'Meijendel moet autovrij worden 'Ieder kind moet mee kunnen doen' Blokkade Engelendaal op komst ENFB in notitie over duingebied: Verplegers in Leidse regio beramen acties Organisatie jeugdvakantieweek Warmond in volle gang ric 'REACH' VAN UW Endat is vooral belangrijk i HBL DONDERDAG 30 MAART 1989 WASSENAAR - Om het milieu een kans te geven, moet het Wassenaarse duin gebied Meijendel autovrij worden en dient de centraal gelegen boerderij een goede busverbinding te krijgen. Het doortrekken van de stadslijnen 5, 13 en 18 be hoort tot de mogelijkheden. Dit schrijft de Echte Neder landse Fietsersbond (ENFB) in een notitie, die gestuurd is aan Wassenaar, Den Haag en de provincie. In een tweede notitie maakt de EN FB zich sterk voor het beveiligen van fietspaden en en oversteek plaatsen in de gemeente. Op de kruising Katwijkseweg/Wassenaar- seweg hebben fietsers, na een re constructie enkele jaren geleden, niet langer voorrang. 'Op drukke stranddagen is het hierdoor vrijwel onmogelijk geworden de Katwijk- seweg nog over te steken', klaagt de ENFB. Bij de kruising Katwijkseweg- /Kokshornlaan, iets verder richting Katwijk, is een soortgelijke situatie gecreëerd. Volgens de opdrachtge vers bevorderen de ingrepen de ver keersveiligheid. De ENFB bestrijdt dat en vindt het principieel onjuist om 'potentiële slachtoffers al hun rechten te ontnemen'. Liever dwingt de fietsersbond automobi listen de kruisingen langzaam te na deren en goed op te letten. Herstel van de oude toestand zou al veel helpen, heet het. Dubbel fietspad De Groot Haesebroekseweg en Meijendelseweg hebben aan één kant een fietspad waar alle fietsers gebruik van moeten maken. Levert zo'n dubbel fietspad altijd al on overzichtelijke kruisingen op, bij de genoemde wegen komt daar nog wat bij. De Meijendelseweg helt sterk en dalende fietsers komen hier met grote snelheden op de krui singen af. Vooral bij de Duinvoet- laan zou dat problemen opleveren, zeker voor fietsers die linksaf wil len. Het dubbele fietspad langs de Groot Haesebroekseweg ligt vól gens de ENFB aan de verkeerde kant. 'Fietsers tussen Schouwweg en Jagerslaan enerzijds en Meijen del en Buurtweg anderzijds moeten tweemaal de Groot Haesebroek seweg oversteken en bovendien een groot aantal zijstraten en uitritten kruisen', aldus de notitie. Langs de Groot Haesebroekseweg wil de bond een tweede fietspad aanleg gen, aan de andere kant van de weg. Langs de hellende Meijendelseweg moeten fietsers aan de rechterkant van de weg gaan rijden. Vluchtheu vels kunnen hier de kruising met de Duinvoetlaan verbeteren. Om de fietsers langs de drukke sluiproute Buurtweg-Theo de Mann Bouwmeesterpad te beschermen, verlangt de fietsersbond op korte termijn maatregelen. Zo zou, om het sluipen tegen te gaan, het een richtingsverkeer omgedraaid kun nen worden. Ook willen de schrij vers wat doen aan het foutparkeren en de lange wachttijden bij de. Landscheidingsweg. Wil de bond langs straten en lanen flink wat omgooien, het duingebied wil de ENFB zo ongerept mogelijk Dieven uit op jachtgeweer OEGSTGEEST - Uit een woning aan het Oegstgeester Wilhelmina- park is gisteravond een jachtgeweer gestolen, compleet met patronen en andere schietwaren. De inbreker was de woning binnengekomen via een openstaande balkondeur op de eerste etage. Het wapen bevond zich in de balkonkamer en de eige naar had er een vergunning voor. De inbrekers waren niet geïnteres seerd in andere zaken. Uit nieuwbouwwoningen aan de Oegstgeester Andriessenlaan zijn de afgelopen dagen twee verwar mingsketels gestolen met een totale waarde van 7000 gulden. De ketels wegen 50 tot 60 kilo en waren reeds aangesloten. De Haaswijkse wonin gen waarin zij stonden, zijn nog niet opgeleverd. Toch hoopt de politie dat omwonenden inlichtingen kun nen geven over de inbrekers. houden. De fietsers verzetten zich voor de smalle paden die de Wad- tegen de aanleg van voet-en fietspa- deneilanden sieren: gemaakt van den door gedeelten die nu nog voor schelpen, langs de natuurlijke het publiek zijn afgesloten en vin- glooiingen van de duinen, den het een slechte zaak wanneer Wanneer de overheden van be- fietspaden dwars door duinruggen staande voetpaden smalle, eenvou- worden gegraven. De snelle, gladde dige fietspaden willen maken, zal en geasfalteerde snelwegen die dan de ENFB zich daar niet tegen ver- ontstaan, wil de bond graag inruilen zetten. 