KNOVwilaf van subsidies werkervaring 'Inzet parlement nodig voor sociaal Europa' Pub-monopolie Britse bierreuzen wankelt De Korte: mdatingen Fokker onbehoorlijk Europarlementariër D'Ancona vraagt inspanning EG- lidstaten De Koning voor Europese wetten over medezeggenschap DONDERDAG 23 MAART 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Karnminga: alleen kleine projecten UTRECHT (ANP) Voorzitter Kamminga van de werkge versorganisatie in het midden- en kleinbedrijf KNOV ge looft niet meer in de 'werkervaringsplaatsen' waarmee werkgevers en werknemers (met een forse overheidssubsi die) de langdurige werkloosheid te lijf willen gaan. "De discussie over de invoering in ambtelijke en politieke kring is inmiddels al zolang aan de gang en het eind is nog lang niet in zicht, dat ik me afvraag of we hiermee wel moe ten doorgaan", aldus de KNOV-voorzitter gisteren in Utrecht bij de opening van een opleidingscentrum voor langdurig werklozen in de elektrotechnische industrie. Het wetsontwerp dat de 'werkerva- deze richting moeten worden bijge- ringsplaatsen' regelt ligt bij de Raad stuurd naar andere branches," al- van State en is een uitvloeisel van dus Kamminga. het najaarsoverleg tussen werkge versorganisaties, vakbonden t binet van oktober vorig jaar. Het plan moet enige tienduizenden ba- opleveren, die worden gesubsi- De opleidingsprojecten, die an ders dan het landelijke plan een ge slaagde cursist een baan garande- hebben tot nu toe 80 tot 90 lang- dieerd met 15.000 (marktsector) of durig werklozen aan werk gehol- 22.000 gulden (overheid). Het plan zou dit voorjaar nog van kracht moeten worden, maar Kamminga gelooft daar niet meer in. "Een ver loren jaar, alle goede bedoelingen ten spijt," aldus de KNOV-voorzit- pen. Er zijn er 60 tot 70 in opleiding en met de nieuwe centra (er werden er gisteren nog twee geopend, in Schiedam en Rotterdam) wordt dat tot 100 verhoogd. De werkgevers leggen een tiende procent van de ter. loonsom op tafel voor de centra. Hij stelt voor het geld dat Sociale "Op aantallen van honderdduizen- Zaken voor de werkervaringsplaat- den werklozen vallen honderdtal- sen heeft uitgetrokken te verleggen ien een beetje in het niet, maar het is naar, weliswaar veel kleinschaliger, maatwerk, waarbij ook nog eens projecten als de opleidingscentra scholing en vraag en aanbod op el- voor langdurig werklozen van de kaar worden afgestemd," aldus Uneto (werkgeversorganisatie in de Kamminga. elektrobranche). Deze projecten (er zijn er nu tien) bewijzen in elk geval dat een gerichte benadering van kandidaat-werkgever en kandidaat werknemer succes heeft. "Het lan delijke werkervaringsproject zou in LONDEN De Engelse pub, com pleet met knapperend haardvuur, morsige toog van zwaar eiken, hoge spiegels en bierpompen met hand les zo groot als die waarmee vroeger spoorbomen werden geopend en gesloten, is het middelpunt van he vige beroering. Als Lord Young, de Britse minister van handel en in dustrie, zijn zin krijgt, komen er straks maar liefst 22.000 op de vrije markt. Nu zijn ze nog eigendom van 's lands zes grootste bierverkopers. door Haye Thomas De ondernemende lord wil hun ge monopoliseerde machtspositie doorbreken door het in eigendom hebben van dorsthuizen te beper ken tot maximaal 2000. En als men dan bedenkt dat bierreuzen als bij voorbeeld Bass en Allied Lyons ie der om en nabij de 7000 pubs bezit ten, is het duidelijk dat de Britse ho reca thans in staat van grote opwin ding verkeert. De stemming bij de grote bier brouwers laat zich gemakkelijk ra den. Daar is men volop in mineur. Er wordt gesproken over een regel rechte bedreiging voor de 33.000 verpachte pubs. Het zou kunnen lei den tot sluiting van bierbrouwerij en en verlies van banen en de onder linge concurrentie eerder zal beper ken dan bevorderen. De laatste hoop is nu gericht op een inmiddels toegezegde confron tatie met Lord