'Loonmatiging is verleden tijd' nu IJkplicht taximeter stuit op fel verzet Uitvaart moet milieuveiliger 'Kernfusie is grootste uitvinding van de eeuw' Bolderkar kan nog meer schadeclaims verwachten Verhitting nieuwe methode tumorbestiijding DINSDAG 28 MAART 1 mms PAGINA 3 FNV-voorzitter stelt hoge eisen aan centraal akkoord DELFT (GPD) - Met de grootst mogelijke belangstelling, maar niet temin terughoudend, reageren Ne derlandse energiedeskundigen op het kernfusie-experiment aan de Universiteit van Utah (VS). Daar hebben de Britse wetenschapper Martin Fleischmann en zijn Ameri kaanse collega Stanley Pons een kernfusie tot stand gebracht bij ka mertemperatuur. „Als deze vinding op waarheid smelten daar (fuseren) tot de wat zwaardere heliumkernen. In het zonnelichaam gebeurt dat bij een temperatuur van 17 miljoen graden en bij een druk van miljoenen at mosferen. Op aarde wordt getracht die om standigheden na te bootsen, maar tot op heden is dat niet gelukt. De ge temperatuur, titrium en neutro- in de praktijk, waarnaar al vanaf de verbasing over het experiment te hebben opgewekt, wat wijst jaren vijftig onderzoek wordt ge- Fleischman en P°ns Qri berust, en dat kunnen we op korte op kernfusie. Totdat het Ameri- daan, zouden kaanse experiment elders met r*~ 1 termijn vaststellen, dan gaat het de vinding van de eeuw", zeggen ces is herhaald - onder meer professor Van der Wiel, directeur land van het Instituut voor Fundamen- er vc teel onderzoek van de Materie onder soortgelijke omstandigheden dan ook klap alle be- voorstelbaar. Zoals Fleischman zelf langrijke milieuvraagstukken kun- zei: „We vonden het eigenlijk zo'n worden opgelost: gaan natuurwetenschappers telijke energiebron i vooralsnog vanuit dat kernfusie boord. Bij de vinding van Fleisch- onuitput- stom onderzoek dat we de honderd- dan aange- duizend dollar die het experiment tot op heden heeft gekost r mann en Pons is het volgens weten- eigen zak hebben betaald; we heb- DEN KAAG (GPD/ANP) FNV-voorzitter Stekelenburg is bereid dit najaar met werkge vers en kabinet een centraal akkoord te sluiten. Daarin moeten dan wel waterdichte af- spraken over de invoering van de 36-urige werkweek, meer scholing, uitbreiding van de m* nürieaE water 'ieiT: (FOM) en professor Van Dam, hoog- niet mogelijk i leraar reactorfysiologie aan de Technische Universiteit van Delft. Als het inderdaad waar is wat de beide scheikundigen claimen, dan zeggen, dan betekent dat, dat het - ,ii staan en de Droblemen met nucleair water een hoeveelheid energie te overheidssector en de inkomenspositie van de Uitkeringstrekkers worden opgenomen. afval en de verdere (radioactieve) halen, die gelijk staat aan 360 liter die proces beheerst, geleidelijk te mann en Pons toepasbaar blijkt. schappers nog de vraag of hun i thode ook buiten het laboratorium en op grotere schaal kan worden toegepast. In 'bomvorm' is kernfusie al lan- vanuit iedere liter ger bekend. De waterstofbom is een kernfusiebom. Het moeilijke ben het simpel gehouden". Kernfusie laat weliswaar, net als kernsplitsing, radioactief afval na. Maar dit restproduct is volgens des kundigen makkelijker te verwer ken en is minder schadelijk voor het milieu. Als de vinding van Fleisch- Afspraken over loonmatiging zijn verleden tijd. De vakbondsvoorman heeft dit in een in- vervuiling en besmetting van het terview met de Volkskrant gezegd. De invoering van de 36-urige werk- den, zeker als het kabinet daardoor week en doorvoering van de ar beidstijdverkorting kunnen vol gens Stekelenburg een forse loon- zelen. Maar dat zou een klein explosie voorkomen. Er ontstaan der zijn, aldus de FNV-voorzitter. Structuur Hij wil de discussie over de struc tuur van de vakcentrale FNV voor lopig even op de achterhand hou den. Belangrijker nu Is volgens hem het gezamenlijk aanpakken van witte vlekken in de vakbeweging om die vakbeweging te versterken, zei hij zaterdag naar aanleiding van een brief van de FNV-ambtenaren- bond AbvaKabo die bezorgd is over zijn positie in een nieuwe structuur van de vakcentrale in de toekomst. Stekelenburg heeft begin maart over die nieuwe structuur onder meer gezegd niet uit te sluiten dat de functie van de autonome