'Ieder wil aandeel in vrede Namibia' i Einde van de Spaanse Burgeroorlog is niet iets om te vieren Racistische wetten moeten na zaterdag binnen zes weken geschrapt Reportage WÊÈÈlmjfM Enthousiaste Nederlandse VN-politiemacht Twee Poolse priesters naar parochies in Twente DONDERDAG 30 MAART 198|, WINDHOEK De Verenigde Naties buigen zich over een aantal voorstellen die er voor moeten zorgen dat alle overgebleven racistische wetten in Namibia zo snel moge lijk verdwijnen. Volgens VN-resolutie 435, die aanstaande zaterdag van kracht wordt en die de verschillende fasen regelt voor de onafhankelijkheid van dit meer dan 70 jaar door Zuidafrika bezet gehouden gebied, moeten alle racistische wetten binnen zes we ken uit het Namibische wetboek zijn geschrapt. Op een persconferentie in Windhoek begin deze week zei een woordvoerder van de VN in Namibia, de Ier Cedric Thornberry, dat er inmiddels 783 Untag-soldaten in deze voormalige Duitse kolonie zijn gearriveerd. Het totale aantal VN-militairen dat de ko mende weken in Windhoek verwacht wordt, bedraagt 4650 en zal worden geleverd door 42 landen. Daarnaast komen er nog ruim 500 politieagenten uit 15 verschillende landen naar Windhoek, onder wie 33 Nederlandse marechaussees. Twee politie-officieren, luite nant-kolonel Klaas Roos en opperwachtmeester Jan van Malsem die met de leiding van dit Nederlandse detachement zijn belast, arriveerden afgelopen vrijdag om kwar tier te maken voor de overige marechaussees, die waarschijnlijk op 15 april uit Neder land zullen vertrekken. Volgens woordvoerder Thornberry hebben de VN nog steeds een praktische achter stand van twee a drie weken bij de voorbereidingen op de invoering van VN-resolutie 435. Desondanks zal de feitelijke invoering volgens afspraak aanstaande zaterdag plaatsvinden. Vanaf dat moment zal de VN-afgezant, de Fin Martti Ahtisaari, samen met de Zuidafrikaanse administrateur- generaal Louis Pienaar Namibia besturen, tot dat de onafhankelijkheid een feit is. Deze zal op zijn laatst begin volgend jaar geeffec- tueerd moeten zijn. Onmiddellijk na 1 april zal er ook een begin worden gemaakt met de registratie van stemgerechtigden. Er kunnen problemen rijzen over de leeftijdsgrens die moet wor den aangehouden. Administrateur-generaal Pienaar houdt, naar alle waarschijnlijk heid op aandringen van Zuidafrika, vast aan een leeftijd van 21 jaar, maar de VN voe len meer voor een leeftijd van 18 jaar. De bevrijdingsbeweging Swapo heeft reeds ge suggereerd, dat de Zuidafrikaanse regering probeert de veelal jeugdige supporter) van de bevrijdingsbeweging van stemrecht uit te sluiten. Binnen enkele weken zal er verder een begin worden gemaakt met de terugkeer va; de politieke vluchtelingen naar Namibia. Volgens Thornberry wordt er op dit momenl nog uitgegaan van 58.000 Namibiërs, die om politieke redenen in het buitenland wcj nen en die mogelijk naar hun geboorteland terugkeren. Ook zal zo snel mogelijk eer lijst opgesteld worden met politieke gevangenen in Namibia. Volgens VN-resolutij 435 moet de Zuidafrikaanse regering binnen zes weken na de implementering var< VN-resolutie 435 alle politieke gevangenen in vrijheid hebben gesteld. Thornberry zei dat de lijst met gevangenen door de VN in overleg met mensenrech ten-organisaties en Amnesty International zal worden opgesteld. Deze lijst zal vervol gens aan het internationale Rode Kruis worden doorgegeven, die daarover weer i» contact zal treden met de Namibische en Zuidafrikaanse autoriteiten. WINDHOEK Tot het internationale politiecontingent, dat vanaf 1 