\s Rockveteraan na verslaving weer terug met album en autobiografie Oscars voor Dustin Hoffman, Jodie Foster en Geena Davis Jaap Aap opent apenshow INGEN DONDERDAG 30 MAART 1989 Dustin Hoffman, voor de twee de keer een Oscar (foto ap> Geena Davis: beste vrouwelijr ke bijrol in 'The Accidental Tou rist' (foto ap> Jodie Foster: Oscar voor hoofd rol in 'The Accused' (foto ap) Rain Man komt als overwinnaar uit de bus LOS ANGELES (AP) - De film 'Rain Man' is vanoch tend in Los Angeles in alle opzichten winnaar géwor dén van de Oscar-race. In het Shrine Auditorium in Los Angeles was er een Os car voor Rain Man-hoofd rolspeler Dustin Hoffman. 'Rain Man' won tevens de Oscar voor het beste orginele filmscena rio, dat is geschreven door Ro nald Bass en Barry Morrow. En ook de prijs voor de beste regie ging naar Rain Man, ofwel regis seur Barry Levinson. De film ver telt het verhaal over de relatie tus sen een autistische man (Hoff man) en diens broer, die elkaar na jaren ontmoeten bij de verdeling van de erfenis van hun vader. Jodie Foster werd gekozen tot beste actrice voor haar rol in 'The Accused', die is gebaseerd op het waar gebeurde verhaal van een vrouw die in een bar wordt ver kracht onder luid gejuich en aan moedigingen van de aanwezigen. Geena Davis kreeg de Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol. Ze kreeg het begeerde beeldje voor haar rol als een excentrieke hondentrainer in 'The Accidental Tourist' met William Hurt. Kevin Kline kreeg de Oscar voor de bes te mannelijke bijrol in 'A Fish Called Wanda'waarin hij een ge mene, maar uiterst domme mis dadiger speelt. De Deense film 'Pelle de Ver overaar' met de Zweedse acteur Max von Sydow werd uitgeroe-, pen tot de beste buitenlandse film. Vorig jaar ging deze prijs ook al naar een Deense film. 'Mississippi Burning' werd on- derschéiden voor de cameravoe ring, terwijl in de categorie docu mentaire film de Oscar naar Mar cel Ophuls ging voor zijn film 'Hotel Terminus: leven en lotge vallen van Klaus Barbie'. De Os car voor de beste originele mu ziek ging naar Dave Grusin, die de muziek voor 'The Milagro be- anfield War' van Robert Redford schreef. Beste originele song werd 'Let the River Run' uit 'Wor- kiiïg Girl', gezongen door Carly Simon. David Crosby vaart weer een schone koers HILVERSUM - (GPD) Eerlijkheid staat, sinds hij weer clean is, bij David Crosby opnieuw hoog in het vaandel geschreven. Daarom koos de thans 47- jarige zanger-gitarist, be kend van The Byrds en Crosby, Stills, Nash Young), bij het optekenen van zijn interessante bele venissen voor een bijzon dere vorm: een autobiogra fie met drie invalshoeken. Zijn eigen terugblikken worden herhaaldelijk onderbroken door enerzijds droge feiten-op-een-rij- tje verzameld door journalist Carl Gottlieb en anderzijds diens in terviews met (beroemde) mensen uit Crosby's naaste omgeving. Zodoende is 'Long Time Gone' meer geworden dan het relaas van een vermaarde rockveteraan, die na alle mogelijke ellende als nog weer het rechte pad heeft kunnen vinden. Het boek - niet zonder problemen zojuist in ver korte vorm in het Nederlands ver schenen als 'Déja Vü (Center- boek, 34,50 gulden) - biedt ook een heldere blik op de ontwikke ling van de hele rockscene aan de Amerikaanse Westkust in de ja ren zestig en aansluitend op de ongekende weelde binnen de pla tenindustrie in de vroege jaren ze ventig. The Mamas Papas, Jef ferson Airplane, Jim Morrison, Janis Joplin, Joni Mitchell, Peter Fonda, Jackson Browne, James Taylor - op ongeforceerde wijze zijn ze allemaal in Crosby's me- HELLENDOORN (ANP) - De komiek André van Duin heeft gisteren in het Hellen- doornse pretpark samen met zijn vriend „Jaap Aap" de officiële opening verricht van een volledig elektro nisch theater. Op de foto legt Van Duin de