PLO' 9 Shamir loog over rapport over Albanezen Kosovo moeten buigen voor druk Servië Gevangenenruil in kader plan- Namibia FGI3D Israëlische pers en oppositie: Kunstsmokkelaars halen Chinese graftombes leeg Guerriflastrijders PLO gedood bij aanval Israël tmmim MHBUHBB KIJKSH0P...STERKIN GELUID El\l ANTI-DIEFSTAL DONDERDAG 23 MAART 1989 BUITENLAND PAGINA HONGKONG (IPS) - De eerbied waardige graftombes in China heb ben alles overleefd: de tand des tijds die meer dan tweeduizend jaar aan hen knaagde en zelfs de hordes rode gardisten die na de revolutie plun derend door het land trokken. Maar nu dreigen ze toch het loodje te leg gen tegen goed georganiseerde ben- maand vrijgegeven cijfers werden des die duizenden kunstvoorwer- afgelopen jaar 3.000 mensen gear- van wat de Vroegere Chinese be schavingen vermochten. Het land i: tieke vondsten worden tentoonge steld. De buitgemaakte spullen ver schijnen via omwegen op de kunst veilingen van Hongkong, Londen en New York, waar westerse en rij ke Japanse verzamelaars huizen hoog tegen elkaar opbieden. De Chinese justitie neemt de zaak aes uie uulzeilueil huusivuuiwci- aigciupcn jaai «j.vvu "icuscu 6ca» ju pen het land uit smokkelen om ze resteerd wegens smokkel van dan ook bezaaid met relikwiëen uit hoog op en deelt strenge straiten t-, iil. jj int Ron man dip in het hP7.it bleek kunstvoorwerpen. De hoeveelhe den zijn enorm. Het officiële dag- Vooral de laatste jaren stijgen de blad China Daily" meldde onlangs prijzen voor oriëntaalse kunst en di- dat bij de ontmanteling van een entengevolge ook de plundering vanuit Hongkong geleide bende deze gouden eeuwen. uit. Een man die in het bezit bleek van een beeldje uit het aardewerken leger in de tombe van keizer Qin Shihuang werd veroordeeld tot le- van de Han-dynastie, die 200 venslang. Politie-agenten opereren eeuwenoude graftombes de stad Hangzhou JERUZALEM (Rtr/AP) De Israëlische pers en de parlementaire oppositie hebben pre mier Shamir er gisteren van beschuldigd te hebben gelogen. De premier ontkende dins dag dat de inlichtingendienst in een rapport tot de slotsom is gekomen dat Israël niet om onderhandelingen met de PLO heen kan. eertijds luisterrijke keizers. Gecoör- ke voorwerpen in beslag werden ge dineerd vanuit Hongkong en de nomen. Een veelvo Portugese enclave Macau stropen jaarlijks uit het land. handelaren het land af en beloven China is een land met een eeu- boeren gouden bergen als ze met wenoude beschaving die teruggaat antiquiteiten op de proppen kun- tot ver voor de christelijke jaartel- nen komen. ling. Imposante dynastiëen als de Het culturele bureau van de pro- Ming-dynastie wisselden elkaar af 3.700 antie- jaar voor Christus regeerden, 1 ook „under cover" en presenteren den leeggehaald. De toegang tot de zich als rijke handelaren om plun- Een veelvoud verdwijnt graftombe van Le An, keizer van de deraars op het spoor te komen. "De premier loog toen hij ontkende dat er een rapport van de inlichtin gendienst bestaat over de PLO", al dus afgevaardigde Sarid van de op positionele Burgerrechtenbewe ging. Sarid, die lid is van de com missie van buitenlandse zaken en defensie van de Knesset zei: "Het onderzoek van de inlichtingen dienst bestaat en spreekt duidelijk van een gematigde politiek van de PLO en stelt dat zij is toegetreden tot het kamp van Arabische landen die een compromis nastreven". "Het onderzoek spreekt er ook over dat de PLO volledige controle heeft in de (bezette) gebieden en stelt dat de opstand alleen kan wor- VS en PLO in gesprek over bezette gebieden den ingedamd door bereidheid van Israël tot onderhandelingen met de PLO", aldus Sarid. De uitkomsten van het