toekomst Badkamerdak gaat open in huis van de Geurverdrijver in sierflacon Interieur accessoires van tiffany Kastkeukencomplete kookinrichting Schakelpaneel voor oven kindveilig geplaatst Schouw in een dag VRIJDAG 24 MAART 1989 PAGINA 31 Onfrisse luchtjes en rook kunnen efectief worden bestreden met een geurverdrijver. Die zijn er in diverse kunststof uitvoeringen, maar ook in sierlijke flacons, die in het interieur niet misstaan, zoals van het merk Lampe Berger. Dat biedt een serie van 90 verschillende sierflacons in porselein, aardewerk, glas en kristal. De werking van de geurverdrijver berust op het principe van de katalytische verdamping door een speciale vloeistof op basis van negentig procent alcohol. Er is keuze uit zes geuren (lavendel, ceder, laurier, rose, kamperfoelie, citronelle en chypre), een reukloze en een insectenverdrijvende vloeistof. In de winkel kosten de geurflacons rond de 70 gulden. Voor informatie Art Articles in Tilburg, tel: 013-553233. Tiffany is een boeiende, maar vrij prijzige hobby. Vooral als je in een wat groter formaat wilt werken kunnen de kosten van het echte, gekleurde Tiffany-glas nogal oplopen. Nu is het heel goed mogelijk om gewoon venster- en/of spiegelglas te gebruiken voor die wat 'groot formaat' toepassingen. Vooral bronskleurig spiegelglas doet het in een modern interieur uitstekend. Voor het maken van een plantenbak hier een beschrijving. Nodig:drie platen bronskleurig spiegelglas van 3 mm dik in de maten 30x65 cm en één plaat van 30x30 cm. Snijd de onderdelen volgens de tekening en breng met een kwastje protector aan op de achterkant van het glas. Laat dit twee uur drogen: het spiegelglas wordt nu niet meer door vet of soldeerwater beschadigd. Breng op alle delen koperfolie aan. Leg de zes-hoekige bodemplaat met de spiegelzijde naar beneden op het werkblad. Zet de verticale delen erop en bevestig ze provisorisch met stukjes plakband. Soldeer enkele punten en verwijder het plakband. Leg het werkstuk horizontaal op tafel en soldeer alle naden dicht. Soldeer de binnenkant van de naden alleen tot 20 cm van de bovenrand dicht Was het soldeerpoeder goed weg en patineer met brons patina. Voorwerpen die naar eigen idee zijn ontworpen geven de Tiffany- hobbyist nog meer voldoening. Als u dat wilt doen, maak dan nadat u een schets hebt gemaakt, eerst een proefmodel ('dummy') van stevig karton. Dit maakt het u mogelijk na te gaan of de maten van het glas precies kloppen. En u voorkomt dat u, als u alleen vanuit de schets zou werken, het glas op onjuiste formaten zou snijden. De technologische veranderingen in het woon-, werk- en leefklimaat krijgen steeds meer invloed op ons. Oude normen en waarden worden vervangen door nieuwe meningen en leefregels. Het leefpatroon speelt zich voor meer dan eenderde af in een vertrouwd gebouw, het huis dat in de toekomst ook niet aan veranderingen ontkomt. Het gaat dan niet alleen om een andere manier van bouwen en het gebruik van andere materialen. Het huis krijgt nieuwe functies en mogelijkheden. Om in de praktijk te laten zien wat de bewoner over enkele jaren te wachten staat wordt op het terrein van Autotron in Rosmalen het Huis van de Toekomst in de steigers gezet. door Anne-Marie Risse Dit vijf miljoen kostende project, opgezet door Chriet Titulaer, Libéma Vrijetijdsparken en bouwmaatschappij Intervam, staat bol van elektronica, nieuwe materialen, technische snufjes en heeft als bijzonderheid een badkamer waarvan het dak geopend kan worden. Met steun van diverse sponsors zullen talloze technologische vernieuwingen in het huis worden geïntegreerd. Niet om de technische haalbaarheid daarvan aan te tonen, maar juist om te laten zien dat deze ontwikkelingen een nieuwe 'thuisbasis' kunnen opleveren. Wandscherm Bij de opzet van het huis is rekening gehouden met het groeiende aantal senioren, dat over veel vrije tijd beschikt en eigen wensen heeft wat comfort, vrije tijdsbesteding en faciliteiten betreft. Het skelet. Maar de wapening van de diverse betonnen vloerelementen bestaat niet uit staal. Gekozen is voor Aramide-vezel, ontwikkeld door Akzo en de Hollandse Beton Groep. De gevel wordt gebouwd met modulen, die aan de individuele wensen van de toekomstige bewoners kunnen worden aangepast. De