'Toeristen' snel afgeserveerd Dekker sprakeloos na ontslag bij Den Bosch Steven Rooks meldt zich weer fit 'Schone' sporters diep gefrustreerd Nieuwe sponsor voor Den Helder Baffi wint tweede etappe in 'De Panne' Ereprijzen voor Huybens en Anja Kuyt Nederlandse tafeltennissers lachen om Bangladesh: 5-0 Budd wil weer lopen voor Groot-Brittannië Een miljard winst bij Spelen DONDERDAG 30 MAART 1989 'We kunnen ons niet verdedigen' TORONTO (Reuter) - Zes maanden geleden waren de Canadese sporters in Seoul geschokt, boos en teneergeslagen toen bekend werd, dat sprinter Ben Johnson positief had gereageerd op een do pingonderzoek. Nu zijn de 'schone' Canadese Olympiërs opnieuw woedend omdat zij hun zegje niet mogen doen. Ze menen, dat het verhoor door een speciaal geinstalleerde regeringscommissie van personen uit de omgeving van Johnson en (binnenkort) de ver guisde atleet zelf, de zaken vertroebeld weergeven. Curt Harnett, die in 1984 een zilve ren Olympische wielermedaille won, verwoordt zijn gevoelens al dus: „Er worden momenteel veel te veel mensen over één kam gescho ren. Sporters, die tegen het gebruik van stimulerende middelen zijn krijgen geen enkele kans hun me ning te geven." Duurloopster Lynn Williams, die tweemaal aan de Olympische Spe len deelnam, zegt over de uitspra ken van Johnsons coach Charlie Francis: „Hij zat er compleet naast toen hij beweerde, dat je alleen maar kunt winnen als je dopege bruiker bent." En kanovaarder Lar ry Cain, die in 1984 goud en zilver veroverde en in Seoul vierde werd, voegt er aan toe: „Met die hele affai re wordt voortdurend verband ge legd met mijn land. Ik schaam me absoluut niet Canadees te zijn. Maar toen in Seoul wenste ik een paar da gen lang, dat niemand wist, dat ik uit Canada kom." Derden Wielrenner Harnett zegt, dat hij er van beschuldigd is steroïden te heb ben gebruikt. „Ik heb me tegen die verhalen niet kunnen verdedigen. Ik ken de beschuldigingen alleen maar van derden. Het enige, wat ik er over kan zeggen, is dat ik nooit gebruikt heb. Als er op een dag een machine wordt uitgevonden, die kan uitzoeken of iemand een ge bruiker van steroïden is, zou ik als eerste in de rij staan om te bewijzen, dat ik schoon ben." Harnett acht het frustrerend, dat er bij de hoorzittingen in Toronto al leen maar één kant van de dopingaf- faire wordt belicht. Hij hoopt, dat er enkele niet-gebruikers worden op geroepen om te getuigen. Cain zegt ervaren te hebben, dat de verklaringen van Francis ook hun weerslag hebben op de andere Stokkel leider bij NK dammen LEEUWARDEN (ANP) - De Huiss- ense dammer Stokkel gaat na vier ronden in het nationale kampioen schap in Leeuwarden alleen aan de leiding. Door een fraaie zege op de butant Van der Tak nam hij afstand van de overige twee koplopers. Cle- rc moest een punt afstaan aan Goudt, terwijl debutant Aijan van Leeuwen in het duel met Schotanus tegen zijn eerste nederlaag opliep. Van der Wal kwam door een zege op Kalis op de met Clerc gedeelde tweede plaats, terwijl Europees kampioen Jansen ook weer mee doet na zijn overwinning op clubge noot Kraienbrink. Van der Velde ontbreekt op WK ZOETERMEER (ANP) - Peter van der Velde doet vrijwel zeker niet mee aan het toernooi om de open Nederlandse kampioenschappen shorttrack, dat komende weekein de in Zoetermeer wordt gehouden. Van der Velde, die dit seizoen de voorkeur heeft gegeven aan zijn maatschappelijke loopbaan, zal een week later zijn wereldtitel niet ver dedigen. Nederlandse ploeg voor het WK: vrouwen: Monique Velzeboer (Oud- Ade), Ernst (Den Haag), Van Koets veld van Ankeren (Loenen aan de Vecht), Wolvers (Woubrugge), re serve: Van der Poel (Roelofarends- veen). mannen: Veldhoven (Oegst- geest), Suyten (Stompwijk), Otter (Leiden), Mos (Poortugaal); Hoogeveen (Woubrugge). Canadese sporters. „Iedereen wordt over één kam geschoren. Vroeger betekende het heel wat als je kon zeggen, dat je aan de Olympische Spelen meedeed. Nu zeggen de mensen niet: „Zo, dat is fantas tisch", nee, ze zeggen: „Zo, ben jij druggebruiker?" Cain voelt zich hulpeloos, omdat het enige, dat hij tegen de beschuldigingen in kan brengen zijn woord is. Frustrerend „Ik kan de mensen laten zien hoe veel controles ik heb ondergaan in de aanloop naar de Olympische Spelen. Maar dat helpt niet, omdat de mensen me er dan op wijzen, dat Ben Johnson ook al die testen door stond. Ik kan gewoon niet bewijzen, dat ik nooit dope heb genomen. Dat is heel erg frustrerend." Cain is er ook een voorstander van, dat er in de toekomst meer op trainingen en dergelijke wordt gecontroleerd zon der dat dit tevoren is aangekondigd. De kanovaarders zijn daar de laatste winters al enkele malen mee gecon fronteerd. „De recordboeken staan vermoe delijk vol met namen van sporters, die gedrogeerd waren", aldus Cain. „Daar valt niets aan te doen. Laten we het verleden begraven en er over nadenken hoe we die nepperij voor de toekomst kunnen uitsluiten." Weerslag Williams, onlangs derde in Stavan- ger tijdens de wereldtitelstrijd veld lopen, zegt er in december om per soonlijke redenen over gepiekerd te hebben met de wedstrijdsport te stoppen. Ze heeft ook de weerslag van het Johnson-schandaal onder vonden. „Maar wat kan ik er aan doen? Ik kan niet zomaar mijn sport in de steek laten. Ik kan mensen aanwijzen, die drugs gebruiken, maar dan moet je wel keiharde be wijzen hebben. En als je al je mond opendoet, dan lijken het wel zure druiven die je proeft." Williams probeert een gezonde kijk op de sportbeoefening te hou den. Maar dat kost tegenwoordig moeite. „Het komt er nu op neer, dat mensen zich afvragen waarom ik me nog met topsport bezig houd als toch iedereen dope neemt? Zo is het leven kennelijk. De wereld zit vol met mensen die de boel in de maling nemen." AMSTERDAM Voor de buitenwereld kwam het niet onverwacht, voor de betrokkene zelf duide lijk wel. Jan Dekker, de coach van landskampioen Nashua Den Bosch, stond gisteravond tijdens het basketbal-gala in de Apollo-hal perplex toen hij van derden, in casu een radioverslaggever, moest vernemen dat hij op staande voet bij de huidige lijstaanvoerder van de eredivisie was ontslagen. "Ik ben sprakeloos", was zo'n beetje het enige dat de man in kwestie ter plekke kon uitbrengen. Het nieuws van zijn vertrek vroegtijdig uitgelekt toen iemand uit het management van de club zich in de vooravond van het ster rengala - waaraan ook diverse spe lers van de Bossche club hun mede verantwoordelijke Den dagen geleden tekende de Ameri- Bosch-voorzitter Rinus de Jong. kaanse firma Die verweet Dekker dat hij zijn De consequenties waren duidelijk, ploeg met name in de Europa Cup- al gold dat blijkbaar niet direct voor werking verleenden - min of meer wedstrijden niet kon motiveren. In- Jan Dekker. Hij wordt, drie wedstrijden voor Jan Dekker in betere tijden. Als coach van Den Bosch wordt hij na het be halen van de landstitel door Rich Johnson (links) en Kees Akerboom in bad geholpen. (archieffoto) versprak. Daaruit bleek dat eerder die dag naar Dekker een aangete kende brief was uitgegaan met de mededeling dat hem op