bonden moet worden heroverwogen. Als de vakbeweging haar positie in de na bije toekomst wil versterken, is een grondige reorganisatie noodzake lijk, zo bepleitte Stekelenburg des tijds. Daarop volgde een stevig de bat in de federatieraad waarbij de i de koppeling tussen grootste bond van de vakcentrale, de lonen in de bedrij- de AbvaKabo, al duidelijk maakte een discussie over de structuur meer banen waardoor de werkloosheid verder kan dalen dan nu het geval is. Tegelijk zal de 36- urige werkweek echter ingebed moeten worden in een stevig pak ket arbeidsvoorwaarden. Stekelen burg spreekt in dit verband over meer scholing, bedrijfstijdverlen ging en invoering van een vierdaag se werkweek waarbij per dag negen uur wordt gewerkt. In het interview geeft Stekelen burg ook inzicht in de CAO-onder- handelingen zoals die dit najaar zul len worden gevoerd. Uitgaande van een loonruimte van zes procent schetst de FNV'er het volgende plaatje: drie procent voor de 36-uri- ge werkweek, een procent voor meer scholing, 1,5 procent voor loonsverhoging. Een half procent loonruimte kan dan onbenut blij ven, mits de overheid bereid is lo nen en uitkeringen te koppelen. Stekelenburg pleit verder een herstel de hoogte de hoogte van de sociale uit- milieu zullen binnen vijftien tot nagedaan, kunnen twintig jaar goeddeels tot het verle- van: we gaan de positie van de auto- den behoren, nome bonden al volgend jaar over wegen. Maar dat is ook nooit mijn inzet geweest, een jaar of tien heb je daarvoor wel nodig". tijk. Nu hebben we nog te weinig i Fleischmann en Pons zeggen met formatie over het onderzoek. Ik kijk behulp van een hoeveelheid zwaar daarom uit naar hun publicatie", water, twee elektroden en bij een la- Met de toepassing van kernfusie laten verlopen. Een tot op heden duurt het nog zeker vijftien jaar nagedaan, «.uiiiicii wc ...cv nog onoverkomelijk probleem voordat die op grote schaal in_ge- heid zeggen welke betekenis deze wordt gevormd door de ongelofe- bruik kan worden genomen. Bin- kemfusie kan hebben in de prak- lijk hoge temperaturen cc»..^v..«vv..cw o. drukken nen twee weken zal Van der Wiel die moeten worden bereikt voordat meer duidelijkheid kunnen bieden fusie plaats kan vinden. Onze werkt volgens het principe kernfusie. Waterstofkernen over de uitvinding. Het zorgvuldig nabootsen van het experiment ver eist deze periode. keringen. Volgens hem dienen de loos te vinden als de autonomie uitkeringstrekkers rnee te groeien met de loonontwikkeling. Hij noemt dit zijn eerste prioriteit. Stekelenburg wil het centraal ak koord dit najaar afsluiten om niet in conflict te komen met de PvdA in de aanloop naar de verkiezingen 1990. Van de andere kant vroeg i de ambtenarenbond ter discussie staat. De bond schreef daarover nog eens een brief aan Stekelenburg. De FNV-voorzitter: „Ik heb goed in de gaten door deze brief van Ab vaKabo - maar ook door andere re acties - dat het waarschijnlijk te i nu heel fanatiek struc- ROTTERDAM (ANP) - Het is te ver- horen dat tegen hem geen verdere wachten dat de komende tijd meer- vervolging zou worden ingesteld, dere schadeclaims zullen worden Het meisje, dat in mei 1988 uit huis ingediend door door het medisch was geplaatst, werd kort voor de kidnerdagverblijf De Bolderkar van kerstdagen op last van de kinder- incest verdachte ouders. Vorige rechter weer bij haar ouders terug week kende de Rotterdamse recht- gekeerd. Mr. Oosthoek meent dat bank een vergoeding van 25.000 gul- haar cliënt evenzeer recht heeft op den toe aan een verdachte tegen wie immateriële schadevergoeding, geen verdere vervolging werd inge-omdat er ook in dit geval sprake is steld. Op korte termijn zal in ieder van ondervonden leed door de geval de Rotterdamse advocate mr. scheiding van het kind van de va- C. Oosthoek een schadeclaim bij de der. In het geval van degene aan wie rechtbank deponeren ten behoeve reeds een schadeclaim is toegekend van haar cliënt. bedroeg de duur van de scheiding Volgens mr. Oosthoek zijn de om- drie maanden, standigheden waarin haar cliënt Mr. Oosthoek verwacht dat meer schadeclaims bij de rechtbank zul len worden ingediend, al hoeft dat allemaal niet op korte termijn te