LEIDSCH DAGBLAD Zege Boris Jeltsin imponeert DA S LANG NIET MIS! §mnm Onverwachte topdrukte met paasdagen Smit te hulp geroepen bij grote olieramp in Alaska Muiters gijzelen 700 mensen Ijshockeyers stap hoger BIJ DE KOFFIE THEE CADEAU Nabootsen kernfusie is mislukt Deurwaarder ontslagen DINSDAG 28 MAART 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38893 Prijs fl. 1,25 KATWIJK/NOORDWIJK- /LISSE - Het onverwacht 'mooie weer heeft dit paas weekeinde tussen de 750.000 en 800.000 buitenlanders. meest Duitsers, naar ons land gelokt. Daarmee werden de 700.000 tot 750.000 personen, die vorig jaar met Pasen ons land aandeden, overtroffen. IVanaf zaterdagmiddag kwam een jgrote stroom toeristen richting kust 5 f#? en bollenstreek op gang die tot de middag van tweede paasdag aan hield. In Noordwijk waren vrijwel alle hotels bezet en moest er zater dag al worden doorverwezen naar hotels in de omgeving en ook in Katwijk was het 'redelijk vol'. Zowel zondag- als gistermiddag zag het op de boulevard in Noord- wijk zwart van de mensen en ook de terrasjes in de bloemenbadplaats waren zeer in trek. De mensen ston den in de rij om een vrijkomend plaatsje op een van de terras te be machtigen. Boven verwachting ook was de belangstelling in het paasweekein de voor de Keukenhof in Lisse. On geveer 40.000 bezoekers passeerden de toegangshekken van de bloe- menexpositie. Kritiek was er van een Keukenhof-woordvoerder op de slechte weersverwachting die het KNMI doorgaf voor de paasda gen: "Dat heeft ons veel bezoekers gekost". Volgens adjunct-directeur Jan sen van het Nationaal Bureau voor Toerisme had het aantal bezoekers aan ons land tot recordhoogte kun nen stijgen indien de gunstige weersvoorspellingen eerder be kend zouden zijn geweest. De we gen konden de drukte goed verwer ken. Slechts gistermiddag en - avond waren er naar en van de kust enige files te melden. Behalve de kust was dierentuin Blijdorp in Rotterdam een grote trekpleister. De recente geboorte van een ijsbeertje leidde tot 75.000 bezoekers, 46.500 meer dan een jaar geleden. In Burgers dierenpark bij Arnhem kwamen 35.000 een stijging met 75 procent ten op zichte van verleden jaar tijdens de paasdagen. Het Openlucht-museum bij Arn hem was een andere favoriet even als het avonturenpark Hellendoorn en het wassenbeeldenmuseum van Madam Tussaud in Amsterdam. Het attractiepark Duinrell in Wasse naar trok 9.500 bezoekers terwijl 17.000 mensen de gelijknamige camping bezetten. De Efteling en Madurodam waren ook dit jaar trek pleisters maar lokten toch minder dan afgelopen jaar. Topdrukte op de boulevards aan de kust, zoals op tweede paasdag in Scheveningen. MOSKOU (AP) - Boris Jeltsin heeft met zijn campagne te gen de privileges voor het hogere partijkader en de econo mische mislukkingen in de Sovjetunie een overweldigende zege behaald in de verkiezingen voor het nieuwe Congres van Volksvertegenwoordigers. gpd) Het persbureau Tass berichtte dat 1500 vertegenwoordigers gekozen Jeltsin volgens de voorlopige uitsla gen 89 procent van de stemmen had gekregen in de strijd om de zetel president zal kiezen evenals van Moskou, de stad waarvan hij tot 400 afgevaardigden 1987 de partijchef Juichende ijshockeyers na de zege op Joegoslavië. (loto EPA Het gezegde: 'Wat je ver haalt, is lekker', deed weer eens op gang. In dit geval voor de Ne derlandse ijshockeyploeg die in het warme Australië de we reldtitel in de C-groep voor zich opeiste. Daarmee voldeed Oranje aan zijn verplichting, want per slot van rekening hoort een schaatsnatie als Ne derland toch niet in de kel der van het mondiale ijshoc key thuis. Het team van bondscoach Larry van Wieren - als speler VANDAAG 32 PAGINA'S destijds voor Nederland nog actief op de Olympische Spe len in Lake Placid - won het cruciale duel tegen het even eens nog ongeslagen Joegosla vië met 8-3. Die ruime over winning kwam tot stand in de tweede periode en binnen een tijdsbestek van 6 minuten. De score vloog toen van 2-1 naar 6- 1 en de felbegeerde promotie naar de B-groep was daarmee een feit. Minder goed nieuws