'Sjoelen jullie? Dan zijn jullie zeker mietjes?' Katwijks corso gaat op in Rijnsburgs FNV eist instellen OR Alphens bouwbedrijf KEURTUIN OOK VOOR PARTICULIEREN Belangstelling voor Kerk en Zanen groot PAGINA 16 DONDERDAG 30 MAART 1989 Jaap, Cock en Jaco Tukker naar Nederlands kampioenschap Sjoelen. Toonbeeld van Hollandse huiselijkheid. Onvermij delijk roept het associaties op met vroegere verjaardags partijtjes, waarbij vriendjes joelend sjoelden. Of met late re ouderdom, waarbij medebejaarden schuivend hun tijd doden. Maar de sjoelbak is meer dan twee meter gezellig heid. Het vormt tevens het attribuut van het gezelschaps spel dat in 1982 tot sport werd verheven en dat zaterdag cen traal staat tijdens het Nederlands kampioenschap sjoelen. OUDE WETERING - Jaap (52), Cock (26) en Jaco (19) Tukker uit Oude Wetering kennen alle voor oordelen en opmerkingen uit hun hoofd. "Sjoelen jullie? Dan zijn jullie zeker mietjes?", imiteert Jaap de denkbeeldige anti-sjoel ster. "De meeste mensen denken dat sjoelen een geluksspelletje is ir bejaarden en vrouwen die niet kunnen kaarten", meent Ja- >."En dat het een huis-, tuin- en keukenspelletje betreft", vult Cock aan. door Carla van Rijn Die status heeft het sjoelen allang verlaten voor vader en zonen Tukker. Zij zien het schuifspel als uiterst serieuze zaak. En niet alleen zij, maar ook de vierdui zend medesportbeoefenaars die zich aansloten bij de Algemene Nederlandse Sjoelbond en van ie vierhonderd leden deelne- en aan de dertiende Nederland- kampioenschappen in Barne- veld. Ook het trio Tukker plaatste zich middels regionale voorron den en strijdt in drie van de vijf klassen die de sjoelsport kent: Cock draait mee in de top, broer Jacó is actief in de B-klasse en va der sjoelt zijn partijen in de E- klasse. En dat is geen toernooi op 'ver- jaardagsniveau'. Op het kam pioenschap gelden strenge re gels. In het labyrint van 210 bak ken en 400 finalisten geen spelers met opengeschuurde polsen van het stenen terughalen onder het dwarslatje, geen torentjes stenen op datzelfde plankje en geen vin ger die langs de vakjes raast om half uitstekende stukken alsnog geldig te verklaren. "Dat alles mag absoluut niet" lacht Cock, ruim twee jaar nadat hij zilver veroverde bij de kampioenschap pen. "Het jurylid dat achter de sjoelbak staat, beslist of een steen al dan niet in een vakje ligt. Vaak millimeterwerk. Het is zelfs zo dat schijven die al in het vak zijn te rechtgekomen maar door de snel heid terugkaatsen niet gelden". Bijkomende moeilijkheidsfac tor is dat de scoreverschillen tus sen de spelers vaak minimaal zijn. In de A-klasse ligt de gemiddelde - score van de haalbare 148 punten tussen de 143 en 144 punten en daar zitten tien a twaalf mensen in. Zij spelen constant onder gro te druk. Concentratie, inzicht, be heersing en zuiverheid kanalise ren zich in een schuifbeweging. Dertig stenen achter elkaar, twin tig 'potjes' lang. Eén schijf kan fa taal zijn. "Als je één schijf mist" benadrukt Cock, "zak je direct zes plaatsen in het klassement". Om zich op dat niveau te handha ven, hoeft hij niet hard te trainén. Het is een kwestie van 'bijhou den'want er is nu eenmaal nie mand van wie hij nog iets kan le ren. Dat vormt de reden waarom hij naast het lidmaatschap van sjoelvereniging Alkemade ook te kende bij de veel grotere vereni ging in Aalsmeer. "Ik zoek echt meer tegenstand. Hier bij 'Alke- made', waarvan we alledrie lid zijn, kon alleen mijn broer funge ren als tegenpartij en dan won ik nog met 6 punten verschil. Overi gens ligt het niveau bij Alkemade behoorlijk hoog, zeker voor een pas anderhalfjaar oude club met slechts 15 leden. Behalve wij drie ën gaan ook Jos Rietbroek en An- dré van der Aart naar Barneveld en wist ook het eerste team zich te plaatsen voor de kampioenschap pen". De broers Cock en Jaco Tukker achter de sjoelbak: "De meeste mensen denken dat sjoelen een spelletje is voor bejaarden en vrouwen die niet kunnen kaarten". (foto Ben de Bruin) Jaco, dit jaar debuterend in de B-klasse, ziet zijn