Enorm verlies op verzekering export Nissan Sunny vooral technisch vernieuwd Urba: opmerkelijke ontwerpstudie van Ford General Motors op weg naar de 21e eeuw Leger heeft te weinig munitie HAT #Jeep iÜHet Motorhuis Daihatsu charmanter DONDERDAG 30 MAART 1989 A NISSAN R0EL0 Alkemadelaan t Tel. 01713 -1 De begin dit jaar binnenrollende Nissan-parade, zo mag je gerust de noviteiten van Micra tot en met 200 SX noemen, had uiterlijk bezien voor slechts één model weinig spec taculairs. Dat model is de Sunny, die valt blijkbaar in een klasse waar niet al te forse wijzigingen in een be staand concept mogen worden doorgevoerd. Een aangepast frontje, waarin centraal geplaatst het gewijzigde logo en andere ach terlichten boven de nieuwe geïnte greerde bumpers. Dat is alles. „Het tijdloze uiterlijk" zoals de importeur dat noemt, had na 3 jaar kennelijk niet meer nodig. Het nieu we in de Sunny moet vooral onder de motorkap worden gezocht. Daar heeft deze auto tal van keuzen te bieden voor prijzen tussen de 20 en 30 mille. De beperkt schone 1.4 ltr motor met 12 kleppen is echt een to tale nieuwkomer. Hij kost als 3 deurs L-versie 20.395,- en als 4- deurs LX komt hij op f 23.895,-. De motor levert met 75 pk vermo gen alleszins acceptabele gebruiks mogelijkheden. Volbeladen of met 400 kilo in de aanhanger komt deze auto heel best vooruit. Het motortje snort tevreden voort, laat niet gauw enig protest horen en heeft een bij zonder stille loop. De dwarsge- plaatste 4-cilinder krachtbron le vert al een behoorlijke trekkracht. Bij de 16-klepper motor van 1.8 ltr is dat natuurlijk helemaal voor elkaar, deze 125 pk sterke GTi haalt 150 Nm/4800 tr. iets dat voor een 'cir cuitracertje' een leuke wegtrekker Terug naar onze eenvoudige ver sie, waar het interieur enigszins is aangepast aan wat ergonomische ei sen. De schakelaars zitten iets meer onder handbereik door de gecen treerde plaatsing rondom het stuur. De radio inbouweenheid ziet er wat strakker uit en past daardoor meer in het bedieningspaneel. De bekle ding, ook die van het dak, is aange past en ziet er netjes uit, al kon het wel eens iets vrolijker. De stoelen zitten comfortabel, hebben traploos verstelbare rugleu ningen en het nieuw gevormde 3- spaaks stuurt ligt prettig in de hand. Het instappen naar achteren gaat door het 'walk-in' systeem vrij goed in deze 3-deurs versie, men moet evenwel niet stram van lijf en leden zijn. De achter- en voorwaartse pi rouette die men bij de meeste kleine auto's moet maken om op de achter bank te komen, vereist wel enige le nigheid. Twee extra deuren kosten bij de Sunny LX 1495,-. Met de Nissan Sunny komt men heel goed voor de dag in het dage lijkse verkeer. Hij schakelt vlot door zijn 5 versnellingen heen, kan een top van rond de 160 km/u berei ken en heeft een gemiddeld ver bruik van van ruim 1:14. Vóór het vervoer van veel spullen kan de ach terbank neergeklapt worden, pas vanaf het SLX model is de achter bankleuning ook nog deelbaar. Technische gegevens: motor 4 ci linder; inhoud 1392 cc; vermogen 55 kW (75 pk)/6000 tr.: topsnelheid 165 km/u.; gewicht 920 kilo; aan hanger geremd 900 kilo: prijs 22.400,-motorrijtuigenbelasting per jaar 441,- - 456,-. Maxima Nissan heeft met de introductie van het topmodel Maxima laten zien ook de Amerikaanse markt te wil len bewerken met grote en luxueus Wie een beetje sportiever wil rijden kan in de 4,78 meter lange auto in de 'E' uitvoering de keuzeknop in de stand 'power' zetten. Voor de rusti ge ritjes van de zakenvrouw of -man schakel je over op 'comfort'. De Maxima die standaard onder meer cruise-control, ABS en licht metalen wielen heeft kost 65.000,- Voor de automaat betaal je 3.500,- extra en de 'E'-versie kost 78.500,-. Voor die, in deze klasse, acceptabe le prijzen koop je een sierlijk ge vormde auto. SIEM LEEUWENKAMP uitgevoerde auto's. Op 8 december al kwam de auto als een soort we reldprimeur plotseling achter een schuifwand in