'Persoonlijke niet van het zakelijke te scheiden' PODIUMBLIK Mathilde Santing op tournee 'Schone Slaapster' vol pracht en praal Roeland Gehlen wint vioolconcours Oskar Back DINSDAG 28 MAAKT 1989 PAGINA 27 Redaclie Pieter C. Rosier LEIDEN Toneel, mime en Mathilde Santing staan voor deze laatste week in maart in de Leidse i theateragenda's aangekondigd. Suver Nuver De Friese mimegroep Suver Nuver geeft, zoals vorige week al uitvoerig aangekondigd, twee voorstellingen i7! het LAK, resp. op woensdag en donderdag. De drie jonge Friezen, die vorig jaar de Nederlandse Mi- meprijs in de wacht sleepten, bren gen er het programma 'Gleon'. Henk Zwart. Peer van den Berg en Dette Glashouwer laten hierin zien hoe zij zich dit in tegensstelling tot hun vorige programma dat hun platte landsachtergrond als uitgangspunt had voelen als bewoners van de grote stad. Trok de groep zich vorige keer terug op Ameland om in een rustieke omgeving aan haar pro- Idukties te werken, ditmaal kozen de spelers een flat in de Bijlmermeer lals werkruimte. Hoewel Suver Nu- De Friese mimegroep Suver 'Gleon'. ver in de eerste plaats bewegings theater brengt, spelen ook andere elementen een rol. Teksten bijvoor beeld spelen in dit mimeprogram- ma een belangrijke rol. De Salon Toneelgroep De Salon staat vrij dag- en zaterdagavond in het LAK- theater met 'Spoken in de kast'. An- nemarie Prins schreef het script voor deze produktie op basis van teksten van Bernlef, Bert Schierbeek en Albert Blitz. in haar nieuwe produktie (foto Leoni Ravesteln) 'Spoken in de kast' wordt een 'landschap van oorlog na de oorlog' genoemd. Acteurs en dansers van boven de zestig vertellen hun erva ringen in de Tweede Wereldoorlog. Het is, aldiLS de programmatoelich ting, of er van de mensen zoals ze nu zijn, niets anders over is dan de er varing van toen. Zo vertelt een man van zeventig zijn verhaal als man van zesentwintig. Volgens De Salon is de voorstelling wars van 'heroï sche bombast'. Metamorfose 'De gedaanteverwisseling' is een kort verhaal van Franz Kafka, waarin de schrijver vertelt hoe een jonge man, George Samsa, op zekere morgen ontdekt dat hij is veranderd in een kever. De gevolgen die deze metamorfose met zich mee brengt zijn vérstrekkend. Niet alleen valt de kostverdiener van de familie plotseling weg, waardoor de be staansmogelijkheden opeens op de helling komen te staan, maar ook het bizarre samenleven met zo'n on gewoon huisdier schept tal van pro blemen. Het is het Vlaamse theatercollec tief Malpertuis dat deze Kafka op de planken zet, donderdagavond in de Leidse Schouwburg. Een gedurfd initiatief, ook al omdat de litera tuurhistorie nog steeds niet goed weg weet met de in 1883 in Praag ge boren Kafka. De zin van Kafka's werk berust volgens sommigen in de onmogelijkheid van Mathilde Santing Zangeres Mathilde Santing komt vrijdagavond samen met haar vas te ensemble naar de Leidse Schouw burg. Met een uitgebreid theaterpro gramma, dat overal in het land goed is ontvangen. In amper zeven jaar tijd maakte de Amsterdamse zangeres een verrassende gedaante wisseling door. Van een schuchter talent dat optrad voor de gevel van kaar te begrijpen, anderen zoeken er een soort allegorisering in van de onzekere positie van de geassimi leerde jood. Weer anderen interpre teren het werk van Kafka als het beeld van de wereld zoals die niet zou mogen zijn, als een waarschu wing dus, terwijl nog anderen er de grondsituatie in herkennen van de mens die geklemd zit in de gevan genschap van het 'zijn'. 