Discotheekhouders willen af van het 'louche imago' Noordzee: grootste gifbelt van Europa Interview Nederland wil strengere controle op zeetransport met containers Rampen met gifcontainers 5Kerken hebben te lang gezwegen over seksueel geweld9 WOENSDAG 29 MAART 198) DEN HAAG De Nederlandse discotheekhouders willen af van het wat „louche imago" dat de bedrijfstak heeft. Vooral uit onwetendheid over wat zich afspeelt achter de dichte donkere gevels van de discotheken, wordt het disco- gebeuren vaak geassocieerd met vechtpartijen, overlast, dronken bezoekers en druggebruik. Ten onrechte, menen de discotheekhouders, en om dat „Hopelijk wordt het negatieve beeld dan wat bijgesteld. Want in werkelijkheid is het discobedrijf een heel serieuze bedrijfstak waar keihard wordt gewerkt en die een grote verantwoordelijkheid heeft ten opzichte van de vaak jeugdige bezoekers". Hoewel C. Pols, hoofd van de afdeling bestuurszaken van Horeca Nederland al 58 jaar is en daarmee zeker niet aan het beeld van de doorsnee discoganger beant woordt, draagt hij het heilige vuur voor deze sector nog met veel verve uit. door Edith van Zalinge/ANP „Het is nu eenmaal zo: onbekend maakt onbemind. Ik erken best dat dat hele discowereldje nogal on doorzichtig is. Het vindt plaats in donkere ruimten achter dichtgetim merde ramen en voor de deur vaak stevige jongens als portier. Voor de oudere generatie boezemt dat ook allemaal niet zoveel vertrouwen in. We hopen echter dat ze als ze een maal eens binnen zijn geweest, ze in zullen zien dat de discotheekhou ders niets anders proberen dan het publiek op een goede manier bezig te houden", aldus Pols. De discotheekhouders hopen dat kennis over en begrip voor de be drijfstak ertoe zal leiden dat aanvra gen voor vergunningen en dergelij ke met een ander - „vooral deskun diger" - oog bekeken en afgehan deld worden. Dat ouders minder be zorgd zijn over waar hun kinderen hun weekeinden doorbrengen. En dat misschien ook een klein beetje begrip ontstaat bij omwonenden voor de overlast, die, zo zullen ze volgens Pols tijdens de open dag ontdekken, zoveel mogelijk wordt geprobeerd te voorkomen. Droomwereld Pols: „Je moet een discotheek zien als een ontmoetingsplaats. Het is een soort droomwereld van kleur, muziek, luxe en overdaad, waar je naar toe gaat om gezien te worden. Ook een soort vrijplaats, los zijn van de wereld en de bevoogding van ou ders. Ach en zo nieuw is dat toch ook niet: vroeger nam je deel aan aan te tonen houden ze op 25 april „open huis". Ouders, ge meenteraadsleden, brandweer, politie, wethouders, ambte naren, omwonenden en onderwijzers, allemaal mensen die op de één of andere manier wel eens met een discotheek worden geconfronteerd, maar er nooit binnen zijn geweest, krijgen tijdens deze landelijke discothekendag de kans uit gebreid kennis te maken met het discofenomeen. het verenigingsleven of ging je naar de instuif. Tegenwoordig treft de jeugd elkaar in de discotheek. Het komt uiteindelijk allemaal op het zelfde neer". Zijn lofzang op het discowezen ten spijt, gebiedt de eerlijkheid hem wel om toe te geven dat het natuur lijk niet allemaal rozegeur en mane schijn is in die wereld. „Natuurlijk gebeurt er wel eens wat. Maar dat zich in sommige bedrijven exces sen op het gebied van alcoholge bruik, geweld en andere overlast voordoen, wil nog niet zeggen dat alle disco's op één hoop moeten worden gegooid. Helaas blijkt juist in deze sector dat één rotte appel in de mand alle andere tot schand' brengt", aldus Pols. Totaal telt Nederland zo'n acht honderd discotheken - variërend van opgekalefaterde zalen voorzien van gekleurde verlichting en een goede versterker tot supersonische mammoetdisco's geheel volgens de laatste trends - waarin zeker zesdui zend mensen hun brood verdienen. Gezamenlijk zetten ze bijna vijfhon derd miljoen gulden per jaar om, re kent L. Harms van het Bedrijfs- schap Horeca voor. Het merendeel van de discogan gers is