LEIDSCH DAGBLAD 'Rommeltje met subsidies ScMderijenvernieler op vrije voeten Rekenkamer uit scherpe kritiek op overheid Universiteiten brengen satelliet-tv van Moslimleider in Brussel gedood £4 DONDERDAG 30 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38895 Prijs fl. 1,25 DORDRECHT (GPD/ANP) - De man die gistermiddag in het Dordrechts Museum tien oude meesters zeer ernstig beschadigde is in de afgelopen nacht op vrije voeten gesteld. Hij moet zich op last van de rechter-commissaris onder behandeling stellen van een psychi ater. Bovendien is hem verboden de komende zes maanden een muse um te bezoeken. De beschadigde schilderijen zijn voor een groot deel werken van leer lingen van Rembrandt. De dader, een 61-jarige inwoner van Papen- drecht, heeft onder meer het inter nationaal bekende doek 'De Luis- Ook het portret 'Adriaen Braets' tervink' van Nicolaas Maes met een stanleymes bewerkt. De schade loopt in de vele miljoenen. De man was 's middags het muse um binnengekomen en naar de ach terste zalen gelopen op de beneden verdieping, waar de zeventiende eeuwse meesters hingen. Na even te zijn rondgelopen, stak hij in op de doeken. Omdat de zalen worden be waakt met monitoren, werd de van daal snel opgemerkt. De man wist te ontvluchten nadat hij twee bewa kers had bedreigd met het mes. Hij verdween op de fiets, naar later bleek naar Papendrecht, waar hij zich gemeentepolitie meldde. De man noemt zijn daad een ver zetsactie tegen de Nederlandse staat, aldus de Dordtse politie. „Hij verzet zich tegen de discriminatie die hij ondervindt omdat hij geen baan meer heeft". De man had een brief bij zich van een Papendrecht- se advocaat waarin werd geant woord op zijn voornemen om een eis tot schadevergoeding in te stel len bij de staat omdat hij werkloos was geworden. Buitenlanders had den volgens hem zijn plaats bezet. Behalve 'De luistervink' zijn er nog eens drie schilderijen van Nicolaas Maes, twee van Jacobus Levecq, twee van Ferdinand Bol. één van Albert Cuyp en één van Jan Vic tors ernstig beschadigd. De schilde rijen zijn volgens museumdirecteur J.H. de Groot wel te restaureren, maar dat zal jaren in beslag nemen. Leiden een van initiatiefnemers van 'Eurostep'' LEIDEN (GPD) - Vanaf oktober willen driehonderd universitaire in stellingen, uit twintig Europese lan den via de satelliet programma's uitzenden onder de noemer Eu rostep. De programma's, die wor den uitgezonden via de nog te lance ren satelliet Olympus, zijn te ont vangen door middel van een kleine schotelantenne maar zullen ook via de kabel worden aangeboden. Door de Rijksuniversiteit Leiden zal, binnen het project, per jaar 150 Controleur door geblaf op het verkeerde been RAALTE (GPD) 'Raak', dacht de controleur van de hondenbelasting in Raalte. toen hij een hond luid hoorde grommen en blaffen in een huis waar niet werd openge daan. De bewoner, die niet op de lijst van hondebezitters voorkwam en ook geen belas ting had betaald, kreeg alsnog een rekening. De aangeslagen Raaltenaar meldde zich direct op het stad huis: hij had geen hond. Het geblaf in zijn huis werd voort gebracht door een installatie die in werking treedt als er wordt gebeld of als er gevaar dreigt. De aanslag is inmiddels vernietigd, laat een woord voerder van het gemeentehuis desgevraagd weten. "Het gaat hier niet om een 1-aprilgrap", zegt hij nadrukkelijk. uur zendtijd worden verzorgd. De programma's - waarbij het accent zal liggen op de post-academische vorming - worden gemaakt door de faculteiten Neerlandistiek, rechten, kunstgeschiedenis, sterrenkunde en geneeskunde. De programma's over medische onderwerpen wor den geproduceeerd onder leiding van de Leidse hoogleraar H.A. Ver beek. Verbeek is een van de inita- tiefnemers van Eurostep. De productie van de verschillen de programma's is in handen van de educatieve diensten van de univer siteiten en zal jaarlijks enkele hon derden miljoenen guldens kosten. Voor het gebruik van de satelliet hoeft Eurostep de eerste twee jaar niet.te betalen omdat de Olympus is bestemd voor een aantal (techni sche) experimenten. Hoe de programma's gefinan cierd worden moet nog nader