TAD LEIDEN Zeeheldenbuurt krijgt in 1991 een eigen buurthuis Leidse vrijwilligers bouwen aan ziekenhuis in Nicaragua LEIDSCH m DAGBLAD Bewoners van Morsweg 4 vinden situatie onhoudbaar Toch weer twee nieuwe gevallen van nekkramp Politieman uit Leiden loopt stage in Rusland Winst van IBB Kondor iets gestegen Twee vrouwen verdacht van diefstallen s WOENSDAG 29 MAART 1989 LEIDEN De bewoners van de Morsweg 4 vinden dat er een on houdbare situatie is ontstaan in hun buurt. Het vandalisme dat de laatste weken hand over hand toenam, is gistermiddag uitgemond in brand stichting in een van de slooppan- den. De brandweer was een uur be zig met de blussingswerkzaamhe- den. De politie sluit overigens niet uit dat er de komende dagen vaker brand wordt gesticht. "De jeugd vindt het natuurlijk prachtig wan neer er twee van die bluswagens ko men opdraven", aldus een aanwezi ge politieman. Het is de bedoeling dat de panden in het laatste gedeelte van de Mors weg worden gesloopt. De gemeente wil op die plaats bedrijfsterrein rea liseren en heeft daarom de meeste woningen aangekocht. De gemeen te is inmiddels eigenaar van alle huizen langs de spoorlijn, aan de an dere zijde van de straat weigeren nog altijd bewoners hun huis te ver kopen. Deze bewoners hebben ook bezwaar aangetekend tegen de sloopvergunning voor de panden. De panden langs de spoorlijn zijn op één uitzondering na verla ten en dichtgetimmerd. Deze hui zen zijn de laatste weken doelwit van vandalisme en nog iets van waarde in de panden hopen te vinden. "De woningen worden 's nachts opengebroken, er wordt rotzooi op straat gegooid, waardoor de weg onder de rommel komt te liggen, er lopen dag en nacht mensen door de straat die de woningen inlopen, zelfs het hout waarmee de huizen zijn dichtgetim merd wordt meegenomen. Enkele weken geleden gooiden jongeren stenen vanaf de slooppanden naar passerende treinen", aldus een be- Het gemeentebestuur zou zich vanochtend beraden over de te ne men stappen. Het probleem is dat bewoners aan de even zijde, die nu hinder ondervinden van het vanda lisme, de sloop van de panden te genhouden. Zij hebben bezwaar ge maakt tegen het verlenen van een sloopvergunning. Deze zaak is in middels in behandeling bij de com missie beroep- en bezwaarschriften van de Leidse gemeenteraad. Daar na volgen mogelijk meer juridische procedures. Volgens wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) blijft de gemeente bij haar standpunt dat niet tot sloop wordt overgegaan voordat de commissie voor beroep en bezwaarschriften een uitspraak heeft gedaan. De panden in de wijk Morsweg 4 waarin de laatste tijd flink wordt gesloopt. Gisteren i bezig met een brand in een van de panden. LEIDEN Bij de Basisgezond heidsdienst Leiden en omstreken (BAGD) zijn weer twee nieuwe ge vallen van nekkramp gemeld. Door de ziekte zijn een anderhalf jarig jongetje uit Alphen aan den Rijn en een 4-jarig meisje uit Leiden getrof fen. Beiden zijn opgenomen in het Academisch Ziekenhuis en maken het volgens de BAGD inmiddels re delijk goed. Het meisje heeft in het ziekenhuis enige tijd aan de beade mingsapparatuur gelegen. Het aantal gevallen van nek kramp was de laatste weken aan zienlijk teruggelopen. Het leek erop dat de epidemie de kop was inge drukt. Volgens H. van der Grijp van de BAGD is echter het landelijk beeld dat de ziekte na een korte pe riode weer opkomt. "Van de Ge neeskundige Hoofdinspectie in Rijswijk hebben we begrepen dat er na een periode van rust van circa tien dagen toch weer enkele geval len zijn gemeld". Bij de BAGD is de laatste weken nauwelijks nog informatie inge wonnen over de ziekte. Enkele we ken geleden moest de BAGD nog een speciaal telefonisch spreekuur in het