TAD LEIDEN AZL merkt weinig van groei aantal patiënten Meer kijkers dan kopers bij boekenbeurs in Pieterskerk LEIDSCH m DAGBLAD IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR MODE? Mode Diaconessenhuis: 'Aantal opnames hoog' Leidse jongen neergestoken na onenigheid op Stationsweg s LEIDEN - Jagers, snuffel- en slen teraars bevolkten gisteren in groten getale de Pieterskerk, waar verko pers van oude boeken uit het hele land waren neergestreken voor een antiquarenbeurs. De organisatie, de Bond van Handelaren in Oude Boe een aantal mensen de drempel rich ting antiquariaat te slechten: "Som migen denken dat ze, als ze in zo'n winkel staan, direct een paar hon derd gulden kwijt zijn". Ferwerda zelf is gespecialiseerd in onder meer kinderboeken. Niet ontevreden, is hij over de beurs in Leiden, al zijn er tot dan toe meer kijkers dan kopers geweest. "Vori ge week stonden we in Groningen en tja, die zijn zuinig, dat is be kend". Genoegen beleeft hij als hij iemand kan helpen die al een eeu wigheid naar een bepaald boek zoekt. "Dat soort mensen heb je veel. Dan zeggen ze zoiets als: "Vroeger had ik een boek over een kabouter en een olifant en ik weet niet wie het heeft geschreven en wanneer, maar heeft u dat?'. Soms kan ik ze helpen en dat zijn leuke momenten. Wat heel gewild te? Sommigen verzamelen alles van Robinson of Walt Disney, of Pinok- kio's". Hij toont een 'Tom Puss at the panto' uit 1947. Niet echt een koopje: zevenhonderd gulden is de prijs. "Het is tamelijk zeldzaam". Inbreker trekt mes en bedreigt politiemannen LEIDEN - Twee Leidenaars zijn in de vroege ochtend van tweede paas dag door de politie op heterdaad be trapt terwijl ze probeerden in te bre ken in een kelderbox aan de Gorte straat. Eén van de inbrekers, een 17- jarige jongen, trok vervolgens een groot mes en bedreigde daarmee de agenten. Sommeren hielp niet en pas toen een van de politiemannen naar zijn pistool greep, gooide de Leidenaar het mes neer. Hij is met zijn compagnon - een 25-jarige man - ingesloten. Bromfietsers bij botsing gewond LEIDEN - Twee bromfietsers zijn gistermorgen gewond geraakt na dat ze op de Ommedijkseweg tegen elkaar aan waren gereden. Volgens de politie hebben beide jongens el kaar, terwijl ze elkaar tegemoet re den, waarschijnlijk te dicht gena derd. De ene bromfietser, een 18-ja- rige Leidenaar, brak bij het ongeval zijn knie en een pols. Het andere slachtoffer, een 18-jarige jongen uit Wassenaar, liep letsel op aan knieën en handen. Beiden zijn overge bracht naar het AZL. Twee gewonden bij café-gevecht LEIDEN - Bij een vechtpartij in het café de Hut van .Ome Henne aan de Sint Aagtenstraat zijn in de nacht van zondag op maandag twee men sen gewond geraakt. Een 29-jarige man uit Leiden meldde de politie dat hij, nadat de vechtpartij was uit gebroken en hij de vechtenden had weggeduwd, een bierglas in zijn ge zicht gedrukt kreeg. De man liep daarbij een paar snijwonden in het gezicht op. Wie de man heeft ver wond, is niet bekend. Een 21-jarige vrouw uit Voor schoten liep bij de knokpartij een gekneusde kaak op. Hoewel zij niets met het gevecht had te maken, kreeg zij van een omstander een stomp tegen het gezicht. Wie haar die klap had uitgedeeld, ontdekte ze later, toen ze aangifte kwam doen op het politiebureau. Daar liep ze het andere slachtoffer, de 29-jarige man, tegen het lijf. Ze herkende hem als de dader. Kinderdag in buurthuizen LEIDEN Een aantal buurthuizen organiseert woensdag 29 maart voor de tweede keer een kinder- doe-dag in technische school C. Sweris aan de Vondellaan. Op deze dag kunnen kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar zich verma ken met onder meer computerspel letjes. grimeren, videofilms kijken, jazzdansen. knutselen, brillen, but tons en sieraden maken, en tassen versieren. Verder is er een muziek- hoek en kunnen kinderen meedoen aan een playback/soundmix-show. De deelnemende buurthuizen zijn De Mirt/Honken, 't Spoortje, Groenoord, Vogelvlucht, Wester kwartier, Mierennest, Rolleman, Morschwijk, Op Eigen Wieken, Pancrat, Dijk 33/Volkshuis en Mati- lo. Vanaf deze buurthuizen vertrek ken bussen die de kinderen 's och tends naar de technische school brengen en 's middags weer bij het buurthuis afzetten. Informatie over vertrek- en aankomsttijden is bij de buurthuizen verkrijgbaar. De kin derdag begint om 11.