staande voet de wacht was aangezegd. Geconfronteerd met die feiten re ageerde de eerder nog argeloos door de stampvolle Apollo-hal stappen de Dekker alsof hij door de bliksem was getroffen. "Wat moet ik hier mee", stamelde de voormalige spe ler en international van Den Bosch, in het dagelijks leven conrector op een middelbare school. "Ik weet of ficieel van niks. Dus wat moet ik hier nu in vredesnaam op zeggen?" Officieus was er al langer wat derdaad verloor Den Bosch op twee na al zijn wedstrijden voor de finale- de start van de play-offs, vervangen poule van het Europa Cup I-toer- door assistent-coach Jos Timmer- nooi. Dekker op zijn beurt weet dat mans. aan de vele blessures die zijn ploeg teisterden. Na de thuisnederlaag tegen Mac- wordt de komende vijfjaar gespon- cabi Tel Aviv maakte De Jong - in sord door computerleverancier het verleden de grote geldschieter Commodore. De nieuwe geldschie- van de club en blijkbaar nog altijd ter, opvolger van Direktbank, is de man die in De Maaspoort aan de goed voor vier ton per seizoen. De touwtjes trekt - zich opnieuw Helderse club mag de komende vijf kwaad. Hij gaf openlijk te kennen te jaar rekenen op een bijdrage van zullen opstappen als Dekker, die meer dan twee miljoen gulden, ex- nog een contract voor een jaar heeft, zou blijven. De sponsor gooide ver volgens olie op het vuur door te stel de hand. Het was namelijk een pu- len dat het contract met de club niet OOSTERHOUT (ANP) - Steven Rooks zal zondag starten in de Ron de van Vlaanderen. De sportman van het jaar meldde zich gisteren weer fit bij de ploegleiding van PDM. Ook Sean Kelly, die dinsdag in de Driedaagse van de Panne hard ten val kwam, staat op de startlijst. Rooks voelde zich de laatste da gen niet lekker. Hij klaagde over vermoeidheid en dacht een virus onder de ledematen te hebben. Bloedonderzoek wees uit, dat de renner kerngezond is. De Westfries zal in de Ronde van Vlaanderen in dienst rijden van kopman Kelly. De blessurelijst bij PDM telt mo menteel zes namen. Frank Kersten heeft een typische rennerskwaal, een klieronsteking aan het zitvlak. Hij zal vandaag worden geopereerd en is zeker voor drie maanden uitge schakeld. Erik Pedersen heeft een barst in een rib en mag de eerste we ken niet fietsen. Gert-Jan Theunis- se ondervindt nog steeds veel last van zijn elleboog, maar is weer op de fiets gesignaleerd. John Vos is geopereerd aan een gecompliceerde sleutelbeenbreuk, opgelopen bij een val in Dwars door Baffi versloeg in de sprint de Bel gen Eddy Planckaert, zaterdag win de E3-prijs, en Etienne de training hervatten op de hometrai ner. Martin Earley, een landgenoot van Sean Kelly, zal eind volgende week pas inzetbaar zijn. De Belg Dhaenens en de Zwitser Müller zijn weer hersteld. Beiden zullen zondag deel uitmaken van de ploeg in de Ronde van Vlaanderen. Zeven van de acht renners staan vast voor de klassieker: Rooks, Kel ly, Van Orsouw, Müller, Dhaenens, Draaijer en Daams. De achtste ren ner zal worden gekozen uit het drie tal: Hoondert, Atle Pedersen en Van den Akker. De Italiaan Baffi heeft gisteren r twee weken de Wilde, de succesvolste renner in het voorseizoen. Peter Pieters, de natio nale kampioen, werd vijfde, Adri van der Poel zesde. Eric Vanderaer- den, de dubbelvoudige winnaar op de eerste dag, nam niet aan de sprint deel en behield de leiderstrui. De rit over 223 kilometer voerde de renners over acht Vlaamse kas- seien-heuvels, waaronder de Eiken- berg, Taaienberg, Kruisberg, Kem- melberg en Tiegemberg. Het pelo ton zette er vaart