broer voorlopig meer als voorbeeld dan als con current. "Je kan alleen maar beter worden als je goed op je donder krijgt. Dat motiveert. En door het afkijken bij mensen die erg hoog scoren, leer je een heleboel". Dat scoren kan op de meest vreemde manieren. Staand, zit tend, op de knieeen. Achterover of juist voorover gebukt. Rechts of links naasjt de bak. En daarbij bedienen spelers zich nog van de meest uiteenlopende werptech- nieken waarover Jaap smakelijk weet te verhalen. "Soms lach je je te barsten. We kennen iemand uit Amsterdam, dat is prachtig. Als je ziet wat voor een bewegingen hij maakt in combinatie met zijn ver beten mimiek... Schitterend". Wat ook veel vertier oplevert, zijn de amusementbakken, zoals Jaap ze omschrijft. De traditione le sjoelbak stond model voor tal loze variaties als de valkuilbak, gatenbak, berenbak en bananen- bak. En dan bestaan er ook nog eens negen verschillende speel systemen. De intrede van de jonge generatie Tukkers in de sjoelwereld is verre van toevallig te noemen. Een oud oom produceerde zelf sjoelbak ken, oma schuwde de stenen ook niet en vader Jaap zorgde met het sjoelen voor vlees op de plank, omdat de hoofdprijzen indertijd uit dierlijk weefsel bestonden en de gezinnen het niet breed had den. Tijdens een sjoelwedstrijd, waarbij de winnaar een jongeda me naar huis mocht vergezellen, verloor Jaap weliswaar maar ver overde hij alsnog de 'hoofdprijs'. En zo raakten Cock en Jaco bij hun geboorte voorzien van een flinke scheut sjoelbloed. Dankzij een lawaaiige woning versterkte de liefde voor het typisch Hol landse gezelschapsspel. "Vroeger woonden we boven onze oma" herinnert Cock zich, "en zij sjoel de met een oom elke week op een vast tijdstip. Dan hoorde je steeds dat geklik van de stenen en ging ik gauw meespelen" Iets ouder schuimden de broer tjes menig toernooi af, pikten hier en daar een rommelmarkt mee en sleepten keer op keer de hoofd prijs weg. "Ja", overpeinst Cock, "Ik sjoelde in die tijd heel wat uit zetten bij elkaar". Zilver Maar met bovengenoemde bij eenkomsten houden ze. zich na drukkelijk niet meer bezig. Ze ontgroeiden het 'fancy-fair-ni- veau' en vanuit sportief oogpunt scharen zij zich alleen nog achter de wedstrijdbak. En met succes. In de woonkamer overheerst naast het bruin van de sjoelbak ken, het zilver van gewonnen be kers. Uiteenlopend van formaat 'flinke drinkbeker' tot maatje 'Europacup', bijeen gepropt in een overvolle prijzenkast. Achter een paar planten schuilt nóg een batterij bekers en Jaco meldt tus sen neus en lippen dat er boven nog dózen vol staan. Al zijn geldprijzen in alle op zichten makkelijker hanteerbaar, in de sjoelsport verdienen de win naars alleen glimmende trofeeën en uitzetbenodigheden. Als het aan de Tukkers ligt, blijft dat zo. "Als er geld mee valt te verdie nen, gaat de sport onherroepelijk kapot", meent Tukker senior. "Ja", verduidelijkt Jaco, "dan krijg je spelers die de concurren tie gaan intimideren. Gaan ze stampen, aanstoten en met foto camera's flitsen. Proberen ze op die manier iemand uit zijn con centratie te halen". Jaap Tukker betoogt breed sprakig dat het helemaal niet om de prijzen gaat. Naar zijn bereke ningen kun je voor de benzine prijs voor een wedstrijd in Gro ningen drie, vier bekers kopen. Eind aan 34-jarige traditie kustplaats KATWIJK/RIJNSBURG Het Katwijkse bloemencorso gaat dit jaar op in het Rijnsburg- se corso. Daarmee komt een eind aan 34-jarige traditie in Katwijk. Voor de Katwijkse VW was het financieel niet lan ger haalbaar een eigen corso te organiseren. Het gezamenlijke corso, dat ook Leiden en Noord- wijk aandoet, wordt op zaterdag 5 augustus gehouden. Details over de nieuwe route van het corso worden pas maandag avond bekend gemaakt tijdens de presentatie van de ontwerpen voor het Rijnsburgse corso. De optocht die voor de 43-ste keer wordt gehou den staat dit jaar in het teken van het 75-jarig bestaan van het corso. Het opnemen van Katwijk in de route heeft wel tot gevolg dat het corso vanaf de veiling Flora