voor het nationale volleybalteam dat zijn befaamde coach Arie Se- linger kwijtraakte. Hij werd weggekocht door een Japanse firma die in ruil voor Selingers diensten naar verluidt ruim 4 miljoen gulden op diens reke ning bijstort. Selinger gaat voor 3 jaar naar Japan. ROTTERDAM (GPD) - Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Inter nationale gaat de bij Alaska aan de grond gelopen supertanker Exxon Valdez bergen. Het bedrijf heeft j vanochtend van de eigenaar van het schip, de oliemaatschappij Exxon Shipping Co, de opdracht voor de berging ontvangen. Smit Interna tionale gaat ook assisteren bij het I opruimen van de gigantische olie vlek in de Prins William Baai. Vandaag al komt het team van het Rotterdamse bergingsbedrijf in Alaska aan. Smit vliegt op zo kort mogelijke termijn 35 ton materieel I via Anchorage naar de plaats van de ramp. Het bergingsmaterieel be staat uit gasgeneratoren, compres- soren, duikapparatuur en veegar- De schoonmaakoperatie van de 40 miljoen liter ruwe olie krijgt gro te kritiek te verduren. Specialisten van Exxon stonden gisteren, na drie dagen voorbereiding, klaar om met het schoonmaken te beginnen, maar door de hard wind kwam daar van niets terecht. Inmiddels is in de Prins William Baai een gebied van meer dan 200 „Ik kan haast niet zeggen waar mijn hart voller van is, van vreugde of van zorgen over wat ik in de prak tijk kan bereiken voor de Moskovie- ten", zei Jeltsin op een bijeenkomst van enkele honderden werknemers van het Staatsbouwcomité, waar van hij de eerste vice-voorzitter is. Tass berichtte dat ruim 80 pro- Daardoor zette de tanker koers cent van de Moskouse kiezers zon dag zijn stem had uitgebracht. In 15 van de 26 Moskouse districten was uit de bus geko- de overige districten vierkante kilometer door de olie vervuild geraakt. De olie is op ver- naar een rif in ondiep water. De be- schillende eilanden aangespoeld, manning probeerde tevergeefs de stranden zijn verontreinigd. Des- koers van het schip nog te wijzigen, kundigen spreken van de grootste Verder staat vast dat de Exxon milieuramp aller tijden. Valdez op het moment van de ramp zal een tweede verkiezingsronde De harde wind van gisteren werd bestuurd door de tweede moeten worden gehouden, maakte ook voorlopig een einde aan stuurman, die niet over de vereiste het overpompen van de 150 miljoen papieren beschikte, liter ruwe olie die zich nog aan Volgens het boekje zou de kapi- In de republiek Litouwen eiste de Sajudis, de Litouwse Perestrojka Beweging, de overwinning op. Alle boord van de Exxon Valdez be- tein op de brug moeten staan. Die kandidaten van de Sajudis in 42 dis- vindt. De president van Exxon bevond zich echter in zijn hut. Shipping, Frank Iarossi, zei giste- Exxon bevestigde gisteren het ge ren dat door het slechte weer Exxon rucht, dat de kapitein een geschie- niet langer kan garanderen dat de denis van drankmisbruik heeft. olie van boord kan worden gehaald en dat de tanker zal worden losge trokken. Inmiddels zijn als reactie op de derheid door tricten zouden öf als eerste zijn ge ëindigd öf zijn doorgedrongen tot de tweede verkiezingsronde in ge vallen waar geen duidelijke parlement, de Opperste Sovjet, dat de dagelijkse gang van zaken zal be hartigen. De overige 750 volksverte genwoordigers zijn al aangewezen door de communistische partij, de vakbonden en andere officiële orga nisaties. Het Congres zal eens per jaar bijeenkomen. Sovjet-leider Michail Gorbatsjov is als algemeen secretaris van de partij al verzekerd van een zetel en zal waarschijnlijk ook worden her kozen tot president. Gorbatsjov, die samen met zijn vrouw Raisa zijn stem uitbracht in het Moskouse In stituut voor Chemische Fysica, zei dat de verkiezingen de hoop van de partijleiding op democratie vervul den. „Ze hebben het politieke den ken en de maatschappelijke activi teit van het volk bevorderd, en dat wilden we bereiken," zei hij. (pagina 5: Hervormingsgezinde Sov jets opgetogen over uitslag) UITNODIGING FIORELLA OPENT: op woensdag 29 maart FIORELLA OPENT: aan de: Burgsteeg no. 5 te Leiden