'Coalitie van PvdA en WD is niet onmogelijk' VERBIJSTEREN Amsterdam wil woonwijk te water Dekens bisdom Haarlem oneens met Bomers over Acht Mei DINSDAG 28 MAART 1 Van Kemenade: meer aandacht nodig van socialisten voor hoofdlijnen EINDHOVEN "De Partij van de Arbeid heeft het moei lijk. Jarenlange oppositie, een intensieve interne discussie, de geleidelijke nuancering van het denken over coalities, een andere lijsttrekker; tel dat op en je komt uit in een lastig parket. Ik vind dat de partij zich daar helemaal niet onaar dig uit redt". Jos van Kemenade, oud-minister, voormalig Tweede-Ka merlid en ex-kroonprins van de PvdA, kan slecht uit de voe ten met de scepcis die de partij onder leiding van Wim Kok alsmaar ontmoet. "Het is ook nooit goed of het deugt niet", verzucht hij op de constatering dat de grootste oppositie partij in een malaise verkeert. Desalniettemin meent ook Van Kemenade dat er wat schort aan het optreden van de PvdA: de Tweede-Kamer fractie laat zich te makkelijk in het defensief drukken, en oordeelt te automatisch afwijzend over voorstellen van het kabinet. De veranderingen in de PvdA zijn pas halfweg, en wat Van Kemenade betreft moeten ze verder gaan. Over de regeerkansen in 1990 blijft hij desalniettemin voorzichtig: als CDA en WD een ruime meerderheid halen, staat de PvdA nog eens vier jaar langs de kant. Een interview. Herhaaldelijk laat de burgemeester van Eindhoven doorschemeren ook geestelijk enige afstand te hebben genomen van Het Binnenhof, aan geduid als 'die vlerkante kilometer aldaar'. De Nederlandse politiek heeft nog steeds zijn warme belang stelling, maar het kleine Haagse we reldje kan hem niet meer bekoren. door Henri Kruithof en Peter de Vries Een 'rare paradox', feit dat de PvdA in de opiniepeilin gen goed scoort, terwijl zich van de Binnenhofse sociaal-democratie een ware lethargie meester heeft ge maakt. "Er is niets raars met de par tij, maar iets raars met de journalis tiek over de PvdA", kaatst Van Ke menade beminnelijk glimlachend terug. Is er geen sprake van malaise wanneer de PvdA er nauwelijks in slaagt duidelijk te maken waarin ze zich onderscheidt van andere partij en? "De PvdA onderscheidt zich wel, maar de fractie praat al ruim tien jaar tevergeefs tegen die micro foon, zonder te regeren. Dat is frus trerend. Als er dan weer een alterna tief wordt ingediend, ontstaat snel de stemming daar heb je ze weer; dat gaat toch niet door". Ander voorbeeld: het is toch gek wanneer een PvdA-congres beslist dat de defensie-uitgaven vijf pro cent omlaag moeten, en Wim Kok even later zonder blikken of blozen rept van bevriezing? "Ik geloof dat Den Uyl zoiets elk congres deed en dat vonden jullie dan mooi". Op zijn kladblok heeft hij de proble- de PvdA mee geconfron- -TT teerd wordt, schematisch uitge werkt. "Programmatisch zien alle politieke partijen zich geconfron teerd met het probleem van de over heid. Wat kan die overheid nog, fi nancieel en beleidsmatig. Dat pro bleem raakt vooral de PvdA, omdat zij veel heeft geïnvesteerd in het denken hierover. Dat is heel merk waardig overigens, want het CDA Van Kemenade: niet te vaak zeggen watje niet wilt. heeft het meeste baat gehad van de overheid. De verzuiling was immers altijd 'baas in eigen huis en het huis op kosten van de gemeenschap'. "Daarnaast is de binding tussen de politieke partijen en de kiezers minder vanzelfsprekend geworden en wordt het belang van de politiek meer gerelativeerd. Dat raakt de PvdA het meest. Niet omdat de PvdA geen heldere standpunten heeft, die heeft ze wel. Ook al vind ik dat de partij te weinig aandacht besteed aan het cultuurbeleid in brede zin. In Schuivende Panelen kwam dat nauwelijks aan bod. De sociaal-democratie heeft van ouds her twee poten: de bescherming van de materiële welvaart, en de be wustwording; de mondige mens in een vrije gemeenschap. Een verho ging van het kennisniveau is essen tieel voor de Nederlandse economie en democratie. Het gaat dan zowel om onderwijs en