TAD EIDEN Ruzie op Rembrandt over nieuwe conrector Drie kinderen toegang tot De Noorderkring ontzegd Aanleg geluidsscherm langs gedeelte van de rijksweg A4 LE1DSCH DAGBLAD Manifestatie tegen plannen van Heerma Gemeente houdt vast aan mevrouw Boland Leidse handelaar hangt gijzeling boven het hoofd Man valt achter stuur in slaap Flinke buit )ii inbraak Overeenstemmming tussen rijk en gemeenten Buurtvereniging eist in geding ontruiming van Wachtgebouw bij Culturele manifestatie in Leidse Schouwburg DONDERDAG 30 MAART 1989 LEIDEN Ten minste 26 bewo nerscommissies in Leiden zetten een stedelijke protestactie op tegen plannen van staatssecretaris Heer- ma op het gebied van volkshuisves ting. Op 22 april wordt een grote manifestatie gehouden in het Waag gebouw. Handtekeningen die ver schillende bewonersgroepen in de wijken gaan ophalen, worden daar overhandigd aan Tweede Kamerle den. Wethouder Tesselaar heeft zijn sympathie voor de actie betuigd. De protestactie is op initiatief van de Stichting Welzijn Leiden tot stand gekomen. De bewonersgroe pen zijn het absoluut oneens met de plannen van Heerma om onder meer de huren de komende jaren fors te verhogen, individuele huur subsidie aan banden te leggen en huurverhoging te berekenen voor groot-onderhoudsplannen. Die maatregelen zouden juist in Leiden voor grote problemen zorgen "voor een omvangrijke bevolkingsgroep die nu al moeilijk in staat is om de hoge woonlasten op te brengen", al dus de Stichting Welzijn. LEIDEN - De drie kinderen van het gezin Van Wanrooij uit Leiden worden niet meer toegelaten op de basisschool De Noorderkring. Het college heeft hiertoe besloten omdat de schoolleiding geen ver trouwen meer heeft in de ou ders. Het gezin Van Wanrooij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen en over weegt tegen het besluit in be roep te gaan. Het gezin kwam enkele weken ge leden in het nieuws nadat het een aanklacht had ingediend tegen een leraar van De Noorderkring. De man zou de oudste zoon van het gezin, Bram van Wanrooij, hebben mishandeld. Voor dit in cident had er overigens al een reeks van voorvallen rond de drie kinderen plaatsgehad. Na de aan gifte besloten de ouders de knde- ren van school te houden. Na een reeks gesprekken met de familie Van Wanrooij, besloot het college alle drie de leerlingen voortaan de toegang tot de school te weigeren. Mevrouw E. Hesse- link van de directie onderwijs van de gemeente Leiden licht toe dat deze maatregel zeer uitzonderlijk is. "Zo'n besluit wordt ook alleen maar genomen in het uiterste ge val. Die kwestie rond de leraar was een aanleiding, maar daar had de schoolleiding in principe nog over heen kunnen stappen. Er zijn daarvoor echter al veel meer problemen geweest. Het is een aaneenschakeling geweest van incidenten. Niet alleen op De Noorderkring, maar ook op de vo rige school". Het besluit van het college be tekent dat de drie leerlingen na de Paasvakantie niet meer op school kunnen terugkeren. De gemeente heeft, om de kinderen niet van onderwijs verstoken te laten blij ven, haar bemiddeling aangebo den om een nieuwe school te vin den. "In principe zijn de ouders vrij om zelf een nieuwe school te vinden. We begrijpen echter dat dat in dit geval niet gemakkelijk zal zijn", aldus mevrouw Hesse- link. Naar welke school de kinde ren eventueel kunnen, is nog niet bekend. Daarover hebben nog ge sprekken plaats met de ouders. Mevrouw Van Wanrooij is ver ontwaardigd over de brief van het college. "Dat ze onze oudste zoon de toegang hebben geweigerd is tot daar aan toe. Ik geef ook toe dat er rond hem een aantal pro blemen zijn geweest. Dat ze nu echter ook de andere twee nu hebben uitgesloten vind ik heel erg. Dat is een onterecht besluit". LEIDEN - Het kantoor van de Rabo-bank aan de Stationsweg wordt momenteel grondig verbouwd. Het ge bouw krijgt een totaal ander interieur. Ook aan de gevel zullen veranderingen plaatshebben. De bank ontvangt de klanten momenteel in een ruimte aan de achterzijde van het bedrijf. Het is de bedoeling dat in mei de voorzijde in gebruik kan worden genomen. De gehele operatie moet uiterlijk november van dit jaar gereed zijn. Inmiddels heeft de Rabo-bank de bedrijfscontacten verplaatst naar een kantoor op het Schuttersveld. Ook na de opknap beurt blijft die afdeling daar gevestigd. