'Te veel vitaminen zijn schadelijk voor lichaam' Gemini 3 komt nog goed weg bij Donar Groente, meer dan bordvullers alleen Griekse basketballers komen niet opdagen Russische overloper TIU V E N TI L Supermarkt voor gezonde voedselprodukten Elzas-wijnen steeds populairder WOENSDAG 29 MAART 1989 SPORT PAGINA 29 BUITENL. VOETBAL ENGELAND: Luton-Tottenham Hotspur 1-3 WESTDUITSLAND. beker: VfB Stuttgart-Kai- serslautern 4-0. Borussia Dortmund-Karlsruher SC 1-0, Leverkusen-Uerdingen 2-0 LOTTO 12 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs' 1 win naar, die bruto 300.000,00 ontvangt. Derde prijs: 81 winnaars, die elk bruto 2.896,10 ontvangen. Vierde prijs: 4.565 winnaars, die elk 51,30 ontvan gen. Vijfde prijs: 62.716 winnaars, die elk 5,00 ontvanaen. TOTO 2 Eerste prijs' geen winnaar. Tweede prijs: 179 win naars. die elk 63,20 ontvangen. Derde prijs: 2.421 winnaars, die elk 11,60 ontvangen. TOTO GELIJK 12 Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 1 win naar. die 284,60 ontvangt. Derde prijs: 19 win naars, die 74,90 ontvangen Vierde prijs: 368 win naars, die elk 6,10 ontvangen. ;r Zee 2-0, Cock van Leeuwen - Goudt 1-1 Stand: 1Clerc. A van Leeuwen en Stokkel 5 punten. 4. Van der Wal 4, 5. Van Aalten, Goudt, Jansen Kalis en Krajenbrink 3.10. Bies, Schota- n Leeuwen en Van NK VROUWEN LENT Zesde ronde: Graas - Lanters 1-1, Schouten Rijndertse 0-2, Van Lith - Wanders 0-2, Polman - Andries 2-0, Poepjes - Otten 1-1. Stand: 1. Pol man 9 punten, 2. Graas en Wanders 8,4. Lanters KEY BISCAYNE Mannen enkelspel, achtste finales: Grabb (VSt) - Mancini (Arg) 6-7 (7-4), 6-4, 7-6 (7-5), 6-7 (7-4), 6-4 Vrouwen enkelspel, kwartfinales: Garrison (VSt) - Novotna (Tsj) 6-4, 5-7, 6-1 Sabatini (Arg) - Demongeot (Fra) 6-1, 7-5, Evert (VSt) - Kelesi (Can) 6-3,4-6,7-6 (7-0); Sukova (Tsj) - Reggi (Ita) 5-7, 6-4, 6-3 Mannen dubbelspel, kwartfinales: Aldrich/Vis- ser (ZAf) - Cahill/Kratzmann (Aus) 6-4, 6-3, 6-2; Giammalva/Layendecker (VSt) - Devries/Matus- zewski (VSt) 6-7 (5-7), 4-6, 6-3, 6-2, 6-4 i (BRD) 246 km in 7.35.00,2. Moreels (Bel), 3. Dubois (Fra), 4. Leblanc (Fra), 5. Garnier (Fra), 6. Van Ert (Bel), 7. Gianetti (Ita). 8. Millar (Sch), 9 Madiot (Fra) allen zelfde tijd als Kappes. 10. Bauer (Can) op 7 sec, 11. Stevenhaagen (Ned) z.t. LEIDERDORP Zonder het Griekse Heracles is gisteravond de achtste editie van het internationale McDonald's basketbaltoernooi van Leiderdorp van start gegaan. De or ganisatie wachtte de afgelopen twee dagen tweemaal vergeefs op Schiphol, waar de ploeg uit Thessa loniki met een noodgedwongen om weg via Frankfurt maandagavond al had moeten arriveren. In Griekenland staakt de nationa le luchtvaartmaatschappij, maar dat kan volgens Leiderdorp-coach en hoofdorganisator Rein Paulides niet de reden zijn voor het plotselin ge wegblijven van de door hem per soonlijk benaderde Griekse forma tie. „We hebben niet zo veel contact gehad, maar ik ben in december nog in Thessaloniki geweest om alles Australische helpt Unicum uit de zorgen LEIDEN - Unicum is voor een groot deel uit de problemen. De Leidse hoofdklasser heeft de Australische Lisa O'Neil aangetrok ken als vervangster voor Yvonne der Kinderen, die door een blessure nog niet inzetbaar is. Alleen voor de eerste twee competititewedstrij- den, die de 23-jarige Australische wegens andere tennisverplichtin- gen moet missen, zoekt Unicum nog verder naar een tweede ver vangster voor Der Kinderen. Rats helpt Espanol BARCELONA (Tass) Vassili Rats moet Espanol redden. De interna tional van Dinamo Kiev kan degra datie van de buurman van FC Bar celona voorkomen. Espanol heeft de middenvelder voor drie maan den gehuurd. Rats speelt van 1 april tot het einde van de Spaanse com petitie bij Espanol. De club staat on deraan in de eerste divisie met veer tien punten. rond te maken. De Grieken hebben ook keurig een teamfoto en spelers lijst gestuurd. Waarom ze er nu niet zijn is mij een raadsel. Ook via de te lefoon krijg ik geen contact", aldus Paulides. De opengevallen plaats wordt in genomen door het Delftse DAS. DAS was gisteravond al in Leider dorp, waar het voorafgaande aan de openingswedstrijd tussen Leider dorp en Birmingham een oefen wedstrijd speelde tegen het Neder lands kadettenteam (68-68), van daag tegenstander in de poule. Voor Paulides was er gisteren ook nog goed nieuws, want zijn op vele plaatsen gewijzigde ploeg legde al in de eerste helft de basis voor een gemakkelijke overwinning op de hard werkende, maar weinig geta lenteerde Engelsen (74-64). Leider dorp mist in sportzaal Op Dreef de jeugdinternationals Jan Groot en Mike Nijdam, die met Oranje furore maken in het Westduitse Mannheim, en moet het vanaf van daag ook stellen zonder Marco Pi- kaar en Wouter de Roos, die beiden zijn geselecteerd voor het nationaal kadettenteam onder leiding van Toon van Helfteren. Ter compensa tie heeft Paulides, geheel tegen zijn principes in, een beroep gedaan op de eerste teamspelers Jeroen van Veen en Frank Altink. Beiden zijn overigens nog junior. Van Veen drukte in de eerste helft zijn stempel op de eenzijdige wed strijd tegen de Bullets uit Birming ham. Met 20 punten en een aantal fraaie assists stond de wispelturige Leidenaar aan de basis van de 49-34 voorsprong van zijn ploeg. Die mar ge werd na rust verder uitgebouwd tot 66-44, waarna de Engelsen in de resterende tijd nog mochten terug krabbelen tot 74-64. Frank Altink had toen al geblesseerd moeten af haken. Het valt te betwijfelen of Leider dorp het vanmiddag net zo gemak kelijk krijgt tegen titelhouder Ra cing Mechelen, dat versterking krijgt van de in Amerika bij Fresno State spelende Dimitri Lambrechts. De halve finales (vanaf 9 uur) en Finale (16 uur) staan morgen op het programma. HANS JACOBS Over de ruggen van de Leiderdorp-spelers Wouter de Roos (13) en Frank Altink (15) probeert Paul Boden van de Birmingham Bidlets te scoren. Al tink zou even later geblesseerd uitvallen. (foto Loek Zuyderduin) NEW YORK - Een 14-jarige top- schaker uit de Sovjetunie, Gata Kamsky, heeft gisteren samen met zijn vader Rustam politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Kamsky speelt momen teel in het New Yorkse open schaaktoernooi, waar hij de jongste deelnemer van het Sov jetteam is. Kamsky's actie werd onthuld door Lev Alburt, een Sovjet-schaker die zelf in 1979 is overgelopen naar de Verenigde Staten. Volgens Alburt was Kamsky al voor zijn komst naar New York van plan om in de VS poli tiek asiel te vragen; Alburt heeft naar zijn zeggen contact opge- met de Jamestown Foundation, een particuliere stichting in Washington, die hem in contact bracht met de FBI. Agenten van de FBI heb ben Kamsky vervolgens onder vraagd en hem bescherming aangeboden. De Jamestown Foundation is een stichting die volgens Alburt ook heeft bemid deld bij het overlopen van ande re Sovjet-burgers, onder wie VN-diplomaat Arkadi Sjevts- jenko. Gemini kwam door het gelijke spel