Young, maar die heeft al laten doorschemeren dat hij er weinig voor voelt om van gedach ten te veranderen. Hij is eigenlijk van plan om na overleg met zijn landgenoot Ian Brittan van de Eu ropese Commissie, de nieuwe opzet snel in de wet op te nemen. Goed keuring van het eigen parlement heeft hij daarvoor niet nodig. Pin ups Groot-Brittannie telt meer dan 200 bierbrouwerijen. Variërend van su- pergrote ondernemingen, elk met een produktie van meer dan twee miljoen vaten per jaar, tot kleine plaatselijke brouwerijtjes die slechts enkele pubs bedienen. Zoals Old Peculier Ale van Theak- stons in Yorkshire en Marston's Old Roger en Merrie Monk. Bekend in deze kleine categorie is ook het zo genaamde Tennent's T-beer in Schotland, met de opvallende blik jes, waarop onveranderd pin-up- girls uit de jaren vijftig staan afge beeld. De zes reuzen, waarvan Bass de allergrootste is, controleren 75 procent van de markt. Het aanschaffen van een vrije pub, waar men eigen baas is en zelf kan bepalen welk bier wordt ver kocht. was tot nu toe een kostbare aangelegenheid. In het druk be volkte en sterk geïndustrialiseerd zuidoosten van het land bijvoor beeld zijn er vaak prijzen van ander half miljoen gulden voor betaald. Labours woordvoerder voor han del en industrie Bryan Gould juicht de koersverandering van harte toe. "Het Britse systeem van pubs die aan één bepaalde brouwerij gebon den zijn, is een samenzwering tegen de consument", stelt Bryan Gould. Volgens Gould zijn het de drank enreuzen die de keuze van de con sument hebben beperkt door klei nere brouwerijen de nek om te draaien. Zijn het de drankenreuzen die kleine vriendelijke 'lokals' heb ben veranderd in zogenaamde ge wilde themapubs. met de bedoeling om zoveel mogelijk alcohol te pom pen in de kelen van jonge drinkers. Hij geeft hen ook de schuld dat de dranken met een laag alcoholper centage duurder worden verkocht dan de gangbare alcoholische con sumpties. Opmerkingen die de drankenreu zen allang kennen en die zij onge twijfeld met een krachtig verweer zullen pareren. Bovendien zullen zij niet nalaten om op de gemoedsrust van hun cliëntèle te spelen door er op te wijzen dat het plan-Young de deur openzet voor een invasie van buitenlandse concurrenten, in het bijzonder uit de Europese Gemeen schap, die met het oog op de open markt van 1992 hun kans zullen schoon zien. Vooralsnog ligt Lord Young niet wakker van hun gekrakeel. Maar hij beseft terdege dat de ontkoppeling van de 'heilige plek', waar dagelijks miljoenen Britten het glas aan de mond zetten, nog heel wat voeten in de aarde zal hebben. Boeren gereed voor massale wegblokkades GRONINGEN (GPD) - De Ne derlandse akkerbouwers hebben een draaiboek klaarliggen voor een spectaculaire, massale actie tegen het landbouwbeleid van minister Braks. Lukt het de land bouwminister niet de vijf procent prijsverlaging voor de graanprij zen in Brussel van tafel te krijgen, dan rijden de akkerbouwers op een en dezelfde dag met duizen den tractoren vanuit alle hoeken van Nederland naar Den Haag. De rit zal niet alleen over pro vinciale wegen, maar ook over au tosnelwegen gaan. Omdat de rit voor de meeste akkerbouwers ze ker twee dagen zal duren zijn op diverse plaatsen in het land lo geeradressen geregeld. De actie zal inclusief vier dagen rijden (heen en terug) zeker een week gaan duren. Het plan voor een dergelijke massale actie komt van de Gro ninger Maatschappij voor Land bouw. Aanvankelijk was het de bedoeling om de actie al deze week te houden. Na overleg met zusterorganisaties in het land is echter afgezien van de massale protestrit naar Den Haag. Men wil deze grootschalige actie bewaren als allerlaatste middel om de mi nister en het Nederlandse parle ment onder druk te zetten. De wensenlijst van Braks, op pad gestuurd onder druk van de Tweede Kamer, komt in april in de Europese Commissie aan de orde. Tegelijk