wor den bepaald, maar volgens prof. Verbeek zijn er voldoende moge lijkheden. "Er wordt in Europa op tachtig plaatsen Nederlands gedo ceerd. Daar wil men graag met eni ge regelmaat een echte Neerlandi cus uitnodigen, maar dat is prak tisch niet altijd te realiseren. Via de satellietprogramma's zouden ze nu toch zo'n man 'in huis kunnen ha len'. En ik neem aan dat de Neder landse Taalunie een dergelijk pro gramma wel zal willen financieren. Wat de medische programma's be treft denk ik dat de farmaceuti sche industrie best bereid is om als sponsor op te treden, al neemt dat niet weg dat de overheid hier toch ook wel een taak heeft". Het ligt in de bedoeling dat Eu rostep uitzendt tussen 1 en 4 uur 's HUISHOUDBEURS 30 MAART T/M 9 APRIL Dagelijks van 10-17 uur. MA. 3 T/M VR. 7 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f. 12,50, 's avonds f 10,-. Grotis Pendeldienst: volg borden RAI. Info RAI Nieuwslijn 020-5813980 AMSTERDAM raï Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Wolleen velden Wolkenvelden, maar ook perioden mei zon. Overwegend droog. In de nacht hier en daar mistbanken. Minimum temperatuur ongeveer 6 graden. Mid- dagtcmpcratuur van 12 graden in het Waddengebied tot 17 graden in het zui den. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. De vooruitzichten voor zaterdag tot c-n met dinsdag: Wolkenvelden en van af zondag zonnig. Middagtemperatuur eerst rond 13 graden na het weekeinde enkele graden lager. Vrijdag 31 maart Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.47 en 23.08 ui ter: 05.36 en 18.05 uur. Vier meubel-actiedagen van 10-10 uur. PIET KLERKX ©IRTOL C0SY nachts, tussen 8 en 13 uur 's och tends en tussen 15 en 16 uur 's mid dags. Het hoofdkwartier van Eurostep zal naar alle waarschijnlijkheid in Leiden worden gevestigd. Een be slissing daarover wordt begin april in Wenen genomen tijdens de offi ciële oprichtingsvergadering van Eurostep. Om de werking van het hoofdkantoor te financieren zal bij de ministeries van onderwijs, eco nomische zaken en WVC een subsi dieaanvraag worden ingediend. DEN HAAG (GPD) - De overheid springt slordig om met de vele honderden sub sidieregelingen aan burgers en bedrijven. Controle, uit voering en financieel beheer van de subsidies laten sterk te wensen over, de voorbe reiding van nieuwe regelin gen is vaak gebrekkig en mi nisters gaan na afloop onvol doende na of een subsidiere geling wel aan zijn doel heeft beantwoord. Dat schrijft de Algemene Rekenka mer, het onafhankelijke controle- orgaan van de rijksoverheid, in haar vandaag verschenen jaarverslag over 1988. De overheid geeft jaar lijks 40 miljard gulden uit aan bur gers en bedrijven in de vorm van subsidies. Voor het onderzoek naar de manier waarop ministeries sub sidie verstrekken, werden 722 ver schillende regelingen tegen het licht gehouden, die bij elkaar jaar lijks ruim 30 miljard gulden kosten. De problemen met de subsidies zijn dusdanig groot, dat de Rekenkamer voor de ministeries een complete handleiding heeft opgesteld. De meeste subsidies worden ver strekt om de economie of de volks huisvesting te verbeteren. Een kwart van het geld wordt gestoken in onderwijs en onderzoek. Bedrij ven strijken minstens 28 procent van het subsidiegeld op; de niet op winst gerichte instellingen onge veer de helft, aldus het verslag van de Rekenkamer. De voorbereiding van nieuwe subsidieregelingen krijgt van de Rekenkamer een onvoldoende. In minder dan de helft van de gevallen wordt van te voren nagegaan welk effect de maatregel moet hebben. Sancties op misbruik ontbreken vaak ook als een instelling van meerdere kanten subsidie krijgt. Men heeft op een dergelijke opeen hoping van subsidies in de praktijk nauwelijks zicht. Slechts bij onge veer eenderde van de regelingen weten de ministeries hoe hoog de kosten van uitvoering zijn. Het is schering en inslag dat een subsidieregeling veel meer of juist veel minder kost dan in de begro ting van een ministerie was voor speld. Afwijkingen van de begro ting met meer dan 50 procent ko men regelmatig voor. Het instellen van een maximumbudget voor een regeling blijkt weinig te