Nederland kan een nuttige rol als 'bruggenbouwer' vervullen 'Proberen islam vorm te geven op een Nederlandse manier' Conclusie na onderzoek over invloed op internationale vlak Meergeld voor onderhoud van monumentale kerken PAGINA 2 VR VRIJDAG 24 MAART 19É. OMNEMENT "Tweehonderd handtekeningen is genoeg voor een school". Drs. M. Tütüncü, secretaris van de Islami tische Stichting Nederlands Onder wijs (Isno) is er vast van overtuigd dat de moslims in Nederland er de komende jaren in slagen in min stens veertig eigen basisscholen op te zetten. En te zijnertijd kan dan gedacht worden aan de stichting van scholen voor voortgezet onder wijs en wie weet, ooit een universi teit. Gisteren is in Eindhoven officieel de Tarieq Ibnoe Ziyadschool ge opend. De school, die al sinds het begin van dit schooljaar draait, is de tweede moslim-school in ons land. door Theo Haerkens De moslims in Nederland hebben er genoeg van hun kinderen te sturen naar openbare scholen of scholen van andere richtingen. Ze willen dat hun kinderenonderwijs krijgen op de manier die hen het beste past, op een school die zich houdt aan de voorschriften van het geloof. De behoefte aan eigen scholen is pas ontstaan toen de moslims van Turkse en Marokkaanse herkomst zich realiseerden dat ze niet meer naar hun geboorteland zouden te rugkeren. Vanaf dat moment zoch ten ze naar mógelijkheden hun kin deren die opvoeding te geven die zij het beste vinden. De aandacht voor godsdienstige zaken spreekt dan vanzelf en voor het onderwijs in ei gen taal en cultuur hoeven de kin deren geen andere lessen meer te Op de eigen scholen is het afgelo pen met pesterijen waarbij meisjes de hoofddoek afgerukt wordt en ook hoeven jongens en meisjes niet meer gemengd naar gym- en zwem les. Verjaardagen worden op school niet gevierd. Maar het blijft niet bij dit soort uiterlijkheden. Ook de schoolboekjes zijn anders, met een groter accent op de islam. Tütüncü wijst er op dat bij voorbeeld de aan dacht voor de kruistochten erg een zijdig is. "Volgens de geschiedenis boekjes op de mèeste scholen trok ken de christenen toen naar het hei lig land om het te bevrijden van isla mieten en andere heidense bezet ters. De Moren die rond 700 via Gi braltar naar Spanje trokken, wor den afgeschilderd als moordenaars ketters en bedreigers van de Eu ropese cultuur". Godsdienst Tütüncü is zich ervan bewust dat het streven naar moslim-scholen niet overal met gejuich wordt ont vangen. Hij haast zich dan ook te verklaren niet die fout te willen ma ken van de christelijke ge schiedschrijvers die op alle mogelij ke manieren trachtten de moslims zwart te maken. Het omgekeerde zal niet gebeuren, verzekert hij, ter wijl hij erop wijst dat het christen dom net als de islam van oorsprong een oriëntaalse godsdienst is. Het streven naar eigen scholen moet ook niet uitgelegd worden als zouden de islamieten in ons land de samenleving massaal de rug willen toekeren. "Nee, het is juist onze po litiek ervoor te zorgen dat onze kin deren straks in de samenleving goed vooruit kunnen. We proberen de islam op een Nederlandse ma nier vorm te geven". Hans Fuchs, directeur van de Ta rieq Ibnoe Ziyadschool in Eindho ven - zelf geen moslim, evenmin als de meeste leden van zijn team - be vestigt dat. De Marokkaanse op richters van de school hebben niet alleen het geestelijk welzijn van de kinderen voor ogen, maar ook hun toekomstig geluk. De kinderen moeten goede moslims worden en daarnaast in staat zijn in de Neder landse samenleving hun weg te vin den. "De ouders, die zelf vaak een voudig fabriekswerk doen, zien dat ook graag. Daarom kunnen we het ons niet veroorloven dat de kinde ren van de