zal ook het Euro pees Parlement een uitspraak worden gevraagd. Pas daarna, medio april, zal de Europese Commissie haar standpunt bepa len. Volgens de woordvoerder van de Groninger Maatschappij van Landbouw komt dan de mas sale actie in beeld. Postbank na fusie niet zeker van gebruik postloket DEN HAAG (ANP) - Bescherming van het belang van de consument behoort niet tot de doelstellingen van de Postbank. Wat er gebeurt met de loketten van postkantoren na afloop van het lokettencontract tussen de PTT en de Postbank wordt een zaak van onderhandelen tussen de nieuwe NMB-Postbank en de PTT, zo verwacht minister Ruding van financiën. Dit blijkt uit zijn antwoord op een reeks schriftelijke vragen over de voorgenomen fusie tussen de NMB en de Postbank. De aandelenruil die moet leiden tot de NMB Post bank Holding zal pas plaatsvinden nadat de Staat daartoe gemachtigd is krachtens de Machtigingswet die nog door de Eerste kamer moet worden aangenomen, aldus Ru- ding. De Staat behoudt een ve torecht ten aanzien van statutenwij ziging of ontbinding in de stichting die de 25 prioriteitsaandelen van de nieuwe Holding gaat beheren. De Staat bezit thans de meerderheid van de prioriteitsaandelen van de NMB. De resultaten van de Postbank zijn vorig jaar beter uitgevallen ver wacht. De nettowinst steeg 14,5 pro cent van 249 miljoen gulden tot 285 miljoen. Voor 1989 verwacht de Postbank een verdere groei van de bedrijfsomvang. In het licht van de onzekerheid over de ontwikkelin gen op de geld- en de kapitaalmarkt vindt de bank het nog te vroeg om een uitspraak te doen over het bru- toresultaat. Eind 1988 werkten er ruim 10.700 mensen (gemiddeld in dagtaken ge rekend) bij de Postbank tegen ruim 10.400 een jaar eerder. Aantal vacatures neemt licht af DEN HAAG (ANP) - Eind decem ber 1988 stonden 70.300 vacatures open bij particuliere bedrijven en instellingen, een kwartaal eerder werden 71.100 vacatures waargeno men. Dit blijkt uit de kwartaalvaca ture-enquête van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die onlangs voor de tweede maal werd gehou den. Niet in de enquête betrokken zijn de overheid, het onderwijs, de sociale werkvoorziening en de uit zendbureaus. Binnen het totaal daalde het aan tal waargenomen vacatures in de bouwnijverheid van 9800 eind sep tember naar 7400 eind december. Deze daling kan mede door sei zoensinvloeden zijn bepaald. In de industrie werden eind december 18.300 vacatures waargenomen. In de handel en horeca ging het om 15.700 vacatures en in de bedrijfstak banken, verzékeringen en zakelijke dienstverlening om 11.000. Benzine Benzine kost met ingang van mor gen drie cent per liter meer. Een li ter superbenzine gaat dan 168 cent aan de zelftankpomp kosten en een liter super ongelood 162 cent. De prijzen van diesel en lpg veranderen niet. Schiphol Op Schiphol is gisteren de eerste paal geslagen voor de uitbreiding van de B-pier, waardoor meer vlieg tuigen kunnen afgehandeld. Het nieuwe deel van deze pier moet in de zomer van 1990 gereed zijn en kost in totaal 180 miljoen gulden. Verder komt er een tijdelijke uit breiding van het stationsgebouw. Griekenland Drie werkonderbrekingen door het grondpersoneel van de luchthaven van Athene hebben er gisteren toe geleid dat tientallen binnenlandse en internationale vluchten vertra ging opliepen. De actievoerders ei sen betere betaling en betere ar beidsvoorwaarden. Morgen wil het actievoerende personeel weer werkonderbrekingen houden. Handelsoverleg Als de Verenigde Staten en de Eu ropese Gemeenschap niet bereid zijn de landbouwsubsidies af te schaffen trekken de veertien landen van de Cairns-groep zich terug uit de internationale handelsbespre kingen. Begin april worden de GATT-besprekingen hervat in Ge- nève. Tot de Cairns-groep behoren Australië, Nieuwzeeland, de Filipij- nen, Indonesië, Malaysia, Thailand, Hongarije, Canada, Fiji, Argentinië, Brazilië, Chili, Colombia