ge beuren. Zij acht het heel goed mo gelijk dat men even afwacht hoe de rechtbank op deze tweede schade claim zal reageren. Een van de ande re advocaten van ouders van Bol derkar-kinderen, mr. N. de Munnik, houdt eveneens de mogelijkheid van schadeclaims open. DEN HAAG (ANP) - Taxibedrij ven hebben fel verzet aangetekend tegen plannen tot invoering van een ijkplicht voor taximeters. Hoewel volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken nog wordt gesproken over de pre cieze invulling van die maatregel, heeft de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Onderne mingen (KNVTO) - waarbij onder meer taxibedrijven zijn aangesloten zich zaterdag al uiterst kritisch uitgelaten over het uitbreiden van de IJkwet over de taximeters. Volgens de woordvoerder van Economische Zaken betekent de ijkplicht dat de meters worden ge keurd op hun betrouwbaarheid bij het aangeven van het aantal gere den kilometers en het daarbij beho rende bedrag. "De klant moet de ze kerheid hebben dat met de meter niet kan worden geknoeid. Het is niet de bedoeling dat er de tarief- hoogte mee wordt bepaald", aldus de woordvoerder. ven op te nemen in zijn controlesys teem. Nu is het zo dat in de ene plaats de eerste aanslag van de taxi- meter hoog is, maar dat daarvoor een flinke afstand wordt gereden, en dat in de andere plaats juist een lage eerste aanslag geldt, waar dan maar weinig meters voor gereden worden. Instemmen met de plannen van het IJkwezen zou betekenen dat het aantal tarieven flink wordt beperkt. Ook zouden slechts enkele merken taximeters volgens Sleddering de duurdere typen aan de strenge eisen van het IJkwezen voldoen. De organisatie vindt dat een meter al leen moet worden gecontroleerd op vermelding van het juiste aantal ge reden meters. "Net als een weeg schaal. Die wordt toch ook alleen maar bekeken op het punt of hij het juiste gewicht aangeeft en de prijs per eenheid goed berekent". De woordvoerder van het minis terie van economische zaken voor ziet de door de KNVTO geschilder- Hoe voorlopig ook, de plannen de problemen niet. "Weegschalen van de Dienst voor het IJkwezen van kruideniers die tegelijk met het stuiten bij de KNVTO op grote be- gewicht de te betalen prijs aange- De controle-regeling die worden probleemloos geijkt. heeft verkeerd in hoge mate verge lijkbaar met die van de man aan wie de claim is toegewezen. Ook in dit geval rees het vermoeden van incest bij de stafleden van het medisch kleuterdagverblijf De Bolderkar in Vlaardingen. Als gevolg daarvan werd het vierjarige meisje geduren de een half jaar van haar ouders ge scheiden. De vader mocht het kind helemaal niet bezoeken, terwijl con tacten tussen de moeder en het kind alleen tijdens bezoekjes mogelijk Begin februari kreeg de man te Binnenland kort Ontvoering De politie heeft zondagavond twee mannen aangehouden die verdacht worden van ontvoering van een 27- jarige musicus toen deze na een op treden terugkeerde naar huis. Sa men met een nog voortvluchtige man namen ze de gitarist mee naar een woonboot in Aalsmeer. Ze eis ten van zijn vriendin en ouders een kwart miljoen gulden. De politie kwam de daders snel op het spoor en was reeds op weg naar Aalsmeer toen het bericht binnenkwam dat de man zich met een spijker van zijn handboeien had bevrijd en door dreigen met een hakbijl had weten te vluchten. Heineken Bij een aantal kranten is een niet on dertekende brief bezorgd waarin wordt gedreigd met vergiftiging van door het Heineken-concern ge produceerde biermerken. Volgens de politie komt het tamelijk vaak voor dat bedrijven worden be dreigd, en is er geen enkele reden tot ongerustheid. Brand De brandweer van Amersfoort ruk te gisteren met groot materieel uit toen in het magazijn in de kelder van een personeelsflat een automa tische brandmelder afging. De brandweer vond geen rook of vuur, maar na enig zoeken wel een vrijend paartje. Bioscoop Het bioscoopbezoek is vorig jaar met vier procent gedaald ten op zichte van 1987. Het aantal bezoe kers liep terug van 15,4 miljoen naar 14,8 miljoen. De meeste bezoekers (1.4 miljoen) trok Dirty Dancing. De rest van de top vijf bestond uit Fatal Attraction, Amsterdamned, Coming to