Veel problemen met kunstgebit Nuttige informatie voor mensen met een uitkering Wang en Apple met snelle computers Videowriter voldoende voor tekstverwerking Huisarts beter toegerust op oudere diabeticus Vensterbank kan energie besparen DINSDAG 28 MAART 1 WJtt IL'iNUl Konsumenten Kontakt zet rechten en plichten op 'n rijtje Veel uitkeringsgerechtigden zijn onvoldoende op de hoogte van hun rechten en plichten als cliënt van de sociale dienst. De regels zijn immers vaak ingewikkeld. Bovendien laat de voorlichting van de sociale diensten nogal eens te wensen over, zo heeft Konsumenten Kontakt (KK) geconcludeerd uit een eerder onderzoek. Onder de licht provocerende titel 'Wie is er bang voor de sociale dienst?' is bij COMAC (een samen werkingsverband van KK, Consu mentenbond en De Ombudsman) een brochure verschenen die de uit keringsgerechtigde wegwijs maakt bij de sociale dienst. De brochure, een boekje van 64 pagina's, gaat uitgebreid in op de gemeente, die is belast met uitvoe ring van een aantal sociale voorzie ningen en dus een aantal uitkerin gen op het niveau van het sociale minimum uitbetaalt. In de mees te gevallen is deze taak opgedragen aan de gemeentelijke sociale dien sten. Soms krijgt men echter te ma ken met de afdeling sociale zaken of welzijn van de gemeentesecretarie. Aanvraag Bij het aanvragen van de uitkering is de datum van de aanvraag is ge lijk de datum waarop de uitkering ingaat. De sociale dienst moet dan ook desgevraagd een bevestiging van de aanvraag afgeven, voorzien van de juist datum. De sociale dienst mag een cliënt nooit wegstu ren omdat deze niet alle benodigde papieren bij zich heeft. Schoolverlaters tot 21 jaar kun nen zich het best in een vroeg stadi um laten inschrijven bij het gewes telijk arbeidsbureau (gab). Zij moe ten namelijk zes maanden wachten, ONTKALKEN De meeste ontkal- kers werken op basis van fosfor- zuur, dat schadelijk is voor het milieu. De snelontkalker die kook winkel Van Heemskerk (tel 020- 712407) onder het merk Rapid op de markt is een stuk beter. Deze werkt op basis van citroenzuur en een alu- miniumzout. De zakjes die niet door kinderen zijn te openen kosten ƒ3,25 per drie. nadat zij het dagonderwijs hebben verlaten. Gedurende die tijd moe ten ouders/verzorgers in hun le vensonderhoud voorzien. Zij kun nen kinderbijslag krijgen als de schoolverlater bij het gab is inge schreven. Ongeveer een maand voordat de wachttijd afloopt kun nen zij een uitkering bij de sociale dienst aanvragen. Bij de aanvraag voor de uitkering is de aanvrager verplicht allerlei in formatie over zichzelf te verschaf fen. Een belangrijke regel: als de so ciale dienst twijfelt aan bepaalde in formatie, moet de dienst met bewij zen komen dat het niet klopt. De be- wijstlast ligt niet bij de aanvrager. De brochure beschrijft uitgebreid de juiste handelwijze voor uitke ringstrekkers die het niet eens zijn met beslissingen van de sociale dienst of van de behandelend amb tenaren. Er zijn voorbeelden te vin den van bezwaarschriften die men in zo'n geval gebruiken. Inkomsten Bij een uitkering heeft op grond van de algemene bijstandswet (abw) of de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww) houdt de sociale dienst rekening met inkomsten uit arbeid en eventueel vermogen. Het zogenaamde 'bescheiden' vermo gen mag niet meer bedragen dan 7900 voor een alleenstaande en 15.800 gulden voor een eenouder gezin of een gezamenlijk huishou den. Voor een aantal uitkeringen be staat er een sollicitatieplicht. Dat betekent dat de uitkeringstrekker actief naar werk moet zoeken, maar hoe actief, verschilt vaak per ge meente. In elk geval moet men inge schreven staan bij het arbeidsbu reau, die inschrijving steeds tijdig verlengen, op tijd verschijnen na een oproep van de sociale dienst of het gab en passende arbeid aanvaar den. Ook moet men aan om-, her- of bijscholing meewerken. De brochure legt ook op begrijpe lijke wijze uit hoe de sociale dienst kijkt naar de samenstelling van het huishouden bij vaststelling van de hoogte van de uitkering. Ook wordt gekeken naar de manier waarop de uitkeringsgerechtigd woont: of dat zelfstandig is, als