Medicijn wordt snel goedkoper Huurbelastingfolklore van bewindslieden sSr Vliegtuigen duiken soms op als spookrijders uit de wolleen Boete wegens doden foetus voor Haagse gynaecoloog 'Laatste actie' Lekker Dier tegen legbatterij Van den Broek eist opheldering over dood van cameraman Lagrouw Justitie gaat actie voeren tegen bingohallen Rotterdam VRIJDAG 24 MAART 1989 Nefarma: lagere prijs per 1 april UTRECHT (ANP) Volgende maand worden de genees middelen goedkoper. Nefarma, de overkoepelende organi satie van de farmaceutische industrie, heeft dat gisteren ge zegd bij het officieel doen uitgaan van het advies aan de ge neesmiddelenindustrie om lagere prijzen te gaan bereke nen aan de groothandels en de apothekersorganisaties KN- MP. De prijsverlaging vloeit voort uit gaan dat het OPA al op 1 april in- het akkoord (OPA) tussen onder gaat, óók bij de apothekers. „Zij SCHIPHOL (GPD) - Het wordt steeds drukker in de lucht. Dat leidt tot gevaarlijke situaties. Het aantal bijna-botsingen is al niet meer op de vingers van een heleboel handen te tellen. Een commissie van de Rijks luchtvaartdienst die zich bezig houdt met bijna-botsingen in het Nederlandse luchtruim, publiceer de onlangs een overzicht van de ge vaarlijke situaties die zich in 1987 voordeden. Vliegtuigen duiken soms als spookrijders op uit de wolken. Is het de schuld van de luchtverkeers leiders? Zij staan onder zware druk en kunnen het werk nauwelijks nog aan. Of verzuimen de piloten tijdig hun posities door te geven? Dat laatste gebeurt ook nog wel eens. In de meeste gevallen gaat het om klei ne sport- of zakenvliegtuigjes. Zoals die Cessna-172 die op weg naar Schiphol plotseling werd gecon fronteerd met een Piper-28. De laatste had verzuimd tijdig Schip hol van zijn nadering op de hoogte te stellen. Beide piloten moesten op zicht maar zien dat ze langs elkaar heen kwamen. Dat lukte. De toe stellen passeerden elkaar op 30 me ter. Nog krapper was het op de vlieg basis Deelen. Een zweefvliegtuig werd tijdens de start aan de lier zo danig dicht genaderd door een an der zweefvliegtuig dat hij direct moest worden ontkoppeld en uit wijken. Meer dan vijf meter zat er niet tussen beide vliegtuigen. Niet altijd is van direct botsingge vaar sprake. Zo kreeg een Fokker F- 28 van de verkeersleiding in Rotter dam een onvolledige take-off-kla- ring. Van Ypenburg vertrok op dat zelfde moment een NF-5 straalja ger. De afgesproken hoogtebeper king werd door de verkeersleider slechts ten dele verstaan. Dankzij snel ingrijpen van de verkeersleider in Rotterdam kon de F-28 naar een lager niveau worden gebracht. Nog eén, waarin een DC-9 en een Airbus de hoofdrollen spelen. Een DC-9 was al aan het dalen naar een landingsbaan naar Schiphol en werd daarbij tot een hoogte van zo'n tweehonderd meter genaderd door een Airbus A-310, die naar dezelfde baan koerste. De Airbus kreeg een 'onderscheppende' koers op, rhaar hield zich daar niet aan. waarop de gezagvoerder van de DC-9 besloot uit te wijken. Geen botsinggevaar, oordeelt de commissie. Vermoede lijk maakte de Airbus een verkeerd gebruik van de automatische piloot. Het blijft echter gissen. Vliegers worden namelijk niet door de com missie gehoord. Een zwak punt, vindt ook de commissie. r industrie, apothekers, zieken fondsen en verzekeraars. Het plan, dat al op 1 januari had moeten in gaan, moet volgend jaar 420 miljoen besparing opleveren. De prijsverla ging zal volgens Nefarma leiden tot scherpere concurrentie en daarmee tot aanzienlijke bezuinigingen. De verwachting is dat vooral de merk- loze geneesmiddelen in prijs zullen