in punten gelijk met koploper Rid- derveld, maar heeft een wedstrijd meer gespeeld. De Voorschotena ren kwamen overigens nog goed weg met één punt. Voor hetzelfde geld was de wedstrijd verloren ge gaan. In de eerste set verspeelde Ge- mini een 11-5 voorsprong, waarna Donar met 15-13 aan het langste eind trok. Vervolgens draaide de aanval van de Leidenaars even op volle toeren. De Leidenaars kregen er geen greep op en werden met 15-3 opgerold. Maar even snel als de in spiratie was gekomen verdween ze. Donar, constanter dan Gemini, pak te de draad weer op en zegevierde in het derde bedrijf met 15-8. In de laatste set was Gemini het geluk kigst: 15-12. Het tweede team van Gemini ver loor thuis met 3-0 van Leython 4 (16-14, 15-8, 15-8). Leython, ge stuurd door Willem Spierdijk, had in aanvallend opzicht veel meer te bieden. Gemini 2, dit keer niet in de rug gedekt door op de bank zittende spelers van het derde, kwam er in feite niet aan te pas. DVO verspeel de zijn laatste kans op handhaving door met 3-1 van Aspasia te verlie zen. Alleen een wonder kan de ploeg uit Leiderdorp nog redden. DVO begon goed met een positie ve score van 15-13. De Koudekerkse tegenstanders, gehavend door het ontbreken van drie basisspelers, lie ten het na 13-3 geheel afweten. Maar met Roel Wymenga en Herman van Niekerk als uitblinkers slaagde As pasia er wel in de volgende drie sets tot een goed einde te brengen: 15-11, 17-15 en 15-7. Beide ploegen speel den voor wat ze waard waren, waar door het publiek zich geen moment verveelde. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (Wim vair Duivenbode) zondag tussen 20.30 en 21.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vanavond om 18 uur wordt de eerste volledige speeldag van het achtste internationale McDo nald's jeugdbasketbaltoernooi in de Leiderdorpse sportzaal "Op Dreef' afgesloten met een drie punter-en dunkwedstrijd. Mor gen wordt het toernooi vervolgd, met om 16 uur de finale. HVS uit Stompwijk bij de vrouwen en het Leidse Mercasol bij de man nen zijn winnaar geworden van het Paul Straver Paashandbal- toernooi van HW '70 Simon Duin (Zevenhoven) wordt de op volger van de vertrekkende voet baltrainer Wim Dekker bij Al phen. Dekker gaat zelf bij Haastrecht aan de slag. Cees Vermeulen blijft nog een jaartje trainer van LDWS en Cees van der Wiel hoopt vrijdag rond te ko men met zijn huidige club War- munda Op zaterdagavond 22 april staat het vernieuwde Hout- rustcomplex in Den Haag in het teken van de volleybalinterland Nederland-USA De KNZB Kring Gouwe Rijnstreek verga dert op dinsdag 11 april in De Bron te Alphen De BAVL komt ook weer bij elkaar. Op maandag 24 april vergaderen de Leidse voetbalclubs bij ZLC Wielerver eniging De Bollenstreek (Lisse) stelt woensdag 5 april haar spon sor Kerngroep aan de pers voor In het weekend van 1 en 2 april gaan de waterpoloérs het water in voor de nationale beker. AZC- /Tarvo, LZ 1886 en De Zijl/LGB zijn bij elkaar in één poule inge deeld. De wedstrijden worden ge speeld in Bilthoven (2 april) De Sassenheimse voetbalverenigin gen Teylingen en Ter Leede heb ben enige moeite met het toeken nen van een kunstgrasveld aan korfbalclub TOP Jonge voet ballers in de leeftijd van acht tot en met vijftien jaar en keepers van acht tot achttien jaar kunnen tijdens een instuif, 29 en 30 maart, bij Ajax een poging wagen om aangenomen te worden als lid van de Amsterdamse club. Spelers die reeds lid zijn van een club hebben