weekeinde instellen om alle In lokalen van basisschool Het Galjoen LEIDEN De Zeeheldenbuurt krijgt een buurthuis. Het buurt centrum wordt ondergebracht in twee lokalen van de basis school Het Galjoen aan de Oos terstraat, die volledig wordt herbouwd. Het duurt overigens nog even voor het buurthuis er is. De opening is gepland in de zomer van 1991. door Willem Spierdijk Voor buurtwerkster Karin Toren kan het centrum er niet snel genoeg komen. Zij is anderhalfjaar geleden begonnen met het ontplooien van activiteiten in de Zeeheldenbuurt. Zij doet dat voorlopig vanuit de keuken van peuterspeelzaal 't Pi raatje aan de Kortenaerstraat, een ruimte van drie bij vier meter. In die keuken heeft iedere donder dagmiddag een jongerenspreekuur plaats, waar de jeugd uit de buurt bij de sociaal-cultuureel werkster op de thee kan om over allerlei za ken te praten. Een weinig ideale be huizing, vindt de buurtwerkster. "De jongeren identificeren zich niet met een kamertje bij een speeltuin vereniging, ze stappen hier dan ook niet erg gemakkelijk binnen. Het is jammer dat er zo'n tien tot twintig jaar geleden in de buurt geen groep is opgestaan die voor een buurthuis heeft geijverd. Toen was er finan cieel veel meer mogelijk en er was net zo goed behoefte aan". De krappe behuizing laat het en thousiasme waarmee Karin Toren in de buurt aan het werk is gegaan voorlopig onverlet. Zij wijst erop dat het hoognodig was dat er in de Zeeheldenbuurt met circa 2500 bewoners buurtwerk werd ver richt. "Er zijn hier in de buurt wei nig voorzieningen behalve wat win kels. Buurtbewoners zijn aangewe zen op buurthuizen in andere wij ken. De meesten voelen zich daar echter niet thuis. De speeltuinvere niging organiseert wel wat dingen, maar dat is toch niet toereikend". Een van de eerste dingen die de buurtwerkster heeft verricht was het houden van een buurtonder zoek. Daarmee wilde Karin Toren achterhalen aan welke activiteiten er in de buurt behoefte is. "Boven dien kon ik zo in contact komen met de mensen in de buurt. Het is een goede basis geweest voor het werk hier. Het gemakkelijkste voor een buurtwerksters is als de bewoners naar je toekomen, maar dat is in die afgelegen speeltuin niet voor de hand liggend. Ik ben daarom naar de mensen toe gegaan". Behalve een overzicht van moge lijke activiteiten, ontstond er door het buurtonderzoek ook een groep van vrijwilligers die wilden helpen bij het opzetten van een aantal za ken. "Daarbij kwam ik er zo achter welke groepen moeite met elkaar hebben". Intussen zijn er tal van bezighe den gestart. Er worden zelfverdedi gingscursussen voor de jeugd ge houden, er zijn sport- en spelactivi teiten. Toren: "Het is jammer dat er geen ontmoetingsruimte is, waar gewoon eens een gezellige avond voor de jongeren kan worden ge houden". Het gebrek aan ruimte heeft ook tot gevolg dat het aantal activiteiten al spoedig niet meer kan worden uitgebreid. "Wanneer we in hetzelf de tempo doorgaan, hebben we in dczomervakantie geeo plaats meer voor nieuwe dingen. "Dat is jammer. Uit het buurtonder zoek is bijvoorbeeld gebleken dat ook Turkse en Marokkaanse vrou wen belangstelling hebben voor ac tiviteiten, daar is nu echter geen ruimte voor. Het is juist wel erg be langrijk om die groep bij het buurt werk te betrekken. Dan weten zij straks ook de weg naar het nieuwe buurtcentrum te vinden. Op zich is het leuk om te pionieren, maar niet meer als je in je ruimte wordt be perkt", meent de buurtwerkster van de Zeeheldenbuurt. Als overbrugging voor de periode tot de totstandkoming van het nieu we buurthuis wil Karin Toren een tijdelijke behuizing. Zij heeft haar oog laten vallen op een kantoortje van Woningbouwvereniging Lei den in de buurt. "Dat