dalen. Om ervoor te zorgen dat de apo thekers goedkopere geneesmidde len gaan leveren, krijgen ze een bo nus van 20 procent van het prijsver schil met duurdere preparaten. Dat was aanvankelijk 33,3 procent, maar op last van de Europese Com missie is dat percentage verlaagd. De Europese Commissie zou con troleren of deze beperkte bonus in derdaad werkt, maar de Nefarma heeft grote twijfels over de manier waarop de Commissie dit denkt te doen. Alhoewel er nog geen ant woord uit Brussel is, heeft de Nefar ma toch gisteren het advies doen uitgaan. Een woordvoerder van het minis terie van economische zaken zei gis teren dat de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Even huis (economische zaken) ervan uit- niet in waarom het na die lange voorbereidingstijd nog langer zou moeten gaan duren", zei hij. Voorzitter Tromp van de apothe kersorganisatie KNMP acht dat on mogelijk. „Wij hebben het ministe rie van WVC de afgelopen weken al verschillende keren uitgelegd dat we het gewoonweg niet kunnen", aldus Tromp. Volgens hem is er geen lange voorbereidingstijd ge weest, omdat de prijzen van Nefar ma nu anders uitvallen dan in de cember, toen het er nog naar uitzag dat het OPA op 1 januari van kracht zou worden. Nadat de groothandel de nieuwe Nefarma-prijzen binnen heeft moet zij haar eigen prijzen nog herzien en pas dan kan de KNMP nieuwe prijs lijsten opstellen voor de apothe kers. „Dat kost vier weken, we zit ten aan het eind van de keten", al dus Tromp, die hieraan toevoegde <3at de KNMP niet de Zwarte Piet toegespeeld wil krijgen. Met zeer veel inspanning zal het volgens hem wèl lukken al per 1 april de verla ging van de stimulans voor het afle veren van goedkope geneesmidde len - van 33,3 tot 20 procent van het prijsverschil met de dure - door te gens het hof geen zin meer omdat de man met pensioen is gegaan, Tij dens de behandeling van het door de arts aangespannen hoger beroep eiste de procureur-generaal vier we ken voorwaardelijke gevangenis straf, ook wegens moord. De arts heeft nooit kunnen verkroppen dat hem moord ten laste is gelegd. Zijn raadsman kon gisteren niet zeggen of de arts in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft een 65-jarige Haagse vrouwenarts gisteren in ho ger beroep veroordeeld tot 1000 gul den boete wegens moord op een foetus. De inmiddels gepensioneer de arts gaf in februari 1986 in het Haagse ziekenhuis Leyenburg op dracht tot het plegen van een abor tus bij een 16-jarig meisje. Hij schat te de duur van de zwangerschap op 19 tot 20 weken. Hij maakte echter geen echoscopie, waardoor hij de leeftijd exacter had kunnen vast stellen. Het kind kwam levend ter wereld en bleek op zijn minst 24 we ken oud te zijn. Deskundigen hebben verklaard dat een vrucht van 24 weken een ge- Rrfclrl#*T»L£lï*l70rlp*i* boorte in de regel niet overleeft. UU1UCI iVclI V dUCI Vanaf 25 weken is er een kleine kans, alhoewel zeker 85 procent van deze borelingen na enige uren over lijdt. Volgens het gerechtshof is het doden van een vrucht die buiten de Schadevergoeding 25 mille voor ROTTERDAM (GPD) - Een die door het medisch kleuterdag verblijf De Bolderkar van incest met zijn 5-jarige dochter is beschul digd, heeft van de Rotterdamse rechtbank 25.000 gulden^schadev^r goeding toegewezen gekregen. De een vorm van levensberoving. De wet geeft echter niet aan of dat ook geldt voor foetussen die maar enke le uren buiten de moeder in leven kunnen blijven. De arts werd door de rechtbank in Den Haag veroordeeld wegens moord en kreeg toen een jaar voor waardelijk. Dat laatste heeft vol- schade. mocht zijn dochter