Hap Snap in Nijmegen Route voor fantasierijke fietsers De Pyreneeën in vogelvlucht New Orleans' op de grote rivieren Skiën in de zon voor spotprijsje Wandeltocht langs zeven restaurants BüüiiüWl Strooptocht langs smokkeipaden van 'abdij naar abdij' 24 MAART 1989 PAGINA 33 Waar ben ik aan begonnen?. Over enkele ogenblikken zal ik vanaf een 350 meter hoge helling aan een parachute gehangen het schitterende Dal van Louron (Franse Pyreneeën) inzweven. 'Parapente' (pente=helling) heet de sport waar ik me voor het eerst van mijn leven aan waag. De enige geruststellende gedachte is dat instructeur Alain letterlijk de touwtjes van de parachute in handen zal nemen. Hij gespt mij in een tuig. Nu ben ik verbonden met de parachute die opengevouwen achter ons ligt. Alain gaat voor me staan en klikt zich op schouderhoogte aan het riemenstelsel vast. Nu is er geen weg terug meer, maar merkwaardigerwijs ben ik over mijn echte angst heen. Ik geef me over aan de veronderstelde bekwaamheden van de instructeur. Alain heeft uitgelegd dat wij eerst rug-aan-buik een eindje naar beneden zullen rennen en dan even moeten vertragen of de omhoog komende parachute zich goed opent. De eerste keer gaat het mis. Aan de rechterkant ontplooit het scherm zich onvoldoende en we moeten de ren afbreken. Het kan dan nog. Even verder en de helling zou te steil zijn. Zonder motor De hele procedure start opnieuw. Nu schijnt alles te lopen zoals het moet, want na even in te houden en een blik naar boven klinkt het afgesproken sein: 'Run, run, run!' Alain roept nog 'run' als mijn benen al in het luchtledige trappelen en direct daarop is ook hij 'los'. Vanaf dat moment ervaar ik een kleine twee minuten lang de sensatie, waar parachutespringers altijd over praten. Letterlijk in vogelvlucht probeer ik de over elkaar heen tuimelende indrukken op te nemen en vast te houden. Ik wil kunnen vertellen hoe het is om vrij en zonder het geluid van motoren door de lucht te zweven, hoe dat prachtige landschap een extra dimensie krijgt omdat je er over- en doorheen vliegt, hoe je de zwaaiende vrienden beneden steeds dichterbij ziet door Roelof Hoekman komen en. Twee minuten is kort. Te kort. Laten we het er maar op houden dat het ogenblikken zijn geweest van volmaakt geluk, afgerond met een perfecte landing en een dankbare handdruk voor Alain. Voor ongeveer 35 gulden kun je bij de Ecole Pyrénéenne de Vol Libre (EPVL) met een instructeur van de berg afspringen. Wie een solosprong wil leren maken, kan zich inschrijven voor een zesdaagse cursus die ongeveer 425 gulden kost. De EPVL geeft ook onderricht in het deltavliegen. De techniek van deze vliegsport, ook wel zeilvliegen genoemd, is moeilijker aan te leren en neemt dus meer lessen (minstens twee weken) in beslag. Dat kost ongeveer 1000 gulden. Lopen of fietsen Wie liever het contact met Moeder Aarde bewaart en bergbeklimmen ook een te riskante bezigheid vindt, heeft in de Franse Pyreneeën genoeg andere mogelijkheden. Er zijn routes voor voettochten te over. Of huur zo'n speciaal terreinfietsje (mountain-bike) met een veelvoud aan (berg)versnellingen. Oppassen bij het dalen en al gaan de trappers nog zo licht in het rond, een beetje conditie is wel vereist. Liever op het water? Het gebied van de Midi-Pyrénées, met Toulouse in het hart, biedt ook mogelijkheden voor de (wildwater)kanoër en de surfer. En natuurlijk is er altijd nog de auto of de bus om u naar hooggelegen