buitenwereld vervreem den". Fuchs rekent het tot zijn taak de ouders daarop te wijzen en geeft ruimhartig toe dat er enige span ning bestaat tussen dat wat die graag zien en wat de leraren nastre ven. "De ouders willen graag meer religie op school, maar wij streven er vooral naar voeling te houden met de samenleving." Evenwicht Bjj de Al-Ghazalischool in Rotter dam gaat het al niet anders. Directie en bestuur van deze school, met voor het overgrote deel Turkse leer lingen, zoeken eveneens naar een evenwicht tussen het religieus wen selijke en het maatschappelijk haal bare. "We vinden het allebei belang rijk, want anders zouden de kinde ren net zo goed naar een andere school kunnen gaan", aldus M. Ak- bülüt, vice-voorzitter van het be stuur. De oprichting van de islamitische scholen heeft links en rechts verba zing gewekt en wordt, zeker sinds de gebeurtenissen rond de schrijver Salman Rushdie, met regelrechte argwaan bekeken. Voor veel van de kinderen maakt de overgang naar de islamitische school in feite wei nig uit. Op de zogenoemde 'zwarte scholen' zaten al voor het overgrote deel leerlingen van buitenlandse komaf. Maar toch werden die scho len aangeduid met bij voorbeeld 'rooms-katholiek'. Terwijl bijbelles vanzelf sprak, moesten de moslims bij de besturen bedelen om een uur tje koran-les voor hun kinderen. LEIDEN - De rol die Neder land op het internationale politieke vlak speelt moet niet worden onderschat. Bruggenbouwer, loyale dis sident of gematigd criticus. Dat zijn ae gedaanten die Nederland het beste kan aannemen om succes te boe ken. Daarbij zijn de marges smal. Loyaliteit aan bondge noten moet niet het hoogste goed worden want dan ver liest buitenlands beleid z'n waarde; daarentegen moet kritiek binnen zekere gren zen blijven om niet 'buiten gehoorsafstand' te komen van degenen die men wil be ïnvloeden. Bovengenoemde constateringen ondervonden gisteren brede bijval tijdens een bijeenkomst op de Leid- se universiteit, georganiseerd door het Instituut voor Internationale Studiën. Centraal stond een onder zoek van de 'interuniversitaire werkgroep buitenlands beleid van Nederland' waarbij was nagegaan welke initiatieven Nederland in het recente verleden heeft ondernomen en welke de factoren zijn die succes of falen van dergelijke initiatieven bepalen. door Bert Paauw Mr. M. van der Stoel, oud-minister van buitenlandse zaken, en dr. S.Rozemond, adjunct-directeur van het Nederlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen Clingen- dael, zwaaiden de onderzoekers gis teren alle lof toe. Volgens beiden bieden de onderzoeksresultaten, neergelegd in het boek 'The Politics of Persuasion, Implementation of Foreign Policy by the Netherlands' een bijdrage aan de doorzichtigheid en de kennis van de Nederlandse buitenlandse politiek. Van der Stoel betoogde dat de in vloed van Nederland de geografi sche afmetingen duidelijk over stijgt. "Luns rekende Nederland al tijd tot de midden-grote landen. Daar werd om gegrinnikt, maar er zit wel degelijk iets in. Het belang van Nederland kun je niet afmeten aan het aantal vierkante kilometers grondgebied. Mijn ervaring is dat andere landen wel degelijk hechten aan de mening van Nederland. In de kruisraketten-kwestie bijvoorbeeld vond men het heel belangrijk dat Nederland zou meedoen" Volgens de oud-minister kan Ne derland het zich overigens niet per mitteren om te vaak 'nee' te zeggen. "Dat betekent een aantasting de goodwill, het vermindert je gelijkheden om partners bij andere kwesties mee te krijgen. Je zou dan een reactie losmaken in de trant van: als jullie zo vaak dwarsliggen, dan hebben we verder geen bood schap aan jullie". Van