Oprichting werkgeversinstituut buurthuizen opnieuw uitgesteld APOTHEEK STEVENSHOF FOTO-EXPOSITIE IN DE WAAG VRIJDAG 24 MAART 1989 LEIDEN Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Gosse Karei zn. J.S. Kaastra en C.K.Eickhoff, Wafae dv. D. Be- raïch en K. Frija. Nicky dv. J. Scheffer en M. Veefkind, Tijs Joris zv. J.P. Groot en G.M.M. Oord, Sanne dv. A. de Graaf en M.C. Roose- malen, Lucas zv. J.H. Reijnders en M.G.M. van den Toorn, Remco zv. J. Siera en N. van Hove, Guido Alexander zv. J. Lameer en J.J. Brakel, Ismail zv. A. Baouch en M. Boujada, Dries zv. P.A.E. Doeswijk en E.H.A. Schaap- veld, Leon Petrus Wilhelmus zv. P.W. Rietveld en C.P.J.J.G.M. Koelew.jn, Paul zv. G.L.P. Aanhaanen en J. van Duijn, Rosanne Doro thea Jacoba dv. A.C. van der Linden en C.M. Prins. Jan Wouter Adriaan Peter zv. P.J.A.M. Scharpff en H.J. van der Boor, Una Helena Raffaëlla dv. C. de Heer en Z.L.E.A.B. Mion, Chantal dv. L. van Egmond en S. den Hartog, Bastiaan zv. C. Kluft en L. Engesser, Tim Se- bastiaan zv. B.J. Richters en H. de Man, Kir- sten Annette dv. H.C. Linthout en C.J.H.M. Buijs, Yunus Veli zv. M. Ku§ en S. Ku§, Sandra dv. D. Heemskerk en J. de Mol, Fabienne Jac queline dv. C. Eggink en E.D.M. Vink, Jorgen Leopold Cornells zv. L.C. Duijndam en H.J.M. Koenraadt, Sabrma Rebecca dv. J.E. Solle- veld en R. Pfuhlmann. Jeffrey zv. M. Visser en C.J. Onos, Furkan zv. I. Kara en B. Kara, Ernst zv. H.P. Friele en C.J. Claus, Xander Baruch zv. F.C.M. Bergkamp en C.J. van Walwijk, Mannus Johannes Pieter Alexander zv. C.G. Groen en C. van der Plas, Rozalie Elisabeth Willemina dv. M.M.M. Zeiss en A. van Zuijlen, Sarah dv. H.A. Khalil en A.M. Dippel, Bianca dv. H.C. Vooijs en K.J. den Heijer, Alexander Karei zv. R.A. Barnard en N. Lagas, Jelle zv. A.F. van Alewijk en G.A. Zwaan, Majid zv. M. Chabab en M. Machyakh, Frank Pieter zv. H.P. van Teijlingen en M.G.W. de Ruiter, Vin cent Sebastiaan zv. M.P. Siehakus en C.H.C. Heijnen, Lisa Megan dv. F.E. Tjon Sie Fat en M.A.A. Rienhart, Kevin zv. C.F. Pelt en A. Wït- teveen, Lindsay Elma Bernadina dv. F.H. Jan sen en M.X.M.M. Monker. Pieter Adriaan zv. T.A.M. Louwe en A.J. van de Wege, Asma dv. M. Hmadouch en A. Machichi. Johannes Everardus zv. E.J. Dekker en A.B.M. Schra- ma. Marijke Willemijn dv. J.J. Bleeker en J.W. Saenger, Sean Petrus zv. P.A.M. Tervooren en H.M. van Meizen, Charlotte Judith dv.M.M. Gelens en E.A. Tromp. Sietse Fabian zv. T.J. Verstrael en J.H.M. Eulderink, Jan Willem zv. P.K.J.N. Plomp en E.H.M. Bellaart, Guillène Angganita dv. O.G. Luidens en C.D. Pat- tiapon, Khalid zv. E.M. Azzaoui en Z. Zolikha. Timmy Johannes Marinus zv. J.H. Robijn en M.T.J. Gommans, John Wil liam zv. J. Haasnoot en N.A.W.G. Kloos, Len- nard Cornelis zv. L.D. Barnhoorn en K.S.A. van Werkhoven, Souraya Laurina dv. K.M.A. Hassan en H.M. Westdijk, Lisanne Naomi dv. J. Koome en M. de Boer, Alexander Peter Adriaan zv. C.J.A. Helmons en M. Wirxel, Oussama zv. D. El Guennouni en K.A. El Idris- si Reyahi, Mark zv. R. van den Broek en M.D. Lijftogt, Joerie zv. P.B. Mulder en T. van der Weijden, Benno zv. R.M. van Bakkum en P.H.W. van Gessel. Marcel Antonius zv. P.J. Fasseur en A.C.D. van der Vooren. Rowan Christopher zv. J.R. Hanhart en S.J. Wilmot. Pieter zv. C.W. van den Oever en J. Jonker. Lysanne Isolde dv. R.C.Q. ter Haar en I.P.M. Hoogenboom, Bas zv. C.J. de Mooij en J A. van Delft. Adje Hendr.cus zv. W P.M. van Et- ten en