Geheime plannen om tv-beeld groter en perfecter te maken Cat Music brengt voetballied Australische artiesten in de slag voor milieu INGEN DINSDAG 28 MAART 19f: Bij NOB in Hilversum HILVERSUM (GPD) - Zijn wij bereid in het jaar 2000 ge middeld 6000 gulden voor een nieuw tv-toestel te betalen? Technici in de laboratoria van de fabrikanten van elektroni sche apparatuur zijn overal ter wereld bezig de kwaliteit van ons dagelijks tv-beeld te verbeteren. Twintig jaar gele den waren we nog gelukkig met zwart-wit-beelden op e^n klein, bol schermpje in de hoek van de huiskamer. In Japan wordt nu al geëxperimenteerd met tv-schermen die een he le huiskamermuur vullen. CHICAGO De Russische filmactrice Natalja Negoda baart mo menteel in haar land opzien omdat ze heeft geposeerd voor de mei- uitgave van het Amerikaanse blootblad Playboy. De 25-jarige Rus sin. ster in de film 'Kleine Vera', houdt op deze foto een exemplaar van de een literair blad uit Moskou in haar handen. Een en ander is in haar vaderland nog altijd zeer ongebruikelijk. De actrice krijgt dan ook opmerkingen als 'Hoe durf je' naar haar hoofd, ook van haar beste vrienden, vertelt Natalja Negoda in Playboy. (foto ap) De apparatuur waarmee de beel den worden vervaardigd en naar de huiskamers getransporteerd holt met die ontwikkeling mee. De omroepproduktiebedrijven, die onze dagelijkse beelden tech nisch vervaardigen en bij ons thuis bezorgen, willen bij die ont wikkelingen niet achter blijven. In het diepste geheim zijn bij ons eigen NOB, het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf te Hil versum, plannen beraamd om ook ons beeld technisch nog per fecter, groter en meer-dimensio- naal naar de huiskamers te bren gen. Toen het NOB nog niet was ge privatiseerd en deel uitmaakte van de NOS werden we van week tot week uitvoerig op de hoogte gehouden van die plannen. Sinds 1 januari van het vorige jaar wor den kijkers en luisteraars nog slechts via enkele schaarse NOS- vergaderingen geïnformeerd over enkele ontwikkelingen die gaan de zijn. En tijdens die vergaderin gen blijkt menigmaal dat ook de NOS niet meer weet waar het van de NOS afgesplitste NOB mee be- „Zijn de technocraten van het NOB achter de tv-schermen niet bezig iets heel moois te maken dat straks slechts door weinigen kan worden gezien?" Die vraag stelde Herman van Wijk, vice- voorzitter van de VARA, tijdens de jongste openbare vergadering van het NOS-bestuur. De Bobo's van de Hilversumse omroepen blijken niet op de hoogte van het technische vernieuwingsbeleid van het NOB. Sterker nog: buiten het NOB wordt nergens de vraag gesteld hoeveel geld de kijker er in de ko mende jaren voor over heeft nog mooiere plaatjes in de huiskamer te krijgen. En hoeveel luisteraars willen straks (verplicht) voor 'di gitale radio' betalen? Meer geld LEIDEN De Leidse muziek uitgeverij Cat Music brengt binnenkort een voetballied uit: 'We komen eraandoelend op de voetbalwedstrijd Neder land-West-Duitsland op 26 april. Overigens blijft het wat 'de' wedstrijd betreft niet bij die ene single. Zo bezingt een Limburgs duo, 'Marc en Da ve', het Oranje-elftal ook op de plaat. Titel van dit produkt is 'Handen omhoog voor Oran je'. Het gaat hier om een cover- Spaanse hit. De jongens van Cat Music (Aart Mol, Gert jan Hessing, Elmer Veerhoff Erwin van Prehn en Cees Bergman) zul len er waarschijnlijk niet om rouwen. Ze hebben hun han den vol dan het songfestival. Want zoals bekend zijn de mannen achter Cat