TAD LEIDEN Nieuwe vestigingen in Leids bio-sciencepark Expositie 'Leiden in gaslicht' kostte handenvol werk Kritiek gerechtshof op rijksoverheid Touché LEIDSCH 1 DAGBLAD De Lakenhal krijgt mogelijk een winkeltje Vrouw gewond Boomfeestdag in Leiden op 5 en 6 april Bedrijven Cleanpark en Cabot Beeldentuin Op 'futuliteiten' in aanvragen voor bouwsubsidies door Leiden Actie voor behoud regenwoud Prof. Van Rood krijgt Jungpijs s VRIJDAG 24 MAART 1989 LEIDEN Het inrichten van de tentoonstelling 'Leiden in gas licht' in De Lakenhal is voor het personeel van het museum alles behalve een makkie geweest. Werk van vier weken moest deze keer in twee weken worden ge daan, hetgeen er volgens conser vator Ingrid Moerman toe leidde dat de laatste dagen alle mede werkers zich, naast hun gewone taken, met de tentoonstelling hebben beziggehouden. Gemeente-archivaris T.N. Schelhaas liet gisteren bij de ope ning van de tentoonstelling, die door het museum en het gemeen tearchief samen is georganiseerd, weten dat ook voor 'zijn' instel ling 'Leiden in Gaslicht' niet van een leien dakje is gegaan. Politiek Leiden mag dan allerlei 'leuks' van het gemeentearchief willen, maar daar hoort volgens Schel haas wel een verhaal bij. "Je zou misschien zeggen dat samenwerking tussen museum en archief, zoals bij deze tentoon stelling, voor de hand ligt. Maar dat is allerminst het geval. Niet één van de medewerkers van het archief is bij voorbeeld officieel belast met het organiseren van tentoonstellingen. Het houden van tentoonstellingen, onder meer in de zaal van het archief, dient zeker een doel, maar dat gaat wel ten koste van het eigen lijke werk van het archief: het be heer van het depot, toezicht en het verkrijgen van archieven. Daarin schieten we vanwege dit soort leuke dingen te kort", aldus Schelhaas, die onder anderen wethouder Kuijers van cultuur onder zijn gehoor wist. Lantaarnopsteker Verkleed als 19de eeuwse lan taarn-opsteker verrichte D.E.H. de Boer, voorzitter van de Vereni ging van Belangstellenden in de Lakenhal, na deze minder feeste lijke woorden de opening. Met een kaarsje in de hand en een lad der over zijn schouder stapte hij de donkere Grote Pers in het mu seum binnen ('Ken d'r geen lich an?') en deelde onder de aanwezi gen een speciaal gedrukte 'Paas- jaarsheil- en zegenwensch' uit. Dit naar origineel recept: op de tentoonstelling zijn enkele voor beelden te zien van de op rijm ge stelde nieuwjaarsboodschappen die onder anderen lantaarnopste kers bestuur en bevolking van Leiden in de vorige eeuw brach ten. De inhoud van de in plat Leids voorgedragen paasbood- schap van De Boer was aan 1989 aangepast. Hij nam onder meer de reorganisatieplannen met de cultuursector in Leiden op de hak: "Het allernieuwste modewoord dat is privatiseren; verkoopt de hele boel en laadt de boedel op de kar; straks gaan ze nog die prach tige Stadsschouwburg liquide ren; en wordt het een besloten club, het 'andere De la Mar". Waarna hij bij wijze van ope ningshandeling een gaslantaarn ontstak. De Boer deelde vervol gens mee dat De Lakenhal mis schien een winkel krijgt, waarin zaken die met het museum heb ben te maken, worden verkocht. Bij wijze van proef wordt, in af wachting van een permanente voorziening, voortaan in de week einden in de hal een winkeltje op gesteld. Hiervoor zijn twee nieu we atrributen vervaardigd: een Goeie Mie-tas en een pen met een afbeelding van de voorkant van De Lakenhal. Sfeerbeeld De tentoonstelling 'Leiden in Gaslicht' gaat gepaard met het verschijnen