'De trein rijdt gewoon verder De Koek beleeft negatieve primeur SpooTTV DINSDAG 28 MAART 1989 PAGINA 17 Nederland terug in de B-groep Geslaagde rentree van Hiele Nuchtere reacties op vertrek van Arie Selinger Opmars Nijssen gestuit Zico lijdt verlies op afscheidsfeest p O R BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Toppers niet op WK-tafeltennis DORTMUND (DPA) - Bettine Vriesekoop is niet de enige grote afwezige op de wereldtitelstrijd tafeltennis, die morgen in Dort mund begint. Het toernooi mist ook Europese kampioene Flioera Boelatova en wereldkampioene He Zhili uit China. Beide kampioenen zijn om dis ciplinaire redenen uit de ploeg ge laten. Boelatova verliet tijdens het top 12 toernooi in Charleroi na een dispuut met de scheidsrech ter uit balorigheid de arena en weigerde verder te spelen. De Russin werd gestraft met uitslui ting voor Dortmund. He Zhili werd twee jaar geleden in New Delhi tegen de uitdrukke lijke wens van de ploegleiding wereldkampioene. De sancties bleven niet uit. Ze werd gepas seerd voor de Olympische Spelen in Seoel. Daarover maakte ze veel heibel in China. Ze stapte met haar verhaal naar de pers. Dat was voor de Chinese bond op nieuw aanleiding haar te straffen. Onder het mom dat ze de eenheid in de ploeg in gevaar bracht, werd ze niet opgenomen in de selectie voor de WK in Dortmund. In het 21 spelers tellende gezelschap, dat zaterdag in de Bondsrepu bliek arriveerde, ontbrak inder daad He Zhili. Aardbeving? Nee, een doelpunt NAPELS (Reuter) - Een aardbe ving? Nee, een doelpunt van Na- poli. Omwonenden van het Sao Paolo-stadion in Napels bidden op elke speeldag dat Napoli wei nig doelpunten zal maken. Elke treffer wordt namelijk in hun woning gevoeld. De muren en vloeren trillen, alsof er een aardbeving is. Bij 128 flatbewo ners zit de schrik er behoorlijk in. Tijdens de Europese bekerwed strijd van Napoli tegen Juventus liepen ze drie keer uit angst de straat op. Drie keer stond de flat te schudden, drie keer maakte Napoli een doelpunt. Het laatste viel in de slotseconden van de verlenging. De 80.000 toeschou wers in het stadion leefden zich zo uit, dat de bewoners in paniek naar buiten renden. De flatbewoners hebben burge meester en wethouders van Na pels dringend verzocht een struc tureel onderzoek te doen naar de staat van de woningen. Boven dien zetten ze grote vraagtekens achter de akoestische voorzienin gen bij de actuele renovatie van het stadion voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1990 in Italië wordt gehouden. Wouters in het gips AMSTERDAM (ANP) - De rechter knie van Ajacied Jan Wouters gaat voor ongeveer drie weken in het gips. De verrek king in de binnenste knieband, die de middenvelder vorige week tijdens de training met hel Nederlands elftal opliep, blijkt ernstiger dan verwacht. Wou ters heeft speling in het ge wricht. SYDNEY (ANP) - Het Nederlands ijshockeyteam is terug in de B- groep. Oranje werd gisteren in het MacQuarie-stadion in Sydney C- wereldkampioen door de overwin ning met 8-3 op Joegoslavië. De fors uitgevallen zege kreeg in de tweede periode gestalte toen Nederland binnen zes minuten van 2-1 naar 7-1 uitliep. Het duel tussen Nederland en Joegoslavië was doorslaggevend voor de promotie. Beide landen wa ren in het warme Sydney een klasse apart. De Joegoslaven hadden een sterke opening, maakten indruk met verpletterende overwinningen, maar vielen terug naarmate het toernooi vorderde. De Nederlandse ploeg deed het precies andersom, startte matig met enkele 'kantje- boord-zeges' en kwam in het ver loop van de zevendaagse steeds be ter in vorm. Dat toonden de triomfen tegen Hongarije en China reeds aan. In die duels kwam de doelpuntenmachine op gang en tegen Joegoslavië werd die lijn voortgezet. Risto Mollen van Smoke Eaters uit Geleen werd de grote man met vier doelpunten. Basis