schriftelijke toestem ming nodig Altior en THB Boys gaan op 12 april in Noordwijk uit maken wie zich zaalvoetbalbe kerhouder van de afdeling Lei den mag gaan noemen De be langrijke zaalvoetbaltopper De Maas-Bax werd gespeeld, zonder dat buitenstaanders daarvan op de hoogte waren. Een slecht stuk je pr vanuit de Zeister bossen Zondag wordt op de Vlietlanden de tweede wdstrijd van het KN- WV Binnenwater Funboard Cir cuit gevaren Rob Retèl scoorde voor SJZ de 1750e treffer sinds de oprichting in 1945 Rini Blanke- spoor (UVS) staat in de belang stelling bij PSV. Glenn Helder (Roodenburg) heeft contacten met SW Het verschuiven het competitieduel RVC-UVS (van zondag naar donderdag 6 april) heeft bij RVC vraagtekens opgeworpen. Normaal moeten wedstrijden, die in verband met jubilea geschrapt worden, v de aanvang van de competitie ge speeld worden Kickers '69 is start met een actie voor een licht installatie Vanavond bij de voetbalvereniging Leiden vanaf 20.00 uur een thema-avond o zaterdag en zondagsport. Omroep Rijnland heeft die avond een recte uitzending Leo Verbeek blijft nog een jaartje jeugdtrainer bij Noordwijk In de Amster damse Apollohal wordt van avond vanaf 18.45 uur het jaarlijk se basketbalgala gehouden. Anja Kuyt van de Katwijkse Grasshop pers is uitgenodigd, evenals Mar cel Huybens (ex-Leiderdorp) Tennisvereniging Hoogmade neemt zaterdag een nieuwe licht installatie in gebruik De West duitse voetbalselectie neemt vi het WK-kwalificatieduel tegen Nederland (26 april) haar intrek i het Wassenaarse hotel Auberge de Kievit. Franz Beckenbauer t zijn spelers zullen tevens gebruik maken van de trainingsfacilitei ten van Blauw Zwart Ruim 60 verenigingen nemen deel aan jaarlijkse Rommelmarkt Sport- Inn in de IJshal aan de Vondel laan in Leiden. Het evenement is van vrijdagavond 31 maart tot en met zondagmiddag 2 april Ook bij Feyenoord zijn er vandaag en morgen open dagen Oud-wiel renner Arie van Wetten sponsort met restaurant Konmar (Katwijk) de nieuwelingen van De Bollen streek In de nacht van 31 maart op 1 april organiseert de Leidse Reddingsbrigade een nachtmara thon in zwembad De Zijl. Om 20.30 uur geeft Carl Pries het startschot Roodenburg en Quick Boys nemen vandaag deel aan een groot jeugdtoernooi (C-l elftallen) bij RKAW De Leidse selectie onder 15 jaar speelt op 3 april bij en tegen UVS (18.30 uur) De algemene ledenvergadering van De Zijl/LGB is op woensdag 5 april AV Holland houdt op zon dag 2 april, precies 54 jaar na de oprichting, een speciale prestatie loop in de Leidse Hout. Om te no teren: vrijdag 28 april de jaarlijkse Leidse Singelloop Biljartclub "Het Wapen van Voorschoten" organiseert het open biljartkam pioenschap van Voorschoten. Op 10 april om half acht is de eerste speelavond Zondag wordt in Nieuwe Sloot te Alphen de finale van het wintercircuit voor jeugd- tennissers gehouden. Aanvang 13.00 uur "Nederlanders zijn even vooruitstrevend in de handel als behoudend in de keuken", beweerde onlangs een nogal ronde Franse zakenman. Helemaal ongelijk had hij niet, de Hollandse keuken is van oudsher meer gebaseerd op het vullen van de maag dan op het strelen van oog en tong. Toch wordt er steeds meer geëxpe rimenteerd; kookboeken liggen de markt. De aandacht i wijl het juist zo eenvoudig en goed koop is klaar te maken. Restjes of minder mooie exemplaren laten zich uitstekend verwerken tot pu ree en geven de maaltijd iets 'luxu eus'. De iets langer dan gewoonlijk