is gunstiger gelegen, aan de straatzijde. Buurt bewoners stappen er gemakkelijker binnen. Het is ook wat groter dan de keuken waar ik nu ben gehuisvest". Het nieuwe buurtcentrum komt straks in twee lokalen van het be staande gebouw van de basisschool Het Galjoen aan de Oosterstraat. Deze school wordt volledig her bouwd. Het buurtcentrum krijgt de beschikking over zo'n 250 vierkante meter ruimte. Het centrum wordt formeel beschouwd als een dépen dance van buurthuis Mirt/Honken aan de Driftstraat. "In de praktijk zullen de buurthuizen echter niets met elkaar te maken hebben" aldus een woordvoerster van de gemeen te. Karin Toren verricht in de Zeeheldenbuurt buurtwerk vanuit e naar niet meer als je in je ruimte wordt beperkt". "Op zich is het leuk om te pionieren. LEIDEN De Leidse politie-in- specteur Bert Wijbenga loopt de ze week met zijn Utrechtse colle ga Erik Akerboom een unieke sta ge. Beiden zijn een week te gast bij de politie van de middelgrote Russische stad Vladimir. Het is de eerste keer dat westerse poli tiemensen bij hun Russische col lega's in de keuken mogen kijken. De politiemensen, die beiden politicologie studeren aan de Vrije Universiteit in Amsterdam (VU), hebben contacten gelegd met de Russische politie tijdens een excursie. Die contacten wer den overigens pas in Rusland ge legd. "Het is moeilijk om voor de reis dingen af te spreken met de Russen, maar eenmaal ter plekke blijkt het mogelijk van alles te re gelen", zegt drs. S.R. Boddendijk, de medewerker van de VU die de reis naar Rusland coördineerde. In Rusland bracht de delegatie een bezoek aan Kiev. Daar draai den beide agenten al een dag mee met de politie. Ook werden zij ontvangen door de vice-minister van binnenlandse zaken. Een dag later was er een ontvangst in Mos kou, waarbij volgens Boddendijk vele 'hoge bureaucraten' aanwe zig waren. Van die bijeenkomst was ook een verslag te zien op het televisiejournaal 'Goedenavond, Moskou'. Tijdens die ontvangst hebben Wijbenga en Akerboom hun ver blijf geregeld. Het leek de Russi sche autoriteiten het beste om de stage te laten plaatshebben in een stad die vergelijkbaar is met Utrecht of Leiden. De keuze viel daarbij om het niet ver van Mos kou gelegen Vladimir. Beide poli tiemensen werden afgelopen za terdag door een auto met chauf feur naar die stad overgebracht voor een verblijf van een week. Politicoloog Boddendijk vindt het zeer bijzonder dat Wijbenga en Akerboom de gelegenheid krijgen om nader kennis te ma ken met het Russische politie-ap- paraat. "De Russen stonden vroe ger altijd huiverig tegenover dit soort dingen. Er hebben al her haalde malen bezoeken aan recht banken op het programma van onze excursies gestaan, maar als we eenmaal in Rusland waren bleek juist dat onderdeel van het programma geschrapt". Volgens Boddendijk willen de Russen juist aantonen dat het po litieapparaat niet over een kam kan worden geschoren met de KGB. "Er zijn natuurlijk wel con tacten met de veiligheidsdienst, maar die heeft de Nederlandse politie ook met de BVD". vragen te kunnen beantwoorden. De dienst werd toen dagelijks meer dan honderd keer gebeld door men sen met vragen over nekkramp. Van der Grijp van de BAGD advi seert sportverenigingen en scholen overigens nog steeds om voorzich tig te zijn met het houden van kam pen. "Indien het gaat om groepen van 30 tot 40 kinderen die een week op stap gaan en intensief program ma volgen en slapen in het slecht geventileerde zaal, adviseren wij nog steeds om het kamp af te gelas ten". LEIDEN - Hoewel rond het bedrijf in 1988 heel wat verwikkelingen zijn geweest, heeft dat niet tot aan toonbare schade geleid. Integen deel, de omzet van het bouwbedrijf IBB Konodr is vorig jaar gestegen