helpen. De som van de overschrijdingen be droeg in totaal bijna 3 miljard gul den. Daar staat tegenover dat aan andere subsidies in totaal 1,7 mil jard minder werd uitgegeven dan begroot. Pagina 11: Enorme strop voor overheid bij verzekeren van ex portkredieten. Duo beschiet politieagenten ALKEMADE - Twee mannen uit Oude Wetering zijn gisternacht ge arresteerd omdat zij een molotov cocktail naar politieagenten gooi den en met een buks schoten. De daders, een 34-jarige man uit Oude Wetering en een 23-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats, worden morgen voorgeleid bij de officier van justitie in Den Haag. Na een klacht uit de buurt over geluidoverlast nam de rijkspolitie Alkemade een kijkje bij het pand aan de Wichenlaan in Oude Wete ring. De aanwezigen kregen in eer ste instantie alleen een waarschu wing. Toen er nog een klacht bin nenkwam en de politie voor de tweede maal ging kijken, troffen zij bij aankomst twee mannen aan in de voortuin van de woning. Zij wa ren bezig een molotov-cocktail aan te steken, die zij even later naar de politiemensen gooiden. Ook vuur den zij enkele schoten af met een luchtbuks. Hierbij raakte niemand gewond. De daders zijn even later aangehouden. In de woning waren ook nog twee jongedames, van 22 en 14 jaar, aanwezig. Zij worden niet vervolgd. LOS ANGELES Niet onver wacht is de film Rain Man de grote winnaar geworden bij de 61e Oscar-uitreiking. In het Shrine Auditorium in Los An geles zijn vannacht de vier be langrijkste Academy Awards toegekend aan deze komedie waarin Dustin Hoffman een autistische man speelt met een fabuleus geheugen. De film kreeg Oscars in de categorieën beste film, beste regie (Barry Levinson), beste acteur (Dus- tin Hoffman) en beste oor spronkelijke scenario (Ronald Bass en Barry Morrow). Op minder opvallende wijze werden intussen eveneens vier Oscars gewonnen door Who Framed Roger Rabbit: beeld montage, geluidsmontage en speciale effecten en animatie. Schraler was de oogst voor Meeste prijzen voor Rain Man op jaarlijkse Oscar-uitreiking Alan Parker's Mississippi Bur ning, die aan haar zeven nomi naties slechts één glanzend beeldje heeft overgehouden: dat voor de beste fotografie, waarvoor Peter Biziou verant woordelijk geweest is. Nog tragischer was het voor de dubbel genomineerde Sigour- ney Weaver (Gorilla's in the Mist en Working Girl) om met lege handen naar huis te moe ten. In de categorie vrouwelij ke hoofdrol werd ze gepas seerd door Jodie Foster (The Accused) en in de afdeling beste beste vrouwelijke bijrol door Geena Davis (The Acci dental Tourist). Voor de beste mannelijke bijrol werd Kevin Kline bekroond, voor zijn op treden in A Fish Called Wanda. 26 PAGINA'S Gerechtelijk lab laat drugs rondslingeren DEN HAAG (GPD) - Verdo vende middelen slingeren rond in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Monsters die politie of justitie afleveren voor onder zoek zijn slecht beveiligd en worden na onderzoek zonder veiligheidsmaatregelen terug gestuurd naar de aanvrager. ceerde verslag over 1988. Zij vindt het opmerkelijk dat mon sters van verdovende middelen niet achter slot en grendel wer den bewaard, maar op de labora toriumtafels stonden en na af loop van het onderzoek in een openstaande vuilniszak werden geworpen. De drugs kunnen, volgens de Rekenkamer, verdwijnen zon der dat iemand dat in de gaten heeft. "Deze situatie kan mis bruik in de hand werken", aldus het commentaar van de Reken kamer. Worden monsters terug gestuurd naar de aanvrager, dan dient dat per aangetekende post te gebeuren, zo zegt het rapport verder. T afeltennisteam wint weer op WK DORTMUND (GPD) - Het Neder lands tafeltennisteam heeft van morgen ook de tweede wedstrijd op de wereldkampioenschappen in Dortmund gewonnen. Zelfs de B- keus van coach Jan Vlieg bleek veel te sterk voor Nepal: 5-0. Henk van Spanje (2) en de WK-debutanten Bart van Haren (2) en Gerard Bak ker junior zorgden voor de Oranje- punten. Bij winst op Frankrijk vanavond plaatst Nederland zich voor de kam pioenspoule. BRUSSEL (GPD) De geestelijk leider van de moslims in de Bene lux en diens assistent zijn gisteren door