een spiksplinternieuwe modezaak, voor de modebewuste vrouw van nü! FIORELLA OPENT de nieuwe lente, met een nieuw gezicht, in een eigentijdse nieuwe stijl. Uw stijl. - U bent van harte welkom - V&D-koopavonden voor rechter AMSTERDAM (ANP) - Het warenhuisconcern Vroom Dreesmann moet zich volgende week donderdag verantwoorden voor de Amsterdamse rechtbank in verband met het overtreden van de winkelsluitingswet. V&D opende in december vorig jaar twee avonden lang de deuren voor het personeel en introducés. Volgens de politie waren die speciale koop avonden met forse kortingen in strijd met de winkelsluitingswet. Bij diver se V&D-filialen werd proces-verbaal opgemaakt. Justitie heeft V&D nog de mogelijkheid gegeven om vervolging via een schikkingsvoorstel af te kopen, maar daar ging het bedrijf niet op in. i de kandidaten ramp de prijzen op de Amerikaanse oliemarkt gisteren scherp gestegen. De ramp betekent namelijk, dat de Het afgelopen paasweekeinde haven Valdez sinds vrijdag vooralle kwam vast te staan hoe de ramp kon scheepvaartverkeer is gesloten. En gebeuren. De tanker verliet vrijdag Valdez is het eindpunt van de pijp- de vaste vaarbaan in de de Prins lijn die olie aanvoert uit noord-Alas- William Baai, in een poging drijven- ka, waar een kwart van Amerika's de ijsbergen te ontwijken. olie vandaan komt. werd verkregen. De Sajudis streeft naar een lossere band met Moskou. Ook in andere steden en republie ken leden vertegenwoordigers van de communistische partij pijnlijke nederlagen. In Leningrad, Kiev, Estland en Letland werden de com munistische kandidaten wegge- Gevangenisopstand in Guatemala HUISHOUDBEURS 30 MAART T/M 9 APRIL Dogelijks van 10-17 uur. MA. 3 T/M VR. 7 APRIL ÓÓK 19-22 UUR. Toegangsprijs f. 12,50, 's avonds f. 10,- Grotis Pendeldienst: volg borden RAI. Info: RAI Nieuwslijn 020-5813980 AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Perioden met zon i mistbank. Overdag perioden met zon. Minimumtemperatuur om streeks 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Weinig wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: perioden met zon en overwegend droog. Middagtempera tuur rond 14 graden. Demonstranten in Kosovo vallen politiebureau aan BELRGADO (Rtr) - De onrust in de Joegoslavische provincie Kosovo dreigt volledig uit de hand te lopen. Honderden etnische Albanezen vie len vanmorgen in Zur een politiebu reau aan, uit protest tegen de voor genomen beperking van de autono mie van Kosovo. Volgens Radio- Belgrado viel daarbij één dode en 14 gewonden. Onder de bevolking van de pro vinciehoofdstad Pristina gingen verder geruchten dat het Albanese personeel de controlekamer van de elektrische centrale in Obilic, de be langrijkste krachtcentrale van Kos ovo, heeft bezet. De Joegoslavische leiding heeft leger en politie vandaag volmacht gegeven om een einde te maken aan de onrust, die al aan zeker 3 mensen het leven heeft gekost. (pagina 5: Avondklok in Kosovo na doodschieten van politic). Bij een 500-grams pak cq Perla Mild koffie krijgt u nu een doosje met twintig zakjes Si Engelse thee melange lt.w.v. 1.19) cadeau Aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 april a.s. Zolang de voorraad strekt Of de helft van de winkelwaarde contant Albert Heijn. Per traditie gebrand op koffiekwaliteit. SANTA CATARINA PINULA muiters voedsel en water in ruil voor de vrijlating van 154 kinderen. El Pavon is door meer dan 1.000 mi- Guatemala, El Pavon, houden sinds litairen en politieagenten omsin- zondagmiddag naar schatting 700 6elci- gijzelaars vast, onder wie veel i kinderen. Volgens officiële cijfers heeft de muiterij tot nu toe 8 levens gekost. Lokale radiostations spreken over zeker 15 doden en meer dan 30 gewonden. De minister van binnenlandse za ken, Valle, verschafte gisteren de De muiters eisen algemene am nestie, verbeterinig van de levens omstandigheden in de gevangenis t vliegtuig om naar Cuba te te overmeesteren. Er volgde een schietpartij van meer dan 3 uur. In middels zijn al tientallen gijzelaars vrijgelaten. Volgens sommige van hen, zou den veel gijzelaars uit eigen wil op het gevangenisterrein blijven, om dat zij vrezen voor het leven van de gedetineerden na afloop van de muiterij. Gisteren namen de op gaan. De opstandelingen maakten standelingen ook twee door de rege- gebruik van alle verwarring rond het speciale paasbezoek van hon derden familieleden om de wachten Dinsdag 2 i op: 07.24 uur. zo ian op: 02.27 uur, I maart i onder: 20.07 uur;, naan onder: 09.