JAARSPUZZEL Gemeente Wassenaar wint van rijksoverheid 'Rijksweg 11-west snel aanleggen' Veroorzaker dodelijk ongeluk reed 103 km/h Kamer van Koophandel schrijft breed gesteunde brief 'Typotekt' geeft vorm streepte letters het langste voorjaarswoord: VRIJDAG 24 MAART 1989 Maximumsnelheid deel Rijksstraatweg 50 Idlometer LAtt(ik«ll«ttffl'=flCg DEN HAAGAVASSENAAR - De maximumsnelheid op het gedeelte van de Rijks straatweg tussen het voor malige dierenpark en de grens met Den Haag, moet voorlopig vijftig kilometer per uur blijven. Het besluit van het ministerie van ver keer en waterstaat, dat eind januari borden met zeventig kilometer liet plaatsen, blijft dan ook geschorst. Zo luidt het besluit van de Raad van State, die gisteren een verzoek van het ministerie behandelde om de schorsing op te heffen. Eerder deze maand al schorste de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State het besluit op verzoek van de gemeente Wassenaar. Staatsraad Veldkamp oordeelde gisteren dat de schorsing gehandhaafd moet blijven omdat het ministerie geen nieuwe argumenten op tafel kon leggen om de maximumsnelheid van zeventig kilometer te rechtvaar digen. WASSENAAR - Terwijl de Raad van State zich gistermorgen over de maximumsnelheid op de Rijksstraatweg boog, ging het ook in de rechtbankzitting tegen de chauffeur die een ongeluk met vijf doden had veroorzaakt om snelheid. Volgens de Rijnsburger zelf reed hij op 7 april constant 90 tot 95 kilometer per uur op een Rijksstraatweg waar hij 80 dacht te mogen rijden. Uit onderzoek van de technograafschijfjes bleek dat de man 103 kilo meter per uur had gereden op de doorgaande route door Wassenaar. Deze snelheid werd ook geschat door de automobilist die achter de per sonenauto reed die na een inhaalmanoeuvre van de Rijnsburger de weg over zou schieten en tegen een tegemoetkomend busje zou klap pen. Volgens deze getuige had de vrachtwagenrijder de voorligger net zo krap ingehaald als hijzelf was ingehaald en sneed de Rijnsburger bo vendien. Volgens de advocaat van de verdachte, Van Slooten, kon deze getui ge dat onmogelijk zien van 60 meter afstand en waren er geen sporen in de berm gevonden die zouden onderstrepen dat de voorligger inder daad een slip maakte voordat hij met fatale gevolgen de weg over schoot. De advocaat begrijpt niet dat de politie de technische staat van de bewuste auto niet heeft onderzocht en evenmin heeft gekeken naar de lichamelijke gesteldheid van de bestuurder. "De politie heeft mijn cliënt veel te gemakkelijk als dader aangewe- n en daardoor een volstrekt verkeerd beeld van hem geschetst", sprak Van Slooten. Dat de verdachte zich nooit verdacht heeft gevoeld zou ook blijken uit zijn telefoontje, een minuut na het ongeval. "Als je ziet of denkt dat er problemen zijn of ontstaan voor een andere wegge bruiker en je waarschuwt dan de politie, dan wijst dat erop dat je een verantwoordelijk bestuurder bent", aldus Van Slooten. Zelf bleef de Rijnsburger volhouden dat hij "honderd procent zeker weet dat hij onschuldig is". Van het ongeluk zou hij niets gezien heb ben, hooguit een slingerende personenauto. De officier bleef bij zijn eis: acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaar delijk. Bovendien wil hij de Rijnsburger twee jaar lang zijn rijbevoegd heid afnemen. De officier vindt wel dat "geen enkele straf in verhou ding staat tot de aangerichte schade". De uitspraak is op 6 april. De Rijksstraatweg in Wassenaar, bekend om de vele ernstige onge lukken die er de afgelopen jaren ge beurden, werd onlangs veiliger ge maakt. Het gevaarlijke viaduct op de gemeentegrens met Den Haag is gesloopt en wórdt hoger gemaakt, er kwam een middenberm die ge vaarlijke inhaalmanoeuvres onmo gelijk maakt en een aantal inritten van