het Okura Hotel van daan. Een tochtje met deze elegante verschijning in het weidegebied van West Gelderland leert, dat de Nissan-ontwerpers er alles aan gele gen is om maximaal comfort te bie den. De Maxima 'E' met zijn volle- deren bekleding, door de pr-man ironisch maxima-koe genoemd, be zit een on-Japanse behaaglijkheid en degelijke luxe. Motorisch gezien heeft de Maxi ma vrijwel dezelfde specificaties als de V6 in de Laurel. De compressie is groter en met 170 pk vermogen is dit apparaat natuurlijk een heel stuk vlotter. Hij kan 220 km/u halen en het koppel ligt met 248 Nm/2800 tr. op een beduidend hoger niveau. a parte achterkant De Nissan Maxima heeft vooral een achterlichten. door het doorlopende, iets gebogen donkere vlak tussen de (foto GPD) Volkswagen heeft ook een terreinvoertuig in studie. Het gaat hierbij oi Golf-syncro, die uitgerust is met de permanente vierwielaandrijving 1 een i g jjter inspuitmotor (72 kW/98pk). Adembenemende uitnodiging- ■riLna ,Jrc i nu proelnjd [rijden tij de H.A.I. Wan. kart nu uitgaat naar een meesterlijke Ckevrolet Van, d e sportieve topklasse tkeArr CHRYSLER van een Pontiac of Je uitzonJerlijke vormgeving van een Ckrysler, kij Je H.A.I. vinJtu ze. Naast uiteraarJ alle anJere amerikaanse automerken. En inclusief een perfecte ser vice. Want Je H.A.I. is erkenJ expert in amerikaanse auto s. DEN HAAG (GPD) De verliezen die de staat lijdt door zich garant te stellen voor de financiële risi co's bij export lopen op tot 3,5 miljard gulden in 1992. Al sinds 1983 wordt verlies geleden op de 'ex portkrediet-verzekering', zo schrijft de Algemene Rekenkamer haar jaarverslag over 1988. Uitgangs punt is het feit dat de herverzekering kostendekkend moet zijn. De Rekenkamer vindt verder dat de voorlichting en controle op han- delsbeperkende maatregelen ten aanzien van Zuidafrika en militaire goederen moet worden verbeterd. De Staat verzekert jaarlijks voor ongeveer 28 miljard gulden aan fi- nanciéle risico's bij de export. Be drijven die handel drijven met het buitenland kunnen zich indekken tegen wanbetaling door een export kredietverzekering. De verzeke ringsmaatschappij kan dat risico in een aantal gevallen opnieuw verze keren bij het ministerie van Finan ciën. Op die manier wordt de handel naar politiek gevoelige of econo misch uiterst zwakke landen moge lijk gemaakt. In 1983 werd voor het eerst verlies geboekt (0,3 miljard) op de exportkredietverzekering. De te korten zijn sindsdien gebleven en opgelopen tot 2 miljard. Volgens de prognoses loopt het tekort alles bij elkaar op tot 3,5 miljard in 1992. Bij een aanzienlijk deel van de nog uit staande borgstellingen zal boven dien verlies optreden. De Rekenka mer heeft er dan ook geen enkel ver trouwen in dat het ministerie van fi nanciën er in zal slagen de verzeke ring weer kostendekkend te maken. Boycot De Rekenkamer heeft kritiek op de voorlichting over de handelsboycot met Zuidafrika en de beperkende regelingen voor export van strategi sche goederen. De lijst van strategi sche (militaire) goederen waarvoor beperkingen gelden is geheim, de procedures zijn niet openbaar, en de maatregelen ten aanzien van Zuidafrika zijn complex. Vooral kleine bedrijven kunnen daar nau welijks wijs uit worden, aldus de Rekenkamer. De Rekenkamer is verder slecht te spreken over de controle door de Op de Salon van Genève stond een opmerkelijke ontwerpstudie van Ford. De uitvoering Urba verschilt uiterlijk niet zoveel met de nieuwe Ford Fiesta, zo lijkt op het eerste ge zicht. Maar twee deuren aan de stoepkant en slechts een deur aan de straatkant is toch een hele aparte gewaarwording. De chique stads-boodschappenau- to heeft een koel-verwarmingsvak voor levensmiddelen, een anti stankfilter tegen verkeersdampen, een autotelefoon, een tas met para plu, walkman en handcomputer, een kluisje, CTS-wielen die een re serveband overbodig maken en nog een aantal snuisterijen. De ultrasonore bumpers