laatste 'hand' aan de lippen van de 'dikke diva' uit de show. Het thea ter, 'Magical Monkey Show' bestaat uit vijf podia met 23 grote grote 'apen', die, be stuurd dóór computers, le vensecht bewegen. Het elek tronische theater is oor spronkelijk een idee van Walt Disney. David Crosby, weer terug met moires opgenomen, zoveel moge lijk via ongecensureerde per soonlijke herinneringen. Hoewel hij vorig jaar braaf zijn medewerking heeft verleend aan een televisiespotje tegen drugs gebruik, zegt de voormalige zon daar niet de hoop te hebben dat van zijn bestseller een preventie ve werking zal uitgaan. „Dat zou naïef zijn, denk ik. Ik heb ook niet willen preken. Het enige dat ik kan zijn is een goed voorbeeld van hoe het iemand kan vergaan die geen nee kan zeggen", aldus de zanger, die vanavond op de Nederlandse tv zijn opwachting maakt in het VARA-programma 'Kippevel'. David Crosby - met partners Stills, Nash Young het symbool van de love peace propageren de Woodstock-generatie - raakte in de loop van de jaren zeventig de controle over zijn roesmidde lenconsumptie kwijt. Van een vrolijke levensgenieter, die voor al bij vrouwen geen kwaad kon doen, veranderde The Croz gelei delijk aan in Bad Dave, met wie geen land meer te bezeilen viel. Naarmate zijn gedrag steeds on beheerster werd, lukte het steeds minder om aanvaringen met de justitie te vermijden. „Als je èn cocaïne èn heroïne gebruikt in die mate als ik deed, dan ben je net een auto die plank gas over het ijs slingert," recapituleert Crosby. Eind 1985 waren de problemen (inclusief een boven het hoofd hangende gevangenisstraf in Texas) zo hoog gerezen dat David Crosby geen uitweg meer zag. Vanuit Californië probeerde hij eerst nog naar de Bahama's te vluchten, maar toen hij in Florida zag dat zijn daar verborgen lieve- lingsjacht 'De Mayan' niet meer besloot hij prompt om zich aan te geven. De vrees om de onverwachte moed daartoe te verliezen was zo groot dat hij zijn vriendin Jan, evenzeer verslaafd als hijzelf, niet eens meer durfde te waarschuwen. „Dat heeft echter niet verhin derd dat we tegelijkertijd zijn be gonnen met afkicken. Op dezelf de dag, onafhankelijk van el kaar," glundert David Crosby, met als vanouds die triomfantelij ke blik in zijn bruine ogen en zichtbaar genietend van de kop jes warme; chocolademelk, waar mee hij telkens zijn stem smeert. „Tien december jongstleden was dat alweer drie jaar geleden en ik moet zeggen: ik voel me steeds meer op mijn gemak. Ik heb weer oog voor de mooie dingen des le vens en ook weer de energie. Zijn tweede plezier is als van ouds de muziek. Gedurende het jaar (slechts) dat hij in de Texaans gevangenis moest 'opknappen' begon David Crosby weer met het schrijven van muziek. Zowel op het afgelopen najaar uitgebrachte reunie-album van Crosby, Stills, Nash Young, 'American Dream', als op zijn nieuwe solo plaat 'Oh Yes I Can' zijn de vruch ten van die louterende retraite te horen. Wellicht het mooiste van al zijn nieuwe nummers, 'Compass', stelde David Crosby ter beschik king van het prestigeproject met zijn drie makkers van weleer. „Helaas echter heeft dit hele ge beuren niet meer opgeleverd dan dat ene album," bevestigt David Crosby de geruchten over de reeds voltrokken ontbinding. „Ik zeg niet dat we nooit meer bijel- Over de ware toedracht van die 'vervelende ontwikkeling' houdt David Crosby zich liever op de vlakte. Dat niet Neil Young, altijd als de grootste eigenheimer be stempeld, doch Stephen Stills de grote boosdoener is geweest wil hij slechts moeizaam toegeven. „Maar laat ik hier maar niet meer_ te veel over zeggen, dat geeft mis schien weer nieuwe problemen," kapt David Crosby gedecideerd verdere vragen in die richting meteen af. „Met Graham Nash ben ik nu alweer bezig. Die plaat wordt nog mooier