kamerbewoner, woningdeler of geheel zonder woonkosten. Het werken naast een uitkering is ook aan allerlei regels gebonden, zelfs onbetaald werk. Bij betaald werk moet de sociale dienst worden gemeld om noeveel uur dat gaat en hoe groot de verdiensten zijn. Vrij willigerswerk mag in principe, maar moet in een aantal gevallen worden goedgekeurd door een toet singscommissie. Klussen als vrien dendienst is toegestaan. Wie een studie volgt of samen woont met iemand die en studie volgt moet ook weer van allerlei za ken op de hoogte zijn. Het niveau en de duur van de studie maken ver schil. Leeftijd en samenstelling van het huishouden kunnen ook van in vloed zijn. Voorts zijn er verschil lende regelingen en instellingen die een vergoeding geven voor studie kosten. Verder is er een groot aantal bij zondere regelingen voor bijvoor beeld de huiseigenaar die in de bij stand komt, voor degenen die niet in aanmerking komen voor huur subsidie en toch hoge woonkosten hebben of als men voor extra kosten komt te staan die niet van een uitke ring zijn op te brengen. Er is ook een regeling voor bijzondere bijstand, voor extra noodzakelijke kosten. Deze kan per gemeente verschillen. Fondsen Ook is er een aantal fondsen, waar van de minima gebruik kunnen ma ken, dat overigens ook per gemeen te verschilt. Zo kennen gemeenten studiefondsen (voor schoolgaande kinderen), garantiefondsen (voor geldleningen), noodfondsen op al lerlei terreinen en reductiefondsen (voor korting op verschillende za ken). Tot slot kennen ook veel ge meente kwijtscheldingsregelingen, zeker voor onroerend-goedbelas- ting, maar ook voor andere heffin gen. De brochure 'Wie is er bang voor de sociale dienst' is te bestellen door storting van 1,75 gulden (por tokosten) op gironummer 363913 van Konsumenten Kontakt in Den Haag, onder vermelding van 'brochure sociale dienst'. Veel mensen hebben min of meer verzoek van de Nationale Zieken- ernstige problemen met het kunst gebit. Dat gaat om grote groepen Nederlanders: meer dan de helft van de Nederlanders van 45 jaar en ouder draagt een kunstgebit. Onder de mensen van zeventig jaar en ou der is dat zelfs negentig procent. samenstelling Raymond Peil In Nijmegen is sinds enkele we ken het eerste academisch centrum voor tandheelkundige implantolo- gie geopend, dat zich met dit soort problemen gaat bezighouden. Dit centrum gaat, behalve behandeling van patiënten, ook onderzoek doen mogelijkheden. Op Tandartsen in Nederland krijgen steeds nieuwere methoden ter be schikking om tandelozen van steeds betere kunstgebitten te voorzien. (foto GPD) Oudere diabetespatiënten (mensen met suikerziekte) kunnen nu ge makkelijker terecht bij de huisarts. Voor behandeling en controle zijn nu in een normale huisartsenprak tijk voldoende mogelijkheden. Dit blijkt uit nieuwe richtlijnen over suikerziekte van het Nederlands Huisartsen Genootschap. Diabetes Mellitus 2, ook wel 'ou de dag-suiker' genoemd, komt steeds vaker voor. Oorzaken zijn de veroudering der bevolking en wel licht de grote voedselrijkdom in de Westerse wereld. In een gemiddel de praktijk (ruim 2200 patiënten) heeft een huisarts nu tussen de 30 en de 70 mensen boven de 50 jaar met 'oude dag-suiker'. Onderken nen en behandelen van deze vorm van suikerziekte is van groot be lang. Als patiënten niet zijn behan deld, kregen ze op latere leeftijd sneller problemen. Suikerziekte leidt onder andere tot orgaanbe schadigingen, bijvoorbeeld in het netvlies. Ook komen veranderingen in bloedvaten voor van onder meer de voeten, soms leidend tot amputa ties. Meestal hoeven patiënten met ou- derdoms-diabetes niet met insuline te worden behandeld. De pijlers van de behandeling zijn het terugbren gen van het overgewicht naar nor maal of 'ideaal' gewicht en het regu leren van de hoogte van de suiker- hoeveelheid in het bloed. Hierbij Vensterbanken xljn er niet alleen om uw planten een plaatsje te geven. Ze zorgen er ook voor dat de opstijgende warmte van radiator of gevelka chel wordt afgebogen en de kamer ingestuurd. Brede vensterbanken hebben meer effect dan smalle. Door de vensterbanken te verbreden, kan men de afgegeven warmte beter benutten, ter wijl