Met bio-sun-spray kun je de de natuur een handje helpen Kleine tas valt op door originele vorm Fil d'Orvoor Frans Molenaar VRIJDAG 24 MAART 19891 De kleine tasjes vallen op door hun orginele vormen. Zelfs de zwart-wit geblokt finishvlag van het circuit van Zandvoort moest er aan geloven. Die dient nu als versiering van fietsbroeken, rokjes en shirts. (Foto C&A) Van de zon moet je met mate genieten Bepaling huidgevoeligheid met behulp van puntenscore Met dit staatje kun je zelfbepalen hoe gevoelig je huid is: Is het aantal gescoorde punten 0-7 kun je spreken van een zeer gevoelige huid, die altijd verbrandt en nooit bruin wordt. Bij 8-16 punten is er sprake van een gevoelige huid, die altijd verbrandt en een beetje bruin wordt. Wie 17-25 scoort, heeft een normale huid die zelden verbrandt en goed bruint. Wie daar nog boven zit, heeft een huid die goed bestand is tegen de zon. Deze huid verbrandt nooit en bruint heel gemakkelijk. Erfelijke aanleg 0 1 2 3 4 Punten per vraag 1. Kleur ogen? 2. Kleur haren? 3. Kleur onbestraalde huid 4. Heeft onbestraalde huid sproeten? lichtblauw, -grijs, of -groen rossig-rood rossig veel blauw, grijs of groen blond erg blank valt wel mee lichtbruin kastanje/donker blond blank met beige tint weinig donkerbruin donkerbruin lichtbruin een enkele bruin-zwart zwart donkerbruin geen B. Eigen ervaringen Totaal A t.a.v. zonnebaden 0 1 2 H 3 4 1Wat overkomt je als je lang in de zon blijft? 2. In welke mate wordt u bruin? 3. Na enkele uren zonnen grijs-bruin? 4. Hoe reageert je gezicht op de zon? pijnlijke rood heid vervellen en blaren word nauwelijks of niet bruin nooit erg gevoelig verbrand vaak met vervellen bruin een beetje getint nauwelijks gevoelig verbrand soms zonder vervel- i len bruin redelijk soms normaal verbrand zelden bruin heel ge makkelijk 1 vaak kan er goed te gen verbrand nooit diepbruin altijd nooit last C. Zon-gewoonten Totaal B 0 1 2 3 4 1. Probeer je bij het zonnen het hele li chaam te bruinen? 2. Wanneer heb je voor het laatst ge zond (ook hoogte- zon) nooit meer dan 3 maanden gele den nauwelijks 2-3 maanden geleden 1-2 maanden gelden vaak minder dan 1 maand geleden altijd minder dan 15 dagen geleden Totaal C Uw totale score is A+B+C De Amsterdamse couturier Frans Molenaar is onderscheiden met de De Fil d'Or. Deze onderscheiding, wordt eens in de twee jaar wordt uitgereikt aan een top modeontwerper die constant, op een hoog niveau linnen in zijn collectie verwerkt. Frans Molenaar krijgt d'eze onderscheiding op 18 april tijdens het Internationaal Linnenmodefestival in Monaco. Naast Frans Molenaar reizen nog drie Nederlandse modemakers af naar Monaco. Simone Eerdenburg en peter Jeroense en Apja Knoops (Elle =Bell) zullen met elk met vier ontwerpen tijdens een internationale show meedingen naar de Fil d' Argent onderscheiding. stimuleert de bloedsomloop en de stofwisseling en ook bevordert het de vitamine-D-synthese op de huid, die nodig is voor een goede botvorming". Hij illustreert het 'goede' van de zon met een paar voorbeelden: Ouderen voelen zich 's winters beter in mediterrane streken. Klachten zoals pijnlijke spieren en stramme gewrichten verminderen. Psoriasispatiënten, bij wie de groei van de opperhuid en de onderhuid ongelijk is (doordat de cellen van de ondergelegen huidlagen driemaal zo snel delen), hebben in een zonnig klimaat minder last. Slapeloosheid komt in de winter veel meer voor dan in de zomer, gewoon door gebrek aan licht. Een lichtkuur, aangevuld met melatoninecapsules (het hormoon dat de slaap reguleert) is vaak een eenvoudige en natuurlijke oplossing voor het probleem. "Ook de invloed van het zonlicht op de psyche mogen we niet onderschatten," zegt Hans schreuder. "Je huid is je visitekaartje. Als je er gezond en lekker bruin uitziet, geeft je dat een gevoel van zelfvertrouwen en welbehagen". t UV-straling Alle reden dus om een zonnebad niet uit de weg te gaan. Zeker niet in het vooijaar, als de UV-B stralen, die de mooie bruine tint geven, het sterkst zijn. Naast de UV-B stralen bevat het zonlicht ook UV-A en UV-C stralen. Die laatste worden er door de