woningen werd aangepast. Het ministerie besloot daarop de maximumsnelheid te verhogen tot zeventig, een snelheid die ook geldt voor het stuk tussen Den Deyl en de voormalige dierentuin. De nieuwe snelheid zou een rustiger wegbeeld geven, automobilisten zouden zich er beter aan houden dan aan een maximum van vijftig en sluipen zou minder zin hebben. Voorlopig De gemeente Wassenaar is het daar niet mee eens. De gemeente zou het liefst een maximumsnelheid van zestig kilometer ingevoerd zien, maar dat is wettelijk niet mogelijk. Vandaar dat de gemeente voor de 'veilige kant' koos en voor vijftig ki lometer pleitte. De woordvoerder van de gemeente, J.J.M. van der Tuin, stelde gisteren bij de Raad van State dat "de gemeente ervan is overtuigd dat zeventig kilometer op dit gedeelte van de Rijksstraatweg onveilig is". Hij staafde deze bewering met cij- fers: "Vorig jaar, toen er nog een maximum van vijftig gold, bedroeg het aantal ongelukken per maand gemiddeld 3,3. Sinds de nieuwe ze ventig-borden er staan, gebeurden er in een maand tien ongevallen". Bovendien betoogde Van der Tuin dat een aantal inritten nog steeds te gevaarlijk is om rechtstreeks op een weg met hardrijdend verkeer uit te komen. Overigens is de maximumsnel heid die nu op de Rijksstraatweg geldt, nog maar een voorlopige. Er loopt op het moment een bodem procedure die uiteindelijk de offi ciële maximumsnelheid moet ople veren. Staatsraad Veldkamp zei gis teren dat het ministerie beter de uit komst van deze procedure had kun nen afwachten voordat ze de nieu we zeventig-borden plaatste. "Dat er nu sprake is van een 'ping-pong- béleid', is uitsluitend aan het minis terie zelf te wijten", oordeelde hij. Een van de vele Snelheidscontroles op het gedeelte van de Rijksstraatweg tussen de grens met Den Haag en het voormalige dierenpark. (foto Wim Dijkman) Winkelen zonder contant geld bij AH in Winkelhof LEIDERDORP - Bij Albert Heijn in de Leiderdorpse Winkelhof kunnen klanten zonder geld op zak tochj winkelen. Wel moeten ze dan hunl I giromaatpas bij zich hebben voor i de nieuwe betaalautomaten. Ook dient de klant over een toereikend 1 saldo te beschikken. De AH-winkel in de Winkelhof is een van de 25 winkels in Nederland die de klantj deze service biedt, meldt de groot grutter trots in een persbericht. Elektronisch betalen is volgens AH "gemakkelijk en veilig". Veilig omdat niet langer contant geld uit de portemonnee hoeft te worden opgediept, gemakkelijk omdat het gegraai naar een pen, achterwege j kan blijven. De klant hoeft slechts zijn pasje door de gleuf van een kastje bij de kassa te halen en de j pincode in te toetsen. Vervolgens 1 verschijnt op een schermpje het te betalen bedrag. Met een druk op een andere knop geeft de klant toe stemming dit bedrag aan Albert I Heijn te betalen. Met de caissière heeft de automa tisch betalende klant minder te ma ken. Ze overhandigt de kassabon en het dagafschrift van de Postbank volgt enkele dagen later. VOORSCHOTEN/REGIO - Rijksweg 11-west moet zo spoedig mogelijk worden aangelegd. Dat schrijft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in een brief aan minister N. Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. De brief begint met een opsomming van 18 instellingen die net als de Kamer menen dat tot nog toe in de discussie over de weg "economische en werk gelegenheidsargumenten' ontbreken. Onder de instellingen die deze en andere stellingen onderschrijven bevinden zich de Kamer van Koop handel voor 's Gravenhage, het Eco nomisch Overleg Wassenaar, de provinciale afdeling van werkge versorganisatie VNO, provinciale afdelingen van de vakbonden FNV en CNV, de Leiderdorpse Onderne mers Vereniging en de Bond van Bloembollenhandelaren. Door het ontbreken van een goe de