'Leidse musea weten vaak niet wat ze in huis hebben' 'Goede beveiliging is daardoor niet mogelijk' Bibliotheek wil weer 'boek-aan-huis-dienst' DONDERDAG 30 MAART 1989 LEIDEN LEIDEN - Musea kunnen op een redelijke termijn goed worden beveiligd tegen dief stal. Toch is het de vraag of er snel een einde komt aan de diefstallen uit Nederland se musea. Zo lang musea zelf niet precies weten wat ze in huis hebben, is er geen goe de controle en dus geen goe de beveiliging mogelijk. Dat zegt G.A. Stolwijk van het Regionaal Bureau Voor koming Misdrijven in Lei derdorp. Hij adviseert be drijven en overheidsinstel lingen over beveiliging. Nog niet zo lang geleden ver scheen van de Algemene Re kenkamer een vernietigend rapport over beveiliging van Rijksmuséa. Zo lek als een mandje, zo luidde vrij ver taald de conclusie. Ook de Leidse musea komen gere geld in het nieuws, omdat er weer eens kostbare kunstwerken zijn ontvreemd. Voorbeelden daarvan zijn de twee albums met aquarellen die vorig jaar uit het Rijksmuseum voor Volkenkunde werden ont vreemd. Uit hetzelfde museum ver dwenen onlangs nog vijf Japanse lakdoosjes uit een vitrine. door Meindert van der Kaaij Hoe veilig zijn nu de Leidse mu sea? Volgens Stolwijk valt het in vergelijking met andere steden nog mee. Hij zit in de werkgroep die zich over de beveiligingsproblemen buigt van een bepaald museum. Vervolgens worden adviezen gege ven over de maatregelen die kun nen worden getroffen. Die werk groep is in Leiden begonnen en boekt volgens hem bevredigende resultaten. "Het is al heel wat als een direc teur toegeeft dat er gestolen wordt en daarmee onderkent dat hij een probleem heeft. Meestal redeneren ze van: 'bij mij is er nooit wat ern- worden gehouden. En daar zit vol- stigs gebeurd. Waarom zou ik dus gens Stolwijk tegenwoordig voor veel directeuren nu juist de pijn. Er is veelal bezuinigd op het personeel. Op elke zaal een wacht is niet altijd mogelijk. Bij onverwachte situaties geld aan beveiliging moeten uitge ven?' Directeuren hebben in de eer ste plaats verstand van kunst en pas daarna van beleidsmatige zaken. Het zijn vaak geen managers", al- zoals ziekte onder het personeel, Dwarsfluit Op zaterdag 1 en zondag 2 april organi seert Inti een workshop Zuidamerikaan- se dwarsfluit maken. De instrumenten worden van kunststof gemaakt en er zal worden geoefend in het aanblazen van de fluiten. De workshop duurt twee mid dagen van half twee tot half vijf en wordt gehouden op Hogewoerd 75. Informatie en inschrijving via telefoonnummer 122297. Vrijwilligers Bij de Leidse Vrijwilligerscerrtrale is het nieuwe vakantieboekje 1989 'Vrijwili- gers gevraagd' uitgekomen. Daarin staat informatie over waar in de vakan tieperiode vrijwilligerswerk kan worden gedaan en om wat voor soort werk het gaat. Het boekje is voor één gulden bij de centrale, Oude Rijn 44b, te verkrij gen. Het telefoonnummer van de centra le die elke dag van negen tot vier uur is luidt: 149064. Jazz-ballet Een demonstratie van de cursus jazz- ballet z^l op zondag 2 april om half twee in De Droomfabriek te zien zijn. Alle be langstellenden kunnen komen kijken. Vanaf 10 april beginnen hier nieuwe cur sussen op allerlei niveau. Ook begint een jazz-performance klas. Deze groep werkt aan het instuderen van choregrafiën met als doel een optre den. De~Droomfabriek zoekt tevens dansers en danseressen die ervaring hebben in jazz of klassiek ballet en onder leiding van een ervaren docente graag zouden willen optreden. Voor meer informatie: telefoon 133532 of 122906. dus Stolwijk. Knullig De beveiliging 's avonds is volgens Stolwijk bij de meeste musea dan ook knullig opgezet. "De meeste ge bouwen hebben tralies of rolluiken en gaat het alarm pas af als inbre kers daar doorheen zijn. Dat moetje natuurlijk omdraaien. Als het alarm afgaat moet je zorgen dat de inbre kers nog een tijdje bezig zijn om binnen te komen. Dat obstakel kun je in zwaarte variëren. In Leiden hoeft dat bijvoorbeeld niet groot te zijn, omdat