ozonlaag uitgefilterd. Tegen de invloed van A- en B-stralen beschermt de huid zichzelf zowel door bruining als door verdikking. Hoe bruin je kunt worden is afhankelijk van drie factoren: huidtype, leeftijd en plaats op de aarde waar je je bevindt. Ieder mens reageert anders op de ultraviolétstraling uit het zonlicht. Als je ouder wordt kun je minder zon verdragen. Daar is gewoon niets aan te doen. Senioren en mensen met een gevoelig huid moeten daarom bij het zonnebaden extra opletten. De plaats op de aardbol is van belang omdat de straling flink kan verschillen. In Europa heben we een zachte straling, maar hoe dichter je naar de evenaar komt, hoe intenser die straling wordt. Hans Schreuder: "Wie naar warme landen gaat, raad ik dan ook aan bruin te worden in de schaduw. Dat is in zo'n klimaat heel goed mogelijk". Naast de plaats speelt ook de hoogte waarop je je bevindt een belangrijke rol. In hooggelegen wintersportgebieden is meer harde straling dan in de dalen en bovendien kaatst de sneeuw de stralen nogeens terug. Ook hier is voorzichtigheid geboden. A4-model blijft populair Wie veilig wil zonnebaden zal ook de seintjes van het eigen lichaam it de gaten moeten houden. Als je geirriteerd raakt door het stilliggetl kun je beter uit de zon gaan. Ook all je huid niet echt lekker aanvoelt, wordt het tijd een poosje de schaduw op te zoeken. Hans Schreuder: "Helaas letten mensen niet altijd op die signalen. Daardoor verbranden ze, vertrageil het bruiningsproces en brengen hun gezondheid in gevaar. De besté manier van bruinen is met de natuur meewerken. Tijdens de bruinig ontwikkelt de huid zelf uitsteken natuurlijke middelen om] zicht te beschermen: door bruin te] worden en door zich te verdikken" "Zonnefilters maken weliswaar een langer verblijf in de zon mogelijk, j maar belemmeren het bruinen". Waarmee Hans Schreuder natuurlijk niet wil zeggen dat je helmaal niets moet doen. De natuur een handje helpen is zijn vak. Daarom ontwikkelde hij de bio- sun-spray. Dit is een millieu- vriendelijk spuitbus met premelanine, een stof die ook in onze pigmentkorrels zit, opgelost inl water. Deze stof oxydeert ónder invloed van de zon tot melanine, vrat dat mooie bruine kleurtje geeft,: terwijl het water verkoelend werkti De sun-spray vult volgens I— Schreuder het tijdelijk tekort aan I premelanine in onze huid aan. Op deze manier wordt je eerder, op een natuurlijk manier bruin. Om echt 1 mooi bruin te worden moet deze sun-spray worden gebruikt in combinatie met met de Biolin UV en de UV-plus-crème. Vuistregels Alle goede verzorgingsprodukten voor, bij en na het zonnebaden ontslaan de zonnebader echter niet I van de verantwoordelijkheid zelf op! te letten en de tijd van het zonnebad in de gaten te houden. Een paar vuistregels die voor iedereen gelden zijn daarbij wel te I geven: Begin met een kort zonnebad. Een huid die niet af nauwelijks in de zon j is geweest, kan maar weinig straling verdragen. Bedenk daarbij dat de huid zich tussen de 4 - 8 weken vernieuwt. Het wintersportbruin van januari betekent niet dat je in april meteen volop in de zon kunt. Ga rond het middaguur uit de zon. De beste perioden om te zonnen zijn tot 's morgens elf uur en 's middags na een uur of drie. Smeer de huid regelmatig in met een crème en geeft gevoelig plekjes wat extra aandacht. Neem om schade aan de huid te voorkomen vitamine E en C in. Deze maken een einde aan de schadelijke werking van (te veel) zonnestralen. Wie Biodermal-produkten wil gaan gebruiken of een vraag heeft over een produkt kan bellen met de huidlijn (02154-21041). Bij het voor tassen zeer populaire a-4 model zijn tegenwoordig ook allerlei accessoires te koop. sluiting, waarbij de ronde lijn naar boven plat uitloopt. Je goed oriënteren, met name bij modemensen en veel informatie opdoen. Dat heeft een tassen- ontwerper nodig om tot nieuwe lijnen te komen. Van Gils: "Ik ga eerst tekenen. Dan wordt het patroon gemaakt en daarna een proefmodel. Dat rammelt vaak aan alle kanten en dan moet je net zolang schaven tot 't goed is. Voor een collectie van honderd modellen maak ik wel zo'n vierhonderd