en de va riabele overbrenging van de stuur- bewegingen zorgen voor makkelijk n de Urba. Als de reac- aantal autosalons ge- de grootste showroom met de meeste keuze Het Motorhuis: je kunt er niet omheen. rc vierdeurs uitvoering op basis van de '.en visco-koppeling. De terreinauto is Op de autotentoonstelling in Genè ve verraste Daihatsu met de MS- X90 een iets groter uitgevallen Charmant maar dan een stuk char manter. De Charmant, een auto die vorig jaar uit het aanbod verdween, was een vrij hoekige 4-deurs sedan. De Market Survey X90 toont dat de ontwerpers bij hun marktonder zoek vooral naar Honda en Ford hebben gekeken. De auto heeft de zelfde opzet van beide modellen: ruim, luxueuze uitstraling en een sedan-uiterlijk met 5de deur. Door de neerklapbare achterbank kan in deze auto de laadruimte van 336 ltr. bijna verdrievoudigd worden. De 426 cm lange Daihatsu beschikt over een 1.6 ltr motor van 110 pk die goed is voor ruim 180 km/u. De nieuwe Daihatsu, die in de klasse van de Mazda 323, Peugeot 309, Ford Orion en Mitsubishi Lan cer valt, is eind augustus leverbaar. De prijzen beginnen rond de 25 mil le. Dat General Motors, de grootste maatschappij ter wereld, Europa als voorbeeld gebruikt om in ei gen huis de reorganisatie aan te pakken mag opmerkelijk ge noemd worden. J.R. Harned, di recteur van de internationale pr- afdeling bij GM in Detroit, ziet voor de 21e eeuw bij zijn firma de noodzakelijke veranderingen op treden. "We investeren in men sen, want het zijn de mensen die het verschil uitmaken. Leiding en werk moeten zoals wij dat noe men leiden tot people-revolu tion", aldus Harned. „Ons GM Quality Network in Amerika staat of valt met het ba sisprincipe van verkoop. Hoe concurreer je het best en win je klanten? Door betere produkten te maken en meer service te verle nen voor een prijs die de klant re delijk acht. Daarbij zijn technolo gie, kapitaal, fabrieken en machi nes belangrijk, maar de mensen die ermee moeten werken, maken uit of het geheel het winnende re cept voor de 21e eeuw is". Betrokkenheid Harned memoreerde de betrok kenheid van het GM-personeel op de Detroit Auto Show. Daar lie pen ze trots als een pauw hun pro- dukt aan te prijzen bij het pu bliek. Niet de gladde verkopers die voor hun bonus werken, maar de mensen die aan de band in de fabriek de auto zelf hebben ge maakt. In keurige rode vestjes' met das of vlinderstrik brachten zij een stuk overtuigender het GM-produkt op de klant over dan menig doorgewinterde verkoper. Die onconventionele aanpak is Amerikanen niet vreemd, de hui dige president Roger B. Smith was 40 jaar geleden op zoek naai een baan aan de West Coast. Bi zijn vertrek uit Detroit parkeerde hij zijn Ford bij GM voor de deur. Enige uren later had hij een baan en een parkeerbon. Harned: "Dergelijke stunts kun je bij GM nog dagelijks meema ken, zeker nu men het belang in ziet van investering in mensen in een, zeker voor GM, wereldwijde automarkt. In Europa doen we het na 10 jaar van reorganiseren met Opel/Vauxhal goed. In veel landen zijn we al jarenlang markt leider, in Nederland zelfs al 20 jaar achtereen, het netto-inko men van GM-Europe steeg in '88 met 1,2 miljard". GM verwacht voor dit jaar een marktaandeel van 11% ofwel 1,4 miljoen ver kochte auto's in Europa. Frisse wind In Detroit waait een behoorlijk frisse wind die leidt tot een gewel dig groot aanbod van nieuwe mo dellen. Harned: „Voor '89 komen er meer nieuwe of herziene GM- modellen uit dan in enig ander jaar het geval is geweest. En in 1990 zullen we die primeur-golf nog verbeteren". De pr-man liet in een razend tempo enkele mo dellen via dia's de revue passeren. De Pontiac Stinger heeft een 3 ltr 16 kleppen motor die goed is /oor 170 pk vermogen. „Een weekeind-wagentje voor langs het strand van Californië, lekker uitwaaien in deze open compacte concept-car en dan op de surf plank," zegt Marietta Kearny, ontwerpster bij Pontiac. De Che vrolet ZR 1 