de politie snel ter plaat se kan zijn". Daarbij komt dat een museum de meest waardevolle spullen nooit aan de raamzijde en op de begane grond moet plaatsen. "Als je dat op de bovenste verdieping neerzet en in het midden van het gebouw, is dat veel veiliger. Zorg je daarbij ook dat alle verdiepingen zijn afgeslo ten, dan laten inbrekers het wel uit hun hoofd om ook maar een poging te wagen". Volgens Stolwijk hoeft dit ook helemaal niet veel geld te kosten. "Je moet de zaken wel op elkaar af stemmen", voegt hij eraan toe. Dat gebrek aan overeenstemming van de beschikbare middelen is ook dat geen waaraan het bij bedrijven schort. "Een bedrijf installeert een alarm en kijkt verder nergens naar. Ook het bedrijf dat het rolluik maakt :zal het allemaal worst zijn. Dat klinkt hard, maar het is wel de waarheid", aldus Stolwijk. De beveiliging overdag moet vol gens hem geregeld worden door personeel, zaalwachten die mensen het gevoel geven dat ze in de gaten kan de collectie kwetsbaar zijn. Personeel "Als je normaal bijvoorbeeld tien mensen beschikbaar hebt en er ko men er maar twee of drie opdagen, dan kun je niet alle zalen in het oog houden. Het is dan voor verzame laars, want daar gaat het meestal om, niet echt moeilijk om wat mee te nemen". Volgens Stolwijk kun je dok dat risico verkleinen door be zoekers bij de ingang hun jassen en tassen te laten inleveren: "Sommi ge directeuren willen zelfs daar niet De vraag of er in het algemeen ge noeg personeel in musea aanwezig is, kan Stolwijk niet beantwoorden. "Dat verschilt per museum. Het hangt er ook vanaf wat noodzake lijk is. Als het straks gewoonte wordt dat een museum overdag door een paar zware jongens over vallen wordt, doe je daar natuurlijk weinig aan". Nu is er wel een klein beetje zicht op de collectie die het museum ten toonstelt. Wat er zich in het depots bevindt is echter volstrekt onduide lijk. Zo meldde het rapport van de rekenkamer over het Rijksmuseum G.A.Stolwijk voor het Stolwijk meent dat er ook vraag tekens kunnen worden geplaatst bij van Volkenkunde: "De registratie het gedrag van personeel. "Als een volstrekt onvoldoende. Slechts op het geheugen van de conservator en/of depotmedewerkers konden objecten worden teruggevonden". Stolwijk denkt daarom dat ver dwijningen uit de kelders of van zol ders slechts bij uitzondering levensmiddelenbedrijf aan het eind van het jaar de balans opmaakt en er ontbreekt voor 10.000 gulden aan spullen, dan hebben de klanten dat gedaan. Wie zegt dat personeel niet in eigen winkel is gaan winkelen, het Werknemers zijn altijd boven jille LEIDEN - De openbare bibliotheek -* - Leiden probeert haar 'Boek-: licht komen. "Je komt er achter verdenking verheven je bij een collega gaat kof- schien wel logisch en begrijpelijk. fie drinken en ziet dat er wel erg Daarom is er op korte termijn veel spullen staan die je bekend goede registratie van de voorraden voorkomen". noodzakelijk". huis-dienst' nieuw leven in te bla zen. Deze week begint zij een cam pagne om nieuwe vrijwilligers, en vooral, nieuwe lezers voor deze REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Archeologie Op zondag 2 april wordt in het Rijksmu seum van Oudheden het maandelijkse archeologisch spreekuur door de con servator van de provinciaal-Romeinse afdeling, drs. M. Brouwer, gehouden. Het spreekuur is bedoeld voor iedereen die iets ouds heeft (gevonden) en daar over gratis advies wil horen. Het duurt van één tot vier uur in de Taffehzaal aan het Rapenburg 28. Postzegels De afdeling Leiden van I.V. Philatelica houdt op vrijdag 31 maart een grote postzegelveiling in de kantine van de dé pendance van het Visser 't Hooftlyceum, Anthonie Duycklaan 1De veiling begint om 20.00 uur. Kavels kunnen worden bekeken van 18.00 tot 19.30 uur. Wie schriftelijk wil bieden moet biedin gen zenden aan H.A. Korswagen, Ei kenlaan 19, 2351 NT Leiderdorp, tele foon 410137 (ook voor kavellijst). Rommelmarkt De Rommelmarkt Sport-lnn, bedoeld voor verenigingsleven en (sportinstel lingen. wordt in het weekeinde van 31 maart tot en met 2 april gehouden in de Evenementenhal aan de Vondellaan. De inkomsten zullen rechtstreeks naar de clubkassen vloeien. Voor meer infor matie kan men zich wenden tot het se cretariaat, Postbus 1020, 2302 BA Lei den. Expositie In buurthuis Vogevlucht aan de Boshui- zerlaan 5 wordt op 1 april om 14.00 uur een tentoonstelling van de groep teke nen en schilderen geopend. Dit gebeurt in samenwerking met het Dienstencen trum zuid-west. De expositie is daarna nog twee weken tijdens kantoor- en avonduren te bezichtigen. Concert Het vorig jaar opgerichte Haarlemmer meers Koor geeft op vrijdag 21 april haar eerste concert. Naast koorzang is er ook instrumentale muziek te beluisteren. Er worden onder meer werken uitgevoerd van Tsjaikowski, Bartok, Janacek. Bach en Vivaldi. Het concert begint om 20.15 uur en wordt gehouden in de Neder lands Hervormde Kerk aan de Hoofd weg in Hoofddorp. Kaarten kosten 7,50 gulden, houders van een CJP-pas of Pas 65 betalen 5 gulden. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk of kunnen wor den gereserveerd via telefoonnummer 02503-17768. Galerie In de galerie De Nachtegaal in Lisse zal mevrouw C. Saris op 2 april de expositie openen van Bep en Frans Eggen. Bep Eggen zal haar bloemstukken tentoon stellen en van Frans Eggen zijn pente keningen, pastels en olieverfschilderijen te zien. De expositie wordt gehouden van 2 tot 30 april. De toegang is gratis. Geen gehoor De PTT-leuze 'laat eens wat van je horen' vindt niet overal gehoor. De Aldi-supermarkten in Leiden zijn namelijk telefonisch onbe reikbaar. Sterker nog: geen enke le van de 250 Aldi-supermarkten in Nederland heeft telefoon. De organisatie van deze supermarkt keten is zo opgezet dat een tele foon overbodig is. Voor de nood zakelijke verbindingen binnen het bedrijf zegt Aldi-directeur M. Heersmink over een uitgekiend en goed functionerend communi catiesysteem te beschikken. Over hoe dat uitgekiende sys teem werkt, doet Heersmink heel geheimzinnig om de concurrentie niet op het spoor te zetten. De te lefoon is namelijk een belangrijke kostenfactor waarop Aldi-Neder- land bespaart. Die besparing be staat niet alleen uit abonnements- en gesprekskosten, maar ook uit de kosten van personeel. Volgens Heersmink brengt een telefoon toestel namelijk met zich mee dat ten minste één personeelslid van elk Aldi-filiaal nagenoeg een hele dag van het werk wordt gehou den. U merkt het wel: Albert Heijn is niet de enige die op de kleintjes let. Problemen met klanten die zich telefonisch in verbinding willen stellen met de Aldi-super- markt kent de Aldi-supermarkt- keten kennelijk niet. Mensen die klachten hebben worden via de voordeur van de winkels op het telefoonnummer van het hoofd kantoor gewezen. Daar is het tele foontoestel inmiddels wel tot de burelen doorgedrongen. Directeur Heersmink van Aldi ligt momenteel overhoop met de Roosendaalse brandweer over de telefoonkwestie. De brandweer eist van de supermarktbaas dat hij een telefoontoestel in zijn fili aal installeert om een brand snel te kunnen melden. Volgens Heersmink zijn ten aanzien van de brandbeveiliging alle denkba re maatregelen genomen en is een telefoontoestel niet nodig. "We zijn het wettelijk niet verplicht en de noodzaak is wat ons betreft niet aangetoond". Heersmink is niet van plan op aandringen van de Roosendaalse brandweer een telefoontoestel te installeren. Al leen als men een dergelijke voor ziening kan verplichten zal de Al di-directeur zich gewonnen ge- Preventie-officier J. Folker van de Leidse brandweer laat desge vraagd weten dat deze kwestie voor hem nieuw is. "Wij zijn er ei genlijk automatisch vanuit ,ge- gaan dat dergelijke zaken een te lefoonaansluiting hebben". Fol ker vindt het verplicht stellen van een telefoonaansluiting geen on redelijke eis. "Zodra er een circus in de stad neerstrijkt eisen wij ook een telefoonaansluiting zodat men in staat is zonodig de alarm diensten te