Rijnsburg kreunt en steunt QB is weer terug in figurantenrol Zilveren Molenloop zakt af naar bedenkelijk peil Noordwijk pakt dikverdiend punt in derby: 1-1 DINSDAG 28 MAART 1989 SPORT PAGINA 21 Noordwijk laat punt aan ARC LEIDEN Noordwijk moest zater dag bij degradatiekandidaat ARC een punt achterlaten. Na een doel puntloze eerste helft kwamen de ploegen in Alphen aan den Rijn uit eindelijk een 1-1 gelijkspel overeen. Voor de rust gebeurde er vrij wei nig op sportpark Zegersloot. Een kwartier na de pauze bracht Leo nard van Utrecht de Noordwijkers op voorsprong. De aanvaller be sloot een solo met een stuiterend schot vanaf twintig meter. ARC- doelman Emiel Borst kreeg geen vat op de bal. Na de treffer zette de thuisclub aan voor een offensief. Tien minu ten voor het einde werd het aandrin gen beloond. Cees Bonefaas legde twee keer aan voor een schot. Bij zijn tweede poging werd de bal met de hand geblokkeerd door een Noordwijker. René Lammers be nutte de stafschop: 1-1. Zwammerdam zet trainer aan kant ZWAMMERDAM Zwammerdam heeft de scheidende trainer Karei Koster op non-actief gezet. De naar de afdeling Gouda terugkerende voetbalclub wilde de Leidenaar niet langer bij het elftal houden. Koster blijft op papier echter tot het eind van het seizoen in dienst. Gert Noordhoek, leider van het eerste elftal, zal de honneurs als trai ner en coach zolang waarnemen. Volgend seizoen treedt Alphenaar Teun Klos in dienst. "We hebben hem niet gevraagd omdat we dan twee trainers in dienst zouden heb ben. We vinden het een hele verve lende situatie, maar Koster kon de rust in het elftal niet langer bewa ren. In het belang van het elftal heb ben we deze beslissing genomen", lichtte secretaris Adri Koster het bestuursbesluit toe. Koster zelf wilde desgevraagd geen commentaar leveren. "Er zijn wat zaken aan de hand, maar ik wil me er in dit stadium niet over uitla ten". DSVP niet tegen Katwijk, wel tegen FC Lisse LEIDEN De tweedeklassers Katwijk en Lisse, speelden za terdag allebei een oefenwed strijd om het ritme voor de be langrijke slotfase in de competi tie te behouden. Lisse kwam uit tegen tweedeklasser DSVP, de tegenstander waar Katwijk ei genlijk tegen had moeten spe len. Omdat het veld in Pijnacker werd afgekeurd kon Lisse DS VP strikken voor een oefenwed strijd op het Ter Specke sport park. Ondanks het feit dat Lisse veelvuldig in de aanvalwas keek het bij de rust tegen een 0-1 achterstand aan. Jan Broekhui zen bracht de ploegen op gelijke hoogte. Terwijl iedereen dacht dat de wedstrijd in remise zou eindigen, bepaalde Marc Ens anders. Door zijn inzet in de laatste minuut kwam de zege bij de ploeg van Wim Eilander te recht. Minder succes had Katwijk. De ploeg van Arie Lagendijk kwam op eigen veld niet verder dan een 1-1 gelijk spel tegen der deklasser Sportlust. Lange tijd keek Katwijk tegen een 0-1 ach terstand aan. Pas in de 85e mi nuut slaagde Piet van Duyn erin om de duinbewoners op gelijke hoogte te brengen. A-junior Jef frey Talan werd in deze wed strijd uitgeprobeerd en maakte een goede indruk. Doelman Dick Dortmundt van Noordwijk krijgt assistentie van Kees Marbus, terwijl Rijnsburger Wim Driebergen eerbiedig buigt. Rechts kij ken Mark Vink (wit shirt) en Leon Vonk toe. (foto Loek zuyderduin) NOORDWIJK - De finale in de zaterdageersteklasse moet nog beginnen, maar Rijnsburgse Boys verkeert hu al in ademnood. De elftal begeleiders kunnen beter de zuurstofflessen