Music offi cieel de schrijvers van het win nende songfestivalliedje, 'Blijf zoals je bent'. Officieus komt dat toe aan de Leeuwarder Jan Kisjes, maar deze heeft een samenwerkingsverband met de Leidse groep. "Af spraak is dat alles wat we sa men of afzonderlijk schrijven op naam van alle zes komt. Andere jongens hebben vorig jaar tijdens Europese kam pioenschappen het voetballied 'Aanvallen' geschreven, waar mijn naam dan ook weer bij staat", aldus Kisjes daarover. De omroepen moeten als gevolg van die technische vernieuwin gen in de nabije toekomst meer geld betalen voor het maken van programma's, want er kan alleen gebruik worden gemaakt van de duurste en modernste appara tuur. Luisteraars en kijkers moe ten meer geld betalen voor het transport van die programma's naar de huiskamers, want de transportapparatuur wordt steeds maar weer verfijnder en per definitie steeds duurder. Er liggen bij het NOB plannen voor aanschaf van zendapparatuur die niet gebruikt kan worden voor onze landelijke zendmasten, maar alleen geschikt is voor uit zenden per satelliet. Conclusie van de vice-voorzit- ter van de VARA: „Dit is geen zaak meer voor technocraten, maar een beleidszaak voor politi ci en consumentenorganisaties." De technologische revolutie kan op dit terrein snel tot grote ongelijkheden leiden: slechts mensen met hoge inkomens zijn straks in staat voorzieningen, die door ons allemaal worden be taald, in huis te halen. En verho ging van de kosten van program ma's kan verdere verschraling van de inhoud tot gevolg hebben. NOS-programma-commissaris Albert van den Heuvel: „Ach, dreigende technologische ver nieuwingen hebben al eerder in de geschiedenis tot grote veront rusting en acties geleid. Toen de plannen tot aanleg van de eerste spoorlijn van Nederland bekend werden gemaakt kwamen de boe ren tussen Haarlem en Amster dam in actie. Ze vreesden, dat hun koeien in de weilanden langs de spoorlijn minder melk zouden geven als gevolg van de langsra- zende treinen." LOS ANGELES De Oscar uitreiking, het jaarlijkse film- hoogtepunt in Amerika, krijgt Hollywood in zijn ban. De ge nerale repetities zijn in volle gang. Zoals gebruikelijk wor den de felbegeerde beeldjes uitgereikt door sterren én 'filmveteranen'. Op de foto po seren Tom Selleck ('Magnum'), filmster-van-weleer Kim No- vak en de hoogbejaarde ac teur Jim Stewart. Alle drie zijn ze uitgenodigd om mor gen een 'stukje' Oscar-uitrei king voor hun rekening te ne- De TROS brengt aanstaan de vrijdag een uitgebreide sa- menvatting van deze 61e edi tie van de O scar-ceremonie. SYDNEY (AP) - Leden van bekende Australische rock groepen hebben zich afgelo pen weekeinde met een door 200.000 mensen bijgewoond benefietconcert op het strand bij Sydney ingezet voor een schoner milieu. De ruim 140.000 gulden die de artiesten met hun actie bij elkaar brachten zal worden aangewend om de schrikba rend toegenomen vervuiling van stranden en zeewater bij de grote kuststeden tegen te gaan. 1(1) Alles kan een mens ge lukkig maken - Rene Froger 2(3) Like a prayer - Madon- 3(8) Straight up - Paula Ab dul 4 (10) Eternal flame - Bangles 5 (2) Belfast Child - Simple Minds Everebody needs some body - Blues Brothers This time I know it's for real - Donna Summer Wild Thing - Tone Loc Anything for you - Glo ria Estafan en MSM Mijn naam is Jaap An- dré van Duin My prerogative - Bobby Brown Why not me - The Judds Blow the house down - Living in a box Leave me alone - Mi chael Jackson 