bellen. Het is van de zotte als we dat van een super markt niet zouden eisen". het Bevrijdingsplein. Geen mooi gezicht en de herrie maakt de bewoners in de flats boven de Filiaal-leider T. van Akker, van de Aldi-supermarkt aan de Langegracht in Leiden, onthult dat de communicatie binnen het bedrijf vooral verloopt via de be steldienst die dagelijks de Aldi-fi- lialen aandoet. Hij vindt het ont breken van een telefoontoestel geen groot probleem. "Aldi werkt al jaren zo, dus het gaat best zon der. Alleen in noodgevallen is het wel makkelijk een telefoontoestel binnen handbereik te hebben. Als er iemand in de zaak onwel wordt of een winkeldief aan de politie moet worden overgedra gen dan heb je wel een telefoon toestel nodig". Het ontbreken van en telefoon aansluiting in de Aldi-super markt aan de Langegracht is vol gens Van Akker geen probleem omdat een deel van de filiaalruim te is verpacht aan een kaas- en groenteboer die beide wel over een telefoontoestel beschikken. Voor het Aldi-filiaal aan de Ko- revaarstFaat blijkt hetzelfde te gelden. Deze vestiging heeft een deel van de winkelruimte ver pacht aan een slager die over een telefoontoestel beschikt. Kennelijk is de geheime com municatietechniek van Aldi-Ne- derland er op gebaseerd het tele foonverkeer te laten verlopen via de toestellen van degenen aan wie gedeelten van de winkelruimten worden verpacht. Niks nieuws dus. Zo'n uitgekiend systeem be staat al jaren. Het heet gewoon 'op andermans portemonnee te- Boos (8) Over naar de concurrentie. Aan het Bevrijdingsplein is sinds no vember een filiaal gevestigd van Albert Heijn. Bewoners van de flats boven de supermarkt wor den daar hoorndol van. Niet van de prijzenslag die AH voert met andere supergrutters, maar van de "ontzettende herrie die dag-in- dag-uit wordt veroorzaakt bij het laden en lossen. Dat begint 's och tends om zeven uur en gaat vaak door tot 's avonds half acht". Toen Albert Heijn enkele maanden geleden de winkel aan het Bevrijdingsplein betrok (voorheen Gruma, daarvoor De Gruyter) werd door een verbou wing een deel van de opslagruim te bij de zaak getrokken. Het te kort aan opslagruimte dat daar door ontstond heeft Albert Heijn opgevangen door het plaatsen van twee enorme containers op het trottoir naast de winkel, aan de Van Randwijkstraat. "De hele dag door is het daardoor een af en aan rijden van pallets met fris dranken en andere spullen die in de stalen containers een enorme herrie veroorzaken "want zoiets gaat niet zachtzinnig", aldus flat- bewoonster mevrouw Kraats. "Soms lijkt het wel alsof er een bom ontploft". De flatbewoners hebben al her haaldelijk hun beklag gedaan. Maar Albert Heijn mag dan op de kleintjes letten, de supergrutter heeft zich tot dusver niets aange trokken van de overlast die ze de flatbewoners bezorgd. "Mensen die in de verpleging werken en weieens overdag moeten slapen doen geen oog dicht, over het trottoir kan niemand meer lopen omdat meneer Albert Heijn dat nodig heeft voor z'n containers en de rotzooi die men op straat ver oorzaakt is beschamend", vindt mevrouw Kraats. De gemeente heeft tot dusver goed gevonden dat Albert Heijn de containers buiten laat staan. "Maar", deelt milieu-ambtenaar R.W.E. Kropf ons desgevraagd mee, "wij hebben gezegd dat de containers naar binnen moeten. Albert Heijn heeft geen vergun ning om de containers buiten te laten staan". De supergrutter aan het Bevrij dingsplein beschikt momenteel nog over een oude hinderwetver gunning die destijds is verleend aan De Gruyter. Een nieuwe ver gunning is aangevraagd. "Daarin zullen standaardtijden voor het laden en lossen zijn opgenomen", vertelt Kropf. Zolang de nieuwe vergunning niet is verleend moet Albert Heijn zich uiteraard hou den aan de voorwaarden die in de oude vergunning zijn opgeno men. De milieu-ambtenaar zegt Albert Heijn nog niet te hebben kunnen betrappen op een over treding daarvan. "Op 26 april wordt over de ver lening van de nieuwe hinderwet vergunning een hoorzitting ge