S.J.H. van Grinsven, Adrianus Johan nes zv. N. Duivenvoorde en P.J.T. de Winter, Theodorus Johannes zv. N. Duivenvoorde en P.J.T. de Winter, Frank Marinus zv. R. Neute boom en C.G.A. van Leeuwen, Willem Gerrit zv. G.J. de Vos en G.L. Meeuwisse. Margreet dv. A.W. van Duijn en M,C. Remmelzwaal, Dikke vrienden' LEIDEN 'Dikke vrienden' is dit jaar het thema van het leesprogram ma van het jeugdbibliotheekwerk, bestemd voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Bij het thema valt te denken aan vriendschap tus sen kinderen, vriendschap met ou deren, verliefdheid en fantasie- vrienden. Het leesprogramma wordt in de wijkbibliotheek Merenwijk en 't Spoortje gehouden van 5 april tot en met 12 mei. Daar zijn ook de bij het programma behorende boeken te leen. Andere filialen doen het pro gramma later in het jaar. Kinderen die aan het leespro gramma meedoen, worden voorzien van een pas. Als er drie boeken van de lijst zijn gelezen, krijgen ze een verrassing. Aan het programma is ook een ansichtkaart-wedstrijd ver bonden, waarbij het erom gaat de leukste of origineelste kaart voor vriend of familielid te maken. VTL In het clubhuis van VTL op het Vlietcom- plex aan de Voorschoterweg wordt vrij dag 24 maart geklaverjast. Aanvang 20.00 uur. Tarot Op zaterdag 25 maart wordt op Rapen burg 48 een Tarot-festival georgani seerd. De avond bestaat uit een aantal korte lezingen over het ontstaan van de Tarot, over de menselijke Aura en de re latie tussen de Tarot en het oude Egyp te. Ook is er een tentoonstelling met uit leg over de Tarot te zien, worden dia's vertoond en is er gelegenheid om een Tarot- of handlezing te krijgen. Entree: 10 gulden, aanvang 20.00 uur. Bingo Majorettenvereniging The Koper Girls houdt vrijdag 24 maart een bingoavond met loterij in de aula van het scholen complex aan het Valkenpad. Aanvang 20.00 uur. Snuffelmarkt In de Groenoordhallen wordt op zater dag 25 en maandag 27 maart weer de halfjaarlijkse snuffelmarkt gehouden. Openingstijden: zaterdag van negen tot vijf uur, maandag van tien tot vijf uur. Vraagtekens rond nieuwe btw-regeling Hortus in bloei LEIDEN Omdat veel gewas sen dit jaar door de zachte win ter vroeger in bloei zijn geko men, is er in de Hortus Botani cus al het nodige te zien. Zo lo pen de kamperfoeliestruiken op het Bolwerk al uit, zijn er typi sche voorjaarsplanten te zien als speenkruid en cyclamen en staan bij de waterlelie-vijver Ro dodendron-soorten in bloei die bij een gewone Hollandse win ter zouden bevriezen. De Hortus heeft overigens momenteel een wat rommelig aanzien, wat heeft te maken met de aanleg van de Von Siebold Memorial Garden, de Japanse tuin, en de renovatie van de Clu- siustuin. Met het planten van nieuwe bomen en struiken wordt dit voorjaar begonnen, zodat in 1990 de Hortus 'als nieuw' het 400-jarig bestaan kan vieren. Voor de voortuin is een prijsvraag uitgeschreven onder beginnende tuinarchitecten. Het uitverkoren onderwerp wordt in het najaar uitgevoerd. De Hortus is vanaf 1 april op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Eerste paasdag is de tuin dicht, tweede paasdag gaan de hekken om 10.00 uur open. LEIDEN - De oprichting van het Centraal Werkgevers Insti tuut voor de buurt- en clubhui zen in Leiden is opnieuw uitge steld. De stuurgroep, die be staat uit vertegenwoordigers van 14 organisaties, wilde gis teravond de oprichtingsakte voor een dergelijk instituut niet