oost-westverbinding zouden de duin- en bollenstreek alsmede de westelijke Rijnstreek (Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg, Wassenaar) een aansluiting op het rijkswegen net missen. "Economische ontwik kelingen kunnen daardoor niet tot volle wasdom komen", stelt de brief van directeur A. Berkhout van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Vooral sectoren die zich met export-bloemen bezighouden (de Rijnsburgse Flora) en de visserij lij den hieronder. Sterke impuls De aanleg van rijksweg 11-west, die de A44 (Amsterdam-Den Haag) en de A4 (Amsterdam-Rotterdam) moet verbinden, brengt ook de Leidse agglomeratie heil, stelt Berkhout: 'Momenteel wordt door gaand zakelijk verkeer met aanzien lijke vertraging door verschillende delen van de stad geleid'. Activitei ten aan de westkant van Leiden, zoals het bio-sciencepark en het academisch bedrijvencentrum als mede de "kantorenontwikkeling" rond het station worden door een verbeterde oost-west-verbinding flink opgepept. Volgens de directeur vaart ook de voor Leiden en omgeving én voor de kuststrook "belangrijke toeristi sche sector" wel bij rijksweg 11- west. Van de weg zou op het toeris me "een sterke impuls" uitgaan. "Gaarne zijn wij bereid omtrent deze problematiek met u van ge dachten te wisselen", besluit Berk hout zijn brief aan Smit-Kroes. Rijkswaterstaat In het kamp van de tegenstanders heeft de Voorschotense PvdA zich laten voorlichten door de Delfte naar Tetteroo, die ervaring heeft op gedaan bij de vergeefse strijd tegen de rijksweg 19 door het Westland. Volgens deze actievoerder krijgen de tegenstanders vooral met Rijks waterstaat te maken. Het is "deze staat in een staat" die over de aanleg van dit soort rijkswegen beslist en niet de regering of het parlement, al dus Tetteroo. Volgens Tetteroo bedient Rijks waterstaat zich van 'volstrekt onbe trouwbare informatie'. Als voor beeld neemt hij de situatie op rijks weg 13 (de huidige weg tussen Den Haag en Rotterdam). Volgens Rijks waterstaat zou de weg al in 1980 met 80.000 voertuigen per dag aan de maximumcapaciteit zitten. In de praktijk blijken de 130.000 voertui gen die de weg dagelijks gebruiken, geen grote problemen te veroorza ken. Informatie over de kosten van de weg beschouwt hij als 'volstrekt on controleerbaar'. "In 1980 was het nog 150 miljoen, enkele maanden later werd 275 miljoen genoemd en ik ben ervan overtuigd dat de prijs uiteindelijk op ver boven de 300 miljoen gulden zal komen te lig gen", gaf hij de Voorschotense PvdA mee. Voor luchtverontreiniging geldt een soortgelijk verhaal. "In eerste instantie sprak Rijkswaterstaat te gen dat de rijksweg slecht zou zijn voor het milieu. Nog geen maand la ter beweerde deze dienst met be trekking tot de aanleg van een tun nel dat door de aanleg van rw 19 de ergste luchtverontreiniging van de hele regio zal worden veroorzaakt. Zelfs rapporten over vogelversto ring zijn door de dienst vervalst", al dus de actievoerder. Tetteroo makt zich grote zorgen over de aanleg van allerlei wegen in gesteld alle voorgenomen wegen op ons land. En daar hoort ook rijks- een rijtje te zetten. Van dat rijtje zal weg 11-west bij. Een landelijke men zich een hoedje schrikken, milieubeweging heeft hij eens voor- denkt de Delftenaar. LEIDERDORP - De Leiderdorpse chemocar trok bij zijn eerste bezoek j chemisch afval. De Leiderdorpse mevrouw T. van Leeuwendie deze milieuvriendelijke fiets van een tevreden milieuwethouder J. denBoeft. De chemocar staat iedere laatste vrijdag van de maand in Leiderdorp, de eerstvolgende keer i, maart. Bij de Oranjegalerij staat de auto tussen half negen en tien uur, bij de winkels aan de Splinterlaan tussen half elfen twaalf uur, bij de Santhorst tussen een en half drie en bij de Winkelhof