april erop toe moet zien dat wet en orde in Namibia in de aanloop naar de onafhankelijkheid worden gegaran deerd, zullen ook 33 Nederlandse marechaussees behoren. De Nederlandse marechaus sees maken deel uit van een 'Untag-politiemacht', die uit 500 agenten bestaat, afkomstig uit 15 verschillende landen. Deze Untag-politiemacht zal onder leiding staan van de Ierse commissaris Stephen Fanning, die onder zich negen andere politie-officieren krijgt, waar onder de Nederlandse luitenant-kolonel Klaas Roos uit Rosmalen. landse detachement begonnen on- medicijnen, een middellijk, nadat de Nederlandse kookgerei regering op 7 november vorig jaar ®en aan de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, had laten Roos is inmiddels samen met zijn rechterhand, opperwachtmeester Jan van Malsem in Windhoek gear riveerd om kwartier te maken voor de overige 31 Nederlandse mare chaussees, die naar alle waarschijn lijkheid op 15 april hun marsorder krijgen. door Ruud de Wit Roos is, net als de andere mare chaussees die het komende jaar in Namibia zullen verblijven, bekend met het VN-werk: "Wij zijn allemaal vrijwilligers. Toen bekend werd dat ook Nederland een bijdrage zou gaan leveren aan de VN-politie macht, stroomden de aanvragen binnen. Alle 33 marechaussees, die uiteindelijk zijn gekozen, hebben ervaring in zowel Libanon als in de Sinaï". Uitdaging bijdrage aan de Untag- Waar de Nederlandse marechaus- macht te willen leveren. "Een belangrijk deel v i de het komend jaar zullen worden gestationeerd, is nog niet bekend. bereidingen bestond uit voorlich- Opperwachtmeester Van Malsem: ting over het land, de geschiedenis, "Het is allemaal zo snel de organisatie nog lang niet rond is. Windhoek is duidelijk niet voorbe- specialisten uitgenodigd, maar de reid op een invasie van bijna 5000 beste informatie kregen we toch Untag-söldaten, 500 agenten Tilburgse missionaris die meer dan 1000 hier 30 jaar heeft gewerkt". Omdat de marechaussees alle maal bekend waren met het VN- werk, leverden de praktische voor bereidingen minder problemen op: "Namibia blijft een typisch Afri- van dit werk. Dê uitdaging, de rafltia land mat. ppm ander klimaat prOVisatie en het avontuur burgerperso neel. Wij zijn hier nu vijf dagen, maar het is vechten om een bureau, om een stoel en om slaapruimten. Dat belooft wat, als de rest komt. Maar dat is tevens het interessante Sam Nujoma (rechts), leider van de Namibische bevrijdingsorganisatie Swapo, wordt mogelijk de eerste presi dent van een onafhankelijk Namibia. <Foto AP) kaans land, met een ander klimaat, andere natuur, andere omstandig heden dan de Libanon of de Sinaï Roos vergadert elke dag met de overige leden van de staf van t Typisch De voorbereidingen Maar in wezen in het werk hetzelf- mlssaris Fanning over waar zijn de. We hebben allemaal een overle- mannen uiteindelijk terecht zullen vingspakket in onze standaarduit- komen: "Begin maart ben ik in New r het vader- rusting, met bijvoorbeeld een zaag, York geweest om daar met de VN- top dit soort zaken uit te werken, ren. Ik denk niet dat alle Nederlan- Maar de voorbereidingstijd is erg ders bij elkaar zullen worden ge kort geweest, want in diezelfde plaatst, maar in groepjes zullen wor- week kon de VN pas het formele den ondergebarcht met andere na- verzoek doen aan de Nederlandse tionaliteiten". regering om ons hiernaar toe te stu- De taak die ze in Namibia gaan vervullen, staat hen duidelijk voor ogen: "Wij zullen ons beperken tot het houden van toezicht op de wet en orde, in samenwerking met de Namibische politie. Het