plaatsen te brengen, waar de sneeuw, die van veraf zo schittert in de zon, er in werkelijkheid een beetje smerig bij ligt. Roofvogels - in de Pyreneeën kan zelfs de adelaar nog worden aangetroffen - zweven er langs de rotsen, bergmeren liggen er ijskoud te mijmeren, watervallen geven klaterend of donderend blijk van hun aanwezigheid. Wie zich de kunst van Delta- of zeilvliegen en parapente eigen wil maken kan contact opnemen met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, afdeling zeilvliegen. De KNVvL is te bereiken onder telefoonnummer: 070-245457. Deze organisatie beschikt ook over adressen van buitenlandse vlieghonden. Parapente, een sensatie van een minuut af twee. Op de grote rivieren in Nederland, België en Duitsland wordt steeds vaker een merkwaardig soort rondvaartboot gesignaleerd. Het is een raderboot in Amerikaanse stijl met een kolossaal houten schoepenrad aan de achterzijde dat al draaiend het schip voortbeweegt: de Mississippi Queen, een unieke verschijning in Europa. Bijna dagelijks zijn er symposia of beurzen aan boord, congressen en partijen en zelfs voor de introductie van nieuwe autotypen is de Queen al gebruikt. "We doen ook wel dienst als verplaatsbaar tentoonstellingsgebouw", zegt Bart de Groot van rederij Heijmen die de Mississipi Queen in de vaart heeft. "Zo'n bedrijf wil een dagje naar Utrecht met z'n nieuwe produkten, een dagje in Amsterdam en een dagje in Rotterdam. Heel populair is ook een 'tournee' langs sfeervolle kleinere stadjes, waar je met parkeren geen problemen hebt. Dan leggen we aan in Muiden, in Kampen, in Huizen en daar komende relaties aan boord. De boot vaart dan niet maar ligt stil". Kapitein Tom Buining had net als De Groot geen ervaring met raderboten toen de Mississippi Queen twee jaar geleden bij scheepswerf De Hoop in Lobith te water werd gelaten en door Ria Lubbers werd gedoopt. Maar de Groninger schipperszoon wist zich de geheimen van het varen met dit wonderlijke vaartuig - 62 meter lang, 17,5 meter hoog, 11,4 meter breed - snel eigen te maken. Zijn nautische staf was er al even snel vertrouwd mee en sindsdien is de boot bijna dagelijks in gebruik. AJs varende feestzaal, als congrescentrum, als entourage voor een produktenshow. Het idee voor deze Europese raderboot naar Amerikaans voorbeeld ontstond dertien jaar geleden bij de bijna 100-jarige rederij Heijmen in Nijmegen. In de jaren 60 en 70 werden rondvaartboten op de Nederlandse binnenwateren steeds vaker gehuurd voor feesten, muziekevenementen en ontvangsten, maar de aankleding van de schepen bleef eenvoudig en belegde broodjes voldeden geruime tijd om hongerige magen te vullen. "Toch werden de eisen geleidelijk zwaarder", weet De Groot. "Het bedrijfsleven dacht aan produkt-presentaties en veilde daarvoor wat meer luxe". Bij rederij Heijmen is toen het plan voor een Europese raderboot ontstaan. "Willen we trendsetter blijven, dan moeten we op een totaal andere toer gaan. Aan de ene kant terug naar de historie en aan de andere kant super en luxueus. Dat was het idee. Nederlandse schepen die voor partijen en feesten werden gebruikt, konden maximaal twee- tot driehonderd man bergen. Het moet groter, vonden we, breder en hoger. Dan mis je alleen nog een rad en twee schoorstenen om aan de Mississippi Queen te komen". In het najaar van 1985 viel de beslissing een raderboot met een capaciteit van 500 tot 1000 personen te laten bouwen. Het