jonger dan twintig jaar. Om dat de toekomst echter een beeld van vergrijzing en ontgroening te zien geeft, zullen de discotheken, willen ze nog kans van bestaan heb ben, daar nu al op in moeten sprin gen, zegt Pols. Stiltehoek Ze moeten mikken op oudere be zoekers en mogelijk ook andere at tracties bieden, zoals een eetgele genheid, een praathoek of, Pols moet er zelf ook een beetje om la chen, een .stiltehoek". Die tendens is overigens al in gang gezet; het dis- cotheekbedrijf is de tak in de horeca waar het meeste geld wordt geïn vesteerd in verbouwingen en ver nieuwingen. Om de paar jaar wordt het merendeel van de discotheken in een nieuw jasje gestoken. Er bestaan volgens Pols in ieder geval wel degelijk mogelijkheden wat oudere bezoekers te trekken. Tijdens een werkbezoek van Neder landse ondernemers en deskundi gen op discogebied naar de Vere nigde Staten bleek dat daar sprake is van een beweging „back to the sixty's". Schuiven op Frank Sinatra mag weer en ook van „ouwe gou we" zoals „When the Saints go mar ching in" staan ze daar niet vreemd te kijken. Oudere echtparen worden er niet de dansvloer afgekeken, integen deel; een bezoek aan de disco wordt in de Verenigde Staten als een geac cepteerde vorm van een „gezellig avondje uit" beschouwd. „Ook in Nederland zullen we daar meer naartoe moeten", meent Pols. Een andere toekomstbeeld dat re gelmatig van het discobedrijf wordt geschetst is schaalvergroting. Pols is daar echter geen voorstander van. „Wij denken dat de discotheken juist vrij beperkt van opzet moeten blijven zodat ze snel en zonder al te grote investeringen in kunnen spe len op de nieuwste trends wikkelingen". Hoe de toekomst in er precies uit zal zien, is dus maar de vraag. Maar dat er een komst een plaats voor het drijf is weggelegd, staat voor alle trokkenen vast. De landelijke disco thekendag moet volgens Pols hel pen die plek in een zo gunstig moge lijk daglicht te plaatsen. ALKMAAR - Vrijwel wekelijks berichten de media over milieurampen waarbij containers, cilinders of vaten met gif in de golven verdwijnen. Veel worden, ondanks driftig zoeken niet opgespoord noch geborgen. Milieudeskundigen trekken even regelmatig alle registers open en voorspellen een vernietiging van plankton, een massale vissterfte, de dood van duizenden zeehonden en zelfs de vergiftiging van de consumerende mens. door Jurriaan Geldermans Strengere eisen voor he van gevaarlijke stoffen over zee moeten in de toekomst voorkomen dat vrachtschepen containers met puur vergif verliezen. Nederland dringt bij de Verenigde Naties aan op een dergelijke aanscherping van de regelgeving, omdat juist de Noordzee met de regelmaat van de klok wordt bedreigd door een milieuramp. Chloorcilinders van de Sindbad, 14 ton uiterst gevaarlijk trichloorphon van de Danah en nu weer een container met het dodelij ke pesticide lindaan van de Perin- tis. Zij vormen nog maar een klein Het ministerie van verkeer en waterstaat houdt nauwkeurig bij hoe veel rampen of bijna-rampen met containers en vaten zich op de Noordzee voltrekken. Een greep uit een lange lijst vanaf 1976: 200 vaten sodiummethylaat, verloren door een kustvaarder in 1976 54 vaten Sulphurdichloride (Franciszek Zubrzycki, 1977) twee tankwagons met ortho-cresol en ethyleen oxide, alsmede vaten verf (Gaelic Ferry, 1977) 99 vaten nemagon (Bodrum, 1978) laadtank styreen (Stolt Busan, 1979) 50 cilinders chloor (Sindbad, 1979) 80 vaten dinosep (Dana Optima, 1984) 30 cilinders radio-actief uranium-hexafluoride (Mont Louis 1984) 2 containers adiponitiel en hexamethylenediamine (Wesertown, 1988) 26 containers met diverse gevaarlijke stoffen (Aquila, 1988) 6 containers, waarvan twee met gevaarlijke stoffen (Anna Broere, 1988) 2 containers trichloorphon en kamfer (Danah, 1989) container met pesticide lindaan (Perintis, 1989) deel van de rotzooi op de Noordzee bodem, die alle leven onder de zee spiegel moeiteloos kan vernietigen. De verklaring