is dus niet zo, dat wij het verkeer gaan regelen, ons met verkeersongelukken gaa bemoeien of burenruzies gaan b( slechten. Hoe paradoxaal het oo klinkt, maar je zou kunnen zegger dat we in principe niets doen. W rapporteren wat we zien en hore en geven zo nodig advies, en pas al blijkt dat de leiding het noodzakf lijk acht dat er moet worden ingf grepen, zullen we daartoe oves gaan", aldus Roos. Blauw Over het gebruik van hun wapen) 1 zijn de twee politie-officieren he) helemaal eens; die zullen ze pas ge bruiken, als dat hoogst noodzake! lijk is, maar ze hopen dat dat niej 1 nodig zal zijn: "Niet alle landen, dij jleel uitmaken van de Untag-politie macht, kennen het gebruik van wal pens door hun agenten. Het is de be, doeling dat de agenten in hun eigei) nationale politie-uniform komen, maar dan met de bekende blauwt i baret en de blauwe VN-sjaal. Daar! om nemen we dus ook onze eigei) pistolen mee. Maar de leiding zal bei 1 slissen of we ook daadwerkelijk da) pistool zullen dragen. Dat hangt var| de opdracht af en de omstandighei den". Hebben ze veel zin in hun verblijl van een jaar in een land, dat groten! deels uit woestijn bestaat? Roos! "Uit het aantal aanmeldingen blijk) dat het enthousiasme groot is ondei de Nederlandse marechaussee on) een kleine rol te spelen in de onafj hankelijkheid van deze laatste kolo nie in Afrika. Voor ons is dit een nieuwe ervaring en een belangrijk^ zaak. Met uitzondering van ons twee zullen alle marechaussees iii principe een half jaar van huis zijn en dan worden afgelost door andere vrijwilligers. Wij met zijn tweeënk blijven de de hele periode, maar ik hoop wel, dat we ergens in het jaai een paar weken kunnen vrijmaken voor een bezoek aan onze gezin- MADRID Langs de drukke weg van Madrid naar het zuiden van Spanje staan naambordjes als 'Vila- nueva de Franco' en 'Llanos del Caudillo', letterlijk vertaald 'Het nieuwe dorp van Franco' en 'De vlakten van de Caudillo'. In de Val lei der Gevallenen, even buiten de hoofdstad, staat een gigantisch kruis, 153 meter hoog en bijna 90 meter breed, het monument dat de door Edwin Winkels fascisten-generaal Franco in de ja- ren'40 liet bouwen om daar later zelf begraven te worden. En elke Span jaard heeft in broekzak of porte monnee een goedkope beeltenis van de dictator, op de achterkant van een 'duro', de munt van vijf pe seta's. Niemand, althans openlijk, die zich druk maakt over de in naam en beeld nog alom tegenwoordige her innering aan Francisco Franco y Bahamonde. Net zomin als er velen zaterdag stil zullen staan bij de her denking van de 50e verjaardag van het einde van de Spaanse Burger oorlog. Op 1 april 1939 klonk het be richt uit het hoofdkwartier van ge neralissimo Franco, die enkele da gen daarvoor Madrid had ingeno men. „Op de dag van heden, met het leger van de roden geboeid en ont wapend, hebben de nationale troe pen hun laatste militaire doelen be reikt. De oorlog is afgelopen". En een dictatuur, die in 1975 met Fran co zou sterven, kon beginnen. Oorlog en een bewind Spanje het liefst niet meer wil den ken. Er zijn tegenwoordig leukere dingen om over te praten. Veel aan dacht in de media deze week over de Oscars van Hollywood, waarvoor een vermakelijke Spaanse film was genomineerd, en over de voetbal wedstrijd Barcelona-Real Madrid. Een sportieve strijd tussen de ene helft van het land en de andere, die de democratische Spanjaard-van- nu meer boeit dan de herdenking van het gevecht van duizend dagen tussen 1936 en '39, waarin Spanjaar den elkaar probeerden te vermoor den. Nog geen