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het gemeentebe stuur van Leiden is niet van Gezien de problemen die zijn ge rezen is onderwijswethouder Van Dongen van plan de benoeming z nlan nnripr dnilr van het ner rongen van pian ae oenoeming zo ptan onaipr aruK van net per snel m0geijjk rond te maken. Zij wil Soneel at te zien van de be- voorkomen dat de emoties nog ver noeming van mevrouw A. der oplopen wat mogelijk ertoe kan Boland tot conrector van de leiden dat mevrouw Boland alsnog Remhrandt cchnlenErp besluit zich terug te trekken. Zij item Dranat-scnotenge- wordt door de politiek een uit. meenscnap. Zo n 50 perso- stekende kandidaat gezien. Me- neelsleden van de school, onder wie vrijwel alle leer krachten, hebben mevrouw Boland vorige week schrifte lijk verzocht zich terug te trekken omdat zij haar onge schikt voor deze functie vin den. Het personeel van het Rembrandt meent dat de beoogde conrector over onvoldoende contactuele ei genschappen beschikt Minimaal Vorige week kreeg de medezeggen schapsraad van de school gelegen heid zijn bezwaren tegen de kandi daat in een besloten vergadering van de raadscommissie onderwijs toe te lichten. Enkele weken eerder had over de bezwaren van de raad reeds een gesprek met onderwijs wethouder Van Dongen plaatsge- zich vorige week op het standpunt dat de procedures juist waren ge volgd en de medezeggenschaps raad voldoende gelegenheid tot in spraak had gehad. De Rembrandt-scholengemeen- schap heeft het een jaar zonder tweede conrector moeten stellen. Een eerste sollicitatieronde leidde niet tot overeenstemming over de gewenste kandidaat. Bovendien werd toen nog uitgegaan van een parttime-functie. Dat is in de twee de sollicitatieronde bijgesteld tot een fulltime-functie. DEN HAAG (ANP) - De Stichting Video Veilig, die de belangen van binnen- en buitenlandse film- en videoproducenten behartigt, mag een man uit Leiden gijzelen als hij opnieuw in illegale videobanden gaat handelen. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. Holtrop, bepaald. De man had tot voor kort vier videotheken: twee in Leiden en twee in Den Helder. Daar verkocht hij herhaalde keren illegaal gekopieerde vi deo's van films die op die momenten goed in de markt lagen. Hij kreeg in 1986 al een verbod opgelegd, op straffe van een dwang som van 10.000 gulden per overtreding. Hij ging echter door en weiger de de dwangsommen te betalen. In november vorig jaar waren de te be talen dwangsommen opgelopen tot twee miljoen gulden. In het kort geding eiste de raadsman van de Stichting Video Veilig, mr. W. Roos, de mogelijkheid van gijzeling. Dit was volgens de presi dent op zijn plaats: de dwangsom is een ontoereikend middel gebleken en "gedaagde heeft geenszins aannemelijk gemaakt dat het hem ernst is met zijn goede voornemens en nog minder dat in de toekomst geen gevaar voor herhaling meer te duchten is". Volgens de president houdt de man zich nog steeds met de illegale handel bezig, al heeft hij zijn zaken van de hand gedaan. Hij zou het in november nog als 'verkoper in dienstbetrekking' hebben gedaan in twee van de zaken waarvan hij eerder de eigenaar was. dinggevende positie op de school te vonden. Beide gesprekken leidden vervullen. Daarbij vindt het perso neel dat het gemeentebestuur ten onrechte streeft naar de benoeming van een vrouw. Het is de eerste maal dat er een vrouw op een leidingge vende positie in het voortgezet on derwijs wordt benoemd sinds in Leiden het vrouwenvoorrangsbe- leid van