dubbele ramen worden voorzien van een speciale vuilwerende coating, waardoor de ruiten vrijwel zelfreinigend zijn. Deze coating wordt ook toegepast op de beeldschermen en de zonnecollectoren, die op den duur de nodige elektriciteit in het huis kunnen opwekken. Open dak Blikvanger in het huis, dat aangepast meubilair, stoffering en kleurstellingen krijgt, is ongetwijfeld de badkamer, waar de personal computer zorgt voor veelzijdig badcomfort. Het dak van de badkamer wordt zodanig geconstrueerd dat het als een bloem kan open klappen. Deze constructie is gebaseerd op nieuwe hydraulische technieken. Het keukengebeuren in het huis kan futuristisch genoemd worden. Zo zal een computerscherm laten zien hoe stap voor stap een gerecht moet worden bereid en aangeven of alle ingrediënten wel in huis zijn. Er worden nieuwe onderhoudsvrije materialen toegepast en de werkbladen zijn flexibel op te stellen. Het project heeft ook een educatieve functie. Men wil bezoekers laten zien wat de ontwikkelingen in de nabije toekomst zijn. Daarnaast wordt een boek samengesteld, waarin de bijzonderheden van het huis worden belicht. Als alles volgens bouwplan verloopt is Het Huis van de Toekomst medio juni van dit jaar gereed. Wie op kamers gaat wonen of een eenkamerflatje weet te bemachtigen, moet meestal in één ruimte wonen, slapen en koken. Een echte keuken is er niet bij. In appartementen of studentenflats staat vaak het geijkte keukenblokje, gewoon tegen de wand, soms in een aparte hoek. door Thea Wamelink Behalve zo'n saai blokje zonder enige fantasie zijn er echter nog wel leukere oplossingen te bedenken als je moet koken zonder keuken, in de woon/slaapkamer. Wie graag kokkerelt, zal de kookhoek een belangrijke plaats geven. Misschien wel midden in de ruimte, een soort kookeilandje. Hiermee kun je dan tevens een soort scheiding creëren tussen de verschillende functies van de ruimte: zitten, studeren, eten, slapen. Soms moeten bepaalde functies worden gecombineerd. De bank van de zithoek wordt 's nachts omgetoverd tot bed, de tafel misschien een plank op schragen wordt gebruikt om aan te studeren en te eten. In luxe keukens zie je vaak de prachtigste kookeilanden met veel bergruimte en een aangebouwde eetbar. Maar het kan ook een eenvoudig zelfbouw-eiland zijn. Een werkblad van zo'n anderhalve meter lang en standaard 60 cm diep of dieper als daar ruimte voor is. Hierop zet je de kookplaat neer. of je bouwt hem in. Onder het blad: rondom planken of gesloten kastjes, waar je aan alle kanten bij kunt. Lekker veel bergruimte. Afhankelijk van de afmetingen van het blad kun je een deel gebruiken om aan te eten. De vraag is wel waar de kraan zit. Moet je daarvoor naar douche of badkamer, zoals op sommige studentenkamers het geval is, of heb je deze voorziening bij de hand? Als je water in de kamer hebt, wees dan maar zo wijs om daar meestal tegen de wand ook de keukenhoek te maken, dan heb je alles bij elkaar. Ook tegen de muur kun je met open schappen zelf een keuken inrichten. Behalve onder het werkblad kun je dan bovendien nog tegen de wand planken kwijt. Afzuiging Een afzuigkap is in een eenkamerwoning meestal hard nodig, want het is natuurlijk niet lekker om met de spruitjeslucht naar bed te gaan. Als het appartement een centrale afzuiging heeft, is een speciale motorloze kap vereist om de installatie niet te verstoren. Wil je een kookeiland midden in de ruimte dan is het ophangen van een kap met afzuiging naar buiten dikwijls problematisch, behalve als je op een zolderetage woont en gemakkelijk een afvoer via het dak kunt maken. Ei» zijn tegenwoordig ook wasemkappen zónder afvoer, zogenaamde recirculatiekappen, die luchtjes en kookdampen via een filter reinigen. In veel appartement is elektrisch de enige kookmogelijkheid. Omdat bij elektrisch koken veel minder waterdamp vrijkomt het verbranden van gas levert vrij veel vocht op kun je in een goed te ventileren kamer het in zo'n geval vaak wel zonder afzuiging stellen. Hinderlijke luchtjes worden namelijk vooral via de waterdamp in de lucht getransporteerd. Minder vocht betekent meestal ook minder luchtjes. Kastkeuken Wordt het een keuken tegen de wand en hindert het uitzicht je vooral als er wat afwas staat dan In een scheidingswand