der Stoel gaf een voorbeeld waarop het wel mogelijk bleek te zijn een keihard 'nee' te laten horen. Dat was in de herfst van 1973 toen West-Europa door een olieboycot van de Arabische staten werd ge troffen. De Golfstaten stelden toen een Euro-Arabische dialoog voor waar Frankrijk wel oren naar had. Van der Stoel: "Nederland werd bij zonder zwaar getroffen door de boy cot, in tegenstelling tot Frankrijk. Wij hebben toen gesteld dat er geen dialoog zou komen voordat de boy cot was opgeheven. De meeste an dere Europese landen gingen met ons mee en we beleefden toen de merkwaardige situatie dat Franse diplomaten zich gingen uitsloven om een Nederlandse politieke doel stelling te verwezenlijken". Hoewel hij de mogelijkheden van Nederland dus zeker niet wilde klei neren bekende Van der Stoel een uitgesproken hekel te hebben aan de term 'gidsland'. "Dat klinkt zo ar rogant en het draagt ook een preten tie in zich die we niet kunnen waar maken. Al moeten we natuurlijk wel knokken voor overtuigingen en proberen bepaalde lijnen te initië ISRAKETTEN NEE \m IV AMSTERDAM Het ontbreken van eensgezinde binnenlandse steun inzake de kruisraketten had op de Nederlandse buitenlandse politiek. Twee hoofdrolspelers van destijds: links nie Strïkwerda, voorzitter van het Komitee Kruisraketten Nee. (Foto ANP) ren. Nederland heeft zich de afgelo pen jaren bijvoorbeeld bijzonder in gespannen op het vlak van de men senrechten. Achtereenvolgende kabinetten hebben daar het accent op gelegd. Nederland is daardoor herkenbaar geworden. Het is ons lang niet altijd in dank afgenomen. Oud-minister Kissinger van de Ver enigde Staten heeft ons aandringen op sommige mensenrechten-bepa lingen in de Akte van Helsinki'75 wel eens gezeur genoemd. Maar die bepalingen zijn later een belangrij ker rol gaan spelen dan men tevoren had ingeschat". Elite Eén van de onderzoekers, dr. H.J- .Leurdijk, docent internationale be trekkingen aan de universiteit van Amsterdam, beklemtoonde dat er geen bewijzen zijn aan te voeren voor de hier en daar geopperde ge dachte dat de invloed van Neder land op het wereldtoneel de laatste 35 jaar geleidelijk zou zijn derd. "Het bedrijven van buiten landse politiek is jarenlang een eli te-aangelegenheid geweest. Pas in de jaren zestig en zeventig ontstond er zowel binnen als buiten het parle ment meer belangstelling voor de Nederlandse houding inzake bui tenlandse aangelegenheden. Er kwam meer en meer oppositie te gen de regeringspolitiek. De aan dacht lag daarbij heel sterk op de beleidsvorming. Het ging om de goede voornemens. Men vergat aan vankelijk dat voornemens ook nog in daden moeten worden omgezet. De laatste jaren is het accent meer op de uitvoering komen te liggen. Er is nu begrip voor het gegeven dat succes of felen ook sterk afhanke lijk is van de manier waarop beleid wordt uitgevoerd". Die uitvoering komt enerzijds neer op het uitgeven van verklarin gen en communiqués, het houden van toespraken en het meedoen aan stemmingen; anderzijds vindt die uitvoering plaats in de dagelijkse routine van de diplomatieke prak tijk, de politiek van overreding. Leurdijk: "In ons onderzoek heb ben we de kloof geanalyseerd «die er bestaat tussen beleidsvorming en bereikte resultaten. Nederland heeft het nou eenmaal niet voor het zeggen, moet dus concessies doen. Desondanks wordt Nederland in de diplomatieke wereld niet als 'een klein land' beschouwd. Duidelijk is dat ae kwaliteit van ideëen ook van invloed is". Volgens Leurdijk is uit het onder zoek naar voren gekomen dat vier factoren de kans op succes vergro ten, te weten: brede binnenlandse steun voor een zaak, betrokkenheid van de minister, steun van