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Schutter (17) bij toeval opgepakt LEIDEN - Een 17-jarige jongen uit Leiden is zaterdagavond op het Kort Rapenburg aangehouden na dat hij had geschoten met een lucht drukpistool. De jongen werd inge rekend door een toevallig passeren de wachtmeester van de rijkspoli tie. Die heeft de schutter overgedra gen aan de Leidse politie. De jongen probeerde nog aan vervolging te ontkomen door een valse naam op te geven. De politie heeft het lucht drukpistool in beslaggenomen. Spanjaard verdoofd met gas uit spuitbus LEIDEN - Een man uit Barcelona is in de nacht van zondag op maandag door twee onbekende mannen op straat verdoofd met een gas uit een spuitbus en beroofd. Waar dat pre cies is gebeurd, is de politie niet be kend. Volgens de Spanjaard werd hij door twee mannen benaderd, die hem een gas in zijn gezicht spoten. Hij verloor daarop enkele momen ten het bewustzijn. Toen hij weer bijkwam, bleken uit zijn tas en uit zijn jas een paspoort, 100 gulden, ongeveer 200 Duitse marken en en kele tientallen Franse franken te zijn gestolen. Het paspoort en het buitenlandse geld is later door een voorbijganger teruggevonden bij het Station. Het slachtoffer, dat klaagde over geïrriteerde ogen, heeft zich onder doktersbehande ling laten stellen. Zomerkampen LCKV LEIDEN De Leidse Christelijke Kampeervereniging (LCKV) houdt komende zomer weer een aantal kampen in Heerde, Ernst, Diever, Mol (België) en op Terschelling. Er zijn zo'n 1300 deelnemers, die zich onder leiding van stafleden zullen bezighouden met onder meer speurtochten, sport en verkleedpar tijen. Kinderen van tussen de 8 en 11 jaar kunnen nog terecht in de kam pen naar Heerde, meisjes kunnen naar Diever. Voor jongens tussen de 13 en 15 jaar is nog plaa\s in de kam pen naar Mol en Diever. voor jon gens en meisjes tussen de 17 en 19 jaar zijn er nog plaatsen open voor Terschelling. In de zeilkampen naar Joure tenslotte kunnen nog jonge ren van 15 tot 18 jaar terecht. Aan melden of meer informatie bij LCKV, Vestestraat 2, 2352 HS, Lei den, telefoon 142294. INBRAAK - Bij het bedrijf Stok- kermans Chroomindustrie aan de Roosteveltstraat is in de nacht van zondag op maandag opnieuw inge broken. Deze keer werd een grote hoeveelheid gereedschap gestolen. De waarde van de buit is nog niet precies bekend, maar volgens de politie moet die aanzienlijk zijn. Bij de inbraak is een groot aantal deu ren met brute kracht geforceerd. De inbreker of inbrekers gingen er ook vandoor met een radio uit een van de bedrijfswagens. NfM voor de fijnste jaren van uw leven. Automobilist ramt winkelpui LEIDEN Het Diacones senhuis kampt, net als veel andere ziekenhuizen, met een onverwachte toename van het aantal patiënten. Het Elisabethziekenhuis en het Academisch Ziekenhuis Leiden merken hiervan ech ter niet veel. Volgens alge meen directeur W. Rombout kent het Elisabethzieken huis de laatste jaren al een hoger percentage bezette bedden dan veel andere zie kenhuizen. Een woordvoer der van het AZL laat weten dat in dit ziekenhuis het ge middeld percentage bezette bedden, 70 tot 75 procent, evenmin is gestegen. Het Diaconessenhuis heeft volgens directeur patiëntenzorg M.P. Hen- nink te maken met een 'opmerke lijk hoog' aantal opnames in verge lijking met vorig jaar en dus een ho ge bezettingsgraad van de bedden. Deze trend zette vorig najaar in. Volgens Hennink zijn vooral de bedden voor volwassenen perma nent bezet. "We moeten onze capa citeit maximaal benutten". Over de oorzaak van het (over)vol raken van ziekenhuizen tast de di recteur in het duister. "Ik zou het niet weten. De gemiddelde ver- pleegduur is niet toegenomen. Wel zit ons ziekenhuis in de lift. Zo heb ben we een aantal nieuwe, specialis ten aangetrokken en daarvan gaat een 'aanzuigende' werking uit. Maar dat is slechts één factor en ver klaart niet het landelijk verschijn sel". "Ook neemt door de algemene vergrijzing het aantal zieken toe en zijn er meer behandelingsmogelijk heden voor ouderen. Die trend zet zich in de toekomst denk ik ook wel voort. Maar we hebben niet specta culair meer oudere patiënten". Vrouw aangerand in