proeftassen. Met de monsters gaan de vertegenwoordigers op stap. De reacties van de klanten zijn belangrijk. Die bepalen mede het uiteindelijke beeld van de collectie". De Claudio Ferrici-tassen worden in eigen atelier gemaakt. Van Gils: "Ik wil niet anders. Dat is de sleutel van je kwaliteit. We blijven voortdurtend schaven, corrigeren, verbeteren". En de kleur is ook bepalend. Van Gils: "Een goede tas in een slechte kleur verkoop je niet, andersom wil 't nog weieens lukken." Zijn nieuwe tassen vallen op door sobere, subtiele lijnen, maar ook door de fraaie afwerking en de alom bekende schooltas-sluitingen. "Zulke accessoires doorstaan de tand des tijds. Ze zijn inmiddels klassiekers geworden die telkens weer opduiken". kleiner tasje waarin persoonlijke spulletjes als bijvoorbeeld sleutels en make up-dingetjes worden opgeborgen. "Dan rolt de hele handel niet over het bureau als je je paperassen eruit haalt. Je kunt zo een fraaie combinatie maken". Aansluitend bij de popularireit van de A4-tas is de tendens om naagt het kleine tasje ook andere asseccoires in dezelfde lijn als de tas aan te schaffen. Agenda-omslagen, sleuteletuis, billfolds, portefeuilles, alles in de kleur en het model van de oorspronkelijk aangeschafte grote tas. Jef van Gils is dik tevreden met deze ontwikkeling. "Kwaliteit is weer belangrijk. Mensen moeten na een half jaar nog met plezier naar hun tas kunnen kijken. Denken van: nu schaf ik er weer wat bij Hij maakt voor zijn nieuwe collectie gebruik van met de hand geverfd leer. "Vel voor vel wordt dat bewerkt. Op die manier komt er een schitterende kleurdiepte in het leer. Dat neemt de verf op naar absorbtievermogen en op de ene plek is dat meer dan op de andere. Daar krijgt je een prachtige structuur door". In zijn 'jonge' tassen valt het 'verrekijkermodel' op, een tas die sterk doet denken aan het etui waar in vroeger tijden de verrekijker werd opgeborgen. Grappig gestyleerd is ook het model met een ronde bodem en een enveloppe- door Henriëtte v.d. Hoeven Opvallend is de originele vormgeving in met name de wat kleinere tassen dit seizoen. Rond, halfrond, driehoekig, vierkant, bol of juist heel plat, de variatie is groot. Hoewel ook de tas meer kleur gaat bekennen, blijven de bruintinten ahet belangrijkst. Felblauw, rood, okergeel en gebroken wit gaan vooral in de 'jongere' collectie een rol spelen. "Die kleine gestyleerde tassen zullen vooral het jonge publiek aanspreken", verwacht Jef van Gils uit Bavel, de ontwerper van de Claudio Ferrici-tassen. "Daar zie je ook de meeste kleurcombinaties". In de meer klassieke lijn is de A4-tas nog steeds populair en niet meer alleen bij de werkende vrouw. "Dat model tas gaat steeds meer de grote schoudertas vervangen. Voor de werkende vrouw is de A4- schoudertas een rechtstreekse aanslag op de attaché-koffer. Zo'n tas is toch veel sjieker, past ook beter bij de kleding dan zo'n grote, opvallende vierkante koffer", meent Van Gils. Bij dat A4-model hoort vaak een De zon, wat verlangen we er naar. Zelfs na een winter die eigenlijk die naam niet mag hebben, kijken we uit naar het lentezonnetje. En menigeen zal bij die eerste zonnestralen de verleiding niet kunnen weerstaan een kwartiertje te zonnebaden. De Bio-sun-spray werkt verkoelend, net als de spuitbus met mineraal water en de in het water opgeloste premelanine vult ons tijdelijk tekort aan die stof aan. (Foto paui Hun Toch wordt door de wetenschap weieens de indruk gewekt dat het verkeerd is om te zonnebaden. Schadelijk zelfs. Zonnen bevordert, volgens de wetenschappers, veroudering en huidkanker. "Dat is juist", zegt drs. Hans Schreuder van Biodermal, die zich bezig houdt met de ontwikkeling van hypo-allergene huidverzorgingsprodukten. "Maar dan hebben we het wél over overmatig zonnen. De zon is voor ons van levensbelang. Als de zon niet bestond, waren wij er ook niet. Zonnebaden versterkt het immuunstysteem (afweersysteem), zodat de weerstand van het lichaam tegen infecties wordt verhoogd. Het door Mia Mol De schooltas-sluiting is een 'klassieker'.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 32