ondertekenen. Probleem is vooral de nieuwe btw-wetge- ving die binnenkort ook voor het buurt- en clubhuiswerk van kracht wordt. De organisaties op het gebied van buurt- en clubhuiswerk willen vol doende tijd hebben om die nieuwe voorstellen op het gebied van de btw te bestuderen. Niet uitgesloten is namelijk dat het nog op te richten Centraal Werkgevers Instituut Populieren Stationsweg verwijderd LEIDEN De twee grote populie ren in de doorgang van de Stations weg naar de parkeerplaats achter de Morssingel gaan tegen de grond. Het tweetal is in de loop der jaren zo gegroeid, dat de kans groot is dat ze zowel boven- als ondergronds scha de veroorzaken aan de aangrenzen de panden. De wortels drukken door hun omvang de trottoirtegels omhoog, waardoor er hinder ont staat voor voetgangers en fietsers. Volgens de gemeente is het daar om onontkoombaar dat de bomen moeten verdwijnen. Vervangen worden ze ook niet: de doorgang" leent zich niet voor bomen. Bij nieu we aanplant zou binnen een paar jaar eenzelfde situatie als nu ont staan. De bomen worden tussen volgen de week gekapt. Eerst verwijdert een hoogwerker de grote takken, waarna de stammen in stukken worden gezaagd en de wortels ge kapt. Het Werk duurt een dag of twee. Voor informatie: H.Z. Kühn, directie groen, telefoon 254609. Groep uit Torun bezoekt Leiden gen, zonder overleg met de buurt bewoners en zonder overleg in de gemeentelijke werkgroep", somt Bosscher op. "Waar is zo'n werk groep dan voor? Over alles wordt altijd gesproken: een paaltje hier, een paaltje daar. Maar over zo'n muurschildering beslist Leo Meijer op eigen houtje. Dat kan gewoon niet". De verbazing van Heieen Bos scher is overigens niet alleen ge wekt door het eigenmachtige op treden van de ambtenaar maar ook omdat de gemeente, die de mond vol heeft over het milieu en over graffitibestrijding, kennelijk 800 gulden over heeft voor deze gelegaliseerde vorm van graffiti die wordt aangebracht met spuit bussen waarin drijfgassen zitten. Ook de afbeeldingen in de onaf gemaakte muurschildering be vallen haar niet. "Er staat onder meer een man op met een revol ver in de hand. Dat is toch niet ge schikt voor een kinderspeel- plaatsje", vindt Heieen Bosscher. Gedoogmuren "Smaken verschillen", reageert Leo Meijer blijmoedig op de kri tiek die de afbeelding met de re volverheid oproept. "Mevrouw Bosscher wil allemaal Donald Ducken en Mickey Mousen op de muren, maar dat behoort niet tot het repertoire van deze jongens. Ik vind wat ze gemaakt hebben wel aardig. Als ik mevrouw Bos scher moet geloven zitten nu alle kinderen schreiend op de schom mels en wippen. Ik hoor daar an dere geluiden over, namelijk dat kinderen uit de buurt deze afbeel dingen juist heel spannend vin den". Meijer verklaart dat de muur schildering in Pancras-Oost slechts een tijdelijke is. "Alvo rens iets definitiefs te maken moeten namelijk de muren wor den aangesmeerd. Dat zal in ver band met de kosten en overleg met bewoners nog een tijdje du ren. Toen ik door een aantal jon gens uit de buurt benaderd werd met de vraag of zij deze muren niet wat mochten opfleuren met een schildering, leek mij dat wel een aardig idee. In afwachting LEIDEN - Het gezondheidscentrum in de Stevenshof aan de Petronella Moensweg verhuist begin mei naar een noodgebouw aan het Ina Boudier-Bakkerplein. Twee weken daarvoor, op 17 april, vestigt zich daar Apotheek Ste venshof. Deze apotheek zit nu in een