niet i zien. Hij moest daarom zijn huis uit. Na drie maanden stelde de Rotter damse rechtbank vast dat zijn schuld niet was bewezen. Van de vergoeding is 10.000 gul den toegekend voor de geestelijke ADVERTENTIE bij het jongetje. Hoe bestaat het dat iemand zoiets doet". Volgens het psychiatrisch rapport beperkt verminderd toerekenings- teem, dat de dieren vatbaar en is de kans op herhaling moeten geven, groot. Het gerechtshof doet 6 april uit spraak. Cel en tbs geëist tegen man die jongetje verkrachtte en bijna doodde ARNHEM (ANP) Voor het Arn hemse gerechtshof is gisteren drie jaar en tbs geëeist tegen een 30-jari- ge man uit Harderwek, die in mei vorig jaar in Almere een 8-jarig jon getje verkrachtte en daarvan le vensgevaarlijk verwondde met ee- en schroevedraaier. De rechtbank in Zwolle veroordeelde de man vo rig jaar al tot die straf, maar de man ging in hoger beroep omdat hij deze te hoog vond. Omdat de verdachte verdwaald was in een nieuwbouwwijk in Al mere vroeg hij aan een aantal kinde ren de weg. Een 8-jarig jongetje wil de hem behulpzaam zijn en stapte in zijn auto. De man reed daarna met hem naar een bos buiten Alme re. Hij dwong het jongetje zich uit te kleden en kleedde vervolgens zich zelf uit. Vervolgens verkrachtte de man het jongetje. Tegenover de rechtbank ontken de de man de verkrachting, maar hij gaf wel toe dat hij ontuchtige han delingen met het slachtoffertje had gepleegd. Bovendien stak hij het jongetje verschillende keren met een schroevedraaier. Op een vraag van hofpresident Coeleman waar om hij het jongetje stak, antwoord de de verdachte dat hij hiervan seksueel opgewonden raakte. Om dat het jongetje gilde van de pijn sneed hij hem met een mes in de hals, waarna het slachtoffer bewus teloos raakte. De man dacht dat hij de jongen had vermoord en vluchtte. Een ambtenaar van Rijkswaterstaat vond het levensgevaarlijk gewonde Runa Hellinga slachtoffertje en dankzij snel opera tief ingrijpen kon zijn leven worden DEN HAAG (GPD/ANP) Minis- paalt dat Braks voor de jaarwisse- ter Braks (landbouw) moet dit jaar ling voorwaarden moet stellen aan maatregelen nemen om het welzijn de huisvesting van legkippen na 1 van legkippen te verbeteren. Uitstel juli 1994. Het onderzoek, dat vrijwel is niet acceptabel voor de stichting volledig is gericht op het zogeheten Lekker Dier, die daarom gisteren is etagesysteem, kan echter voorlopig begonnen met een laatste, culturele nog niet worden afgerond. Lekker campagne voor het afschaffen van Dier vreest dat Braks een definitie- de legbatterij. De schrijfster Yvon- ve regeling naar de toekomst zal ne Keuls gaf het startsein door in de verschuiven met als argument dat het ministerie van land- er geen alternatief voor de legbatte- aan Braks. De campagne wordt eind september besloten met de 'Nacht van het Ei'. Bekende en on bekende Nederlanders zullen dan een creatieve bijdrage leveren, waarbij de kip centraal staat. ZITCOMFORT OP MAAT (BIJ HAARLEM) TEL 02508 1044 wond. De verdachte noemde het te genover het gerechtshof onbegrij pelijk wat hij had gedaan en zei dat bouw het standbeeld te onthullen rij hij juist veel van kinderen hield. van een kip in een kooi. De procureur-generaal zei het moeilijk te vinden in dit geval zake- Op dit moment mogen in legbat- lijk te blijven. „Mijn gedachten zijn terijen maximaal drie hokken op el kaar worden gestapeld. Lekker Dier vreest vertraging bij het onder zoek naar een alternatief etagesys- ruimte zou De stichting Lekker Dier voert al vanaf 1971 strijd tegen de legbatte rij. Het komende half jaar zullen po litici worden bewerkt en