Maritiem Research Instituut in De Mississipp Queen, een drijvend feestpaleisje dat ruim zes miljoen gulden heeft gekost. (Foto gpd> Wageningen maakte een raderboot op schaal, in Lobith werd het schip naar Amerikaanse ontwerpen gebouwd. Van voor tot achter kreeg het schip een dubbele bodem, zodat het kan worden „getrimd" om bij ongelijke belasting perfect in balans te blijven: ballasttanks worden gevuld als er weinig passagiers zijn en geleegd als er veel zijn. Snelheid, aantal gasten en weersomstandigheden bepalen hoe diep het rad in het water draait. En toen de Queen klaar was, met veel comfort op en rond de vijf dekken, had de rederij 6,5 miljoen gulden geinvesteerd. Het schoepenrad maakt meestal 17 omwentelingen per minuut en dat staat gelijk aan een snelheid van 17 km per uur. Met wind mee en niet teveel ballast kan de Queen 21 tot 26 km per uur varen. "Het rendement ligt bijna tweeëneenhalf keer hoger dan bij een schip met een schroef aan de onderkant", zegt de manager, die in korte tijd al talloze beroemdheden aan boord heeft kunnen verwelkomen. Skiën in april. Echt populair is het nog altijd niet. Vreemd. Er is in de hoog gelegen gebieden tenslotte nog sneeuw voldoende. Je hebt bo vendien niet alleen veel meer kans op zon dan in januari en februari maar ook de dagen zijn langer. Lif ten draaien dikwijls tot vijf uur door en dat voor „weggeefprijsjes". Voorbeeld: in Obertauern, de op ruim 1.700 meter hoogte gelegen trots van de Oostenrijkse provincie Salzburgerland, worden meteen na Pasen ski-zon-vakanties georgani seerd. De prijs is 2.500 Oostenrijkse Schilling (ongeveer f 400) per week en daar krijg je niet alleen zeven overnachtingen voor (plus ontbijt), maar ook nog de skipas voor een ge bied met ruim 120 kilometer aan pisten. Obertauern is daarmee overigens niet uniek. In nog 33 andere Oosten rijkse wintersportdorpen kan men in elk geval tot 9 april terecht voor een „Sonnenskilaufen in het 'Tuxertal zelfs tot 15 mei. Informatie: Oostenrijks Toeris- tenburo. Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, tel. 020-12 96 82. de Hap Snap van Brugge. Een succes van de eerste orde. Ze kwamen er zelfs speciaal voor uit Nederland. Waarop iemand uit Nijmegen zei:"Maar dat kan hier toch ook?" Natuurlijk kon dat in Nijmegen ook. Zoals vorig jaar duidelijk werd. Zeven restaurants ontwierpen een route zigzaggend door de binnenstad en ziedaar: het gekuier langs de welvoorziene verversingsposten kreeg al ras de allure van een evenement. Wat aarzelend startte, mondde al snel uit in een door velen met uitzonderlijk veel plezier 'volbracht' feestelijk wandelavondje. Een feestelijk wandelavondje waarin niet medailles de beloning vormden, maar een parelhoendertje. En een gepocheerd zeewolfje. En een kalfsoestertje. Dat men toch vooral niet te licht over de te leveren prestatie denke. Zeker het Grand Dessert Hap Snap, in het zesde restaurant, zou voor sommige culinaire wandelaars wel eens iets teveel van het goede kunnen zijn. De veelkleurige, zoete lekkernij draagt er zo kan een ooggetuige mededelen in elk geval niet toe bij dat de deelnemers snel de laatste pleisterplaats opzoeken. Daarvoor schijnt het dessert bij velen net iets te heftig tegen de maagwand te drukken. Maar ach, je hebt de tijd. En waarom zou je de stoel al te snel van tafel schuiven? Oud Een verrukkelijke wandeling door een mooie oude stad. Hoe oud? De poorters van Nijmegen zelf zijn er rotsvast van overtuigd, dat hun stad 23 maart t/m 21 mei Lisse; Keukenhof - t/m 2 april amaryllis-, fresia- en hyacintenparade; 5 t/m 17 april tulpen- en irissenparade; 19 april t/m 1 mei narcissenparade. 