noodkeet vlak bij het gezondheidscentrum. De verhuizing is noodzakelijk geworden door een brand die de apotheek twee weken geleden geheel in de as leg de. Daarbij liep ook het gebouwtje van het gezondheidscentrum enige schade op. Volgens apotheker Buurma, poserend voor de noodkeet, is de herhuisvesting heel snel verlopen. Na de brand op zondag stond, de volgende dag al een noodkeet klaar en werd de voorraad opnieuw aangeleverd. De noodzakelij ke apparatuur zoals weegschalen werden dinsdagochtend afgeleverd en kon de apotheek haar deuren weer ope- Op dit moment zijn de werknemers van de apotheek nog wel bezig met het aanmaken van de medicijnen die niet kant en klaar van de fabriek komen. Op dat gebied is er nog steeds een lichte achterstand. Klanten moeten hier door soms wat langer wachten dan normaal. De schatting is dat het gezondheidscentrum en apotheek over anderhalf jaar over gaan naar een difinitieve huisvesting aan de Trix Terwindtstraat. Aan de andere zijde van het Buurthuis Winnie Mandela moet een nieuw pand verrijzen. Op de plaats waar nu de noodgebouwtjes staan komt straks woningbouw. (foto Jan Holvast) straks voor zijn diensten btw moet doorberekenen aan de buurt- en clubhuizen. Dat betekent voor die organisaties mogelijk een flinke fi nanciële aderlating. De btw-kwestie zou weieens een breekpunt kunnen zijn in de oprichting van het Cen traal Wergevers Instituut, waaraan al bijna vier jaar wordt gewerkt. De mogelijk oprichting van het instituut heeft nu pas plaats op 18 mei, terwijl de gemeente streefde naar totstandkoming per 1 mei. Dat uitstel speelt het bestuur van De Ze vensprong, waaronder buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade valt, in de kaart. Dat bestuur had nog tal van vraagtekens omtrent de gevol gen voor het personeel na de oprich ting van het instituut. Volgens voorzitter mevrouw Gerth van Wijk van De Zeven sprong zou er gisteravond door haar organisatie niet zijn getekend: "Het bestuur had mij daartoe geen volm acht gegeven". Nu vragen over de btw-hefing de oprichting van het in stituut voorlopig blokkeert, is er ook tijd om de vele vragen van De Zevensprong te beantwoorden. Dat zal volgens fusiebegeleider C. Schouten ook gebeuren: "Dat ant woord op de brief van De Zeven sprong wordt in april aan de stuur groep voorgelegd". De stuurgroep is in meerderheid trouwens niet tevreden met de 'dreigbrief van het gemeentebe stuur. Naar aanleiding van het schrijven van De zevensprong had den B en W laten weten dat met in gang van mei de subsidies voor het buurt- en clubhuiswerk uitsluitend via het Centraal Werkgevers Insti tuut zouden worden betaald. Indien De zevensprong niet zou tekenen, zou het buurthuis per 1 mei dus ook geen subsidie meer krijgen om de eenvoudige reden dat het bij het in stituut niet zou zijn aangesloten. Dat is een weinig elegante manier van met elkaar omgaan, zo vindt de stuurgroep in meerderheid. Een brief van die strekking zal aan het gemeentebestuur worden gezon den. Het hoofd van de directie wel zijn van de gemeente, G. Bovens, zegt dat de 'dreigbrief is gestuurd omdat inmiddels - een kleine vier jaar - voldoende tijd en aandacht aan de problemen is besteed: "Er bleef de gemeente geen ander mid del over dan De Zevensprong er op te wijzen dat de gemeente vanaf mei de subsidie zal doorsluizen naar het Centraal Werkgevers Instituut". Vanmorgen was op het gemeente huis niemand bereikbaar