van een gelijknamig boek, de derde in de Leidse Histo rische Reeks en samengesteld on der redactie van Ingrid Moerman en R.C.J, van Maanen. Prof. van Soest, voorzitter van de Vereni ging Oud Leiden, kreeg het eerste exemplaar uitgereikt. In het boek wordt een uitgebreider beeld ge schetst van de veranderingen in Leiden in de vorige eeuw op ter reinen als kunst, gezondheids zorg, industrie, onderwijs, gods dienst en stadsbeeld. Met dat veranderende stads beeld begint ook de tentoonstel ling. "De komst van fabrieken, het dempen van grachten", noemt Moerman enkele ingrij pende wijzigingen. En niet te ver geten de ontploffing van het kruitschip aan het Steenschuur in 1807, die de aanleiding tot veel stedebouwkundige veranderin gen vormde. De bezoeker komt vervolgens het een en ander te weten over het stadsbestuur, het garnizoen, in dustrie en techniek, sociale- en gezondheidszorg, vrijetijdsbeste ding, geloof en kerk, onderwijs en wetenschap en kunst en letteren. Volgens Moerman was er in prin cipe genoeg materiaal om over elk onderwerp apart een tentoon stelling te maken, maar er moes ten nu eenmaal keuzes worden gemaakt. "Leiden in gaslicht geeft een sfeerbeeld van de ne gentiende eeuw, zonder, naar we hopen, te vervallen in nostalgie". De tekst bij de getoonde voor werpen, foto's en platen is door gaans summier. Daar zit een ge dachte achter, zegt de conserva tor: "Gebleken is dat mensen op tentoonstellingen weinig lezen. Vandaar dat de teksten kort zijn gehouden". Een aantal bezienswaardige at tributen: de resten van het ont Voorzitter De Boer van de Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal opent de tentoonstelling 'Leiden in gaslicht' door, verkleed als 19de eeuwse opsteker, een gaslantaarn te ontsteken. (foto Jan Holvast) plofte kruitschip, kleding van weeshuiskinderen, blokken die weeshuiskinderen als straf aan hun been moesten meezeulen, een smartlap, het bord van de stadsomroeper, de sleutel van de stad die Napoleon bij zijn bezoek aan Leiden kreeg overhandigd en een model van de gasfabriek, ver vaardigd door 'Henkie de gas man' van de Berg uit Leiden. Tijdens de tentoonstelling wor den in de middaguren enkele films vertoond in de filmzaal op de eerste verdieping: 'Maatschap pelijke ontwikkelingen in ons ko ninkrijk', 'Drie cent in het uur', 'Een heertje zonder pantalon in Zandvoort' (één van de eerste Ne derlandse films), 'Onderwijs en fabrieksarbeid in de 19e eeuw' en 'Nicolaas Beets in Leiden. 'Leiden in gaslicht' is te zien tot en met 4 juni. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feest dagen, vrijdag 24 maart, tweede paasdag en tweede pinksterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Rondlei dingen (maximaal 20 personen) op aanvraag: telefoon 254634/254620. LEIDEN - Een 58-jarige Leidse vrouw is gisterochtend aangereden op een voetgangersoversteekplaats op de Vijf Meilaan. De vrouw stak de straat over toen een automobilist op de rechter rijstrook stopte. In plaats van ook te stoppen reed een bestelauto op de linker rijstrook, met achter het stuur een 23-jarige vrouw uit Hoofddorp, gewoon door. De voetganger smakte tegen het wegdek en liep daarbij een gecom pliceerde beenbreuk op. Zij is over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis. LEIDEN - De nationale boomfeest dag wordt dit jaar in Leiden op 5 en 6 april gevierd. Ter gelegenheid hie- van wordt een bomenpad in de Leidse Hout uitgezet. Leerlingen van groep 7 kunnen zo kennis ma ken met bomen. In totaal zullen 450 leerlingen van Leidse