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.22 en 19.42 ui ter: 03.26 en 15.25 uur. NIEUWEGEIN (GPD) - Wel bubbels maar geen kernfusie. Dat was eerste paasdag het resultaat van een proef in het instituut voor Fundamenteel Onderzoek van de Materie (FOM) in Nieuwegein. Daar werden de omstandigheden nagebootst waaronder de Engels man Fleischman en de Ameri kaan Pons een samensmelting van atomen waarbij zeer veel energie vrijkomt veroorzaakten. Ook in het Engelse Harwell Insti tuut is een poging de proef te imi teren mislukt. De twee wetenschappers maakten vorige week bekend dat zij onder kamertemperatuur een kernfusie tot stand hadden ge bracht door twee elektroden van platina en palladium in een bak met zwaar water onder stroom te zetten. Iets wat tot nu toe alleen nog gelukt was onder zeer hoge druk en onder extreem hoge tem peraturen. „Het feit dat het ons niet is ge lukt bewijst dat het toch niet zo simpel is. Er kwam, doordat het water werd verhit, wel gas vrij. Van een kernfusie was echter geen sprake", zegt wetenschap pelijk groepsleider Donné van het FOM. Hijzelf vindt de bewe ring van Fleischman en Pons ui terst dubieus. „Eerlijk gezegd ge loof ik niet dat je zo een reactor kunt bouwen". Volgens Donné wordt op dit moment overlegd met onder an dere het TNO over de proef. „De vraag is of de elektroden hele maal in orde waren. De hoeveel heden palladium en platina die we in huis hadden waren niet echt groot. Er zullen nog wat ex perimenten worden gedaan". De mees e energiedeskundigen hebben inmiddels terughoudend gereageerd op de 'uitvinding van de eeuw' Ongeluk met dienstauto na gratis drankjes ENSCHEDE (GPD) - Staatssecreta ris Koning (financiën) heeft een En- schedese belastingdeurwaarder ontslagen wegens ernstig plichts verzuim. Twee andere deurwaar ders uit Enschede en Hengelo is voorwaardelijk ontslag aangezegd. De drie waren eerder dit jaar ge schorst, omdat ze bij hun werk bui ten hun boekje zouden zijn gegaan. Onder meer zouden zij van een restauranthouder in Beckum dure drankjes en geschenken hebben aangenomen. Volgens een FIOD- rapport dronken ze tijdens eën werkbezoek over een intern conflict gratis Franse cognac en whisky en veroorzaakte de Hengeloër na af loop met een dienstauto een onge luk, waardoor duizenden guldens schade ontstond. De rijksrecherche heeft de zaak onderzocht. De raads man van de ontslagen deurwaarder zegt dat staatssecretaris Koning niets hard heeft kunnen maken van de beschuldiging en wil beroep aan tekenen bij de ambtenarenrechter. De drie ambtenaren werkten eerst bij de belastingdienst in Hen gelo, maar werden overgeplaatst omdat door .uitbundige handelin gen' van de drie de arbeidsverhou dingen ernstig waren verstoord. Er zou zich nog veel meer hebben afgespeeld, maar geen van de drie betrokkenen wil de zaak toelichten. De Almelose officier van justitie ring gestuurde onderhandelaars ge vangen. Daarna gingen de autoritei ten in op de eis om Gonzalo Menen- dez te sturen, de procureur voor de mensenrechten. Maar ook die wist geen oplossing te bereiken. Vannacht lieten woordvoerders van de regering van de christende mocratische president Cerezo we ten, dat de onderhandelingen niet eerder zullen worden hervat als niet eerst alle gijzelaars zijn vrijgelaten. Van der Laan zegt bezig te zijn met Vanochtend lieten de opstandige de definitieve afronding van de gevangenen en 19 gegijzelden, on zaak. der wie 4 kinderen vrij. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! per maand» 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Pc/Wnpl.: Opsturen naar: LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1