achter, onderhield een gemiddelde snelheid van 42 ki lometer per uur en behoefde slechts één keer in actie te komen om vluchters tot de orde te roepen. Dat gebeurde na 141 kilometer. Phil An derson en de Belgen Frison en Van de tweede etappe in de Driedaagse Holen zagen in de beklimming de Panne op zijn bracht. Hij was na 223 kilometer door het Vlaamse heuvelland de snelste in de massaspurt. de Kemmelberg de ideale ontsnap pingsmogelijkheid. Het trio kreeg een groep van 53 renners mee, die maximaal twee mi- i Steven Rooks. nuten voorsprong i clusief kosten die eventuele Europa Cup-deelname met zich meebrengt. Opmerkelijke detail: Commodore was ooit in de markt om sponsor van BS Leiden te worden. Op het al lerlaatste moment ging die transac tie niet door. Een seizoen later moest Leiden terug naar de eerste divisie. Ton Boot, de huidige coach van Den Helder, blijft in zijn droomwe reld voorlopig nog binnen de eigen landsgrenzen. Boot wil met de ploeg kampioen van Nederland worden. Hij is best gewillig nog een seizoen in Den Helder te blijven. Als het bestuur tenminste ingaat op zijn eis één topspeler te contracteren. Jos Kuipers komt in ieder geval niet naar Den Helder. Boot's tweede keuze is Chris van Dinten. Gaat ook de transfer van de huidige forward van Weert niet door. dan vertrekt Ton Boot onherroepelijk. AD VAN KAAM AMSTERDAM - De Katwijkse drie plaatselijke ronden basketbalster Anja Kuyt en Leider- vond de hergroepering vast. DORTMUND (GPD) - Het organiseren van een prestigieus evenement afls het WK-tafel- tennis is wel aan de Westduitser besteed. Kosten (bijna 7 miljoen gulden) noch moeite zijn gespaard om het sportieve verblijf van de mondiale pingponger in Dortmund zo aange naam mogelijk te maken. Niettemin sprak de ambiance gistermorgen in de Westfalenhal- len niet tot de verbeelding van de Nederlandse ploeg, die niettemin met 5-0 won van Bangladesh. door Rob Onderwater Voor die houding brengen, want va zwakke tegenstander, tijdstip O morgens om negen uur) en plaats van handeling (een lege sporthal) kon de mannenploeg van Jan Vlieg niet bepaald warm worden. Zoals ook de bijna een uur ver gende autorit van Gelsenkirchen naar Dortmund nu niet bepaald mo tiverend werkte voor de NTTB-af- vaardiging. Gedurende het WK heeft de Duitse organisatie Oranje in een hotel ver buiten Dortmund gestopt. Het vervoer en het nuttigen van maaltijden levert de vrouwen en mannen dagelijks veel proble men op. Saillant detail: de West- duitse afvaardiging logeert begrip op te Waar voorheen de landen in een de onthutsend A, B en C-categorie werden gerang schikt, worden de teams (de sterke ploegen worden geplaatst) sedert het WK in India in poules verdeeld. Voor Nederland heeft dat als aan trekkelijke bijkomstigheid dat de ploeg zich via een eerste plaats in de poule direct met de 'grote jongens' kan meten. Nadeel is het verplichte nummer tegen de kleintjes, van wie de meeste spelers zich op recreatie- niveau begeven en doorgaans als schietschijf fungeren. De geloof waardigheid van de veertigste WK uitgave wordt daarmee aangetast, maar de IFFT weigert te tornen aan de door Pierre de Coubertin be dachte slogan: 'deelnemen is be- nabij de WestfalenhaÜen gelegen langrijker dan winnen'. LONDEN (Reuter) - Zola Budd „Ze heeft ons schriftelijk laten mannen werd gewonnen, zegt meer te hebben. Een lofwaardig streven, hotel. Een slagvaardig bondsbe- stuurder had met deze situatie ui teraard nimmer genoegen genomen en had zijn maatregelen getroffen. Dat er desondanks met 5-0 door de heeft de Britse atletiekunie laten weten weer voor Groot-Brittannië weten haar internatoniale loopbaan te willen uitkomen", meldde Ward te willen hervatten. Dat heeft gisteren. De BAAB wil eerst onder- over de zwakte van Bangladesh, dan over de kwaliteiten van Oranje. woordvoerder van de BAAB, Tony zoeken of de omstreden atlete op Sinds de internationale tafeltennis- _._x j .