woning LEIDEN - Een 22-jarige Leidse vrouw is zaterdag aangerand door een 31-jarige kennis van haar. De vrouw zocht de man op in zijn wo ning aan de Antillenstraat. Toen ze binnen was, overweldigde de ken nis haar en bond hij vast. Vervol gens dwong hij haar, onder bedrei ging van geweld, ontuchtige hande lingen met hem te plegen en toe te staan. De vrouw heeft later aangifte gedaan bij de politie. Die heeft de man in zijn woning gearresteerd. Ziekenhuizen dreigen door de ho ge bezettingsgraad van de bedden in financiële moeilijkheden te ra ken omdat ze niet met hun budget ten uitkomen. Het Diaconessenhuis zal zich daarin niet erg onderschei den van andere ziekenhuizen, denkt Hennink. "De budgetten worden aan het begin van een jaar vastgesteld op basis van de gege vens van het jaar daarvoor. Heb je te maken met een forse stijging van het aantal patiënten, dan kan ik me voorstellen dat ziekenhuizen daar door tekorten krijgen. Wij zitten ook krap. Aan de andere kant: het jaar is nog niet om". Geen wachttijd De directeur sluit uit dat het budget tussentijds zou kunnen worden ver hoogd, omdat dat "tegen alle regels indruist". Van ellenlange wachttij den en uitstel van behandelingen is in het Diaconessenhuis volgens hem vooralsnog geen sprake. "Met de wachttijden valt het bij ons wel mee. De factor personeel speelt daarbij een belangrijke rol". Vrijwilligers gezocht voor werk iii natuur LEIDEN - Omdat voor werk in de natuur veel vrijwilligers nodig zijn, is de landelijke Vrijwilligerscentra- le gisteren begonnen met een wer vingsactie. Ook de Leidse Vrijwilli- gerscentrale doet hieraan mee. De Leidse Centrale heeft een aantal va catures bij natuur- en milieuorgani saties, waarbij het gaat om onder onderhoudswerk, beheer van een kinderboerderij en het maken van voorlichtingsmateriaal. Mensen kunnen bij de Centrale een speciaal op natuur en milieu toegespitste krant krijgen, waarin allerlei vormen van vrijwilligers werk staan vermeld, zoals het schoonmaken van met olie be smeurde vogels, actie voeren tegen giflozingen en wilgen knotten. Ver der biedt de krant informatie over onkostenvergoedingen, verzekerin gen en werken met behoud van uit kering. Belangstellenden voor werk in natuur en milieu kunnen zich mel den bij de Vrijwilligerscentrale aan de Oude Rijn 44b. Openingstijden: dagelijks van 9.00 tot 16.00 uur. Het Elisabethziekenhuis heeft geen duidelijke afwijkingen in het aantal opnames geconstateerd, laat algemeen directeur Rombout we ten. "Landelijk gezien hebben wij al een hogere bezettingsgraad dan ge middeld. In veel ziekenhuizen be draagt dat percentage 70 procent, bij ons is dat 80 tot 85 procent". Voor dat hogere percentage zijn volgens hem twee redenen: "Een aantal jaren geleden werd het aantal bedden teruggebracht van 440 naar 389. Aangepast dus aan de feitelijke behoefte. Ten tweede wordt dit zie kenhuis gekenmerkt door veel 'snij dende' specialisten, zoals plastisch- en kaakchirurgen. Dat geeft gemid deld een grotere en zeker constante bezetting van de bedden". 'Hart-doe-dag' bij De Leidse LEIDEN - Scholengemeenschap De Leidse aan de Boerhaavelaan is donderdag 6 april geheel gericht op het hart. Op allerlei manieren zullen leerlingen op deze 'hart-doe-dag' er varen wat dit vitale orgaan voor de mens betekent. De gedachte aan deze dag is gebo ren uit de nauwe samenwerking tussen de Nederlandse Hartstich ting en het Landelijk Centrum ge zondheidsvoorlichting- en opvoe ding. Zij ontwikkelen samen voor lichtingsmethodes voor jongeren, die immers nog van alles aan hun leefgewoonten kunnen doen. Om een methode op te zetten die jongeren aanspreekt en tegemoet komt aan hun belevingswereld werd de landelijke dienst BRES (Beweging, Recreatie en Spel) inge schakeld. Als eerste school in Nederland gaat De Leidse op 6 april er toe over om een hele dag in het teken van het hart te zetten: via sport en spel, zang en dans zullen alle leerlingen, per soneelsleden en ook ouders zich met het hart bezighouden. Deskun digen van de afdeling gezondheids voorlichting- en opvoeding, van de Basis gezondheidsdienst Zuid-Hol land Noord te Leiden en de afdeling hartziekten van het Academisch Ziekenhuis Leiden verlenen hun medewerking. 