gekookte groente moet goed uitlek ken en op laag vuur van het laatste beetje water ontdaan. Het pureren gebeurt als de groente nog warm (en dus zacht) is, met behulp van een zeef, groentemolen of mixer. Vermeng de puree met boter en naar smaak peper en zout boven zeer laag vuur. Kruiden, zoals knof look, nootmuskaat, bonekruid, bie- echter nog het meest uit naar de slook en munt maken het geheel af. vleesbereiding en het bakgebeuren. Voor de perfectionisten: met een Groente geldt voor velen nog steeds slagroomspuit op als 'bordvuller', gezond maar culi nair weinig inspirerend. Alsof met groente niet dan ze te koken! Men hoeft geen gediplomeerd chef-kok te zijn om te weten dat groenten ook kunnen worden ge stoomd, gestoofd, gepureerd, ge fruit, gebraden, gegrilld en gevuld. Uiteraard kost dit alles iets meer tijd, maar het resultaat loont zeker de moeite. Basisregels Van bijzondere vaardigheid is geen sprake, de basisregels voor het be reiden van groente blijven in alle ge vallen hetzelfde: - groenten smaken beter als ze zonder tussenpozen gewassen, ge sneden, bereid en opgediend wor den. Dit lijkt vanzelfsprekend, maar wordt lang niet altijd in praktijk ge bracht; - vooral bladgroenten zorgvuldig laten uitlekken. Dit voorkomt het verwateren van eventuele sauzen; - groenten kan men betér niet warm houden. Vitaminen, minera len en knapperigheid gaan verlo ren, nare luchtjes zijn het resultaat. Vermijd dit door gekookte groente direct onder koud water te houden en af te gieten. Warm ze, op een laag pitje en zonder water op. Vrijwel alle groenten kunnen worden gepureerd, gefruit, gebra den of gevuld, maar niet alle zijn ge schikt om te koken, stoven of sto men. Dit geldt voor produkten met een hoog vochtgehalte, zoals kom kommer, tomaten, aubergines, paprika, en champignons. Sommi ge groenten „verkoken" snel, dwz dat ze er verlept en waterig gaan uit zien. Asperges, bloemkool, brocco li, witlof en prei kunnen dan ook be ter gestoomd dan gekookt worden. Pureren Gepureerde groente komt men zel den of nooit tegen in Nederland, ter zetjes draaien, die heel even in de over gebruind worden. Misschien te doen valt krijgt die bolle Fransman toch nog gelijk... Nieuw boekje over sport en voeding Het boekje geeft informatie over wat en wanneer de sportman moet eten. Van der Wooning: "Het Voor lichtingsbureau voor de Voeding krijgt steeds meer vragen van spor ters over wat ze moeten eten om "Veel sporters hebben de nei ging om eenzijdig te eten. Ze gaan zich soms te buiten aan vi taminepillen en sportvoedings preparaten. En dat is fout. Het is belangrijk dat de sportman of goed te kunnen sporten. Veel sportvrouw juist de gewone hen weten niet hoe ze al die maaltijd niet verwaarloost," dat zegt Marianne Van der Woon ing, schrijfster van het nieuwe boekje 'Sport Voeding', een uitgave van het Voorlichtings bureau voor de Voeding. door Anne-Marie Risse Het vinden van gezonde produkten in de winkel is niet altijd eenvoudig. Het aantal consumenten dat de weg weet naar de natuurvoedingswin kels en reformzaken is gering. Om de natuurlijke voeding uit de „geite- wollensokkensfeer" te halen en de drempel te verlagen heeft de Putte- naar Wim Steinhauer (32) het plan opgevat op grote schaal het ver schijnsel natuursupermarkt in Ne- De winterse keuken kan nog zulke derland te introduceren. mooie gerechten hebben op een be paald moment wil je gewoon wat fris en lente-achtigs op tafel. De sa lades bieden dan uitstekende