die op Genève naast de Mercedes SL de show stal. Een Corvette met een 'big block' van 8 cilinders is goed voor het herle ven van een decennia lang du rend imago. „Een straatauto met een poes- en tijger-mentaliteit", zegt chef-ingenieur Fred J. Schaafsma. Saturn Concept-cars voor de nabije of verre toekomst zijn vooral de Multi Purpose Vehicles. De MPV viert hoogtij in Amerika, in 8 jaar tijd werd een groei van 1 op 5 naar 1 op 3 gemaakt in vergelijking met gewone auto's. De 'truck' in al zijn variaties is daar razend po pulair, 39 van alle huishoudens hebben op zijn minst een truck; onder het begrip truck valt zowel het busje als de pick-up. Ook in Europa slaat die trend aan vol gens GM, dus de MPV, pick-up en kleine besteller zullen spoedig in andere gedaanten uit de GM-Eu rope fabrieken rollen. In Amerika zijn inmiddels de Chevrolet Lu- mina APV, Pontiac Trans Sport en Oldsmobile Silhouette op de shows in Detroit en Chicago ge lanceerd. Auto's met een ruimte vaart-stijl, bijzonder opvallend en toch handig in het gebruik. Geheel nieuw is het merk Sa- turn, ongeveer 4 jaar geleden op gericht door GM en zal dit jaar op de markt verschijnen. Harned kon er niet meer dan een dia van tonen waar slechts een laken aan de voorzijde tot nummerplaat hoogte werd opgetild. „U ziet, het is een gele auto, het zal een succe snummer zijn dat bij zijn intro ductie door zijn vorm en concept heel wat mensen zal verbazen. Sa- turn wordt het merk voor GM dat als voorbeeld zal dienen voor een gedegen samenwerking tussen ons en de vakbonden. We hebben in Spring Hill, Tennesee, 2 mil jard geïnvesteerd in de fabriek en binnenkort zullen er 1500 mensen werkzaam zijn". „GM is nu een totaal ander be drijf dan nog maar enkele jaren geleden. Onze nieuwe doelstel ling, waarbij de auto-industrie een nieuwe geest van samenwer king tussen management, werk nemers en vakbonden heeft ge vonden, zal in de 21e eeuw haar vruchten zeker afwerpen. De 'people-revolution' gaat zeker niet ten koste van onze winstge vendheid. Over 1988 zijn de resul taten nu bekend, die gaven een winst te zien als nooit tevoren". douane op de maatregelen. De dou ane gebruikt bij de controle eigen lijsten waarop alle produkten voor komen, maar die lijst wijkt af van de lijst van strategische goederen. In één extreem geval staat een pro- dukt onder één nummer op de dou ane-lijst en onder 69 nummers op de lijst van strategische goederen. De organisatie die toezicht houdt op de handelsbeperkende maatregelen is niet 24 uur per dag bereikbaar. SOCIAAL FONDS - Nederland is in de jaren 1985, 1986 en 1987 135 miljoen gulden misgelopen van subsidies van het Europees Sociaal Fonds (ESF) voor speciale werkpro jecten. Over de onderzochte drieja ren werd door het ESF voor 293 mil joen gulden aan subsidie toegewe zen, maar het ministerie declareer de slechts voor 168 miljoen. DEN HAAG (GPD) De maatrege len die moeten leiden tot een ver mindering van het aantal vissers schepen hebben weinig succes ge had. Zeevissers geven hun kotter of trawler niet op, omdat de financiële vergoeding daarvoor veelal te laag is. De prijs van de tweedehands boot is veel hoger dan de premie, die de overheid geeft. De Algemene Rekenkamer con stateert in haar jaarverslag over 1988 dat de overcapaciteit van de Nederlandse vloot nog steeds be staat. Zelfs bedrijven die niet flore ren, worden door de lage sanerings premie niet gestimuleerd om met de visserij te stoppen. De gunstige economische omstandigheden, de lage olieprijs en de goede prijs voor de diverse vis vertragen de sanering van de vloot. Onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut (LEI) wijst Inkrimping van vissersvloot faalt bovendien op het risico van een 'doorschuifproces'. Grotere kotters worden overgenomen door vissers, die vervolgens hun eigen (kleinere) schepen verkopen. In zijn jaarverslag bekritiseert de Rekenkamer ook de vele overuren die de 67 chauffeurs die