'De gedaanteverwisseling' doet zulke zware vragen nog niet dade lijk rijzen. Als science-fiction-ver- haal is het uniek in zijn soort. Wie per se wil kan uiteraard naar een diepere zin boren. Zo kan men in dit verhaal een groteske satirische uit beelding van het kleinburgerlijke le ven zien, in de metamorfose tot ke- -ver het symbool van de vereenza ming, het ontoegankelijke van het eigen wezen, ten overstaan van de omringende wereld. Jo Gevers tekende voor de regie van deze produktie, waarin o.a. Mark Verstraete en Doris van Ca- neghem een rol spelen. een kiosk in een zelfbewuste artieste, die meer dan eens opduikt in de bui tenlandse media. Haar vierde lang speelplaat heet 'Breast and Brow'. De definitieve doorbraak van La Santing? Elders op deze pagina een interview met de zangeres. Herhalingen Met een aantal herhalingen gaat het theater aan de Oude Vest de maand april in. Zo verschijnt zaterdag avond 1 aprilde cabaretier Herman Finkers tweemaal achtereen met 'het meisje van de slijterij' op de planken van de schouwburg. De eer ste nagenoeg uitverkochte) voor stelling begint om 20.15 uur, de tweede om 23.30 uur. Een andere reprise is de voorstel ling 'Seperation' met Linda van Dyck en Kees Brusse op maandag avond 3 april. Tom Kempinsky's 'te lefoondrama' is hier eerder al te zien geweest, op 8 en 9 december om pre cies te zijn. Velen kwamen toen op de namen van de twee spelers af. Wellicht zal dat volgende week weer het geval zijn. Kindertoneel 'Winterslaap' is de nieuwe voorstel ling van theatergroep Mevrouw Smit, die onlangs in première is ge gaan. Een sprookjesachtige produk tie voor kinderen van zes tot twaalf jaar met decors, kostuitms en mu ziek. Op zondagmiddag 2 april in het LAK-theater. Aanvang 15.00 De indruk bestond dat jij niet op jezelf durfde te vertrouwen. Noch in de manier waarop je je presenteer de, noch in je muziekkeuze. Santing: "Dat is ook zo. Ik heb toch - maar dat kan ik nu pas inzien - ont zettend veel op het kompas van an deren gevaren. Ik was enerzijds am bitieus. en anderzijds was ik niet overtuigd van mijn capaciteiten. Dan kan je wel achteraf zeggen dat de dingen waarin je je eigen zin hebt doorgedrukt ook goed gelukt zijn, maar het was meer het resultaat van een belofte aan mezelf. Toen ik brak met de grote maatschappij WEA en tekende voor het kleine Megadisc heb ik met mezelf afgesproken dat ik door een leerproces zou gaan. Zo dat ik aan het einde van die periode kon zeggen: nou heb ik een hoop ge leerd. Dat is nu zover." Uiteindelijk heeft Mathilde San- AMSTERDAM - In een ty pisch Amsterdams etablis sement nabij het Rem- brandtsplein jengelt een ac cordeonist door het hifï-sys- teem. Weemoed en vrolijk- heid-tegen-heug-en-meug vullen even het bestaan, en het eethuisje. Tiroler wals jes, Mokumse haak-maar-in- netjes. Zacht fluistert Mathilde Santing voor zich uit. Romantiek? Nee, het is de kaart. "Garnalencocktail. Mmm. Champignons. Uien. Toast. Ja, misschien is dat wel wat. Misschien zonder eh—Wat heeft U gevonden? "Ik wou graag zo'n toast met cham pignons met uien, maar zon der ham. Tja, gut, het klinkt een beetje als je doet jezelf tekort." Santing grinnikt zoals alleen zij kan grinni ken. door John Oomkes "Twee vrouwen, zoals Mimi (Izumi Kobayashi, een Japanse toetseniste met wie ze de lp Breast and Brow heeft gemaakt) en ik, kunnen zo'n plaat juist wel Breast and Brow noe men. Voor mannen - tja, denk ik hoor - is 't vreemd. Die hebben zo iets van pfff, breast. Bórst! Maar vrouwen, daar is een borst gewoon iets voor dat je constant bij je hebt, hoor. En bórst! Dat is ook ademen, het hart. En het verstand dat is Mi mi. Die heeft met haar hele bagage aan elektronica mij beter laten uit komen." Lachen dus, eerst steels, dan uit volle borst. Zoals Santing de dingen kan zeggen. Maar juist dat, is Mathilde ten voeten uit. Ze is dertig nu en lijkt nog maar in weinig op de nerveuze, nu eens ingebeelde, dan weer roodaanlopende debutante van zeven, acht jaar geleden die éérst de wereld versteld deed staan door haar covers van The Gentle man is a Dope (Rodgers Hammer- stein) en I've grown accustomed to a Face uit My Fair Lady, en vervol gens opschudding baarde door niet de weg in te slaan die de grammo foonplatenindustrie al zo'n beetje voor haar had uitgestippeld. Makkelijker Over 'toen': "Als je niet weet waar mee je bezig bent, dan laat je je als beginnende artieste door inter views gauw opjutten om arrogant te zijn. Nee, ik weet wel dat ik zo niet ben, maar je weet dan toch in het be gin geen raad...Ik heb ook het beeld opgeroepen van de wilskrachtige