ingebouwde kastkeuken. Kastje dicht, keukentje gezien. is er nog een andere mogelijkheid: de kastkeuken. Een complete keuken in een wandmeubel; met spoelbak, koelkast, kookplaat, afzuigkap en (warm)watervoorziening. Zulke kasten zijn er in verschillende maten, uitvoeringen en prijzen. Zelfs te koop als bouwpakket. Ze worden meestal voor de wand geplaatst, maar er zijn er ook om helemaal in te bouwen. Er zitten deuren voor en wanneer je die dicht doet, heb je er geen idee van dat daarachter een complete keuken verstopt is! Voordeel van zo'n kast is dat je hem bij verhuizing gewoon mee kunt nemen. Er zijn mogelijkheden genoeg om ook zonder keuken te koken. Met een beetje gevoel voor het smaakvol inrichten van je woonplek is altijd een kookgelegenheid te creëren die in het interieur niet uit de toon valt. In de keuken zijn fornuis en kookplaat gevaarlijke apparaten als ze binnen handbereik zijn voor kinderen. Apparatenfabrikant Miele heeft hiervoor een oplossing bedacht door een nieuwe serie schakelpanelen in een speciale kast boven het kookgedeelte in te bouwen. De kookplaat en het bedieningscentrum zijn via een onzichtbaar weggewerkte kabel met elkaar verbonden. Deze oplossing is niet alleen erg veilig, maar biedt ook andere praktische voordelen. Het schakelpaneel bevindt zich op ooghoogte en kan zonder bukken overzichtelijk en gemakkelijk worden bediend. Lichtringschakelaars met een kleurschakering van lichtgeel tot donkerrood tonen bovendien ook optisch de ingestelde temperaturen. De schakelpanelen zijn er in verschillende uitvoeringen met elektronische en digitale tijdsaanduiding. Wie een open haard wil hebben, maar opziet tegen de rompslomp rond de bouw van een schouw, is men uit de brand met de prefab schouw Lahnstein. Deze schouw bestaat uit een aantal voorgevormde en maatvaste lichtbetonnen delen, die tot een hoogte van twee meter of kamerhoogte op elkaar gemetseld worden. Het materiaal is geschikt voor de inbouw van een haard uit het Jotul Systeem 80 in klassiek, standaard of prestige model. Door de kant en klare lichtbeton blokken wordt geen rommel veroorzaakt en is het bouwen binnen één dag gereed. De schouw kost als bouwpakket 3.500,-, exclusief de haard. Informatie bij: Jotul Nederland BV in Soest, tel. 02155-24224. Half juni gaan de deuren open Het huis van de toekomst zit barstens vol elektronica en de ramen zijn voorzien van een vuilweren de coating. arbeidspatroon is eveneens aan verandering onderhevig en daardoor zal het huis ook als werkplek fungeren. In het onderwijs nemen andere leermiddelen een plaats in, waardoor de student de collegebanken verruilt voor de studeerkamer thuis. Gelet op deze feiten is het logisch dat de elektronica in het Huis van de Toekomst een grote plaats inneemt. In de woonkamer komt een kamerbrede audiovisuele muur die informatie, ontspanning en luistergenot biedt. Er is een elektronische bibliotheek, apparatuur geeft aan hoe het weer wordt, compleet met kledingadviezen en vanuit de huiskamer kunnen allerlei functies van het huis gemakkelijk worden gecontroleerd. eSensoren geven hun waarden aan op de huisterminal, die de ouderwetse meterkast vervangt. Het toekomsthuis beschikt over een Home Bus System, waarmee veel apparatuur aan elkaar kan worden gekoppeld en met een afstandsbediening kan worden geschakeld. Sommige apparatuur kan worden aangestuurd met behulp van de menselijke stem en krijgt de bewoner antwoord van de elektronica. Aan de comminucatie met de buitenwereld is ook gedacht. De beeldtelefoon wordt geïntroduceerd alsmede de mogelijkheid om databanken te gebruiken en te telefaxen; er kan voorts mee worden gebankierd en gewinkeld. Schone ramen Ondanks alle elektronische snufjes blijft in het toekomstige huis het stof gewoon stof. Om dat gemakkelijk te verwijderen heeft architect Cees Dam een centraal stofzuig systeem ingevoerd. Op een aantal plaatsen in het huis kan dan de zuigslang snel op een stofcontact worden aangesloten. Het materiaal dat voor de constrcutie van het huis wordt gebruikt is zoveel mogelijk nieuw. De hoofdconstructie is een stalen De knoppen van het gasfornuis zijn nu niet meer bereikbaar voor kleiyie grijpgrage kinderhan den. (Foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 31