van 93 miljoen naar ruim 107 mil joen gulden. De netto-winst klom licht - een halve ton - tot bijna 2,5 miljoen gulden. Het dividend blijft onveranderd: 30 gulden per aan deel. Het bedrijf kwam vorig jaar her haaldelijk in het nieuws nadat de grootste aandeelhouder Van Herk zich tegen een reorganisatie had uit gesproken. Als gevolg van herstruc- tureringsplannnen van IBB Kon- dor-bedrijven meende de aandeel houder invloed op het reilen en zei len van het concern te verliezen. Hij eiste aanvankelijk het vertrek van directie en raad van commissaris sen. Op de valreep verkocht hij evenwel het aandelenpakket. De (nieuwe aandeelhouder toonde zich tevreden over de gang van zaken. Daarnaast kwam IBB Kondor in het nieuws in verband met de restaura tie van de Zijlpoort. Directeur Van der Maas is tevre den over het resultaat: "Ik conclu deer dat het bedrijf in verband met de verwikkelingen geen aanwijsba re schade heeft geleden. Maar ik weet natuurlijk niet of er instellin gen zijn die in verband met de peri kelen hebben besloten geen offerte voor bouwprojecten aan ons te vra gen". Ook de herstructureringskos ten - geraamd op enkele tonnen - zijn ten laste gebracht van het resul taat 1988. Dat was van invloed op het netto-resultaat. Het bedrag van de orderporte feuille bedraagt thans ongeveer eenmaal de jaaromzet. Een aantal opdrachten wordt na 1989 uitge voerd. LEIDEN - Bij een inbraak in een winkel aan de Valeriusstraat, in de nacht van zondag op maandag, zijn 600 pakjes sigaretten, 500 pakjes shag, een aantal dozen sigaren en tientallen dozen snoep, bier en fris drank buitgemaakt. De inbrekers zijn de zaak binnengekomen door de toegangsdeur open te breken. LEIDEN - Bij een botsing tussen twee auto's op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Gooimeerlaan zijn gisteravond vier personen gewond geraakt. De 19-jarige bestuurder van de personenwagen die vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Gooi meerlaan wilde inrijden, zag een auto uit die richting over het hoofd en klapte er bovenop. De bestuur ders van beide auto's en twee passa giers raakten licht gewond. Ze moes ten allen voor behandeling naar het Diaconessenhuis. De auto's werden totaal vernield. Door de botsing schoof één van de auto's nog tegen een derde wagen die ook beschadigd raakte. Als gevolg van de botsing was een deel van de Willem de Zwij gerlaan tijdelijk afgesloten. (foto Heok 8 tokkel) LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend twee vrouwen aange houden die ervan worden verdacht de afgelopen weken enkele tiental len Leidenaar te hebben bestolen met een 'babbeltruc'. De vrouwen waren gisterochtend actief in de omgeving van de Evertsenstraat. Een aantal bewoners belde de poli tie nadat de vrouwen hadden ge tracht met een smoes bij hen binnen te komen. Het tweetal, 19 en 22 jaar en wonende te Amsterdam, kon la ter worden aangehouden. Een bewoner van de Brillstraat heeft gistermiddag aangifte gedaan van een inbraak waarbij een aantal bijzondere munten was buitge maakt. Omdat de vrouwen de be treffende munten in bezit hadden, worden zij ook van deze inbraak verdacht. De aangehouden vrou wen worden nog verhoord. Volgens een politiewoordvoerder zyn zij tot dusver niet erg mededeelzaam. LEIDEN - De Stedenband Den Haag/Leiden- Juigalpa zendt deze zomer ten minste 22 vrij willigers naar deze Nicaragu- .aanse stad. De vrijwilligers zul len zich daar bezighouden met de bouw van een onderkomen voor het personeel van het re gionale ziekenhuis in Juigalpa. De Stedenband zoekt nog meer vrijwilligers voor deze zogehe ten bouwbrigade. Vooral men sen uit Leiden zijn welkom. De Stedenband heeft al twee keer eerder, in 1985 en 1987, een bouw brigade