en Urugu ay. Landbouw De EG-ministers van landbouw hebben hun onderhandelingen over de prijzen enkele weken opge schort. De ministerraad moet wach ten op het advies van het Europese Parlement dat in de tweede week van april wordt verwacht. De EG- commissaris MacSharry wil de ga rantieprijzen van de meeste land- bouwprodukten bevriezen op het peil van vorig jaar. Alleen de prijzen van suiker en harde tarwe moeten volgens hem omlaag. Stakingsrecht in Hongarije BUDAPEST (GPD) - Honga rije heeft na eindeloze debatten de meest liberale stakingswet in Oost-Europa gekregen. Het par lement aanvaardde gisteren een wetsvoorstel, waaraan de rege ring tot op het laatste moment had moeten sleutelen. Maar er is dan ook een reuzestap gezet: stakingen zijn voortaan toege staan en niet alleen de officiële, maar ook de onafhankelijke vakbonden kunnen stakingen uitroepen. Een van de strijdpunten in de discussies van het afgelopen half jaar was de eis van de onaf hankelijke vakbonden, dat sta kingsacties niet mochten wor den beperkt tot afdwingen van looneisen of betere werkom standigheden. Ook regerings maatregelen kunnen de inzet van protesten zijn. Ondanks cri sisverschijnselen als werkloos heid, inflatie en prijsstijgingen is er in Hongarije tot nog toe nauwelijks gestaakt. Maar er wordt in de media herhaaldelijk gewaarschuwd dat de stemming in veel bedrijven geladen is. AMSTERDAM Een jury van ze ven deskundigen heeft de MBK Randonneur 18 uitgeroepen tot fiets van het jaar 1989. Ramon Sterker, verkoopleider van de fietsfabriek Yamaha Motor Nederland in Uit hoorn, toonde de bekroonde 'moun tain bike' na de verkiezing aan het publiek in het World Trade Center in Amsterdam. Inclusief drie bidons voor dorst onderweg kost dit geval 1299 gulden. Spaarbanken VS diep in 't rood WASHINGTON (DPA) De spaarbanken in de Verenigde Staten hebben vorig jaar met elkaar een verlies geleden van 12,1 miljard dollar tegen een verlies van 7,8 miljard dollar in 1987. De Amerikaanse autoriteiten waar schuwen in een rapport voor een verdere verslechtering. De spaarbanken zitten al enkele jaren in de problemen als gevolg van niet-terugvorderbare leningen aan de onroerend-goedsector en de olie-in dustrie. De afgelopen tijd heeft de Amerikaanse overheid 223 spaarbanken gered, verkocht of geliquideerd. De kosten daarvan bedroegen 39 miljard dollar. Om de hele sector weer goed te laten draaien is er van de overheid nog zeker vijftig miljard dollar nodig. HILVERSUM (ANP) Minister De Korte vindt opmerkingen van Fok ker-topman Nederkoorn, die giste ren in New York zei dat Fokker zijn produktie naar het buitenland moet overhevelen als er niet met Den Haag over nieuwe financieringsvor- men kan worden onderhandeld 'on behoorlijk'. Hij zei dat in het NOS- journaal. De Nederlandse samenleving heeft volgens de minister van Eco nomische Zaken grote risico's ge nomen door miljardensteun op tafel te leggeij voor de vliegtuigfabri- kant. Dat is volgens De Korte niet voor niets geweest. 'Ik vind het on behoorlijk en ik zeg dat met heel veel nadruk, dat Fokker nu het wat beter gaat, met dreigementen komt dat ze eventueel zal uitwijken,' zo zei de bewindsman. Hij noemde in het bijzonder Noord-Ierland, waar Fokker met General Electric de overname van Short Brothers overweegt. Het be drijf studeert ook op de mogelijk heid van een produktielijn in de Verenigde Staten. Weinig lovende woorden had de minister van economische zaken over voor pogingen van Fokker de terugbetaling van de staatssteun op te houden. Een woordvoerder van het ministerie vindt het voorstel van Fokker om zo'n anderhalf mil jard gulden overheidsgeld bij Fok ker te laten, als fonds voor ontwik keling van nieuwe vliegtuigen, on aanvaardbaar Uitgangspunt voor Economische Zaken is de overeenkomst van no vember 1987, toen Fokker onder voorwaarden nog eens 212 miljoen