herinneringsbeelden op televisie en slechts één van de grote stapel weekbladen, dat enkele pagina's voor de jaren '30 uittrekt. Ellende Wat valt er in feite ook te herden ken? Het einde van de Spaanse broedermoord was slechts het be gin van andere ellende. De bombar dementen waren voorbij, de open lijke gevechtshandelingen, de onge lijke en verdeelde strijd tussen na tionalisten en republikeinen. Maar politieke tegenstanders konden nu tegen een muur in de gevangenis worden vermoord, anderen vlucht ten het land uit om er tot de dag van vandaag nooit meer terug te komen. En het grootste deel van het volk bleef voor de rest van zijn leven op gezadeld met het trauma van poli tionele, intellectuele, culturele on derdrukking. De eerste dag van april is geen viering als die van een bevrijdingsdag. Wat de gedachte aan de bloedige oorlog zelf betreft, voltrekt zich in Spanje hetzelfde fenomeen als bij de Europese buren die een Tweede Wereldoorlog meemaakten. De Spanjaarden die de Guerra Civil be wust beleefden, zijn nu opa's en oma's van boven de 70 jaar. Hun kleinkinderen tot een jaar of 20 we ten zelfs niet wat het is om in een dictatoriaal geregeerd land te leven. van de recente geschiedenis van hun land; een voor een Westeurope- se natie toch uitzonderlijke periode. „Gehoord van m'n grootouders", antwoordt het merendeel van de scholieren en studenten op de vraag hoe ze geïnformeerd zijn over de burgeroorlog. Maar dat betreft dan vaak zeer plaatselijk getinte verha len, over gevechten, moordpartijen en heldendaden in dorpjes in An- dalusië, Extremadura of Catalonië. De algemene kennis van de Spaan se jeugd over oorzaak en verloop van de burgeroorlog is opmerkelijk zwak, zo bleek uit een enquête die de professoren van de universiteit van Barcelona onder hun eerste jaarsstudenten hielden. „Geen idee", antwoordde de student op de vraag wat hij van de burgeroorlog vond. „Ik was er toen nog niet, maar het moet behoorlijk hinderlijk en luidruchtig zijn geweest". De uitkomst van de enquête on der studenten is geen gevolg van slecht onderwijs. Het is het wonder baarlijke resultaat van een volk dat zich onderdrukt en misbruikt voel de en op de best mogelijke manier reageerde: nu het zichzelf niet aan de gemanipuleerde informatie en opgelegde vieringen kon onttrek ken, wilde het dat zijn nakomelin gen zo weinig mogelijk met dat Herhaling Wel volgde direct de waarschu wing, dat „een volk dat z'n eigen ge schiedenis vergeet, gedoemd is die te herhalen, en dat zou in Spanje ge vaarlijk zijn". Maar een staatsgreep begin jaren '80 mislukte en de vrees voor een herhaling van een militair bewind is sindsdien steeds minder geworden. Twee van de generaals die in 1981 hun tanks de straat op stuurden en tot 20 jaar cel werden veroordeeld, zijn al weer op vrije voeten omdat hun gezondheid ach teruitging en ze de koning om gratie vroegen. Het is de laatste jaren belangrijkste wapens van listische regering geweest c militairen de nostalgie naar de 'goeie, ouwe tijd' niet te fel te doen oplaaien. Voorzichtigheid in elk be sluit dat te maken heeft met het uit bannen van het dictatoriale verle den. Daarom bestaan die dorpjes van 'Caudillo Franco' nog, blijft de 'duro' met de dictator erop nog in roulatie en mag zaterdag het kleine, extreem-rechtse deel van Spanje in de 'Valle de los Caidos', de Vallei der Gevallenen, de dag van zijn overwinning, nu 50 jaar geleden, Ex-dictator Franco Aartsbisschop Simonis heeft twee Poolse priesters benoemd tot pastor in twee parochies in Twen te. Joachim Skiba (29) wordt pas tor van