De overige doelpunten kwamen op naam van Collard, Berteling, Lou- wers en Wensink. Aan de basis voor de overwinning stond het sterke po- werplay van de Nederlandse ploeg. Vier van de zes doelpunten in de tweede periode kwamen voort uit een numerieke meerderheid. Daarnaast was het 'penaltykil- ling' goed verzorgd bij Nederland. De ploeg kreeg 34 strafminuten, in clusief de 10 minuten straf voor Jo- han Toren van Groningen. Twee keer stonden de Joegoslaven met vijf man op het perfecte ijs tegen drie Nederlanders, maar kwamen niet tot scoren tegen de slimme Ne derlandse verdediging met Geesink, uitgeroepen tot beste ver dediger van het toernooi, en de Ca nadees-Nederlandse doelman Pol man Tuin van Heerenveen aan het hoofd. In het eerste kwart namen de Joe goslaven na zeven minuten de lei ding door Mlinarec. Het doelpunt werd door de 3500 voornamelijk Joegoslavische toeschouwers in het uitverkochte stadion hysterisch toegejuicht. Achttien seconden la ter deponeerde Mollen de eerste van zijn vier doelpunten achter de Joegoslavische goalie (1-1). Het was het startsein van een pröduktieve Nederlandse periode. Doordacht Binnen de minuut na het startsein van de tweede periode zorgde Col lard voor 2-1. De Joegoslaven raak ten het hoofd kwijt en hakten er ste vig op los. De een na de ander werd van het ijs gestuurd en Nederland profiteerde doordacht. Het power- play resulteerde binnen zes minu ten in vier doelpunten. Berteling, Louwers en Mollen voerden de stand op naar 6-1, Wensink maakte er nog in de tweede periode 7-1 van. In het laatste kwart kwamen de Joegoslaven nog even terug door Besic en Suvak (7-3), maar alweer Mollen maakte aan alle illusies een einde (8-3). De degradatie uit de B- poule in Canazei 1987 was uitge- j wist. De kwalificatie voor het Olym pisch toernooi in Albertville 1992, die volgend jaar in Frankrijk ver diend kan worden, is het volgende doel van Van Wieren en zijn spelers groep. Scoreverloop Nederland - Joegoslavië 8-3 (1-1, 6-0, 1-2). 7.36 Mlinarec 0-1, 7.54 Mol len 2-1, 20.57 Collard 2-1, 32.43 Ber teling 3-1, 34.55 Louwers 4-1-, 36.14 Mollen 5-1, 38.15 Mollen 6-1, 38.57 Wensink 7-1, 43.14 Besic 7-2. 44.20 Suvak 7-3, 46.21 Mollen 8-3. Straf minuten: Joegoslavië 20, Nederland 34. Toeschouwers: 3500 (uitver kocht). VENLO (GPD) - Joop Hiele was gistermiddag na de 1-1 tegen VVV een van de weinige Feye- noorders die met een voldaan ge voel op de wedstrijd konden te rugzien. De doelman van Feye- noord, die na een afwezigheid van viereneenhalve maand zijn come back vierde in het eerste elftal, had geen schuld aan het Venlose doelpunt, behoedde zijn ploeg in de slotfase voor een nederlaag door een gevaarlijk schot van Jos Luhukay uit de hoek te tikken en maakte ook verder een betrouw bare indruk. Alleen bij het uittrappen van de grond had Hiele nog wat proble men. Hij kreeg zijn rechtervoet moeilijk onder de bal en liet dat uittrappen na de rust over aan Marcel Brands. Joop Hiele, die vanaf de tribune nauwlettend werd gadegeslagen door bonds coach Thijs Libregts, plakte ogenschijnlijk ook wat meer aan zijn doellijn dan voor zijn blessu reperiode. Hiele: „Ik had me voorgeno men om heel rustig te spelen, want jullie van de sportpers staan gereed om m'n nek af te snijden als het fout mocht gaan. Ik sta on der een geweldige druk. Ik vind zelf dat het redelijk goed gegaan is. Van de knie heb ik geen last meer, wel van de spieren erom heen". i zijn bevredigende rentree handtekeningen uitdelen in Venlo waar Feyenoord met 1-1 gelijk- 'Beschamende middag voor Utrecht' UTRECHT (GPD) - FC Utrecht heeft gisteren tegen Willem II een weinig bemoedigende 'primeur' be leefd. De rode kaart die Johan de Koek al na drie en een halve minuut kreeg van scheidsrechter Ben Kern- pers (slaande beweging naar David Loggie), is de snelste die ooit in het betaald