gulden steun kreeg toegezegd. Deze overeenkomst is nog steeds niet in detail geregeld. Het gaat niet alleen om de wijze waarop de totale schuld van Fokker aan de Staat (die voor 1,5 miljard gulden risico loopt) moet worden terugbetaald. De vliegtuig fabrikant moest ook de kosten te rugbrengen, een lange-termijnplan op tafel leggen, de raad van bestuur op sterkte brengen en zoeken naar een volwaardige partner om mee sa men te werken. De woordvoerder zegt dat Fokker voor eind april een overeenkomst over de invulling van die overeen komst moet hebben bereikt. Daar na valt te praten over de toekomst. Op de vraag wat er gaat gebeuren als Fokker en overheid het niet eens worden, ging hij niet in. "We gaan vooralsnog uit van de goede wil van Fokker", aldus de woordvoerder van het ministerie. AMSTERDAM De parlementen van de EG-lidstaten moeten zich sterk maken voor een sociaal beleid in Europa na de eenwording van de markt in 1992. "Het wordt tijd dat de nationale parlementariërs zich met Europa gaan bemoeien. Als er in de nationale parlementen wordt, gehamerd op de in Brussel geno men besluiten, dan komen we een stap verder. Tot nu toe bestaat er een soort idee dat het toch allemaal niets voorstelt, en wordt er gedacht: gaan jullie daar maar lekker buiten spelen". Aldus Europarlementariër Hedy d'Ancona, die desondanks consta teerde dat de kansen voor een soci aal beleid in Europa na 1992, aan zienlijk zijn vergroot in vergelijking met vijfjaar geleden. Zij zei dit gis teren tijdens de presentatie van de brochure 'Europa Plus, een sociaal '92' in Amsterdam. door Leonie van Bladel In die publikatie geven de Neder landse sociaal-democraten aan hoe zij tot een samenhangend sociaal beleid in Europa willen komen. De bundel is samengesteld door enkele Europarlementariërs, Tweede Ka merleden van de Partij van de Ar beid, en deskundigen van buiten de partij. Het is een uitgave van de An ne Vondeling Stichting ter onder steuning van Europese socialisti sche politiek. "De Europese eenwording mag niet gaan leiden tot een tweede ling", aldus de Nederlandse sociaal- democrate. De EG moet niet uiteen vallen in een rijk en een arm gedeel te. Volgens Hedy d'Ancona zijn de ideeën voor een moderne Europese verzorgingsstaat niet uit het Eu ropese verkiezingsprogramma van de PvdA overgenomen, maar blij ven ze wel binnen de grenzen die daarin zijn gesteld. Werkvloer D'Ancona benadrukt dat het niet de bedoeling is 'uit Brussel in details voor te schrijven wat er in Kromme nie op de werkvloer moet gebeu ren'. Wel moet er een sociale dialoog in Europa worden gehouden. Daar in moet gesproken worden over me dezeggenschap, arbeidsomstandig heden, economische groei en werk gelegenheid, sociale zekerheid, on derwijs, gelijke rechten en gelijke kansen. De rechtspositie van mi granten en vluchtelingen en ook een versterking van de positie van de consument horen daarbij. Dat zal niet gemakkelijk zijn, om dat bijvoorbeeld de werkgevers in Europa al grote problemen hebben met de in de jaren zeventig tot stand gekomen 'Vredeling richtlijn', DEN HAAG (GPD) Er moet op Europees niveau wetgeving komen om de medezeggenschap van werknemers over de grenzen te waarborgen. Dat heeft minister De Koning (sociale zaken) gisteren in een informeel gesprek met de vakbeweging gezegd. Volgens De Koning moeten werknemers over de grenzen heen mogelijkheden krijgen om informatie op te eisen. Op het ministerie van sociale zaken wordt op dit moment gewerkt aan een no ta waarin de sociale gevolgen van de Europese vrije markt na 1992 op een rijtje worden gezet. FNV-bestuurder Johan van Rensch toonde zich na afloop van het ge sprek tevreden over de veranderde houding van De Koning. Tot nu toe heeft het kabinet Europese wetgeving op het gebied van de medezeggen schap altijd afgewezen, omdat de culturele en traditionele verschillen tus sen de landen te groot zouden