gereed hou den in plaats van de cham pagneflessen. Zaterdag pak ten de Rijnsburgers twee on verdiende punten van Spij- kenisse (1-0) en gisteren kneep de ploeg van Arie Kurver opnieuw de handen dicht na een puntendeling (1-1) bij Noordwijk. Concur rent Heerjansdam houdt de spanning er tot de finish in en weigert een stap harder te lopen op het moment dat Rijnsburg even inhoudt. Trainer Kurver is doorgaans een en al grijns en bluf, zelfs na nederla gen, maar hij kan het zuchten en steunen ook al niet meer onder drukken. Hopelijk bereikt het amechtige gehijg in het Rijnsburg se kamp niet het punt van hyper ventilatie, want dat zou slecht van pas komen in de wekelijks spann ender wordende titelstrijd. "Het is een wonder dat we de afgelopen da gen maar één punt hebben verlo ren", aldus een getergde Kurver. De oefenmeester zegt zijn twijfels te hebben over bepaalde spelers. Hij noemde er één bij naam: Leon Vonk. "Voor die jongen schijnt het allemaal niet zo veel uit te maken of we nou wel of niet kampioen wor den. Zo'n vent als Wim Driebergen die gaat door een muur voor de titel als het moet, maar Vonk is zich ner gens van bewust lijkt het wel. Die jongen heeft verder ook weinig bin ding met Rijnsburg, misschien maakt dat het verschil wel. Na rust ging het iets beter met hem, maar in de eerste helft liet hij zes keer zijn man achter zich vandaan lopen". Blessurelijst Vonk verdient de status van pispaal niet, want er lopen wel meer Rijns- burgers en - zo Kurver wil - import- dorpelingen onder hun niveau te ballen. Enkele matige partijen op rij van Fred Bodaan kostten de verde diger gisteren bijvoorbeeld zijn plaats. Maar veel verder reiken de 'disciplinaire maatregelen' van Kur ver niet. De blessurelijst wordt na melijk - net als de weg naar de titel - met de week langer. Na Huug Aandewiel gaat deze week ook Martin de Louw voor een knieblessure op de operatietafel. Gijs Collé haakte gisteren in de der by bij Noordwijk al na zes minuten af. Hij belandde ongelukkig op zijn schouder en werd meteen naar het ziekenhuis vervoerd. De Leidenaar keerde terug met zijn arm in een mytella. Een sleutelbeenbreuk was het net niet, wel waren de aanhech tingen van het bot gescheurd. Aan voerder Johan de Kroon kan het voorlopig ook wel Schudden. Hij scheurde in zijn liesstreek een spier. De rechtsback haakte in de pauze van het duel af. Kalmte Een en al gekreun dus. Binnen en buiten het veld. De kalmte en het te rugkeren van de vorm kunnen Rijnsburg redden. Tegen Spijkenisse werkte de kop loper een slechte partij af tegen het aanvallend en agressief spelend Spijkenisse. Een doelpunt van Wim Hooymans in de slotminuten schonk de thuisploeg de twee niet verdiende punten. Gisteren kwam de leider beter voor de dag. Dat was nodig ook voor de derby bij Noord wijk. Je kunt voor een puntje tegen woordig terecht bij deze kampioen van de gelijke spelen, maar daar na men de Rijnsburgers uiteraard niet bij voorbaat genoegen mee. Na ne gentig minuten echter wel. Bij vlagen op techniek, maar toch meer op inzet, snoepte de ploeg van John Eelman een punt af van de koploper. Zonder de geblesseerden Rob Vermeer en Yvan Hermans en de zieke Kees Smit wilde de in feite voor dit seizoen uitgespeelde ploeg nog wel even tot de bodem tegen de buren. "We spelen al sinds de win terstop behoorlijk agressief en de gelijk, heus niet alleen tegen Rijns burg", meende John Eelman, die zich tekort gedaan