America en de Last Em peror. Deze titels kregen eenderde van het totale aantal bezoekers. AMSTERDAM Ongeveer 1200 demonstranten hebben zaterdagmiddag van de Nederlandse regering geëist dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de dood van de IKON-cameraman Cornel Lag rouw op 19 maart in El Salvador. Voorts eisten zij van de regering dat het nieuwe bewind van de extreem rechtse Arenapartij niet wordt erkend en dat de ontwikkelingshulp wordt stopgezet. De demonstratie was georganiseerd door de gezamenlijke El Salvador Komitees, de SLMN-infogroep, het Medisch Komité El Salvador en de groepering Ultimatum. De tocht van het Beursplein naar het Amerikaanse consulaat op het Museumplein verliep zonder problemen, aldus een po litiewoordvoerder. Bij het consulaat werd een Amerikaanse vlag verbrand als protest tegen de bemoeienis van de VS met het Middenamerikaanse land. (tot® anp) ROTTERDAM (GPD) Het ver- schappelijk directeur Löwenbrug mende drie jaar een extra research- warmen van tumoren kan in combi- noemt de methode veelbelovend. budget van 1,9 miljoen gulden ge- natie met een bestralingsbehande- kregen om deze methode van 'hy- bureaucratische rompslomp kilo suiker een gulden meer rekent niet mee te werken valt. De dan zijn concurrent. TO is in overleg met Verkeer Bij iedere aanpassing van de ta- Waterstaat in gesprek om te pro- rieven zou de taximeter opnieuw we niet meer praten", aldus Sledde- torium gaan doen. De KNVTO ring. Het ministerie waterstaat alleen vreest dat dat een langdurige opera- bij de zaak overigens tie wordt waardoor veel taxi's nog betrokken omdat het enige tijd het oude tarief in reke- over de taxitarieven gaat en omdat ning brengen omdat ze nog niet a de Rijksverkeersinspectie taxi's controleert. Het IJkwezen valt on der het ministerie van economische zaken. Het is de bedrijfstak volgens Sleddering een doorn in het oog dat er nog steeds taxi's rondrijden zon der meter. Dat in de nieuwe wet per sonenvervoer een taximeter ver- Ambtenaren eisen ook vijf procent een goede zaak. Dat de Dienst het IJkwezen naar aanleiding daar- met succes bestrijden. Het gaat dan kelde methode worden tumoren, derzoeken CIÖCI, baarmoederhalskanker, kanker volgens Löwenberg vergelijkbaar tientallen patiënten zullen volgens bezwaren_ i de dikke darm en blaaskanker. met de werking van een magnetron- Uit proeven in de Rotterdamse oven, via electromagnetische gol- Daniel den Hoed-kliniek, blijkt dat ven verwarmd tot ongeveer 45 gra- 61 procent van de patiëenten goed den Celcius, waar ze niet tegen kun- reageren op de behandeling. Weten- nen. De kliniek heeft voor de ko- Gebruik vervuilende kunststoffen nog dit jaar verboden Löwenberg jaarlijks van de behan deling kunnen profiteren. De be handeling is vooral van belang bij moeilijk te bereiken, diep in het bekken gelegen tumoren, en kent nauwelijks vervelende bijwerkin gen. forse loonsverhoging vragen. Bij de onderhandelingen met minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en komt, stuit echter op grote minister De Koning (sociale zaken werkgelegenheid) zullen loonei- Belangrijkste bezwaar van de sen op tafel worden gelegd van mi- KNVTO tegen de door het IJkwe- nimaal vijf procent, zen voorgestelde regeling is het feit Voorzitter De Jong van de Chris- dat wijziging van tarieven in de me- telijke Centrale van Overheidsper- ter zonder herijking niet mogelijk soneel (CCOP) heeft dat voor de ra- zal zijn. Bovendien zou het IJkwe- dio gezegd. Hij reageerde daarmee zen niet in staat zijn de van plaats op de looneis van vijf procent in de tot plaats nogal uiteenlopende tarie- gezondheidszorg. ADVERTENTIE ENSCHEDE De ministeries van binnenlandse za ken en VROM (milieuhygiëne) gaan het gebruik van milieugevaarlijke stoffen in lijkkisten verbieden. In de loop van dit jaar worden hiertoe richtlijnen uitgevaar digd. Dat is mogelijk na aanvaarding van de nieuwe wet op de lijkbezorging door het parlement. De maat regel moet voorkomen dat kunststoffen worden ver brand of in de bodem terechtkomen. Het verbod op gebruik van onvergankelijk materiaal treft ook lijk- hoezen. „De aard van de doodskleding blijft uit pië- teitsoverwegingen vrij. In deze