tussen drie uur en half vijf. (foto Jan Holvas»" Duindigt Op Paaszaterdag, een dag voor de gro te Paa9-prijs, houdt de Wassenaarse renbaan Duindigt open huis. Van tien uur tot half een kunnen geïnteresseer den tribunes en het stallenterrein be- zichtingen, de training volgen van de dravers en volbloed-paarden. In de par terrehal van de hoofdtribune is een infor matiestand opgericht en bij de hoofdin gang aan de Waalsdorperlaan staan of ficials klaar om een rondleiding te ver zorgen. Paashazen-springen De Leiderdorpse manege Liethorp pre senteert op Tweede Paasdag voor het eerst Paashazen-springen, met ver schillende springwedstrijden en een de monstratie van Dave Maarse, ruiter van de Stichting het Nederlands Olympisch Paard. Het springfestijn begint om half elf en wordt 's middags, na de demon stratie, voortgezet. Eieren zoeken Kommunikatie Warmond organiseert op Tweede Paasdag een eierzoekwedstrijd voor kinderen tot 6 jaar. De aanvang is om twaalf uur bij het Meerpunt. In het Wassenaarse Duinrell kunnen kinderen die dag eieren opduiken in de Theater tent, van twee tot vier uur. Vanaf half elf organiseert het attractiepark een 'paas creatief', met knippen, plakken en schil deren. Jaap Dekker In de Warmondse boerderij Meerrust treedt Tweede Paasdag Jaap Dekker op met zijn Boogie Set. Boris van der Lek en Daisy Oosterhuls staan hem muzi kaal terzijde tijdens het concert dat van drie tot zeven uur zal duren. Meubelplein Het Leiderdorpse meubelplein aan de Persant Snoepweg houdt tussen tien en vijf uur de kinderen van meubelkijkers bezig. Kindertoneel, een ballonnen clown en modelboten-demonstraties moeten de jeugd zó stil houden dat pa en ma rustig op meubeljacht kunnen. Plan voor winkels Dorpsstraat ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft een plan ontwikkeld voor de winkelvoorzieningen aan de Dorpsstraat. Het plan zal binnenkort worden behandeld door de gezamenlijke raadscommissies. Deze mededeling is deze week enthousiast ontvangen door de Zoeter- woudse raadsleden, die de laatste tijd steeds meer geruchten hoorden over de winkelvoorzieningen. Met name over de Spar, de woning van de heer Van der Kolk en het leegstaande woonhuis van de gemeente aan de Noord- buurtseweg deden de laatste tijd allerlei verhalen de ronde. Zo had Progressief Zoeterwoude vernomen dat het de bedoeling is dat het pand van Van der Kolk gesloopt zou worden. Burgemeester Houdijk bevestigde tijdens de raadsvergadering dat er verschillende besprekingen zijn geweest. Daarbij kwamen echter steeds weer andere plannen ter tafel. Het plan dat binnenkort a alle speculaties Kasteel De unieke vingerhoedencollectie van mevrouw E.M. Prins- Barones Schim- melpenninck v.d. Oye staat centraal tij dens de individuele rondleidingen in kasteel het Voorschotense Duivenvoor de, komende week. Op Tweede Paas dag worden de rondleidingen tussen half twee en half vier gehouden, van 28 maart tot 1 april zijn er dagelijks rondlei dingen tussen twee uur en half vier. Haaswijkloop Buurtgroep Haaswijk organiseert Twee de Paasdag de twaalfde Haaswijkloop over 2. 5,10,5 en 16 kilometer. Volwas senen starten om elf uur bij de rotonde- Haaswijklaan, kinderen twee minuten later. De finisch is bij het multi-functio- neel centrum aan het Boerhaaveplein. Daar zijn ook douches. Inschrijven kan bij de start, tot tien uur maandagoch tend. Piet ZwartReclamekaart Haag, 1923. Tentoonstelling Piet Zwart Expositie 'Piet Zwart (1883-1077)'. t/m 18 april in Galerie Bianca, Graveslraat 1Was senaar. Geopend: do, vrij, zo van 14.00- 17.00. za en eerste en tweede paasdag van 12.00-17.00 uur. WASSENAAR - 'Een typotekt' noemde Piet Zwart zichzelf, een samentrekking van de woorden 'typograaf en 'architekt'. Daar mee deed hij zichzelf tekort, want