voor het sterk stij gende aantal rampen en bijna-ram- pen met gifcontainers is simpel: het containervervoer over zee is de laatste jaren zo'n beetje vervijfvou digd. Bovendien worden steeds meer chemische stoffen in de indus trie gebruikt, waardoor het trans port daarvan nog eens extra toe neemt. Momenteel is 90 procent van de over zee getransporteerde stof fen gevaarlijk voor het zeemilieu. Voeg daarbij dat op de Noordzee, de drukst bevaren zee ter wereld, per dag niet minder dan- 700 schepen hun koers kiezen. De activiteiten van vissersschepen en off shore-be- voorrading zijn dan nog niet eens meegerekend. Hoge golfslag Dat veel schepen even ten noord westen van de Nederlandse wad deneilanden een deel van hun bo vendeks gestouwde containerla ding verliezen, heeft te maken met wind en golfslag. Vooral bij een noordwester storm ontstaat op deze plaats een hoge golfslag. Schepen die van Duitsland naar bij voor beeld Rotterdam varen, komen dwars op de golven te liggen. Door het zwaaien van het schip wordt niet zelden een aantal containers van dek gezwiept. Volgens J.T. Kramer, hoofd van de Rijkswaterstaat-afdeling Bestrij ding Zeeverontreiniging bij Calami teiten, hebben de grote container-, schepen hier het minste last van. "Die zijn wat stabieler en natuurlijk specifiek toegerust op het vervoer van containers. Kleinere vracht schepen verliezen wel vaak de la ding die aan dek is gestouwd, ter- De Anna Broere zonk vorig jaar en verloor 2 containers met gevaarlijke stoffen, het schip werd doormidden gezaagd voor de berging. (foto anp> wijl ook boten die snelle, korte trips tussen twee havens maken relatief hoog scoren. Je kunt je afvragen of bij dergelijke haastige trips wel zo goed gedacht wordt aan het vastzet ten van de containers", aldus Kra- Het vastzetten van de bovendek- se lading is volgens de Nederlandse Schepenwet al lang verplicht. Maar in andere landen niet. De Interna tional Maritime Organization (IMO), waarbij de zeegaande naties zijn aangesloten, doet wel aanbevelin gen voor het vastzetten van de la ding, maar deze zijn niet bindend. Pas als meer dan de helft van de IMO-leden een aanbeveling in een schepenwet opneemt, is navolging ervan voor iedereen verplicht. Brandbaar Hetzelfde geldt voor naleving van de eisen neergelegd in de Interna tional Maritime Dangerous Goods Code, waarin het transport van ge vaarlijke stoffen over zee wordt ge regeld. Deze code beschrijft eisen van een goede etikettering, een juis te verpakking en een nauwkeurige manier van stouwen. Woordvoerder B. Voskuil van het ministerie van Verkeer en Water staat: "Zo moet een etiket op een vat niet alleen de noodzakelijke in formatie bevatten, maar dient het na drie maanden in het zeewater te hebben gelegen nog steeds leesbaar te zijn. De voorschriften voor het stouwen gaan onder meer in op het samenstuwen van bepaalde stoffen. Een zuur mag niet in de nabijheid van brandbare stoffen worden ge plaatst, om maar eens wat te noe men. De meeste IMO-landen zijn het wel met dergelijke regels eens, maar de naleving ervan is een ande re zaak". Volgens Voskuil is Neder land zonder meer haantje de voor ste waar het de wetgeving voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over zee betreft. Pesticiden De vraag waarom eigenlijk nog con tainers aan dek worden vervoerd laat zich eenvoudig beantwoorden: sommige stoffen zijn zo gevaarlijk voor bemanning en schip, dat plaat sing in het ruim verboden is. Een goed voorbeeld daarvan zijn brand bare stoffen of gevaarlijke chemica liën als chloor. Ook als een combi natie van stoffen gevaren oplevert, is het zaak die goedjes zo veel moge lijk van elkaar vandaan te houden. Bijtende en brandbare stoffen mo-, gen niet bijeen worden gestouwd,! evenmin als bij voorbeeld de zeer' giftige pesticiden en voedingsmid delen. Directeur S.O. Aarts van Wijsmuller Engineering in IJmui- den, stelt evenals Kramer dat het vervoer van containers op speciaal