persoonlijke vrijheid van overledene en nabestaanden willen we niet tre den", aldus een woordvoerder van het ministerie mil ieuhygiëne. door Jan Bengevoord De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), mi nisters, parlement en uitvaartorganisaties spreken in middels vrijmoedig over de met piëteit omgeven pro blemen. De overheid wil met richtlijnen milieugevaar lijke bestanddelen van lijkkisten en lijkhoezen aan banden leggen en rookgasinstallaties van grote crema toria van filters voorzien. Oplossingen worden gezocht voor de problemen met verzadigde verstrooivelden door de jaarlijkse 100.000 kilo as. In het parlement bestaan echter vooral nog grote meningsverschillen over de vraag of de ruimingster mijn voor graven op minimaal tien of twintig jaar moet worden vastgesteld. Ruimtegebrek op begraafplaat sen en de termijnen voor goede vertering van stoffelij ke resten zijn inzet van de discussie. De VNG wil voor al het gebruik van plastic hoezen en kunststoffen ver boden zien uit oogpunt van volksgezondheid en ar- beidshygiëne. „De uitvaart levert geen grote bijdrage aan het totaal van de milieuvervuiling. Maar wat we zelf ten goede van het milieu kunnen doen, moeten we niet nalaten. De uitvaart kan veel milieuvriendelijker", zegt direc teur Van Dam van de Koninklijke Vereniging voor Fa cultatieve Crematie. Hij onderschrijft de noodzaak van de maatregelen die de overheid ten aanzien van rookgasfiltering en lijkkist-materialen wil nemen. Filters De Facultatieve, exploitant van crematoria in het ge hele land, is inmiddels begonnen met het plaatsen van rookgasfilters die uitstoot van kwik uit tandvullingen, lood uit botten, giftig cadmium in kunststoffen en di verse zuren moeten verminderen. De kosten bedragen 800.000 gulden per filter en dat is volgens de vereni ging alleen betaalbaar voor grotere crematoria. De vereniging heeft zich diepgaand met de milieu problemen beziggehouden. „We zijn voorstander van een landelijk verbod op kunststoffen in lijkkisten. We zullen zo'n verbod niet vrijwillig alleen voor onze cre matoria doorvoeren", aldus Van Dam. Probleem vormt volgens de vereniging daarnaast de grote hoe veelheid as die moet worden uitgestrooid. De bestaan de velden, waarvoor een norm gaat gelden van 50 kilo gram fosfaat per hectare, dreigen de normen van de wet bodembescherming te overschrijden. Om een oplossing te vinden, heeft de Crematorium- vereniging Nederland inmiddels een terrein van tach tig hectare aan de Koningsweg in Arnhem aangekocht dat kan worden ingericht als nationaal verstrooiveld. Door de hoge concentraties van zware metalen in as, toont minister Nijpels (milieu) zich echter voorstander van uitstrooiing boven zee of het plaatsen van urnen in columbaria. Veruit de meeste nabestaanden geven uit emotionele overwegingen echter de voorkeur aan uit strooiing op land. Rustpunt In het blad van de Facultatieve laat de minister weten dat in de Inspectierichtlijn voor wat betreft begravin gen wordt opgenomen dat lijkomhulsels voldoende zuurstof moeten doorlaten om vertering mogelijk te maken. De bewindsman maakt zich geen zorgen over toenming van bijzondere wensen van overledenen, zoals begraving in een auto: „Een auto past niet in een graf. Ik denk dat daar wel iets tegen te doen is. We moeten niet overdrijven. Het essentiële probleem is de kist". Volgens Nijpels moeten begraafplaatsen niet als ruimtelijke obstakels voor stedelijke ontwikkeling worden beschouwd. Naar de mening van de bewinds man kunnen begraafsplaatsen juist groene rustpunten in het stedelijk milieu zijn. „Bovendien vind ik dat je de dood niet buiten de stad moet houden", zegt de mi nister. Hoe verzin je het dat Gerard v/d Berg ook thuis mast Kuramata kan staan Stoutenbeek verbaasde me met deskundige adviezen en de persoonlijke inrichting van onze zaak. Voor thuis vond ik dan ook snel mijn favoriete designers tussen alle grote ontwerpers die zij vertegenwoordigen. Het ladekastje van Kuramata koos ik om de bijzon dere vormgeving. Met als aanvulling de speels-strak- ke Jive bank van Gerard v/d Berg. Ik zocht niet langer. stoutenbeek FASCINEREND CREATIEF

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3