voetbal is getrokken. Statis ticus John Frederikstadt: „Tot nu toe was Jos Peltzer er het eerste bij, dat overkwam hem in de wedstrijd Cambuur-RKC op 31 maart 1985, toen Arie de Munnik al na vier mi nuten rood gaf'. In Tilburg mocht FC Utrecht, dat het duel met 2-0 verloor, na rust nog een tweede rode kaart incasseren. Aanvoerder Kevin Young vergat zich na een duel met Wilco van Buuren en trapte de Tilburgse ver dediger. Scheidsrechter Kemkers had het incident niet gezien ("Het gebeurde achter m'n rug") maar grensrechter Ad Hopmans, die ook bij het incident met De Koek als ad viseur was opgetreden, stak gedeci deerd zijn vlag omhoog. Na rugge spraak met Kemkers werd ook Young weggestuurd. De Engelsman kan een ferme schorsing tegemoet zijn, want hij had nog een voorwaardelijke schor sing van vijf duels lopen. Het gevolg van een rode kaart, toevallig ook op tweede paasdag een jaar geleden opgelopen tegen PEC. Young: „Ik Julio Llorente raakt gewond Julio Llorente, centrale verdedi ger van Real Madrid, is gisteren bij een verkeersongeluk ge wond geraakt. De Spanjaard werd in het ziekenhuis opgeno men. In de botsing werd een halswervel geraakt. Over de ernst van Llorentes verwondin gen werden nog geen medede lingen gedaan. De woordvoer der van het ziekenhuis ver wachtte dat hij op korte termijn uit het ziekenhuis zou worden NIEUWEGEIN (GPD) Teleurgesteld, maar vooral nuch ter en met een opmerkelijk gevoel voor realiteit reageerden de spelers van het Nederlands volleybalteam gisteren op het vertrek van Arie Selinger. De bondscoach wordt voor het astronomische bedrag van rond de vier miljoen gulden voor drie jaar sportadviseur bij Daiei, een multinationaal concern met vier sportafdelingen in Japan. Voor Selinger, die Nederland met zijn prestaties groot internationaal aanzien gaf, was de stem van de spe lers en hun toekomstfilosofie van doorslaggevende betekenis bij het •nemen van zijn besluit. „Als de groep uit elkaar was gevallen dan was ik niet weggegaan", verwoord de de volleybalgoeroe zijn gevoe lens. „Eerst waren de reacties heel negatief. Er waren zelfs spelers, die wilden stoppen. Maar een dag later dachten ze er toch anders over. Pas nadat ze me ervan hadden over tuigd dat ze samen op deze weg wil den doorgaan en me duidelijk had den gemaakt, dat ze zich sterk ge noeg voelden zonder mij, heb ik ge tekend. Ze vonden zelf ook dat ik dit uiterst ongewone financiële aan bod niet mocht laten lopen". Desalniettemin tekende Selinger tekende zaterdag de verbintenis met het Japanse concern, die tot de cember 1992 geldt, „met bloedend hart". „Mijn geest en hart zitten nog steeds niet op dezelfde golflengte. Aan de ene kant ben ik blij en ver eerd door de aanbieding, aan de an dere kant maakt het me droevig. Het is hetzelfde gevoel dat een va der heeft als hij een kind kwijtraakt, omdat het op zichzelf wil gaan wo nen. Zo'n band heb ik met deze twaalf jongens ook opgebouwd. Ik weet niet of ik een goede beslissing heb genomen. Tenminste emotio neel gezien. In Nederland wist ik wat ik had en welk doel we nastreef den, in Japan zijn er nog zoveel on zekerheden. Daarvoor ken ik het land, de cultuur en de gewoontes onvoldoende. Daar staat echter een financiële onafhankelijkheid voor de toekomst tegenover. Als ik jong was geweest, had ik het uit ambi tieuze overwegingen niet gedaan". Eindstation De officiële contacten tussen Daiei, dat baseball, voetbal, atletiek en volleybal als sportafdelingen heeft, en de technisch leider dateren van anderhalve maand geleden. Maar vanaf 1982 heeft Selinger met het bedrijf al goede connecties. Tijdens zijn periode als bewindvoerder van de nationale vrouwen-volleybal- ploeg van de Verenigde Staten Dat het afscheid van de 52-jarige Amerikaan, die revolutionaire ver anderingen en successen te weeg bracht bij het nationale mannen volleybal, nog