daartoe ingerichte schepen geen problemen oplevert. "Bemanning en walstaf weten precies waarmee zij werken. Zijn op de hoogte van de beste manier van vastsjorren, om zo de enorme krachten die op de la ding worden uitgoefend te weer staan. Anders is dat als roll on roll off-bóten of gewone vrachtschepen containers aan dek gaan Hét laden gaat dikwijls ad hoe, de containers worden niet zelden min of meer provisorisch in de gang boorden of bovenop de luiken ge plaatst". Milieu-organisatie Greenpeace maakt zich sterk voor een strengere wetgeving voor het transport van gevaarlijke stoffen over zee. "Een zendertje aanbrengen in een contai ner, om zo de plaats van een wegge spoelde lading te traceren, is het paard achter de wagen spannen," aldus Greenpeace-medewerker H. Kersten. "Veel beter is om bij de bron te beginnen. Is het nog wel no dig om lindaan, dat in Nederland al deels is verboden, nog te fabrice ren? En is het wel noodzakelijk om het over zee te vervoeren?". De deelneemsters aan de cursus 'Gerechtigheid ook voor vrouwen' van de Stichting voor Kerkelijk Sociale Arbeid in Rotterdam vin den het belangrijk dat in de ker ken en in de theologie het zwijgen over seksueel geweld wordt door broken. De cursus werd gehouden in het kader van de oecumenische bezinning op 'vrede, gerechtig heid en behoud van de schepping', waartoe de Wereldraad van Ker ken het initiatief nam. Deze bezin ning heeft gaandeweg algemene bekendheid gekregen onder de naam 'Conciliair Proces'. In hun verklaring zeggen de deelneemsters aan de cursus dat kerken te lang uit schaamte, schuldgevoel en soms ook uit on wetendheid hebben gezwegen over het verschijnsel 'seksueel geweld'. "Wij vragen erkenning voor het feit dat de kerken alleen al door te zwijgen medeverant woordelijk zijn voor dit geweld tegen vrouwen". Van seksueel geweld is, vol gens de deelneemsters, sprake als vrouwen tegen hun wil op seksu eel geladen manier worden bena derd. "Het is een uiting van machtsongelijkheid tussen vrou wen en mannen, gevolg van de verschillende posities die vrou wen en mannen in de samenle ving innemen, op de arbeids markt en in het gezin, gevolg ook van heersende opvattingen over mannelijkheid en vrouwelijk heid". Bij seksueel geweld wordt al gauw gedacht aan gewelddadi ge verkrachting door onbeken den, "terwijl het de ervaring van vrouwen is dat dit juist vaak ge beurt door normale en bekende mannen". "Er is onvoldoende kennis én erkenning van ver krachting in partnerrelaties". De vrouwen roepen de kerken op "gerechtigheid te doen". Dat wil zeggen: luisteren naar verha len van vrouwen die met dit ge weld te maken hebben gehad, aandacht voor analyses die bin nen de vrouwenbeweging over seksueel geweld zijn verschenen, nagaan wat in de christelijke leer en moraal de herkenning van dit onrecht en kwaad lange tijd heeft tegengehouden en perspectieven openen voor de bestrijding ervan. (Wie de hele verklaring wil le zen, kan deze aanvragen bij ge noemde stichting: Walenburger- weg 55 Rotterdam, 010-4666722). Brochures Vier brochures zijn deze week verschenen over 'kerk en milieu' om mensen die zich in het kader van bovengenoemd 'Conciliair Proces' bezighouden met het on derwerp 'behoud van de schep ping' hierover te informeren. De brochures komen van de werk groep 'Kerk en milieu' van de Raad van Kerken. Titels van de boekjes: 'Heel heid van de schepping' over na- tuur- en milieuproblemen (f 3,50), 'Begaanbare wegen' over autogebruik (f 3), 'Energie, de toekomst onder ogen zien' (f 3,50) en 'Over voedsel en land bouw' (f 3). Ze kunnen worden besteld bij de Generale Diakonale Raad, afdeling publiciteit en voorlichting, postbus 72, 3970 AB Driebergen, 03438-20744. Leiden. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar zijn donderdag en vrij dag van 10 uur tot half 12 welkom op de 'Vakantie-bijbelclub' in het kerkelijk wijkgebouw 'Irene' aan de Driftstraat 49a. Programma: verhaal, zingen, tekenen en knut selen. De organisatie is in handen van mensen uit de christelijke ge reformeerde kerk en de hervorm de gemeente. Voor wie er meer over wil weten: 071-316684. Leiden. Moker (Media-over leg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek) schenkt deze week aandacht aan de voettocht rond Leiden. Die werd georganiseerd door het Leids Jongerenpasto raat. De uitzending is morgen avond (donderdag) van 7 uur tot half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Hervormde Kerk: beroepen te Dantumawoude (Fr.) voor deel werk kandidaat L. A. Bergsma Kollum; aangenomen naar Nieuwkoop R. W. van Mourik Aagtekerke (Z.), naar Tiendeveen Nieuw-Balinge (Dr.) vicaris H. van Ginkel Groot-Ammers, naar Warffum-Breede kandidaat me vrouw N. A. Eigenraam Aduard (Gr.). Gereformeerde Kerken: be roepen te Veenendaal C. Kruijs- wijk Jansen Veendam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Enschede H. J. Room Alphen aan den Rijn, te Lisse in combinatie met VoorT schoten T. Groenveld Anna Pau- lowna en Enkhuizen. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Rhenen en te Hilver sum A. Bac Bodegraven. Winkel. Moslims in Veghel hoeven het winkeltje in hun mos kee niet te sluiten. De gemeente Veghel vond de verkoop van groenten, fruit en brood 'oneerlij ke concurrentie' en beval dat in de moskee alleen nog religieuze goederen zouden worden ver kocht. De Raad van State heeft dit besluit nu geschorst. De rede nen worden pas over enige weken bekendgemaakt. De islamitische gemeenschap in Veghel zag in de dreigende winkelsluiting een 'funeste aan slag' op het voortbestaan van de moskee. Zonder de inkomsten uit deze verkoop kunnen de maande lijkse lasten niet worden betaald. Een beroep op de 150 leden tel lende islamitische gemeenschap is, volgens raadsmnan J. Verheg gen, onmogelijk omdat het over grote deel uitkeringsgerechtigd is. Verheggen ontkent de ver meende 'oneerlijke concurrentie'. De moskee verkoopt alleen aan leden van de islamitische ge meenschap en heeft in haar be perkte assortiment goederen die de gewone kruidenier niet kan le- Wereldraad De keuze van de Wereldraad van Kerken voor actie in plaats van studie betekent verzwakking van de oecumenische zaak. Tot die conclusie komt de Amerikaan dr. Paul Abrecht, die van 1954 tot 1983 directeur was van de afde ling 'Kerk en samenleving' van de Wereldraad. Abrecht schrijft dit in de feestbundel voor dr. H. M. de Lange 'Met minder kunnen we niet toe', die in Voorburg is uitge geven. In dezelfde bundel noemt dr. H. Berkhof Abrecht een 'talentenja ger' en spreekt dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Ker ken, van de 'legendarische Paul Abrecht'. Het behoort, volgens Abrecht, tot het wezen van de oecumene dat de verschillende zienswijzen die in de kerken bestaan ten aan zien van sociale problemen, ge kritiseerd kunnen worden. Dan moet bij het opstellen van de pro gramma's de nodige discipline worden opgebracht. Dat is de toetssteen voor oecumenische in tegriteit en tegelijk een basis voor de geloofwaardigheid van de We reldraad. De strijd in de Wereldraad tus sen studie en actie ontbrandde aan het eind van de jaren 60. In de jaren 70 ontstonden binnen de raad grote meningsverschillen over prioriteiten, prpgramma's, karakter en doel van de oecume ne. Deze conflicten brachten strijd om fondsen, macht en in vloed met zich. Volgens Abrecht bereikte het conflict een hoogtepunt op de al gemene vergadering in Vancou ver in 1983, waar programma en stijl grotendeels werden beïn vloed door het 'activistisch per spectief. Het 'conciliair proces' voor gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping weerspie gelt, naar het oordeel van de Ame rikaan Abrecht, het activistische, anti-studie-karakter van de We reldraad. De verschillen duren nog voort. Volgens Abrecht weerhouden ze de Wereldraad ervan effectiever te getuigen voor sociale gerech tigheid.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2