eerder van start gaat en ook Leiden eerder zal aandoen. Waarschijnlijk wordt pas 's middags Rijnsburg zelf aan gedaan, waarna de tocht via de Sandtlaan doorgaat naar Katwijk aan den Rijn en Katwijk aan Zee. De eis van de Noordwijkse VW-di- recteur W. Rovers om het corso in de avonduren door de bloemenbad- plaats te laten rijden, wist het corso- bestuur te honoreren. De Katwijkse VW-directeur K. Verplancke kan nog niet ingaan op de exacte beweegredenen om het corso te laten samenvallen met dat van Rijnsburg. "Financiën spelen daarbij natuurlijk een rol, maat we waren in eerste instantie op zoek naar een betere samenwerking tus sen de twee corso's, waarna dit plan uit de bus kwam. Nadere medede lingen worden pas na maandag ge daan". Bij de gemeente Katwijk is men officieel al op de hoogte gesteld van het opheffen van het Katwijkse cor so. Tussen de VW en de gemeente Katwijk moet nog een gesprek wor den gevoerd over de nieuwe opzet en de te volgen route in Katwijk. Dat maandag al de presentatie van het gezamenlijk corso wordt gehou den, komt voor de gemeentewoord voerster als een verrassing. Traditie Echt onverwacht komt het ophef fen van het Katwijkse corso niet. Al vorig jaar kampte de Katwijkse VW met financiële problemen. Met veel moeite kon later alsnog het geld op tafel worden gelegd voor een eigen praalwagen van Katwijk, die in zowel het Rijnsburgse- als het Katwijkse corso meereed. De stoet in de badplaats rijdt altijd een week na het officiële corso van Rijnsburg. Daarnaast wist de VW, die het cor so organiseert, de begroting alleen maar sluitend te krijgen door meer reclame op de wagens toe te staan. Toch moest de VW ook vorig jaar nog 30.000 gulden op tafel leggen: een flinke aanslag op de begroting. Daarom speelde Verplancke vorig jaar al met de gedachte om het corso samen met andere WV's te organi- In feite is Katwijk met het ophef fen van het eigen corso weer 'terug bij af, omdat het Rijnsburgse corso 43 jaar geleden ook al in Noordwijk èn Katwijk kwam. Echter 35 jaar ge leden werd ook Leiden om financië le redenen een grote bijdrage uit de sleutelstad in de route opgeno men. Katwijk kon niet meer worden aangedaan, waarna de badplaats een eigen corso liet rijden. Minder toeristen Voor Katwijk heeft het opheffen van het eigen corso tot gevolg dat er minder mensen uit omliggende ge meenten en toeristen naar de bad plaats komen om de praalwagens te bewonderen. Tevens reed het corso steeds twee maal door de gemeente: zowel 's middags als 's avonds. De Rijnsburgse stoet komt alleen 's middags in de badplaats. Tegenover de nadelen staan ook voordelen: minder kosten voor Kat wijk en een grotere optocht. Zo be stond het Rijnsburgse corso uit 12 praalwagens en 40 versierde auto's. Het geheel werd opgeluisterd door 18 drumbands. In Katwijk reden vo rig jaar slechts vijf praalwagens, die al in Rijnsburg meereden en spe ciaal voor de Katwijkse optocht op nieuw waren opgetuigd. Wel reden veel personenauto's in de badplaats ALPHEN AAN DEN RIJN - Hoe- bouwvakvakantie", wel daartoe wettelijk verplicht wei- De Bouw- en Houtbond FNV gert de directie van het bouwbedrijf blijft echter op het standpunt staan L. Gesman in Alphen mee te wer- dat het bedrijf doelbewust geèn on- ken aan de totstandkoming van een derneminsgraad instelt. Zij heeft in- ondernemingsraad. Dat is de me- middels de bedrijfscommissie van ning van de Bouw- en Houtbond bouwnijverheid benaderd te be- FNV die naar haar zeggen vergeefs middelen in het conflict. Dobbe- bij het bedrijf heeft aangeklopt om laar: "Wanneer dat geen resultaat een gesprek. De bond heeft inmid- heeft, stappen we desnoods naar de dels laten weten in het uiterste ge- kantonrechter", val juridische stappen te onderne men, mocht Gesman bij zijn weiger achtige houding blijven. Volgens F. Dobbelaar overtreedt het bedrijf bewust de wet door geen ondernemingsraad in te stellen. "De directie verschuilt zich achter het feit dat onlangs een overlegor gaan is ingesteld. Dat blijkt uit in formatie van onze leden binnen het