Tamils mogen voorlopig nog niet worden uitgezet Twijfels over medicijnen tegen multiple sclerose Tijdelijk extra accessoire: vliegticket Turijn. VRIJDAG 24 MAART 1 HAARLEM (GPD) - Het is lang niet zeker dat Tamils veilig kunnen te rugkeren naar de Srilankaanse hoofdstad Colombo. Dit heeft de Haarlemse rechtbankpresident mr. H.F. van den Haak gistermiddag vastgesteld. De rechter heeft een definitief oordeel in een kort geding uitgesteld tot 11 mei. Hij wil eerst meer weten over de situatie op Sri Lanka. In de tussentijd mag de Ta mil die het geding had aangespan nen, niet worden uitgezet. Het ministerie van justitie werkt momenteel aan de uitzetting van tientallen Tamils uit Nederland. Volgens het ministerie kunnen de betrokkenen veilig terugkeren naar de hoofdstad Colombo. De Vereni ging Vluchtelingenwerk Nederland daarentegen meent dat het wegstu ren onverantwoord is. Inmiddels blijken er onder Ne derlandse rechtbankpresidenten te genstrijdige meningen te bestaan. Als eerste bepaalde de Al km aars e president mr. R. Gisolf op 7 februari in kort geding dat Tamils zonder vrees voor vervolging kunnen te rugkeren. Gisolf kreeg later steun van collega's. Recentelijk verbood de president in Assen echter een uitzetting. De Haarlemse president Van den Haak kwam gisteren nog niet met een definitief oordeel. De rechter wil eerst meer duidelijkheid heb ben over de situatie in Colombo. Van den Haak in een toelichting: "Voordat ik definitief beslis, wil ik duidelijkheid over de feitelijke pro cedure in Colombo." "Het punt is steeds of je Tamils die geen identiteitspapieren heb ben en misschien geen vluchteling zijn, veilig kunt terugsturen naar Colombo, wat steeds als binnen lands vluchtalternatief is gezien." De hoofdstad zou in tegenstelling tot andere delen van het eiland voor Tamils veilig zijn. "Want neem nou Jaffna: iedereen weet dat je daar niet moet zijn", aldus de Haarlemse president. Tamils die zonder papieren in Co lombo landen, moeten daar een aan vraagformulier invullen en vervol gens ook een geboortebewijs over- Opnieuw graf met slachtoffers Stalin ontdekt MOSKOU (DPA) - In het 'Darnitsa- bos' aan de rand van de stad Kiev in de Sovjetrepubliek Oekraine is op nieuw een massagraf ontdekt met slachtoffers van de voormalige Sov jetleider Jozef Stalin. Dit heeft het officiële persbureau Tass vandaag gemeld. Het persbureau meldde dat een regeringscommissie na nauwgezet onderzoek zelfs de namen van ver scheidene slachtoffers heeft ont dekt, maar het deelde niet mee hoe veel lijken zijn opgegraven. Vol gens documenten die zijn gevonden in archieven gaat het om 'zoge noemde volksvijanden' die in de ja ren '30 ten onrechte zijn veroor deeld wegens contra-revolutionaire activiteit, spionage en het voorbe reiden van complotten, aldus Tass. Volgens het persbureau gaat de leider van het onderzoek, Viktor Koelik, er van uit dat nog lang niet alle graven uit het Stalintijdperk zijn gevonden. Afgelopen zomer werd voor het eerst melding ge maakt van de vondst van èen mas sagraf met slachtoffers van het Stal- inregime. Volgens officiële bereke ningen zouden in de jaren 1936-41 50.000 mensen zijn terechtgesteld in het 'Koeropatibos' bij de Witrussi- sche stad Minsk, heette het toen. leggen. En dat kan problemen ge ven. De betrokkenen moeten het dan zelf gaan halen in gevaarlijk ge bied of het laten opsturen, maar dan zijn ze wel direct getraceerd. De Haarlemse rechtbankpres. dent heeft de Staat nu opgedragen uit te zoeken wat er precies in de Srilaankaanse hoofdstad gebeurt. "Misschien is het toch wel zo dat Colombo op zichzelf wel veilig is, maar