om te rea geren op het uitstel dat de organisa ties zich gedogen. Voorzitter mevrouw Gerth van Wijk vindt onder meer dat onduide lijk is hoe de adminstratie moet worden geregeld van De Zeven sprong: "Er is afgesproken dat het administratief personeel naar het centraal instituut gaat, maar tegelij kertijd moeten we wel ook zelf ad- minstratieve werkzaamheden blij ven verrichten", aldus de voorzitter die vindt dat de zaken ten aanzien van het gehele personeel beter moe ten worden geregeld. Bij De Zeven sprong werken in totaal 17 mensen, van wie de meesten parttime. Jaar lijks krijgt het buurthuis ruim een half miljjoen subsidie. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Bouwsteiger ontvreemd LEIDEN - Van een bouwwerk aan de Valkenburgseweg is een comple te bouwsteiger verdwenen. De stei ger stond tegen een muur van het in aanbouw zijnde Van der Valk-mo tel. Het moet in de afgelopen dagen zijn gestolen. De bouwsteiger heeft een waarde van ongeveer 3500 gul den. Slangen doorgesneden LEIDEN - In de nacht van woens dag op donderdag hebben onbe kenden vernielingen aangericht aan het Shell-benzinestation aan het Lammenschansplein. Er werden drie slangen doorgesneden. Zwemmarathon in zwembad De Zijl LEIDEN De Leidse Reddins- brigade houdt in de nacht van 31 maart op 1 april een nachtmarathon in zwembad De Zijl. De bedoeling van deze zwemmarathon is dat ploegen bestaande uit 8 zwemmers in 12 uur een zo groot mogelijke af stand afleggen. Er is steeds één zwemmer per ploeg in het water die na 20 minuten wordt afgelost. De laatste 20 minuten van de ma rathon wordt gezwommen in de vorm van een estafette; de zwem mers mogen zo vaak als gewenst worden afgelost. De organisatoren denken dat de eindfase zo extra spannend wordt. Het startschot van de zwemmara thon wordt op 31 maart om 20.30 uur gegeven door C. Pries, de voor zitter van de Leidse Sportfederatie. De marathon eindigt om 8.30 uur op 1 april. Dit jaar doen er behalve red dingsbrigades ook andere ploegen aan het evenement mee. De directie sport en recreatie van de gemeente heeft een prijs be schikbaar gesteld voor de beste Leiclse niet-zwèmverenigiiiL'. LEIDEN Een delegatie uit Torun brengt een bezoek aan Leiden. Een delegatie van 20 Polen arriveert dinsdag 28 maart. Leiden heeft een stedenband met Torun, vorig jaar bezocht een groep Leidenaars de Poolse stad. De Polen werken in Leiden een intensief programma af. Zo bren gen zij een bezoek aan verzorgings centrum Rijn en Vliet, werken een milieuprogramma af, bekijken tuin bouwbedrijven en zijn te gast op de universiteit. Ook worden zij op het stadhuis door burgemeester Goe- koop ontvangen. De delegatie uit Torun keert zondag 2 aprilnaar Po len terug. Heieen Bosscher van de Middel stegracht is boos op de gemeente en in het bijzonder op gemeente ambtenaar Leo Meijer. De zijge vel van haar woning, grenzend aan een kinderspeelplaatsje, is namelijk ten prooi gevallen aan graffiti. Dit keer is, zeker niet in een onbewaakt ogenblik, 'door onverlaten de spuitbus gehan teerd. Neen, het gebeurde op klaarlichte dag, in opdracht van de gemeente en nog tegen beta ling ook. Nou moe, lust je nog peultjes, dacht Bosscher? De oude muurschilderingen rond het kinderspeelplaatsje, van de hand van Pol de Jong, waren de afgelopen jaren flink afgeblad derd en reddeloos verloren. In de gemeentelijk werkgroep voor de wijk Pancras-Oost, waarvan Leo Meijer voorzitter