25 t/m 27 maart Arnhem; Rijnhal - Oldtimerbeurs. 28 t/m 30 maart Apeldoorn; park paleis het Loo - wandeltochten. Reserveren bij VW Apeldoorn noodzakelijk. Apeldoorn, Beekbergen, Hoenderloo; wildspeurtochten per touringcar. Reserveren bij VW Apeldoorn. 29 maart t/m 2 april Rotterdam; Ahoy - Visma/Vrij en Aktief/Eigenhandig, beurs voor vrijetjdsbesteding, sport, vakantie en hengelsport. 1 april t/m 31 mei Lisse; Tocht met paardentram langs de bollenvelden; alleen tijdens de bloei. 3 t/m 6 april Apeldoorn; wandeltochten rondom Het Oude Loo. Reserveren bij VW Apeldoorn nooodzakelijk. 4 t/m 6 april Apeldoorn, Beekbergen, Hoenderloo; wildspeurtochten per de oudste van Nederland is. Maar zie, die van Dordrecht en Maastricht spelden zich al lang geleden dezelfde versierselen op de Voor wie de eer? Ach, wat geeft het. Nijmegen IS oud. En dat merkje. Op het Valkhof, voor het Brouwershuis, bij de St. Stevenskerk, in de Karolingische Kapel. Mooie verhalen zijn erover te vertellen. Tussen de glazen wijn die in elk restaurant opnieuw worden geserveerd. Zwervend van De Druivenkelder naar Röisserie Le Havre en van Rótisserie Le Havre naar De Karseboom en van De Kkrscboom naar restaurant Mariken vertelt een gids over geschiedenis van de stad en haar gebouwen. De Hap Snap van Nijmegen. Trek er maar een lange, lange avond voor uit. Een latertje wordt het altijd. Een latertje waarin je soms de neiging hebt vork en mes definitief terzijde te leggen. Want als je in het Poortwachtershuisje zo heerlijk van de gepocheerde zeewolf hebt gesnoept, waarom zou je dan nog aan de kalfsoesters willen in Belvoir? Soms kost het moeite het restaurant te verlaten. Omdat de knieën na de vijfde gang bij de meesten in het gemeen toch wel iets door beginnen te zakken. Hap-Snap door Nijmegen bestaat uit een wandeltocht langs zeven Nijmeegse restaurants. De totaalprijs van diner, inclusief een glas wijn bij elke gang en de stadswandeling onder leiding van een gids bedraagt f 99 per persoon. Informatie: VW Rijk van Nijmegen, St. Jorisstraat 72, 6511 TD Nijmegen, tel.080-22 54 46. touringcar. Reserveren bij VW Apeldoorn. 8 en 9 april Amsterdam; Jaap Edenhal - fietsvakantiebeurs. 15 april Lisse; Glazenhal, Hobahostraat - Keukenhofwandeltocht; 7,10,15,20 en 30 km. 19 t/m 22 april Utrecht; Jaarbeurs - PCM show '89; personal computerbeurs voor privé en zakelijk gebruik. 21 april/ t/m 15 sept. Alkmaar; Waagplein - traditionele kaasmarkt. Alleen op vrijdag 10-12 22 april Bollenstreek; bloemencorso. 23 april Noordwijk; Kon. Wilhelminaboulevard - bezichtiging praalwagens bloemencorso bollenstreek. 29 april t/m 1 mei Lisse; bloemenmozaiekdagen. 29 april t/m 3 mei Limmen; bloemenmozaiekdagen. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan de evenementenagenda van het Nederlands Bureau voor Toerisme in Leidschendam en informatie van VW- kantoren, bet Leidsch Dagblad kan niet aansprakelijk worden gesteld voor afwijkingen in de verstrekte gegevens. Het idee stamt uit België. Uiteraard. Zoiets kunnen ze alleen daar maar bedenken. In België immers laat men het wel uit het hoofd een hele avond in een enkele stamminee te blijven hangen. Daar stapt men na een half uurtje 'maar weer eens op'. Om te zien of het bier