scholen het bomenpad lopen. Trouwens, ieder een die daarvoor belangstelling heeft kan dat doen: op beide dagen tussen negen en twaalf uur. De offi ciële opening van het bomenpad is op 5 april om negen uur. Wethouder Kuijers (groen) en gedeputeerde J. Boone zullen dan, samen met leer lingen van de Pacellischool een spe ciale opdracht uit het bomenpad proberen op te lossen. Langs het bomenpad zijn onder meer te zien: een grote boom met wortels in een metalen frame, klaar om te worden verplant, het verwer ken van snoeihout door een takken- kraker, een demonstratie bosbouw- gereedschap en beschermkleding, snoeien vanuit een hoogwerker en het planten van een 'straatboom'. Ook kunnen de boompadwande- laars de hoogte van bomen zelf me ten en een houtschijfje zagen, om het binnenste van een boom te be kijken. de Leeuwenhoek, waar zich onder meer het r LEIDEN Twee nieuwe be drijven vestigen zich in het bio- sciencepark in de Leeuwen hoek. Het gaat om de bedrijven Cleanpack, dat zich bezighoudt met het verpakken van genees middelen, en om Cabot, een on derneming die koolstofproduk- ten produceert, waaronder rub ber. Beide bedrijven tellen elk ongeveer tien werknemers. e bedrijf Cleanpack vestigt, begint in opril. LEIDEN - In één van de patio's in de tweede fase van de nieuw bouw van het Academisch Zie kenhuis Leiden komt een over dekte beeldentuin. Ook bij de entree van het ziekenhuis, ande re patio's en ontmoetingsruim ten komt kunst. In totaal is straks voor 600.000 gulden aan kunstwerken te zien. Dit bedrag is beschikbaar in het kader van de één procentsregeling van de overheid, waarbij een deel van de totale bouwsom aan kunst moet worden besteed. Wat voor aankopen het AZL met dat bedrag precies zal doen, staat nog niet vast. Er is een commissie opgericht die gaat bekijken wat er zoal moet ko men. De Kunststichting AZL is in deze commissie vertegen woordigd. In elk geval staat vast dat twee ton wordt gereserveerd voor speciale projecten in de nieuwbouw, waaronder de beel dentuin. LEIDEN - Het gerechtshof in Den Haag heeft kritiek op het rijk omdat deze de gemeenten 'nogal laat' en onduidelijk heeft ingelicht geding waarbij Leiden in het onge lijk wordt gesteld. Aanleiding voor de afwijzing door het rijk was het ontbreken v indienen van bouwplannen om een enkel kruisje en een toelichting daarvoor subsidie te krijgen. Het op de bouwplannen. Maar volgens gerechtshof noemt de handelwijze het gerechtshof is nergens vastge- van de gemeenten die de boel wel op tijd hebben ingeleverd", zegt meente Leiden kan beroep aanteke- Heerma in een interview in het blad nen om alsnog het reserveplan toe- Binnenlands Bestuur. i het rijk 'niet geheel onbedenke lijk' en 'geen voorbeeld van een zorgvuldig beleid'. De kritiek blijkt uit het vonnis in het hoger be roep van gemeente Leiden over de afwijzing van subsidie door de rijks overheid voor de bouw van 40 wo ningen op het Schuttersveld en aan de Oude Varkenmarkt. Al eerder werd bekend dat de rechter de ge meente in het gelijk stelde en Lei den voor 1988 alsnog geld krijgt legd dat gebrekkige aanvragen moeten worden afgewezen. "Het ministerie had de gemeente in de gelegenheid moeten stellen de ge- het gerechtshof breken te herstellen, in plaats van haar aanvragen zonder meer af te wijzen", staat in het vonnis. Van werkelijke gebreken in de plannen is ook geen sprake, oor deelt het hof. In het vonnis wordt zelfs gesproken van futiliteiten. Het gerechtshof lijkt hiermee de kritiek van wethouder Tesselaar te onder steunen dat