het cormfort verbetert. Maar brede vensterbanken hebben geen resul taat als er gordijnen tot over de radiatoren voor hangen. Kort gordijnen daarom in tot iets boven de vensterbank. Dan heeft de opstijgende warme lucht vrij spel; die kan direct de kamer in. Ver geet dan niet de gordijnen te sluiten. Gesloten gordijnen zorgen, vooral als ze dicht zijn gewe zen, vooreen goede isolatie, zijn de belangrijkste maatregelen dieetadviezen waar nodig aange vuld en ondersteund met medicij- Er zijn nu snelle, eenvoudige en betrouwbare methoden om het bloedsuikergehalte te bepalen. Via teststrookjes en elektronische af- leesapj5aratuur kan dat in de huis artsenpraktijk worden gedaan. In veel gevallen blijkt het ook moge lijk dat de patiënt bij zichzelf een druppeltje bloed prikt, een test strookje kleurt en dat zelf afleest of in de huisartspraktijk laat aflezen. VERBODEN - De leden van de Ne derlandse Postorderbond mogen per 1 augustus bij hun prijzenfesti vals niet meer het 'altijd prijs'-sys- teem gebruiken. In de jaarvergade ring van 16 maart is een akkoord be reikt over strengere eisen voor de zogenaamde 'sweepstakes', die on danks eerder opgestelde reglemen ten onderhevig zijn aan veel kritiek. Met de consumentenorganisaties en de Reclame Code Commissie wil het postorderbedrijf overleg plegen over de mogelijkheid de nieuwe ei sen voor niet-leden verplicht te stel len. fondsraad worden in het centrum ook de kosten van een behandeling onder de loep genomen, zodat een en ander mogelijk in het zieken fondspakket wordt opgenomen. Volgens prof. W. Kalk van de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen zijn de meest voorkomende proble men blaasjes in de mond, pijn, een loszittend gebit of moeilijkheden met eten. Al jarenlang wordt gepro beerd daar iets aan te doen door het gebit vast te zetten of de kaak hoger te maken, maar de resultaten daar van zijn niet bevredigend. Vaak ko men er ontstekingen bij. Kalk: "Wij hebben nu twee hoofd zaken ontdekt. Via de ruimtevaart hebben we de beschikking gekre gen over titanium, wat we combine ren met een keramisch materiaal. Dat blijkt goed door de kaak te wor den verdragen. Daarnaast hebben we gemerkt dat de implantatie ge leidelijk moet verlopen. Eerst wordt door de kaakchirurg een fra me van titanium in de kaak gezet. Pas na drie tot zes maanden kan daaraan een prothese (het gebit) worden vastgemaakt". In Nederland zijn volgens Kalk nu ongeveer duizend mensen op de ze manier behandeld. De resultaten zijn zeer goed. De bedoeling is dan ook dat deze manier van implante ren standaard wordt, waardoor de kans op problemen met het kunst gebit belangrijk verkleind wordt. Een dergelijke behandeling kost, aldus Kalk, vier- tot vijfduizend gul den. Begin dit jaar is al besloten, dat het frame waaraan het gebit moet worden vastgezet (met magneetjes of drukknopjes), door het zieken fonds wordt vergoed. Aan de hand van de resultaten in Nijmegen en Groningen wordt bekeken of de he le behandeling tot en met de prothe se kan worden vergoed. Prof. Kalk zegt daar goede hoop op te hebben: "Andere behandelin gen van tandelozen kosten onge veer 25.000 gulden. Deze manier is dus veruit de goedkoopste en het lijkt een goede oplossing voor men sen die hun tanden moeten laten trekken. Overigens blijven wij als tandartsen natuurlijk hopen, dat het aantal van 3,5 miljoen kunstge bitten in de volgende generaties flink zal dalen. Want wolf in het ge bit hebben, zoals het genoemd wordt, waardoor alles getrokken moet worden, betekent alleen maar dat er jarenlang niet is gepoetst. En dat gaan we door gerichte voorlich ting verder aanpakken". Tegen spotprijzen zijn tijdens de uitverkoop de wat verouderde software en de niet meer zo nieuwe computers van de hand gegaan. De prijzen die in januari en februari werden genoteerd hield men een paar jaar geleden nog niet voor mogelijk, zeker niet van de gevestigde merken. door Hugo van der Héem In de tussentijd heeft een aantal fa brikanten alweer splinternieuwe produkten op de markt gebracht. Wang en Apple verrasten met nieu we hardware. En van Nederlandse bodem kwam nieuwe, opmerkelij ke software van de Postbank