door deze procedure weer niet". Bovendien laat de rechter zich informeren door Amnesty In ternational, vluchtelingenorganisa ties en de vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Tot slot wil Van den Haak ook we ten wat waar is van het verhaal dat Groot-Britannië en Zwitserland in middels al hebben besloten geen Tamils meer terug te sturen. In af wachting van de informatie heeft de Haarlemse president het kort ge ding dat een Tamil had aangespan nen, aangehouden tot 11 mei. Tot die tijd mag de Tamil niet worden uitgezet. "Zolang is het niet verantwoord die man terug te stu ren". Praktisch gevolg van de uit spraak is dat ook andere Tamils in het werkgebied van de Haarlemse rechtbank voorlopig niet mogen worden uitgezet. De rechter: "Tja, die conclusie moet de staatssecreta ris van justitie maar trekken". Het woord failliet komt niet over zijn lippen. Maar het idee dat multi ple sclerose een auto-immuunziek- te is en op basis daarvan met be paalde medicijnen genezen zou kunnen worden, heeft bij hem wel een flinke deuk opgelopen. Onlangs berichtte de Groninger hoogleraar in de Neurologie, prof. dr. J.M. Min- derhoud, in het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde over ei- door Henk Hellema gen en ander onderzoek waarin zorgvuldig gekeken was naar het ef fect van middelen die de immuun- reactie onderdrukken, op het chro nische beloop van multiple sclero se. Geen verschil met een nepmid del, luidde de conclusie. Multiple sclerose (MS) is een ernsti ge aandoening van hersenen en rug- gemerg die tot invaliditeit kan lei den. Door nog onbekende oorzaak ('slapend' virus dat 'wakker' wordt?) treedt er een steeds verder gaande beschadiging van de omhul ling (myelineschede) van zenuwen op met als gevolg dat de geleiding Bij patiënten uit zich dat in ver lammingsverschijnselen die vooral op kunnen treden in armen en be nen, die het gezichtsvermogen aan kunnen tasten en die problemen kunnen geven bij het plassen. Ken merkend voor MS is ook dat de ver lammingsverschijnselen plotseling veel erger kunnen worden (exacer- baties), óf dat de patiënt zich spon taan (tijdelijk) weer een stuk beter voelt. Lange tijd werd aangenomen dat MS beschouwd kon worden als een auto-immuunziekte. Reactieve lym- focyten (witte bloedcellen) en anti stoffen zouden zich tegen bestand delen (in dit geval myeline-eiwitten) van de patiënt zelf auto) richten. Daar waren aanwijzingen voor, hoe wel niet echt overtuigend. Maar als dat inderdaad zo zou zijn, dan zou den medicamenten die de vermeer dering van reactieve lymfocyten en de vorming van antistoffen remmen (immunosuppressiva), het chroni sche ziekteproces een halt toe kun nen roepen. In een gezamenlijk Engels-Ne derlands onderzoek waarbij de Gro ninger kliniek voor Neurologie was betrokken, kon na drie jaar echter geen verschil worden aangetoond in het ziektebeloop van de 174 pa tiënten die het immunosuppressi- vum azathioprine kregen en de 180 patiënten die een nepmiddel kre gen. Toch schuift Minderhoud een au- to-immuunproces bij MS niet ge heel ter zijde. "Het lijkt zeer waai schijnlijk dat de plotselinge vere: gingen wél het gevolg zijn van eer auto-immuunreactie. Maar met he onderdrukken daarvan wordt he chronische ziektebeloop niet au ders. De auto-immuunreactie is eer bijverschijnsel, het is mijns inzien, niet het onderliggende ziekteproce dat tot de steeds verdergaande al braak van de myelineschede leidt' Gelukkig voor de patiënt zijn de ze verergeringen wél goed te bestri} den door hem of haar gedurende en kele weken met hoge doseringer bijnierschorshormonen (corticoste röden) als prednison te behandelen Hoe nu verder? "Meer en meei denken wij dat de afbraak van he myeline het gevolg is van een stof wisselings-stoornis in het central* zenuwstelsel. Met behulp van zee: moderne detectie-methoden heb ben wij aan kunnen tonen dat in di hersenen van patiënten met MS be paalde fosfor-verbindingen in eer heel andere verhouding voorkomei dan bij gezonde mensen. Dat zou O] een versterkte afbraak van het mye line kunnen wijzen". 