dan ons album 'Wind On The Water' (1975) en die reken ik echt tot de top uit mijn carrière. Dat de opnamen dankzij een soort telepathie zo voorbeeldig verlopen vind ik allereerst fijn voor hem. Ik heb hem, als mijn enige trouwe vriend door dik en dun, zoveel pijn gedaan dat ik voor eeuwig bij hem in het krijt staat. Heus, je moest eens weten hoeveel hij om me heeft geleden. Gelukkig hebben we nu samen weer net zoveel lol als vroeger. Eenzelfde sfeèr hoop ik ook weer te kunnen bouwen met mijn oude Byrds-vriendjes Roger McGuinn en Chris Hillman. Na het project met Nash ga ik met hen eerst de studio in en vervolgens op toer- nee. Of we niet eerst een hit moe ten hebben? Nee hoor. Ik doe niet meer omdat ik een ster wil zijn of omdatik rijk zou moeten worden. Ik hoef geen idool meer te zijn en ondanks alles heb ik geld genoeg. Kwaliteitsmuziek leveren en daar zelf met een paar maatjes van ge nieten. Andere drijfveren ken ik niet." Slecht bevallen Bevallen in het ziekenhuis is slecht voor moeder en kind, zo meent de Europese directeur van de Wereldgezondheidsorganisa tie WHO, Marsden Wagner. Hij zei dinsdag dat een ziekenhuisbeval ling riskant is vanwege 'onper soonlijke' procedures. Bovendien wordt er volgens hem te vaak ge grepen naar medicijnen en viert de techniek in het ziekenhuis hoogtij. Wagner zei op een internatio naal medisch congres in Jeruza lem ervan overtuigd te zijn dat het onderbrengen van pasgebo ren baby's in een zaal "de grootste fout van de moderne geneeskun de" is omdat het er wemelt van de ziektekiemen en omdat moeder en kind op een belangrijk mo ment worden gescheiden. Blij kens studies zou misbruik van kinderen daarmee iets te maken hebben. "In de ontwikkelde landen ster ven 10 van elke 1000 baby's. Om die tien baby's te redden onder werpen we die 990 baby's aan pro cedures die een inbreuk vormen op de geboorte", aldus Wagner. Galante boeven Twee jonge mannen die gis terochtend een bank in het Belgi sche Sint-Jans-Molenbeek over vielen, deden dat met stijl. Ze dwongen de aanwezige klanten, onder bedreiging van een geweer en een wapenstok op de grond te gaan liggen. Maar een 86-jarige man boden ze een stoel aan. Terwijl ze de klanten in de bank verzekerden "dat niemand zich zorgen behoefde te maken" en dat "alles kalm zou verlopen" leegden de twee overvallers op hun gemak de kassa. De buit be droeg zo'n 19.000 gulden. Nadat de beheerder van het bankfiliaal hun had uitgelegd dat er verder geen geld meer in huis was vertrokken ze. Maar niet na dat ze de aanwezige klanten op een binnenplaatsje hadden opge sloten. De 86-jarige man mocht zijn stoel meenemen. Volkslied verplicht Vanaf volgend jaar zal het vlag gen en het zingen van het volks lied weer een verplicht nummer worden op lagere en middelbare scfrolen in Japan. "We willen dat alle kinderen hierdoor eert beter begrip krijgen van Japan", zo lichtte een ambtenaar van het mi nisterie van onderwijs het besluit toe. De scholen hebben nu nog de vrije hand om bijzondere gele genheden op te luisteren met het hijsen van de vlag en het zingen van het volkslied. Sommige scho len weigeren dat pertinent omdat Hondjes worden er overal ge boren, maar als de hond van het Witte Huis jongen werpt, is dat wereldnieuws. President Bush voelt zich niet te goed om zelf voor de verzamelde wereldpers de pup van 'First Dog' Millie te showen. foto afp> dat zou herinneren aan Japans imperialistische verleden. Het ministerie wil nu dat zoveel mo gelijk weer, maar ten minste bij het begin van het schooljaar en.de uitreiking van diploma's, wordt gevlagd en het volkslied wordt gezongen. PE LAATSTE TIJP ONTSTAAT ER EEN ZEKERE TWIJFEL OVER PE VEILIGHEIP IN PE LUCHT FUN PAT JE ER WEEK BENT.HEINZ PRECIES OP TIJP

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24