en uitgever GB. Wang Laboratories Ine in de Ver enigde Staten, met ook een vesti ging in Nederland, introduceerde een super-minicomputer, de VS 1000. Hij is viermaal zo krachtig als de bestaande minicomputers van het merk. De kosten zijn maar 1,7 maal zo hoog. De super-mini heeft een nieuw schijfsubsysteem dat 17 miljard bytes opslagruimte biedt. Toch beslaat de eenheid maar iets meer dan een halve vierkante me ter vloeroppervlak. De nieuwe super-mini zal zijn toepassing krijgen bij banken, pro ductiebedrijven en centrale- en lo kale overheden. De 17 Gigabyte schijfeenheid is vooral van belang bij het opslaan van bestanden. Hij is in staat een stroom van lees- en schrijfgegevens tot maximaal 3 Megabyte per seconde gelijktijdig in beide richtingen te sturen. Dure Apple Dichter bij eindgebruiker staat de nieuwe Macintosh SE-30 van Apple. Het is vooralsnog een hele dure, kleine computer met een prijs vanaf 12.000, afhankelijk van de uitvoering. De computer oogt als de gewone Macintosh. In gebouwd zijn echter een 20 of 40 Megabyte schijf en heel een nieuw moederboard. Daarop in plaats van de Motorola 68000-microprocessor de veel nieuwere 68030, in samen hang met de rekenkundige co-pro- cessor 68882. De nieuwe Macintosh SE/30 is daardoor drie tot vier keer sneller dan de gewone Mac. Opvallend is ook de gewijzigde floppy-disk eenheid. De 'super'dri- ve kan nu ook 1,4 Megabyte op slaan, nadat men eerder op 800 K was blijven steken. Ook kunnen met deze nieuwe drive floppy's vol gens het IBM-formaat tot maxi maal 1,4 Mbyte worden gelezen. Dat wil niet zeggen dat in de Apple nu MS-DOS-programma's werken. Alleen dat men via een Apple-pro- gramma voor bestandsuitwisse ling teksten en dergelijke uit de IBM-wereld kan inlezen. Apple zal in maart nog meer plannen bekend maken. Alle nieu we produkten en programma's voor de Macintosh computer-fami- De Apple SE730 die door een paar moderne micro-processoren drie tot viermaal sneller is dan de gewone Macintosh. Opmerkelijke software van Postbank en GB lie zullen op 19, 20 en 21 april in de RAI worden tentoongesteld. Men heeft 250 internationale bedrijven bereid gevonden om er de nieuw ste zaken te exposeren. Op 18.000 vierkante meters verwacht men ruim 22.000 bezoekers. Behalve de tentoonstelling wordt er een uitge breid seminar in de RAI gehouden. Het wat grootse motto van de expo sitie, 'MacWorld Expo '89' misstaat slechts ten dele: men staat wel ga rant voor een aantal Europese pri meurs. Member De Nederlandse software uitgever GB (een divisie van Het Goede Boek in Huizen) heeft een betrek kelijk goedkoop en compleet Ne derlands pakket uitgebracht voor ledenadministraties. Het pakket bestaat uit hapdboek en een pro gramma voor de (MS-DOS) PC en kost 480. Het bedrijf heeft uitge vogeld dat een groot deel van de 100.000 verenigingen in Nederland via een bestuurslid over een com puter kunnen beschikken. Van de voordelen van een computer-ada- ministratie wordt echter (nog) maar weinig gebruik gemaakt. Toch is automatisering een 'must', want het subsidie-beleid van de overheid vraagt inzicht wat betreft de actuele situatie van de vereniging. Ook vindt men steeds minder mensen bereid een hele avond acceptgiro's met de hand uit te schrijven. Het programma voor deze adminstraties is geschreven door een deskundige uit het vere nigingsleven, terwijl het begelei dende boek op naam staat van een managements-adviseur voor sport club. Postbank Een andere heel opmerkelijk Ne derlandse software-ontwikkeling komt van de Postbank. De Post bank, die met Girotel een heel eind op weg is om het 'thuisbankieren' voor particulieren werkelijkheid te maken, heeft voor de abonnees op Girotel een PC-pakket ontworpen. POMP - Als de cv-ketel aanslaat la ten thermostaatkranen van radia toren vaak een irritant fluitend ge luid horen. Wilco maakt aan deze ergernis een einde met de Star Wilo cv-pomp. Die past zich automa tisch aan de hoeveelheid water die in een bepaalde situatie door de lei dingen en radiatoren verpompt moet worden aan. Daardoor is de centrale verwarming voorgoed 'uitgefloten'. Nadere informatie Wilo, Beverwijk, tel. 02510-20844. Het heet 'Girotel Off line' en onder steunt de meest gebruikte functies van Girotel, namelijk het raadple gen van het saldo, het overschrij ven en het raadplegen van het elek tronische dagafschrift. Voor alle andere Girotel-functies moet men nog wel een directe verbinding met Girotel opbouwen. 