rapport gaan lijnrecht in tegen het beleid van Shamir niet te spreken met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en zijn standpunt dat de in Tunis ge vestigde organisatie een terroristi sche beweging is die streeft naar de vernietiging van Israël. De premier sprak dinsdag in de pers gepubliceerde berichti de jaarlijkse rapportage door de in lichtingendiensten tegen. Het rap port werd vorige week aan het Is raëlische kernkabinet voorgelegd door het hoofd van de militaire in lichtingendienst, generaal-majoor Shahak. "Alles was een leugen", zei Shamir tijdens een persconferentie over de berichten. Vice-premier Pe res vermeed nadrukkelijk de be richten tegen te spreken. vincie Zhejiang rapporteert dat sinds 1987 alleen al in deze provin cie ruim 9.000 graftombes en ruines steden de bezet- zÜn leeggehaald. Volgens deze muur wedijverden met elkaar oprichten van gigantische paleizen, graftombes. De immense een afdoende voorbeeld Ming-dynastie, werd met dynamiet Maar het land opgeblazen om toegang te krijgen en de wegen tot het graf. Overigens werden in dit geval de daders in de kraag gevat. En zelfs in het museum zijn de oud heidkundige vondsten niet veilig. Dieven hebben al verschillende gigantisch groot buiten zijn legio, dit Vaak schakelen smokkelaars kleine vissersbootjes in die het gestolen goed naar Hongkong of Macau brengen. Scherpere controle daar op heeft er alleen maar toe geleid len pogingen gedaan om in te bre- dat de smokkelaars hun route ver ken bij het Paleismuseum in de legd hebben naar het verlaten ber- hoofdstad Peking, waar diverse an- gland in de buurt van Tibet. TUNIS (Rtr/UPI/AFP/AP) In een voorzichtig gestelde ver klaring deelde het ministerie van defensie later mee dat de inlichtin- gendiensten een inventarisatie had- den opgemaakt,, en geen aanbeve- Amerikaanse delegatie onder lei- lingen deden. Delen van het rapport de amoassadeur in Tune- zijn selectief naar de pers gelekt. Dit sie, Pelletreau, heeft gisteren een verluidt in een bron in het ministe- nieuw gesprek gevoerd met de rje j^e jnhoud ervan werd echter PLO. Onderwerpen die daarbij aan niet tegengesproken, de orde kwamen, waren onder meer Intussen meldde het Israëlische de kwestie, wie als vertegenwoordi- dagblad Ha'aretz dat de Verenigde ger kan gelden van de Palestijnen in staten een nieuw vredesplan voor- de bezette gebieden. bereiden voor het Midden-Oosten al Pij Él u werd geleid dat in onderhandelingen voorziet door Abed-Rabbo. Het gesprek was over een tussentijdse regeling tus- het eerste sinds het aantreden van sen de Israeiische regering en ver- roHn^t - kozen vertegenwoordigers van de nr, mno maen c nn onunnra m o paiestijnen in de bezette gebieden. ontmoetingen stonden vooral in het teken van kennismaking en verken ning van eikaars standpunten. Dit keer werd voor het eerst in houdelijk gesproken over belangrij ke Midden-Oosten-kwesties. "Het is Israëlische politici van zowel de lin ker- als de rechterzijde zouden het plan gunstig gezind zijn. Het bericht in Ha'aretz (gisteren) viel samen met de hervatting einde te maken aan de Pales tijnse opstand op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gaza-strook. Wel zal de Amerikaanse regering er bij de PLO op aandringen duidelijk dat er vandaag een nieuwe ciialoog tussen de VS en de PLO dynamiek bestaat waar deze dia- Tunis. Tijdens die besprekingen zal loog een deel van is verklaarde Washington de PLO niet vragen om Pelletreau na afloop van het onder- - - - - houd, dat ruim vier uur duurde. Abed-Rabbo onderstreepte dat "een internationale conferentie het enige kader is voor een rechtvaardi- wij w 4 ff- j8? ^ff^ele °Pl°ssin6 „?.n.he^ creet bij te dragen tot een verminde- Midden-Oosten-vraagstuk. Hij sloot echter niet uit dat in een voorberei- dende fase bilateraal overleg tussen Israël en de PLO zou kunnen plaats vinden. Pelletreau heeft er bij de PLO-de- legatie krachtig op aangedrongen om naar wegen te zoeken die een einde kunnen maken tifadah', de Palestijnse revolte gisteren bekendgemaakt dat bij de kwam gisteren een elfjarige jongen jongste Israëlische aanval op de Li- op de Westelijke Jordaanoever banese Bekaa-vallei negen van zijn guerrillastrijders zijn gedood verscheidene anderen zijn wond. Volgens een woordvoerder het front is een Abbas Abbas, die in het centraal mité belast was met de afdeling lo- gistiek. Het front is een afgescheiden groep, die in 1968 het leven. Bij geweld in de bezette gebieden zouden ook tientallen Pa lestijnen gewond zijn geraakt. Pastij086 inwoners op de de Slachtoffers Westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook hielden gisteren een al gemene staking om een gevecht de PLO tussen Israëliërs en Palestijnen uit in iQfifl 1968 te herdenken. Daarbij kwam werd^ópgehch^door'de voormalige het tot botsingen tussen het leger en Syrische legerofficier Ahmed Jibril. de demonstranten. Het PFLP-GC eiste de verant woordelijkheid op voor verscheide ne recente infiltratiepogingen in Is raël. De bewindslieden in Jeruza lem noemden de tegen Israël ge richte militaire operaties schendin gen van recente PLO-verklaringen waarin terrorisme wordt afgezwo- Het front, dat zich verzet tegen de leidersrol van Arafats Fatah binnen de PLO, kondigde gisteren aan dat de strijd tegen de Israëlische bezet ting onverminderd wordt voortge zet. De Israëlische aanval waarvan het PFLP-GC gewag maakte, vond maandag plaats. Van Palestijnse bronnen werd maandag vernomen dat er ongeveer 20 burgers en guer rillastrijders waren omgekomen. Het Israëlische leger bevestigde dat de aanval tot doel had stellingen neerleggen. Dat is beter voor Liba- Libanese Aoun wil aftreden Assad BAYRUT(AP) Christelijke leger eenheden en druzische artilleristen van Jumblatts Progressieve Socia listische Partij hebben gisteren in Bayrut ongemeen hevige artillerie beschietingen uitgevoerd. Generaal Aoun, legerleider en hoofd van de door de christelijke facties uitgeroepen regering van Li banon, heeft intussen opgeroepen tot het aftreden van de Syrische pre sident Assad. "Laat president Assad de macht DUBAYY - Onder de blikken van de leden van de erewacht op het vliegveld van Dubayy poetst een schoonmaker de rode loper waarover de Britse prins Charles en zijn echtgenote zullen wandelen. Het Britse paar brengt op het ogenblik een bezoek aan de Golfstaten in het Midden-Oosten en doet daarbij ook het emiraat Dubayy aan. de SLA-militie in Zuid-Libanon op de Syrische persconmmentaren doodde gisteren in een vuurgevecht die op zijn eigen aftreden hadden i de bufferzone drie guerrillastrij- aangedrongen. "Ik kan niet meer te- ders, aldus het Israëlische leger. Aan de zijde van het SLA viel gewonde. rugkomen op mijn eed om de Syri sche bezettingstroepen uit Libanon te verdrijven", zei Aoun. ADVERTENTIE JOHANNESBURG (GPD/AP) - in- Zuidafrika, Cuba en Angola zijn het tde gisteren eens geworden over een ge- bèzëtté gebiedem Volgens de VS zal vangenenruil, die op 1 april aan een vermindering van het Palestijn- staande moet plaatsvinden. Op die se geweld Israël gemakkelijker over dag moet officieel een begin ge- de streep trekken. maakt worden met de uitvoering Een datum voor een nieuw ge- van VN-resolutie 435, die het onaf- sprek is niet vastgesteld, maar bei- hankelijkheidsplan van Namibia de delegaties hebben aangegeven