'Dieren raken door een snel passerende fietser veel minder ver stoord dan door een voetganger', vindt de bond. 'Pas wanneer zij het aantal wandelaars ver in aantal gaan overtreffen, worden fietsers een be langrijke verstoringsbron. De mees te onrust wordt veroorzaakt door de talloze, vaak ver achter de afraste ring loslopende honden'. Personalia Na veertig jaar overheidsdienst gaat de Voorschotense gemeente-amb tenaar C. Kortleever met vervroegd pensioen. Morgenmiddag biedt de gemeente hem tussen vijf en zes uur een afscheidsreceptie aan in het cul tureel centrum, Prinses Marijke- laan 4. Op 1 mei is A. J. van Steen, bevel- voerder/ploegchef onderbrand meester 25 jaar in Wassenaarse ge meentedienst. Om dat te vieren wordt hem donderdag 20 april een receptie aangeboden in de brand weerkazerne aan de Pieter Twent- laan 10. Vrienden, bekenden, colle ga's en oud-collega's zijn hier wel kom tussen half vijf en zes uur. Tijdens een actievergadering woensdag actie te gaan LEIDERDORP/ZOETERWOUDE - Personeelsleden van het Leider- dorpse St. Elisabeth Ziekenhuis en verpleegtehuis Leythenrode gaan volgende week donderdag de plaat selijke kruising Engelendaal- /Persant Snoepweg gedeeltelijk blokkeren. Van kwart over zeven tot kwart over acht 's morgens wor den alle automobilisten die recht- döor willen rijden tegengehouden en van een actiepamflet voorzien. Dit is vanmorgen tijdens een ac tievergadering besloten. De politie was bij de vergadering aanwezig en wil volgende week haar medewer king verlenen. Agenten zullen er voor zorgen dat de actie een ordelijk karakter heeft en actievoerders en automobilisten geen gevaar lopen. De burgemeester zal morgenoch tend de officiële toestemming verle- Met de actie willen de Leider- volgende week dorpse instellingen de onderhande- (foto Jan Holvast) lingen over de cao-ziekenhuiswe zen toeloodsen naar de looneis van vier procent en de loonruimte van een procent. Omdat ze het niet te hard willen spelen, blokkeren ze niet de hele kruising. Afslaand ver keer mag gewoon door. Volgens mede-organisator A. Graber is de actiebereidheid groot en wordt de actie namens al het per soneel van Elisabeth en Leythenro de. gevoerd, een kleine 1000 men sen. Om het werk niet vast te laten lopen wordt de actie door 160 tot 200 mensen gevoerd. De achterblij vers houden de zaak draaiend, al zal er wel enige vertraging ontstaan. In de dagen voor de blokade zullen de instellingen ook het medisch dag- verbijf Buitenzorg polsen voor de actie. Swetterhage Tijdens een protestbijeenkomst in Swetterhage, de Zoeterwoudse woon- en leefgemeenschap voor verstandelijk gehandicapten, is 5 april uitgeroepen tot actiedag. Op. die dag' beperken personeelsleden zich tot de allernoodzakelijkste handelingen en stellen-ze admini stratieve werkzaamheden en schoonmaakwerkzaamheden een dagje uit, zo werd vanmorgen beslo ten. "We zetten ons in voor de bewo ners en willen op het terrein een groot aantal activiteiten ontplooi en", zegt groepsleider S. Handgraaf. Hij wil dorpsbewoners bij de activi teiten betrekken en zal zelfs auto mobilisten benaderen. Media wor den 'bestookt''en ballonnen opgela ten. Naast deze grote actie wil de ge meenschap aan de Blankaartweg nog enkele andere evenementen or ganiseren, afhankelijk van het ver loop van de cao-onderhandelingen de komende wee.k. Swetterhage herbergt 320 gehan dicapten en heeft 300 formatieplaat sen. De circa .400 personeelsleden WARMOND - "We willen de inschrijfgelden zo laag mo gelijk houden, zodat ieder kind de mogelijkheid heeft om aan de jeugdvakantie week mee te doen. Voor het eerste kind uit een gezin kost