vrouw. Dan krijg je daar de terug slag van. Ik heb een tijd geen inter views meer willen doen om die re den. Ik had toen: hoe moet ik aan die grote verwachtingen voldoen? Ik heb nu voor het eerst een partner die me duidelijk maakt hoe onfat soenlijk het is om te domineren. Op het zelfde moment kan ik er niets aandoen. Ik heb het nu makkelij ker." Zucht. Mathilde Santing: "Vakmanschap, daar komt het op aan". ting gelijk en geluk gehad. De tijd heeft haar stem van de al te gepoli toerde glans ontdaan en aan haar expressie meer bezieling gegeven. Bovendien heeft ze een ensemble gevormd (met Rolf Hermsen, Se- bastiaan Koolhoven, Michael Vat- cher, Peter Meuris en Simon Plan ting) dat een waardevolle muzikale twee-eenheid oplevert. Castagnettes "Ik merkte laatst bij repetities weer dat zelfs mensen die me goed ken nen zich nog op me verkijken. We oefenden It can only mean I love You. En onze percussionist, Mi chael, ging tekeer. We stoppen en hij zegt: tja, die tekst is zó, eh... dus, ik dacht: castagnettes. Dat klonk jo fel, maar ik zeg wel tegen hem: nee, ik zing het niet debiel, néé. We moe ten het niet helemaal serieus ne men, maar het is nooit van: nu, gaan we even kermis spelen. OK? Ik kies die muzikanten omdat ze bij me ho ren, maar ik trek ze ook nog eens naar me toe." Op Breast and Brow toon je op nieuw respect voor goede song schrijvers. Je combineert prachtig- melancholische liederen van John Cale (Close Watch), Todd Rundgren (Wouldn't have made any differen ce), Harry Nilsson (Think about your troubles) en Roddy Frame (We could send letters). Allemaal aan wijzingen van verwerkt ludde-ved- duh? Santing: "De keuze van nummers blijft heel persoonlijk. Ik kies alleen maar stukken die prettig zijn om te doen, maar dat gaat soms minder om het super-persoonlijke dan je misschien denkt, hoor. Het draait vooral ook om vakmanschap. Het is éérst vakmanschap, eerst een mooie song. Gewoon puur van, kan je dat nummer zo vaak brengen dat het overtuigend is? Uit een goeie song spreekt een combinatie van vakmanschap - is ie goed geconstru eerd - èn een tekst waarin iets ver schuift." Je bent als zangeres vooral een in terpreet, niet zelf een componiste. Juist door het vakmanschap krijg je een beeld van de schrijvers van die liedjes. En weet je of die songs iets over jou zeggen. Santing: "Ik ben altijd mezelf, hè? Toch? Jaaa... absoluut. Soms zit er wel iets in van een... van afstand. Laatst zei een ex van me: It wouldn't have made any difference, zó denk jij er dus over. Toen had ik iets van: nee, dat is niet waar. Ik vind het mooi om te zingen, om zo'n tekst te doorvoelen, maar zoals ik ben... ik ben anders. Ik heb er nog een hele hoop andere gevoelens bij die niet in dat nummer zitten. In It wouldn't have made any difference van Todd Rundgren heeft de hoofd persoon weinig last van schaamte; hij of zij zegt: nou, 't had toch niet uitgemaakt, want je hield toch niet van me. Daar zit het gevoel bij: ik ben toch een stomme zak geweest." Neem het begin van Close Watch van John Cale. Daar schuift iemand in vier regels tekst alle waarheid en alle ontkenning in elkaar. Dat zijn teksten van-heb-ik-jou-daar. Als je dat zingt, speel je dan toneel of spre ken die teksten ook voor jou? Santing: "Ja. (schuift met bestek) Het ligt zó dichtbij elkaar. Mijn le ven en carrière, mijn inzet als mens èn als artieste - van hoe ik me gedra gen heb. Ik geloof dat het belangrijk is dat het persoonlijke niet van het zakelijke gescheiden wordt. Ik kan dus iets doen wat super-persoonlijk is, en op hetzelfde moment iets brengen dat ik puur op techniek, als vakmanschap, als acteren, als mas ker laat beoordelen. En dat is goed als dat zich tegelijkertijd voordoet. Ik streef dat na. Voor mij is dat zo. Het persoonlijke is niet van het za kelijke te scheiden." "Als je deze discussie even optilt naar een ander niveau...dan vind ik dat de wereld ten gronde gaat aan de mannen die het persoonlijke van het zakelijke scheiden." Stilte. "Toch?" Stilte. "Die doen de vreselijkste dingen omdat het