wetenschap als om kunst: mensen moeten met kennis en kunst om kunnen gaan. Sprei ding van kennis, inkomen en macht moet het credo zijn. In die volgor de". Verschillen Van Kemenade vervolgt met een korte beschouwing over de ontwik kelingen in de strategie van de PvdA. "Er wordt meer gerelati veerd. In de periode van polarisatie was het gebruik de eigen positie zo scherp mogelijk te profileren, zon der duidelijk te maken datje om in Nederland te regeren moet geven en nemen. Dat heeft geleid tot een onbeheersbaar mechanisme. Ik merk dat de PvdA duidelijker be seft dat er in de Nederlandse ver houdingen compromissen gesloten moeten worden". "Er blijven inhoudelijke verschil len met de andere partijen. Maar naarmate je duidelijker zegt 'Neder land Compromisland', kun je ook helderder stelling nemen. Als het eerste niet lukt, komt het isolement, de strijdpunten. Ik denk dat we er de laatste drie jaar in geslaagd zijn die omslag te maken". Ondanks de minder scherpe toon van de oppositie, reageert de PvdA- fractie nog te vaak defensief, vindt Van Kemenade. "We vluchten te snel in de vanzelfsprekendheid om te zeggen wat we allemaal niet wil len wanneer de regering met een voorstel komt. Kunnen we niet va ker zeggen wat we er goed in vin den? Ik denk dat het ook nuttig is om meer aandacht te besteden aan de hoofdlijnen. Dat werkt verade mend. De details vreten energie, die je beter kunt besteden.". Kroonprins menade als de gedoodverfde opvol ger van Joop den Uyl. Twee jaar lang was hij de eerste onder de kroonprinsen, tot hem duidelijk werd dat de voorkeur van partij voorzitter Max van den Berg uit ging naar Wim Kok. Tot kritiek op Kok laat Van Kemenade zich niet verleiden, hoe omstreden de nieu we leider van de PvdA ook is, die weifelachtigheid en gebrekkige in houdelijke en tactische leiding wor den verweten. "Twee opmerkingen. Allereerst is dat vooral Binnenhofse beeldvor ming. En bovendien vind ik de kri tiek onrechtvaardig. Men vergelijkt hem met zijn voorganger, die in een tijdsbestek van 20 jaar gegroeid is in een positie, met alle beelden en een eigen stijl. Hij is niet zwakker dan Den Uyl, maar anders. Bovendien is hij net begonnen. Dat proces van aan elkaar wennen was destijds ook zo bij Den Uyl en bij Bert de Vries". Alles goed en wel, maar géén poli ticus krijgt zo vaak als Kok het ver wijt onvoldoende leiding te geven aan de eigen partij en fractie. Van Kemenade geeft geen krimp. "Ik vind eerder dat de partijleiding de hele vernieuwingsdiscussie van wat meer afstand had moeten volgen, in plaats van zelf die rapporten te schrijven en zich zo te committeren. Verder kun je je in een partij die volop in beweging is, niet meteen recht vooruit profileren. Hij heef, opgeroepen de luiken open te zet ten. Dan kun je niet onmiddellijK bepalen welk licht er in mag vallen En bovendien: Joop den Uyl gin& altijd z'n eigen gang. Was iedereen daas zo gelukkig mee?" Regeerkansen Ondanks alle veranderingen binnen de partij, is Van Kemenade niet uit gesproken optimistisch over de re geerkansen van de sociaal-demo craten in 1990. "Een coalitie met de WD zie ik programmatisch als best haalbaar. Het is nuttig om eens ge zamenlijk als PvdA en WD vast te stellen voor welke zaken er in dit land een meerderheid te vinden is Ik heb dat in 1982 bij de formatie ook geprobeerd, maar de WD wil de er toen niet van weten. De gevoe ligheid bij PvdA en WD voor het milieu, voor cultuur en bestuurlijke vernieuwing is groter dan bij het CDA. Scherpere verschillen zijn er op het gebied van het buitenlands beleid. En sociaal-economisch kun nen beide partijen in een coalitie met het CDA natuurlijk meer van hun doelen gerealiseerd krijgen.' Maar als bonden en werkgevers het elk jaar eens kunnen worden overi een cao, waarom zou een coalitie van WD en PvdA dan onmogelijk zijn?" Zeeburg/Nieuw-oost, waterstad voor 50.000 Amsterdammers door Thea van Beek AMSTERDAM Wie er nu gaat kijken, ziet slechts water. Toch moet er in het begin van de