voelde met de 1- 1. "Het eerste en laatste kwartier waren voor Rijnsburg, de rest voor ons", gaf Eelman een uittreksel van het aantrekkelijke duel. Dat klopte wel, al was het iets te beknopt. Want er gebeurde een hoop in het door ruim 2000 toeschouwers omzoomde veld op Duinwetering. Voorsprong i tien minuten kopte Wim Drie bergen de bezoekers op voor sprong. Uit een voorzet van Wim Hooymans sloeg hij de bal snoei hard met het hoofd tegen de onder kant van de lat, waarna de bal tegen het net verdween. Het was de eerste en enige keer dat de uitblinkende doelman Dick Dortmundt moest capituleren. De voor Collé ingeval len Emiel Waaijer (ook zaterdag goed op dreef) was kort daarna dicht bij een tweede doelpunt, maar zag zijn schot gekeerd. Dick Heemskerk voorkwam een kwartier voor rust de gelijkmaker door Geert Jan Bakker op het laatste moment te stoppen. De linksback van Rijnsburg was enke- Twee nederlagen in weekeinde KATWIJK - Met Quick Boys is het tegenwoordig zo slecht ge steld, dat zelfs een theoretische kans op de titel op Nieuw Zuid al wordt aangegrepen om van de kook te raken. Een andere verkla ring voor de 1-2 nederlaag en het onthutsend zwakke spel zaterdag tegen Excelsior Maassluis valt niet te bedenken. Dat de Katwij- kers twee dagen later in Numansdorp lieten zien veel beter te kun nen voetballen mocht ook al niet baten, want tegen NSW ging Quick Boys met nog ruimere cijfers de boot in: 0-2. Ie minuten later minder kordaat, na een voorzet van diezelfde Bakker. Heemskerk liet Piet Hazenoot voor hem komen en dat betekende de ge lijkmaker. Met een snoeihard schot van Andries Wendt dat net naast ging en een soortgelijke pegel van René van Hensbergen (redding RB- keeper Jan Blankespoor) besloot Noordwijk de eerste helft. Kleur Na de pauze kreeg de wedstrijd meer kleur. Arie van Dijk verving bij de bezoekers De Kroon. Van Dijk stond min of meer symbool voor de grotere dadendrang van de Rijnsburgers. Met inworpen als hoekschoppen en een actieradius van een paard kroop hij in de huid van Eric Gerets. De rechtsback schoot zelf rakelings over na een volkomen misplaatste kopbal voor eigen doel van Wendt. Verder wa ren Driebergen en Hooymans dicht bij een doelpunt, maar steeds was Dortmundt winnaar. Noordwijk kwam aan de over kant ook goed voor de dag. Piet Ha zenoot en Geert Jan Bakker kregen regelmatig assistentie van de hard werkende Leonard van Utrecht die vanaf het middenveld komend voor het nodige gevaar zorgde. Een schot van Bakker kon door Blankespoor ternauwernood worden gestopt met de linkerknie. Rijnsburg mocht na afloop niet klagen. Al was het Pa sen, 'eitjes' bestaan niet meer voor de ploeg van Kurver. ROB VAN DER ZANDEN VOETBAL - In de Westaziatische groep van de voorronden voor het wereldkampioenschap voetbal 1990 in Italië heeft Syrië zaterdag met 2-0 van Noordjemen gewonnen. Voor 35.000 toeschouwers in Latakia scoorden Walid Al-Nasar en Mahrous. Naast zijn eigen manschappen zag trainer Hans van der Zee zaterdag nog een zondebok. „Die Storm ligt ons niet. Hij doet ons nu al voor de derde of vierde keer de das om". Daarmee doelde de Amsterdammer niet op de stevige bries waarmee Quick Boys en Excelsior te maken hadden, maar op de scheidsrechter, die inderdaad één dubieuze beslis sing nam. Zelf twijfelde de leids man geen ogenblik toen Kees Haas noot op de rand van het strafschop gebied Ron Berveling te fors aan pakte. Uit de door Quick Boys fel