moge lijkheden. Het meest appetijtelijk is zo'n sa- lade in een wijde transparante kom zodat je je al bij voorbaat kunt ver- Samen met zijn vrouw houdt hij lekkeren aan de mooie kleurtjes, die zich al jaren bezig met gezonde voe- een salade nu eenmaal heeft. Mepal ding en heeft hij gemerkt dat het heeft een fraaie plexiglazen exem- imago van de 500 natuur- en reform- plaar in zijn assortiment. De schaal winkels het grote publiek bepaald kost 22,95 gulden. niet aanspreekt. Kenners wisten het natuurlijk al lang. De wijnen uit de Elzas zijn als witte wijnen van een bijzonder karakter. En gelet op de kwaliteit- /prijsverhouding voor ons nuchtere Nederlanders telkens weer het belangrijkste criterium ook opvallend vriendelijk geprijsd. Het afgelopen jaar is dat in de exportcijfers voor die Elzaswijnen nog eens extra duidelijk geworden. De export van deze wijnen naar ons lang bleek met liefst 20 procent te zijn toegenomen. Nederland is nu voor het eerst, na Duitsland, het tweede exportland voor de Franse El zaswijnen geworden. In volume bedroeg de export naar ons lang afge lopen jaar 299.000 hl, oftewel omgerekend 42 miljoen flessen. Overigens is net niet alleen in ons land dat een groeiende belangstel ling kent voor de Franse Elzassers. De sterkste groei in procenten kwam van Japan, waar de export met liefst 44 procent toenam. En de export naar Zweden nam met 31 procent toe. Hij is er heilig van overtuigd dat de consument steeds meer naar ge zond voedsel zal vragen. "Onder zoek heeft aangetoond dat 56 pro cent van de Nederlanders erin is ge- ïnterresseerd, maar niet weet waar men het kan kopen. Ook de super markten haken erop in, maar dat duurt nog enkele jaren", aldus de initiatiefnemer. Grote supermarkten in het bui tenland hebben al uitgebreide afde lingen voor natuurlijke voedings- produkten. In Amerika is men al weer verder en floreren de "organi sche" supermarkten. In Nederland beperkt zich het aanbod gezonde voeding in de supermarkt tot enke le vierkante meters en dan heeft de consument een beperkte keus. In de supermarkt van Steinhauer, die de naam Dis Natuurtopper krijgt, wordt het complete gamma van de natuurvoeding, waarbij kwa liteit voorop staat, aangeboden. Daarnaast wordt het gebruikelijke supermarkt-assortiment gevoerd, sportvoedingspreparaten moeten gebruiken". Volgens de fabrikant zijn prepa raten als dorstlessers, de energierij ke dranken en de mueslirepen 'on misbaar voor de goede sportman'. In het boekje 'Sport Voeding' staat dat veel preparaten overbodig en duur zijn. Er zijn ook situaties waar ze wel nuttig zijn. Van der Wooning: "Een wielrenner die een meerdaagse koers rijdt, kan wel iets extra's gebruiken. Daar heb je zo veel energie voor nodig, daar valt antroposofen, vegetariërs en ecolo- niet tegen op te eten. Veel wielren- gebruiken dan energierijke dranken. In het boekje staat ook Schadelijk gen", verklaart Marja Steinhauer. Om de consument wegwijs te ken in bijvoorbeeld de biologisch hoe je die dranken zelf kunt dynamische landbouw zal in de ken", winkel een speciale film daarover worden vertoond, is er informatie materiaal, worden themaweken ge- Van der Wooning benadrukt dat te organiseerd en menusuggesties ge- geven. De Dis Natuurtoppers krijgen oplosbare vitaminen (A,D,E en K) ook een horeca-afdeling, waar ge- slaan zich op in het vetweefsel van zonde snacks en salades gekocht of het lichaam. Een overdosis van deze genuttigd kunnen worden op een