lang zal nadreunen, lijdt evenwel geen enkele twijfel. Daarvoor zijn de uitstraling en de autoriteit van Selinger, die in no vember '85 als clubcoach van Marti- nus naar Nederland kwam, te groot. In die zin laat de volleybalprofessor voorlopig een grote leegte achter. Of zoals NeVobo-voorzitter Piet de Bruin opmerkte: „We juichen de ze stap niet toe, maar tonen er wel begrip voor als een professionele trainer zich zo kan verbeteren. Wij gaan niettemin door met dit beleid en hebben van de spelers de verze kering gekregen dat zij dat ook wen- Ron Zwerver, de 21-jarige inter national, was de eerste om te onder kennen dat er geen gemakkelijke periode voor de deur staat. „Ieder een kijkt nu nog meer naar ons dan in het verleden", stelde hij vast. „Trainers en clubvertegenwoordi gers als de Hachmannetjes en de De Haasjes zullen ongetwijfeld gaan proberen het voorbereidingspro gramma te dwarsbomen. Daartegen zullen we ons moeten wapenen. Het maakt de druk en de verantwoorde lijkheid heel groot. Maar ik denk dat we mentaal sterk genoeg zijn dat op te vangen. Mogelijk dat onze ont wikkeling door het vertrek van Se linger zelfs beter en sneller gaat". Verschuilen Ook Marco Brouwers, in leeftijd (31) en in ervaring (224 interlands) de meest geroutineerde kracht in ,de nationale ploeg, bevond zich op die lijn. „We zijn als team nog meer op elkaar aangewezen', aldus de Am- stelvener. „We kunnen ons niet meer verschuilen achter de trainer of de coach. Ik denk dat de tijd rijp is om op eigen benen te staan. We zijn als groep gegroeid en zo volwas sen geworden dat we het ook zon der Arie kunnen redden. Het is niet meer relevant welke man er straks voor ons staat. We hebben destijds met z'n allen gekozen voor topsport. Dat doel moeten we ons voor ogen het nationale volleybalteam "met bloed- (archieffoto ANP) uitleenbasis bij het volleybalteam van Daiei en trad hij zelf regelmatig op als adviseur. De bondscoach beëindigt zijn werkzaamheden officieel per 1 au gustus. Het EK-kwalificatietoer- nooi in het Westduitse Friedrichshafen (begin juni) vormt echter min of meer het eindstation van zijn taak bij de nationale ploeg. De NeVobo wacht de niet geringe taak een waardige en adequate op volger voor de Amerikaan te vin den. Bij die speurtocht krijgt den, die binnenkort het s kingsverband met de bond voor driejaar zal verlengen, ook een stem in het kapittel. „Voor ons", wist Frits Suèr, woordvoerder van de geldschieter, „is het niet zo'n zwaar item. Wij vinden het minstens zo be langrijk wat de spelers voor coach willen. Het vertrek van Selinger heeft onze plannen ook niet veran derd. Wij geloven heilig in het be leid van de bond. De trein rijdt ge woon verder, alleen de machinist wordt afgelost". ft r> urrcppTW KEY BISCAYNE (ANP) - De opmars van Tom Nijssen in het toernooi van Key Biscayne is nog in het paasweekeinde tot staan gebracht. De Nederlander reikte in Florida tot de laatste zestien en geen stap verder. De als elfde geplaatste Span jaard Emilio Sanchez stond Nijssen in de achtste finale geen set toe. Manon Bollegraf was gisteren als enige Nederlandse nog in het toernooi, dat met een opzienbarend prijzenbedrag van 2,1 miljoen dollar, bijna vier en een half miljoen gulden, is ge doteerd. Na de grote vier Grand-Slam- toernooien geldt „Key Biscay ne", het spelerskampioenschap, als een van de best bezette eve nementen. Bij de vrouwen ont brak slechts de top twee: Steffi Graf en Martina Navratilova. Door zijn overwinning op de Zuidafrikaan Cristo van Rens- burg in vijf sets was Nijssen ver rassend tot een elite-gezelschap met grootheden als Ivan Lendl, Kevin Curren en Mikael Pern- fors (die 's avonds overigens het onderspit dolf tegen de West duitser Steeb) toegetreden. Het optreden van Nijssen tegen San chez was snel voorbij. Alleen in de tweede set slaagde hij er