ruding van financiën, de voorzitter van het beleidsbepa lende Interimcomité van het IMF. en IMF-directeur Camdessus voel den vorige week al voldoende nat tigheid om zich krachtig uit te spre ken tegen garanties in transacties voor schuldvermindering. Statutair kan het IMF die ook helemaal niet geven. Camdessus stelde in een toe spraak op de IDB-vergadering vast dat het fonds er in de eerste plaats is om landen met betalingsbalanspro blemen te helpen. Wel stelde hij zich open voor een positieve rol van het IMF in het plan-Brady. Noodzaak Belangrijker dan het oordeel van Ruding en Camdessus is het stand punt van de grote industrielanden. Die maken bij het IMF immers de dienst uit. De grootste zeven indus trielanden (G-7) komen al een dag vóór de IMF-vergadering bijeen voor hun gebruikelijke onderonsje. De Amerikaanse schuldenplannen kunnen in elk geval rekenen op de steun van Japan en Frankrijk, die eerder al soortgelijke suggesties hebben gedaan. Japan is met een aandeel van bijna twintig procent in de Latijns-Amerikaanse bankschul- den na de VS de grootste crediteur. Over de noodzaak tot schuldver mindering zal zeker overeenstem ming bestaan. Hetzelfde geldt voor twee uitgangspunten van de be staande strategie: de fundamentele oplossing van het schuldenpro bleem ligt in bevordering van de economische groei in de debiteu renlanden en de situatie moet van land tot land worden bekeken. Ook is iedereen het erover eens dat de schuldvermindering moet plaats vinden op basis van vrijwilligheid en marktprincipes. De technische De voorjaarsvergadering van het Interimcomité van het IMF zal niet veel meer worden dan een eerste of ficiële gedachtenwisseling over het plan-Brady. Pas op de jaarvergade ring van eind september valt een de finitieve beslissing te verwachten over de uitwerking. Enige haast is wel geboden. Het gevaar bestaat dat de huidige activi teit op de schuldenmarkt stilvalt omdat de betrokken partijen ach terover gaan leunen in afwachting van eventuele betere voorwaarden. De kortingen op schulden zijn sinds de lancering van het Amerikaanse plan al flink verminderd. In eerste instantie zijn de schuldenlanden er dus alleen maar op achteruit ge gaan. Bedragen Een tweede hoofdpunt op de agen da, dat met het schuldenplan sa menhangt, is de verhoging van de IMF-quota. Dat zijn de bedragen die de lidstaten hebben ingelegd. Vrij wel alle landen vinden dat het hui dige totaal van 90 miljard SDR (on geveer 245 miljard gulden) snel moet worden verhoogd met zo'n vijftig tot zestig procent. Eigenlijk zou daarover in april al een besluit moeten vallen. Voor de VS is de tijd echter nog niet rijp, wat binnen het IMF betekent dat er niets kan ge beuren. Als de VS eenmaal door de bocht zijn moeten er overigens nog andere problemen worden opge lost. Het zal bij een quota-verhoging onvermijdelijk zijn Japan in de hië rarchie te laten oprukken van de vijfde naar de tweede plaats na de VS, zoals ook is gebeurd bij de kapi taalvergroting van de Wereldbank. Iedereen ziet in dat het land daarop recht heeft op grond van zijn toege nomen economisch gewicht. Voor de drie grote Europese landen komt echter wel de nationale eer in het geding. Groot-Brittannië heeft nu nog het op één na grootste IMF-quotum, ge volgd door de Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk. Op econo mische gronden zou het logisch zijn dat de Britten niet alleen worden gepasseerd door Japan, maar zeker ook door de Bondsrepubliek en mo gelijk Frankrijk. Dit zal de regering- Thatcher moeilijk kunnen slikken. Anderzijds kan van de Duitsers en de Fransen nauwelijks worden ver wacht dat zij handhaving van de huidige volgorde aanvaarden. Een ex aequo-klassering biedt mogelijk uitkomst. Voordelen Het plan Brady staat ook centraal op een internatiobnale conferentie in Amsterdam die vanavond begint. De conferentie wordt bijgewoond door parlementariërs uit de tien be langrijkste industrielanden. Initia tiefnemer is Eveline Herfkens, lid van de Tweede Kamer voor de Par tij van de Arbeid. Herfkens zei gisteren te hopen dat de conferentie zaterdag kan worden afgesloten met een plan- Brady-plus. Zij bepleit een aantal aanvullende elementen. Ten eerste moeten de overheden in crediteu- renlanden een sterkere rol krijgen toebedeeld. Zij moeten regels op stellen die de afschrijving van schulden door de commerciële ban ken bevorderen. Nu stuit de af- schrijving vaak op het 'free-rider probleem', de bank die zijn vorde ring afschrijft komt in een nadelige positie ten opzichte van andere ban ken. Alleen een overheid kan met behulp van regulering dat pro bleem oplossen. Verder moet worden geregeld dat de voordelen van schuldverminde ring terecht komen bij de schulden landen en niet bij de banken. Over de prijzen op de zogenoemde twee- dehands-schuldenmarkt dient te worden onderhandeld. De markt re ageert teveel op politieke impulsen zodat de prijs op één moment niet de juiste is. Wel kan die als richt snoer dienen. Zo zijn de prijzen op de tweedehandsmarkt na de be kendmaking van het plan-Brady snel gestegen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7