bedrijf echter een sport wilde on dernemingsraad te zijn, een infor mele praatclub. De leden van dat or gaan zijn niet gekozen,'maar heb ben zich gewoon aangemeld. Bo vendien hebben ze geen ontslagbe scherming". Dobbelaar zegt verder dat daarom ook niet iedereen zich voor het overlegorgaan durft aan te melden, omdat de angst bestaat voor maatregelen wanneer er me ningsverschillen zijn. Verschillende pogingen van de bond te komen tot een gesprek over deze kwestie met de directie zijn op niets uitgelopen. Begin dit jaar ont ving de FNV een brief van Gesman waarin het bedrijf te kennen gaf niet 'op korte termijn' tot het instellen van een ondernemingsraad over te willen gaan, zonder deze beslissing te motiveren. F. van Geen, adjunct-directeur van Gesman, ontkent dat er sprake is van doelbewuste overtreding van de wet. "Vorig jaar hebben we op ei gen initiatief een personeelsover- legcommissie ingesteld. We zien dat als een voorloper op de onderne mingsraad. De" leden van de com missie kunnen op deze manier de nodige ervaring opdoen. De com missie functioneert op dit moment naar ieders tevredenheid". Hij zegt verder dat de directie zich 'terdege bewust is' van de verplichting tot het instellen van een onderne mingsraad. "Het is echt de bedoe ling dat die er komt. Alleen wensen we daarbij geen inmenging van de bond, we kunnen dat zelf wel af. De bond wil dat de raad er meteen komt, maar wij willen dat in ons ei gen tempo doen. Die onderne mingsraad is er in elk geval vóór de 'Duinbehoud' valt waterwinning golfclub aan LEIDEN De stichting Duinbe houd heeft samen met de Vereni ging Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk bij de gemeente be zwaar aangetekend tegen een aan vraag van de Noordwijkse Golf club. De, golfclub wil voor het be sproeien van de golfbanen water onttrekken uit de Noordwijkse dui- Volgens de stichting Duinbehoud horen golfbanen niet huis in de dui nen. De schade die erdoor wordt aangericht is niet te accepteren, zegt de stichting in het bezwaar schrift. De bezwaren spitsen zich toe op de grondwaterwinning door de Noordwijkse Golfclub. Al jaren besproeit de club haar golfterrein met het schaarse grondwater. Hierdoor daalt de watervoorraad op grotere diepten en stroomt het grondwater weg uit aangrenzende duinvalleien. Vooral de Nora-vallei in het duingebied heeft hieronder te lijden. Alle verhoudingen worden volgens de Stichting Duinbehoud scheefgetrokken. Ter vergelijking wordt de water winning van het eiland Vlieland aangehaald. De waterwinning van de golfers is namelijk even groot als die van het gehele eiland met zijn enorme stroom recreanten in de va kantiemaanden. 'Men is het erover eens dat de waterwinning in de dui nen moet worden teruggedrongen. Dit enorme gebruik van een be perkte groep mensen, van een daar bij voor het publiek gesloten vereni ging, past helemaal niet", aldus de stichting. ALPHEN AAN DEN RIJN - De afdeling voor lichting van de gemeente Alphen wordt overspoeld met telefoontjes van men sen die. belangstelling hebben voor een woning in de nieuwe wijk Kerk en Zanen. De interesse komt niet alleen van Alp- henaren, maar ook van veel mensen uit de regio, aldus voorlichter P. Camphuijsen. Op don derdag 13 april wordt in het stadskantoor een in formatie-avond gehou den over de nieuwbouw- wijk. De gemeente streeft naar een zo gevarieerd mogelijk aanbod van wo ningen in de wijk, de komende tienj; duizend huizen worden gebouwd. Er wordt voor al gestreefd naar de bouw van woningen tussen de 200.000 en 250.000 wonin gen, zo deelde wethouder G. van As (WD/ruimtelij ke ordening) gisteren mee. In Alphen is verhou dingsgewijs al een groot aantal woningen met een waarde tussen de 150.000 en 170.000 gulden. Voor de eigenaren van deze huizen bestaan niet zo veel doorstroommoge lijkheden, omdat de wo ningen in een duurdere categorie al gauw tegen de drie ton kosten. Wet houder G. van As (WD- /ruimtelijke ordening) deelde gisteren mee dat de gemeente maatregelen neemt om te bevorderen dat mensen verhuizen naar