zijn. medezeggenschap in multi nationale ondernemingen wordt be pleit. Over het tot stand komen van die dialoog en het vastleggen in wetge ving is d'Ancona toch niet somber. "Alleen in het Europese Parlement al zijn vorige week acht rapporten over sociaal beleid aan de orde ge weest. Bovendien is het geen stok paardje van links. Met uitzondering van rechts en extreem-rechts is er brede steun voor in Straatsburg (ze tel van Europese Parlement)". Niettemin bestaat de indruk dat voorzitter van de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap), Jacques Delors, die het sociaal beleid van Europa op internationale bijeen komsten nadrukkelijk heeft ge noemd, dit onderwerp voorzichtig wil behandelen. Besluiten moeten uiteindelijk unaniem worden be krachtigd door de raad van Europe se ministers. Volgens Hedy d'Ancona zijn tot nu toe in die raad al voorstellen over medezeggenschap afgewezen. Niet alleen door Groot-Brittannië, maar ook door Nederland. Hier zit, naar haar zeggen, een van de grootste hobbels voor het democratisch ge halte van Europa. De leden van het Europese Parlement kunnen voor stellen over sociaal beleid wel aan vullen, maar zij weten niet hoever de ministers van hun nationale kabinetten mogen gaan in Brussel. D'Ancona: "Wij ontvangen na af loop slechts een stencil met wat is afgewezen. Ook de ambtenaren in Brussel vertellen ons niets omdat, zoals zij zeggen, anders de onder handelingsruimte van de ministers wordt beperkt". Milieu In de brochure 'Europa Plus, een sociaal '92' worden concrete voor stellen gedaan. Uit de te verwach ten economische groei na 1992 zou moeten worden geïnvesteerd m milieu- en energieprojecten, en ook in onderwijs. Verder moet er een raad van toezicht komen, die de rechten van werknemers en het ar beidsmilieu controleert. Een 'soci aal handvest' wordt aanbevolen. FNV in actie voor collega's Lever in India UTRECHT (ANP) - De Indus triebond FNV en de Voedings bond FNV trekken zich het lot i van de 3900 werknemers H Hindustan Lever in Bom bay. De werknemers zitten ne gen maanden zonder werk en in komen. De bonden willen op heldering van de raad van be stuur van Unilever, waarvan Hindustan een werkmaatschap pij is. De bonden wilden ook een in zamelingsactie houden onder de werknemers van de Nederland- Unilever-bedrijven, maar Unilever geeft -daarvoor geen toestemming. De Industriebond organiseert daarom dinsdag een poortactie bij de margarinefa- briek Van den Bergh en Jurgens 'n Rotterdam. Hindustan Lever heeft in In dia 10.000 werknemers in dienst or de produktie en verkoop a artikelen zoals zeep en tand pasta. De fabriek in Bombay is de oudste en grootste vestiging. Het conflict tussen directie en vakbond spitst zich toe op het verhogen van respectievelijk de produktiviteit en de lonen. ADVERTENTIE Het boekje is, dank zij vormge ving en stijl, toegankelijker dan veel andere rapporten die de sociaal-de mocratie de laatste tijd het licht deed zien. Ook de individuele bur ger, die zoals d'Ancona beweert, 'niets van Europa weet', kan er de weg in vinden. Het recht van vrije vestiging in de EG van n iet-actie ven wordt aan voorwaarden gekoppeld, om te voorkomen dat migranten ten laste van de ontvangende staat komen. D'Ancona: "Je kunt niet zeggen 'poorten open, daar is het loket om in te schrijven voor een uitkering'. Dan zou men terecht kunnen zeg gen dat het een aanslag op de socia le verworvenheden van Europa is". De sociaal-democraten streven verder naar erkenning van opleidin gen in de twaalf lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap inclusief het lager- en beroepsonderwijs moeten inhouden. Ten slotte moeten mi granten uit Derde Wereldlanden ook de kans krijgen op overheids functie en moet bij het op elkaar af stemmen van de consumentenwet geving worden uitgegaan van zo veel mogelijk bescherming.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7