volgende eeuw een stad verrijzen, waar zo'n 50.000 Amsterdammers in ruim 22.0000 woningen gaan wonen. Dat is het prestigieuze Zeeburg/Nieuw Oost-projekt, een 880 hectare groot gebied tussen Diemen en Amsterdam-Noord en grenzend aan het IJ- A1 sinds 1978 worden de mogelijkheden onderzocht hier een woon wijk te bouwen. Aanvankelijk zou pas na het jaar 2000 met de bouw worden begonnen van zo'n 7000 woningen. Een toenemende behoefte aan woningen dwingt tot een versnelde uitvoering. Al in 1995 moet de eerste paal de grond in voor 10.000 woningen. Naar verwachting zullen in 1997 de eerste bewoners uitzien op het water. den. De nu nog grotendeels verpau perde IJ-oevers spelen daarbij een belangrijke rol. Wonen, werken en recreèren, samen met hoogwaardi ge verbindingen moeten die gebie den opvijzelen. Voor het zover is, zal naar schatting een bedrag van zes miljard gulden zijn geïnvesteerd. Plan Zeeburg/Nieuw-Oost is een van de grootste en ook een van de meest gecompliceerde bouwplan nen in Amsterdam. Hein Struben is de projectleider voor het plan Zee burg/Nieuw-Oost. "Aanvankelijk zou voor deze nieuwe woningbouw- lokatie het IJ-meer worden ingepol derd", vertelt hij. "Inmiddels is ge kozen voor ophoging van dit ge bied. Daardoor is het mogelijk meer integratie te krijgen tussen het wo nen en het water. "Het nadeel van ophoging is, dat de ondergrond vrij slap is. Daarom is 25 procent meer zand nodig dan bij inpoldering. In totaal is 14 tot 16 miljoen kubieke meter zand nodig De nieuw te bouwen stad maakt deel uit van de zogeheten IJ-as, die Amsterdam tot ontwikkeling gaat brengen. Het gaat daarbij om een 15 kilometer lang gebied dat zich uit strekt vanaf de Teleport Sloterdijk in Amsterdam-West tot aan het IJ- meer aan de oostzijde van de stad. Over de inrichting van die IJ-oe vers is het laatste woord zeker nog niet gevallen. Zeker is wel dat Am sterdam het gebied wil ontwikkelen tot een toplokatie van Europees ni veau. Vooral na het verschijnen vo rig jaar van de Vierde Nota Ruimte lijke Ordening, is die ontwikkeling in een stroomversnelling gekomen. Na het wegvallen van de Europese grenzen in 1992, zal de hoofdstad zich moeten opmaken voor de con currentieslag met andere grote ste- voor die ophoging, voornamelijk af komstig uit de Noordzee. In ver band met de golfslag vergt het plan ook een specifieke waterbouwkun dige aanpak. We denken dat pp te lossen door het aanleggen van pie ren, waarop je weer woningen zou kunnen bouwen". Om Nieuw-Oost boven water te kunnen tillen, wordt eerst een dijk aangelegd. In het zo ontstane afge schermde gebied van het Buiten-IJ wordt vervolgens in dunne lagen zand gesproeid. Zodra de laag zand dik genoeg is, wordt het gebied op traditionele wijze verder opgespo ten. Deze vorm van grondproduktie vergt twee jaar. Vervolgens duurt het nog eens drie jaar voordat de grond is ingeklonken. De totale kos ten voor aanleg van het nieuwe bouwland zijn geraamd op 414 mil joen gulden. Eilandjes Water zal een belangrijk uitgangs punt zijn bij de invulling van het ge bied. Volgens een 'Concept-nota van Uitgangspunten' worden vijf specifieke woonmilieus onder scheiden: op eilandjes in het water, op het lage deel van de ophoging, dijkwoningen, woningen aan de jachthaven en op pieren in het wa ter. De helft van de woningen zal be staan uit woningwetwoningen, de andere helft uit koop- en duurdere huurwoningen. Daarnaast is het ook uitdrukke lijk de bedoeling dat Nieuw-Oost plaats gaat bieden aan kantoren en bedrijven. In totaal moet er ruim 16 hectare aan kantoor- en bedrijfs ruimte komen, met werk voor zo'n 6500 mensen. De verwachtingen zijn wat dat betreft hoog gespan nen, want aansluitingen op de ring weg rond Amsterdam bieden wat dat betreft gunstige voorwaarden. Een railverbinding moet directe aansluiting bieden met het Centraal Station in de binnenstad en de werkgebieden Amstel III en Am sterdam Zuidoost. "In de verre toe komst", zo voorspelt Struben, "valt zelfs te denken aan een oeverver