een duurdere koop woning. "Om de doorstroming te bevorderen zijn huizen nodig tussen de 200.000 en 250.000 gulden. Die huizen kunnen worden gebouwd door harde af spraken te maken met de bouwers en door de grondprijzen in sommige categorieën te verlagen". De vraag naar deze wo ningen zal groter zijn dan het aanbod, verwacht de wethouder. Om te voor komen dat kopers de hui zen meteen weer van de hand doen om winst te maken, wordt een anti- speculatiebeding opge nomen in de koopover eenkomst. De eerste vijf jaar na de koop moet een deel van de netto-winst worden afgedragen aan de gemeente. Omdat de gemeente steeds minder woning wetwoningen mag bou wen van het rijk, wordt overlegd met de Woning bouwvereniging Alphen (WVA) over een plan voor goedkope koopwoningen die nu een woning huren. LISSE Naast de Keukenhof kent de gemeente Lisse ieder voorjaar nog een expositietuin: die van de boU lenveiling Hobaho. De keurtuin De Buitenhof ligt aan de Westelijke Randweg, nabij de kruising met de Hee- reweg. Dagelijks is de tuin tot 17.00 uur gratis te be zichtigen. Zo'n 120 kwekers hebben de planten geleverd voor de tuin: 200 soorten narcissen, 55 soorten hyacinten, 50 soorten bijgoed, 57 verschillende irissen en meer dan 800 soorten tulpen. Hoewel de 1,6 hectare grote keur tuin hoofdzakelijk is bedoeld voor handelaren, kunnen ook particulieren daar een kijkje nemen, (toto Holvast) DONDERDAG 30 MAART Katwijk spellen-avond voor de jeugd bij Cleijn Duin/Witte Hek, aanvang 19.00 uur. klaverjassen en jokeren bij Noord/Noord-Oost, aanvang 20.00 uur. bijbelstudie in de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. jokeren en biljarten bij Hoor- nes/Rijnsoever, aanvang 20.00 door Theatercollectief Malpertuis, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. v voorstelling: 'Gleon', door nimegroep Suver Nuver, aan vang 20.30 uur in het lak-Thea- ter, Cleveringaplaats. voorstelling: 'De dame uit de provincie', door Theater zonder vensters, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. concert Bretonse groep Tammies' met traditionele mu ziek. aanvang 20.30 uur bij Folk- club Horus, Waaggebouw, Aal markt. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof, Winkelhof. Noordwijk dubbelkampioenschappen ta feltennisvereniging TOV, aan vang 19.30 uur in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. Valkenburg open avond bij VRIJDAG 31 MAART Alphen film: Tampopo', in Parkfilm huis, aanvang 20.30 uur. Boskoop eerste dag expositie Bas van Leeuwen (beelden) in bibliotheek. Babsloot. J. v.d. Sluijs in Het Anker. Leiden Indonesische schimmenpop- pen van papier maken, van 10.30 tot 12.00 uur; zelf gamelan spe len, van 13.30 tot 15.00 uur, Rijks museum voor Volkenkunde, Steenstraat (van tevoren opge ven, tel: 211624). bingo-avond met loterij bij Drumband Matilo, aanvang 20.00 uur in het clubhuis, Zaanstraat. optreden band 'Groove me', ei gentijdse met soul-reggea in vloed, 20.00 uur in buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad. postzegelveiling IV Philatelica, kantine Visser 't Hooftlyceum, An- tonie Duycklaan, aanvang 20.00 uur, bekijken van kavels van 18.00 tot 19.30 uur. concert in de 'Beethovency- clus', met Emmy Verhey (viool) en Frederic Meinders (piano), aan vang 20.15 uur ir hoorzaal. tuur, van 10.00 tot 12.00 uur; soos (16 jaar en ouder), van 20.00 tot 23.00 uur in Sjelter, Heemraad laan. klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, t)e Bloemerd. Noordwijk kindervoorstelling: 'Klaasje, er gens anders' (vanaf 5 jaar), door Poppentheater Miniskuul. aan vang 14.00 uur in Da Kuip, Zee straat. dubbelkampioenschappen ta feltennisvereniging TOV, aan vang 19.30 uur in het clubgebouw, Nieuwe Zeeweg. kaartavond HSV De Sportvis ser, aanvang 20.00 uur in het clubgebouw, Bosweg. jaarvergadering Vereniging Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk, tevens dia-serie 'Noordwijk in vier jaargetijden, aanvang 20.00 uur in Natuurcen- trum Jan Verweij, Weteringkade.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16