wordt de publieke opinie gemobiliseerd. Dat laatste gebeurt onder andere met de DEN HAAG (ANP) Minister Van actie 'draag een eitje bij tegen de den Broek (buitenlandse zaken) legbatterij'. De bevolking wordt ge- heeft gisteravond de ambassadeur Een in 1985 aangenomen initia tief-wet van de kamerleden Taze- laar (PvdA) en Van Noord (CDA) be vraagd een bij Lekker Dier verkrijg baar plastic ei te vullen met na i adres. Alle eieren zullen over i El Salvador op het matje geroe pen en ernstig protest aangetekend tegen de beschieting door een leger- kele maanden worden aangeboden helikopter afgelopen zondag van de auto waarin de neergeschoten IKON-cameraman Cornel Lagrouw werd vervoerd. Van den Broek besloot daartoe na een beknopt voorlopig verslag van de chefstaf van het Salvadoraanse leger over de toedracht van het doodschieten van Cornel Lagrouw. Hij heeft de ambassadeur duidelijk „Tijdens het gevecht ontving de bemanning van de helikopter be richt van personeel van de tweede compagnie van het genoemde ba taljon dat de subversieve elementen een gewonde hadden ingeladen in voertuig en bezig AMSTERDAM „We moeten de volkshuisvestingswereld de fol klore van discussies over huurbe lasting en doorstromingsheffing niet misgunnen. Het is nieuwe be windslieden toegestaan af en toe met een huurbelastingsvoorstel te komen. We mogen erover vergade ren en erover dromen. Maar laten we één ding afspreken: een huurbe lasting wordt nimmer ingevoerd. Dan zou het instrument op slag zijn magische glans verliezen. Laten we de illusie van een huurbelasting tot in eeuwigheid blijven koesteren". door gered. Het jongetje bleek als gevolg De Delftse hoogleraar Hugo Prie- de steken met de schroeve draaier inwendig zeer ernstig ge- die met bovenstaande den gisteren zijn rede op het sympo sium 'Verhuizen of betalen' van de Nationale Woningraad afsloot, heeft voera de afgelopen jaren een opmerkelij ke ommezwaai gemaakt. Van een enthousiast voorstander van huur- belasting en doorstromingsheffing Verkrachting jg hij inmiddels een verklaard te- De Arnhemse rechtbank heeft een genstander geworden. Die omme- 41-jarige Arnhemmer veroordeeld zwaai geeft goed aan, hoe complex tot 4 jaar en tbs wegens de dubbele het probleem van de huurbelasting verkrachting van een 18-jarig West- ligt. Het lijkt zo'n simpele en effec- duits meisje in november, dat hij op tieve maatregel, maar bij nadere be- het station had ontmoet. Hij ver- schouwing blijken er tal van haken krachtte haar eerst onder een brug, en ogen aan te zitten. ders. Maar „het feit dat honderdui- eist. zenden huurders met een te hoog inkomen in een gesubsidieerde huurwoning ale woningbou zal steeds opnieuw blijven opdui- nister aangedrongen op de grootst ken als er weer een politieke aanval mogelijke spoed bij het door de Sal op de volkhuisvestingssubsidies vadoraanse regering toegezegde wordt gelanceerd. Daarom is invoe- ring van een woonlastenheffing voor huurders die te goedkoop wo- onontkoombaar", aldus NVH- voorzitter Frank gemaakt dat hij geen genoegen dorp te ontvluchten. Op grond van neemt met de mededeling dat de be- dit bericht heeft de helikopter twee manning van de helikopter niet wist voertuigen gevolgd, zonder dat de dat het een persauto was. Deze was bemanning zich bewust was dat /an duidelijke borden met daarin journalisten vervoerd wer- _witte vlaggen. Minister den" „De bemanning heeft diverse sal vo's afgevuurd aan de voor- en zij kanten van de voertuigen met het oogmerk om de vluchtenden te ont moedigen. Het doel was militaire eenheden op de grond in de gele genheid te stellen deze