is, was al gespro ken over een nieuwe schildering. De buurtbewoners hadden in ge dachten dat De Jong in overleg met bewoners en kinderen uit de buurt iets nieuws zou maken. "Iets dat kindvriendelijk zou zijn", aldus Heieen Bosscher. Wie schetst de verbazing van de buurtbewoners toen zij op zon dagochtend hun ogen uitwreven en een paar jongens met spuit bussen in de weer zagen de mu ren rond het speelplaatsje op 'ar tistieke' wijze te beschilderen. Dat gaf een hoop stennis in de buurt. "Ik ben meteen gaan vra gen wat ze aan het doen waren", aldus Bosscher: "Intussen belden andere buurtbewoners de politie en ja hoor: even later was de con sternatie compleet". De spuitbusklanten konden een brief tonen waaruit bleek dat ze muurschildering in opdracht van de gemeente maakten en daarvoor 800 gulden zouden ont vangen. "Die jongens waren dus te goeder trouw", aldus Bosscher. "Maar de muur is van mijn huis en ze mogen niet zomaar ander mans eigendom beschilderen, ook niet opdracht van de gemeen te". Heieen Bosscher is vooral boos op Leo Meijer, omdat die in zijn eentje heeft beslist over de graffi tischildering. "Zonder overleg met de eigenaars van de wonin- van een definitieve oplossing heb ik gezegd: doe dat maar". "Ik had even buiten mevrouw Bosscher gerekend die het niet eens is met de voorstellingen en er de sterke arm der wet op af heeft gestuurd", aldus Meijer. De gemeente-ambtenaar noemt het "flauwekul om de muurschilde ring van een paar vierkante meter te koppelen aan de maatschappe lijke verhoudingen en het gat in de ozonlaag. Persoonlijk had ik dat niet zo zwaar ingeschat". Volgens Leo Meijer komen bij de gemeente vaker verzoeken binnen van jongeren die hun kunstzinnige oprispingen legaal willen botvieren. De gemeente heeft daarvoor al een aantal mu ren, meestal van gebouwen die voor de sloop bestemd zijn, aan gewezen. Maar ook een blinde muur in de Kloosterpoort (naast het voormalige Elisabeth zieken huis aan de Hooigracht) en de muur van een school in de Meren wijk zijn langs deze weg ver fraaid". Meijer noemt de voor graffiti aangewezen plekken "een soort gedoogmuren". Leiden is volgens hem niet uniek in het dulden van graffiti op bepaalde plaatsen. De ervaring is dat als jongeren zich op een legale manier kunnen uit leven de graffititerreur elders in de stad afneemt of in elk geval met recht kan worden tegenge gaan. Leo Meijer, met een ondertoon van 'doe ik eens iets leuk is het weer niet goed', wil wel kwijt dat hij wat het overleg betreft over de tijdelijke muurschildering "mis schien wel een steekje heeft laten vallen". Hij belooft plechtig dat wanneer voor een definitieve op lossing wordt gekozen de in spraak over "Ducken en Mousen" serieus genomen wordt. Door de telefoon konden wij niet zien of er een kruisje op het voorhoofd van Meijer verscheen. Dus, voor deze keer geloven wij hem. iT-r. LEIDEN In De Waag is gisteren de foto- en dia-expositie geopend van leden van de Leidse Amateur Fotogra fen Vereniging. De tentoonstelling is te zien tot en met zondag 9 april. De Waag is maandag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur, zaterdag-, zon- en feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 UUr. (foto Henk Bouwman) Heieen Bosscher met buurtkinderen onder het oog van de revolverheid die sinds kort, in opdracht van de ge meente, het kinderspeelplaatsje siert. <f0to Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11