's Middags om één uur zal de Leidse wethouder van volksge zondheid, F. Kuijers, het startsein geven voor het middagprogramma. BRES zal video-opnamen maken ten behoeve van de Hartstichting. LEIDEN - Een beschonken autobe stuurder heeft zijn wagen gister avond op de Nieuwe Beestenmarkt iets te drastisch achteruit gereden. De man wilde na een bezoek aan een café, zijn auto een meterje ach teruit rijden om uit een parkeer plaats te komen. Hij gaf echter te veel gas, schoot achteruit en ramde met de achterkant van zijn auto de pui van de winkel Auto hifi Sjaarde- ma. De voorgevel en de voordeur van de winkel werden daarbij zwaar beschadigd. De autobestuurder, een 22-jarige Leidenaar, is na het ongeval doorge reden. Ruim twee uur later keerde hij weer terug op de Nieuwe Bees tenmarkt en kon toen door de poli tie, aan wie het kentekennummer inmiddels was doorgegeven, wor den ingerekend. De man verklaarde tegen de politie dat het ongeval was gebeurd omdat hij elders in de straat zijn vriendin had gezien en daarom snel had willen keren. LEIDEN - Bij een verkeersongeval op de kruising Stationsplein/Rijnsburgerweg- /Schipholweg, waarbij drie auto's waren betrokken, is zaterdag een vrouw gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde nadat de bestuurster van één van de auto's - een 20-jarige Leidse vrouw - komende vanaf het Stationsplein, geen voorrang verleende aan een 26- jarige plaatsgenote van haar die op het Schuttersveld reed. Na de botsing vloog de 20-jarige 'vrouw de Schipholweg op, kwam daar terecht op de rijbaan voor het tegemoetkomende verkeer en werd vervolgens geramd door een derde wagenbestuurd door een 34-jarige man uit Leiden. De passagiere van de 20-jarige vrouw is met heup- en borstletsel overgebracht naar het AZL. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - Een 19-jarige Leidse jon gen is in de nacht van zaterdag op zondag rond vier uur neergestoken door een nog onbekende jongeman. De jongen fietste met een vriend over de Stationsweg toen er vanuit een groepje van vier jongens iets naar hem werd geroepen. De Leide naar stopte, ging naar de jongens en vroeg wat er aan de hand was. Volgens de vriend van het slacht offer ontstond er daarna onenig heid. Eén van de vier jongens uit het groepje trok daarbij een mes en stak de Leidenaar in de buik en in het bovenbeen. Die is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis en daar onmiddellijk geopereerd. De jongen verkeert niet in levensge- Wat er zich precies heeft voorge vallen, was de politie vanmorgen niet duidelijk. Ze heeft het slachtof fer nog niet kunnen horen. De dader - een ongeveer 21-jarige jongen, met donkerblond haar, gekleed in een spijker en met een blauw petje op - maakte zich na de steekpartij met zijn metgezellen uit de voeten. Bezoekers snuffelen in oude boeken tijdens de boekenbeurs in de Pieterskerk. ken, kon na afloop een bezoekers aantal van ruim 1200 noteren. L.B. Kretzschmar van die bond toonde zich halverwege de middag, toen 1100 mensen de kassa waren gepasseerd, dik tevreden. "Zonder meer een succes", zegt hij. En voor herhaling vatbaar: "We hebben van middag een optie genomen om dit jaar een tweede beurs te houden en volgend jaar nog één". Zoals het de echte boekenjagers betaamt, stonden die toen de deu ren van de kerk om 11.00 uur open gingen, al te wachten. Een rij van zo'n 150 mensen, schat Kretzsch mar. "Die willen er als eerste bij zijn? verdringen zich voor de stands. De mooiste boeken gaan dan ook het eerst weg", wijst hij op de gaten die inmiddels her en der op de plan ken zijn gevallen. "Je moet ook op passen dat bij het inrichten van de stands mensen niet al stiekum naar binnen glippen". 'Antiquarenbeurs' klinkt stoffig en oude boeken waren er in over vloed. maar meer recent werk was eveneens ruimschoots voorhanden: veel Wolkers-en, Reves en Carmig- gelts, bijvoorbeeld. "Een groot mis verstand: antiek noemen wij elk boek dat in de gewone handel niet meer nieuw is te krijgen. Het hoeft niet heel oud te zijn", zegt handelaar J.R.P. Ferwerda uit Harlingen, die in de eerste plaats aan de Bondbeur- zen meedoet doodgewoon om meer boeken te verkopen. En om voor STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN k

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7