voertuigen in te halen. Na deze actie over een afstand van vijf a zeven kilometer te hebben volgehouden, moest zij worden gestaakt vanwege brand stofgebrek. De passagiers van de voertuigen, die inmiddels waren ge stopt en waren uitgestapt, zijn toen weer ingestapt en hebben hun weg i zuidelijke richting naar de hoofd- Tevens moet de ambassadeur i, maakt de soci- duidelijk maken hoe de Sal- politiek kwets- vadoraanse regering de veiligheid Een deel van het beknopte Nimwegen, lopige verslag luidt: „Om ongeveer voering van huurbelasting niet tot gewapende aanval uitgevoerd op verhuizingen leidt: „Waarom zou- het stemlokaal den mensen met hogere en lagere Francisco Javier Priemus: 'Laten Heerma het probleem van de druk van de huurbelasting weg. scheefheid in de markt wil tegen gaan met tijdelijke huurcontracten, komt de huurbelasting weer uit de kast als een veel beter alternatief. Vorige week nog 'sprak de PvdA zich in reactie op de plannen van Heerma uit voor dit oude stokpaard ook sommige Tweede Kamerle- dat de boel alleen maar nog verder goed bezig", verpaupert. Priemus wees in zijn rede op de enorme kosten en bureaucratische problemen die inning van de door stromingsheffing met zich mee brengen. Ten eerste moeten alle huurders gecontroleerd worden, inkomens niet door elkaar heen nen? Sis je mensen wegjaagt die door manschappen verknocht zijn aan hun buurt, hun compagnie buren en vrienden, aan winkels en montique buurtvoorzieningen, dan ben je niet brigade, die „Bij het gevecht dat heeft plaats- het dorp San gevonden in het dorp San Francisco de provincie Javier tussen subversieven en mili- Usulutan, waartegen is opgetreden tairen hebben de strijdkrachten e de tweede dode en twee gewonden verloren, het bataljon Oro- terwijl behalve de heer Lagrouw, die aan zijn verwondingen is overle den, twee Salvadoraanse burgers gewond zijn". de zesde infanterie- deze stad gelegerd is. Dit optreden werd later onder den van het CDA voelen er wel ook degenen die helemaal geen Ook de vijf grote steden zien huurbelasting hoeven te betalen. daarna nog een keer in het pension waarin hij door de reclassering was gehuisvest. De man was is in 1972, 1975 en 1981 ook al veroordeeld we gens verkrachting. Heroïne De politie heeft e Al sinds 1964 duiken er telkens huurcontracten, weer voorstellen op om huurders met een hoog inkomen door middel van een heffing van goedkope naar dure huurwoningen te laten verhui zen. Dit ter bestrijding van wat in jonge Afghaan, vaktermen heet 'de scheefheid liever huurbelasting dan tijdelijke Geen mens betaalt graag belasting. Priemus voorziet dat huurders deze maatregel dan ook zullen teravond ROTTERDAM (GPD) - Het be stuur van de Rotterdamse vereni ging van Bingo-exploitanten i jaar geleden met Justitie en Bijzon- Vis. Om die reden hebben ze ook dat proefproces uitgelokt met de Golden Ten, waarvoor nu een ex ploitant veroordeeld is". Justitie wil in Rotterdam de ze ven grote bingohallen sluiten om dat de bingo-exploitanten zich niet i de wet houden, zegt officier v dere Wetten afspraken hebben ge- justitie Smid. Rotterdam staat be- die asiel vroeg in ons land, opgepakt woningmarkt'. Dat wil zeggen dat wegens heroïnesmokkel. Hij meld- een deel van de goedkope huurwo- de zich woensdag met een vals pas- ningen wordt bewoond door men- poort bij de marechaussee en vroeg sen die best meer zouden kunnen asiel aan. Later op de dag ontdekte betalen, terwijl aan de andere kant de douanerecherche op Schiphol in mensen met een laag inkomen met een bagagekluis een tas met 12 kilo huursubsidie in duurdere huurwo- heroine met