houden in het stadsbouwhuis", deelt Kropf ons mee. "Daar kun nen bewoners hun grieven ken baar maken. Uiteraard zal daar mee rekening worden gehouden. In de nieuwe vergunning staat in elk geval dat de containers die nu buiten staan naar binnen moeten. Albert Heijn heeft toegezegd daar zo spoedig mogelijk voor te zullen zorgen", aldus Kropf. Wanneer de containers precies zullen verdwijnen? Wij hebben geprobeerd een antwoord op die vraag te krijgen, maar bij het Al- bert Heijn-filiaal aan het Bevrij dingsplein kregen we geen ge hoor". dienst te werven. De bibliotheek hoopt op deze manier ten minste tachtig nieuwe vrijwilligers en een even zo groot aantal deelnemers er bij te krijgen. De Boek-aan-huis-dienst is met name bedoeld voor ouderen, lang durig zieken, gehandicapten en alle andere mensen die graag willen le zen maar niet of moeilijk is staat zijn op eigen kracht naar de bibliotheek te gaan. Deze mensen kunnen door de vrijwilligers van de dienst wor den bezocht, die vervolgens voor hen de boeken bij de bibliotheek ophalen die zij willen lezen. Marion Captein, medewerker groepsgerichte dienstverlening bij de bibliotheek: "We gaan niet met de boeken bij de lezer langs. Dat zou natuurlijk ondoenlijk zijn. De vrij willigers bepalen van tevoren ech ter goed voor wat voor soort boeken de lezer belangstelling heeft. En na een paar keer blijken de vrijwilli gers doorgaans precies in de gaten te hebben welke boeken de deelne mers willen hebben, Deze opzet leidt in de praktijk zelden of nooit tot teleurstellingen", stelt mevrouw Captein. De dienst is al in 1982 in het leven geroepen, maar leidde sindsdien een ietwat sluimerend bestaan. "We hebben nu 25 vrijwilligers en 20 le zers. Dat zouden er veel meer moe ten zijn, want volgens ons is er een grote behoefte aan. Dat de Boek- aan-huis-dienst niet geweldig groot is geworden, ligt echter ook aan ons. We hebben er namelijk nooit veel ruchtbaarheid aan gegeven. Dat gaat nu veranderen". De bibliotheek schrijft deze week onder meer alle dienstencentra, vrijwilligersverenigingen, huisart sen, fysiotherapeuten en kerkelijke instellingen aan, waarbij ze hun wijst op het bestaan van de dienst. "Wij denken dat lezers en vrijwilli gers, als ze het eenmaal weten, zich vervolgens als vanzelf aanmelden. De Boek-aan-huis-dienst kan vol gens ons trouwens makkelijk wor den ingepast in bestaande activitei ten. Vrijwilligers die al bij mensen langsgaan voor andere zaken, kun nen natuurlijk ook voor hen boeken uitzoeken in de bibliotheek". De Boek-aan-huis-dienst heeft volgens mevrouw Captein ook een sociaal tintje. "In de praktijk blijft het niet bij het ophalen en brengen van boeken. De vrijwilliger geeft de boeken niet aan de voordeur af, maar komt bij wijze van spreken even op visite. Veel mensen, die door hun ziekte of hancicap in een sociaal isolement zijn terechtgeko men, stellen die bezoeken vaak zeer op prijs". De dienst geldt voor heel Leiden. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de centrale openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat, tel. 149943. LEIDEN Overleden: J.J. van Baaien geb 30 aug 1905 vrl. geh. gew. met P.C. Snoep. K. van Arkel geb 29 jun 1912 vrl. echtg. van J.J. van Male, T C. van der Meer geb 6 mei 1934 man, E. Linscheer geb 21 mrl 1911 vrl. geh. gew. met G.J.C. van der Schroeft, J.G. Koud- staal geb 5 okt 1916 man, J. Egelie geb 6 mei 1919 man, G. Schavemaker geb 19 sep 1906 vrl., C W. Klappe geb 17 jul 1960 vrl., W.A G. Boer geb 12 mrl 1909 vrl. echtg. van J.G. Re- mijn, M.M. Maier geb 12 mrt 1907 vrl. geh. gew. met C.P. Boers. E.M. Hendriksen geb 29 jun 1897 vrl. geh. gew. met P.H. Kiel, J.J. Koorn geb 2 jan 1897 man. M. Schouten geb 11 okt 1939 vrl echtg. van J. Ouwenbroek. J. Vermond geb 26 jul 1896 vrl. geh. gew. met G. Mieremet. M.J. van Berkel geb 22 mrl 1924 vrl. geh. gew. met P.T.F. Alkemade, G.M. Lan- geveld geb 26 mrt 1908 vrt. geh. gew. met C. Hoogkamer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15