kracht werd. Zoals het e echter niet toe dat het college de voordracht wijzigde. De voordracht kwam tot stand nadat een selectiecommissie van ouders, leerlingen, personeel en de wethouder een positief advies aan B en W over mevrouw Boland had uit gebracht. De steun die zij kreeg was echter minimaal: zes van de elf gemeenteraad overeenkomstig de voordracht van B en W op 3 april mevrouw Boland unaniem benoe men tot conrector. Dat bleek vorige week in een besloten vergadering van de raadscommissie onderwijs. In politieke kringen wordt de actie van het personeel van het. Rem brandt resoluut afgewezen en met termen als 'onbehoorlijk' en 'onfat soenlijk' gekwalificeerd. LEIDEN - Een 22-jarige automobi list uit Alkmaar is vannacht wonder boven wonder slechts licht gewond geraakt bij een ongeluk op de rijks weg A4. Omstreeks half twee kwam hij uit Leidschendam rijden, maar viel ter hoogte van Leiden achter het stuur in slaap. Zijn auto knalde tegen de vangrail, draaide om zijn as, kwam weer tegen de vangrail om vervolgens na 100 meter tot stil stand te komen. De man is voor onderzoek naar het AZL overgebracht, maar daar constateerde men slechts een hechtwondje op zijn rechterwang. De auto is volledig vernield en de vangrail werd op twee plaatsen be schadigd. r uitziet zal de stemmen. Het i i met r leerkrachten die zich tegen de voor dracht uitspraken. Het is overigens uitzonderlijk dat selectiecommis sies het over dit soort voordrachten unaniem eens worden. De werving van kandidaten vond, overeenkomstig het vrouwenvoor- rangbeleid van de gemeente, alleen onder vrouwen plaats. Toch sollici teerden naast 35 vrouwen ook 2 Onderwij smedewerker mevrouw E. Hesselink van de gemeente ziet in het meninggschil tussen de school en de gemeente geen over eenkomst met de gang van zaken op het Barlaeus-gymnasium in Am sterdam waar de leerkrachten zich tot het uiterste hebben verzet tegen de benoeming van een vrouwelijke rector. "De medezeggenschapsraad heeft nooit formeel laten weten dat hij zich verzet tegen het voorrangs beleid van de gemeente", zegt Hes selink: "Dat argument kwam pas op het laatste moment naar voren". Rode loper Hesselink verbaast zich bovendien over het feit dat vijftig personeelsle den de brief aan mevrouw Boland hebben ondertekend terwijl slechts zeven via de selectiecommissie met haar kennis hebben gemaakt. Zij noemt het schrijven van de brief De rijksweg A4, die de toekomstige Rijksweg 11 kruist, wordt mogelijk achtbaans. over ieders aandeel in de kosten. Volgens de Leidse ambtenaar Vel- terst ongebruikelijk'. "Het is duide- luidsscherm langs rijksweg A4. lekoop is het 'ieders bedoeling dat - - het scherm er komt'. Nu er ook nog sprake is van ver breding van de rijksweg is nog on- v.w Vfrj--™''; duidelijk waar het scherm wordt bereikt. Het scherm komt lijk dat de rode loper niet uit wordt Het rijk en de gemeenten Lel gelegd", aldus Hesselink: "Die brief den en Zoeterwoude hebben maakt het er allemaal niet makkelij- hierover vrijwel overeenstem- LEIDEN - Uit een woning aan de Lepelaarsoord (Merenwijk) is tus- sen zaterdag en gisteren ingebro- i ken. Een stereo-installatie, cd-spe- ler, videorecorder, een bestek-cas- I sette en een giropas met pincode en I vijf betaalkaarten werden ont- vreemd. Ook werden enkele antie ke voorwerpen als servetringen, ka- j raffen en sieraden meegenomen. I Hoe men is binnengekomen, is I een raadsel, want er was niets open- j gebroken of stukgeslagen. In elk ge- I val zijn de dieven wel langer binnen "Ik denk dat beide partijen elkaar J niet meer kunnen overtuigen", volgt Hesselink: "We moeten maar het beste langs de Cronesteinse Polder te staan en is aan Leidse kant 305 maken". De meter en aan Zoeterwoudse opgesteld. De vraag is of al rekening De op- en afritten moeten in de ogen van Rijkswaterstaat in de nieuwe situatie worden afgeleid van de naast de rijksweg gelegen rangeerbaan. De