'Off line maakt het mogelijk om allerlei overschrijvingen thuis voor te bereiden op de PC. Daarna kiest men een verbinding en worden de feitelijke handelingen versneld af gehandeld. De Postbank bereikt daarmee dat de feitelijke 'lijntijd' (telefoonkosten) wordt beperkt. Het in opdracht van de Postbank geschreven programma werkt met de meest bekende PC's, Operating Systems en hand- en Hayes-mo- dems. Inlichtingen: Macintosh en MacWorld, Apple, Handelsweg 2, 3707 NH Zeist, tel.03404-86911; Member: GB Software Uitgever, Postbus 122, 1270 AC Huizen, tel. 02152-53508; Girotel: Postbank hoofdkantoor De super-mini kantoorcomputer van Wang, de VS-100die viermaal zoveel werk kan verzetten alsziin vooraan- Postbus 21009, 1000 EX Amster- ger. {Joto GPD) dam. Gemakkelijk, snel, maar beperkt De computerrage grijpt om zich heen. Althans in onze omgeving, waar hele huisgezinnen er gek van worden. Vele uren worden achter schermpjes doorgebracht. In het begin veelal om te trachten de diep verborgen geheimen van de machi ne aan het scherm te ontrukken. Maar vóór zo'n machine het huis is binnengedrongen worden er vaak verhitte discussies gevoerd over de keus. In het klein zagen wij dat kortgeleden terug in de journa listiek. De één schreef in het vak blad De Journalist dat het 'stom' was om een Philips Videowriter aan te schaffen, een ander verde digde deze eenvoudige tekstver werker te vuur en te zwaard. Voor hen die minder goed thuis in deze materie: de Videowriter kan men zien als de simpelste ma chine in het schier onbeperkte as sortiment dat door tal van fabri kanten in deze sector wordt aange boden. De Videowriter kan veel minder dan de rest. Is in feite alleen een geperfectioneerde schrijfma chine. Daar draait dan ook de discussie om. Als je toch een computer aan schaft, neem er dan een waarop je ook kunt boekhouden, bestanden kunt bijhouden enzovoorts, zegt de één. Maar de ander houdt vast aan het standpunt dat als je alleen maar brieven of artikelen wilt schrijven je geen behoefte hebt aan meer. En als tekstverwerker functio neert de Videowriter zonder twijfel voortreffelijk. Zeker de nieuwste versie nr. 4620, die Philips nu aan biedt (adviesprijs 1699,-). Daarop verwerkte tekst kan eindeloos wor den teruggeroepen en worden ver beterd, kan op de diskette tijdloos worden opgeslagen en blijft altijd voor oproep aanwezig. Natuurlijk ideaal voor het schrijven van brie ven, boeken, artikelen enzovoorts. Maar de Videowriter heeft ook zijn beperkingen. Zo is hij niet 'compatible', zoals dat in het ver schrikkelijke computerjargon heet. Hij 'slikt' dus geen andere dan zijn eigen diskettes, die boven dien op geen enkel ander systeem passen. Voorts kan er geen modem op worden aangesloten, zodat een ge schreven artikel nooit direct telefo nisch kan worden doorgegeven aan een andere computer. Verder is - zoals gezegd - het gebruik be perkt (zo kunnen er geen spelletjes op worden gespeeld) en is het let tertje dat hij op het schermpje neerzet erg klein, wat op den duur knap vermoeiend werkt. Daar staat weer tegenover dat hij op een bureau heel wat minder ruimte in beslag neemt dan een ho me-computer, dat hij snel werkt, een fraaie en heldere afdruk van het geschrevene geeft en dat hij bo ven alles gemakkelijk is te bedie nen. In het Nederlands wordt in de kantlijn verteld hoe men moet han delen. Na een half uurlje inspelen kent de gebruiker wel de eerste noodzakelijke handelingen, de rest komt gaandeweg vanzelf. Wie vroeger zijn correspondentie kon afwerken met een eenvoudige schrijfmachine kocht geen inge wikkelde kantoormachine. Zo moet men het hier ook zien. Wie het met een Videowriter afkan behoeft geen gecompliceerde computer aan te schaffen. Of men moet min of meer 'computergek' zjjri. En dat zijn er al heel wat. Want een com puter werkt verslavend.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13