de Sint Nicolaas-parochie in Denekamp en Joachim Wietrz- nigk (34) van de Sint Stephanus- parochie in Borne. Beiden zijn in september vorig jaar uit het Pool se bisdom Opole naar Nederland gekomen. De RK Kerk in ons land kampt al lange tijd met een ernstig te kort aan priesters. Opmerkelijk is dat de beide Polen andere buiten landse priesters opvolgen. Hun voorgangers waren Vietnamezen. Zij kwamen indertijd als boot vluchteling naar ons land. Wildgroei. Er bestaat in de Gereformeerde Kerken een wild groei aan procedures voor het be roepen van predikanten, zo con stateren vier afgestudeerde theo logen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam in het blad 'Kerkin formatie', officieel orgaan van de ze kerk. Vaak blijkt zelfs de be roepingscommissie van een plaatselijke kerk niet te kunnen aangeven hoe de procedure zal verlopen. De vier (twee vrouwen en twee mannen) hebben zelf met verba zing waargenomen hoe onzorg vuldig beroepingscommissies met kandidaten kunnen omsprin gen. Soms wordt eenvoudigweg het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt' toegepast, ook als de commissie met meer kandidaten contact heeft ge zocht. Verder worden kandidaten op verschillende tijdstippen van een besluit op de hoogte gesteld, zodat iemand soms van een stu diegenoot moet horen dat hij of zij is afgevallen. Zelfs komt het voor dat een kandidaat in de be- roepingsberichten van een krant moet lezen dat de keuze op een ander is gevallen. Het gebeurt nog regelmatig dat beroepingscommissies alleen mannen benaderen, hoewel in de Gereformeerde Kerken sinds het begin van de jaren 70 ook vrou wen predikant kunnen worden. "Wie graag als predikant in een gemeente wil werken, maar niet voldoet aan het stereotiepe beeld van een man die getrouwd is met een gereformeerde vrouw, liefst Arnder eigen baan, moet er reke ning mee houden dat het extra tijd en energie zal kosten een baan te vinden". Maar de vier afgestudeerden hebben ook goede ervaringen op gedaan, vooral als de commissies een procedure volgden met dui delijke fasering en tijdsindeling, een beperkt aantal kandidaten en een doelmatige berichtgeving. De Gereformeerde Kerken hebben nu een brochure over het beroe- pingswerk uitgegeven. De jonge theologen hopen nu maar dat die de wildgroei zal tegengaan. Vrouwen De geografische afstand tussen Urk en Lelystad mag dan niet groot zijn, kerkelijk en sociaal is dat blijkbaar nog wel het geval. Mevrouw drs. Marja Meerburg, socioloog bij de commissie 'Ge meente-opbouw' van de Gerefor meerde Kerken, ontdekte bij een bescheiden onderzoek naar het ac tieve aandeel van vrouwen in haar kerk, dat in gereformeerd Urk alleen mannelijke ouderlin gen waren en in Lelystad alleen vrouwelijke. Overigens'blijkt op plaatselijk niveau (ouderlingen en diakenen) de positie van vrouwen gunstiger te zijn dan landelijk (synode en commissies). Rangschikt men de plaatselijke kerken naar provin cie, dan varieert het percentage vrouwelijke ouderlingen van 27 tot 38 en het percentage vrouwe lijke diakenen van 33 tot 47. Het vrouwelijk aandeel is het laagst in de noordelijke provincies, het hoogst in het westen en midden van het land. In Overijssel en Zuid-Holland is de groei van de vrouwelijke ouderling wat ster ker geweest dan van de diaken. Opmerkelijk is ook dat in de grote steden waar de kerken doormaken het aantal dat meedoet in de kerkeraden, naar verhouding hoog ligt. In Am sterdam zijn vrouwen zelfs in de meerderheid: 62 procent vrouwe lijke ouderlingen en 57 procent diakenen. Ook in ander vrijwilligerswerk doen