ministers, staatssecretarissen en hoge ambte naren rondrijden maken. De Re kenkamer concludeert vandaag dat de aanbevelingen die zij na een eer der onderzoek.in 1983 deed, groten deels niet zijn opgevolgd. Vier de partementen, die in 1983 ook al wer den berispt, keren nog steeds ver goedingen voor overwerk uit in pe rioden dat de chauffeur wegens ziekte niet kan werken. In 1986 bepaalde de minister van binnenlandse zaken dat de chauf feurs per maand niet meer dan 75 overuren dienden te maken. De Re kenkamer stelt nu vast dat 24 chauf feurs in 1988 gemiddeld meer dan 100 overuren per maand maakten, van wie twee chauffeurs zelfs meer dan 150 uur. De Rekenkamer zegt verder dat het ministerie van sociale zaken slordig is geweest bij de toekenning van een subsidie van 4,5 miljoen gulden aan Philips voor scholings activiteiten. In 1987 is door de hou ding van het departement ten min ste 750.000 gulden te veel verstrekt. De subsidie werd in 1986 en 1987 verstrekt als bijdrage in het Philips-, instituut Opleidingen Informatie Technologie. DEN HAAG (GPD) Het leger heeft te weinig muni tie. De voorraden bij de koninklijke landmacht, lucht macht en marine voldoen niet aan de NAVO-norm. In haar vandaag verschenen verslag over 1988 stelt de Al gemene Rekenkamer dat het ministerie van Defensie het tijdstip waarop aan de NAVO-normen zal worden voldaan, steeds opnieuw opschuift naar de toekomst. De Rekenkamer concludeert daaruit dat de minister heeft afgezien van het streven volledig aan de NAVO- norm te voldoen. Minister Bolkestein (Defensie) zou tevreden zijn met tachtig procent van de munitievoor- raad die de NAVO eist. Bolkestein erkende in een re actie op de bevindingen dat voor enkele wapensyste men de munitievoorraad onvoldoende is. Maar de sug gestie dat niet langer wordt gestreefd naar het halen van de NAVO-norm wordt door de bewindsman ver worpen. Dat Defensie de voorraad op tachtig procent van de NAVO-norm wil handhaven, houdt volgens Bolkes tein niet in dat het ministerie het uiteindelijke doel (voor honderd procent voldoen aan de norm) heeft verlaten. De manier waarop het departement is omgespron gen met bodemverontreiniging op militaire terreinen vindt de Rekenkamer 'onbevredigend'. In 1981 con stateerde het ministerie dat ernstige bodemverontrei niging was opgetreden bij 25 van de onderzochte 33 brandstoftanks op militaire terreinen. Defensie heeft daarop verzuimd contact op te ne men met het ministerie van milieubeheer. Ook zijn de oliemaatschappijen, die eigenaar waren van de brand stoftanks en verantwoordelijk waren voor het onder houd, door het departement niet voor de gebreken aansprakelijk gesteld. Meters archief bij Justitie in gangen gestapeld DEN HAAG (GPD) - Het archief van het ministerie van justitie staat voor een deel op gangen. Er bestaat daardoor geen zicht op het zonder toestemming meenemen en inkij ken van stukken, waarin vaak per soonlijke gegevens voorkomen. Stukken kunnen gemakkelijk zoek raken, zo meldt de Algemene Re kenkamer in zijn jaarverslag. De archieven van de directie Vreemdelingenzaken vormen vol gens de rekenkamer 'een uitschie ter'. De beleidsstukken voor die di rectie, in totaal ruim negentig me ter, zijn nooit op de voorgeschreven manier verwerkt, aldus het verslag. Dagelijks komen op het departe ment 35 postzakken binnen, die door de Algemene Secretarie aan verschillende afdelingen worden gezonden. Daarna is het zicht op de stukken weg, concludeert de Re kenkamer. Behalve door perso neelsgebrek worden de achterstan den ook veroorzaakt door de slechte samenwerking tussen de bureaus die de stukken registreren en de be leidsafdelingen. Minister Korthals Altes (Justitie) onderschreef de ernst van de pro blemen en kondigde een groot aan tal maatregelen aan. Maar de be windsman kwam veelal niet verder dan algemene termen als 'onder zoek wordt gedaan', 'overleg is ge start'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11