6 7) 7 (13) 10 (25) U 6) Are you my baby - Wen dy en Lisa 634 5789 Tina Turner en Robert Cray I'd rather Jack - The Reynolds girls Countdown - Count down all star band Nothing has been proved - Dusty Spring field Get on the dancefloor - Rob Base Ik vuul mien zo zo - Nor maal We cheer you up - Bar- barella Cuddle Toy - Roachford Have a little faith in me - John Hiatt Je bent alles - Jan ten Hoopen Help - Bananarama en La na nee nee noo noo The look - Roxette i Celebrate the world - Womack en Womack i Hold me - Fleetwood Mac i The Shape I'm in- John Spencer Buffalo Stance - Neneh Cherry I can do this - Monie Lo- That's the way love is - Ten city i She drives me crazy - Fi ne young cannibals Real love - El Debarge i I only wanna be with you - Samantha Fox i (He's a) shape in a dra pe - Joe Jackson i Take it tot the street - Novo band i You got it - Roy Orbison i Every rose has it's - Poison De 44-jarige Roger Nicolle viel door een overhangende sneeuw laag toen hij voorklom voor een vriend. Hij kwam 180 meter lager terecht in een zachte sneeuwlaag waar hij vrijwel tot aan zijn nek in verdween. „Hij slaagde erin zijn gezicht vrij te houden. Zo vonden we hem vijf uur later", zei een van de leden van de reddingsploeg die hem uitgroef. Schoonheidssalons De regerende Baath-partij in Iraq heeft schoonheidssalons gelast hun mannelijke werknemers te ontslaan. De maatregel is geno men om het risico te vermijden dat de zedelijkheid van de vrou welijke clientele in opspraak wordt gebracht, aldus de bekend making van het ministerie van binnenlandse zaken. Verleden jaar werd ook al be sloten om mannelijke kappers te weren uit dameskapsalons. Iraq is een van de weinige islamitische landen waar vrouwen niet in een maatschappelijk isolement en een volledig ondergeschikte posi tie aan de man verkeren. Stationsgeluiden De vele terrasbezoekers van het Maastrichtse Vrijthof hebben maandag tijdens de zonnige twee de paasdag een merkwaardige sensatie ondergaan. Ze hoorden denderende treinen voorbijgaan en stoomlocomotieven sissend en puffend tot stilstand komen, zon der dat ook maar ergens in de om geving een trein te bespeuren viel. Het bleek dat ze deelgenoot wa ren van een nieuw kunstproject dat de Amerikaanse kunstenaar Bill Fontana in opdracht van de NS heeft opzette. De geluidsat tractie heeft plaats in het kader van het 150-jarig bestaan van de spoorwegen en is nog tot en met 1 april te beluisteren. Ruimtekuikens De eerste ruimtekuikens zijn in de vroege ochtend van Paaszater dag uit hun ei gekropen, aan boord van het Amerikaanse ruim teveer, 12 dagen na zijn lancering. Het veer, dat op 13 maart de aar de verliet, nam 32 eieren van kip pen mee om na te gaan hoe een embryo zich in de ruimte ontwik kelt, in een toestand van ge wichtsloosheid. De eieren zaten in een broedkamer. De astronau ten zorgden ervoor dat de tempe ratuur en vochtigheidsgraad bin nen deze kamer op peil bleven. Een vijf meter hoger Eiffel-to- ren gemaakt van chcolade was tijdens de paasdagen te bewon deren bij de beroemde Franse patisserie Stohrer. De toren werd gemaakt ter gelegeheid van het 100-jarige bestaan van de 'oude dame'. <*oto epa> Val van 180 meter Een Britse bergbeklimmer viel 180 meter van een rots in de Schotse hooglanden en bracht vijf uur tot aan zijn nek in de sneeuw door voor hij ongedeerd werd uitgegraven. ...WAT VOOR HOOP KAN PAT AR/M6 IANP HEBBEN VOOR DB TOB KOMST

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 30