er op het ministerie ook de gemeenten Delft en Rotter dam hun zaak voor het gerechtshof - zich via de rechter te hebben ver rijkt en andere gemeenten te heb- weten dat diens uitspraken onjuist zijn. "De plannen waarom het alle maal draaide, maakten deel uit van het toch al krap toegemeten contin- verwachting is overigens dat Clean pack op korte termijn verder moet uitbreiden. Het bedrijf schijnt al voor het nieuwe pand te hebben be trokken ruimte tekort te komen. Behalve Cleanpack wordt ook het bedrijf CAM in het nieuwe pand on dergebracht. Dat bedrijf heeft al een vestiging in de Leeuwenhoek en gaat uitbreiden. Tussen de oude en nieuwe vestiging van het bedrijf wordt er een overdekte verbinding tot stand gebracht. Deze onderne ming werd enkele jaren geleden op gericht door twee Leidse hooglera ren en is inmiddels overgenomen door ACF. In het nieuwe gebouw komt op de tweede verdieping uitbreiding voor Centocor. Dit bedrijf heeft al enkele jaren een eigen gebouw in het scien- cepark. Behalve de uitbreiding in het nieuwe gebouw huurt Centocor ook ruimte in het ABC-bedrijven- centrum, eveneens in de Leeuwen hoek. De bouw van het pand voor Cen tocor, Cam en Cleanpack gaat in april van start en wordt uitgevoerd door De Raad Bouw uit Katwijk. Het bouwbedrijf moet het gebouw voor 1 september hebben opgele verd. Het is het derde gebouw dat De Raad in de Leeuwenhoek ont wikkelt. Eerder bouwde de Kat- wijkse aannemer de panden van Ovablock, Servier en Cam. ben benadeeld. "Ze hebben er via gent. Leiden heeft via de herverde- Bedrijvencentrum de herverdeling al wat bij gekregen ling geen extra contingent gekre- en dan nu weer. Dat gaat ten koste gen", aldus de wethouder LEIDEN De Vereniging Milieu deze plannen. Het vonnis staat volkshuisvesting te formeel en te defensie (kerngroep Leiden) voert t kort bureaucratisch wordt gehandeld. Het gerechtshof stelde de ge- haaks op de uitspraak i ADVERTENTIE Nova, een nieuwe hit! De Touché kollektie is verkrijgbaar bij: LEIOEN, HOGE RIJNDIJK 88. telefoon 071-14169?^^ 1 ningen aan de Zijloever. Voor de ge- dere zaterdag van 11.15 tot 14.001 meente heeft dit echter praktisch bij de Hartebrugkerk op de Haar- geen gevolgen omdat het oi serveplan ging dat slechts den uitgevoerd wanneer andere regenwoud te plannen in 1988 geen doorgang kon- De kerngroep doet mee aan een den vinden. Dat laatste is niet het wereldwijde handtekeningenactie, die uiteindelijk een miljoen handte keningen moet opleveren. Deze worden aan de Verenigde w aangeboden, waarna er een 1 meente als rijk onvoldoende duide- gewone vergadering over het tro- lijk hebben kunnen maken of dit pisch regenwoud moet plaatsheb plan door het uitvallen van bouw- ben. De Vereniging Milieudefensie plannen in andere gemeenten, als- hoopt dat die vergadering besluit nog kans maakte uitgevoerd te den. Inmiddels heeft staatssecretaris gen' Heerma (volkshuisvesting) nog geen beslissing genomen of hij te- een einde te maken aan het vernieti gen van de regenwouden, de 'lon- planeet. (onder meer voor kozijnen) te beëin digen, zolang de huidige kapmetho- den niet ingrijpend worden verbe terd en er geen herbeplantingspro- gramma is. "Wanneer men op de huidige manier blijft doorgaan met het kappen van het regenwoud is, er over enkele tientallen jaren niets meer over", aldus de vereniging. In samenwerking met de wereld winkel Leiden vertoont de Vere ning Milieudefenisie op dinsdag 4 april in de Leidse Studentenekkle- sia, Rapenburg 100, de videofilm 'Het gewicht van hout'. De verto ning