bondge noten en een beperking van doel stellingen. - Eensgezinde binnenlandse steun kan. de regering stimuleren om ac tief te zijn (in het onderzoek wordt het voortdurend aan de kaak stellen van de mensenrechten in Chili aan gehaald), maar kan bij het ontbre ken daarvan juist verlammend wer ken op het handelen van de rege ring zoals bleek bij de kruisraket tenkwestie. De betrokkenheid van een minis ter, aangevuld met de inzet van des kundige hoge ambtenaren kan ook een positieve rol spelen. (Van der Stoel daarover: "Ten tijde van de kruisrakettenkwestie bleef de i tie met de Verenigde Staten redelii dankzij de uitstekende contactë die Nederlandse diplomaten ri Washington met de Amerikaans regering onderhielden".) Ten aanzien van de steun vai bondgenoten zijn vooral de Bondj 1 republiek en de Verenigde State begerenswaardige partners, zekq waar het om veiligheidskwestiej gaat. Met de 'beperking van doelstel lingen' duiden de onderzoekers q op dat Nederland zich niet mod richten op zaken waar weinig eel a aan valt te behalen. De kans op suo V ces zou groter zijn wanneer het be lang dat door anderen aan de be trokken kwestie wordt gegeven ge ring is, wordt gezien als een zaal. van 'low politics'. Onderscheid u Rozemond kritiseerde de onderzo^ n kers gisteren voor het zijns inzienj S« onterechte onderscheid tusses z< 'high politics' (macht, status, oorlof! n en vrede) en 'low politics' (economij sche, culturele, humanitaire kwes ties). "Wat wij 'high' vinden, kun nen anderen wel 'low' vinden eij omgekeerd. Als wij ontwikkeling» r1 hulp als 'low' beschouwen, ligt daj n voor de Derde Wereld heel anders En als wij met Fransen praten ovej jj cultuur, dan ligt daar ook een wel a reld van verschil. Cultuur is vooi j? Fransen heel belangrijk, terwijl hel onderwerp bij Nederlanders geeij voorname plaats inneemt". Roozemond liet doorschemeren! het onderscheid het liefst geheel te willen laten vallen. "Zo'n onder! scheid richt een vreselijke ravage! aan bij politici die zich daarop gaan! baseren. Aan de rakettenkwestie is! door politici en ambtenaren onnoe-, melijk veel tijd, energie en aandacht] besteed terwijl op hetzelfde ogen blik nauwelijks werd stilgestaan bij het opstellen van de Europese Acte.i toch ook een zaak van het hoogste belang voor Nederland". Van der Stoel merkte nog op dat, ongeacht het onderwerp, het zoe-j ken van medestanders noodzake lijk is om iets te kunnen bereiken. Daarbij blijft de nuttige rol van Ne derland soms onderbelicht. Van der Stoel: "Zie het als een voetbalwed strijd. Daar krijgen doelpuntenma kers ook de meeste aandacht, maarj dat neemt niet weg dat zwoegende] middenvelders een heel belangrijke taak hebben. Als de Nederlandse' rol niet onmiddellijk duidelijk in het oog springt, dan wil dat niet zeg gen dat het allemaal weinig voor stelt". Volgens Fuchs zyn de leerlingen van zijn school, met een gemiddel de klassegrootte van twintig, beter af dan op een school met maar tien of twintig procent kinderen uit min derheidsgroepen. Daar worden de extra leerkrachten waar zo'n school recht op heeft, gebruikt om alle klassen wat kleiner te maken. En daar schieten de kinderen uit de minderheidsgroepen weinig mee op. De twee moslimscholen in ons land zijn beide aan het begin van dit schooljaar begonnen met de eerste vijf groepen en draaien nu volop. De school in Eindhoven telt 140 leerlin gen en die in Rotterdam 160. De moslims zijn er blij mee en de scho len groeien harder dan voorzien. Hoe groot de behoefte uiteinde lijk is, moet nog blijken. Isno-secre- taris Tütüncü durft geen getal te noemen, maar hij gaat er wel van uit dat er de komende jaar nog enkele tientallen