in de volgende knijp net zo kranig schuimt als in al die andere reeds bezochte etablissementen. En allicht ontmoet men ook weer eens andere mensen. Men moet zijn gezichtsveld verbreden, niet waar? Altijd maar weer verbreden. door Rob van den Dobbelsteen In Brugge bedacht men een variant op die Odyssee langs de café's in de binnenstad. Want wat met bier kan, kan tenslotte ook met eten. Hier een soepje, daar een stukje vlees, even verderop een puddinkje en om de hoek tenslotte een kopje gloeiendhete espresso toe. De Tour Voor de fantasierijke fietser heeft de VW-Eindhoven een nieuwe rit uitgestippeld: 'een strooptocht langs smokkeipaden van abdij naar abdij'. De bedoeling is dat de fietser zich voorstelt hoe smokkelaars hier vroeger hun waar over de grens brachten. Om de verbeelding te sti muleren kan de fietser tijdens zijn 'strooptocht' op zoek gaan naar een flesje 'Nondejuke', de Belgische je never. Er wordt echter niet verteld in welke langs de route gelegen ca fé's deze streekgebonden drank wordt verkocht. Het idee van deze sfeerfietstocht is leuk, maar in de praktijk stelt hij weinig voor. De zogenaamde 'smokkeipaden' zijn gewone fiets paden zoals die overal in Nederland te vinden zijn. Alleen de fantasierij ke fietser kan zich in het met heide begroeide landschap misschien voorstellen hoe hier vroeger ge smokkeld werd. Ook het abdij-bezoek valt tegen. Het vertrekpunt 'De Achelse Kluis' (gelegen op de grens van Nederland en België, tien kilometer te zuiden van Valkenswaard) is niet toegan kelijk voor toeristen. Het is een be zinningscentrum en geen toeristi sche attraktie. De 40 paters en broe ders die in deze abdij wonen, wen sen niet door de uitgelaten toeristen gestoord te worden. "Maar als vertrekpunt is het leuk," vindt de gids van de VW- Eindhoven. "De meeste fietsers vin den het onaangenaam om zo maar vanuit het niets een tocht te begin nen. Nu rijden ze van de ene naar de andere abdij. "Het eindpunt is de Abdij van Postel in België. De fiets route maakt geen ronde en is daar om minder geschikt als dagtocht voor mensen die van ver komen. Vanaf de Achelse Kluis gaat de route verder langs de Brabantse dorpen Schaft en Borkel naar de grensplaats Luyksgestel. Deze plaats roept met zijn 'Kraaiepoot- monument' enige herinneringen op uit het Brabantse smokkelverleden. Het monument legt de plaats vast, waar talloze smokkelaars kraaiepo- ten (een ijzeren voorwerp met vier uitstekende punten waarvan er al tijd een naar boven steekt) als hin derlijk wapen tegen de douane uit de smokkelauto's gooiden. Er staat dan ook als opschrift bij dat "meni ge automobilist en band op deze plek is gestrand". Na veertig kilometer fietsen arri veert de fietser bij het eindpunt: de Abdij van Postel in België. De om geving is toeristsich aangekleed: friettenten omringen de twaalfde- eeuwse abdij. De Abdij van Postel is wèl te be zichtigen, maar er is weinig te zien. De twaalfde-eeuwse abdijkerk moet het centrum vormen, maar het in de abdij gevestigde restaurant trekt meer toeristen. Gelukkig kan de toerist in het restaurant, aan de binnenkant van de menukaart, le zen wat de Abdij van Postel eigen lijk voorstelt: "De essentiële taak blijft een burcht te zijn van een evenwichtig, integraal en rechtgelo vig leven met een eeuwenoude trouw aan de Paus als hoofd van de kerk." De Achelse Kluis, het vertrek punt van de rit. (Foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 33