rangeerbanen kunnen bovendien eventuele files voor de afslagen opvangen. Rijks waterstaat wil filevorming op de moet worden gehouden met verbre- rijksweg zelf kost wat het kost voor- ding van het talud. "Dat is afhanke- komen. lijk de tijdstippen waarop defi- De aanleg van rijksweg 11-west, de medezeggens- kant 450 meter lang. De hoogte nitief wordt besloten voor het die is opgenomen in het structuur- voorzitter schapsraad van het Rembrandt gaat 3,5 meter bedragen, heeft inmiddels laten weten dat wanneer de gemeenteraad me- De twee betrokken gemeentebestu- vrouw Boland steunt, het personeel ren organiseren op 2 mei in het ge niet verder dwars zal gaan liggen. meentehuis van Zoeterwoude een De medezeggenschapsraad van informatieavond over het geluids- de school heeft in dit soort kwesties scherm. Vooral de bewoners van de slechts een adviesrecht. Er is geen 'Weipoort en de Vrouwenweg heb- instemming van die raad vereist, ben er baat bij maar ook voor de Zodoende kan het negatieve advies rust in het polderpark Cronestein is door de gemeenteraad makkelijk het geluidsscherm gewenst, terzijde worden geschoven zij het j- '--j scherm en voor verbreding van de rijksweg", zegt Vellekoop. Hoe breed het talud wordt is weer afhankelijk van de vraag of de rijks weg wordt verbreed en of er ran geerbanen komen. Die zijn noodza- schema verkeer en vervoer, maakt rangeerbanen zeker noodzakelijk. In dat geval zouden er namelijk op korte afstand van elkaar drie afsla gen van de A4 komen. De aanleg van deze rijksweg is echter aller minst zeker en wordt door de regio- Wanneer met de aanleg kelijk omdat de afstand tussen de gemeenten afgewezen. l de plannen van >r de gemeenten Zoeterwoude zijn be- geweest, want de woning was hele- dat dit de relatie tussen school en scherm wordt begonnen, is nog niet bevoegd gezag niet bevordert. De duidelijk. Rijkswaterstaat en het raadscommissie onderwijs stelde ministerie van VROM twisten nog niet nodig geacht. twee afslagen te kort is om aparte De gevolgen op- en afritten te maken maar heeft rijkswaterstaat ook te maken met de breedte van de Leiden weg. Wanneer de A4 beperkt blijft perkt. Zij moeten hoogstens wat tot zes rijbanen, wordt de aanleg tra grond afstaan. Wel wordt ver- deze rangeerbanen namelijk wacht dat de geluidsoverlast door het verkeer toeneemt. DEN HAAG/LEIDEN - De buurt vereniging d'Oude Morsch heeft in kort geding geëist dat het Huis De Bijlen het Wachtgebouw bij de Mor- spoort ontruimt. De vereniging huurde tot 31 oktober 1988 het Wachtgebouw van de gemeente Leiden. Na die datum moest het pand leeg worden overgedragen. Het contract met de onderhuur ders werd opgezegd door de buurt vereniging, maar op Huis De Bijlen na mocht iedereen blijven van de gemeente. Zij kregen een nieuw huurcontract. Maar de eigenaar van De Bijlen weigert het pand te verla ten. Volgens, mr. J. Hinnen, de advo caat van de buurtvereniging, wist De Bijlen in een vroeg stadium al dat de huur per 31 oktober van het vorige jaar zou worden beëindigd. In 1988 waren er grote ruzies in de Mors over het functioneren van de buurtvereniging. Het bestuur zou te weinig openheid van zaken geven, ondemocratisch handelen en huur ders ten onrechte uit het Wachtge bouw zetten. De spanningen liepen zo hoog op dat de gemeente Leiden moest be middelen. Een van de afspraken was dat de verhuur van het Wacht gebouw door de gemeente aan d'Oude Morsch zou worden stopge zet per 31 oktober. In juli berichtte de buurtvereniging alle onderhuur ders op deze datum eruit moesten. De buurtvereniging wachtte tot 1 januari, maar op dat moment had de was eigenaar van De Bijlen nog steeds niet vertrokken, waarna Hin nen werd ingeschakeld. Hij som meerde Hans van der Bijl, de eige naar van De Bijlen het pand te ver laten en toen dat ook niet tot het ge wenste resultaat leidde, spande hij het kort geding aan. Hinnen benadrukte dat de ge meente Leiden