vitaminen leidt tot vergiftegings- binnenterras of waar de consument verschijnselen. Wateroplosbare vi- produkten kan proeven. "Gezond taminen (B en C) kan het lichaam eten vereist andere kookmethoden niet opslaan. Als je te veel van die dan de gangbare en men kent de vitaminen naar binnenkrijgt, kan produkten niet", vindt Marja. "Daarom komen er demonstratie eilanden met produktinformatie". Dat laatste staat hoog i dat de stofwisseling verstoren." Doordat sporters vaak niet weten wat ze moeten eten, eten ze ver keerd en hebben ze soms maag- en del van de Steinhauers, die vinden darmklachten. Er zijn nogal dat het personeel moet weten waar marathonlopers die last hebban va het over praat als om advies ge- diarree. Van der Wooning: "Dat i vraagd wordt. Op alle schappen natuurlijk heel vervelend komt naast het prijskaartje infor matie over de samenstelling v waarbij er steeds op gelet wordt of produkt. De prijzen in de natuur- geen resten achter in je darmen de produkten een natuurlijke menstelling hebben. "We brengen geen afwasborstels met plastic maar met een houten steel", verdui delijkt Maija Steinhauer. In de natuurwinkels wil het echt paar Steinhauer de nadruk leggen op vers. Dat is vooral van belang bij winkels liggen nu nog vrij hoog. Steinhauer verwacht dat daar andering in komt. "Door ons aan- dig, koopbeleid kunnen we die naar be neden trekken". Het is de bedoeling dat de eerste zes natuurwinkels, die tevens als testzakenJungeren, in de regio Am- de groente-afdeling, de slager met sterdam, Den Haag en Utrecht vooral biologisch dynamisch vlees de grond komen. De eerste gaat dit en de bakkerij. De drogisterij krijgt voorjaar open. Daarna komen er assortiment homeopati- nog eens vijftig bij op franchise-ba sis, voornamelijk in steden met mi nimaal 150.000 inwoners. waardoor de stoelgang minder ge prikkeld wordt. Het lijkt tegenstrij- ïaar met maag-en darmklach- het goed om juist veel te drin ken". Drinken Sporters moeten volgens Van der Wooning überhaupt veel meer drin ken. "De meesten drinken te wei nig. Veel drinken is nodig, omdat ze tijdens het sporten veel vocht ver liezen. Ze moeten eigenlijk al gaan drinken voordat ze dorst krijgen". Marianne van der Wooning: "Veel sporters drinken te weinig. (loto GPD) Verder moet de sportman veel koolhydraten eten. Die zitten voor namelijk in zetmeelrijke produkten als macaroni, brood en aardappe len. "Als sporter kun je het snelst en het meest efficiënt energie halen uit koolhydraten. Het is de beste ener giebron voor het lichaam. De vet- voorraad is daarentegen een veel moeilijker energiebron, want de energie uit vet is moeilijk vrij te ma ken". In het boekje is er onderscheid gemaakt tussen duursporters (bij voorbeeld lange afstandlopers), krachtsporters en team- en spel- sporters. Voor iedere groep worden praktische voedingsadviezen en voorbeelden van dagmenu's gege ven. Naast het dagmenu staat een tabel met hoeveel energie, eiwitten, vetten en koolhydraten er in de maaltijd zitten. Van der Wooning: "Een kracht- sporter wil nog wel eens extra veel produkten met eiwitten eten. Het dagmenu laat zien dat in de gewone maaltijden al voldoende eiwitten zitten. Een warme maaltijd van ma caroni met ham- en kaassaus en een schaaltje vla toe, bevat maarliefst 28 gram eiwitten. Veel bruine boter hammen en een paar glazen melk gedurende de rest van de dag en de krachtsporter kan er weer tegen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29