behelst. Op die datum zal Zuidafri- dat de dialoog zal doorgaan. In Is- ka het gezag over Namibia overdra- raël bestaan grote bedenkingen te gen de gesprekken, maar de VS vin den dat de tijd is aangebroken om de PLO in te schakelen bij het poli tieke overleg. de weg moet ruimen met betrek- werden er door Botha niet ge king tot de naleving van het ak- noemd. Het lijkt echter waarschijn- koord, dat de drie landen vorig jaar lijk, dat ook een Angolese piloot die sloten over de terugtrekking van de eind vorig jaar per ongeluk met zijn Buitenland kort gen aan de Verenigde Naties. Het akkoord over de gevangenen- ruil werd bereikt in de Cubaanse hoofdstad Havana na drie dagen van onderhandelingen. De gesprek ken maakten deel uit van het over leg van de gemeenschappelijke toe- zichtscommissie, die problemen uit circa 45.000 Cubaanse troepen uit Angola. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha heeft inmiddels bevestigd dat de soldaat Johan Papenfus bij de gevangenenruil betrokken zal zijn. Papenfus raakte vorig jaar mei zwaar gewond bij gevechten tussen Zuidafrikaanse en Cubaanse troe pen in het zuiden van Angola en is sindsdien krijgsgevangene in Hava- MiG-straaljager in Namibia landde, er deel van zal uitmaken. In de Zuidafrikaanse pers wordt verder in dit verband de naam van de 48-jarige Helene Passtoors ge noemd, die in Pretoria i ribisch eiland haar opwachting maakte. Een topconferentie van de 50 lid staten tellende Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) over de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika eindigde gisteren met een oproep aan de Verenigde Naties om de voorwaarden te scheppen voor vrije eerlijke verkiezingen in Nami- ADVERTENTIE Sovjetunie De 30.000 inwoners van de stad Io- nava in de Baltische Sovjet-repu bliek Litouwen zijn gisteren naar hun huizen teruggekeerd nadat ze maandag waren geëvacueerd toen bij een ammoniakfabriek een reser voir met tienduizenden liters am moniak was ontploft. Bij die explo sie kwamen zes mensen om het le ven en raakten 41 anderen gewond. Bhutto De Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft vandaag haar moeder, Begum Nusrath Bhutto, benoemd tot haar plaatsvervangster. Zij is in het nieuwe gewijzigde en tot 47 mi nisters en staatssecretarissen uitge breide kabinet van Benazir aange steld tot minister zonder portefeuil le. Gifinjectie In de staatsgevangenis van Hunts- ville in de Amerikaanse staat Texas is gisteren een 44-jarige man door middel van een gifinjectie terecht gesteld. De terechtstelling was de eerste in Texas dit jaar, en de dertig- ste sinds 1982. Tankauto Op een industrieterrein in Peter borough, 117 kilometer ten noorden van Londen, is gisteren een tankau to met explosieven en ontstekers in brand geraakt en ontploft. Daarbij kwam een brandweerman om het leven en raakten 67 mensen ge wond. IRA Het IRA heeft laten weten dat bij de aanslag waarbij eerder deze week twee hoge politiemensen omkwa men, politiedossiers zijn buitge maakt met geheime informatie over veiligheidsmaatregelen in het grensgebid tussen Ulster en Ier land. Lekker pittig met puur mager rundvlees. tfr.l deling van 10 jaar uitzit voor haar bia. activiteiten ten behoeve van de ver- De conferentie, die de leden van boden bevrijdingsbeweging ANC. het Ad Hoc Comité voor Zuidelijk Passtoors, die zowel over de Neder- Afnka bijeenbracht, roept verder in landse als Belgische nationaliteit bet slotcommuniqué de Verenigde beschikt, schijnt zwaar overspan- staten op hun militaire steun aan de "u" u Zü.n fn Jjeef* dnn8end psy- Unita-beweging van Jonas Savimbi chische bijstand nodig. te beèindigen. De Afrikaanse lei- De Zmdafnkaanse