ook als industrieel ontwerper en fotograaf heeft Piet Zwart zeer verdienstelijk werk geleverd. Als hommage aan deze oud-Wassen aarder is er in Galerie Bianca in Wassenaar een overzichtsten toonstelling van zijn werk inge richt. Piet Zwart (1885-1977) genoot zijn opleiding aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid in Amster dam. Na een aarzelend begin van zijn carrière, als docent Kunstge schiedenis en Ontwerpen, be sloot hij bouwkunde in Delft te gaan studeren. Het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog dwong hem echter zijn architectuurstu die voortijdig te beëindigen. Pas na de oorlog vangt zijn meest pro- duktieve periode aan, die tot aan de Tweede Wereldoorlog zou du- De vroege ontwerpen van Piet Zwart getuigen nog van de in vloed van de Wiener Werkstatte, maar geleidelijk aan onderging hij de invloed van De Stijl, Berla- ge (met wie hij nauw samenwerk te), Schwitters en El Lissitzky. Zijn ideeën sloten aan bij die van het Bauhaus in Dessau, waar hij in 1929 als gastdocent werkaam Van zijn talrijke ontwerpen, on dermeer voor kinderkleding, meubels, straatlantaarns en inte rieurs, is zijn ontwerp voor de Bruynzeelkeuken het bekendste. Deze eerste industrieel vervaar digde en ergonomisch verant woorde keuken werd samenge steld uit een aantal standaardele menten en is een groot succes ge bleken. Sinds de eerste keuken in 1938 op de markt verscheen, zijn er miljoenen van verkocht. Piet Zwarts's streven naar functiona lisme, soberheid en industrieel rationalisme komen in zijn ont werp voor de Bruynzeelkeuken overtuigend tot uitdrukking. In de jaren dertig gaat Piet Zwart zich op de fotografie toe leggen. Hoewel hij met dit werk veel invloed op latere generaties heeft uitgeoefend, houdt hij zich omstreeks dezelfde tijd bezig met een vakgebied, dat zijn specialisa tie genoemd mag worden en waarmee hij nog veel meer in vloed zal uitoefenen: de typogra fie. Zijn eerste typografische op drachten krijgt Piet Zwart in 1921. Nadien werkt hij in op dracht voor een groot aantal Ne derlandse bedrijven en instellin gen, waaronder de PTT. Behalve sluitzegels, postzegels, poststempels en tentoonstellings stands, alle in de 'huisstijl' van het voormalige staatsbedrijf, draagt Piet Zwart de zorg voor de vormgeving van het 'Boek van PTT'. Dit 52 pagina's tellende voorlichtingsboekje getuigt van een buitengewone geestigheid en vindingrijkheid in het hanteren van de grafische mogelijkheden. Het aardige is dat er van dit boek je een faccimile (off-set) uitgave verkrijgbaar is bij Galerie Bianca. Voor de expositie zijn typogra fische bladen, meubels, reclame materiaal, affiches, ontwerpteke ningen, foto's enz. bijeenge bracht, afkomstig uit de collecties van het Haags Gemeentemusu- em, het Glasmuseum Leerdam, het PTT-museum, het Stedelijk Museum en het Architectuur In stituut, maar ook uit de privé-col- lectie van de familie Zwart. Hoe wel de tentoonstelling niet bij zonder groot is, wordt de bezoe ker veel 'kijkplezier' verschaft. Een tip voor de paasdagen? LISETTE OOMEN 1. Tuincentrum Jaap Kooy, Heereweg 350, 2. Lestella tapijt en parket shgp, Stille Rijn 1, Leiden 3. Kreatiel &onen. Lange Mare 106, Leiden 4. Schoenhandel van Kampenhout, Atjehstraat 73, Leiden 5. Karpëttenhujs, Herensingel 10, Leiden 150, Lisse 6. Dusoswa Rijwiel cash and cgrry, Turfmarkt 2, Leiden Dusgswa Rijwiel cash and curry, 7. Lupoche lederwaren, Haarlemmerstraat 202, Leiden De 10 langste woorden zullen worden beloond met fan tastische prijzen, u aangeboden door de nevenstaande bedrijven. Uw oplossing kunt u 1-malig telefonisch doorgeven op zaterdag 25 maart tussen 10.00 en 12.30 uur. Het telefoonnummer vindt u zaterdag op de kabelkrant

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10