aangevochten strafschop bracht Ron van Straten zijn ploeg in veilige haven (0-2). Achteraf, na de veel te late 'aan sluitingstreffer' van invaller Martin Rog in de slotminuut, leek de thuis club uitgerekend door die omstre den strafschop aan het kortste eind te hebben getrokken. Niets was echter minder waar en Van der Zee wilde dat nog wel toegeven ook. „Er lag een matheid over de ploeg. Het leken wel uitgebluste veteranen. Op het middenveld verloren we voort durend de slag. Vooral in de eerste helft toonden we ook veel te weinig inzet". Daarmee konden de Katwijkers het doen, hoewel wie louter op het spelbeeld zou zijn afgegaan, had het in rood en zwart gestoken Quick Boys wellicht nog het voordeel van de twijfel gegeven. Zodra de Kat wijkers echter op de helft van de gasten arriveerden, verdween de fantasie uit de aanvallen. Excelsior had geen enkele moeite tegenaan vallen op te zetten. Vooral de ra zendsnelle linkshalf Gert-Jan Bunt bracht de middenvelders en verde digers van Quick Boys met de regel maat van de klok tot wanhoop. Om dat zijn medespelers geen raad wis ten met de voorzetten van Bunt, le verde zijn acties geen direct resul taat op. Onhoudbaar Spelers die tot dan toe minder de aandacht hadden getrokken had den echter evenmin moeite met de falende Katwijkse linies. Uit een voorzet van Van Straten kopte Ron Berveling na ruim een half uur de bal onhoudbaar achter de beste Katwijker, doelman Tom van der Niet: 0-1. Voor de vorm viel Quick Boys daarna wat vaker aan, wat de wisselvallige gelegenheidslinksbui ten Kees Varkevisser enkele kans jes opleverde. Maar de beste moge lijkheid kreeg Bunt aan de andere kant op slag van rust. Arie van Duyn kon alleen met een grove overtreding net buiten het straf schopgebied erger voorkomen. Ar biter Storm vond een boeking voor de Katwijkse middenvelder en een vrije trap in het voordeel van Excel sior passende maatregelen. Hoewel Quick Boys in de tweede helft met iets meer bezieling voet balde, veranderde er niets wezen lijks aan het beeld van de wedstrijd. Al in de 13e minuut zag de stroef draaiende Cees Ruis geen andere mogelijkheid dan Marcel IJspelder op de middenlijn ten koste van een boeking (zijn derde) vast te houden. Het was toeval dat Van der Zee nog geen tien minuten later beide zon daars, Van Duyn en Ruis („Ik kan me niet herinneren dat ik ooit eer der ben gewisseld"), naar de kant haalde. Een stuk of acht andere Kat wijkers solliciteerde namelijk even eens naar een wissel. Lachspieren Ook met Rog en Jaap van Duyn bin nen de lijnen slaagde Quick Boys er alleen maar in steeds meer op de lachspieren van de 2000 toeschou wers te werken. Pas na de betwiste tweede Maassluise treffer oogstte Quick Boys zo nu en dan (bijvoor beeld bij de boekingen voor Wim Put en Edwin Berveling) enige pu blieke bijval, maar veel langer dan tien minuten kan dan niet hebben geduurd. Toen was de tijd namelijk om. had Rog weliswaar de hatelijke nul weggewerkt, maar had de thuis club het aan sluitpost Van der Niet te danken dat IJspelder de neder laag niet nog pijnlijker maakte. NSW Met Jaap van Duyn ten koste van Leen van der Plas in de basis, speel de Quick Boys gisteren tegen NS- W een veel betere wedstrijd. Maar toen de Katwijkers bij herhaling verzuimden de zelf gecreëerde mo gelijkheden af te ronden, roken de gevaarlijk counterende Numans- dorpers hun kans. De aanvallers Ri- ni van Trigt en Frank Knipschild stelden Van der