in redelijke weerwerk te bieden. De cijfers waren 6-3, 7-5, 6-2. Nijssen was in Key Biscayne verder gekomen dan veteraan Jimmy Connors, die in tegen Curren wel de eerste twee sets won maar er vervolgens drie uit handen gaf. De partij duurde een slordige vier uur. Een echte grote, de als eerste getipte Ivan Lendl, ondervond weinig tegenstand van de Ecua- doriaan Andres Gomez, die in drie sets van het kunststof werd gespeeld. Van de top-vier is Lendl overigens wel de enige tennisser die nog in het toernooi i; was zo gefrustreerd over die kaart voor De Koek en over onze achter stand, dat ik deze domme actie be ging. Dit seizoen kan ik wel verge ten. Ik ga me beraden of ik mis schien helemaal met voetbal stop". Behalve de genoemde twee rode kaarten werd Young ook drie jaar terug in de bekerwedstrijd tegen DS weggestuurd. Zelfs doelman Jan Willem van Ede kwam niet ongeschonden uit Tilburg, voor het eerst in zijn loop baan (180 competitie-duels) liep hij tegen geel op. De keeper: „Een be schamende middag voor FC Utrecht, ik denk dat we ons hier erg onprofessioneel gedragen hebben". En trainer Han Berger „Op deze manier blijven er weinig spelers over om nog een elftal op te stellen. We hebben al een hectische week achter de rug, met toestanden rond de supporters en extra gesprekken over mijn functioneren. Dat heeft de zaak ook geen goed gedaan". Het bestuur van FC Utrecht is overigens van plan om het seizoen met Berger af te maken. Voorzitter Theo Aal- bers: „Ondanks de stommiteiten van De Koek en Young kan ik de ploeg geen tekort aan inzet verwij ten. We zitten in een heel moeilijke fase, maar ik zie nog mogelijkheden om aan degradatie te ontsnappen wanneer het elftal deze motivatie kan houden en de agressie leert be heersen". UDINE (AFP) Een fantasie-elftal onder de naam 'Rest van de wereld' heeft het afscheidsfeestje van de voetballer Zico bedorven met een overwinning. De wereldsterren wonnen gisteren in Udine met 2-1 van Brazilië. Voor 40.000 toeschouwers in het stadion van zijn vroegere werkge ver kreeg Zico tien minuten voor tijd een applauswissel. Hij ruimde het veld voor Douglas. Voor de mondiale selectie scoorden France- scoli in de 34e en Detari in de 65e minuut. Dunga had al na vijf minu ten voor Brazilië gedoelpunt. In de tweede helft mocht in het Braziliaanse elftal de PSV'er Roma- rio opdraven. Hij verving Renato. Een van zijn tegenstanders was clubgenoot Eric Gerets, wiens op treden de volle negentig minuten duurde. Het duel stond onder lei ding van de Italiaan Agnolin. Opstellingen: Brazilië: Gilmar (Joao Leite); Ricardo (Alemao), Mo- zer, Gomez (Julio Cesar) en Junior (Branco); Dunga (Milton), Renato (Romario) en Silas (Andrade; Zico (Douglas), Careca (Evair) en Valdo (Tita). Wereldelftal: Preud'homme (Das^jev); Joao Pinto, Gerets en De- mol; Valderrama, (Mihailovic), Francescoli, Stojkovic en Detari; Rui Aguas, Ridvan (Colak) en Durowski. DINSDAG 19.00-20.00 SKY: What a Week: weekover zicht. 20 00-21.00 SKY Atletiek polsstokhoog springen in Grenoble 20.00-21 15 Super: Sports Night- met o.a Grand Prix Snooker. 21.00-23.30 SKY: Paardesport internatio nal Show Jumping. 21 15-21.45 Super: Soccer Scene: interna tionaal voetbalnieuws. 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 Super: English League Foot ball. 22.15-22.45 Did 2: Der Sport-Spiegel docu mentaire over de 'Haute Route' tussen Montblanc en Matterhorn 22 45-22 55 BRT 1 Wielrennen verslag van de eerste rit van de Driedaagse van De Panne. 23.00-23.30 Did 1 ARD-Sport extra: Duitse voetbalbeker, samenvattingen van de drie wedstrijden in de kwartfinales: Vlb Stuttgart- 1 FC Kaiserslautern, Borussia Dortmund- Karlsruher SC. Bayer Leverkusen-Bayer Uerdingen. 23.00-00.00 Super: NBA Basketbal. 23.30-01.00 SKY Snooker: Irish Masters.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17