naar Juigalpa gestuurd. De vrijwilligers bouwden toen respec tievelijk een kleuterschool en een buurthuis annex gezondheidscen trum in deze stad. De twee vorige bouwbrigades bestonden overigens louter uit Hagenaars; Leiden nam destijds nog niet deel aan de Ste denband. t)eze keer zullen er, zoals het er nu naar uitziet, twee Leide- naars meegaan. Dat aantal mag wat Maarten van 't Zelfde betreft, één van de Leidse deelnemers, best wat groter wor den. "Twee Leidenaars op twintig Hagenezen is natuurlijk niet over dreven veel. Vandaar dat we hopen dat er zich nog een paar mensen uit Leiden zich aanmelden". De Ste denband heeft voor de bouwbriga de maximaal dertig vrijwilligers no dig, die afwisselend vier tot zes we ken in Nicaragua zullen werken. Aantrekkelijker De organisatie heeft gekozen voor de bouw van een personeelsonder- komen omdat daar volgens haar in Juigalpa een grote behoefte aan in. Frits Raaphorst, een van de Haagse deelnemers: "Het ziekenhuis daar moet een regio bedienen die zo groot is als de provincies Noord- en Zuid-Holland bij elkaar en waar on geveer 30.000 mensen wonen. Het punt is nu dat veel van het medisch personeel uit Managua - de hoofd stad van Nicaragua - moeten ko men. Die mensen kunnen op dit moment niet fatsoenlijk worden ge huisvest. Ze moeten, bij wijze van spreken, op hun bureau slapen. Me dici staan daarom niet te trappelen om naar het ziekenhuis in Juigalpa te komen". "Door nu een onderkomen voor hen te bouwen, wordt het zieken huis in Juigalpa voor het medisch personeel wat aantrekkelijker. En dat komt de gezondheidszorg op het platteland, waarvoor het zieken huis vooral is bedoeld, ten goede", stelt Raaphorst. Hij erkent dat het personeelsver- blijf ook heel goed door de Nicara- guanen zelf kan worden gebouwd. "De eerste reactie van veel mensen is daarom: waarom sturen jullie niet gewoon geld? Nu sturen we ook heel vaak geld. Verschillende ande re projecten zijn door de Nicaragua- nen zelf verwezenlijkt dank zij onze financiële bijdragen". "Toch is het belangrijk om soms ook mensen uit Nederland te stu ren. Daarmee toon je je solidariteit, en Nederlanders zelf raken veel meer betrokken. Ze zien dan voor wie ze het doen, en doen". Gereedschap 50.000 gulden - wordt geheel be taald door de Stedenband. De vrij willigers moeten in principe zelf hun reiskosten betalen. Ze zullen tijdens hun verblijf in Juigalpa wor den ondergebracht bij gastgezin- Raaphorst: "Het is de bedoeling dat het gereedschap na de bouw van het personeelsverblijf in Juigalpa achterblijft. In Nicaragua is een groot gebrek aan dergelijke zaken. Het materiaal wordt gekocht bij plaatselijke ondernemers. Zo sti muleren we de economie daar een beetje". De Stedenband houden de ko mende maanden nog verschillende acties om geld bijeen te garen voor bouwmaterialen, gereedschap en in elk geval een deel van de reiskosten voor de vrijwilligers. Zo doen de 22 vrijwilligers dit weekeinde mee aan de City-Pier-City loop in Den Haag, waarbij ze zich voor elke afgelegde kilometer zullen laten sponsoren. "Op die manier hebben we de vori ge jaren ongeveer 10.000 tot 15.000 gulden bijeengebracht", weet Raap horst. Voorts wordt er m Den Haag nog een veiling gehouden van foto's vén Leidse en Haagse fotografen en zal er op een nog nader te bepalen tijd en plaats een benefiet-concert plaats hebben. Daarnaast wil de Stedenband een speciale krant uit brengen, waarvan de opbrengsten te goede komen aan de bouwbriga de. Mensen die belangstelling heb ben om als vrijwilliger mee te gaan, of mensen die meer informatie wil len hebben over de stedenband, kunnen contact opnemen met de organisatie, tel. 070-630688. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9