Niet net zo zeer op de proef als de voorwaartsen van Quick Boys aan de andere kant doelman Leon Beider bestookten. Voor de pauze golfden de aanval len over en weer. Bij de Katwijkers verrichtte Varkevisser de meeste voorbereidende werkzaamheden, maar Theo van Rijn en vooral Arie van Duyn (twee meter voor het doel trof hij de lat) toonden te weinig koelbloedigheid om de uitblinken de Beider te verschalken. Aan de andere kant hield Van der Niet zijn hok bijna een uur lang schoon. Solo Vlak nadat de door Varkevisser in stelling gebrachte aanvoerder Floor van Duyn de zoveelste kans van Quick Boys om zeep had gebracht, sloeg de thuisclub toe. Balverlies van Dennis Jan Mieras bood Knip schild ruimte voor een solo. Na een een-tweetje met Peter Knoop maak te Knipschild tegenover Van der Niet geen fout: 1-0. Met Marcel Harteveld en Leonard Pluijmgraaf als vervangers van Dennis Jan Mieras en Cees Ruis joeg Quick Boys nog een half uur op de gelijkmaker. Verder dan een kopbal van Van Rijn die René Her mans van de lijn haalde kwamen de Katwijkers niet. Eén minuut voor tijd verdubbelde Knipschild, weer op aangeven van Knoop, de voor sprong, maar dat was alleen nog van belang voor de statistiek. Van der Zee herhaalde gisteren wat hij ook zaterdag al had gezegd: alleen de derde plaats telt nog voor Quick Boys. De komende wedstrijd tegen Marken, een directe concur rent, is daarvoor van cruciaal be lang. Met de dan weer speelklare Gert Aandewiel in de gelederen be zitten de volgelingen van Van der Zee mogelijk wat meer stootkracht. Want anders heeft de opvatting die de scheidende coach in het pro grammablad van Quick Boys eta leerde ('Hoe beter je verdedigt, des te aanvallender je kunt spelen') wei nig om het lijf. TIM BROUWER DE KONING Van Vlaanderen wint in verzwakt deelnemersveld RIJPWETERING De Zilveren Molenloop is niet meer wat het geweest is. Immers, met Bert van Vlaanderen als winnaar, in een tijd van bijna één uur en vier minuten bewees de Zilveren Molenloop niet meer te zijn dan een wedstrijd voor regionale grootheden. Waar in het verleden nog wel eens top pers zich meldden voor de 'polderloop' zijn het tegenwoordig mannen die nationaal gezien op het tweede plan lopen. Zaterdag was dat in de 27e editie van de Zilveren Molenloop overduidelijk het geval. Vlaanderen van Hellas uit Bert in mijn kielzog zou gaan Michel de Maat uit zodat ik alle wind zou vangei Bert Utrecht Vlaardingen liepen al in kilometer nummer één samen van de overige deelnemers weg om niet meer te worden teruggezien. Op het zeer winderige parcours onstond een goede samenwerking tussen de bei de atleten. Met De Maat als beste te gen de wind en met Van Vlaanderen als voortrekker met de wind mee liep het duo steeds verder uit op de achtervolgers. Dat Van Vlaanderen uiteindelijk de zege naar zich toe trok in 1.03,51 was voorspelbaar. en een maand uit de roulatie is. Daarom was het voor Harry Ver- steegen niet al te moeilijk om op de derde plaats als beste streekatleet te eindigen. De Zoeterwoudenaar liep de lange tijd in zijn eentje achter het r vanuit gin- leidende duo zonder te naderen, één en twee Steek in de zij was er de oorzaak van Theo dat een groepje achtervolgers dat Gezondheid Alhoewel de organisatoren Zilveren Molenloop gen dat de nummei van vorig jaar, Aart Stigter van de Veer, ook dit jaar aan de start bestond uit John Buskermolen, Jan zouden verschijnen, kwamen beide Dirk Hazeleger en Frans Smit zich streektoppers niet naar Rijpwete- bij Versteegen voegde. De Bataaf ring.