daarop de naam van de ningen zitten, jongen. Die zegt niet te weten hoe Voorstellen voor huurbelasting de hard-drug in de tas is gekomen, kwamen in de afgelopen decennia Tf»lofr»r*r»lr alvan min'sters Bogaers Schut en 1616I00nKraKer Gruijters en de staatssecretarissen Voor het Leeuwarder gerechtshof is Van Dam en Brokx. Keer op keer op gisteren twee jaar cel geëist tegen stuitten de plannen op bezwaren, een 49-jarige Amsterdammer die Toch doemt het idee telkens weer meer dan 100.000 gulden heeft buit- op. Nog maar een paar jaar geleden gemaakt bij het kraken van enkele kwamen de wethouders van volks- tientallen geldautomaten in tele- huisvesting uit Amsterdam en Rot- fooncellen door het hele land in terdam met hun eigen variant op 1986 en 1987. Eén procent Dat was voor de NWR ook de reden om de zaken in een symposium weer eens op een rijtje te zetten. De overkoepelende organisatie van woningbouwverenigingen voelt proberen te ontduiken, vooral dat de meeste absoluut niet i de rechtvaar- dreiging spoedzitting bijeenge- zich te beraden over de i justitie de bingohallen maakt. kend als het Mekka van de bingo- Volgens Smol is er met de slui- spelers in Nederland. Er wordt jaar- de stad te sluiten. De bekendste De Delftse hoogleraar vreest bo- bingo-exploitant, Henk Smol, zegt vendien dat huurbelasting zeer ont wrichtend voor de woningmarkt werkt. Hij wees op het gevaar dat hij en de overige leden al z tingsdreiging in Rotterdam heel wat anders aan de hand: „Het is be doeld als een voorzet voor de rechts zaak volgende maand van de Rot terdamse gokkoning Ger van Driel zelf weinig voor alles wat maar op gettovorming en voorzag dat huur- ADVERTENTIE i doorstromingsheffing lijkt. Directeur Kempen ders sneller geneigd zullen zijn een het symposium op de bureaucrati sche gevolgen van de invoering van een dergelijk systeem. Bovendien zijn de sociale gevolgen volgens tijdens woning te kopen. „Voorstanders huurbelasting realiseren zich meestal niet dat zij daardoor een impuls geven aan het verkopen i sociale huurwoningen door cor- hem onaanvaardbaar. Ervaringen poraties. Door te kopen ontloopt uit Duitsland, waar in 1981 huurbe- men de huurbelasting, die financië- lasting werd ingevoerd, leren dat le afweging valt zo nog gunstiger uit slechts een zeer klein percentage voor de koopwoning". Kwetsbaar bewoners daadwerkelijk verhuist (ongeveer een procent). Mensen die naar hun zin wonen, blijven gewoon Opvallend zitten, zij het dan met veel hogere woonlasten. Alleen uit wijken waar het woonklimaat toch al niet alles dat juist het Neder lands Verbond van Huurders (NVH) zich op het symposium vóór invoering van een huurdersbelas- hel thema. Er hm staatssecretaris trekken de n.kere huurder* onder tme uteprak. De argumentatie t ZATERDAG 25 MAARTEN ip PAASDAG 27 MRT. «maart 9 00 17.00u lijks in deze stad een bedrag naar schatting 30 miljoen gulden omgezet. Smid sluit invallen niet uit, wanneer de bingo-exploitanten hun imperium niet uit eigen bewe ging opgeven. Volgens hem staan de plannen met de bingo-hallen los van de aanpak van de illegale Gol den Ten-casino's in de stad. Giste ren werd een eigenaar van een der gelijk casino veroordeeld, nadat in een rapport werd vastgesteld dat Golden Ten een kansspel is. Bijstand De gemeenten willen dat het rijk de bijstandsuitkeringen weer volledig gaat betalen. Ze vinden dat logisch gezien het kabinetsplan om de hoogte van de uitkeringen voortaan jaarlijks te bepalen, afhankelijk van werkloosheid, de toestand van de overheidskas en de loonontwikke-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3