de week 15 gulden en voor het tweede kind 12,50 gulden. Een hogere bijdrage vragen we liever niet, want kinderen van ouders die dat bedrag het minst kunnen be talen, vallen dan het eerst af'. E. van der Hulst, bestuurslid van de werkgroep Jeugdvakantiewerk Warmond, is een van de acht men sen die ervoor moeten zorgen dat de jeugdvakantieweek dit jaar voor de derde keer van start kan gaan op Koudenhoorn. door Dorith Ligtvoet Vormden Indianen en Chinezen vo rige jaren het thema van de week, dit jaar zullen figuren als Donald Duck en Mickey Mouse van 28 au gustus tot 1 september over het ei land Koudenhoorn heersen. Met an dere woorden: de week staat dit jaar in het teken van de stripfiguren. Ve le vrijwilligers zullen de kinderen gastvrij ontvangen op het eiland en daar activiteiten organiseren die zo veel mogelijk op het thema betrek king hebben. Ook Warmondse vere nigingen zullen acte de présence ge ven. Zonder al teveel van het pro gramma te verklappen willen de be stuursleden wel kwijt dat het vison- derdeel vorig jaar zo'n succes was, dat de visclub graag weer van de partij zal zijn. Hoewel het programma goed deels rond is, vormt de werving van vrijwilligers ook dit jaar weer een probleem. Bestuursleden E. van der Hulst, J. van Dijk en J. van der Hulst zijn belast met de administra tieve kant van de organisatie van de jeugdvakantiewweek. Hiertoe be hoort onder meer het werven van vrijwilligers. Het gaat niet om klei ne aantallen. Wanneer de belang stelling voor de week even groot blijkt als vorig jaar het geval was, zijn maar liefst 40 mensen per dag nodig om de groepen te begeleiden. "Vorig jaar kwamen er meer dan 210 kinderen op de week af. We had den toen een aantal vrijwilligers te kort en hebben kinderen die zich vooraf niet hadden aangemeld moe ten wegsturen", zegt penningmees ter J. van der Hulst spijtig. "We heb ben zeker twee leiders op 10 tot 12 kinderen nodig. Hoewel het een ide ale plek is om de activiteiten te or ganiseren, moeten we er toch reke ning mee houden dat het om een ei land gaat dat wordt omringd door water. Daarom moet iemand voort durend op de kinderen kunnen let ten", vult mede-bestuurlid E. van der Hulst aan. Om het wegsturen van kinderen dit jaar te voorkomen, vindt de werkgroep het belangrijk om al voor de inschrijving begint, te we ten hoeveel vrijwilligers zich aan melden. De mensen die vorig jaar hebben meegeholpen hebben een brief gekregen, kranten zijn bena derd en daarnaast hoopt de werk groep op 'spontane' reacties. Vol gende maand wil het drietal zich ac tiever op de werving richten. Hoofdbrekens Op dit moment gaat de meeste ener gie naar de tentenactie. De afgelo pen twee jaar hebben de kinderen onder geïmproviseerde plastic ten ten een onderkomen gehad. "We hebben daarbij ontzettend veel ge luk gehad, het is twee keer goed weer geweest. Maar vorig jaar be gon het vrijdag te stormen en heeft het twee weken achter elkaar gego ten. We realiseerden ons toen dat goede tenten geen overbodige luxe vormen", zegt E. van der Hulst. "Een bijkomend voordeel is ook dat een bepaalde groep die de hele week bijeen is, naar elkaar toe kan groeien, ze hebben een eigen terri torium", vullen de andere twee aan. De drie bestuursleden hebben de afgelopen maanden vol goede moed plannen gemaakt om aan geld te ko men voor 21 groepstenten. Belang rijk hierbij is dat de onderkomens sterk genoeg moeten zijn om de aanwezigheid van 12 tot 15 kinde ren meerdere jaren lang te overle ven. Stapels brochures werden in huis gehaald en er werd menig be zoek gebracht aan zeilmakerijen en tentenfabrieken. "We hadden zulke mooie brochures", lacht Van Dijk. "We kozen eerst voor de hele dure tenten, maar gezien de prijzen gin gen we al over op een minder dure en nu willen we uiteindelijk een nog goedkoper model. We hebben uit eindelijk gekozen voor ronde ten ten met een oppervlakte van vier bij vier meter". Maar ook voor de goedkoopste onderkomens moet nog altijd een kleine 12.000 gulden op tafel wor den gelegd. Een