binding met Almere. Want die stad is dan inmiddels op een steenworp afstand van Amsterdam gekomen". Hoewel de stedebouwkundigen zich met verve over de uitwerking buigen, doet zich nog wel enkele 'probleempje' voor. Eentje waar voor niet zo een-twee-drie een op lossing is gevonden, betreft de gi gantische milieuvervuiling bij de aangrenzende Diemerzeedijk. Ja renlang is dit gebied gebruikt voor vuilstort en vuilverbranding. Met name de ontdekking dat door Phi- lips-Duphar gedumpte dioxine er in de open lucht werd verbrand en te recht kwam in bodem en water, stelt de overheid nog voor flinke problemen. Een echte oplossing is nog niet voorhanden. K E U IBUENKORF1 Kostuum van 100% wol of po lyester/wol. In 7 dessins, met subtiele krijtstreep. Double breasted, 4- en B-knoops. Maten: 46 t/m 56 en 47 t/m 53. Nu voor de verbijs- LL1-WW terende prijs van de Bijenkorf De dekens van het rk bisdom Haarlem voelen er niets voor, mee te werken aan "beëindi ging van de grote schade die de Acht Mei-beweging de kerk be rokkent". Bisschop Bomers had j dit van hen gevraagd. Eind vorig jaar sprak Haarlems (bisschop uit, dat deze beweging (van naar vernieuwing strevende rooms-katholieken) oorzaak is van veel verdeeldheid in de paro chies en "daardoor onze kerkge meenschap grote schade doet". Uit het schriftelijk antwoord aan de bisschop blijkt, dat veel dekens en andere priesters in dit bisdom persoonlijk betrokken zijn bij de Acht Mei-beweging. "Goede en actieve medewerkers in de parochies ervaren haar acti viteiten als een bemoedigend en inspirerend gebeuren". "Deze mensen zijn niet polariserend be zig en zaaien geen verdeeldheid, maar zijn bezield door eenzelfde ideaal. Zij weten, dat in de con crete beleving van dat ideaal ver schillen kunnen optreden". De dekens, die Bomers' 'uiter mate negatieve gevoelens' over de Acht Mei-beweging duidelijk afwijzen, zouden willen "dat een dergelijke houding gemeengoed was in de hele kerk". Niet populair Een kwart van de gelovigen in het rk bisdom Roermond, voor namelijk ouderen boven 61, steunt het beleid van bisschop Gijsen. Driekwart is het met dat beleid niet eens of staat er scep tisch tegenover. Dat is een van de uitkomsten van een enquête door het Til- burgs onderzoekbureau M-4 in opdracht van het Limburgs Dag blad (Heerlen). Opvallend is dat onder Limbur gers die niet op de hoogte zijn van Gijsens beleid en opvattingen, de bisschop populairder is dan on der de meer ingewijden. Van de ondervraagden die zijn beleid zeggen te kennen, vindt iets meer dan 11 procent dat de bisschop een juiste koers vaart. Het aantal kerkelijke Limbur gers is naar verhouding veel ho ger dan in de rest van Nederland. Vorige week bleek uit een onder zoek dat 51 procent van de Neder landse bevolking zich buitenker kelijk noemt. In Limburg geeft bijna 73 procent op, rooms-katho- liek te zijn. Van de ondervraag den was 6,5 procent lid van een protestantse kerk. Op grond van deze cijfers is ruim 79 procent van de Limburgers bij een kerk aan gesloten. Een op de twee kerkelijke Lim burgers gaat meer dan één keer per maand naar de kerk. wat neer komt op een percentage van 40. Ook dit ligt ver boven het lande lijk gemiddelde. Opmerkelijk is ook dat ongeveer de helft van de rk in Limburg meer invloed van de kerk op het rk onderwijs nodig acht. Van de rooms-katholieken in deze provincie bleek 57 procent totaal geen moeite te hebben met een vrouw in het ambt. Ruim een derde van de ondervraagden on derschreef het benoemingsbeleid van Gijsen. Zij verkiezen een be houdend priester boven een 'mo derne'. De keuze voor een pro gressief priester ligt bij vrouwen veel hoger dan bij mannen. Bisschop Gijsen zelf wilde geen commentaar geven op de resulta ten van het onderzoek. Wel was er een reactie van de bekende ka nunnik W. van der Valk, directeur van het bisschoppelijk Missiebu reau en leider van Gijsens herevangelisatie-campagne. De uitkomsten vallen nog best mee, zei hij. "Iemand met visie is nooit