een onbekende in een Brussel se moskee vermoord. De dader of daders hebben wellicht wraak wil len nemen voor de gematigde hou ding die imam Abdullah al Ahdal heeft ingenomen in de zaak-Rush- die. De 36-jarige Saoedische imam, die directeur is van het islamitisch centrum in België, en de 48-jarige Tunesische bibliothecaris van de moskee, Salem el Behir, werden om half zeven 's avonds dood in de mos kee in het Brusselse Jubelpark aan getroffen door de vrouw van de eer ste. De moorden zijn mogelijk al eer der op de dag gepleegd. Van de da dels) ontbreekt elk spoor. Een kind dat buiten op straat speelde heeft verklaard aan het einde van de mid dag drie mannen met bivakmutsen op de moskee te hebben zien verla ten. Zij stapten in een gereedstaan de auto. De beide mannen zijn gedood met een nekschot. Onmiddellijk na het bekend worden van de moord stroomden tientallen mensen naar de moskee. Dat wond de weduwe van de imam zo op, dat zij rond acht uur naar buiten kwam en met een pistool de aanwezige journalisten bedreigde. Zij werd door de politie weggevoerd. Interview Onmiddellijk werd aangenomen dat de moorden te maken hebben met de opwinding in de islami tische wereld over het boek 'De Duivelsverzen' van de Britse schrij ver Salman Rushdie. De imam had zich twee weken geleden in een in terview voor de Franstalige Belgi sche tv nog zeer gematigd uitgela ten over Rushdie. Dat is hem niet in dank afgeno men door fundamentalistische kringen in de Belgische moslimwe reld. Zoals bekend heeft de Iraanse leider ayatollah Khomeini de isla mieten opgeroepen Rushdie te ver moorden. Imam Abdullah al Ahdal was het met die oproep niet eens, ook al deelde hij de kritiek op het boek. De imam was een soenitische moslim, terwijl de ayatollah en zijn aanhangers sji'ietische moslims zijn. In tegenstelling tot eerdere be richten zou de imam niet zijn be dreigd. Hij genoot ook geen specia le bescherming, ook al was het on genoegen over zijn standpunt in de moslimwereld duidelijk. Hij meende echter dat moslims die in democratische landen leven niet zouden mogen ingaan op de op roep van Khomeini. Volgens de imam had elk mens, dus ook Rush die, het recht zich te verdedigen voor zijn rechters en moet hij be rouw kunnen tonen. De moslimorganisaties in Neder land hebben geschrokken gerea geerd op de dubbele moord op de imam van Brussel en diens naaste medewerker. De Moslim Gemeen schap Nederland, gevestigd in Den Haag, gaat politiebescherming vra gen uit angst voor eventuele aansla gen. Rijksweg A 4 misschien acht banen LEIDEN - Rijksweg A 4 wordt ter hoogte van Leiden mogelijk breder dan de zes rijbanen die nu worden aangelegd. Bij de aanleg van de dijk die voor de verbreding nodig is, wordt al rekening gehouden met een verbreding naar acht rijbanen in de toekomst. Wanneer de ver keersdrukte deze acht rijbanen eist, moeten langs Leiden ook nog eens twee extra zogeheten rangeerbanen komen. Dit zijn rijstroken waarop het verkeer kan in- en uitvoegen. Projectleider Lous van Rijkswa terstaat noemt de aanleg van de twee rangeerbanen overigens 'erg prematuur'. Rijkswaterstaat heeft de gemeente alleen gevraagd de aanleg ervan voorlopig niet onmo gelijk te maken. De gemeente heeft nog geen officiële reactie gegeven op dit verzoek maar wethouder Van der Molen (verkeer en ruimtelijke ordening) reageerde gisterochtend afwijzend. Zij vreest dat uitbreiding van het wegenstelsel de toename van het autoverkeer bevordert. Zie verder pagina Leiden De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden j*. Honderden guerrillastrijders zijn er niet in geslaagd het vliegveld van Jalalabad in Afghanistan te veroveren. jAfghaanse troepen verzetten zich heftig. Een gewonde strijder wordt door zijn kameraad naar veiliger oorden ge dragen. (foto AP) Acteur Kevin Kline (tweede van rechts), sterk spelend in A Fish Called Wanda' kreeg tijdens de uitrei king van de Oscars in Hollywood de prijs voor de beste bijrol. Om hem heen staan Michael Caine, Roger Moore en Sean Connery vlnrdie ook ooit eenzelfde onderscheiding kregen uitgereikt. (foto afp>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1