bedrag dat de werkgroep beslist nog niet binnen heeft, want tot nu toe is slechts 2.500 gulden opgehaald. Dat geld is af komstig van particulieren en bedrij ven. Het drietal heeft vele bedrijven aangeschreven om de week te spon soren. "Je krijgt vaak leuke reac- i de werkgroep Jeugdvakantiewerk Warmond: "De inschrijfgelden zo laag mogelijk hou- vallen onder de cao voor het zieken huiswezen en de meesten onder steunen de eisen. Personeelsleden willen niet alleen meer verdienen, maar hechten tevens aan de extra procent voor personeel en toesla gen. Met de huidige menskracht komt het personeel niet meer toe aan activiteiten als wandelen en winkelen, zegt Handgraaf. "De be woners worden daardoor passiever en moeilijker te activeren", onder vindt de groepsleider dagelijks. Actiebereidheid Voor de landelijke acties op gang kwamen was in Swetterhage, Ley thenrode en Elisabeth de organisa tiegraad laag, zoals dat in zoveel in stellingen voor de gezondheidszorg 1 het geval was. Tijdens de acties groeiden actiebereidheid en organi satiegraad en voor de protestbijeen komsten van vanmorgen was de be langstelling groot. In Swetterhage luisterden zo'n 120 personeelsleden naar de sprekers van het eigen woonoord, de FNV-bond Abva/Ka- bo en de opstandige verplegersor ganisatie WIO. De CNV-spreker liet het afweten. Tijdens het actie-uur bleef een minimum bezetting van het verple gend personeel achter bij de bewo ners. Technische diensten en het keukenpersoneel konden wel een uurtje worden gemist. De bonden ondersteunen de verschillende ac ties maar laten de organisaties aan de instellingen, over. Veel bijval voor oproep assistentes in apotheek LEIDERDORP De Leiderdorpse apothekersassistentes A. Damhuis en M. Briejer hebben al 1.100 reac ties binnengekregen van collega's. Zij onderschrijven de oproep van beide. Leiderdorpse vrouwen voor betere salariëring en een hogere waardering van het beroep. Beide vrouwen hopen zeker 3.000 handte keningen op te halen en willen die 'in Den Haag aanbieden'. Wapen in de strijd wordt een arti kel in het blad 'Optima Farma', dat volgende week verschijnt. "Dat blad wordt door alle assistentes ge lezen. We verwachten dan ook nogal wat reacties", zeggen de Lei derdorpse activisten. Ook een ma nifestatie die de FNV op 15 april or ganiseert voor deze beroepsgroep moet steunbetuigingen opleveren. ties, maar geen geld", merkt de pen ningmeester op. De gemeentelijke subsidie, een bedrag van enkele honderden gul dens, wil de werkgroep in principe niet voor de tentenactie gebruiken. "Dat is voor de week zelf. Hierdoor kunnen we het inschrijfgeld, waar mee onder meer de aanschaf van materialen en ingrediënten voor pannekoeken en barbecue worden betaald, zo laag mogelijk houden. Ieder kind moet aan de week kun nen meedoen", zegt E. van der Hulst. Om nu toch die 12.000 gulden bij elkaar te sprokkelen wil de werk groep dat de Warmondse kinderen zelf actief worden. Op 9 april wordt een sponsorloop gehouden op het eiland Koudenhoorn. Door zich per ronde te laten sponsoren door fami lie en kennissen kunnen de kinde ren geld ophalen dat is bestemd voor de aanschaf van tenten. Door via de twee Warmondse basisscho len deelname-formulieren te verstu ren, hopen de bestuursleden dat de respons zo groot mogelijk is. Maar een inschatting van het aantal deel nemers blijft moeilijk. "We hebben al enthousiaste reacties gehad, maar het weer is een belangrijke factor. Het zou ideaal zijn als we net zulk weer hebben als met pasen". Geldla weg LEIDERDORP - Een verborgen kaslade heeft inbrekers bij een tuin centrum aan de Hoogmadeseweg niet kunnen foppen. Tijdens een speurtocht vonden ze de la met 1000 gulden contant geld en namen de buit mee, zonder al te veel sporen achter te laten. Dat betekent 260.000 lezers In 34 plaatsen. Bovendien kunnen wij u met ons zeer gevarieerde ÏÏkïmoSk'heden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid en rijblijvend voorlichten over "de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14