begint om 21.00 uur. De video laat zien dat in ontwik kelingslanden vooral vrouwen en kinderen dagelijks loodzware vrachten hout over enorme afstan den moeten sjouwen, omdat hout voor hen de enige brandstof is. An derhalf miljard mensen koken hun dagelijks potje op hout. Dat heeft Tevens roept Milieudefensie op weer kaalslag, erosie en verwoestij- het gebruik van tropisch hardhout ning van de bossen tot gevolg. De Raad Bouw heeft geen concrete plannen voor een nieuw gebouw in de Leeuwenhoek. Wel denkt direc teur P. Brandjes aan de realisatie van een bedrijvencentrum, waar middelgrote bedrijven die actief zijn in de biotechnologie een plaats kunnen krijgen. Het bedrijvencen trum zou dan gemeenschappelijke voorzieningen moeten hebben, zoals bijvoorbeeld een kantine, ver gaderruimtes en een receptie. Brandjes: "In het ABC-gebouw is het al mogelijk om ruimtes van 25 vierkante meter te huren. Voor die ondernemingen die te groot zijn voor het ABC-gebouw en te klein voor een eigen vestiging, zou er een bedrijvencentrum kunnen komen. De directeur van De Raad zegt ove rigens dat de plannen nog in een pril stadium verkeren. Zwarte koolstof Het kantoor van Cabot wordt ge bouwd door het Leidse bouwbe drijf Du Prie. Op 31 maart wordt de eerste paal geslagen voor het ge bouw. Cabot Corporation is de grootste producent van zwarte koolstof, een grondstof die wordt toegepast in de chemische en rub berindustrie. Het hoofdkantoor van het bedrijf is gevestigd in Boston in de Verenigde Staten. Cabot heeft fa brieken en deelnemingen in 17 lan den. Er staat een fabriek van Cabot in Rotterdam. In het Leidse sciencepark komt een laboratorium met kantoorruim tes. Het gebouw zal ongeveer 1500 vierkante meter gaan meten. Het is de bedoeling dat het pand voor het einde van het jaar gereed is. Intussen is ook het tweede ge deelte van het Academisch Bedrij vencentrum in gebruik genomen. De officiële opening is pas in mei gepland. In het nieuwe ABC-ge bouw vestigen zich Techforce, HCI Implants, Genpharm, Mabis en Tig- ges. Ook het Transferpunt, dat con tacten legt tussen universiteit en be drijfsleven, krijgt er een kantoor. Het tweede ABC-gebouw is vol gens mevrouw S. Groenewegen van de directie economische zaken van de gemeente nu vrijwel volledig verhuurd. "Ik sta er zelf ook ver baasd van hoe snel het tweede ABC- gebouw is verhuurd. Het is geble ken dat de belangstelling van kan didaat-bedrijven groot is, indien er een gericht beleid wordt gevoerd". Groenewegen denkt dan ook dat er misschien al volgend jaar kan worden begonnen met de bouw van het derde gedeelte van het Acade misch Bedrijven Centrum. Dat zou overigens wel betekenen dat een ge deelte van het ABC-gebouw, de noodgebouwen, tegen de grond gaan. "Daarmee is al rekening ge houden door het afsluiten van kort lopende contracten met huurders", aldus Groenewegen. LEIDEN - Prof. dr. J.J. van Rood van de vakgroep immunohematolo- gie en bloedbank van de Leidse uni versiteit krijgt in mei de Ernst Jung- prijs voor geneeskunde. De prijs is hem toegekend vanwege zijn 'we zenlijke bijdrage aan de huidige stand van de transplantatiegenees kunde'. Ook zijn initiatief tot oprichting van de stichting Eurotransplant heeft meegespeeld bij toekenning van de prijs, die door de in 1976 overleden Westduitse zakenman Ernst Jung in het leven is geroepen. Jung stelde de prijs in om pioniers werk in de geneeskunde aan te moe digen en vooral toepassingen voor patiënten mogelijk te maken. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9