vrouwen volop mee. Vooral gehuwde vrouwen van middelba re leeftijd zijn actief. Vaak heb ben ze voorkeur voor doe-groe- pen. Mannen zijn meer te vinden in denk-groepen. De leiding be rust meestal bij mannen. Uit een provinciaal onderzoek in Overijssel bleek dat de meeste vrouwelijke kerkeraadsleden van middelbare of hogere leeftijd zijn. Twee op de drie hebben een mid delbare of hogere opleiding geno ten, maar ook tweederde heeft geen baan. Wie dat wel heeft, werkt vrijwel altijd in verpleging, verzorging of dienstverlening. Als zij mochten kiezen tussen be zoek- of kerkeraadswerk, dan ko zen zij voor het eerste. Vrouwen vinden van zichzelf dat ze gemak kelijker contact leggen. Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden L. Gulmans Hil versum; bedankt voor Krimpen a.d. IJssel (buitengewone wijkge- meente) A. van Vuuren Alblasser- dam. Gereformeerde Kerken: be roepen te West-Terschelling in combinatie met Midsland H. Out Boven-Hardinxveld. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Sint Catharines (Ca nada) G. J. van Aalst Benthuizen. Tegen sancties Een Amerikaanse organisatie die wordt geleid door zwarte geestelijken, verzet zich met fi nanciële steun van grote onderne mingen tegen economische maatregelen tegen Zuidafrika. De ondernemingen, waaronder Mo bil Oil, die alle zaken doen met dit land, hebben ruim anderhalf mil joen gulden als beginkapitaal be schikbaar gesteld. De organisatie 'Coalitie voor Zuidelijk Afrika' zegt dat zwar ten in Zuidafrika het zwaarst wor den getroffen als Amerikaanse bedrijven onder druk van anti- apartheidsgroepenngen hun in vesteringen terugtrekken. "Zwar te Zuidafrikanen hebben de Ame rikaanse ondernemingen nodig en de Amerikaanse industrie heeft hen nodig, omdat zij dege nen zijn die op den duur het land zullen besturen", zei leider Frank Kent van de organisatie. Hij ontkende dat zijn organisa tie een speelbal van het bedrijfsle ven zou zijn. "De bisschoppen die in het bestuur zitten worden niet door ondernemingen betaald. Ze zijn verantwoording schuldig aan hun eigen bisdom". Er is, volgens Kent, niets op tegen als bedrijfsle ven en kerkelijke leiders samen strijden voor het "stimuleren van de economische ontwikkeling van de zwarten in Zuidafrika". De kerkleiders in het bestuur komen voornamelijk uit de Afrikaanse Methodistische Kerk en de Ame rikaanse Zionkerk. De organisatie is niet van plan uitgebreid te gaan lobbyen tegen maatregelen inzake Zuidafrika. Ze wil geld bijeenbrengen voor projekten in dat land die de eco nomische ontwikkeling van zwarten bevorderen. "Dat is no dig", zei Kent, "want als de revo lutie komt en die zal komen zullen er mensen moeten zijn die het land en de bedrijven kunnen en willen besturen". Boycot. De Nicaraguaanse kardinaal Miguel Obando Bravo, aartsbisschop van Managua, heeft de Verenigde Staten opge roepen de economische boycot tegen zijn land te beëindigen. "Zo'n besluit zou een stap op weg naar vrede zijn". Corrupt. Volgens het bestuur van de Braziliaanse rk bisschop penconferentie is de regering van hoog tot laag corrupt. "Corruptie wordt gezien als iets natuurlijks en gewoons". De bisschoppen zullen het rapport van hun be stuur de komende maand op hun algemene vergadering bespre ken. Ook wordt zware kritiek geuit op de volksvertegenwoordiging en de rechtspraak. "Corruptie", zegt het bestuur, "ondermijnt de democratie en opent de weg naar politieke chaos. En dat is een nieuw excuus voor autoritaire krachten om de democratie te ne geren".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2