niet in hun eigen gezin plaats heeft. Ver van hun bed. Die denken dat ze daar een scheiding Het Nationale Ballet met The Sleeping Be auty. Choreografie: Marius Petipa. Produk tie en regie: Peter Wright. Muziek: Pjotr lljitsj Tsjaikovski. Nederlands Balletorkest o.l.v. Roelof van Driesten. Gezien op 25 maart in het Muziektheater in Amsterdam alwaar nog tot en met 10 april. AMSTERDAM - Ballet en sprookjes gingen de vorige eeuw hand in hand. Veel van die ro- mantisch-klassieke choreografie ën zijn bewaard gebleven in spe ciale notatiesystemen die alle be wegingen en passen en soms ook de intentie beschrijven. De Frans man Marius Petipa (1818-1910) is met balletten als Het Zwanen- meer en Don Quichote de grote meester van het genre. Vijftig jaar lang was hij in Rusland aan het werk en maakte hij meer dan 75 balletten. Zijn Doornroosje (The Sleeping Beauty) ging in 1890 in première en is sindsdien steeds opnieuw een publiekstrekker van de eerste orde geweest. Mede mis schien door de muziek van Tsjaikovski, die wel wat anders wilde componeren dan het toen vaak gebruikelijke klankbehang. The Sleeping Beauty ging pas in 1981 bij Het Nationale Ballet in première. Peter Wright heeft die zelfde versie nu aangepast aan de afmetingen van het Muziekthea ter. Dat betekent dus meer diepte en breedte, maar ook aan decor en licht is veel toegevoegd: het decor, de kostuums, de pruiken en de special effects glinsteren en fonkelen je tegemoet. Het is goud wat de klok slaat. Rook, donder en bliksem zorgen voor de the- atraliteit. De inhoud van het sprookje komt in het kort hier op neer: prinses Aurora wordt gedoopt in aanwezigheid van haar vele peet moeders, de feeën. Eén fee, Cara- bosse, is per ongeluk niet uitge nodigd waarop zij de feestvreug de verstoort en zich wreekt op de kleine zuigeling. Aurora zal zich prikken aan de naald van een spinnewiel en sterven, de Serin genfee verandert het karakter van de voorspelling: Aurora zal niet sterven maar 100 jaar slapen na de prik. Tot een uiteraard knappe prins op zoek naar de ideale ge liefde, haar wakker zal kussen. Prins Florimund arriveert een eeuw later, kust haar, ze trouwen en leven nog lang en Voor dit sprookje trok Petipa drie en een half uur uit, wat wil zeggen dat er niet alleen verteld en gespeeld wordt maar dat er aan pure dans de nodige aandacht geschonken wordt. Het theatrale spel gaat gepaard met grote geba ren die niets aan onduidelijkheid of suggestie overlaten. De ab stractere danspassages zijn in The Sleeping Beauty helaas niet van het niveau dat Petipa in Het Zwanenmeer ooit bereikte. Het dansidioom is betrekkelijk sim pel en over het algemeen traag. Het ontbreekt een beetje aan cho- reografisch-technische hoog standjes. Dit gebrek wordt gecompen seerd, of liever, overheerst door de zeer overvloedige aankleding van het geheel. Je mond valt er van open maar het heeft iets weg van een Holiday on Ice-show. Wie van traditionele pracht en praal, dans met een moraal (het goede overwint uiteindelijk het kwaad) en romantische ballerina's houdt komt volledig aan zijn trekken. Zo niet, dan slaat de verveling wel eens toe. INGRID VAN FRANKENHUYZEN Fragment uit het met veel glitter omgeven sprookjesballet 'De Schone Slaapster'. tussen kunnen maken. Het wordt ook heel veel tegen me gezegd: Til, je moet toch het persoonlijke van het zakelijke kunnen scheiden. (Met kinderstemmetje) Neeee. Neeee. Nee-nee-nee-nee-nee-nee- nee! (Weer gewoon) Terwijl het wel eens overdreven wordt. Als je zou zeggen, die plaat gaat over onver werkt liefdesverdriet, dan moet ik even met nadruk zeggen: die plaat gaat vooral over vakmanschap. Snap je wat ik bedoel?" Radicaal "Het is een melancholische plaat. Ik ben er zelfs soms een beetje verle gen mee. Ik heb 'm nu een paar we ken niet meer gehoord, en als je 'm dan weer beluistert, heb ik zoiets als: wat heb ik nóu weer gemaakt? Ik vind 'm dus radicaal, en radicaal in een richting die me goed ligt. In een stijl die me past als een nauw sluitende handschoen. Maar waar van ik wel eens denk: wat