-x dan ook nog banden bond tweejaar geleden de opzet van de landenwedstrijden wijzigde, wordt Nederland opgezadeld met 'ontwikkelingslanden' als Bangla desh en Nepal. Ward, gisteren bekend gemaakt. w De tot Britse genaturaliseerde heeft met de ZuidafrikaaW atle- Zuidafrikaanse atlete keerde vorig tiek. De atlete kondigde aan op 15 jaar mei naar haar geboorteland te rug. Dat gebeurde nadat de IAAF had opgeroepen tot een onderzoek naar de beschuldiging als zou Budd hebben deelgenomen aan een wed strijd in Zuidafrika. Als gevolg van de Apartheidspolitiek wordt het april in het huwelijk te treden. „We willen de zekerheid dat na te rugkeer in alle opzichten zal funge ren als Brits staatsburger." Budd kreeg in 1984 in recordtempo een Brits paspoort teneinde te kunnen land al jaren door de internationale meedoen aan de Olympische Spe- sportorganisaties geboycot. len Los Angeles. SEOUL (DPA) - Het organiseren In Seoul werd 986 miljoen dollar van Olympische zomerspelen blijkt aan inkomsten geregistreerd. De een bijzonder lucratieve zaak. De uitgavenpost bedroeg 846 miljoen Spelen in Seoul levert de record- dollar. winst van 498 miljoen dollar op, De directe winst van 150 mil- rond de een miljard gulden. Vier joen dollar wordt aangevuld met jaar daarvoor bracht Los Angeles verkopen van onder andere de ap- 260 miljoen dollar op, ruim een half partementen in het Olympisch atle- miljard. ten- en persdorp. Geen aanklacht tegen Tyson NEW YORK (AFP) - Robin Gi- vens heeft de aanklacht inge trokken, op grond waarvan ze 125 miljoen dollars wegens smaad eiste van haar ex-man Mike Tyson. De frêle Ameri kaanse actrice had juridische stappen tegen de wereldkam pioen boksen genomen, nadat TVson in november van het vo rig jaar in een Newyorkse krant harde beschuldigingen aan het adres van Robin Givens en haar moeder had geuit. Met de deelname van 78 landen be hoort het WK-tafeltennis tot een van de grootste mondiale indoor- evenementen. Het is de nadrukke lijke wil van de ITTF om zoveel mo gelijk leden binnen de organisatie de pingpongbobo's sieren als toeristen (zoals het trio uit Bangladesh) van een toch serieus evenement als het WK worden ge weerd en in navolging van het hand bal en ijshockey hun 'eigen' titel strijd afwerken. Want spelers en toeschouwers zit ten niet te wachten op wedstrijden, waarvan de uitslag reeds bij voor baat vast staat. De (handjevol) la chers kwamen gistermorgen wél aan hun trekken bij de interland bij tafel dertig in de tweede hal van het imposante Westfalen-complex, al moesten zij dan de penetrante geur van kennelijk in bedorven vet ge bakken braadworsten op de koop toe nemen. Het gestuntel van het drietal Musaddul Haq, Nasimui Hassan en Saidul Haq vergoedde evenwel alles. De laatste fungeerde als playing captain. Hij gaf het 'goe de' voorbeeld door de partij tegen Henk van Spanje binnen een kwar tier te verliezen. Van Spanje, Paul Haldan en de 17-jarige WK-debu- tant Danny Heister gunden hun te genstander zelfs geen enkele game. Hetzelfde lot was Colombia (tegen Polen) en Nepal (tegen Frankrijk) dorper Marcel Huybens zijn gister avond tijdens het All Star-gala uit geroepen tot beste