'Elektronische camera rond 1990 gereed' TOKYO (AP) - De Japanse con cerns Toshiba en Fuji hebben gisteren de gezamenlijke ont wikkeling van een nieuwe elek tronische camera aangekondigd die ontwikkelen en afdrukken overbodig maakt. De camera slaat de beelden als digitale informatie op op een floppy disc. De gemaakte foto's kunnen worden afgebeeld op het beeldscherm van een perso nal computer en via telefoonver bindingen eenvoudig worden doorgeseind. Sony heeft vorig jaar al een elektronische camera geïntroduceerd, maar hierbij was geen sprake van digitalise ring van het beeld. Het onderzoek van de twee bedrijven is er vooral op gericht een elektronisch geheugen te ontwikkelen dat voldoende ca paciteit biedt maar toch betaal baar blijft. Volgens Shozo Iijma, de hoofdingenieur van Toshiba, zou de camera met de huidige halfgeleiders ('chips') al ge bouwd kunnen worden, maar veel te duur worden. De fabrikanten verwachten dat de nieuwe camera rond 1990 gereed zal zijn voor industriële toepassingen, en ongeveer een jaar later geschikt zal zijn voor commercieel gebruik. Toshiba en Fuji zullen er bij andere elek- tronica-concerns, die zich ook op dit terrein begeven, op aan dringen de technische specifica ties te standaardiseren, zodat er niet verschillende systemen naast elkaar gaan ontstaan met alle nadelen van dien, zoals bij de video-recorders. 7iQAT u weet is de Fiat Tipo uitgeroepen tot Auto van het Jaar 1989. Deze uitverkiezing willen we graag samen met u vieren. En daar hebben we dit op bedacht: als u in de maand maart een Fiat Tipo hebt gekocht of nog gaat kopen (let op, u hebt nog ruim 'n week de tijd), krijgt u een exclusieve trip aangeboden naar de fabrieken waar de Fiat Tipo wordt gemaakt. De trip vindt plaats in juni. 's Ochtends vertrekt u met een comfortabel vlieg tuig van Air Holland naar Turijn. Ticket Na aankomst gaat u naar de Tipo fabriekenwaar u met eigen ogen kunt zien hoe de Tipo met de modernste technieken, waaronder robots, wordt geproduceerd. Op het programma staan verder 'n uitgebreide Italiaanse lunch en 'n bezoek aan het Centro Storico, het beroemde Fiat Museum. Aan 't eind van deze onvergetelijke dag vertrekt u uit Turijn voor de terugreis naar Schiphol. De Auto van het Jaar 1989 staat bij de Fiat dealer klaar voor een uitgebreide proefrit. Nog ruim een week inclusief vliegticket. 0B130 Katalysator De Fiat Tipo. Èén brok temperament. De Fiat Tipo is er ook met een injectiemotor, driewegkatalysator met Lambda-sonde en voldoet daarmee aan de strengste milieunormen. Tipo benzine v.a. f 24.450,-, Tipo diesel v.a. f 28.950,-. Prijzen incl. BTW, excl. a/leveringskosten. Prijswijzigingen voorbehouden. Afgebeeld Tipo 1,6 DGT. Lichtmetalen velgen tegen meerprijs. ALPHEN A/D RIJN: RODENBURG'S AUTOBEDRIJF B.V., ZAAGMOLENWEG 2-8, TEL. 01720 - 3 74 14 KATWIJK AAN ZEE: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V., DRIEPLASSENWEG 7, TEL. 01718 - 7 16 44 NOORDWIJK: AUTOBEDRIJF BEUK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL 01719 -1 92 13 LEIDEN: AUTOBEDRIJF DE WIT, ZIJLSINGEL 36, TEL. 071 - 22 36 35

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16