televisie be- ders dringen er bij de buurlanden steedde gisteravond grote aandacht van Angola op aan om geen bases of aan het feit, dat de Cubaanse leider bevoorradingsroutes voor de Unita Fidel Castro tot veler verrassing be- op hun territoria toe te staan, trokken was bij de laatste fase van- de onderhandelingen in Havana. De Zambiaanse president Kenne- Castro noemde hierbij het akkoord Kaunda beschuldigde Washing- tussen Cuba, Zuidafrika en Angola *on ervaJn het vredesproces te blok- over de onafhankelijkheid van Na- keren door continuering van de mibia een 'belangrijke bijdrage tot steun aan de Unita-rebellen. Kaun- de wereldvrede'. Het was overigens a wees ®r°P dat Zuidafnka, dat voor het eerst sinds Castro in 1949 voorheen de voornaamste sponsor de macht in Cuba overnam, dat een voor de Unita was, heeft toegezegd Zuidafrikaanse delegatie op het Ca- me* e rebellen te breken. BBOBBSI AUTORADIO MET CASSETTESPELER MG/FM Stereo met 12 voorkeuzezenders. Autom. zender opzoek systeem. Vermogen 2 k 7Watt. SupertechprijS.239'- Supertech luidspreker 40 Watt. Pet set 69.95 Bijpassende anti-diestalstede 39.95 DEN HAAG De Servische partij leider Milosevic krijgt eindelijk zijn zin. Het parlement van de autono me Joegoslavische provincie Koso vo stemt morgen over een wijziging in de grondwet, die de republiek Servië een grotere stem geeft in het bestuur van Kosovo. Het is vrijwel zeker dat de parlementariërs met het voorstel zullen instemmen, ook al is de Albanese meerderheid in Kosovo fel tegen. door Bert Lanting/ANP De grondwetswijziging is de poli tieke droom van Milosevic, die al ja ren ijvert voor het beperken van de autonomie van Kosovo. Volgens de Serviërs worden hun broeders in Kosovo, die nu ongeveer 10 procent van de 1,8 miljoen zielen tellende bevolking van de provincie vor men, door de Albanese meerder heid gediscrimineerd en weggetrei- terd. De Servische pers staat bol van de griezelverhalen over het lot van de Servische en Montenegrijnse min derheden in Kosovo. Hun huizen worden in brand gestoken, hun vee gedood of de ogen uitgestoken, hun waterputten worden vergiftigd en Servische graven worden geschon den. Verder doen verhalen de ronde over verkrachtingen van Servische vrouwen. Beschuldigingen die het nationalistische vuur iedere keer weer hoog doen oplaaien. Sinds 1981 zijn volgens de Servi sche pers al ruim 40.000 Serviërs uit de provincie weggetrokken onder druk van hun Albanese buren. De etnische Albanezen wijten de leeg loop onder de Servische gemeen schap in Kosovo echter aan de uit zichtloze economische toestand in de provincie, die als een stukje Der de Wereld aan Joegoslavië hangt. Milosevic hamert er al jaren op dat het tijd wordt af te rekenen met de Albanese 'extremisten' en Koso vo weer onder rechtstreeks bestuur varr Servië te plaatsen. Zijn cam pagne voor de 'inlijving' van Koso vo heeft hem een vrijwel onaantast bare positie in Servië bezorgd. Poli tici die voor geduld pleitten, heeft hij uitgeschakeld en de pers heeft hij van alle twijfelaars aan de Servi sche zaak gezuiverd. Met behulp van de honderddui zenden Servische nationalisten die vorig jaar zomer bijna ieder week einde de straat op trokken om de te ruggave van 'hun' Kosovo te eisen, wist Milosevic de Joegoslavische leiding uiteindelijk rijp te maken voor de grondwetswijziging. Onwil lige vertegenwoordigers uit Kosovo werden uit de landelijke partijlei ding en het staatspresidium gewipt. Uit protest tegen de Servische plannen gingen Albanese mijnwer kers in deTrepca-zinkmijn in Koso vo vorige maand irf hongerstaking. De stakende kompels gaven hun ac tie na acht dagen op nadat de plaat selijke