nieuwelingen ('rookie') van de eredivisie. Anja Kuyt is aanvoerster en belangrijk ste steunpilaar van Grasshoppers, dat dit seizoen op het hoogste ni veau debuteert. Marcel Huybens maakte dit jaar de overstap van eer ste divisionist BV Leiderdorp naar eredivisieploeg Orca's op Urk. Re cord-international en ex-Leiden speler Toon van Helfteren werd door NBB-voorzitter Mandersloot benoemd tot lid van verdienste van de bond. Het traditionele prijzenfestival had voor Huybens nog beter uit kunnen vallen als hij vorig seizoen niet 1 minuut en 14 seconden had meegespeeld met het Nederlands team. Als 'international' kwam Huybens niet in aanmerking voor het Borsu beloftenklassement, dat de winnaars beloont met een gratis reis naar een basketbalbestemming naar keuze. „Een dure minuut", grapte Marcel Huybens gister avond. VARA's Achter het Nieuws zend vanavond een portret van de Leiderdorper uit. Anja Kuyt kwam in de overvolle Amsterdamse Apollohal, slechts acht minuten in actie in de All Star- wedstrijd, waarvoor de besten uit de eredivisie waren uitgenodigd. De Zuid-ploeg, met Kuyt en een quintet van Hoofddorp, versloeg 'Noord' met 73-62. Bij de mannen boekte het door Weert-coach Rusty Blair geleide 'Zuid' na een wat te leurstellende partij de Noord-ploeg van 'coach van het jaar' Glenn Pinas (Red Giants) met 124-113. De dunkwedstrijd werd gewon nen door de Amerikaan Mark Mit chell van Red Giants. Huybens werd zesde. Beste driepunter- schutter was Handy Johnson (Akri- des) bij de mannen en Petra Weeda (RZ) bij de vrouwen. Esther Wender (Den Helder) en Rob Jones (Red Giants) werden uitgeroepen tot MVP van de eredivisie. beschoren en tijdens het evene ment zullen nog wel meer recrean ten worden ontluisterd. Vanavond kan het Oranje-team in elk geval meer oppositie verwach ten van Frankrijk, de enige concur rent in groep N. Met een overwin- tegen Hassan Nassimul. De Nederlan- (foto EPA) ning maken de Nederlandse ping- pongers zich direct onsterfelijk, want nog niet eerder kwam een Oranje-mannenafvaardiging uit op het hoogste niveau. De vrouwen werken vandaag de partijen tegen Nigeria en Oostenrijk af. Gewichtheffer krijgt 'levenslang' lanov werden sporen van een ana bole steroide gevonden. Het onder zoek van de IWF was het eerste na de Olympsische Spelen in Seoul. Daar werden twee Bulgaarse hef- fers de gouden medailles ontnomen na positieve uitslagen bij de contro les. Het duo werd voor twee jaar ge schorst. De IWF vaardigde nieuwe regels uit, waarbij het willekeurige controles in het vooruitzicht stelde. WENEN (Reuter) - De Bulgaarse ge wichtheffer Ivan Pashalanov (21) is voor het leven geschorst. Hij werd positief bevonden bij een willekeu rige dopingcontrole door de Inter nationale Gewichthef Federatie (IWF). Het onderzoek vond in februari in Sliven plaats. De IWF controleerde bij verrassing acht Bulgaarse ge- wichtheffers. In de urine van Pasha- 'PORTT OP I DONDERDAG 16.20-16.55 Did 2: Pfiff: sportprogramma voor de jeugd. 19.00-19.30 SKY Motor Sport News. 19.30-20.00 SKY: Surfer Magazine: vanuit Hawaii. 20.00-21.00 SKY: IJshockey: WK in Noor wegen. 21.00-23.30 SKY: Tafeltennis: WK in Dortmund. 22.45-22.55 BRT 1Wielrennen: verslag van de slotrit van 3-daagse van De Panne. 23 00-23.30 Did 1: ARD-Sport extra: WK tafeltennis in Dortmund (wedstrijden lan denteams dames en heren). 23.30-01.00 SKY Snooker Insh Masters. 00.05-00 55 BBC 1: Pro-Celebrity Golf: wedstrijden tussen duo's met een prof golfer en een beroemdheid.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17