het pand leeg wil hebben. De horeca-activiteiten van De Bijlen in het Wachtgebouw zijn volgens de advocaat in strijd met het bestemmingsplan dat slechts een sociaal-culturele bestemming toelaat. Mr. C. van Leeuwen, de advocaat van Van der Bijl, stelde dat de buurtvereniging ten onrechte de ontruiming eist. Volgens hem is de huurwet niet van toepassing, omdat De Bijlen het Wachtgebouw in ge bruik heeft als bedrijfsruimte. Vanuit het gebouw wordt het terras' bediend, er worden voor iedereen toegankelijke kaart- en sjoelavon den gehouden, evenals lezingen en vergaderingen van de twee buurt verenigingen en politieke partijen. d'Oude Morsch zou in elk geval stil zwijgend akkoord zijn gegaan met deze activiteiten, een mededeling die door Hinnen werd bestreden. Betrapt na inbraak in voetbalkantine LEIDEN - Vier Leidenaars van 15, 16 en 17 jaar zijn vannacht om kwart over twee op de Apollolaan opge pakt door een daar patrouillerende politiewagen. Het viertal werd bij het zien van de auto nogal onrustig en onderzoek wees uit dat zij hun zakken vol snoepgoed hadden. Daarop werden zij meegenomen naar het bureau, waar bij navraag bleek dat in de kantine van VNL aan de Voorschoterweg was inge broken en dat daar inderdaad snoep weg was. Het viertal wordt in ver band hiermee vandaag gehoord. Omdat het een bedrijfsruimte is, kan de huur niet tussentijds worden opgezegd, zo betoogde Van Leeu wen. Integendeel, de huurovereen komst loopt door tot juli 1991 en wordt daarna in ieder geval nog eens automatisch met vijf jaar ver lengd. Volgens de advocaat is de reden voor het verbreken van het contract met Van der Bijl niet de huuropzeg- ging door de gemeente Leiden. "De werkelijke reden ligt in een per soonlijk geschil tussen Van der Bijl en de voorzitter van d'Oude Morsch, mevrouw V. Guillèn", al dus Van Leeuwen. Hij zei dat Guil lèn, die ook betrokken is bij de stichting Ouders Op Herhaling, aan Van der Bijl had gevraagd of deze stichting gebruik mocht maken van het Wachtgebouw. Van der Bijl wei gerde dat. "Sindsdien is het oorlog tussen beiden en is ook de ontrui mingsprocedure op gang geko men", zo zei Van Leeuwen. Uitspraak over een week. LEIDEN Vluchtelingenwerk en de werkgroep 'Leiden, stad van vluchtelingen' houden zaterdag 8 april een culturele manifestatie in de Leidse Schouwburg. De mani festatie is de start van een voorlich tingscampagne van de provincie Zuid-Holland over vluchtelingen. Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland S. Patijn verricht de opening, de algehele presentatie is in handen van wethouder De la Mar, tevens voorzitter van de werkgroep 'Leiden, stad van vluchtelingen'. Voorzitter J.N. Scholten van Vluch telingenwerk houdt een toespraak. Op het programma staan optre dens van muziek- en dansgroepen van Koerden, Roemenen en Afrika nen. Koesjar Guilani, een Iraans kunstcriticus, leest samen met Ani ta Poolman gedichten voor van de bekende Iraanse dichter A. Shamlu. De 63-jarige Shamlu zal waarschijn lijk dit jaar als eerste Iraanse schrij ver aanwezig zijn op Poetry Interna tional. De Iraanse, gevluchte kun stenaar Farhad exposeert schilde rijen die een ironische politieke la ding hebben. Het slotoptreden van Fatala, dans- en percussiegroep uit Guinee, heet spectaculair te zijn. Het is één van de Afrikaanse band van het eer ste uur en stuit de afgelopen twee jaar in West-Europa op groeiende populariteit. In de foyer van de schouwburg wordt een informatiestand inge richt met voorlichtingsmateriaal van Vluchtelingenwerk en de werk groep Leiden, Stad van Vluchtelin gen. Daaronder de fototentoonstel ling 'Asiel in Nederland en de video film 'Vluchten, geen kinderspel' die is bestemd voor voor basis- en voortgezet onderwijs. De manifestatie duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Kaarten zijn te reser veren onder telefoonnummer 131941. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13