scholen bij zullen komen. "Het initiatief ligt bij de plaatselijke gemeenschappen. Maar iedereen die een beroep doet op ons doet, (fotoGPD) kan rekenen op onze steun". Tütüncü gaat er vanuit dat er in elk geval binnen enkele jaren veertig scholen bestaan. Dat aantal noemt hij niet zomaar. Voor overleg met de overheid in een zogenoemde koe pelorganisatie is een minimum van veertig scholen van één signatuur vereist. Tot dat moment worden de belangen van de moslimscholen be hartigd door de katholieke en pro testants-christelijke koepels. Zodra er veertig scholen zijn, hebben de moslims een veel sterkere positie in dat overleg. De overheid moet meer geld uittrekken voor het onderhoud van monumentale kerkgebou wen. Dan is er minder nodig voor dure restauraties. En de beheerder zou dan met lagere exploitatiekosten te maken krijgen. Dat schrijft het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) aan minister Brinkman van WVC. In het CIO werken vijftien chris telijke en drie joodse kerkgenoot schappen samen. De minister wil binnenkort de uitgangspunten voor het onderhoud van monu menten vaststellen. In de lijn van de commissie- Hirsch Ballin pleit het CIO voor financiering van de meerkosten van onderhoud van een kerkelijk monument in vergelijking met een moderne kerk. Uitgaande van een kerk met 250 zitplaatsen be dragen de meerkosten per kerke lijk monument jaarlijks gemid deld f. 32.000. Voor de 2200 monu menten belopen de totale meer kosten ruim 70 miljoen gulden. Bij een eigen bijdrage van 20 pro cent van de kerken betekent dit dat de overheid jaarlijks f. 56 mil joen zou moeten reserveren. Met 'zorg en teleurstelling' heeft het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken kennisgeno men van het kabinetsstandpunt over het eindrapport van de com- missie-Hirsch Ballin. Dit stand punt zou kunnen leiden tot 'mar ginalisering van godsdienst en kerkgenootschappen', schrijft het CIO. Dat is niet alleen in strijd met historische en democratische tradities, maar is ook een ontken ning van de 'godsdienstige di mensie in een veelvormige sa menleving'. Het CIO reageerde hiermee op het voorlopig standpunt van het kabinet over het rapport 'Over heid, godsdienst en levensover tuiging' van de commissie-Hirsch Ballin. Deze commissie moest on derzoeken welke normen de over heid zou hanteren voor steunver lening aan kerkgenootschappen en andere genootschappen op geestelijke grondslag. Het CIO meent - in tegenstel ling tot de commissie en het kabi net dat de overheid de financië le lasten voor de geestelijke ver zorging in de krijgsmacht moet dragen. Commissie en kabinet willen uitgaan van de voorkeur van militairen. Ook keert het CIO zich tegen de voorstellen betreffende de gees telijke verzorging in gevangenis sen en andere penitentiaire instel lingen. Er is daarop de afgelopen Het CIO betreurt, dat het kabi net zich niet financieel verant woordelijk acht voor de beveili ging van synagoges. "Dat is in strijd met de opvatting van het kabinet zelf dat de overheid in bij zondere omstandigheden een aanvullende verantwoordelijk heid heeft". Oud papier Leiden. In de Zeemanlaan in Leiden-Zuid wordt sinds 1981 re gelmatig een container geplaatst voor oud paRier ten bate van in terkerkelijke doelen. De totale hoeveelheid zal, naar wordt ver wacht, op maandag 3 april het miljoen kilo passeren. De ongeveer vijftien medewer kers, die keer op keer in volhar dende trouw het papier uit de straten van Tuinstadwijk en Pro- fessoren- en Burgemeesterswijk aanbrengen, worden die morgen omstreeks kwart over 11 bij het verzamelpunt met een kopje kof fie ontvangen. Verscheidenen zijn al van het begin af bij <ieze ac tiviteit betrokken. Het inzamelen van het oud pa pier gebeurt altijd op de eerste maandag van de maand. Tot 3 uur de volgende dag blijft de contai ner staan. De inhoud heeft tot nu toe bijna f. 70.000 opgebracht. De opbrengst gaat naar verschillen de projekten, zoals de internatio nale bijbelverspreiding vanwege het Nederlands Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbel stichting en hulpverlening aan een leprozerie. Op het ogenblik komt het geld ten goede aan een alfabetiseringsprogramma, dat de deelnemers niet alleen in con tact brengt met de bijbel, maar ook leert lezen. De oud-papier-actie is een ini tiatief van de protestantse wijkge- meente Staalwijk-Vredeskerk en de rk Petrus-parochie in Leiden- Zuid. Hervormde Kerk: beroepen te Wageningen voor studenten pastoraat (deelwerk) kandidaat mevrouw L. J. Houweling; aange nomen naar Zierikzee voor gees telijke verzorging in verpleeghuis Cornelia-stichting (deelwerk) kandidaat mevrouw J. B. van den Beukei Zonnemaire (Z.), naar Brasschaat-Kapelle-Eekeren (Verenigde Protestantse Kerk van België) A. G. Baas Ooster hout. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Amsterdam-Noord in combinatie met Zaandam A. Bac Bodegraven, voor Katwijk aan Zee J. C. Weststrate *s Gra venpolder, voor Zoetermeer J. J. van Eckeveld Zeist. Baptistengemeenten: beroe pen te Arnhem-Zuid W. J. de Zwart Leeuwarden. Kerkendag De organisatoren van de Ker kendag die in september van dit jaar in Utrecht zal worden gehou den in het kader van het 'Concili air Proces' (oecumenisch beraad over vrede, gerechtigheid en be houd van de schepping), willen een gesprek met de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk over zijn bezwaren tegen die dag. Zij willen bezien of aan die be zwaren tegemoet kan worden ge komen. Begin deze maand deelde het hoofdbestuur van de Bond mee, van deelneming aan de Kérken- dag af te zien. De Bond vindt het programma te eenzijdig. Er is geen rekening gehouden met dat deel van de kerk dat voor de op men niet alleen maar naar aardse middelen grijpt, en bij het ge sprek daarover ook de verhou ding tot God wil betrekken. De Gereformeerde Bond is nu van plan om na de oecumenische Ker kendag een eigen conferentie over dezelfde thema's te houden. Volgens de organisatoren van de Kerkendag doet de Bond daar mee wezenlijk afbreuk aan het karakter van deze 'ontmoeting van kerk en christenen'. Het pro gramma is nog niet rond en er zijn nog genoeg mogelijkhedebn om de Bond een eigen inbreng te ge- De voorzitter van de hervorm de synode, ds. B. Wallet, heeft zich bereid verklaard aan het ge sprek met de Bond deel te nemen. Ook de secretaris van de stuur groep voor het Conciliair Proces in ons land, ds. J. van Veen, hoopt erbij te zijn. Twee Molukse kerken hebben de organisatie van de Kerkendag laten weten dat zij op 16 septem ber ook naar Utrecht komen. De 90 gemeenten van deze kerken kunnen elk vier afgevaardigden zenden. In totaal worden deze dag 16.000 deelnemers in de Domstad Drugs. De Peruaanse rk bis schoppen onderzoeken op dit ogenblik of drugshandelaren kunnen worden buitengesloten. Veel parochies in het gebied waar de cocaplant wordt verbouwd, hebben er bij de bisschoppen op aangedrongen alle drugshan- delarten uit te sluiten van de cramenten. Hun pastorale werk wordt door de drugshandel stige schade toegebracht. Tien. Het aantal zeer traditio nele rooms-katholieken in de we reld is na de excommunicatie aartsbisschop Marcel Lefebvre met 10 procent toegenomen. Dat zei Bernard Fellay, een van vier priesters die vorig jaar, tegen de wil van de paus, door Lefebvre

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2