populair". Bovendien vroeg Van der Valk zich af of de ondervraag den wel op de hoogte zijn van wat het bisschoppelijk beleid werke lijk inhoudt". Bemoedigend vindt hij dat de jongste groep jongeren, van 18 tot 30, het voor bijna 27 procent eens is met de bisschop, tegenover 19 procent bij de groep van 31 tot 45. Zeer ingenomen toonde Van der Valk zich met de uitslag betref fende het rk onderwijs. "Wij heb ben dus toch gelijk met onze con clusie dat de catechese op de scholen maar een failliete boedel Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Katwijk aan Zee (toe zegging) P. J. Stam Ter Aar, naar Geldermalsen A. P. Tack, vloot- predikant in Den Helder, naar Rotterdam-Zuid C. A. van der Sluijs Veenendaal; bedankt voor Herwijnen P. L. Tolhoek Jaars veld. Gereformeerde Kerken: be roepen te Giessenburg L. de Jong Oudemirdum (Fr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: bedankt voor Hauler- wijk A. J. van Zuijlekom Frane- ker-Sexbierum-Arum. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Eindhoven en voor Rotterdam-centrum A. Bac Bo degraven. Afscheid. In verband met vervroegd pensioen (om gezond heidsredenen) neemt ds. W. van Waasbergen (55) op zondag 9 april afscheid van de hervormde ge meente in Wassenaar (Messias- kerk). Ds. W. Dijckmeester uit Aerdenhout, die in 1981 ds. Van Waasbergen tot predikant van Wassenaar bevestigde, zal in deze dienst de predikatie houden. Alphen aan den Rijn. In na volging van verscheidene grote steden zal dit jaar ook in Alphen aan den Rijn een 'Aandachtscen trum' worden geopend. Doel daarvan is: "luisterend aanwezig zijn voor ieder die in problemen zit en die hierover eens wil uitpra ten om weer even tot zichzelf te ko- Initiatiefnemers P. Koolstra- Versteeg en C. W. Kuijken: "Het aandachtscentrum pretendeert niet pasklare antwoorden te heb ben, maar garandeert wel een aandachtig oor en discretie. Het kan zonodig doorverwijzen naar professionele hulp". Na enkele jaren van voorberei ding, peiling van de behoete en onderhandelen zijn de organisa toren erin geslaagd verschillende kerken in Alphen en omgeving voor dit plan te interesseren en te overtuigen van de noodzaak. Uit eindelijk waren ze bereid het plan te ondersteunen en financieel mogelijk te maken. Zodoende heeft het zich ontwikkeld tot een 'oecumenische handreiking'. Nu moeten er nog medewer kers komen. "Mensen die op ba sis van vrijwilligheid zich willen openstellen voor hun medemens en daarvoor enige tijd beschik baar hebben. Wij vragen geen an dere bekwaamheid dan respect vol kunnen luisteren of de bereid heid dit aan te leren". De stuurgroep kan een beschei den cursus aanbieden ter inlei ding op dit 'opbeurend ontmoe- tingswerk'. Het centrum zal enke le dagdelen per week geopend zijn met wisselende bezetting. Zegen Aan naar schatting 180.000 men sen op het Sint Pietersplein gaf de paus zondag zijn traditionele paaszegen. Hij herhaalde zijn wensen in 55 talen. In zijn paas- boodschap veroordeelde de paus elke godsdienstvervolging, de uitbuiting van vrouwen, de afta keling van het gezinsleven en de onvoldoende zorg voor het milieu. Paus Johannes Paulus II riep de mensheid op zich te verzoenen met God, met elkaar en met de na tuur. "De wereld van vandaag lijkt af te stormen op zelfvernieti ging en dood als gevolg van on deugd, onverdraagzaamheid en geweld". Ontmoeting. De aartsbis schop van Canterbury en primaat van de Anglicaanse Kerk, dr. Ro bert Runcie, zal komend najaar in Rome opnieuw een ontmoeting hebben met de paus. Dat zal dan voor de vijfde keer zijn. Hoewel deze ontmoeting al op het programma stond vóór de wij ding van Barbara Harris tot eerste vrouwelijke bisschop van de an glicaanse gemeenschap, zal de onenigheid tussen beide kerken over de wijding van vrouwen tot priester zeker een belangrijk ge sprekspunt zijn. Runcie hoopt in Rome te zijn van 29 september tot 2 oktober. ('Rome' en 'Canterbury' gaan sinds 1534 hun eigen weg).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2