moeten de mensen wel niet van me denken? Ik wist dat ik een melancholieke plaat ging maken, maar dat het zo'n vreselijk doorgevoerd document zou worden?" Breast and Brow is een samen werkingsproject met de Japanse, in "Londen woonachtige toetseniste Mimi Izumi Kobayashi. Zij schreef alle arrangementen, produceerde de plaat en woonde maanden met Santing in één huis teneinde op één lijn te komen. "Mimi en ik hebben samen leren ademen, zou je bijna zeggen. In het begin repeteerden we onophoudelijk, vaak zaten we da gen op een song. Dan weer in een boogie woogie-versie, dan weer als ballad. Om maar het akkoorden- materiaal gewoon helemaal te on derzoeken. Ze is écht een Japanner tje. Zó, ppprrriiinnggg, doet ze weer even Liberace, en dan weer een walsje. Ze imiteert van alles. Maar het resultaat is wel geweldig. Als we samen spelen hoeven we ons alleen de vraag te stellen waarheen de reis gaat. Dat soort optredens hebben we gehad, gewoon één grote impro visatie." "Zó wilden we de plaat ook opne men. Maar dan wel met een elektro nisch eh... been. De concerten wer den opgenomen met alleen stem en piano, waarbij we ervoor zorgden dat Mimi de beschikking had over een Yamaha midi-piano en een Apple Macintosh-computer back stage. Zo hadden we telkens een mooie opnamen van het optreden, maar ook de digitale informatie be schikbaar. Die informatie heeft ze gebruikt om te kunnen arrangeren, maar zo kon ze arrangeren met een live-timing." Je gaat met de jaren beter zingen. Mathilde: "Dank je. Ik denk zelf dat het ook door het ensemble komt. Ik denk dat Mimi maximaal heeft kun nen benutten wat het ensemble voor mij de afgelopen anderhalfjaar heeft betekend. Er was een periode dat de band me voorbij ging, dat ik het met mijn stem niet kon bijbe nen. Ik heb daardoor verschrikke lijk moeten investeren. En dat merk je nu." AMSTERDAM (GPD) - Voor de tweede keer in successie heeft een Limburger het befaamde vioolcon cours Oskar Back gewonnen. Na Cécile Huynen uit Landgraaf, die de vorige keer met de hoogste eer ging strijken, was het ditmaal de talent volle Hoensbroekse violist Roeland Gehlen (20), die zaterdagmiddag in het Concertgebouw van Amster dam een indrukwekkende prestatie leverde. Met een prijzengeld van 25.000 gulden, enkele concertaan biedingen en een tv-optreden ver liet de jonge musicus, die studeert bij Nilla Pierrou aan het Maast richts conservatorium, het Mekka van de Nederlandse muziekwereld. Zuid-Nederland deed het overi gens uitstekend op de twaalfde edi tie van het grootste en belangrijkste vioolconcours in Nederland: de uit Eindhoven afkomstige Koosje van Haeringen wist beslag te leggen op de tweede plaats (nog altijd goed voor 10.000 gulden) en Borika van den Booren uit Den Bosch, met 16 jaar de jongste deelnemer aan de fi nale, werd vierde. De derde plaats was voor Hebe Mensinga uit Am sterdam. Niemand in het bijna uitverkoch te Concertgebouw zal zaterdag eni ge moeite hebben gehad met de uit slag van de jury. Begeleid door het Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Adam Gatehouse bleek Roeland Gehlen niet alleen viooltechnisch maar ook muzikaal het verst gevorderd in zijn ontwikkeling. Zijn interpretatie van het Viool concert van Bruch, dat door drie van de vier solisten gekozen was, getuigde niet alleen van rijpheid en visie, maar ook van originaliteit. Wie niet in de gelegenheid is ge weest Roeland Gehlen in Amster dam aan het werk te horen, kan zich komende vrijdag via de televisie van de kwaliteiten van de Limburg se musicus overtuigen. Op Neder land 3 wordt vanaf 20.30 uur een im pressie van het concours uitgezon den. Later dit jaar zal Roeland Gehlen te zien zijn in het AVRO-program- ma 'Jonge mensen op het concert podium'. Het Limburgs Symfonie orkest heeft de winnaar van het con cours een concertserie aangeboden: op 26, 27 en 30 januari zal het LSO met Roeland Gehlen concerteren in Maastricht, Heerlen en Weert. Roeland Gehlen, winnaar van het Oskar-Backconcours, pakt zijn viool in. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27