^tigter verklaarde dit jaar he- toonde echter karakter en pakte in lemaal geen trek te hebben in de de laatste meters de derde plaats i Zilveren Molenloop i hadden en wachtte daarop omdat ik gezondheidsredenen af. De Leider- 1.05,43 net voor Buskermolen (1.05,45) en Smit (1.06,13). Hazeleger liep naar een vijfde tijd (1.05,56) maar werd gediskwalificeerd. Des- dorper was nog niet helemaal her- ondanks maakte de Leidenaar een eenzelfde mening had geen toegedaan: "Bert liep een stuk mak kelijker dan ik. Ik ben meer een krachtloper en kom' daarom ook be- Klink, de troef van De Bataven geen ter tot mijn recht als ik tegen de acte de presence. De Nieuwerbrug- wind in loop. Ik heb er overigens ger, die de afgelopen maanden een nog aan gedacht om weg te gaan nooit eerder vertoonde vorm be toen we tegen de storm inliepen reikte, kreeg op zijn werk een spij- maar de kans was dan groot dat ker door z(jn knie waardoor hij al tevreden indruk. "Het gaat allemaal naar wens. Na de City-pier-City loop van volgende week bekijk ik samen met mijn trainer of de mara thon van Rotterdam haalbaar is. Blijkt dat de genezing van mijn blessure, waardoor ik zes weken uit de roulatie was, teveel tijd heeft ge vergd dan loop ik niet in Rotterdam. In dat geval gok ik op de marathon MANNHEIM (ANP) - Het Neder lands junioren basketbalteam heeft zich in Mannheim geplaatst bij de laatste acht van het Albert-Schweit- zertoernooi, een evenement met deelneming van onder meer de Sov jetunie en de Verenigde Staten. Ne derland won in de groepswedstrij den met 71-63 van de Bondsrepu bliek en met 79-50 van Portugal. Te gen Bulgarije werd met 56-61 verlo ren. Het Nederlandse team - met de Leiderdorpers Jan Groot en Mike Nijdam - bereidt zich voor op de Europese titelstrijd van 1990 in Gro ningen. Sovjet-schaatsers te sterk voor DDR Basketbaljeugd bij laatste acht Een eenzame atleet in de Zilveren in Amsterdam. "Vanwaar die haast om een marathon te lopen?. Ja eh, ik ben niet meer tevreden met die tijd van 2 uur 27 en wil daarom zo snel mogelijk proberen om onder de 2 uur 20 te duiken. Vandaar dus". Bij de eerste tien eindigden maar iolenloop bokst op tegen de harde wiru liefst vijf Bataven. Naast Ver steegen waren dat Peter Veldhui zen (zesde in 1.06,55), Sjaak van Schie (zevende in 1.06,57), Gé van Veen (achtste in 1.07,10) en Jan Kor- tekaas (negende in 1.07,22). Bij de veteranen 1 pakte Bataaf (foto Lock Zuyderduin) Martien Hoogenboom een tweede plek dooreen tijd van 1.10,56 neer te zetten. Barbara Kamp was bij de vrouwen het snelste. Met een tijd van 1.13,40 ging de PAC atlete Ciska van Velzen vooraf. JAN BROUWER DE KONING ALMA ATA (ANP) - De schaats ploeg van de Sovjetunie heeft het seizoen besloten met een overwin ning in de landenwedstrijd die de vriendschappelijke betrekkingen met de DDR moet bevestigen. Met 383 punten tegen 355 maakten de Sovjets de nederlaag van het begin van dit seizoen goed. Toen in Oost- Berlijn beide afvaardigingen op vol le kracht schaatsten, won de DDR alle zestien onderdelen. Op de slot dag van de 23e editie van de landen wedstrijd op de hooglandbaan van Medeo boekte Andrej Jermolin en Angela Hauck dubbele overwinnin gen. Jermolin noteerde 1.55,83 op de 1500 en 6.57,89 op de 5000 meter. Hauck zegevierde op de sprintaf standen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21