partijleider, Morina, en twee andere pro-Servische politici hun aftreden hadden afgekondigd. Maar het bleek een Pyrrhus-over- winning. Nog dezelfde dag stuur den de autoriteiten het leger naar de provincie en kondigden zij de nood toestand in Kosovo af. Een reeks vooraanstaande Albanese leiders, onder wie de populaire vroegere partijleider Vlasi, werd opgepakt en beschuldigd van contra-revolutio naire activiteiten. De ophanden zijnde grondwets wijziging markeert het definitieve afscheid van het tijdperk-Tito. Het is voor het eerst dat er gesleuteld gaat worden aan het ingewikkelde federale stelsel dat maarschalk Tito de Joegoslaven na zijn dood in 1980 naliet. In dat stelsel, dat verankerd ligt in de grondwet van 1974, kregen de provincies Kosovo en Vojvodina vrijwel volledige autonomie. Op die manier wilde Tito voorkomen dat Serviërs, die veruit de grootste be volkingsgroep in Joegoslavië vor men, de dienst zouden gaan uitma ken in het land. De Serviërs vinden Tito's rege ling oneerlijk. Terwijl de Slovenen en de Kroaten twel baas in eigen huis zijn, moeten de Serviërs hun grondgebied delen met twee pro vincies die bijna volwaardige repu blieken zijn. Aan die 'misstand' wil len de Serviërs nu een einde maken. Volgens de Serviërs gaat het slechts om een kleine ingreep en blyven Kosovo en Vojvodina auto noom op economisch en cultureel gebied. De meeste Albanezen in Ko sovo voelen er echter niets voor de zeggenschap over hun politie, justi tie en veiligheidsbeleid aan Servië over te dragen. Toch is het vrijwel zeker dat de volksvertegenwoordiging van Kos ovo morgen akkoord zal gaan met de grondwetsherziening. Veel keu ze hebben de parlementariërs niet: hun leiders hangt een proces we gens samenzwering boven het hoofd, in de straten van de provin ciehoofdstad Pristina patrouilleert het leger en protestacties zijn krach tens de noodtoestand verboden. De Servische opmars in Kosovo voorspelt weinig goeds voor Slove nië en Kroatië. De leiders van de noordelijke deelrepublieken be schouwen de pogingen van Milose vic, Kosovo en Vojvodina onder Servisch bestuur te stellen als een bewijs dat de partijleider uit Belgra do 'Grootservische' aspiraties heeft en terug wil naar het vooroorlogse tijdperk toen Servië de boventoon voerde in het land. Daarbij komt dat de Slovenen en de Kroaten niets moeten hebben van de autoritaire - sommigen heb ben het zelfs over stalinistische - stijl van Milosevic. De Servische partijleider is wel een voorstander van economische hervormingen, maar moet van het pluralisme dat in Slovenië en Kroatië wordt gepre dikt, niets hebben. In plaats daar van staat hij een strak centralistisch systeem voor, waarin de communis tische partij het monopolie houdt. In Slovenië ondertekenden 300.000 mensen een steunverkla ring voor de stakende mijnwerkers in de Trepca-myn. Maar een rechtstreekse confron tatie met Milosevic durven de Slo veense en Kroatische leiders niet aan. Zij stemden er mee in dat er troepen naar Kosovo werden ge stuurd en lijken zich nu al te hebben neergelegd bij de door Servië geëis te veranderingen in de grondwet. Daarbij speelt waarschijnlijk mee dat beide republieken bang zijn de woede van de Servische nationalis ten te wekken. Het is nog de vraag of de grond wetswijziging een einde zal maken aan de onrust in Kosovo. Veel waar nemers vrezen dat de Servische machtsgreep de verbittering onder de verpauperde Albanese bevol king alleen nog maar zal vergroten. De rollen worden dan alleen omge draaid. In plaats van de 200.000 Ser viërs in Kosovo voelen dan de 1,6 miljoen Albanezen in Servië zich onderdrukt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5